Δήλωση κουταβιών στον ΚΟΕ








vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
δεν λεει όμως αυτό η ghelly λεει ότι πανε στο εξωτερικό γιατί δεν μπορουν να δείξουν τα σκυλιά στην Ελλάδα, λόγο του νόμου. Το να συμμετεχεις με τον σκύλο σου σε εκθεσεις του εξωτερικου δεν είναι κακό το αντιθετο, το να μην μπορείς να παρεις μερος στην χωρα σου είναι το προβλημα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
δεν λεει όμως αυτό η ghelly λεει ότι πανε στο εξωτερικό γιατί δεν μπορουν να δείξουν τα σκυλιά στην Ελλάδα, λόγο του νόμου. Το να συμμετεχεις με τον σκύλο σου σε εκθεσεις του εξωτερικου δεν είναι κακό το αντιθετο, το να μην μπορείς να παρεις μερος στην χωρα σου είναι το προβλημα.
Ακριβως!!!
Θα εκπλησσόμουν αν ο νόμος ειχε μεταβατικό στάδιο, αν αφορούσε και τα εισαγώμενα κομμένα στα πετσοπ.... Αλλά τα πετσοπ εχουν ισχυροτατο κινητρο και μένουν στην απέξω....
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
vek, η «κύρια» Πιπιλή για μένα δεν είναι φιλόζωη.
ουτε για μενα είναι :) το είπα απο την αρχη ότι όλα αυτα εγιναν να εντυπωσιασουν και μόνο και για να ικανοποιήσουν μια μερίδα ανθρωπων χωρίς να λυσουν τα πραγματικά προβλήματα.
Χτυπαμε την Ελληνική εκτροφη (εδω καποια στιγμη αναφερθηκε να απαγορευτει ή να μειωθεί η εκτροφή στην Ελλάδα ) αλλά αφηνουμε στην ησυχία τους τους τους εισαγωγεις.
Ετσι εχω και την πιτα σωστη και τον σκυλο χορτατο.
 






John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Καλη κριση > του ΒΟΒ οταν παιζεις μονος :)
Χαχαχα πραγματικα!!!Δεν με ενοιαξε καθολου βεβαια απλα το ανεφερα!Και να το ειχε δωσει ο κριτης δεν θα ειχε καμμια αξια για εμενα!Να τρεχεις μονος και να βγαινεις πρωτος ειναι ανουσιο!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Χαχαχα πραγματικα!!!Δεν με ενοιαξε καθολου βεβαια απλα το ανεφερα!Και να το ειχε δωσει ο κριτης δεν θα ειχε καμμια αξια για εμενα!Να τρεχεις μονος και να βγαινεις πρωτος ειναι ανουσιο!
Κατα βάση δεν ειναι ανουσιο γιατι επι της ουσίας δεν ανταγωνίζεσαι αλλά σκυλια, ιδιας φυλής αλλά το πρότυπο! Όπως αλλωστε εχει τυχει σε φυλή να ειναι ολα very good...
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Κατα βάση δεν ειναι ανουσιο γιατι επι της ουσίας δεν ανταγωνίζεσαι αλλά σκυλια, ιδιας φυλής αλλά το πρότυπο! Όπως αλλωστε εχει τυχει σε φυλή να ειναι ολα very good...
Για αυτο και εδωσε εξαιρετος και με ιδιαιτερα καλη κριση.Βαση προτυπου ητανε κατα την γνωμη του εξαιρετικο δειγμα της φυλης(παλι ομως συγκεκριμενου τυπου της φυλης που πλεον για εμενα προσωπικα ειναι ξεπερασμενο)Στο BOB δεν ξερω εαν "ανταγωνιζεσαι" το προτυπο η τις υπολοιπες συμμετοχες.Φανταζομαι διαγωνιζεσαι με τις υπολοιπες συμμετοχες και λογικα αυτο ειναι και το σωστο.Αλλο αν ειναι εξαιρετο και αλλο αν ειναι το καλυτερο της φυλης.Απεναντι σε ποιον το καλυτερο δειγμα?Του προτυπου?Δεν ξερω.
 


simpakos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2014
117
9
δηλαδη ρε παιδια να κανω και γω μια ερωτηση?περνω ενα σκυλο απο γνωστο εκτροφεα κανονικα με τα χαρτια υγειασ του τα πεντιγκρη του και της παναγιας τα ματια!!και περνει και ενα φιλαρακι μου ακομα ενα και αποφασιζουμε στα 4-5 χρονια να τα ζευγαρωσουμε και να κρατησουμε απογονους!!ειναι κακο αυτο?πρεπει να ξαναπληρωσω εκτροφεα σονυ και καλα για να παρω σκυλο?δεν θα ειναι το ιδιο καλοι οι απογονοι αφου οι γονεις ηταν προτυπα?η επειδη δεν παω στισ εκθεσεισ δεν αξιζουν τα σκυλια?
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Κακό δεν είναι αλλά δεν είναι κ το σωστότερο.
Δεν κάνουν όλα τα σκυλιά για ζευγάρωμα. Μπορεί να το έχεις πάρει για Pet και να είναι εντελώς ακατάλληλο για ζευγάρωμα.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Η λογική των εκθεσης ειναι ακριβως αυτο που λεει η λέξη, τον εκθέτεις για να διαπιστωσεις ποσο ταιριάζει στο προτυπο και αν η αναπαραγωγη του εχει νοημα. Αν δεν γινει αυτο πως θα το καταλαβεις; Επειδη εχει πεντιγκρί; Η προηγούμενη αξιολογη μορφολογία δεν εξασφαλίζει και την επόμενη, πρέπει καθε φορα να αποδεικνύεται
 


simpakos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2014
117
9
Κακό δεν είναι αλλά δεν είναι κ το σωστότερο.
Δεν κάνουν όλα τα σκυλιά για ζευγάρωμα. Μπορεί να το έχεις πάρει για Pet και να είναι εντελώς ακατάλληλο για ζευγάρωμα.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
τι ενοεις pet γιατι ειμαι καινουριο μελος και δεν εχω εξοικιωθει με τις ορολογιες!!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Η λογική των εκθεσης ειναι ακριβως αυτο που λεει η λέξη, τον εκθέτεις για να διαπιστωσεις ποσο ταιριάζει στο προτυπο και αν η αναπαραγωγη του εχει νοημα. Αν δεν γινει αυτο πως θα το καταλαβεις; Επειδη εχει πεντιγκρί; Η προηγούμενη αξιολογη μορφολογία δεν εξασφαλίζει και την επόμενη, πρέπει καθε φορα να αποδεικνύεται
Μια μικρη διορθωση: ....ποσο ταιριαζει ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ στο προτυπο..... αν η αναπαραγωγη του εχει νοημα η οχι, ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο, καθως ενας σκυλος αξιος αναπαραγωγης πρεπει να ειναι ΚΑΙ υγειης ΚΑΙ να εχει το χαρακτηρα που του οριζει το προτυπο, πραγματα που δεν φαινονται στις εκθεσεις......
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μια μικρη διορθωση: ....ποσο ταιριαζει ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ στο προτυπο...
Και "καπάκι", μια απειροελάχιστη βελτίωση στη διόρθωση: ...πόσο ταιριάζει ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ στο πρότυπο... ΚΑΙ αν παρουσιάζει κάποια οφθαλμοφανή στοιχεία αποκλεισμού στον ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ...
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
δηλαδη ρε παιδια να κανω και γω μια ερωτηση?περνω ενα σκυλο απο γνωστο εκτροφεα κανονικα με τα χαρτια υγειασ του τα πεντιγκρη του και της παναγιας τα ματια!!και περνει και ενα φιλαρακι μου ακομα ενα και αποφασιζουμε στα 4-5 χρονια να τα ζευγαρωσουμε και να κρατησουμε απογονους!!ειναι κακο αυτο?πρεπει να ξαναπληρωσω εκτροφεα σονυ και καλα για να παρω σκυλο?δεν θα ειναι το ιδιο καλοι οι απογονοι αφου οι γονεις ηταν προτυπα?η επειδη δεν παω στισ εκθεσεισ δεν αξιζουν τα σκυλια?
αν τα σκυλια που πηρες ειναι καλα δειγματα,(αυτο το βλεπεις με πολλους τροπους,απο μια εκθεση εως αποψεις ανθρωπων που ειναι οντως γνωστες) και μπορεις να μπεις στην διαδικασια να κανεις ολα αυτα που ''πρεπει'' και κανει ενας ''σωστος'' εκτροφεας,και αν μπορεις να βρεις και σωστους ανθρωπους να τα δωσεις τοτε σωστο ειναι,αλλα γιατι δεν γινεσαι εκτροφεας μετα;

απο εκει και περα θα μπορουσα να πω πως εκτροφη και βελτιωση συμβαδιζουν,δηλαδη καθε γεννα συνδιαζεται με ενα εκτροφικο πλανο απο πισω και ταιριασμα γραμμων αιματος,δυστηχως θα ειμαι εθελοτυφλος αν πω πως ετσι ειναι παντα εχωντας δει με τα ματια μου καποια λιγα αλλα αρκετα για να πειστω πως ειναι αλλιως,ομως ποσο ευκολο ειναι να κανεις ολα αυτα και ποσο αντικειμενικος ειναι ο καθενας με τον εαυτο του,συνηθως ολοι λενε ναι ειμαι ετοιμος,κανω αυτα που πρεπει εχωντας αγνοια των πραγματων,ειναι αυτην η ημιμαθεια και η αυτοπεποιθηση αυτων που δεν ξερουν...καθε ενας θεωρει οτι θα κανει αυτα που πρεπει χωρις να ξερει τι πρεπει..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Και "καπάκι", μια απειροελάχιστη βελτίωση στη διόρθωση: ...πόσο ταιριάζει ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ στο πρότυπο... ΚΑΙ αν παρουσιάζει κάποια οφθαλμοφανή στοιχεία αποκλεισμού στον ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ...
Αγαπητε μου κυριε Γιαννη, ξερεις ξερω κ ξερουνε κ αλλοι αρκετοι, οτι στις εκθεσεις ενας σκυλος πρεπει να ειναι.... "ηπιος" (ειναι ο ποιο ηπιος χαρακτηρισμος που μπορω να βρω!) για να συμμετασχει...... το "επιφυλακτικο με τους ξενους" σκυλι, που θα γυρισει τ'ανασκελα στον κριτη, δεν αποκλειεται, το αλλο ομως που δεν θα κατσει αδιαμαρτυρητο να του πιασουνε τα @@ θα αποκλειστει........
Οποτε...... ας μεινουμε στο ποσο κοντα ειναι η μορφολογια στο προτυπο!:cool: