Εκπαιδευτικά εργαλεία (παρουσίαση)


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κατι στο οποιο πιστευα παντα ηταν τα καλα εργαλεια. Τα ποιοτικα εργαλεια δεν είναι μονο μόστρα. Εχουν καλυτερο αποτελεσμα, διαρκεια, δεν κουραζουν και αντεχουν στην σκληρη χρηση.
Συχνα τυχαινει να είναι και ομορφα και αυτό στην περιπτωση των εργαλειων/αξεσουαρ για σκυλο είναι συνηθως επιθυμητο.

Σε αυτό το θεμα θα παρουσιασω τα εργαλεια/αξεσουαρ που χρησιμοποιω στην Ηρα Ελπιζω το θεμα να μην είναι βαρετο αλλά χρησιμο και να σας δωσει καποιες ιδεες.

Ξεκινησα προβαλλοντας τα εργαλεια πανω στην Ηρα αλλά γρηγορα το μετανοιωσα γιατι μερικα σιγουρα θα προκαλουσαν καποια σχόλια.

ΛΟΥΡΙΑ

Δερματινο εκπαιδευτικο λουρι αστυνομιας Julius K-9

Μηκος 2μ
Χοντρο μαλακο λαδωμενο δερμα.
Δυο heavy duty κλιπ Sprenger
Πολλαπλά σημεια πιασιματος των κλιπ με τις εξης χρησεις:

Λουρι για βολτα στο «δίπλα» με μηκος 1μ.



Λουρι σε πληρη εκταση για πιο χαλαρη βολτα ώστε σκυλος να μπορει να μυρισει, να απομακρυνθει λιγο, να ουρησει.



Πολύ χρησιμο για τα πρωτα σταδια της εκπαιδευσης από αποσταση πριν τον 5μετρο και 10μετρο ιμαντα.
Επισης χρησιμοποιειται για ελεγχομενη επιθεση μικρης εμβελειας καθως και για ιχνηλασια σε κλειστους χώρους.

Σχηματιζει loop στην ακρη με τον κρικο ώστε να μπορει να δεθει άμεσα σε σταθερο σημειο.



Περασμα στον ωμο σαν τσαντα ωμου για βολτα hands free.



Βολτα με δυο σκυλια παρομοιου μεγεθους, ένα σε κάθε κλιπ.




Νάυλον εκπαιδευτικο λουρι Trixie



Σαν το παραπανω αλλά καμια σχεση σε αισθηση, αποδοση και αντοχη.
Το εχω πλεον σαν εφεδρικο στο αυτοκινητο .

Δερματινο λουρι μεσης Leerburg



Μηκος 1μ. Αν και λεπτο, είναι πανισχυρο και εχει πολύ δυνατο κλιπ.
Κρικος στην ακρη που εχει το loop ώστε να πιανει στην μεση μας. Υπαρχει σε διάφορα μεγεθη όπως οι ζωνες του παντελονιου.
Πολυτιμο στις βολτες στο βουνο και την εξοχη οπου αφηνω την Ηρα ελευθερη αλλά θελω και το λουρι για μπες/βγες από το σπιτι και για ωρα αναγκης στο βουνο.

Λουρακι pull tab



Μηκος μολις 22 εκ.
Οι χρησεις του είναι πολλαπλες.
Μπορει να μεινει μονιμα πανω στο περιλαιμιο στην εξοχή και πανευκολα τοποθετεις ή αφαιρεις το λουρι.
Εχεις ένα «πιασιμο» για ωρα αναγκης.
Στο σπιτι στη φαση της εκπαιδευσης κανεις διορθωση, οδηγεις τον σκυλο σε επιθυμητο σημειο κλπ χωρις την αναγκη να του βαλεις το λουρι.
Πολυτιμο στην εκπαιδευση κυριως του «δίπλα» χωρις λουρι για διορθωση και καθοδηγηση στη σωστη θεση. Αλλιως πρεπει να ψαχνεις το περιλαιμιο.

Ιμαντας 10μ

Αυτοσχεδιος από ιμαντα παντζουριων. Για εκπαιδευση υπακοης σε αποσταση.
Καπου εχω και τον 5μετρο.




ΠΕΡΙΛΑΙΜΙΑ

Δερματινο Julius K-9

Το κλασσικο σχετικα λεπτο περιλαιμιο.
Δεν το χρησιμοποιω γιατι είναι στενο και δεν μας παει σαν χρωμα.




Δερματινο gladiator style

Υψιστης αντοχης, πραγματικα heavy duty, ιδιαιτερα άνετο που δεν κοβει τον λαιμο με τιποτα.
Χρησιμοποιειται και σε επιθεσεις αντι για το στηθολουρο, καθως και σε ιχνηλασια.
Πλεον βγαινουμε μονο με αυτό.







Νάυλον / αλυσιδενιο martingale «multitool»



Το πρωην αγαπημενο μου.
Heavy duty, με δυνατοτητα ρυθμισης μηκους (ή μαλλον διαμετρου), ανακλαστικη ταινια για τη νυχτα (οσοι εχουν μαυρο σκυλι καταλαβαινουν), δυνατοτητα χρησης σαν martingale=light πνιχτης αλλά και σταθερου περιλαιμιου χαρη στον σταθερο κρικο που διαθετει.
Αγκράφα πανισχυρη μεταλλικη ταχειας αποδεσμευσης

Δερματινο / αλυσιδενιο martingale



Με δυνατοτητα ρυθμισης διαμετρου αλλά μονο αφου το βαλεις στον λαιμο του σκυλου και είναι σκετη φασαρια το βαλε/βγαλε.
Ομορφο αλλά μη πρακτικο. Πλεον είναι παροπλισμενο.


Prong collar Herm Sprenger





Αναμφισβητητα το καλυτερο της αγορας.
Ανοξειδωτο ατσαλι και όχι απλά επινικελωμενο, χωρις περιττα καλουδια όπως κλιπ ταχειας αποδεσμευσης.
Δεν ανοιγει ποτέ κατά λαθος αν και ποτλε δεν ξερεις. Εχει στρογγυλεμενες ακμες για να μην πληγωνει τον σκυλο.


Choke collar - αλυσιδενιος πνιχτης


Τον χρησιμοποιω μονο μερικες φορες σε ρολο fur saver μαγκωμενο στο «νεκρο».

Dominant dog collar



Εδώ θελει πραγματικα προσοχη.
Το εργαλειο είναι φτιαγμενο για να άρει την επιθετικοτητα των σοβαρα επιθετικων σκυλιων, κοβοντας τον αερα για μερικα δευτερολεπτα.

Εχει όμως μια πολυτιμη παραπλευρη χρηση που είναι backup κολαρο για το προνγκ και όχι μονο, με την προϋποθεση να είναι ένα νουμερο (ή το πολύ δυο) μεγαλυτερο από το προνγκ.



Το χρησιμοποιω παντα σαν εφεδρικο σε οποιοδηποτε περιλαιμιο. Χρειαστηκε κανα δυο φορες όταν χρησιμοποιουσα προνγκ από πετ σοπ, το οποιο ανοιξε.

Αν το βασικο κολαρο είναι η ζωνη ασφαλειας, το Dominant dog collar είναι θα ελεγα ο αεροσακος.


ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Φιμωτρο

Δερματινο, αεριζόμενο, ενισχυμενο με μεταλλική ραβδο στη μυτη.





Φωτακι αναγνωρισης

Με κλιπ για τοποθετηση στο κολαρο μονο όταν χρειαζεται. Φαινεται από τα 300 μετρα. Για μαυρα σκυλια ελευθερα στα μαυρα σκοταδια.



Clickers



Tug – Λουκανικο και Μπαλακι με σχοινι



Σχοινακι tug n war

 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Μια χαρά pet shop ανοίγεις με όλα αυτά... ;)
Τα έχεις χρησιμοποιήσει όλα;
Εμένα πάντως μου γυάλισε το φωτάκι. Μαύρα σκυλιά, στα μαύρα σκοτάδια... :cool: το έχω σκεφτεί πολλές φορές για κάποιου τύπου φωτάκι, αλλά δεν έχω ξετρελλαθεί ακόμη με κάτι. Που το βρήκες; Είναι συνεχώς αναμμένο όταν είστε έξω ή ανοιγοκλείνει κάπως;
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Την φωτο του Frawley που την έχεις;:p:p:p:D:D:D


Παντως πολύ γουστάρω που ψάχνεσαι τόσο!!!!;)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καλά κι εσύ... δεν παλεύεστε...
Εχει ο Αρης μας την τρελλάρα του, τον επιβραβεύεις κι εσύ :):D
Βρε, αυτός δεν έχει αφήσει site για site. Αμφιβάλλω αν υπάρχει άλλος με τέτοιο εξοπλισμό :rolleyes::)
Το μανκέν Ηρα, τι λέει για την γκαρνταρόμπα της;
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Μπράβο, harryf3. Πολύ χρήσιμο για εμένα, που είμαι στο ψάξιμο! Ευχαριστώ!

Να κάνω μόνο μία ερώτηση;
Επειδή δεν ξέρω να χρησιμοποιώ πνίχτη κι άρα δε θέλω να του βάλω και να κάνω κανένα ανεπανόρθωτο λάθος,
το martingale είναι το ίδιο επικίνδυνο για άσχετο χρήστη, όπως εγώ;
Πρέπει κάπως να τον αποτρέψω από τα απότομα τραβήγματα, που κάνει κάποιες στιγμές.
Είναι τα 2/3 των κιλών μου κι ελπίζω να μείνει εκεί...
Δεν έχω πολλές επιλογές, ή έχω;

Α και το Λουρακι pull tab, που αγνοούσα την ύπαρξή του, αν και την ευχόμουν, είναι επικίνδυνο να πιαστεί πουθενά όπως τρέχει;
Επίσης, το αγόρασες από ιστοσελίδα, ε;
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μαρια, αν βαλω και τα ρουχα της Ζηνας, ανοιγω και μπουτικ
Ναι, τα εχω χρησιμοποιησει όλα, άλλα λιγο και άλλα πολύ, χωρις όμως να τα εξαντλησω.

Παραδειγμα το κλικερ το χρησιμοποιησα μονο στην εκμαθηση του κατσε και του κατω. Το φιμωτρο απλά την εχω μαθει σταδιακα να το δεχεται.
Το φαρδυ κολαρο το χρησιμοποιω σαν κανονικο every day κολαρο και όχι για agitation ή tracking.

Το φωτακι είναι φανταστικο. Είναι πολύ ευκολο να το βρεις on line. Δες τα χαρακτηριστικα του εδώ:
http://www.niteize.com/collections/pet-recreation/products/spotlit-led-collar-light


Siouxsie
Καλα κανεις και δεν χρησιμοποιεις πνιχτη εφοσον δεν γνωριζεις την χρηση του. Δεν χρειαζεται να ανοιξεις το κουτι της Πανδωρας χωρις σοβαρο λογο.
Από την άλλη, δεν χρειαζεται θα ελεγα και τοσος φοβος για τα εργαλεια. Εκπαιδευση του ιδιοκτητη χρειαζεται.

Το martingale είναι σαφως πιο light εργαλειο. Εν δυναμει όλα τα εργαλεια μπορουν να κανουν ζημια, ακομα και το απλο flat κολλαρο. Μην περιμενεις και θαυματα από το martingale. Εξαρταται από τον σκυλο βεβαια. Την δικια μου πάντως δεν μπορει να την σταματησει όταν πεταγεται σε γατα.

Το pull tab δεν το εχεις να κρεμεται κατω από τον λαιμο αλλά περιστρεφεις το κολαρο ώστε ο κρικος να είναι πανω στον σβερκο. Αν το κολαρο εφαρμοζει σωστα (να χωρανε μονο δυο δαχτυλα σου αναμεσα στο κολαρο και τον λαιμο του σκυλου), ο κρικος θα μεινει ψηλα και το pull tab επισης.

Υπαρχουν διαφορα τετοια λουρακια. Εχει κατι ωραια πορτοκαλί που φαινονται από μακρια και εχουν και loop για το χερι. Κανε μια ερευνα και θα δεις πολλα. Το δικο μου παντως ειναι από το Leerburg και το διαλεξα επειδη εχει κρικο στην ακρη για να πιανει το κανονικο μακρυ λουρι.

Γενικα τα εργαλεια και αξεσουαρ θελουν ψαξιμο, διαβασμα και μετρημα για τον συγκεκριμενο σκυλο ώστε να εφαρμοζουν σωστα και να αντεξουν στην δυσμενεστερη περιπτωση.
Αυτό δεν σημαινει ότι παιρνεις κολαρο για γάιδαρο ωστε να μπορει να κραταει τον σκυλο. Εκπαιδευεις τον σκυλο να μην τραβαει αλλά φόρα του και το καλο κολαρο για ωρα αναγκης.
 






kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλά είσαι αξεσουάρ-junkie!!! Εμείς έχουμε μόνο ένα λουρί κι ενα κολλάρο! (κανένα δερμάτινο)....μαλλον είμαστε τσίπιδες.....

(Μαρία, αμα πάρεις φωτάκι, θέλω κι εγώ....)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Nα σας δω στην επόμενη σκυλοσυνάντησή σας με τα μαυρόσκυλά να αναβοσβήνουν.....και τί!!!!!!!!!!!!!!:p:p:p:p:D:D:D:D
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Το χάνεις κι εσύ το μαυρόσκυλο στο σκοτάδι ε; Εχουμε βέβαια διάφορα κουδουνοειδή για να τα ακούω τουλάχιστον, αλλά καλό είναι να τα βλέπω κιόλας... :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Nα σας δω στην επόμενη σκυλοσυνάντησή σας με τα μαυρόσκυλά να αναβοσβήνουν.....και τί!!!!!!!!!!!!!!:p:p:p:p:D:D:D:D
Θα κάνουμε μια νυχτερινή, ειδικά για σένα... :)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Την φωτο του Frawley που την έχεις;:p:p:p:D:D:D
Μα φυσικα στο πορτοφολι μου, μαζι με την φωτογραφια του Παπαδοπουλου.

Άρη, ο Frawley σου έστειλε προσωπική κάρτα τα Χριστούγεννα;
Βεβαιως και μου εστειλε. Το ιδιο και το K-9shop, το fordogtrainers, το things4yourdog και μερικοι ακομα από οπου πηρα τα υπολοιπα εργαλεια.


Στο παρον θεμα εκανα μια προσπαθεια και καποιον κοπο, με την ελπιδα να δωσω σε καποια μελη μερικες ιδεες που μπορει να φανουν χρησιμες.
Φαινεται όμως ότι κακως το ανοιξα, γιατι οι εξυπναδες και το ανοητο χιουμορ συχνα περισσευουν.
Ευτυχως δεν εβαλα φωτογραφιες της Ηρας με φιμωτρο και προνγκ.

Παρεμπιπτοντως, αξιζει να διαβασει καποιος τα κειμενα του Frawley και να δει τα dvd του. Ισως μετά να μην είναι τοσο απολυτος και να νομιζει ότι τα ξερει ολα.
Επισης στο φορουμ του γραφεσαι μονο με ονοματεπωνυμο και αν εισαι πολύ ξυπνιος εχεις φυγει πακετο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγω δε νομιζω πως κακως το ανοιξες.
Υπαρχουν ανθρωποι που δε γνωριζουν τιποτα για τα εκπαιδευτικα εργαλεια και τα δαιμονοποιουν, τους εχεις δωσει μια ευκαιρια να μαθουν...
Για τους υπολοιπους μην σκοτιζεσαι, τετοιοι παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κι εγω νομιζω ότι ο κοσμος πρεπει να γνωριζει ότι τα εκπαιδευτικα εργαλεια δεν είναι εργαλεια του σατανά. Ωστοσο να το σκεφτει πολύ καλα πριν προχωρησει στη χρηση τους, παντα με σωστη καθοδηγηση και μονο εφοσον κρινεται απαραιτητο.

Τα εργαλεια δεν παύουν να είναι συχνα η ευκολη λυση, όπως φυσικα πολλες φορες δεν είναι απαραιτητα. Και να μην μιλησουμε για την λαθος και υπερβολικη χρηση.

Πιστευω ότι καποιες πορτες πρεπει να μενουν κλειστες. Αν τις ανοιξεις και σου αρεσει αυτό που θα δεις μεσα, τοτε είναι πολύ ευκολο να αρχισεις να μπαινοβγαίνεις. Μπορει ομως να υπαρχουν συνεπειες που θα φανουν όταν πλεον θα είναι αργα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Nα ρωτήσω κάτι, Αρη, στην περίπτωση σου και με βάση την εμπειρία σου απο τη διαδικασία δοκιμής του καθενός τους, έχουν βοηθήσει συνολικά τα παραπάνω εργαλεία, σε σχέση με το αν είχες απλά ενα λουρί κι ενα κολλάρο?

Υποθετική είναι η ερώτηση, το ξέρω, αλλα κάνε μια προσπάθεια να απαντήσεις αν θες.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
@Πηγή

Καταρχην, το ότι η Ηρα είναι το πρωτο μου στην ουσια σκυλι, δεν σημαινει ότι δεν εχω δει και γνωρισει πολλα άλλα. Μπορω να πω ότι τετοια εκκρηκτικοτητα και ζοριλίκι δεν εχω ξαναδει.

Η εμπειρια μου παντως με τη συγκεκριμενη σκυλα και μονο, και οι απειρες συζητησεις, πολλες από τις οποιες κατ’ιδιαν, με εκπαιδευτες και πολύ εμπειρα μελη του φορουμ και όχι μονο, εδειξε ότι τα εκπαιδευτικα εργαλεια ηταν για την περιπτωση της Ηρας μονοδρομος.
Εξαλλου τα εργαλεια κατασκευαστηκαν για καποιους λογους και πιστευω ότι σκυλια σαν την Ηρα ηταν ενας από τους λογους.

Ως γνωστον, δεν χρησιμοποιησα πνιχτη αλλά προνγκ, γιατι με τον πνιχτη ηταν ικανη να τραβαει μεχρι να πνιγει. Δεν εφταιγε σε αυτό μονο η δικια μου απειρια. Πολλα σκυλια, ειδικα ΓΠ, συμπεριφερονται ετσι με τον πνιχτη.

Το προνγκ της εκατσε τελεια. Αλλά κι αυτό δεν κανει μαγικα, θελει τροπο και συγκεκριμενη ενταση, αναλογα της περιπτωσης. Συντομα μαθαινεις ποσο χρειαζεται ο σκυλος σου.
Το καλο είναι ότι παρολο που «γλυκαθηκα» με τα αποτελεσματα δεν το αφησα μονιμα σαν κολαρο εξοδου και εκπαιδευσης αλλά το παροπλισα όταν ειδα ότι παμε καλυτερα.

Μετα πηγαμε στο νάυλον/αλυσιδενιο martingale, στο οποιο μειναμε για πολλους μηνες. Εχει δυο πολύ βασικες ομοιοτητες με το προνγκ. Στην ουσια είναι προνγκ χωρις καρφια. Δηλαδη σφιγγει και κανει τον ιδιο προεοδοποιητικο ηχο χαρη στο αλυσιδακι.
Ηταν πολύ επιτυχημενη επιλογη εργαλειου κι ας μου βγηκε ο κουκος αηδονι με τα μεταφορικα από αμερικη.

Τελευταια χρησιμοποιω το πολύ φαρδυ μαυρο δερματινο κολαρο. Εδώ τα πραγματα αλλαξανε κατά πολύ. Δεν υπαρχει ηχος ή σφιξιμο και επισης είναι και φαρδυ, οπότε πολύ ανετο.
Οσο και να τραβηξει η Ηρα και οσο δυνατα και να διορθωσω, δεν υπαρχει σοβαρη δυσφορια. Εξαλλου αυτή είναι κι η φιλοσοφια του, η ανεση στις επιθεσεις.

Αν ξεκινουσα με αυτό, ακομα η Ηρα θα με εσερνε και αμφιβαλλω αν θα ειχα πετυχει κατι ουσιαστικο στην εκπαιδευση.
Χαιρομαι που μπορουμε πλεον να λειτουργουμε με τετοιο κολαρο, αλλά για να φτασουμε εδώ περασαμε από τα σταδια που προανεφερα.

Οσον αφορα στα λουρια, το αστυνομικο επειδη εχει συγκεκριμενη αισθηση και καποια ακαμψια σχετικα με το νάυλον, εχει και πιο αμεση αποκριση, αρα πιο αποτελεσματικες διορθωσεις.

Επισης, ακομα και χαλαρο, κανει αισθητη την παρουσια του, γιατι όταν ειναι διπλό στο ένα μετρο μηκος για βολτα στο «δίπλα», εχει καποιο βαρος.
Η δυνατοτητα εναλλαγης μηκους από το ενα μετρο στα δυο, βοηθησε πολύ στα πρωτα βηματα στις εντολες από αποσταση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3