Δημιουργία λευκώματος για Ε.Π. - Ελληνικές φυλές




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
θα τα σβήσει ο μόντ...μην σκάς...ένα κλίκ είναι
Έτσι ε? :bull: :D

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, μου είχε ξεφύγει όπως καταλάβατε :p

Foibos μένεις Αθήνα? (Επειδή είπες τις φέρνεις και σε βόλτα). Scanner έχω κι εγώ, αλλά δεν ξέρω πόσες πολλές είναι ώστε να μπορώ να υποσχεθώ ότι θα στις σκανάρω όλες.

Μπορώ όμως να αναλάβω το photo editing του λευκώματος, να σας βρω κάποιον να αναλάβει την επεξεργασία των φωτογραφιών προς εκτύπωση και να βοηθήσω στην ανεύρεση εκδοτικής :)

Και να φωτογραφήσω τα σκυλιά βέβαια, αλλά για αυτό θα χρειαστώ κάποιον να με κουβαλάει στα βουνά και τα λαγκάδια και κάποιον να πείσει το αφεντικό ότι θέλω κι εγώ άδεια κάποτε ο άνθρωπας!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Συμμετοχική κατάσταση!!!πολύ την βρίσκω

Γιά να δούμε-γιά να δούμε :) :) :)

Εγώ μέσα έστω και για να φτιάχνω καφέδες αν δεν βρεθεί κάτι άλλο.-
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τελεια! Το πρωτο βημα εγινε :)
Επειδη ειμαι ανθρωπος της πραξης, θα ηθελα το συντομοτερο οδηγιες για το πώς να ξεκινησω μεχρι να αποκτησω καποια εμπειρια.

Πέρα απο πολλη διαθεση, εχω το καταλληλο οχημα για τα βουνα και πολλα βουνα κοντα μου.
Επισης, λογω της δουλειας μου εχω προσβαση στους Δημους για ο,τι πληροφοριες χρειαστει.

Αυτο που δυστυχως δεν εχω ειναι γνωση πανω στις φυλές.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Να κάνω μια ερώτηση? Ο Αρκτούρος ή ο ΟΦΕΠ δεν έχουν κάνει άραγε τέτοια προσπάθεια?
Μήπως θα ήταν καλή μια επικοινωνία/συνεργασία μαζί τους?

Μάλλον δύο ερωτήσεις... Η δεύτερη (και φλέγουσα)... Το κεφάλαιο ποιος θα το βάλει? :rolleyes: (Το ξέρω, ώρες ώρες είμαι... ισοπεδωτής ονείρων! :-| )
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ισως να μπορεσω να εξασφαλισω καποια μικρη χρηματοδοτηση απο τους Δημους με τους οποιους θα συνεργαστω για να παρω πληροφοριες.
Δεν θα τρεχω στα βουνα ασκοπα. Θα πηγαινω πρωτα στον Δημαρχο. Οι Δημαρχοι των χωριων ξερουν τα παντα και λεπτομερως για τους δημοτες τους.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Έτσι ε? :bull: :D

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, μου είχε ξεφύγει όπως καταλάβατε :D
Συγνώμη xotikouli που και εμένα μου ξέφυγε και βιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα:(:(:(. Πάντως μου βγήκε σε καλό αφού έμαθα τώρα ποιος είναι ο Admin:D:D:D
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ο Admin είναι ο... Admin! :D (θα τον βρεις με αυτό το username).

Εγώ είμαι μια ταπεινή mod και δεν είναι και κανένα μυστικό αφού αναφέρονται όλοι εδώ ;)

Συγχωρεμένος, don't worry! :)

Και για να επιστρέψουμε και στο θέμα μας, αν όντως το σκέφτεστε σοβαρά, λογικά η σειρά είναι:

α) Σχεδιασμός της δομής του λευκώματος (όχι μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια, αλλά μια ιδέα του πώς θα είναι: πόσες σελίδες, πόσες φωτό, πόσο κείμενο, από ποιον κλπ)
β) Αναζήτηση εκδοτικών και προσφορές για εκτίμηση κόστους
γ) Αναζήτηση χορηγών με συγκεκριμένη πρόταση και ποσά πλέον

Ή κάπως έτσι τέλος πάντων, κι εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ η ίδια...

Κάποιος πρέπει επίσης να αναλάβει τον συντονισμό ή να μοιραστεί σε κομμάτια σε περισσότερα άτομα.

Και επειδή υπάρχει και εκείνο με τη βράση που λέγαμε και η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά δεν είναι εύκολα (αλλά ούτε και πολύ δύσκολα αν είναι κάποιος αποφασισμένος και έχει χρόνο), προτείνω και back-up plan όπου όλα αυτά θα μπορούσαν να γίνουν για φτιαχτεί τελικά web site αντί για λεύκωμα και με το site σαν εργαλείο βλέπουμε και για έντυπη μορφή...
 


kate

Well-Known Member
10 Απριλίου 2010
210
1
Ο Αρκτουρος εχει ενα προγραμμα που περιθαλπτει και εκτρεφει και αναπαραγαγει και δινει μετα σε καταλληλους ιδιοκτητες-κτηνοτροφους καθαροαιμους ΕΠ.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πιστευω η αρχη είναι η συλλογη πληροφοριων, μετα οσο γινεται περισσοτερου υλικου, ομορφα αρχειοθετημενου με σημειωσεις. Ταυτοχρονα οι εχοντες γνωση μπορουν να κανουν αξιολογηση και ξεκαθαρισμα.
Αν μαζευτει ικανοποιητικος ογκος υλικού, τα υπολοιπα θα ερθουν. Χωρις υλικο, ασκοπα θα συζηταμε και θα κανουμε πλανα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ένα τέτοιο παρόμοιο έργο γίνεται και απο την ΜΚΟ Αμαλθεια (της οποίας τυγχάνω και μέλος)
Βασικά έχουν εκδώσει ένα βιβλίο (με λίγες φωτογραφίες) το οποίο επεκτείνεται σε όλες τις "ντόπιες" φυλές οικοσιτων ζώων και περισσότερο παραγωγικών.(τον πρόλογο τον έγραψε ο Θ. Παγκαλος ο οποίος δηλώνει και συγκινημένος-καμια επιδότηση όμως...δεν υπάρχει σάλιο)
Και εκεί το κεφάλαιο είναι πάντα το πρόβλημα...
Πάντως δεν χάνουν το κουράγιο τους και κυρίως συλλέγουν φωτογραφίες ακόμα...έχουν και ένα σωρό ζώα που ασχολούνται βέβαια...
Θα αποπειραθώ να ζητήσω μέρος του αρχείου τους για τα σκυλιά.

Όσον αφορά την αναγνώριση του Ελληνικού ποιμενικού ή του Λευκού Ελληνικού τσοπανόσκυλο δεν είναι τόσο πολύπλοκη όσο μπορεί να ακούγεται-άλλωστε δεν πρόκειται να μοιράσουμε ΒΕΑ και ΒΕΚ-ένα φωτογραφικό λευκωμα θα γίνει...
Όσοι πιστοί προσέλθετε και όσο πιό πολλές φωτογραφίες μαζευτούν τόσο καλύτερα-αρχικά ίσως να παίξουν αρκετές όχι κατάλληλες αλλά σιγά σιγά όλοι θα μαθαίνουμε καλύτερα...

Για τα μικρόσωμα κάνω περίπου πλάκα...δεν παίζουν και πολλά σε στάνες πλέον...όποιος πάντως συναντήσει μικρόσωμο σε στάνη και δεν μοιάζει με κάτι άλλο δεν χάνει τίποτα να το φωτογραφήσει
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σκεφτόμουν για το κειμενο που ειπε η Ειρηνη. Σιγουρα χρειαζεται στην αρχη μια ιστορικη αναφορα και γνωριμια γενικα με τις φυλες κλπ. Στοιχεια που ευκολα βρισκονται. Εξαλλου στα εγκυλοπαιδικα ο ενας αντιγραφει τον άλλο.
Αλλά πιστευω θα ειχε ενδιαφερον και μια ειδικη αναφορα με λεπτομερειες και οχι μονο φωτο για τα συγκεκριμενα σκυλια που θα παρουσιασουμε, ειδικα αν αυτά προερχονται από παλιες γενιές.

Για να ανοιξω λιγο την ορεξη στους υποψηφιους συμμετεχοντες (δεν εμφανιστηκαν και πολλοι δυστυχως), να πω ότι σε μια τεραστια φαρμα οπου εχω ευκολη προσβαση υπαρχει ένα ζευγαρι ιδιαιτερα μεγαλοσωμων ποιμενικων με χαιτη παρακαλω, δυο ασπροι ποιμενικοι (τον ένα τον «ξερω» καλα γιατι θα με ετρωγε) και ενας μολοσσος. Μαλλον από αυτή τη φαρμα θα ξεκινησω και στη συνεχεια θα παρω τα βουνα (με τα ποδια μπορω να παω από το κτημα σε μερικα μαντριά).
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Να σημειώσω ότι όσο πιό απομακρυσμένες(οι στάνες) τόσο καλύτερα
και βέβαια όσο πιό φανερός ο κίνδυνος του λύκου και της αρκούδας τόσο πιό πιθανό να βρούμε δείγματα απο το βαθύ παρελθόν καθότι "αυτοί" ώς γνήσιοι ορεσίβοιοι "ξέρουν τα πάντα καλύτερα" και δεν πρόκειται να έχουν ψαρώσει ευκολα να φέρουν άλλα σκυλιά απο αυτά που είχαν οι παππούδες τους και οι παππούδες των παππούδων τους


εεεεεεεε\χμμμμμμμμμμμ
για το κεφάλαιο περιμένω να ακούσω κάποιον ότι θα αναλάβει χορηγός αλλά το βρίσκω λίαν απίθανο

πάμε και το κάνουμε απλά μπλόγκσποτ στην χειρότερη... :)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω παλι για το θεμα της χορηγιας ειμαι αρκετα αισιοδοξος, ισως λογω παλαιοτερων εμπειριων σε άλλα διαφορετικα θεματα.
Τελειως χοντρικα, για τι ποσόν μιλαμε? Φυσικα εξαρταται από τον αριθμο αντιτύπων. Για πόσα αντιτυπα μιλαμε?
Ο χορηγος δεν χρειαζεται να είναι ενας. Μπορει να είναι και 30 μικροι.

Παντως εμενα η ιδεα του μπλόγκσποτ δεν μου κινει ιδιαιτερο ενδιαφερον. Τιποτα δεν συγκρινεται με ένα καλο λευκωμα. Χαιρω πολύ θα μου πεις.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Για να μπαίνουνε σεμία σειρά:
ο foibos αναλαμβάνει συγκέντρωση φωτογραφικού υλικού
και αξιολόγησή του.
εγώ αναλαμβάνω μακέτες, διαχωρισμούς, δοκίμια,
καθώς και κοστολόγηση εκτύπωσης-βιβλιοδεσίας.
η sara θα μπορούσε να αναλάβει την ιστορική τεκμηρίωση
και τις διορθώσεις των κειμένων.
η katerina k την προβολή στα μέσα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ναι
με εκτύπωση και μέγεθος σαν εκείνα του National Geographic...
Εννοείται

αλλά μάλλον θα έχει τα ευράκια του
αν αγοράζει κανείς σκύλο με 1.000.000 ευρώ όπως λέει η δημοσκόπηση χρειαζόμαστε έναν εθελοντή και όλα μέλι :lol:
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
ptf μου αρέσει που τους έχωσες όλους! :D
Δεν ήξερα ότι είσαι "του χώρου", καλό αυτό! :)

Να πω και μια σκέψη για τις φωτογραφίες...
Εφόσον μιλάμε για φωτογραφικό λεύκωμα και όχι για βιβλίο με πλούσιο φωτογραφικό υλικό καλό είναι οι φωτογραφίες να είναι και "εικαστικά" ενδιαφέρουσες και καλαίσθητες. Μην το πάρετε στραβά, δεν ξέρω καθόλου άλλωστε τις φωτογραφικές σας ικανότητες. Απλά το επισημαίνω για να το έχετε στο μυαλό σας για ότι υλικό βγάλετε από εδώ και μετά ;)
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf