Εκπαίδευση στο σκύλο από μέσα στο σπίτι να μένει έξω


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Μα στην πόλη δεν σημαίνει έγκλειστος. Υπάρχουν πλατείες, υπάρχουν αποδράσεις το ΣΚ σε δάση ή μεγάλα πάρκα κλπ. Υπάρχουν ιδιοκτήτες στην πόλη που λυπάσαι τους σκύλους τους...γιατί τους ξεκάνουν στο περπάτημα!
Δεν ξέρω εμένα μου φαίνεται το ίδιο. Ζούσα πάρα πολλά χρόνια στην πόλη πριν μετακομίσω εκτός και ειλικρινά η διαφορά είναι αισθητή.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Απλά δεν αξίζει να χάσω άλλο τον χρόνο μου μαζί σου.
Επισης. Αμα θες να μου πεις ομως να τον βγαλω λυτο και να παρω το ρισκο να μου το πεις. Θελω να δω μεχρι που φτανει η τρελα σου.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Επισης. Αμα θες να μου πεις ομως να τον βγαλω λυτο και να παρω το ρισκο να μου το πεις. Θελω να δω μεχρι που φτανει η τρελα σου.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σου και γιατί συνεχίζεις να ασχολείσαι μαζί μου. Εάν θες να μου πεις κάτι προσωπικά μπορεί να μου στείλεις και προσωπικό μνμ ωστε να το λύσουμε. Αλλιώς σε παρακαλώ μην ξανασχοληθεις μαζί μου.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Πάντως η δικιά μου προτιμά την ανθρώπινη παρουσία οπότε και ολόκληρο κήπο να έχει στην διάθεσή της, πάλι εμάς θα επιλέξει και θα είναι κολιτσίδα (το ξέρω εμπειρικά, δεν το υποθέτω). Είναι στον σκύλο. Άλλοι είναι πιο ανθρωποκεντρικοί «Ω και θα πεθάνω χωρίς εσένα έστω και ένα δευτερόλεπτο να λείψεις» και άλλοι πιο aloof. The bottom line is ότι δεν ξέρουμε τίποτε για τα εν λόγω σκυλιά (πέρα από τις φυλές) και μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ όπως πάει.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Πάντως η δικιά μου προτιμά την ανθρώπινη παρουσία οπότε και ολόκληρο κήπο να έχει στην διάθεσή της, πάλι εμάς θα επιλέξει και θα είναι κολιτσίδα (το ξέρω εμπειρικά, δεν το υποθέτω). Είναι στον σκύλο. Άλλοι είναι πιο ανθρωποκεντρικοί «Ω και θα πεθάνω χωρίς εσένα έστω και ένα δευτερόλεπτο να λείψεις» και άλλοι πιο aloof. The bottom line is ότι δεν ξέρουμε τίποτε για τα εν λόγω σκυλιά (πέρα από τις φυλές) και μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ όπως πάει.
Εμενα παλι θα επιλεξει να βρει οτι πιο κακο υπαρχει για αυτον στον κηπο και να το φαει. Δεν ειναι ολα τα σκυλια για ολα.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Δεν με αφορά τι συμπέρασμα θα βγάλεις ούτε θα κάτσω να σου δώσω εξηγήσεις στο που θα κάνω like και γιατί το κάνω. Το πώς θέλει να έχει κανείς τον σκύλο του είναι καθαρά δικό του θέμα και δεν αφορά κανέναν. Φρόντισε εσύ καλά τον αιχμάλωτο σου και άσε μας εμάς να ζήσουμε όπως ξέρουμε, ελεύθεροι. Μόνο μην ξεχάσεις να το βγάζεις βόλτα ΠΑΝΤΑ δεμένο και κολλητά δίπλα σου. Όπως ένας κρατούμενος έτσι και ένας σκύλος δεν επιτρέπεται να πλησιάζει και να ενοχλεί κανέναν. Εάν αυτό το θεωρείς αξιοπρεπή ζωή για σένα αλλά και για τον σκυλο σου, τότε το μόνο που έχω να σου ευχηθώ είναι περαστικά σου και κρίμα στο σκυλάκι.
Αν είναι δυνατόν; Εκτός από το υπερβολικά προσβλητικό περιεχόμενο του κειμένου σου, ίσως θα έπρεπε να αναθεωρήσεις μερικά πράγματα. Τσίρκο το κάναμε το thread.
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Αν είναι δυνατόν; Εκτός από το υπερβολικά προσβλητικό περιεχόμενο του κειμένου σου, ίσως θα έπρεπε να αναθεωρήσεις μερικά πράγματα. Τσίρκο το κάναμε το thread.
Tσιρκο ειναι μονο ενας που εχει επιτεθει σε ολυς οσους δεν συμφωνουν με την αποψη του ενω θεωρει οτι πρεπει να συμφωνησουν ολοι με την δικη του αλλοιως δεν σταματαει κιολας να απανταει.Θελει να εχει την τελεταια λεξη.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
@ΡΟΥΛΗΣ Μιας και αναφέρεσαι σε μένα, αυτά είναι τα πιστεύω μου και τα υπερασπιζομαι οσο και αν σας ξενίζει. Δεν ήξερα να κάνω πίσω για να μην χαλάω την ζαχαρένια σας. Άλλωστε δεν σας υποχρεώνει κανένας να διαβάζεται τα γραφόμενα μου, επιλογή σας είναι. Δεν με διαφέρει να συμφωνήσετε μαζί μου και σίγουρα δεν το επιδιώκω. Και για το πόσο θα απαντάω ακόμα θα εξαρτηθεί από μένα και όχι από σένα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Tσιρκο ειναι μονο ενας που εχει επιτεθει σε ολυς οσους δεν συμφωνουν με την αποψη του ενω θεωρει οτι πρεπει να συμφωνησουν ολοι με την δικη του αλλοιως δεν σταματαει κιολας να απανταει.Θελει να εχει την τελεταια λεξη.
Και ποια ακριβως ειναι η αποψη του γιατι το μονο που καταλαβα ειναι οτι θελει να παει κοντρα σε ολους.
Δεν ειναι εδω το θεμα αλλα μια χαρα ζουν τα περισσοτερα σκυλια στην πολη και πανε και περισσοτερες βολτες απ' τα σκυλια στην εξοχη τα οποια ειναι τυχερα αν εχουν περιφραγμενο χωρο να τρεξουν και δεν ειναι μονιμως δεμενα.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Ναι ναι δίκιο έχετε σε όλα, σε ότι ακριβώς και αν λέτε. Καλύτερα τώρα;;
 




ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Και ποια ακριβως ειναι η αποψη του γιατι το μονο που καταλαβα ειναι οτι θελει να παει κοντρα σε ολους.
Δεν ειναι εδω το θεμα αλλα μια χαρα ζουν τα περισσοτερα σκυλια στην πολη και πανε και περισσοτερες βολτες απ' τα σκυλια στην εξοχη τα οποια ειναι τυχερα αν εχουν περιφραγμενο χωρο να τρεξουν και δεν ειναι μονιμως δεμενα.
Δεν χρειαζεται να ασχολουμαστε,του δινουμε τροφη.
 
  • Like
Reactions: Mava


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Όχι η άποψη μου δεν είναι να πηγαίνω κόντρα σε όλους. Η άποψη μου είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορείτε να αλλάξετε την απόφαση που έχει πάρει κάποιος πόσο μάλλον μέσα από ένα φόρουμ. Εάν ο θεματοθετης(ή οποιοσδήποτε άλλος) θέλει να παρατήσει τα σκυλιά του στη αυλη κάνεις δεν μπορεί να τον εμποδίσει στο να το κάνει.
Επίσης η άποψη μου είναι ότι η ελευθερία και η ανεξαρτησία ενός ζωου είναι πιο υγιής από την προσκόλληση και την εξάρτηση του στον άνθρωπο.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που από τότε που οι σκύλοι και οι γατες έγιναν οικογένεια με τους ανθρώπους απέκτησαν τα περισσότερα προβλήματα υγείας σε όλο το ζωικό βασίλειο. Όπως ακριβώς ισχύει και για τα ζώα που βρίσκονται σε αιχμαλωσία, εμφανίζουν προβλήματα που στη φύση δε θα εμφάνιζαν. Στην προσπάθεια του ο άνθρωπος να "προστατέψει" τα ζώα το μόνο που κατάφερε είναι να καταστρέψει την ισορροπία και την αρμονία που υπήρχε στη γη.
Επιπλέον ένας σκύλος μπορεί να προσαρμοστεί στη ζωή στην πόλη και να εκτονώνεται και να περνά καλά με τους ανθρώπους όμως αυτό δεν τον κάνει και απαραίτητα ευτυχισμένο. Μπορεί να είναι χαρούμενος και κουρασμένος από την βόλτα αλλά σίγουρα όχι ευτυχισμένος. Ή μπορεί να πιστεύει ότι είναι ευτυχισμένος μόνο και μόνο επειδή δεν έχει γνωρίσει κατι αλλο στη ζωή του. Όπως βλέπετε και παρακάτω οι εκφράσεις των δεμένων και των ελεύθερων σκυλων τα λένε όλα. Αυτά είχα να πω.
20230307_091135.jpg
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Όχι η άποψη μου δεν είναι να πηγαίνω κόντρα σε όλους. Η άποψη μου είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορείτε να αλλάξετε την απόφαση που έχει πάρει κάποιος πόσο μάλλον μέσα από ένα φόρουμ. Εάν ο θεματοθετης(ή οποιοσδήποτε άλλος) θέλει να παρατήσει τα σκυλιά του στη αυλη κάνεις δεν μπορεί να τον εμποδίσει στο να το κάνει.
Επίσης η άποψη μου είναι ότι η ελευθερία και η ανεξαρτησία ενός ζωου είναι πιο υγιής από την προσκόλληση και την εξάρτηση του στον άνθρωπο.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που από τότε που οι σκύλοι και οι γατες έγιναν οικογένεια με τους ανθρώπους απέκτησαν τα περισσότερα προβλήματα υγείας σε όλο το ζωικό βασίλειο. Όπως ακριβώς ισχύει και για τα ζώα που βρίσκονται σε αιχμαλωσία, εμφανίζουν προβλήματα που στη φύση δε θα εμφάνιζαν. Στην προσπάθεια του ο άνθρωπος να "προστατέψει" τα ζώα το μόνο που κατάφερε είναι να καταστρέψει την ισορροπία και την αρμονία που υπήρχε στη γη.
Επιπλέον ένας σκύλος μπορεί να προσαρμοστεί στη ζωή στην πόλη και να εκτονώνεται και να περνά καλά με τους ανθρώπους όμως αυτό δεν τον κάνει και απαραίτητα ευτυχισμένο. Μπορεί να είναι χαρούμενος και κουρασμένος από την βόλτα αλλά σίγουρα όχι ευτυχισμένος. Ή μπορεί να πιστεύει ότι είναι ευτυχισμένος μόνο και μόνο επειδή δεν έχει γνωρίσει κατι αλλο στη ζωή του. Όπως βλέπετε και παρακάτω οι εκφράσεις των δεμένων και των ελεύθερων σκυλων τα λένε όλα. Αυτά είχα να πω.
View attachment 76861
Είναι κ η τελευταία φορά που ασχολούμαι .κ δεν με νοιάζει να σου αλλάξω την γνώμη.A654DC79-8557-4F9B-893B-763A1747448A.jpeg
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
@Mava καλά κάνεις και ασχολείσαι τελευταία φορά, αυτή είναι η γνώμη μου εμένα και δεν αλλάζει όπως και η δικιά σας είναι αυτή που είναι και δεν αλλάζει. Το ότι έχουμε όμως διαφορετικές απόψεις δεν σημαίνει ότι είναι και λάθος είτε οι δικές μου είτε οι δικές σου. Και οι δύο είμαστε σωστοί για διαφορετικούς λόγους. Ο οποιαδήποτε ζωο σε κατάσταση αιχμαλωσίας εφόσον παραμελιθει θα αποκτήσει ένα σωρό ψυχολογικα προβλήματα.
Κοίτα παρακάτω κάτι φώτο
20230307_081724.jpg20230307_081918.jpg20230307_082304.jpg20230307_082153.jpg
Κοίτα τα πόσο Χαρούμενα και ήρεμα είναι μέσα μέσα στο σπίτι, στους καναπέδες και στα κρεβάτια. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι και αυτή η θέση τους.
Ή ότι αν μπορούσαν δε θα επέλεγαν αυτό (n)
20230307_090948.jpg20230307_090843.jpg

