Δήλωση κουταβιών στον ΚΟΕ




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα μπλε αμσταφ από τη στιγμή που έχουν το dilution gene δεν έχουν και μπλε μύτη;
Το dilution gene επίσης επηρεάζει και το χρώμα των ματιών.

Το πρότυπο αναφέρει ξεκάθαρα :
Nose : Definitely black.
Eyes : Dark



Μετέχουν μπλε αμσταφ σε εκθέσεις;;

Τί δεν έχω πιάσει;;;;
Λογικό το μπέρδεμα σου...

Από τη μια επιτρέπει το πρότυπο όλα τα χρώματα μανδύα και από την άλλη θεωρεί ανοιχτοχρωμα μάτια και μύτη ελάττωμα

Any colour, solid, particolour, or patched is permissible; but more than 80% white, black and tan, and liver not to be encouraged.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Βρε δεν πάτε να εξηγείτε και να κοπανιέστε όσο θέλετε, το ζευγάρωμα θα γίνει, ότι και να λέτε. Άλλωστε ο θεματοθέτης νοιάζεται μόνο για το αν και πως μπορούν να δηλωθούν τα κουτάβια στον ΚΟΕ. Βλέπεις, έτσι, πιάνουν καλύτερη τιμή στην πιάτσα. Ποια υγεία και κληρονομικά και ταιριάσματα και κανόνες λέτε εσείς...
 




amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
Βρε δεν πάτε να εξηγείτε και να κοπανιέστε όσο θέλετε, το ζευγάρωμα θα γίνει, ότι και να λέτε. Άλλωστε ο θεματοθέτης νοιάζεται μόνο για το αν και πως μπορούν να δηλωθούν τα κουτάβια στον ΚΟΕ. Βλέπεις, έτσι, πιάνουν καλύτερη τιμή στην πιάτσα. Ποια υγεία και κληρονομικά και ταιριάσματα και κανόνες λέτε εσείς...
μπράβο ρε....έχεις κιάλλους έξυπνους στην οικογένεια η κρατάς εσύ την σημαία?

αυτό το πράμα να ανοίγετε ένα θέμα και να βρίσκετε πάντα ένας και να λέει τα δικά του χωρίς να ξέρει τον άλωνα είναι πραγματικά για γέλια... διάβασε τα σχόλια μου τι γράφω και για το αν νοιάζομαι για την υγεία και μετά σχολίασε....
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Ας με διορθωσουν οι ειδημονες αλλα νομιζω οτι το κοκκινο pedigree δηλωνει οτι ο σκυλος δεν μπορει να μπει σε αναπαραγωγικη διαδικασια. Οποτε αν ισχυει αυτο η γεννα δεν μπορει να δηλωθει στον ΚΟΕ.
 


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
αυτό δεν το γνωρίζω πρώτη φορα το ακούω παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας το αναφέρει γιατί με ενδιαφέρει αποσο ξέρω το κόκκινο pedigree δηλώνει πως ένα μεγάλο μέρος τις γενιάς είναι blue
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Λογικό το μπέρδεμα σου...

Από τη μια επιτρέπει το πρότυπο όλα τα χρώματα μανδύα και από την άλλη θεωρεί ανοιχτοχρωμα μάτια και μύτη ελάττωμα
Στα faults αναφέρει μεταξύ άλλων dudley nose, εννοώντας μύτη που χάνει σταδιακά τη χρωστική της.
Αυτό φαίνεται πρακτικά μόνο σε μαύρη μύτη.

Από την άλλη μου κάνει εντύπωση πως το πρότυπο το γράφει ξεκάθαρα και επιτακτικά αναφέροντας για τη μύτη "Definitely Black" και όχι σκέτο black ή κάτι άλλο που να παρερμηνεύεται.

