Δημιουργία λευκώματος για Ε.Π. - Ελληνικές φυλές


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Συμφωνώ επίσης με τον GRDANE... Όταν ρωτούσα για τον ΟΦΕΠ και τον Αρκτούρο και για το ποιος θα γράψει τα κείμενα, τα παραπάνω είχα στο μυαλό μου... (Απλά δεν ήθελα να σας απογοητεύσω και δεν είμαι τόσο χύμα όσο ο GRDANE :) )
Νομίζω ότι χρειάζονται οι γνώσεις των ανθρώπων που έχουν ήδη ασχοληθεί τόσα χρόνια, αλλά και είναι λίγο... άκομψο να το πω? Το να μην επιχειρηθεί καν μια προσπάθεια προσέγγισης και συνεργασίας μαζί τους...
Τα παραπάνω τα σκέφτομαι χωρίς να γνωρίζω κανέναν είτε από τον ΟΦΕΠ, είτε από τον Αρκτούρο, είτε κάποιον άλλον που να έχει ασχοληθεί με το θέμα του Ε.Π. Πηγάζουν από απλή κοινή λογική...

Σαν να αποφάσιζα εγώ π.χ. επειδή με απασχολεί το θέμα με τα αδέσποτα να βγάλω βιβλίο... Ok, έχω διαβάσει πολλά, έχω και ένα σωρό φωτογραφίες, έχω βοηθήσει προσωπικά και 2-3 αδέσποτα... Μπορεί το αποτέλεσμα να έβγαινε συμπαθητικό για κάποιον που δεν έχει προσωπική πείρα... Πώς θα φαινόταν όμως στους ανθρώπους που έχουν φάει τη ζωή τους ασχολούμενοι με το θέμα? Και δεν εννοώ (μόνο) ότι μπορεί κάποιος να το έπαιρνε "στραβά" που δεν ζητήθηκε η συμβολή/γνώμη του... Αλλά κυρίως πόσο ακριβείς μπορεί να ήταν συγκριτικά οι δικές μου περιγραφές/πληροφορίες?

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ότι πρέπει να καλοπιάσουμε/τε συγκεκριμένους ανθρώπους... Αλλά ότι βασικό είναι να βγει κάτι με χρήσιμη/έγκυρη πληροφορία για όλους. Και για όσους θα ενημερωθούν για πρώτη φορά από κάτι τέτοιο, αλλά και για τους γνώστες.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Γνώμη μου είναι ότι τα προβλήματα αναγνώρισης των ελληνικών φυλών είναι ακριβώς τα ίδια που αντιμετωπίζουν άλλοι λάτρεις άλλων φυλών σε όλον τον πλανήτη. Απλώς πιστεύω ότι στην Ελλάδα (από πείρα μιλάω) γίνεται πολύ φασαρία συνήθως για τα πάντα και όχι μόνον για σκύλους που δε γίνεται αλλού. Γνώμη μου επίσης είναι ότι ο Φοίβος και ο Άρης και πολλοί άλλοι εδώ μέσα θα μπορούσαν κάλλιστα να φτιάξουν ωραιότατο λεύκωμα διότι έξυπνοι άνθρωποι είναι, ασχολούνται με το χόμπυ και έχουνε κρίση, οπότε δεν περιμένω να δω χαζομάρες. Από κει και πέρα ανοίγουν διάλογο. Κανένα βιβλίο ποτέ από τότε που οι άνθρωποι ανακάλυψαν τη γραφή, δεν ήταν το πρώτο και μόνο και ωραιότερο και καλύτερο. Το καταπληκτικό της έρευνας είναι ότι ευνοεί το διάλογο. Το ότι δεν είστε δόκτωρες περί την κυνολογιαν (αν υπήρχε κάτι τέτοιο) δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο. Εδώ ο Μάικλ Βέντρις δεν ήταν αρχαιολόγος κι όμως αποκρυπτογράφησε τη Γραμμική Β που δεν μπορούσαν οι ειδικοί.

Τέλος η ιδέα να γίνει λεύκωμα και για τα αδέσποτα είναι επίσης καταπληκτική. Ο λόγος είναι ότι δημιουργεί αυτό που λένε οι Αμερικάνοι awareness για το πρόβλημα και μπορεί να δείξει την ομορφιά του αδέσποτου και να επιλύσει εν μέρει το πρόβλημα. Αν το βιβλίο είναι γραμμένο με ευαισθησία, χωρίς να γίνει δακρύβρεχτο, και με γνώση επί του θέματος, χωρίς να γίνει πολεμική, τότε θα έχει τεράστια επιτυχία. Επίσης είναι καλό βιβλίο να εκδοθεί και στα αγγλικά. Συμβουλή μου είναι ότι το ρεζουμέ του πρέπει να είναι ότι κακώς οι άνθρωποι ζευγαρώνουνε σκυλιά αβέρτα κι όποιον πάρει ο Χάρος, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα που μπορεί να επιλυθεί αν οι άνθρωποι υιοθετήσουν και φροντίσουν τα αδέσποτα. Αν γίνει σωστά η δουλειά, ξέρετε πόσο μπορείτε να βοηθήσετε και να παίξετε μπάλλα με τους νευρώνες των συμπατριωτών μας και λοιπών Ευρωπαίων? Ρομαντικοποιείτε και διαφημίζετε την ιδέα να υιοθετήσει κανείς αδέσποτο, γίνονται όλοι σούπες γιατί τα σώσανε και γενικώς.....

από άποψη διαφήμισης και προπσγάνδας γίνατε ξεφτέρια και μόλις κάνατε τον Ευμένη το Βου της Περγάμιυ περήφσνο που είναι και αρχαίος υμών πρόγονος.....:p:D:D
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Όλα πολύ λογικα οσα λετε φιλες και φιλοι.
Ωστοσο υπαρχει και η άλλη πλευρα και δεν μπορω να το πω κομψά.

Εμεις υποτιθεται ξεκιναμε καπως ρομαντικα για να υλοποιησουμε καποιο ονειρο και ειμαστε διατεθειμενοι να δουλεψουμε αρκετα σκληρα γι αυτό.

Φυσικα δεν θα δρασουμε «κρυφα» από τις οργανωσεις που ασχολουνται με τις ελληνικες φυλές και οπωσδηποτε χρειαζομαστε την βοηθεια και γνωμη ανθρωπων με καλη γνωση στο θεμα.

Υπαρχει όμως ο κινδυνος να βρεθουμε να γινουμε ακόλουθοι και να μας δοθει βοηθεια μονο αν δεχτουμε να εχουν αλλοι την καθοδηγηση. Το εχω ξαναδει το εργο σε άλλες, ασχετες καταστασεις. Ο Ελληνας θελει την εξουσια ακομα και στην πιο απλη και ασκοπη μορφη της, το δε πνευμα συνεργασιας παντα καπου μπαζει.

Δεδομενου ότι εμεις θελουμε απλά να προαγουμε τις φυλες και να βοηθησουμε το ευρυτερο κοινο να τις γνωρισει και πιθανον να τις αγαπήσει και ταυτοχρονα θελουμε να κανουμε την πλακα μας (με την καλη εννοια!) χωρις να κερδισουμε ουτε ένα ευρω (απεναντίας θα κουραστουμε και θα κανουμε εξοδα – με χαρα και χωρις να περιμενουμε ανταποδοση), η ιδεα να μετατραπω σε αβουλο καθοδηγουμενο τσιράκι με αφηνει αδιαφορο και προτιμω να ξοδευω τον πολυτιμο χρονο μου και την ακριβη βενζινη μου ψαχνοντας για τσάι του βουνού.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Τσάι του βουνού it is then!
Πάμε όλοι στο teaforum.gr να κανονίσουμε λεπτομέρειες! :D

Σοβαρά τώρα... Και σ'αυτό δίκιο έχεις! Και μερικά πράγματα απλά δεν υπάρχει τρόπος να τα πεις πιο κομψά, μην ανησυχείς ;) Χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι υπάρχουν και συγκεκριμένοι λόγοι που με κάνουν να πιστεύω ότι θα καταλήξει το θέμα όπως λες... αλλά ναι, υποθέτω ότι είναι μια πιθανότητα.

Με την ευκαιρία να πω ότι έγραψα άλλη μια απάντηση χθες το βράδυ που την έφαγε η σύνδεσή μου που για κάποιο λόγο ήταν συνεχώς στο on/off. Όπου έλεγα ότι ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι το παραπάνω ποστ μου δεν υποννοούσε ότι είστε άσχετοι (επειδή το ανέφερε η Sara), αφού έτσι κι αλλιώς δεν σας ξέρω τόσο καλά που να γνωρίζω και πόσες γνώσεις έχετε επί του θέματος... Το ίδιο θα σκεφτόμουν όποιοι και αν ήταν οι συμμετέχοντες. Και μπορεί να είμαι και επηρεασμένη από την τάση που έχω ορισμένες φορές να είμαι ψείρα και μην κάνω πράγματα αν δεν πιστεύω ότι μπορώ να τα κάνω όσο καλά γίνεται... Τάση που είναι λίγο στα άκρα μιας και αν λειτουργούσαν όλοι έτσι δεν θα γινόταν ποτέ τίποτα :)

Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να αποφευχθεί πάντως αυτό που λες. Ίσως αν γίνει κανονικά η προεργασία και μετά η όποια επαφή?

Δεν ξέρω, τις σκέψεις μου λέω... Έτσι κι αλλιώς δεν έχω τις γνώσεις για να συμμετέχω ενεργά σε κάτι τέτοιο... Μπορώ να βοηθήσω μόνο στο πρακτικό κομμάτι, κυρίως σε ότι έχει να κάνει με τη φωτογραφία.

Μήπως αν γινόταν κάπως πιο γενικά, με θέμα δηλαδή τον σκύλο της ελληνικής υπαίθρου που δουλεύει με τα κοπάδια? Εννοείται και με αναφορά στις Ελληνικές φυλές, αλλά όχι με "κυνήγι" και "αναγνώριση" του Ε.Π. και μόνο... Ή είναι το ίδιο ξενερωτικό για εσάς όσο και το τσάι του βουνού? :p :)

Τέλος πάντων, δεν ανακατεύομαι παραπάνω γιατί όπως είπα δεν θεωρώ ότι μπορώ να προσφέρω και πολλά όπως είπα και παραπάνω μιας και δεν έχω τις σχετικές γνώσεις... Ότι και αν αποφασίσετε όμως, αν πιστεύετε ότι μπορώ να βοηθήσω, πείτε μου! :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
όλα έτσι ναυαγούν στην Ελλάδα

και στον αρκτούρο και στον οφεπ γιατί δεν βγάζουν ένα λευκωμα?
και ποιός τους έχρισε ειδικούς?
ειδικά ο αρκτούρος (απο ότι ακούω,εγώ δεν πήγα δεν είδα) ποσώς ενδιαφέρεται περί φυλών/καθαροαιμιών και γραμμών αίματος , ίσως και περι αιμομιξιων...
εγώ ξέρω έναν κτηνίατρο ζωοτέχνη που ήταν ο πρώτος στην Ελλάδα που έκανε έρευνα πεδίου και διδακτορική έρευνα για τον ΕλλΠοιμ (κατα τα λεγόμενά του) και ούτε στον Αρκτούρο ούτε στον οφεπ που πήγε του έδωσαν καμία σημασία-αυτός ήταν ειδικός???
ή μήπως νομίζετε ότι στον αρκτούρο και στον οφεπ δεν έχουν ζώα με "αίματα" απο κεντρικής ασίας ή καυκασιανά
ή μήπως νομίζετε ότι οι ίδιοι οι βοσκοί που έχουν ακόμα Ε.Π. απο παλιά δεν τα έχουν "βάλει" με άλλες φυλές για να τα μεγαλώσουν ή να τα κάνουν πιο μαλλιαρά πιο άγρια ή πιο ότι νάναι

εγώ έχω καταλάβει ότι μιλάμε για μιά σκέψη του φοίβου-που έχει κάποιες γνωσεις και κάποιους γνωστούς-και ένα μεγάλο αρχείο απο φτο
έχω καταλάβει ότι όποιοι επιθυμούν μπορούν στις βόλτες τους να βγάλουν φωτό ότι μπορεί να τους μοιάζει με Ελληνικό ποιμενικό
να της στείλουν στον φοίβο
να βρούμε και τίποτα βιβλιογραφίες για την φυλή
να βοηθήσουν όσοι ξέρουν απο εκδοτικά και εκτυπωτικά
και συν το χρόνο
και πάντα υπο την επιβλεψη και βούληση του φοίβου -ΤΕΛΙΚΑ ίσως να εκδοθεί ένα λευκωμα

καλά έχω καταλάβει?


(και αν δείτε κανα μικρόσωμο σε καμια απομακρυσμένη στάνη βγάλτε το κι αυτό δυό τρείς πόζες :D )
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
όλα έτσι ναυαγούν στην Ελλάδα

είσαι πολύ άδικος και δεν θα' πρεπε.....
εγω απλα τονισα ότι δεν πρέπει να γινουν βιαστικακαι αυθαιρετα βηματα

και στον αρκτούρο και στον οφεπ γιατί δεν βγάζουν ένα λευκωμα?
και ποιός τους έχρισε ειδικούς?
ειδικά ο αρκτούρος (απο ότι ακούω,εγώ δεν πήγα δεν είδα) ποσώς ενδιαφέρεται περί φυλών/καθαροαιμιών και γραμμών αίματος , ίσως και περι αιμομιξιων...

ειδικά ο αρκτουρος καμμια σχεση δεν εχει με τα σκυλιά.... απλά τα προωθεί ως λύση κατα της εξαφανισηςτων λύκων και της αρκουδας... και φιλοξενει χωρίς γνωσεις - προσόντα ( οικονομικα - ανθρωπινη βοηθεια...) με όλα τα ευτραπελα που μόλις περιέγραψες....
ο ΟΦΕΠ καλώς ή κακως είναι ο επίσημος όμιλος για τα ελληνικά ποιμενικά.

εγώ ξέρω έναν κτηνίατρο ζωοτέχνη που ήταν ο πρώτος στην Ελλάδα που έκανε έρευνα πεδίου και διδακτορική έρευνα για τον ΕλλΠοιμ (κατα τα λεγόμενά του) και ούτε στον Αρκτούρο ούτε στον οφεπ που πήγε του έδωσαν καμία σημασία-αυτός ήταν ειδικός???

ναναι καλα ο ανθρωπος αυτός έκανε την αρχή.... μεχρι τότε ισχυαν αυτα που περιγραφεις παρακατω....
ή μήπως νομίζετε ότι στον αρκτούρο και στον οφεπ δεν έχουν ζώα με "αίματα" απο κεντρικής ασίας ή καυκασιανά
ή μήπως νομίζετε ότι οι ίδιοι οι βοσκοί που έχουν ακόμα Ε.Π. απο παλιά δεν τα έχουν "βάλει" με άλλες φυλές για να τα μεγαλώσουν ή να τα κάνουν πιο μαλλιαρά πιο άγρια ή πιο ότι νάναι

εξαιτίας της αρχής που έγινε και της συνεχειας που υπηρξε,αυτή την στιγμή μιλαμε για τον ελληνικό ποιμενικό, το λευκό ελληνικό τσοπανόσκυλο και τον μολοσσο της ηπείρου.....
με προτυπα και καμμια σχεση με οσα περιγραφεις ανωτέρω....

εγώ έχω καταλάβει ότι μιλάμε για μιά σκέψη του φοίβου-που έχει κάποιες γνωσεις και κάποιους γνωστούς-και ένα μεγάλο αρχείο απο φτο
έχω καταλάβει ότι όποιοι επιθυμούν μπορούν στις βόλτες τους να βγάλουν φωτό ότι μπορεί να τους μοιάζει με Ελληνικό ποιμενικό
να της στείλουν στον φοίβο
να βρούμε και τίποτα βιβλιογραφίες για την φυλή
να βοηθήσουν όσοι ξέρουν απο εκδοτικά και εκτυπωτικά
και συν το χρόνο
και πάντα υπο την επιβλεψη και βούληση του φοίβου -ΤΕΛΙΚΑ ίσως να εκδοθεί ένα λευκωμα

καλά έχω καταλάβει?

επειδή όμως δεν είμαστε πλέον στην αρχή... είναι επικίνδυνο να γινουν ερασιτεχνικά και χωρίς γνωσεις τα όσα λες..... ακριβως για το λευκό, τον ελληνικό και τον μολοσσικό...
αλήθεια γιατί δεν ρωτάς τον φοίβο ποιός είναι ο προβληματισμός του που ακόμη δεν έχει προχωρήσει στην έκδοση του λευκώματος παρα το υλικό και τις γνωσεις που έχει.....
όσο για το αν προσχωρήσεις στους ήδη υπάρχοντες ομίλους μην φας καπέλωμα... μία είναι η λύση και μονόδρομος.... η γνωση...
όταν γνωρίζεις κανεις δεν μπορεί να σε καπελώσει... ισα ισα μπορείς να καταλήξεις οδηγός των υπολοίπων...


(και αν δείτε κανα μικρόσωμο σε καμια απομακρυσμένη στάνη βγάλτε το κι αυτό δυό τρείς πόζες :D )
από κοκονια ειχα μερικες φωτό... εδω είμαστε γεματοι κοκονοειδή... δυστυχως χαθηκαν μαζί με την κλοπή του λαπτοπ
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
γενικά δεν διαφωνούμε-απλά καλύπτουμε τις πλευρές του ζητήματος σφαιρικά-εγώ βόρεια εσύ νότια ή κάπως έτσι
περι προσχώρησης σε όμιλο και καπελώματος δεν το πιάνω...
αλλά περι γνώσης συμφωνώ

-φάνηκα άδικος αλλά κι εσύ σκληρός,πάτσι
απάτσι :D
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
εγώ χόπι και ανασάζι

απο καπέλωμα άλλο τίποτα
φίλες και φίλοι
Το μεγαλείο της πατρίδος μας είναι μεγαμεγαλείο -όχι αστεία τώρα...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ένα λεύκωμα με φωτογραφίες από ωραία σκυλιά στα βουνά της χώρας μας, έτσι απλά είναι εύκολο να γίνει...αλλά ποιος θα είναι ο στόχος του;
Απλά να είναι ευχάριστο στο ξεφύλλισμα ή να προσφέρει και κάτι στην προσπάθεια που γίνεται;

Αυτή την στιγμή τα πράγματα για τις Ελληνικές φυλές είναι πολύ ρευστά.....
Πέρα από τα κυνοτεχνικά ζητήματα που πρέπει να αντιμετωπιστούν σε αυτή την προσπάθεια σταθεροποιησης κι αναγνώρισης, καλώς ή κακώς υπάρχουν κι αρκετά προβλήματα και διαφωνίες μεταξύ των ομίλων ακόμη και μεταξύ όσων ασχολούνται και με την κάθε φυλή ξεχωριστά....
Μέχρι και δικαστικές διαμάχες υπήρξαν....άσχημες καταστάσεις.....

Προσωπικά, θεωρώ ότι αυτή την στιγμή μια παρορμητική κίνηση για την δημιουργία ενός λευκώματος χωρίς να έχουν υπολογιστεί όλα, αναφέρω δυο ζητήματα που μπορεί να φαίνονται μικρής σημασίας, το να αφορά ποια ή ποιες από τις φυλές, αλλά και να κατατάσσει το κάθε δείγμα σε ποια από τις φυλές και γιατί......σίγουρα θα έριχνε λάδι στην φωτιά και δεν θα προσέφερε τίποτα παραπάνω στην πρωταρχική προσπάθεια που δεν είναι το λεύκωμα αλλά οι φυλές οι ίδιες....

Κι εμένα τουλάχιστον αυτές είναι το πρώτο μου μέλημα....

Το φωτογραφικό υλικό, από όποιον από εσάς ενδιαφέρεται να ασχοληθεί να βγάλει, μαζεύοντας και τις απαραίτητες πληροφορίες για τα σκυλιά που φωτογραφίζει(εγώ είμαι διατεθειμένος με όσα λίγα ξέρω να βοηθήσω στο ξεκαθάρισμα των σκυλιών), από πολλούς άλλους με τεράστιο αρχείο, άντε κι από ένα μικρό κι ευτελές αρχείο από εμένα, υπάρχει και συνεχώς πληθαίνει....μάλιστα έχω την τύχη να έχω δει και να γνωρίζω την ύπαρξη φωτογραφιών ιστορικής αξίας που θα είχαν θέση και θα ήταν πραγματικό κόσμημα μέσα σε ένα λεύκωμα μέχρι και σε μια επιστημονική πραγματεία περί των φυλών αυτών....

Δεν νομίζω λοιπόν ότι η βιασύνη είναι ο κατάλληλος σύμβουλος....χρειάζεται προσεκτική μελέτη!
Θεωρώ ότι είναι κάτι που έχει δρομολογηθεί.....
Το αν θα γίνει τώρα, στο άμεσο μέλλον ή στο λίγο μακρύτερο δεν νομιζω ότι κάνει τόσο μεγάλη διαφορά....


Δεν ξέρω αν σας βοηθάω καθόλου να καταλάβετε το σκεπτικό μου......συγχωρέστε με αν τα γράφω λίγο μπερδεμένα.....

Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι δεν φοβάμαι αν θα καπελωθώ.....
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
όσο για το αν προσχωρήσεις στους ήδη υπάρχοντες ομίλους μην φας καπέλωμα... μία είναι η λύση και μονόδρομος.... η γνωση...
όταν γνωρίζεις κανεις δεν μπορεί να σε καπελώσει... ισα ισα μπορείς να καταλήξεις οδηγός των υπολοίπων...
Συμφωνω. Ετσι μπορεις να αποφυγεις μεχρι ενα σημειο το καπελωμα. Εκτος αν αυτος που προσπαθει να σε καπελωσει εχει καποιου ειδους δυναμη ή τιτλο (ανηκει πχ σε αναγνωρισμενο ομιλο ενω εσυ εσυ εισαι ξεκαρφωτος και στην ουσια μονος).
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
το γοργόν και χάριν έχει μα όποιος βιάζεται σκοντάφτει

και όσον αφορά το καπέλωμα-
σιγά μην κλάψω σιγά μην φόβηθω

Τα σέβη μου κύριοι-
οι καλοί ποτέ δεν χάνονται
και ας ζούμε στην εποχή των κάλων
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συνεχίζω να πιστεύω ότι καταναλώνετε φαιά ουσία εις μάτην. Κάντε, ρε σεις, αυτό που θέλετε, αποφύγετε τις κακοτοπιές με τον τρόπο που σας είπα κα στείλτε τους υπόλοιπους να δούνε αν κουνιούνται οι βάρκες στο λιμάνι! Δεν υπάρχει το αδίκημα της συγγραφής και άστε διάφορους πικρόχολους να λένε το κοντό τους και το μακρύ τους. Αν όλοι σκέφτονταν με τον τρόπο που σκέφτονται στην Ελλάδα, δε θα είχε αναγνωριστεί καμιά φυλή στον πλανήτη. Γράψτε εκεί το βιβλίο σας, βάλτε τις φωτογραφίες σας και αν γράψετε λογικά δεν πρόκειται κανείς να μπορέσει να αντιτάξει με επιχειρήματα γιατί κάνετε λάθος. Αν γίνει κόσμια αντιπαράθεση, τότε όλοι θα βγουν κερδισμένοι.

Πιστέψτε με, παντού, σε όλους τους τομείς υπάρχουν διαμάχες. Απλώς χρειάζεται έξυπνος τρόπος να τις αποφύγετε και μπορείτε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3