Δήλωση κουταβιών στον ΚΟΕ




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κοιτα φιλε μου, σε εναν ιδανικο κοσμο δεν θα συζητουσαμε γι αυτο το πραγμα τωρα!
Θα υπηρχανε στανταρ με τα οποια ενα σκυλι θα μπορουσε η οχι να αναπαραχθει!
Θα υπηρχε πιθανοτατα κ αλλο ενα χαρτι το οποιο με προυποθεση την υπαρξη pedigree κ την πληροτητα των υπολοιπον στανταρ θα εδινε το δικαιωμα να αναπαραγεις το σκυλο......

Αυτο δεν συμβαινει.
Εδω εχουμε την κατασταση γυρω μας αυτη που εχουμε κ παμε στο παρακατω:
Ενας εκτροφεας που εχει ενα σκυλο, τον εχει κατεβασει σε 40 εκθεσεις κ παρει καλες θεσεις αλλα απο θεμα υγειας ειναι αστα να πανε, αναπαραγεται κ τα κουταβια βγαινουνε εχοντας κληρονομικα προβληματα..... αλλα ειναι ο εκτροφεας κ το εκανε......
Εχουμε περιστατικα extreme inbreeding που περασανε απαρατηρητα, αλλα ειναι θεμιτο καθ'οτι το εκανε ο εκτροφεας!
Ομοιως εχουμε σκυλια που αναπαραγωνται χωρις να εχουνε κατεβει σε εκθεσεις, αλλα οταν αυτο γινεται απο τον εκτροφεα παλι δεν μας ενοχλει......

Κι εχουμε εναν ιδιωτη που θελει να ζευγαρωσει τον καθαροαιμο σκυλο του, με εναν αλλο ομοιως καθαροαιμο σκυλο που βρηκε. Εαν κανει τις απαραιτητες εξετασεις κ τα ζωα ειναι υγειεστατα, καθως επισης κ δεν εχουνε αποκλεισεις απο το προτυπο, εγω αν με ρωταγε θα του ελεγα να το σκεφτει πολυ καλα αν θελει να το κανει, με οτι αυτο συνεπαγεται, αλλα σιγουρα δεν θα του ελεγα οτι κανει ενα τραγικο λαθος.......
 


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
Η λογική του είναι παντελώς ΛΑΘΟΣ
ΥΓΕΙΑ - ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ - ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν ΠΡΙΝ μπουν 2 σκύλοι στην αναπαραγωγή με μοναδικό στόχο να έχουν να προσφέρουν στην φυλή τους και τις επόμενες γενιές.

Είναι σαν να προτρέπουμε να ζευγαρώνουμε σκυλιά υγιή και καθαρόαιμα χωρίς να ανταποκρίνονται στο πρότυπο της φυλής τους.
Δεν εκπλήσσομαι βέβαια, το βλέπω συνέχεια.
Εχεις καθαρόαιμο;;;
Κάνε μια γενική αίματος, ε και αφού περπατάει ζευγάρωσέ το!
Δηλώνουμε και τη γέννα και είμαστε Χότζες! Λεγόμαστε και "εκτροφείς" μετά!
Δίνει και το τηλέφωνό μας ο ΚΟΕ, όταν πάρει ο ανυποψίαστος ΑΣΧΕΤΟΣ στον ΚΟΕ να μάθει για εκτροφείς.

Αλλωστε το σκυλί μας δεν έχει ελαττώματα, είναι "τούμπανο", γουτσογουλίνι και καλύτερο από όλα τα υπόλοιπα! Το είδανε και στους "αγκώνες" :mad:
Yorkaddict