Αρα με βάση το πρότυπο και πως εγώ το ερμηνεύω, η μπλε μύτη είναι ΝΟ ΝΟ συνεπώς και το μπλε αμσταφ βάσει προτύπου είναι ΝΟ ΝΟ από τη στιγμή που φέρει το Dilution Gene και σαν υποτελές που είναι χρειάζεται ομοζυγωτία για να εκφραστεί. Οπότε και το ζευγάρωμα ανάμεσα σε 2 μπλε άμσταφ, μόνο ΜΠΛΕ θα βγάλει και τίποτε άλλο. Αρα ποιός ο λόγος να ζευγαρώσεις σκύλο ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΤΥΠΟΥ με προοπτική να βγάλει πάλι ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΤΥΠΟΥ σκυλιά;;; Τί θα προσφέρει στη φυλή;

Και αυτό φυσικά είναι πταίσμα μπροστά στις εξετάσεις για ataxia.


νομιζω οτι το κοκκινο pedigree δηλωνει οτι ο σκυλος δεν μπορει να μπει σε αναπαραγωγικη διαδικασια.
Από όσο γνωρίζω τα κόκκινα είναι τα καλά, τα φουλ έξτρα, με εξετάσεις κλπ
 
  • Like
Reactions: GRDANE and alexxela


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
αυτό δεν το γνωρίζω πρώτη φορα το ακούω παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας το αναφέρει γιατί με ενδιαφέρει αποσο ξέρω το κόκκινο pedigree δηλώνει πως ένα μεγάλο μέρος τις γενιάς είναι blue
Και ο έτερος συμπέθερος, είναι τόσο σχετικός με τα της εκτροφής, όσο είσαι εσύ;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
μπράβο ρε....έχεις κιάλλους έξυπνους στην οικογένεια η κρατάς εσύ την σημαία?

αυτό το πράμα να ανοίγετε ένα θέμα και να βρίσκετε πάντα ένας και να λέει τα δικά του χωρίς να ξέρει τον άλωνα είναι πραγματικά για γέλια... διάβασε τα σχόλια μου τι γράφω και για το αν νοιάζομαι για την υγεία και μετά σχολίασε....
Η αλήθεια είναι ότι δεν σε ξέρω. Αυτά που έγραψα τα έγραψα ως συμπέρασμα από τα δικά σου γραπτά. Όσο για το ποιος κρατάει τη σημαία της εξυπνάδας στην οικογένεια, απλά θα σου πω ότι αυτό είναι δική σου ειρωνία προς κάποιον που δεν ξέρεις ούτε τον ίδιο ούτε την οικογενειακή του κατάσταση. Λίγος σεβασμός
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Αφου εχεις σκυλια λοιπον με pedigree κλπ θα ξερεις οτι δεν μπορεις να τα δηλωσεις στον ΚΟΕ γιατι δεν αναγνωριζει αυτη την ρατσα.
Τα pitbull δηλωνονται ή στην UKC ή στην ADBA.
Δεν φαινεται να εχεις ψαξει τιποτα και πολυ αμφιβαλλω οτι τα σκυλια εχουν κανονικα χαρτια..
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αφου εχεις σκυλια λοιπον με pedigree κλπ θα ξερεις οτι δεν μπορεις να τα δηλωσεις στον ΚΟΕ γιατι δεν αναγνωριζει αυτη την ρατσα.
Τα pitbull δηλωνονται ή στην UKC ή στην ADBA.
Δεν φαινεται να εχεις ψαξει τιποτα και πολυ αμφιβαλλω οτι τα σκυλια εχουν κανονικα χαρτια..
Δεν έχουν pit bull αλλα amstaff τα οποία αναγνωρίζει το FCI - αρ. 286
 






Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Τι εννοείς απο που το συμπεραίνω; Εαν ο ΚΟΕ δεν αναγνωρίζει τα Pit Bull τότε δε θεωρούνται τυπικά ημίαιμα από τον όμιλο ;
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
το ξέρω, η απαντηση μου πηγαινε στην Ηλεκτρα
" θα ξερεις οτι δεν μπορεις να τα δηλωσεις στον ΚΟΕ γιατι δεν αναγνωριζει αυτη την ρατσα.
Τα pitbull δηλωνονται ή στην UKC ή στην ADBA." εκτος αν κατι δεν καταλαβα σωστα
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Δεν έχουν pit bull αλλα amstaff τα οποία αναγνωρίζει το FCI - αρ. 286
Α ναι δεν το προσεξα αυτο.

Μπορεις να μας βαλεις το pedigree φωτογραφια?
Παντως και pedigree να εχει το σκυλι σου δεν σε κανει αυτοματα εκτροφεα.
Θελει πολλες γνωσεις για να γινει σωστα η εγκυμοσυνη.
Αν πιστευεις οτι εχεις τις γνωσεις γινε επισημος εκτροφεας μιας και εχουμε ελαχιστους στην Ελλαδα.
Βαλε μας και φωτο την σκυλα σου να την δουμε :)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ο ανθρωπος πηρε μια (λαθος?) αποφαση να ζευγαρωσει δυο σκυλια.....
Προφανως δεν το εχει ψαξει σε βαθος το αντικειμενο κ παει με την λογικη οτι δυο καθαροαιμα σκυλια με pedigree = θεμιτη αναπαραγωγη με προυποθεση να δηλωθει η γεννα κ να βγαλει πιστοποιημενα καθαροαιμα κουταβια.....

Η λογικη του δεν ειναι εντελως λαθος.
Το θεμα ομως ειναι να καταλαβει οτι δυο amstaff χωρις τις απαραιτητες για την φυλη εξετασεις δεν πρεπει να ζευγαρωσουνε. Τις απαραιτητες αυτες εξετασεις προφανως ο κτηνιατρος του δεν τις γνωριζει.....

Ξεκινα λοιπον φιλε μου κανοντας αυτες τις εξετασεις (και στα δυο σκυλια) απευθυνσου σε κατοχους της φυλης για να τις μαθεις η για να σε παραπεμψουνε σε κτηνιατρο που να ειναι γνωστης.... χρονο εχεις καντο σωστα!

Αν τα σκυλια ειναι καθαρα απο τις εξετασεις κ πατε δια της νομιμης οδου (δηλωση γεννας-pedigree στα κουταβια) τοτε μπορει τουλαχιστον να μην κανεις μεγαλο λαθος.......

Μην βιαστεις. Ειναι μια μεγαλη αποφαση.
Σκεψου εκ των πρωτερων τι θα κανεις με τα κουταβια, σκεψου γιατι ζευγαρωνεις αυτα τα δυο σκυλια, γιατι ζευγαρωνεις γενικα......
Κ αφου το σκεφτεις ξανασκεψου το....... αν παλι καταληξεις να το κανεις, καντο ΜΟΝΟ μετα απο τις απαραιτητες εξετασεις!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η λογική του είναι παντελώς ΛΑΘΟΣ
ΥΓΕΙΑ - ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ - ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν ΠΡΙΝ μπουν 2 σκύλοι στην αναπαραγωγή με μοναδικό στόχο να έχουν να προσφέρουν στην φυλή τους και τις επόμενες γενιές.

Είναι σαν να προτρέπουμε να ζευγαρώνουμε σκυλιά υγιή και καθαρόαιμα χωρίς να ανταποκρίνονται στο πρότυπο της φυλής τους.
Δεν εκπλήσσομαι βέβαια, το βλέπω συνέχεια.
Εχεις καθαρόαιμο;;;
Κάνε μια γενική αίματος, ε και αφού περπατάει ζευγάρωσέ το!
Δηλώνουμε και τη γέννα και είμαστε Χότζες! Λεγόμαστε και "εκτροφείς" μετά!
Δίνει και το τηλέφωνό μας ο ΚΟΕ, όταν πάρει ο ανυποψίαστος ΑΣΧΕΤΟΣ στον ΚΟΕ να μάθει για εκτροφείς.

Αλλωστε το σκυλί μας δεν έχει ελαττώματα, είναι "τούμπανο", γουτσογουλίνι και καλύτερο από όλα τα υπόλοιπα! Το είδανε και στους "αγκώνες" :mad:
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf