Δεσποινίς ...Διευθυντής


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Να σου ζήσει λοιπόν, μέχρι τα πολύ βαθιά της γεράματα :love:
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καταφτάσαμε κι εμείς!!:love:

Ώρα να συστηθούμε και οικογενειακώς! Το επίσημο μας όνομα είναι Phoeliada Jessica Rabbit, αλλά στο εξής θα ακούμε στο “Ρίνα”.

Κάναμε το πρώτο ταξιδάκι απο τον Βόλο στην Αθήνα, στο αυτοκίνητο χαζεύαμε τα πάντα με μεγάλη προσοχή και μπαίνοντας στο σπίτι, μυρίσαμε όσα παιχνίδια υπήρχαν στο πάρκο, πήραμε αυτό που μας έκανε τη μεγαλύτερη αίσθηση και μπήκαμε στο crate να παίξουμε με την ησυχία μας, μέχρι να σερβιριστεί το φαγητό. Φάγαμε, ήπιαμε, κάναμε τσίσα στην πάνα (στα κακά είχαμε μια αστοχία), ξεσαλώσαμε κάνα 2ωρο και όταν κουραστήκαμε μπήκαμε στο crate να πάρουμε τον υπνάκο μας… Πλανήθηκα πλάνην οικτράν ασφαλώς, που πίστεψα οτι θα ξεμπέρδευα έτσι εύκολα με την πάνα, αλλά το οτι έχει τις βάσεις είναι σίγουρα ένα μεγάλο πλεονέκτημα.

Γενικότερα, οι πρώτες μέρες κυλούν με μεγάλο ενδιαφέρον, τόσο για εκείνην που εξερευνά τα πάντα, όσο και για εμένα που εντυπωσιάζομαι απο τα πράγματα που τραβούν την προσοχή της…

Υ.γ. Εκείνη η εκπαίδευση σχετικά με τα δαγκώματα, αργεί πολύ να αποδώσει, γιατί αυτά τα δοντοκαρφιτσάκια δεν παλεύονται??:confused:
Καλως την δεχτηκατε, να σου ζησει και να περασετε υπεροχα χρονια μαζι!!!
ανεβασε μας και καμια φωτο να την δουμε!!!
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Να σου ζήσει λοιπόν, μέχρι τα πολύ βαθιά της γεράματα :love:
Καλως την δεχτηκατε, να σου ζησει και να περασετε υπεροχα χρονια μαζι!!!
ανεβασε μας και καμια φωτο να την δουμε!!!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
Με την πρώτη ευκαιρία, που θα κάτσει στο ίδιο σημείο για πάνω απο 3"....:love:
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Τρεις εβδομάδες συμβίωσης, τρεις εβδομάδες εκπαίδευσης, τόσο για εκείνη, όσο και για μένα!

Δεν θέλω να το κάνω σαν την καρακάξα, που νομίζει οτι το δικό της το παιδί είναι το πιο όμορφο και το πιο έξυπνο, αλλά πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει ο τρόπος που αντιλαμβάνεται κάποια πράγματα, ο τρόπος που αντιδρά και το πώς αντιμετωπίζει νέες καταστάσεις. Ό,τι φαίνεται να την τρομάζει στην αρχή, γίνεται το καλύτερο παιχνίδι της στο επόμενο 5λεπτο. Το μόνο που δεν έχει καταφέρει να ξεπεράσει (και που αποφάσισα να χρησιμοποιήσω προς όφελος μου) είναι ένα μικρό μπουκάλι νερού που γέμισα με φακές, νομίζοντας οτι θα την ιντριγκάρει ο ήχος. Αφού το απεχθάνεται, έχω βάλει 2-3 τέτοια στα μέρη που δεν θέλω να πηγαίνει (στο καλώδιο του φωτιστικού, στο πολύπριζο της τηλεόρασης κ.λπ.) και έχω βρει την ησυχία μου!

Τις προάλλες δοκιμάστηκε και στον κτηνίατρο. Της πήρε 1-2 λεπτά να εξοικιωθεί με τον inox πάγκο και μετά άρχισε τις χαριτωμενιές. Ακόμη και τη στιγμή που της έκαναν το εμβόλιο, εκείνη κοιτούσε με τί θα παίξει και ποιανού τα χέρια θα προλάβει να τσιμπήσει…

Με τα τσίσα και τα κακά, συμβαίνει το εξής: ενώ σχεδόν πάντα ευστοχεί (έχω αφαιρέσει όλες τις έξτρα πάνες εκτός απο αυτήν του πάρκου της και άλλη μια στην άλλη άκρη του δωματίου), τις φορές που δεν θα τα κάνει επάνω στην πάνα, θα τα κάνει ακριβώς δίπλα. Ποτέ σε άλλο σημείο του σπιτιού. Βρίσκει δηλαδή την πάνα, στριφογυρίζει πάνω της και μια στο τόσο τα κάνει μόλις πατήσει στο πλακάκι. Κάποια ιδέα, γιατί?

Κατά τ’ άλλα, είναι πραγματικά ένα καρτούν, χαίρομαι την κάθε στιγμή μαζί της και έχω ήδη αρχίσει να εύχομαι να αργήσει η ώρα που θα ωριμάσει και θα σοβαρέψει…

 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Να σου ζήσει! :) Έτσι έκανε και το δικό μας κουτάβι και κάνει ακόμη το ίδιο στριφογύρισμα μόνο για τα κακά όμως. Είναι φυσιολογικό σε όλα τα σκυλιά ανεξαιρέτως.

Απο τη Δανάη? ;) Την γνωρίζω πριν καν ξεκινήσει με τα μαλτεζάκια καθότι συμπατριώτισσα. Δεν θα μπορούσες να κάνεις καλύτερη επιλογή. (y)
 
  • Like
Reactions: p__nat


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Να σου ζήσει! :) Έτσι έκανε και το δικό μας κουτάβι και κάνει ακόμη το ίδιο στριφογύρισμα μόνο για τα κακά όμως. Είναι φυσιολογικό σε όλα τα σκυλιά ανεξαιρέτως.

Απο τη Δανάη? ;) Την γνωρίζω πριν καν ξεκινήσει με τα μαλτεζάκια καθότι συμπατριώτισσα. Δεν θα μπορούσες να κάνεις καλύτερη επιλογή. (y)
Ναι!(y)
Την Δανάη, εκτός απο εκτροφέα, την εκτίμησα κυρίως ως άνθρωπο και πιστεύω οτι πραγματικά θα είναι δίπλα μου σε ό,τι χρειαστεί!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!:)
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Nizinny


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Είχαμε την χαρά να περάσουμε 4 ημέρες με τον αδελφό της!
Ως νέα και άμαθη, νόμιζα πως αν κάποιο θα χρειαζόταν "προστασία", θα ήταν μάλλον η δική μου, καθώς είναι αισθητά πιο μικροκαμωμένη... Αμ, τον κοσκίνισε τον δύσμοιρο!!:oops: Τώρα κατάλαβα αυτό που εννοούσε η κτηνίατρος, όταν μου είπε οτι "...τράβηξα λαχείο"! Ήρθε "κύριος" και με τρόπους, ούτε δάγκωνε, ούτε λέρωνε εκτός της πάνας και τον έκανε αυτή σαν τα μούτρα της!:LOL: Και εκείνος, τόσο καλός, που όταν μπήκε αυτή στο κλουβί της να φύγουμε...:


65860030_687273355057616_3118555919466627072_n.jpg

Πέρα απο την πλάκα, η συμπεριφορά της εδώ, είναι μέσα στο φυσιολογικό πλαίσιο?


Υ.γ. Δεν ξέρω τί έγινε με τον ήχο, να διευκρινήσω οτι, ενώ αυτή είναι απο πάνω, του γρυλίζει αρκετά κάποια στιγμή και είναι αυτή που κάνει και τον ...εκφοβισμό, στο τέλος.
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Είναι φυσιολογικό να παίζουν και άγραμπα αν και στο τέλος φαίνεται καθαρά ότι το τραβάει λίγο παραπάνω απο απλό παιχνίδι. Για εμένα δείχνει πιο δυναμικό κουτάβι απο τον αδερφό της και θα κοίταζα να την κοινωνικοποιήσω και με μεγαλύτερα σκυλιά για να μην έχει την ιδέα ότι είναι όλοι έτσι και νομίζει ότι είναι και κάποια φοβερή και τρομερή. :cool:

Τα πλακάκια δεν είναι καλό πάτωμα για "τσουλήματα" ποδιών και πάλη. Καλύτερα να "φαγωθούν" πάνω σε χαλί την επόμενη φορά. :D
 
  • Like
Reactions: p__nat


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
θα κοίταζα να την κοινωνικοποιήσω και με μεγαλύτερα σκυλιά για να μην έχει την ιδέα ότι είναι όλοι έτσι και νομίζει ότι είναι και κάποια φοβερή και τρομερή. :cool:
Έχω την εντύπωση πως το μεγαλόσωμο απλά θα την αφήσει να συνεχίσει ανενόχλητη.

@p_nat Μου αρέσει που ψυχανεμίστηκες ακριβώς τον χαρακτήρα της πριν την γνωρίσεις πάντως.
 
  • Like
Reactions: p__nat


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Είναι φυσιολογικό να παίζουν και άγραμπα αν και στο τέλος φαίνεται καθαρά ότι το τραβάει λίγο παραπάνω απο απλό παιχνίδι. Για εμένα δείχνει πιο δυναμικό κουτάβι απο τον αδερφό της και θα κοίταζα να την κοινωνικοποιήσω και με μεγαλύτερα σκυλιά για να μην έχει την ιδέα ότι είναι όλοι έτσι και νομίζει ότι είναι και κάποια φοβερή και τρομερή. :cool:

Τα πλακάκια δεν είναι καλό πάτωμα για "τσουλήματα" ποδιών και πάλη. Καλύτερα να "φαγωθούν" πάνω σε χαλί την επόμενη φορά. :D
Ναι, το τράβηξε όντως παραπάνω και το επιβεβαίωσε και η κτηνίατρος, η οποία την είδε σήμερα για το τελευταίο εμβόλιο...
Νωρίτερα είχε δει τον μικρό και μου είπε οτι τον είχε "νοικοκυρέψει" λίγο...:rolleyes:

Δεν είναι άσχημη η ιδέα με τους μεγαλύτερους σκύλους, αλλά αυτοί που υπάρχουν στον κύκλο μου, είναι της τάξης των 30+ κιλών και φοβάμαι να βάλω το "1,650" δίπλα. Θα το ψάξω λίγο!
Πάντως, απο την συνάντησή τους κι έπειτα, η συμπεριφορά της έχει γίνει αρκετά ηπιότερη και έχει σταματήσει πλήρως τα δαγκώματα στα χέρια...

Θα το φροντίσω αυτό με τα πλακάκια, ευχαριστώ!
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Έχω την εντύπωση πως το μεγαλόσωμο απλά θα την αφήσει να συνεχίσει ανενόχλητη.

@p_nat Μου αρέσει που ψυχανεμίστηκες ακριβώς τον χαρακτήρα της πριν την γνωρίσεις πάντως.
Προσπαθώ πολύ να την κατανοήσω, γιατί θέλω να καταφέρω να την χειριστώ μέσω των στοιχείων του χαρακτήρα της και όχι να της επιβληθώ, απλά επειδή ...μπορώ.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δεν είναι άσχημη η ιδέα με τους μεγαλύτερους σκύλους, αλλά αυτοί που υπάρχουν στον κύκλο μου, είναι της τάξης των 30+ κιλών και φοβάμαι να βάλω το "1,650" δίπλα. Θα το ψάξω λίγο!
Βρες εκπαιδευτικά κέντρα, που να έχουν puppy classes ή ιδιωτικά σκυλοπάρκα που τσεκάρουν συμπεριφορικά τα μέλη τους.
 
  • Like
Reactions: p__nat


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Πρόσφατα λοιπόν και μετά κάποιων κόπων και βασάνων, κλείσαμε 3 μήνες συμβίωσης, με το “κορμάκι” να πλησιάζει τους 5 ½ μήνες ζωής!

Το τι μαθαίνει ένα κουτάβι σε αυτούς τους μήνες, σε γενικές γραμμές είναι γνωστό. Ας πω λοιπόν, λίγα απο αυτά που έμαθα εγώ…

Οτι καμία εβδομάδα, δεν είναι ίδια με την προηγούμενη ή την επόμενη.

Οτι το οτιδήποτε χρειάστηκε να ακυρώσω/αναβάλλω, για να είμαι συνεπής στο πρόγραμμά της, ωχριούσε μπροστά στο “ξεβίδωμα” της ουράς της, όταν με έβλεπε.

Οτι προτιμώ να κρεμαστώ ανάποδα, απο το να την ταΐσω κάτι που θα της ξαναπροκαλέσει διάρροια.

Οτι οι κλινικές είναι πονεμένη ιστορία.

Οτι τόσο εγώ, όσο κι εκείνη αντιπαθούμε τα φιογκάκια!!!

67808721_2326687994067526_804798668505874432_o.jpg
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Σε 3 μέρες... 10 μηνών! Το πλασματάκι έγινε κορίτσι και περιμένουμε από μέρα σε μέρα να γίνει και γυναίκα!:love:

Νομίζω, πως η καλύτερη στιγμή μου μαζί της, ήταν η μέρα που ένιωσα οτι θα την αναγνώριζα ακόμη κι αν βρισκόταν ανάμεσα σε 10δες του είδους της!

Αυτό βέβαια, που όταν πάω κάπου που την ξέρουν και δεν την έχω μαζί μου, τους απογοητεύει, έχει αρχίσει να πλήττει την αυτοπεποίθησή μου, αλλά το παλεύω!! :ROFLMAO:

Και ασφαλώς, εξακολουθούμε να μισούμε τα φιογκάκια, αλλά τουλάχιστον συμβιβαζόμαστε με τα κοτσιδάκια, γιατί κάπως πρέπει να βλέπουμε!
78702452_1356033331245423_2030833079269982208_n.jpg81021390_565595934295849_9217030625016414208_n.jpg
 








p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Αυτό το γλυκό μουτράκι, διαμορφώνει έναν εκπληκτικό χαρακτήρα, που δεν θα μπορούσα με τίποτα να φανταστώ, όταν αγανακτούσα με τα δαγκώματα της ως κουτάβι, με τις αγριάδες της όταν έβλεπε άλλον σκύλο, με την αναστάτωση που έφερνε όταν έφευγα απο το σπίτι το πρωί.

Με εντυπωσιάζει ο τρόπος που αποτυπώνει μοτίβα κινήσεων και με προλαβαίνει πάντα ...στην στροφή! Το χρησιμοποιεί και αντίστροφα βέβαια αυτό, όταν ξέρει πως αυτό που κάνω διαρκεί x χρόνο και δράτττεται της ευκαιρίας να κάνει την έρευνα της ανενόχλητη...

Τελευταία, διαπιστώνω οτι η ενεργητικότητα της δεν εκτονώνεται με απλές βόλτες στην περιοχή και καθώς το παιχνίδι στα πάρκα, λόγω μεγέθους, μπορεί να αποβεί μοιραίο, σκέφτομαι να ψαχτούμε σε κάτι τύπου tricks, dog dancing, agility (του μεγέθους και της αντοχής μας...), ή οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε κάποιος να μας προτείνει.
Ο χρόνος είναι πολύτιμος και οι καναπέδες (όπως και οι φιόγκοι, μην ξεχνιόμαστε) δεν μας πολυ-αρέσουν!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Dog dancing δεν υπάρχει κανείς να σας δείξει. Εκτός, αν το παλέψετε μόνοι σας, με εκπαιδευτή το youtube :)
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Dog dancing δεν υπάρχει κανείς να σας δείξει. Εκτός, αν το παλέψετε μόνοι σας, με εκπαιδευτή το youtube :)
Agility τί θα πρότεινες, μιας και ενδιαφέρομαι και εγώ. :)