καταρχάς χαλάρωσε λίγο είπα πως έχουν γίνει κάποιες εξέτασης για την σκύλα και μου είπαν τα παιδιά πως είναι να γίνουν κιαλες και ρώτησα ποίες είναι αυτές ώστε να μπορέσω να τις κάνω.. οποτε μην λες πράματα τα οποια δεν ισχύουν ούτε εκτροφέας δηλώνω ούτε τίποτα κάθεσαι και βγάζεις σενάρια από το μυαλό σου λες και είσαι κανένα 10χρόνο.. με τα λεγόμενα σου αν τα σκυλιά δεν πάνε σε εκθέσεις είναι άχρηστα και δεν αξίζουν να ζευγαρώσουν λόγο του ότι δεν έχουν μετάλλια ε? ωραία λογική έχεις... τα σκυλιά το ανέφερα πιο πάνω σε όσες εξέτασης γίνανε είναι υγιέστατα από πολλοί καλους γονείς και από το εξωτερικό όχι από ελλάδα που όσα βρήκα ήταν για τα τα κλαίνε η ρέγγες και εννοείτε πως δεν συγκρίνω τους έλληνες εκτροφής με του εξωτερικού....του εξωτερικού είναι κλάσης ανώτερη και τα σκυλιά έχουν πολλοί μεγαλύτερες προδιαγραφές από ότι της ελλάδας... τι να κάνουμε ότι πλήρωσης παίρνεις η σκύλα μου κόστισε 2300 και κοντά αλλα τόσα ο αρσενικός... οποτε βάση εξετάσεων που γίνονται βάση τον χαρακτήρα του σκύλου μου που τον ξέρω εγώ καλύτερα από εσένα και βάση τον χαρτιών που δηλώνουν το γενεολογικο δέντρο δεν νομίζω πως τα σκυλιά είναι όπως λες εσύ και κάποια μελόι παραπάνω.... δεν θα κάτσω να ασχοληθώ πολύ γιατί ο καθένας μπαίνει και κράζει ο άλλος έκραζε πως γίνετε να έχω κόκκινο pedigree στο PITBULL ουτε καν στον κόπο να διάβαση το πρώτο θέμα δεν μπήκε άντε βγάλε άκρη..... ευχαριστώ πολύ όσα παιδιά μου δώσανε κάποιες απάντησης μέσο p.m. και μέσο του θέματος ναστέ καλά
 


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
Κοιτα φιλε μου, σε εναν ιδανικο κοσμο δεν θα συζητουσαμε γι αυτο το πραγμα τωρα!
Θα υπηρχανε στανταρ με τα οποια ενα σκυλι θα μπορουσε η οχι να αναπαραχθει!
Θα υπηρχε πιθανοτατα κ αλλο ενα χαρτι το οποιο με προυποθεση την υπαρξη pedigree κ την πληροτητα των υπολοιπον στανταρ θα εδινε το δικαιωμα να αναπαραγεις το σκυλο......

Αυτο δεν συμβαινει.
Εδω εχουμε την κατασταση γυρω μας αυτη που εχουμε κ παμε στο παρακατω:
Ενας εκτροφεας που εχει ενα σκυλο, τον εχει κατεβασει σε 40 εκθεσεις κ παρει καλες θεσεις αλλα απο θεμα υγειας ειναι αστα να πανε, αναπαραγεται κ τα κουταβια βγαινουνε εχοντας κληρονομικα προβληματα..... αλλα ειναι ο εκτροφεας κ το εκανε......
Εχουμε περιστατικα extreme inbreeding που περασανε απαρατηρητα, αλλα ειναι θεμιτο καθ'οτι το εκανε ο εκτροφεας!
Ομοιως εχουμε σκυλια που αναπαραγωνται χωρις να εχουνε κατεβει σε εκθεσεις, αλλα οταν αυτο γινεται απο τον εκτροφεα παλι δεν μας ενοχλει......

Κι εχουμε εναν ιδιωτη που θελει να ζευγαρωσει τον καθαροαιμο σκυλο του, με εναν αλλο ομοιως καθαροαιμο σκυλο που βρηκε. Εαν κανει τις απαραιτητες εξετασεις κ τα ζωα ειναι υγειεστατα, καθως επισης κ δεν εχουνε αποκλεισεις απο το προτυπο, εγω αν με ρωταγε θα του ελεγα να το σκεφτει πολυ καλα αν θελει να το κανει, με οτι αυτο συνεπαγεται, αλλα σιγουρα δεν θα του ελεγα οτι κανει ενα τραγικο λαθος.......
αυτό είναι σχετικό αλλα άντε να το καταλάβει ο καθένας.... οποιος μπει στον κόπο να διάβαση τα προηγούμενα σχόλια θα καταλάβει πως ρωτάω ποίες εξέτασης γίνονται και δεν βρήκα ένα σκύλο που μαρεσε, τον πέταξα μέσα, ζευγάρωσε, έβγαλε κουτάβια και τέλος.... όλα είναι μια αλυσίδα.. μέχρι στιγμής μου έχουνε ζήτηση πάνω από 20 άτομα blue και εννοείτε πως είναι άτομα γνωστά όπου θα έχω πρόσβαση στο να βλέπω το κάθε κουτάβι πως και σε τι συνθήκες μεγαλώνει

αλλα ναι ξέχασα τα σκυλιά δεν κατεβήκανε σε αγώνες δεν πήρανε κύπελλα ούτε μετάλλια δεν τα έκρινε κάποιος πως είναι καλά ώστε να πάρουν πρώτη θέση άρα είναι άχρηστα και ούτε καν γίνετε συζήτηση για ζευγάρωμα αλλα αν ακουστεί το όνομα κάποιου εκτροφέα εκεί δεν μιλάει κανένα και δεν μπα να έχει κάνει ότι ταρζανια θέλει που εδώ στην ελλάδα γίνονται πολλές οποιος κατάλαβε κατάλαβε.... γιαυτο μια ζωή είμαστε πίσω.. σε όλο τον κόσμο τα blue περνούν μέρος και στην ελλάδα τρώνε πόρτα άντε βγάλε άκρη..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
... ευχαριστώ πολύ όσα παιδιά μου δώσανε κάποιες απάντησης μέσο p.m. και μέσο του θέματος ναστέ καλά
Απαντήσεις ή παραγγελίες σου δώσανε;;;


@ east

Εσένα δηλαδή, απ'όλη την προηγούμενη συζήτηση, σου έχει βγει το συμπέρασμα ότι οι συμπέθεροι εδώ, ξέρουν τι τους γίνεται, σε εκτροφικό [και όχι μόνο] επίπεδο...και...με τις ευλογίες μας...

Επίσης, που; σε ποιό θέμα; έχεις δει να ευλογούμε έτσι αβέρτα-κουβέρτα εκτροφείς;

Ακριβώς όπως τα λέει ο Υorkaddict είναι, δυστυχώς.
 


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
Απαντήσεις ή παραγγελίες σου δώσανε;;;


@ east

Εσένα δηλαδή, απ'όλη την προηγούμενη συζήτηση, σου έχει βγει το συμπέρασμα ότι οι συμπέθεροι εδώ, ξέρουν τι τους γίνεται, σε εκτροφικό [και όχι μόνο] επίπεδο...και...με τις ευλογίες μας...

Επίσης, που; σε ποιό θέμα; έχεις δει να ευλογούμε έτσι αβέρτα-κουβέρτα εκτροφείς;

Ακριβώς όπως τα λέει ο Υorkaddict είναι, δυστυχώς.
αυτό ακριβώς είναι που εννοώ πως μερική εδώ μέσα

ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
amstaff εγω δεν ξέρω πολλά απο εκθέσεις, ούτε είχα ποτέ καθαραόαιμο σκύλο..αν θες τη γνώμη μιας πιο "αγράμματης" πάνω σε αυτό το κομμάτι (σου το λέω όλο αυτό για να καταλάβεις ότι δεν πάω να το παίξω έξυπνη), εγω καταλαβαίνω πως η αναγκαιότητα συμμετοχής ενός καθαρόαιμου σκύλου σε μια ή περισσότερες εκθέσεις και η διάκρισή του, οφείλεται σ αυτό που σου είπαν παραπάνω. Εσυ λες για το σκύλο σου ότι είναι ο καλυτερότερος. Και καλά κάνεις και το λες. Ένας σκύλος με διάκριση σε κάποια έκθεση όμως, αποδεικνύει αυτό που λες, την ορθή μορφολογία του και τον καθιστά κατάλληλο ενδεχομένως, συνδυαστικά με το pedigree και τις απαραίτητες εξετάσεις, για αναπαραγωγή, μιας και θα συμβάλλει στην καλή συνέχεια της φυλής. Μην το βλέπεις έτσι..μετάλια και κύπελα και ματαιοδοξίες..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Απαντήσεις ή παραγγελίες σου δώσανε;;;


@ east

Εσένα δηλαδή, απ'όλη την προηγούμενη συζήτηση, σου έχει βγει το συμπέρασμα ότι οι συμπέθεροι εδώ, ξέρουν τι τους γίνεται, σε εκτροφικό [και όχι μόνο] επίπεδο...και...με τις ευλογίες μας...

Επίσης, που; σε ποιό θέμα; έχεις δει να ευλογούμε έτσι αβέρτα-κουβέρτα εκτροφείς;

Ακριβώς όπως τα λέει ο Υorkaddict είναι, δυστυχώς.
Οι συμπεθεροι οπως τους λες (χιουμοριστικο ειναι amstaff_blue μην σε χαλαει!) προφανως δεν εχουνε την σε βαθος ιδεα που θα θελαμε να εχουνε!
Ομως το ψαχνουνε κ κατα την αποψη μου δεν απεχουνε πολυ απο εναν μη λαθος δρομο.....

Για την ιστορια ομως, αν υπηρχε "πιστοποιηση αναπαραγωγης" υπαρχουνε πολλοι που δηλωνουνε εκτροφεις κ θα τους απαγορευοτανε να αναπαραγουν τα σκυλια που εχουνε.....

Η διακρισεις* στις εκθεσεις μορφολογιας ειναι για μενα το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ κριτηριο για να αναπαραχθει ενας σκυλος! Πρωτα απ'ολα ειναι η υγεια του.....

* Εσκεμμενα δεν γραφω "συμμετοχη" η "κριση" αλλα γραφω "διακριση", οποιος ξερει καταλαβαινει......
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Θα συμφωνησω με τον east49. Σε μια ιδεατή κυνοφιλική κοινωνία θα μπορουσαν να ισχυουν αυστηρες και πλήρως ελεγχομενες προυποθέσεις ζευγαρωματος . Και ισως θα πρέπει να σκοπεύουμε προς αυτη την κατευθυνση.
Αλλα μην τους τσουβαλιάζουμε όλους.
Ο φίλος (τον οποιο δε γνωρίζω) δεν ειναι εντελως λάθος, εαν ισχυουν τα όσα γραφει εχει κινηθεί προς το παρον σωστα.
-Δεν είναι ένας ανεύθυνος ιδιώτης που θέλει να ζευγαρωσει ανεξέλεγκτα το σκύλο του. ΣΩΣΤΟ
-Εχει κανει τις απαραιτητες εξετάσεις υγειας. ΣΩΣΤΟ
-Ζευγαρώνει δυο πιστοποιημένους καθαρόαιμους σκύλους. ΣΩΣΤΟ
-Ζευγαρώνει δύο σκύλους ίδιας ποιότητας. ΣΩΣΤΟ
-Θέλει να ακολουθήσει τη νόμιμη διαδικασία (δηλωση στον ΚΟΕ κλπ). ΣΩΣΤΟ
-Θα φροντισει τα κουταβια να πανε σε γνωστους ανθρωπους που φανταζομαι θα τα αγαπανε. ΣΩΣΤΟ

Δεν είναι εκτροφέας και δεν έχει πάει σε εκθέσεις. Αυτο ειναι το έγκλημα του; Πόσες φορες δεν εχουμε ακουσει για εκτροφικους-εκθεσιακους-τιτλουχους σκυλους που φέρουν προβληματικα γονίδια και μεταφέρουν κληρονομικά νοσήματα? Και άλλες ποσες δεν εχουμε δει-ακουσει-διαβασει για διαβλητες εκθεσεις μορφολογιας?

Ας μην πιανουμε τα ακρα. Θεωρω (και αυτο αποτελει προσωπικη γνωμη, δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησετε) οτι και οι γέννες απο ιδιώτες μπορούν να συμβάλλουν στη διάδοση της φυλης αλλά και της αγάπης για τους σκύλους εν γένει εάν γίνονται υπεύθυνα . Διαφορετικά η εξέλιξη της κάθε φυλης θα εξαρταται αποκλειστικά απο τους εκτροφείς και θα εναποκειται στη δικη τους διακριτική ευχερεια, πράγμα επικίνδυνο και με πολλές παρενέργειες όπως αντιλαμβάνεστε.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
δεν χρεαιζεται οσκυλος να εχει μεταλλια απο εκθεσεις,χρεαιζεται να εχει κρινει καποιος γνωστης της φυλης οτι πληρει τις προυποθεσεις μορφολογικα!

απο εκει και περα φαινεται απο χιλιομετρο οτι δεν ξερεις απο εκτροφη και οχι μονο...

east νομιζω οτι δεν ειναι καταλληλο το θεμα να μιλησουμε για κακους εκτροφεις και να δινουμε κινητρο σε ανθρωπους να δικιμασουν κι αυτοι μιας και τα πραγματα ειναι ετσι...

αυτες οι συζητησεις περι εκτροφεων fci κριτων και αλλα ειναι για αλλα επιπεδα νομιζω

εδω αναλυουμε τα αυτονοητα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Μάθετε να ξεχωρίζετε [λέω εγώ] που πρέπει να συζητάμε τι.
Το παρόν θέμα, απέχει μακράν, από συζήτηση περί ιδανικής εκτροφής.
Το μόνο που την διαχωρίζει από byb, είναι η πιθανή ύπαρξη pedigree.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Φιλε μου DORIS,
εσυ βρισκεις την κινηση του παιδιου δλδ εντελως λαθος?
Θα επρεπε να τον αποτρεψουμε δλδ απο το να κανει αυτο που παει να κανει η να του "διορθωσουμε λιγο την πορεια" ωστε να το κανει σωστα??

Αν ο ιδιος ανθρωπος μεθαυριο απευθυνοτανε σε ενα εκτροφειο, πληρωνε αδρα μια επιβαση κ το εκανε με τις ευλογιες κ την επωνυμια ενος εκτροφεα μετα θα το κατακριναμε?
Η θα καταληγαμε να εχουμε "εκτροφικη γεννα εκτος εκτροφειου" απο τις πολλες που εχουμε συνηθισει να βλεπουμε??

Για να πω παντως ολοκληρωμενα κ την αποψη μου, ειναι να ψαχτει περισσοτερο σε βαθος, να βρει ανθρωπους ποιο σχετικους απο τους ιδιους τους "συμπεθερους" οι οποιοι απο αγαπη προς την φυλη κ χωρις κανενα κερδος θα μπορουσαν να του πουνε την γνωμη τους για την "ποιοτητα" του σκυλου κ για τις σωστες εξετασεις που πρεπει να κανει. Ισως να τον παει σε μια δυο εκθεσεις, για να τον κρινει καποιος ποιο αντικειμενικα, ασχετα με την διακριση. Αφου λοιπον εχει εξετασεις υγειας, γνωμη μορφολογιας κ γνωση χαρακτηρα μετα ας το κανει.
Το οτι ειναι ιδιωτης, εμενα δεν με χαλαει καθολου!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Βρε παιδιά για ποιές εξετάσεις υγείας λέτε; Απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχει κάνει όλες όσες χρειάζεται να γίνουν..κατά πάσα πιθανότητα έχει κάνει κάποιες, αλλά όχι όλες τις απαιτούμενες. Και ναι συμφωνώ μ' αυτό

Ισως να τον παει σε μια δυο εκθεσεις, για να τον κρινει καποιος ποιο αντικειμενικα, ασχετα με την διακριση. Αφου λοιπον εχει εξετασεις υγειας, γνωμη μορφολογιας κ γνωση χαρακτηρα μετα ας το κανει.
Ούτε εμένα μου φαίνεται κάπως το ότι είναι ιδιώτης. Αρκεί να κάνει αυτά που είναι να κάνει. Εφόσον είναι και η πρώτη φορά που θα ασχοληθεί, ας μιλήσει και με δυο τρεις ανθρώπους που μπορούν να του παρέχουν μια κάποια καθοδήγηση. Το μόνο που με προβληματίζει εμένα είναι το κομμάτι που αφορά τις εξετάσεις και τα θέματα υγείας.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εγω γενικα δεν ευλογω ουτε τους εκτροφεις και με οποιαδηποτε ευκαιρια τους κραζω κιολας,ουτε ειμαι αντιθετος με τις γεννες των ιδιωτων,αντιθετως αν γινονται σωστα βγαινει καλυτερο αποτελεσμα μιας και δεν εχουν σαν πρωτο στοχο το κερδος

αλλα το θεμα ειναι ποιοι ιδιωτες ειναι αυτοι με τους οποιους θα συμφωνουσα στο να εκαναν μια γεννα

νομιζω ο φιλος μας δεν ειναι απο αυτους,αν και οπως λες ειναι στον σωστο δρομο,συμφωνω!
γενικα το διακρινω και εγω οτι εδω μεσα οι ιδιωτες τρωνε μεγαλυτερο και πιο αυστηρο σκαναρισμα απο τους εκτροφεις αλλα νομιζω δικαιολογημενα απο ολα αυτα που ακουμε!

απλα extreme breeding,allrounders και κακοι εκτροφεις ειναι ενα θεμα που συζητιεται οταν υπαρχει μια βαση και εχουν ξεκαθαριστει καποια αλλα σημαντικοτερα θεματα!
απο εκει και περα αν ενημερωθει ο φιλος μας ας την κανει την γεννα!
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
καλησπέρα έχω ένα amstaff blue θηλυκό 15 μηνών και στην επομενη περίοδο θα την βάλω για ζευγάρωμα με ένα amstaff blue ενός φίλου όπου είναι 13 μηνών τώρα οποτε όταν θα τις έρθει σε κάνα τρίμηνο η περίοδος θα είναι και τα 2 σκυλιά έτοιμα όσον αφορά την ηλικία...

θέλω να ρωτήσω όταν γίνει η γεννα πόση προθεσμία έχω να δηλώσω την γεννα στον κόε τι χαρτιά χρειάζεται εκτος από τα pedigree τον γονέων σε πιο κτίριο πρέπει να παω και γενικά την διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω ώστε να δηλώσω την γεννα... ευχαριστώ πολύ
Εφοσον θες να τα ζευγαρωσετε , εγω θα σου ελεγα να κατεβειτε σε καμια εκθεση να τα δει κανας κριτης τα σκυλια σας και προπαντως να μιλησετε με τους εκτροφεις σας τι εξετασεις χρειαζονται και να μελετησετε καλα το θεμα μαζι τους , οπως και να εχει αυτοι θα ξερουν καλυτερα τις γραμμες των σκυλιων που σας εδωσαν . Οσο αφορα το τυπικο του θεματος εγγραφης κουταβιων θα πρεπει να παρετε τηλεφωνο τον ΚΟΕ και αυτοι θα σας πουν τι χρειαζεται , να φανταστω εφοσον δεν ξερετε που πρεπει να μιλησετε οτι δεν εχετε καταθεσει τα πεντιγκρι των σκυλιων σας να παρουν ελληνικο αριθμο μητρωου( ΒΕΚ) ?
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
γενικα το διακρινω και εγω οτι εδω μεσα οι ιδιωτες τρωνε μεγαλυτερο και πιο αυστηρο σκαναρισμα απο τους εκτροφεις αλλα νομιζω δικαιολογημενα απο ολα αυτα που ακουμε!
Εγω παλι βρε ντορις με αυτα που ακουω μαλλον τους λεγομενους εκτροφεις πρεπει να ελενχουμε περισσοτερο :)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Οι κρίσεις δεν είναι μόνο χρήσιμες για να σου επιβεβαιώσουν πόσο καλός είναι ο σκύλος σου. Μέσα από αυτές θα μάθεις και τα ελαττώματα του, κάτι που θα σε βοηθήσει να επιλέξεις το κατάλληλο ταίρι.

Το ότι αυτή τη στιγμή ο ΚΟΕ επιτρέπει σε όλους τους σκύλους με pedigree να μπουν στην αναπαραγωγή δεν είναι κάτι μοιραίο. Εύκολα αλλάζει.

Κι εδώ μεχρι το 2008 μπορούσες, αν οι γονείς είχαν pedigree, να βγάλεις και στα κουτάβια. Από τη 1/01/2009 άλλαξαν τα πράγματα και πρέπει οι γονείς να έχουν προφίλ dna και τουλάχιστον ένα κουτάβι της γέννας. Επίσης οι γεννήτορες πρέπει να έχουν πάρει τουλάχιστον ένα "καλός" σε Βελγική έκθεση ή να έχουν κριθεί κατάλληλοι προς αναπαραγωγή σε ειδικές εξετάσεις που διοργανώνει ο κυνολογικός όμιλος. Οι υποχρεωτικές εξετάσεις υγείας είναι αναλόγως την φυλή και κάθε τόσο βάζουν επιπλέον φυλές/εξετάσεις στην λίστα.

Ο σωστός εκτροφέας δεν τους χρειαζεται τους κανονισμούς, τα κάνει από μόνος του, για τους υπόλοιπους καλό είναι να υπάρχουν.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!Μπορει να έχει το παλικάρι όλη την καλή διάθεση αλλα πρέπει να μάθει πρώτα κάποια πολυ βασικά πράγματα για τη φυλη!Πρωτα τις απαραίτητες εξετάσεις που Πρέπει να γίνουν και να καταλάβει γιατί δε ζευγαρωνει κανεις μπλε με μπλε...Αν τον ενδιαφέρει να βγάλει σωστά και υγιή αμσταφ!Εξετασεις αταξιας,δυσπλασιας ισχύων και αγκωνων,καρδιολογικες και οφθαλμολογικες!Επισης επειδή κάπου το διάβασα οτι παντού στο εξωτερικό παίρνουν μέρος μπλε αμσταφ σε εκθέσεις και όχι στην Ελλάδα..δεν ισχύει!Παντου μπορούν να πάρουν μέρος απλα δεν προτιμουνται..όπως και εκείνα που εχουν πάνω απο 80% λευκό..Ενας κριτής που έχει γνώσεις πάνω στη φυλη δύσκολο να τα προτιμήσει...Αυτα απο μένα..Δε θα σε κατακρινω που θες να το κανεις απλα μάθε κάποια πράγματα και αν το αποφασίσεις κάντο σωστά!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Γιατι δεν ζευγαρόνουμε μπλε με μπλε θα ήθελα πολυ να μάθω.

Εκτος κι αν ειναι μυστικά του "επαγγέλματος".
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Εφόσον οι εκτροφείς δεν έχουν σπουδάσει γενετιστές και οι περισσότεροι ξεκίνησαν ως χομπίστες ιδιώτες, σε τι διαφέρει αυτός ο άνθρωπος που μπήκε εδω να ζητήσει πληροφορίες για το πως θα το κάνει; το πρώτο μέλλος αυτού του φόρουμ είναι που θα το κάνει;; γιατί δεν δίνετε την γνώση σας πάνω σε τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν για να πετύχει το εγχείρημά του εφόσον ακόμα το συζητάει;
Εαν έμπαινε να γράψει οτι ζευγάρωσε το σκυλί του και έβγαλε προβληματικά κουτάβια να κράζατε, αλλά τώρα εφόσον θέλει να το κάνει σωστά ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ τον απλά. Εαν θέλει να το κάνει θα το κάνει οτι και να λέτε σκοπός είναι να ξέρει τα υπερ τα κατά και τι πρέπει να κάνει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3