Είσοδος σκύλων σε εστιατόρια




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δεν θυμάμαι να το διάβασα παραπάνω, αν έχει γραφτεί σχωρνάτε με, αλλά για ποιο λόγο να είναι ο σκύλος μαζί μου μέσα στο εστιατόριο ;
γιατί είμασταν στην παραλία και το μεσημέρι θέλουμε να κάτσουμε στην ταβέρνα να φάμε χωρίς να κάνουμε 40 χλμ για να αφήσουμε τα σκυλιά στο σπίτι
γιατί ταξιδεύουμε και σταματίσαμε σοτο δρόμο για να φάμε
γιατί πήγαμε κάπου για 2-3 μέρες μαζί με το σκυλί και δεν θέλουμε να το αφήνουμε μόνο στο ξενοδοχείο όταν πάμε για φαγητό
γιατί πήγαμε στην έκθεση μορφολογίας και μετά πεινάσαμε και θέλαμε να κάτσουμε κάπου για να φάμε
γιατι...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.117
10.068
Athens
Δεν θυμάμαι να το διάβασα παραπάνω, αν έχει γραφτεί σχωρνάτε με, αλλά για ποιο λόγο να είναι ο σκύλος μαζί μου μέσα στο εστιατόριο ;
Γιατί μερικές φορές όπως στις διακοπές μας βολεύει.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δεν θυμάμαι να το διάβασα παραπάνω, αν έχει γραφτεί σχωρνάτε με, αλλά για ποιο λόγο να είναι ο σκύλος μαζί μου μέσα στο εστιατόριο ;
Εκτός από πρακτικούς ίσως λόγους π.χ.πήγαμε διακοπές με το σκυλί, νομίζω η ερώτηση του θέματος είναι από αυτές που γεννούν πιο "φιλοσοφικά" ερωτήματα απ' το αρχικό, όπως γιατί δεν κατοχυρώνεται βάσει νόμου το δικαίωμα να πηγαίνω το σκύλο μου όπου θέλω – και η ευρύτερη προέκταση του θέματος, έστω κι έχω το δικαίωμα, κατά πόσο έχω την κρίση ή/και την ικανότητα να το ασκήσω ή όχι :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.806
γιατί είμασταν στην παραλία και το μεσημέρι θέλουμε να κάτσουμε στην ταβέρνα να φάμε χωρίς να κάνουμε 40 χλμ για να αφήσουμε τα σκυλιά στο σπίτι
γιατί ταξιδεύουμε και σταματίσαμε σοτο δρόμο για να φάμε
γιατί πήγαμε κάπου για 2-3 μέρες μαζί με το σκυλί και δεν θέλουμε να το αφήνουμε μόνο στο ξενοδοχείο όταν πάμε για φαγητό
γιατί πήγαμε στην έκθεση μορφολογίας και μετά πεινάσαμε και θέλαμε να κάτσουμε κάπου για να φάμε
γιατι...
Σε ολες αυτες τις περιπτωσεις μπορουμε να βρουμε την ταβερνα "εξαιρεση¨...

Φαντασου ομως καθε καλοκαιρι σε ολες τις ταβερνες να υπηρχαν τα σκυλια μας (γιατι επιτρεπονται απο το Νομο), αδεσποτα σκυλια, γατες , περιστερια ... και εμεις να τρωμε .. Γλεντι!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δλδ σε όλες τις περιπτώσεις και θα εξαιρέσω το θέμα των διακοπών που θα φύγω από νωρίς και θα γυρίσω αργά και το θέμα της ζέστης μέσα στο αυτοκίνητο, το να τον αφήσω μέσα στο αυτοκίνητο δεν παίζει καθόλου ;
Δλδ αν ταξιδεύω και σταματήσω να φάω πρέπει να πάρω οπωσδήποτε το σκυλί στο εστιατόριο ; δεν γίνεται να τον βγάλω για τσίσα και να τον αφήσω στο αυτοκίνητο ;
 
  • Like
Reactions: mareco


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εγώ δεν είπα ότι απαιτώ να αλλάξει ο νόμος για μένα.
Πάντα ρωτάω και συνήθως λαμβάνω θετική απάντηση και αφού μπορούμε να κάτσουμε με τα σκυλιά, γιατί να τα αφήνουμε στο αυτοκίνητο??
Ξέρω τα σκυλία μου και ξέρω ότι δεν θα ενοχλούν κανένα (ούτε "αλλεργικό") οπότε γιατί να μην είναι δίπλα μου, αφού είναι τα "αυτοκολλητάκια" μας :D
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
εξάλλου τελευταία, λόγω κρίσης σχεδόν όλοι οι ταβερνιάριδες θα σου το επιτρέπουν για να μη χάσουν πελάτες. Λίγοι είναι κολλημένοι πια!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.117
10.068
Athens
Δλδ σε όλες τις περιπτώσεις και θα εξαιρέσω το θέμα των διακοπών που θα φύγω από νωρίς και θα γυρίσω αργά και το θέμα της ζέστης μέσα στο αυτοκίνητο, το να τον αφήσω μέσα στο αυτοκίνητο δεν παίζει καθόλου ;
Δλδ αν ταξιδεύω και σταματήσω να φάω πρέπει να πάρω οπωσδήποτε το σκυλί στο εστιατόριο ; δεν γίνεται να τον βγάλω για τσίσα και να τον αφήσω στο αυτοκίνητο ;
Προσωπικά τα δικά μου δεν τα αφήνω στο αυτοκίνητο πάνω από 2 λεπτά, όσο ακριβώς θέλω για να πεταχτώ στο περίπτερο και εφόσον το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο μπροστά (μην σου πω και μέσα) στο περίπτερο.
  • την άνοιξη/καλοκαίρι για να μην σκάσουν
  • όλο το χρόνο για να μην τα κλέψουν
Στις διακοπές, απαγορευτικό για μένα σε εστιατόριο - εφόσον εξ ανάγκης είμαι με σκυλιά - σημαίνει ότι απλά δεν θα φάω. Θα την βγάλω με σκύλους και snickers στο παγκάκι.
 






betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
αυτό που λέω είναι ότι το ξυνισμένο μούτρο δεν σκάει χαμόγελο με όλα τα σκυλιά, έχω ένα πεκινουά και ένα ροτ , δεν έχω τις ίδιες αντιδράσεις στο δρόμο , στα μαγαζιά και όπου και με τα δύο σκυλιά... το μικρό έρχονται όλοι να το χαιδέψουν το ροτ με ρωτάνε αν δαγκώνει και μαζεύουν τα παιδιά τους και είναι μωρό ακόμα.
Το πεκινουά είναι ήσυχο μεν αλλά δεν μου έχουν κάνει και θέμα πουθενά , από ταβέρνες μέχρι θερινά σινεμά...
Εγώ ο ίδιος ιδιοκτήτης είμαι και με τον ίδιο τρόπο θέλω να φέρονται ανάμεσα σε κόσμο, δεν παίρνω τις ίδιες αντιδράσεις όμως ... εμπειρικά μιλάω
Καλά κάνουν και ρωτάνε. Οποιονδηποτε σκυλο πλησιαζω, θα ρωτησω πρώτα. Ο,τι χρώμα και μεγεθος. Και καλά κάνουν και μαζεύουν τα παιδιά.

Το ζητούμενο, κατά τη γνώμη μου, είναι η παρουσια του σκύλου να είναι φυσιολογική. Να μην προκαλεί έντονες αντιδρασεις, ούτε θετικές ούτε αρνητικές.

Στο θέμα που συζηταμε, μου έχει τυχει σε ταβέρνα/καφε καθώς περναμε για το τραπέζι χαριτωμένα μικρά σκυλάκια να αρχίσουν να γαυγίζουν στο Σάντσο. Πολύ ενοχλητικό για τους γύρω. Φαντάσουν να ήταν 50 κιλά σκύλος.
Γι αυτό λέω ότι οι αντιδράσεις των αλλων δεν είναι τόσο σημαντικές όσο η συμπεριφορά η δική μας.
 
  • Like
Reactions: Aslan


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Μια συντομη εμπειρια,για οσους συνδιαζουν ψωνια, καφε κ σκυλο.