Υ.γ.: τουλάχιστον συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, κάτι είναι και αυτό. Τι να πεις; καλή καρδιά.
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Είναι κ η τελευταία φορά που ασχολούμαι .κ δεν με νοιάζει να σου αλλάξω την γνώμη.View attachment 76862
Mην απαντας ξανα,εχει γινει γραφικος,δεν θα σταματησει οσο απανταμε,πρεπει να εχει την τελευταια λεξη,υπαρχουν και αυτοι.
 
  • Like
Reactions: Mava


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Νομίζω πως έχουμε ξεχάσει ότι ο σκύλος υπάρχει εξαιτίας της συμβολής του ανθρώπου. Οπότε η προσκόλληση του σε αυτόν είναι το αναμενόμενο.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Κοίτα τα πόσο Χαρούμενα και ήρεμα είναι μέσα μέσα στο σπίτι, στους καναπέδες και στα κρεβάτια. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι και αυτή η θέση τους.
Ή ότι αν μπορούσαν δε θα επέλεγαν αυτό (n)
Συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις και ζώα. Οπότε το argument σου δεν βγάζει ιδιαίτερο νόημα.
 
  • Like
Reactions: Mava


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Mην απαντας ξανα,εχει γινει γραφικος,δεν θα σταματησει οσο απανταμε,πρεπει να εχει την τελευταια λεξη,υπαρχουν και αυτοι.
Και σεις γίνεστε γραφικοί εφόσον επαναλάβετε τα ίδια. Απλά όταν λες κάτι πρέπει να το υποστηρίζεις μέχρι τέλους. Δεν είναι θέμα ανταγωνισμού. Απλά ας αποδεχτούμε ότι διαφωνούμε να λήξει εδώ το θέμα.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις και ζώα. Οπότε το argument σου δεν βγάζει ιδιαίτερο νόημα.
Ναι ίσως απλά ήθελα να δείξω ότι όλα τα ζώα μπορούν να γίνουν του καναπέ και να καταλήξουν να βγαίνουν βόλτα με το λουρί, απλα δεν το θεωρω σωστό. Ο σκύλος, δυστυχώς εχει τροποποιηθεί τόσο πολύ γενετικά που δυστυχώς είναι πλήρως εξαρτημένος από τον άνθρωπο. Αν και πριν λίγο καιρό είχα δει ένα ντοκιμαντέρ με κάποιον όπου παρακολουθούσε μια αγέλη αδέσποτων σκύλων(στη Ρωσία)και πως αυτή με τον καιρό είχε αποστασιοποιηθει από τον άνθρωπο και άρχισε σιγά σιγά να φέρνει χαρακτηριστικά λύκου. Και μάλιστα κάποιοι σκυλοι είχαν αρχίσει να αναπαραγονται με αυτούς.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf