Δημιουργία λευκώματος για Ε.Π. - Ελληνικές φυλές


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Βλέπω το προχωρήσατε το θέμα....Χαίρομαι για τον ενθουσιασμό!

Εγώ επειδή όμως μου αρέσει να μελετάω προσεκτικά το κάθε βήμα θα έλεγα να μην βιαζόμαστε τόσο...
Είναι ένα αρκετά πολύπλοκο εγχείρημα, τόσο στο θέμα του, όσο και στην υλοποιησή του....


Σύνοτμα ελπίζω να επανέλθω με νέα!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι, θυμαμαι που για να αλλαξεις κινητο χρειαστηκες εναν χρονο :p

Για να σε πιεσω λιγο, ειναι καλυτερη μια αρκετα καλη λυση γρηγορα, παρά μια τελεια λυση σε 10 χρονια.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Βλέπω το προχωρήσατε το θέμα....Χαίρομαι για τον ενθουσιασμό!

Εγώ επειδή όμως μου αρέσει να μελετάω προσεκτικά το κάθε βήμα θα έλεγα να μην βιαζόμαστε τόσο...
Είναι ένα αρκετά πολύπλοκο εγχείρημα, τόσο στο θέμα του, όσο και στην υλοποιησή του....


Σύνοτμα ελπίζω να επανέλθω με νέα!
εγώ πάλι συμφωνώ με τον Φοίβο
απλά πιστεύω πως η ερευνα πεδίου καλό είναι να ξεκινήσει απο τώρα και με όσο πιό πολλούς γίνεται
αργότερα που το υλικό θα είναι πολύ βλέπουμε και για παρακάτω
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα, πνιγόμουν στη δουλειά και το ξέχασα τελείως.

Εκδοτική πείρα όντως έχω και νομίζω ότι το να βρει κανείς εκδότη είναι αρκετά εύκολο και δεν πιστεύω να χρειαστούν καν λεφτά. Τα ζητήματα που πρέπει κανείς να λάβει υπόψη του είναι:

1) Ποιος εκδότης θα ήταν ο κατάλληλος για τέτοιο εγχείρημα και εάν αυτός θα ήταν Έλληνας ή ξένος. Π.χ. με το κατάλληλο marketing και εφόσον ενδιαφερθεί ο κατάλληλος εκδότης, τέτοιο λεύκωμα θα εκδιδόταν και στα αγγλικά και θα είχε μάλιστα και επιτυχία αν ήταν καλής ποιότητας.

2) Το περιεχόμενο και η ποιότητα φωτογραφίας που παίζουν τεράστιο ρόλο. Τι είδους βιβλίο θα ήταν αυτό? Μελέτη των ελληνικών φυλών που, αν και εμπεριστατωμένη θα απευθύνεται στο πλατύ κοινό? Ή λεύκωμα ανάλογο με αυτά που ονομάζονται coffee-table books? Εννοείται ότι το τελευταίο δεν είναι αρνητικός όρος. Υπάρχουν καταπληκτικά τέτοια λευκώματα.

3) Ποιοι θα είναι οι συγγραφείς/επιμελητές? Είναι πολύ σημαντικό οι πληροφορίες να είναι αντικειμενικά σωστές και όχι του τύπου: η φυλή Ψ υπάρχει από αρχαιοτάτων χρόνων και τη βρίσκουμε σε διάφορες αρχαίες απεικονίσεις, αφού ζητήματα αρχαίας αισθητικής και σύμβασης μπορεί να οδηγήσουν σε τελείως λάθος συμπεράσματα.

4) Είναι πολύ σημαντικό η όποια συνεργασία να είναι οργανωμένη από την αρχή και να μην καταντήσει σκέτος Γηρυώνης ή μεγάφωνο σταθμού τρένου. Προσωπικά την έχω πατήσει έτσι ακόμα και σε κύκλους επαγγελματιών ιστορικών και έχω ακούσει πολλές σχετικές ιστορίες τρόμου και από Ελλάδα και κυρίως εξωτερικό.

Ουσιαστικά πρέπει δηλάδη να έχετε ένα "business plan".

Τα παραπάνω δεν τα λέω με πρόθεση να σας κατηγορήσω για τίποτα. Ό,τι και να κάνετε αποκλείεται να είναι τόσο τρομακτικό ως εμπειρία όσο το να συνεργαστεί κανείς με ένα συγκεκριμένο Γερμανό συνάδελφό μου που κάποτε κάναμε αρκετοί το λάθος να συμπεριλάβουμε σε τέτοιες συνεργασίες.:eek::eek::p:p:D:D:D Απλώς σας εφιστώ την προσοχή στα ζητήματα που πρέπει να σκεφτείτε.:)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
epitέλους μεσα σε τόσα δημοσιευμένα θέματα της σάρας.... βρεθηκε ενα να με βρισκει 100% συμφωνο!!!! :p
πρέπει να σκεφτειτε ότι ενα αλμπουν το οποίο θα περιλαμβανει ελληνικες ποιμενικες φυλές οι οποίες σήμερα ακόμα κι από αυτούς που ασχολούνται υπαρχουν αρκετες διαφωνίες... σε λεπτομέρειες ,
μια και οι περισσοτερες τελευταια αναγνωρίστηκαν από τον Κ.Ο.Ε. και εκκρεμεί ακόμα η αναγνωριση των φυλών από την F.C.I.
είναι σαν να ανοιγετε τους ασκους των αιόλων δημοσιευοντας ενα λευκωμα με φωτό οι οποίες θα αναφερονται ελληνικες φυλές και θα ονομάζονται από ποιούς???? ποιος θα κρινει και κατατάσει τα σκυλιά σε ποια φυλή ανηκουν???
ελληνικό ποιμενικό??? μολοσσο της ηπείρου??? λευκό τσοπανοσκυλο???
τα προτυπα προσφατως ολοκληρωθηκαν και παλι υπαρχουν διαφωνίες....
χρειαζεται πληρη συνεργασία με αντιστοιχους ομίλους, όπου υπάρχουν,
και με ανθρώπους γνωστες των φυλών....
αρα δεν χρειαζονται βιασύνες αλλοιώς μόνο κακό μπορεί να γίνει.... στην συγκεκριμενη φαση που βρισκονται αυτες οι φυλές....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
ΑΝ το μπλέξιμο με τα σκυλιά στα βουνά αφορούσε μόνο στις Ελληνικές φυλές θα ήταν απλά τα πράγματα....

Τέλος πάντων....με λίγη θέληση, πολύ υπομονή και προσπάθεια πιστεύω ότι όλα μπορούν να ξεπεραστούν... Ίδωμεν.....
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
epitέλους μεσα σε τόσα δημοσιευμένα θέματα της σάρας.... βρεθηκε ενα να με βρισκει 100% συμφωνο!!!! :p
Καλέ GRDANE, διαφωνούμε πια τόσο πολύ?! :) Δεν το είχα παρατηρήσει.

είναι σαν να ανοιγετε τους ασκους των αιόλων δημοσιευοντας ενα λευκωμα με φωτό οι οποίες θα αναφερονται ελληνικες φυλές και θα ονομάζονται από ποιούς???? ποιος θα κρινει και κατατάσει τα σκυλιά σε ποια φυλή ανηκουν???
ελληνικό ποιμενικό??? μολοσσο της ηπείρου??? λευκό τσοπανοσκυλο???
Χμμμμμ, εδώ μιλάει η ιστορικός που ψειρίζει τα θέματα μέχρι αηδίας :): Δεν είναι απαραίτητο να ανοιχτούν ασκοί του Αιόλου αν προσεγγίσετε το θέμα ως α) φωτογραφίες ελληνικών φυλών και σκύλων στην Ελλάδα και β) κανείς δεν είναι ειδήμων, το θέμα αποτελεί παρθένο έδαφος για τους μελετητές και παρουσιάζετε όλες τις απόψεις, ενδεχομένως δίνοντας και τη γνώμη σας αν και δεν είσαστε δογματικοί διότι οι γνώμες διίστανται και υπάρχουν πολλές διαφωνίες. Συνεργασία με ομίλους δε χρειάζεται πέραν από τη συλλογή απόψεων, αναφορά του πώς την τεκμηριώνουν και χρήση των resources και της βιβλιογραφίας τους. Παράδειγμα από τα δικά μου χωράφια: οι Γερμανοί σκάβουν την Πέργαμο. Κατά καιρούς έχουν πει πολλά έξυπνα πράγματα, έχουν όμως πει και κάτι πατάτες άλλο πράμα. Εκεί να δείτε γνώμες που διίστανται. Με τους Γερμανούς έχω καλές σχέσεις και δεν τσακώνομαι. Από την άλλη πλευρά όμως τους λαμβάνω μεν υπόψη, δε συνεργάζομαι όμως στενά, αναφέρω τη γνώμη ολωνών, μετά τη δικιά μου, τεκμηριώνω όσο μπορώ (αρχαία ιστορία γαρ) και δημοσιεύω. Αν δε γράψω δογματισμούς του στυλ ότι είμαι ο μέγας ειδήμων και οι υπόλοιποι απλές οδοντόκρεμες, δεν πρόκειται να βγει κανείς να με βρίσει, ούτε θα τσακωθώ. Ως τώρα το σύστημα δούλεψε καλά.:)

Τέλος το να βγει ένα τέτοιο λεύκωμα θα είναι καλή προσπάθεια και αν είναι και στα αγγλικά θα προωθηθούν και οι ελληνικές φυλές.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν γνωρίζεις τα όσα συμβαίνουν εδώ με τις φυλές αυτές Sara μου, για αυτό τα βλέπεις έτσι!

Σϊγουρα θα είναι κάτι καλό αν υλοποιηθεί, αλλά πρέπει να ληφθούν υπόψην πολλές παράμετροι....
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ω, το πιστεύω. Αλλά δε νομίζω ότι είναι ανάγκη ένας μελετητής των ελληνικών φυλών να αναλώνεται στο να τσακώνεται. Κάνετε την έρευνά σας, χαμογελάτε αινιγματικά, μιλάτε περί το θέμα και όχι περί του θέματος, σειέστε και λυγιέστε, παραμένετε non-committal και μετά δημοσιεύετε ό,τι θέλετε. Αν δεν εξαρτάστε από κάποιο ορισμένο σωματείο σχετικά με τη δημοσίευση μπορείτε κάλλιστα να παραμείνετε ουδέτεροι. Αν προσπαθήσετε να συμπεριλάβετε τα σωματεία πιο στενά από αυτό που περιγράφω το αποτέλεσμα είναι ότι θα υπάρξουν καυγάδες, δε θα ευχαριστήσετε κανέναν, γενικώς θα γίνει βαβούρα ανάλογη του Πύργου της Βαβέλ και στον τέλος θα πάθετε γαστρίτιδα και θα σας έρθει νταμπλάς.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ειναι λιγο πιο πολυπλοκο το ζητημα...
οταν προσπαθεις να σταθεροποιησεις μια φυλή, να την αναγνωρισεις διεθνως είναι οτι πιο ανευθυνο να κυκλοφορησεις μεμονωμενα ενα φωτο αλμπουμ το οποιο να περιλαμβανει φωτο.... πιθανα εκτος του προτυπου που θες και μαλιστα να ειναι και διεθνως τυπωμενο.... ειναι βηματα προς τα πισω κι οχι εμπρος....
σε περιπτωσεις αναγνωρισης φυλων θελεις μια φωνή από όλους μαζί.... και οχι κανω το κοροιδο και λεω τα δικα μου....
πιστευω ο φοιβος αυτα εχει στο μυαλο του και λεει οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραματα και θελει σκεψη πριν το καθε βημα....
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ρε σεις, έχω πάνω από 70 δημοσιεύσεις στο όνομά μου, καθώς κι ένα βιβλίο με το Harvard University Press. Επομένως μπορούμε να ισχυριστούμε ότι έχω κάποια πείρα στα βιβλία. Και ξέρω και ένα σωρό άλλους ανθρώπους που έχουν κάνει τα ίδια και περισσότερα από μένα. Διαβάζω τα μηνύματά σας και προσπαθώ να καταλάβω γιατί κολλάτε στα λεφτά. Με δυο λόγια, ο χορηγός γιατί χρειάζεται? Η επιδότηση του βιβλίου σε τι αποσκοπεί? Έτσι από περιέργεια ρωτάω δηλαδή....

