Δυσπλασία στο ισχίο :(((((((


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
lampos δες καταρχήν τι είχαν οι γονείς.
Αν και δεν ξέρω - μπορεί να λέω και βλακεία - αν υπάρχει περίπτωση να πηδάει γενιά, μήπως να έβλεπες και παππούδες;
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Και τα γερμανικα ποιμενικα αν ειναι ελευθερα δυσπλασιας δεν ζευγαρωνουν.Ειναι εγκληματικο να ζευγαρωσεις σκυλο με δυσπλασια οποιου βαθμου και αν ειναι διοτι υπαρχει η πιθανοτητα τοτε να περαστει στα κουταβια..
Για ξαναδιαβάστε τι γράψατε (καθώς και ο έταιρος συμφορουμίτης που συμφωνεί) :)
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Οι γραφες λενε....
Ενας σκυλος με Α μπορει να ζευγαρωσει με Α,Β,C
Με Β ζευγαρωνει με Α,Β
Με C ζευγαρωνει με Α
D και E ΔΕΝ ζευγαρωνουν
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Εγω ειχα την εντυπωση οτι μονο Α και Β ειναι επιθυμητα. Εφ'οσον υπαρχει αυτη η δυνατοτητα γιατι να ρισκαρει καποιος με C?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δηλαδή είναι θεμιτό να ζευγαρώσει σκύλος με C βαθμό, άρα καταλαβαίνω ότι δεν είναι πρόβλημα για την ζωή του σκύλου;
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Οι γραφες λενε....
Ενας σκυλος με Α μπορει να ζευγαρωσει με Α,Β,C
Με Β ζευγαρωνει με Α,Β
Με C ζευγαρωνει με Α
D και E ΔΕΝ ζευγαρωνουν


Ποιες γραφες το λενε αυτο ακριβως;
Μπορεις να το αναρτησεις;
 






vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Δηλαδή είναι θεμιτό να ζευγαρώσει σκύλος με C βαθμό, άρα καταλαβαίνω ότι δεν είναι πρόβλημα για την ζωή του σκύλου;
δυστυχώς δεν είναι ετσι, είναι αναλογα το σκύλο.
Εμένα ο δικός μου με c είχε συμπτώματα από 6 μηνών, μιας φίλης μου με c πέρασε ipo 3 και τωρα ειναι 8.5 χρονών και είναι μια χαρά.
Τώρα για το αν είναι θεμιτό να ζευγαρωσει σκύλος με c είναι άλλη ιστορία ........
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
δυστυχώς δεν είναι ετσι, είναι αναλογα το σκύλο.
Εμένα ο δικός μου με c είχε συμπτώματα από 6 μηνών, μιας φίλης μου με c πέρασε ipo 3 και τωρα ειναι 8.5 χρονών και είναι μια χαρά.
Τώρα για το αν είναι θεμιτό να ζευγαρωσει σκύλος με c είναι άλλη ιστορία ........
Και μένα παράξενο μου ακούγεται να μπει στην αναπαραγωγή σκύλος με C βαθμό ..
Ακόμη και αυτός που αναφέρεις που είναι 8.5 ετών , με κυναθλήματα και όλα δεν θα έπρεπε να αναπαραχθεί για ευνόητους λόγους.
Τώρα τι γίνεται στην εκτροφή, δεν το γνωρίζω..
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Επιτρέπετε να ζευγαρωνεις σκύλο με c :mad: τώρα ειναι θέμα εκτροφέα.Πάντως το 99 % δεν ζευγαρώνουν σκυλιά με c μόνο Α και Β .(ή όταν ζευγαρώνουν φροντίζουν να μην έχουν κάνει επίσημη ακτινογραφία)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και εδώ είναι όπως τα λέει η yasemin

HD-A & HD-B μπαίνουν στην εκτροφή
HD-C μπορεί να ζευγαρώσει μόνο με HD-A ή HD-B
HD-D & HD-E αποκλείονται
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Γενικά μιλώντας....Εγώ με το φτωχό μου το μυαλό δεν βλέπω το λόγο να ζευγαρώνουν σκυλιά με δυσπλασία, έστω και Β. Εκτός κι αν μιλάμε για φυλή με ελάχιστα άτομα ή υπο δημιουργία. Δεν θα συμφωνούσα και πάλι, αλλά θα το καταλάβαινα.
Σε φυλές τόσο πολυπληθείς όπως τα Λαμπραντορ και τα Γ.Π. δε βλέπω το λόγο...:rolleyes:
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Το θεμα ειναι οτι ζευγαρωνοντας μονο σκυλια με Α θα κλεισεις παλι πολυ την γεννετικη δεξαμενη και θα προκυψουν εν καιρω αλλα κληρονομικα προβληματα. Εως Β φανταζομαι οτι δεν εππηρεαζει δραματικα την ζωη του σκυλου. Απο C και κατω και εγω θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει αποκλεισμος απο την αναπαραγωγη.

Και φυσικα εκτος απο γονεις θα πρεπει να βλεπουμε και τι υπαρχει πιο πισω. Γιατι ακομα και 2 γονεις με Α που οι προγονοι τους εχουν C μπορουν να δωσουν απογονο με C αρα παλι μια τρυπα στο νερο γινεται.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλά, εγώ άσχετη είμαι με τα εκτροφικά καθέκαστα, γι`αυτό είπα περί φτωχού μυαλού :p
Αυτό που λες για κλειστή γενετική δεξαμενή έχει μια λογική.
Τι να πω, ζωντανοί οργανισμοί είναι, όλο και κάποιο "κουσούρι" θα έχουν όσο και να προσέξεις, το θέμα είναι να μην υποφέρουν από κάτι που θα μπορούσε να αποφευχθεί.
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Δυστηχως ο κτηνιατρος επεσε μεσα.
Κριμα πιστευα οτι οι ακτινες θα βγαιναν μια χαρα.
Προσεχε απο δω και περα το σκυλακο σου και ευχομαι ολα να σας πανε καλα.
Παντως τωρα προκυπτει θεμα και με τα υπολοιπα κουταβια της γεννας.
Λογικα ο εκτροφεας δεν πρεπει να ενημερωσει τους υπολοιπους ιδιοκτητες?
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Καλά, εγώ άσχετη είμαι με τα εκτροφικά καθέκαστα, γι`αυτό είπα περί φτωχού μυαλού :p
Αυτό που λες για κλειστή γενετική δεξαμενή έχει μια λογική.
Τι να πω, ζωντανοί οργανισμοί είναι, όλο και κάποιο "κουσούρι" θα έχουν όσο και να προσέξεις, το θέμα είναι να μην υποφέρουν από κάτι που θα μπορούσε να αποφευχθεί.
Καλα και οι δικες μου γνωσεις περι εκτροφης ειναι νηπιακες μη νομιζεις...
Το θεμα δεν ειναι να βγουν τελειοι σκυλοι απο την εκτροφη. Το θεμα ειναι να βγουν σωστοι σκυλοι που θα μπορουν να εχουν τελεια ποιοτητα ζωης. Και εξηγουμαι μια π.χ χρωματικη αποκλιση εστω και μη αποδεκτη δεν εππηρεαζει την ζωη του σκυλου. Μια ανωμαλια που εππηρεαζει την κινηση του ομως...ειναι αλλο θεμα.
 


lampos

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2012
68
1
Δηλαδή εσείς που θεωρείτε ότι είναι αποδεκτή η αναπαραγωγή σκύλου με βαθμό δυσπλασίας "C", θα θέλατε να υιοθετήσετε ένα κουτάβι αν γένναγε η σκύλα μου; Δέχεστε δηλαδή ότι το κουτάβι έχει υψηλές πιθανότητες να είναι δυσπλασικό και δε σας πειράζει; Δε σας πειράζει ούτε η ταλαιπωρία που θα περάσει το κουτάβι ούτε τη στεναχώρια που θα περάσετε εσείς ούτε τα χρήματα που θα ξοδέψετε για τη θεραπεία του;

Περίεργα πράγματα...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
η σκύλα με δυσπλασία C δεν ''δίνει'' ντε και καλά κουτάβια με δυσπλασία....
γι΄αυτό και ζευγαρώνει αποκλειστικά με Α......
εξάλλου το πρόβλημα της δυσπλασίας εκτός του ότι είναι πολυπαραγωντικό, έχει να κάνει με πολλές γενιές πίσω απο τον ίδιο τον γεννήτορα.....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
η σκύλα με δυσπλασία C δεν ''δίνει'' ντε και καλά κουτάβια με δυσπλασία....
γι΄αυτό και ζευγαρώνει αποκλειστικά με Α......
Αυτό το καταλαβαίνω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι εγώ να ενδιαφερθώ για μία γέννα και να δω εξετάσεις γονιών και η σκύλα να έχει δυσπλασία C και να πάρω από αυτή την γέννα παίζοντας με τις πιθανότητες.
Θα μου πεις πάντα παίζεις με τις πιθανότητες, όπως λες είναι πολλοί οι παράγοντες και πολλές γενιές πίσω που μπορεί να επηρεάσουν το κουτάβι. Ναι..αλλά μιλάμε για αυξανόμενες πιθανότητες στην συγκεκριμένη γέννα.
Εμένα αυτό μου λέει ότι η δυσπλασία είναι πια τόσο διαδεδομένη σε όλες τις φυλές που δεν "τους παίρνει" να εξαιρέσουν τα δυσπλασικά με βαθμό C από την αναπαραγωγή γιατί πολύ απλά αν το κάνουν θα μειωθεί δραματικά το είδος για αναπαραγωγή. Με το δικό μου μυαλό αυτό είναι τραγικό.