Σρη χωρα που μενω, επιτρεπονται παντου τα σκυλια,εκτος απο σουπερ μαρκετ. Πριν 2 μηνες που ημουν Ελλαδα, καθως δεν ειμαι συνηθισμενη πια να ρωταω αν επιτρεπεται ο σκυλος μου σε καφετεριες, (μαλτεζακι,3κιλα!?),αφου εκανα τη βολτα μου στο MALL,στον Αγιο Δημητριο, εκατσα σε μια καφετερια κ μολις μου πηραν παραγγελεια ηρθε η σερβιτορα με τα ματια χαμηλωμενα μου ζητησε συγνωμη κ μου ειπε πως δεν επιτρεπονται σκυλια στο χωρο τους, γιατι εκτος απο καφετερια ειναι κ κατα καποιο τροπο παιδοτοπος. Το σεβαστηκα, της ειπα πως δεν υπαρχει προβλημα κ εκατσα σε μια αλλη καφετερια,για οσους ξερουν, στον 3ο οροφο. Μπαινοντας,ρωτησα τον υπευθυνο αν μπορω να κατσω με το σκυλακι, κοιταηξε γυρω του κ μου ειπα " αν θελεις, μπορεις να κατσεις,απο εμας,σαν καφετερια επιτρεπονται τα σκυλια κ ειδικα ενα μικρο σαν το δικο σου.Να ξερεις ομως πως μολις παραγγειλεις κ ερθει ο καφες σου, θα ερθει ο υπευθυνος απ την ασφαλεια κ θα σε διωξει" Ετσι κι εκανα.
Ηρθε λοιπον ο υπευθυνος κ με υποχρεωσε να φυγω, οχι απ την καφετερια αλλα απ το mall. Μονο στα χερια που δεν πιαστηκαμε, γιατι δεν μπορει να ειναι στην εισοδο, να με βλεπει να μπαινω με σκυλο, να μην μου λεει τιποτα. Να μην υπαρχει καμια ταμπελιτσα για σκυλια ουτε στην εισοδο ουτε στις καφετεριες κ να με αναγκαζει ετσι να φυγω αλλα κ να πληρωσω τον καφε που ΔΕΝ επιτρεπεται να πιω.
Στην περιπτωση λοιπον που καποιος βρεθει εκει με το σκυλο του, να ξερει τι τον περιμενει.
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Ανάλογα το είδος του εστιατορίου και την πολιτική που ακολουθεί .Δηλαδη αν ειναι ιταλικό,ή κινέζικο ή μοριακο εστιατόριο κ.οτ. αν ειναι εστιατόριο που τηρεί κανόνες ΗΑCP το 70% δεν τα επιτρεπει ουτε μέσα ουτε έξω.Βέβαια υπάρχουν και πολλοί εστιάτορες που παρολο που διέπονται απο τον παραπάνω κανονισμό τα επιτρέπουν μόνο υπο την επίβλεψη των ιδιοκτητών ,με λουρί και στον εξωτερικο χώρο στα πιο ακριανα και απόμερα τραπεζια.Σε αυτο που εργάζομαι ισχύει το παραπάνω.Επισης υπαρχουν και καποιες επιχηρησεις που θα ζητησουν βιβλιαριο και υστερα θα σου προσφέρουν ειδικό πιάτο νερού και τροφής.
 




cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
αν και δεν εχω διαβασει ολο το νημα να πω μονο οτι δεν εχει να κανει με την πολιτικη του καθε καταστηματος, τα εστιατορια οπως και τα σουπερ μαρκετ οπως και ολα τα καταστηματα που προσφερουν φαγητο ειναι χωροι υγειονομικου ενδιαφεροντος και ο νομος το απαγορευει αυστηρα και ξεκαθαρα. Πολυ συχνα τσακωνομαι κι εγω (με πελατισσες συνηθως), που τους εξηγω οτι δεν ειναι πολιτικη της εταιρειας αλλα νομος του κρατους (ειναι σα να λες οτι εμενα δε με βολευει να σταματαω στο κοκκινο φαναρι) με βριζουν γιατι θεωρουν οτι ειμαι κακος απεναντι στα ζωα και αλλα τετοια ωραια, η τους λες οτι απαγορευεται να μπουν με σκυλο στο μαγαζι και αν το επιτρεψω και γινει στραβη και προστιμο θα φαω και τη δουλεια μου θα χασω γιατι οι νομοι ειναι σαφεις και οι οδηγιες της επιχειρησης ταυτιζονται και παρολαυτα υπαρχουν και καποιοι που σε αγνοουν επιδεικτικα και προσπαθουν να σε προσπερασουν οσο τους μιλας η απλα να κανουν φασαρια να κοιταει ολο το μαγαζι... Του βουτας το σκυλο μετα απολα αυτα να τον κανεις σφυρα στους ολυμπιακους αγωνες η οχι;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Στο κινέζικο μπαίνεις με σκύλο χαλαρά. Αλλά βγαίνεις άνευ.
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Μη σου πω ότι μπορεί και να αποτελέσει το κυρίως πιάτο σου και να το καταλάβεις όταν φωνάζεις τον Μπούμπι αλλά δεν πέρνεις απάντηση.
 
  • Like
Reactions: Allendog and vrmode


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
αν και δεν εχω διαβασει ολο το νημα να πω μονο οτι δεν εχει να κανει με την πολιτικη του καθε καταστηματος, τα εστιατορια οπως και τα σουπερ μαρκετ οπως και ολα τα καταστηματα που προσφερουν φαγητο ειναι χωροι υγειονομικου ενδιαφεροντος και ο νομος το απαγορευει αυστηρα και ξεκαθαρα. Πολυ συχνα τσακωνομαι κι εγω (με πελατισσες συνηθως), που τους εξηγω οτι δεν ειναι πολιτικη της εταιρειας αλλα νομος του κρατους (ειναι σα να λες οτι εμενα δε με βολευει να σταματαω στο κοκκινο φαναρι) με βριζουν γιατι θεωρουν οτι ειμαι κακος απεναντι στα ζωα και αλλα τετοια ωραια, η τους λες οτι απαγορευεται να μπουν με σκυλο στο μαγαζι και αν το επιτρεψω και γινει στραβη και προστιμο θα φαω και τη δουλεια μου θα χασω γιατι οι νομοι ειναι σαφεις και οι οδηγιες της επιχειρησης ταυτιζονται και παρολαυτα υπαρχουν και καποιοι που σε αγνοουν επιδεικτικα και προσπαθουν να σε προσπερασουν οσο τους μιλας η απλα να κανουν φασαρια να κοιταει ολο το μαγαζι... Του βουτας το σκυλο μετα απολα αυτα να τον κανεις σφυρα στους ολυμπιακους αγωνες η οχι;
Όχι το σκύλο, τι φταίει; την εν λόγω κυρία.
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
αν και δεν εχω διαβασει ολο το νημα να πω μονο οτι δεν εχει να κανει με την πολιτικη του καθε καταστηματος, τα εστιατορια οπως και τα σουπερ μαρκετ οπως και ολα τα καταστηματα που προσφερουν φαγητο ειναι χωροι υγειονομικου ενδιαφεροντος και ο νομος το απαγορευει αυστηρα και ξεκαθαρα. Πολυ συχνα τσακωνομαι κι εγω (με πελατισσες συνηθως), που τους εξηγω οτι δεν ειναι πολιτικη της εταιρειας αλλα νομος του κρατους (ειναι σα να λες οτι εμενα δε με βολευει να σταματαω στο κοκκινο φαναρι) με βριζουν γιατι θεωρουν οτι ειμαι κακος απεναντι στα ζωα και αλλα τετοια ωραια, η τους λες οτι απαγορευεται να μπουν με σκυλο στο μαγαζι και αν το επιτρεψω και γινει στραβη και προστιμο θα φαω και τη δουλεια μου θα χασω γιατι οι νομοι ειναι σαφεις και οι οδηγιες της επιχειρησης ταυτιζονται και παρολαυτα υπαρχουν και καποιοι που σε αγνοουν επιδεικτικα και προσπαθουν να σε προσπερασουν οσο τους μιλας η απλα να κανουν φασαρια να κοιταει ολο το μαγαζι... Του βουτας το σκυλο μετα απολα αυτα να τον κανεις σφυρα στους ολυμπιακους αγωνες η οχι;

Οπως ειπα και παραπανω σχεδον ολα δεν το επιτρεπουν απλα οπως γραφεις κι εσυ υπαρχουν και αρκετοι που τ αφηνουν (με ρίσκο).Εγω πάντα μιλάω απο τις προσωπικες μου εμπειριες και λεω οτι εχω δουλεψει αλλα και δει μαγαζια που τα δεχονται στον εξωτερικο χωρο και εχω ρωτησει γι αυτο και με απαντησαν τα παραπανω που εγραψα.

Τωρα για το κινέζινκο,ιουυυυ.Ενας λόγος που δε μπαινω σ αυτα ειναι η σταση που εχουν απεναντι στους σκυλους και τις γατες.Απλα ανεφερε ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ το κινεζικο γιατι ξερω οτι πολλα ειναι ψύρες και τους ενοχλουν και το παραμικρο.Ακομη και πως θ αφησεις τα τσοουπστικ στο πιάτο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.750
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π