Τέλος το κείμενο πρέπει να είναι πολύ καλό αλλιώς όλη η δουλειά πάει χαμένη και είναι άχρηστη. Και φυσικά αν χρησιμοποιήσετε τα εγκυκλοπαιδικά θα υπάρχουν σίγουρα πάμπολλα λάθη. Το βιβλίο αυτό πρέπει να είναι original research αλλιώς δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να βγει διότι θα είναι άχρηστο και, ακόμα κι αν οι φωτογραφίες σας είναι αριστουργήματα, κρίμα στα δεντράκια που θα χάσουν τη ζωή τους. Και ναι, μπορείτε να κάνετε την έρευνα χωρίς προβλήματα. Επιπλέον ξεχάστε τους ομίλους και τα σωματεία και φερθείτε αμερικάνικα (αινιγματικό μειδίαμα, λίγα λόγια, κούνημα ελαφρό της κεφαλής και μετά κάνετε ό,τι θέλετε). Και όταν βγει το βιβλίο, που θα βγει και γι' αυτό άλλωστε θα πρέπει να βγει ΚΑΙ τα αγγλικά, τους γράφετε όλους εκεί που δεν πιάνει η μελάνη....:p:D Έτσι αντιμετωπίζει κανείς ωρύοντες Ελληνάρες, πιστέψτε με, μιλάω από πείρα.....:shock::D:D:D
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ρε σεις, έχω πάνω από 70 δημοσιεύσεις στο όνομά μου, καθώς κι ένα βιβλίο με το Harvard University Press. Επομένως μπορούμε να ισχυριστούμε ότι έχω κάποια πείρα στα βιβλία. Και ξέρω και ένα σωρό άλλους ανθρώπους που έχουν κάνει τα ίδια και περισσότερα από μένα. Διαβάζω τα μηνύματά σας και προσπαθώ να καταλάβω γιατί κολλάτε στα λεφτά. Με δυο λόγια, ο χορηγός γιατί χρειάζεται? Η επιδότηση του βιβλίου σε τι αποσκοπεί? Έτσι από περιέργεια ρωτάω δηλαδή....Τέλος το κείμενο πρέπει να είναι πολύ καλό αλλιώς όλη η δουλειά πάει χαμένη και είναι άχρηστη. Και φυσικά αν χρησιμοποιήσετε τα εγκυκλοπαιδικά θα υπάρχουν σίγουρα πάμπολλα λάθη. Το βιβλίο αυτό πρέπει να είναι original research αλλιώς δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να βγει διότι θα είναι άχρηστο και, ακόμα κι αν οι φωτογραφίες σας είναι αριστουργήματα, κρίμα στα δεντράκια που θα χάσουν τη ζωή τους. Και ναι, μπορείτε να κάνετε την έρευνα χωρίς προβλήματα. Επιπλέον ξεχάστε τους ομίλους και τα σωματεία και φερθείτε αμερικάνικα (αινιγματικό μειδίαμα, λίγα λόγια, κούνημα ελαφρό της κεφαλής και μετά κάνετε ό,τι θέλετε). Και όταν βγει το βιβλίο, που θα βγει και γι' αυτό άλλωστε θα πρέπει να βγει ΚΑΙ τα αγγλικά, τους γράφετε όλους εκεί που δεν πιάνει η μελάνη....:p:D Έτσι αντιμετωπίζει κανείς ωρύοντες Ελληνάρες, πιστέψτε με, μιλάω από πείρα.....:shock::D:D:D
sara για μενα δεν νομιζω ότι είναι πρόβλημα τα λεφτα.... το θεμα ειναι ιδιαιτερης σημασίας κι ευαισθησίας.... ξεπερνά κατά πολ το εφήμερο... δεν είναι έτσι εύκολο αντε βγήκαμε στο βουνό, παμε στις στάνες και τραβαμε φωτογραφίες....
δηλαδή ποσοι από εδώ μεσα ξερουν να ξεχωρίζουν ένα πραγματικό μολοσσικό σκύλο... πόσοι ξέρουν να ξεχωρίσουν εναν ελληνικό ποιμενικό....
δεν αρκει να παμε και να τραβαμε φωτογραφίες στις στανες μεγαλόσωμα σκυλια και να τα βαφτιζουμε ελληνικά τσοπανόσκυλα....
το θεμα ειναι περισσότερο λεπτό και στο σημείο που αυτές οι φυλές είναι μόλις αναγνωρισμένες από τον Κ.Ο.Ε. και γίνονται αμέριστες προσπαθειες να αναγνωριστούν και από την FCI το μόνο που χρειθάζεται να βγουν στο βουνό 15 άνθρωποι να τραβανε φωτογραφίες και να τα βαφτιζουν ελληνικα τσοπανόσκυλα. καθε διασταυρωση καυκασιου με κεντρικης ασίας ή βουλγαρικου με ελληνικου να το ονοματιζουμε ελληνικό ποιμενικό. δεν χρειάζεται να γινονται ομαδες μόνο και μόνο για την εφήμερη δόξα... χρειάζεται ομαδικότητα και συνεναιτικό πνεύμα με όσους καλώς ή κακώς έχουν εμπλακει στο συγκερκιμενο θεμα και τραβανε μία πορεία.... ότι έχουμε να καταθεσουμε εκεί πρέπει να κατατεθεί και μαζί να προχωρήσουν.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Παντως Πετρο, εμενα μολις με προσγείωσες με οσα ειπες. Και δεν ειναι βεβαια η πρωτη φορα που με προσγειωνεις.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
:)
'αρη ειλικρινα δεν γίνετα επιτηδες....
απλά ειμαι λίγο απόλυτος σε μερικά θεματα....και τα λεω ίσως απότομα...:(
αυτό ήταν πάντα το πρόβλημα μου στις προσωπικες μου σχέσεις.... :mad:
να σκεφτείς ότι σαν επάγγελμα (και μάλιστα είχα διαπρέψει για πάνω από δεκαετία) ήταν οι δημόσιες σχέσεις...:p
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πέτρο, συμφωνούμε απόλυτα. Προσωπικά εγώ δεν είχα, ούτε ζήτησα ποτέ μου, επιδότηση για καμιά μου δημοσίευση. Η μόνη φορά που πληρώθηκα (όχι πολλά) για δημοσίευσή μου ήταν όταν έκανα συμβόλαια με μεγαλοεκδότες για εγκυκλοπαίδειες και έργα δομικού χαρακτήρα, όπως και πανεπιστημιακά βιβλία. Ο λόγος ήταν διότι οι μεγαλοεκδότες είχαν το πρόγραμμα έτοιμο και εκμίσθωναν συγγραφείς. Αλλιώς, αν πλησιάσει κανείς καλούς εκδότες, θα του βγάλουν το βιβλίο χωρις προβλήματα. Όσο για τα ζητήματα που θέτει ο Πέτρος, αφορούν πολλές φυλές που ήταν δύσκολο και να διαχωριστούν, να οριστούν και να αναγνωριστούν. Πόσοι π.χ. μπορούν να ξεχωρίσουν τον Αυστραλέζο από τον Αγγλικό Ποιμενικό?

Προσωπικά πιστεύω ότι μπορείτε σίγουρα να το κάνετε εσείς διότι έχετε τα φόντα, το μεράκι και τις γνώσεις. Αν ξεκινήσετε με δεδομένο ότι κανείς δεν είναι αλάνθαστος, με τις γνώσεις σας δεν είναι δυνατόν να πάτε τελείως στραβά και ότι ανοίγετε έναν διάλογο και διαφημίζετε τις φυλές, τότε όλα θα πάνε καλά. Το μοντέλο που θα πρότεινα να ακολουθήσετε στην έρευνά σας είναι αυτό που ακολούθησε η οικογένεια Hartnagle με τους Αυστραλέζους Ποιμενικούς και το οποίο περιγράφεται εδώ:

http://www.lasrocosa.com/aussiehistory.html
http://www.lasrocosa.com/aussietimeline.html
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν θα μπορούσε να είσαι πιο εύστοχος GRDANE!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf