Εκπαιδεύοντας τη Μούση: Φως στο τούνελ!


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Δεν θα μου πήγαινε ποτέ στο μυαλό να κόψω τις βόλτες της μπας κι αυτό την εξιτάρει. Μπράβο για ακόμα μια φορά που είχατε την ευελιξία σκέψης..
Εμείς το λέμε "διακοπές κορτιζόλης", μιας και αυτή είναι η ορμόνη άγχους.
Δεν θα μου πήγαινε ποτέ στο μυαλό να κόψω τις βόλτες της μπας κι αυτό την εξιτάρει. Μπράβο για ακόμα μια φορά που είχατε την ευελιξία σκέψης..

Εμείς το λέμε "διακοπές κορτιζόλης" - η ορμόνη που είναι υπεύθυνη για αυτό που ονομάζουμε στρες.

Όσο η Μούση απέχει από τα υψηλά επίπεδα κορτιζόλης,μπορούμε πιο εύκολα να ενισχύσουμε την ηρεμία της. Σε κατάσταση άγχους κανένας ζωντανός οργανισμός δεν μαθαίνει, αφού βρίσκεται σε κατάσταση συναγερμού (φυγή, πάλη, πάγωμα) - κάτι που ισχύει και στους ανθρώπους.

Ρίχνοντας λοιπόν, τα επίπεδα στρες της, δημιουργούμε χώρο και χρόνο να εμφανιστούν πιο λειτουργικές συμπεριφορές που ενισχύοντάς τες συστηματικά, με συνέπεια, σιγά σιγά με τον χρόνο θα αρχίσουν να αντικαθιστούν τις μη λειτουργικές (γαύγισμα και επιθετικότητα).

Παράλληλα @Aliki V. της δίνω τη δυνατότητα να νιώσει ότι έχει επιλογή. Σε αυτή τη φάση. Ενας αντιδραστικός ή πολύ έντονα φοβικός σκύλος έχει ανάγκη να επιλέγει, να έχει τον έλεγχο (εμείς δεν έχουμε άραγε την ίδια ανάγκη;). Αν ξέρει ότι μπορει αν θέλει να φύγει από μία κατάσταση που του προκαλεί δυσφορία, δεν θα προβαίνει σε συμπεριφορές επιθετικότητας ή πάγωμα (fight/freeze).

Για αυτό καιλέμε να βοηθάμε τα σκυλιά μας να νιώθουν άνετα με τα βασικά - πχ καθάρισμα, μπάνιο, χτένισμα. Αν αναγκάζουμε έναν φοβικό σκύλο καθημερινά να υποστεί τα παραπάνω χωρίς την επιλογή να απεμπλακεί αν επιθυμεί, του μαθαίνουμε ότι "δεν έχει επιλογή" καταλήγοντας σε έναν σκύλο που κινείται μεταξύ δύο αξόνων: μαθημένη αβοηθησία και επίθεση. Αν μάλιστα τον βάζουμε αντιμέτωπο με έναν πολύ μεγάλο φόβο (π.χ.άλλα σκυλιά ή το νερό) τότε ακόμη κι αν φτάσουμε στο σημείο να μην παρατηρούμε καμία αντίδραση είναι συνετό να μην βιαστούμε να χαρούμε.

Ο σκύλος μας δεν ξεπέρασε τη φοβία. Είτε νιώθει κατακλυσμικά σε επίπεδο συναισθήματος (φόβου), το γνωστό flooding κι έχει απλά κάνει καταστολή συμπεριφοράς. Η φοβία δεν ξεπερνιέται τόσο εύκολα - το ίδιο ισχύει και στους ανθρώπους!

Γενικά έχουμε πολλές διαφορές με τα σκυλιά μας, αλλά και τόσα κοινα! Ειδικά σε επιπεδα φόβου/απειλής και αντιδράσεων. Δεν είναι τυχαίο πουη εκπαίδευση σκύλων βασίζεται στον συμπεριφορισμό που αποτελεί μεγάλο κομμάτι της γνωσιακής-συμπεριφορικής προσέγγισης με την οποία δουλεύουμε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν διαταραχές άγχους/φόβους/φοβίες/ψυχαναγκασμούς κτλ.

ΥΓ. Σας ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια. ΓΙα κάποιες ημέρες δεν το βίωνα ως επιτυχία ή ευελιξία. Δέχτηκα πολλά σχόλια από τον περίγυρό μου ότι "καταστρέφω το σκυλί" που για λίγο με επηρέασαν. Όταν όμως, είδα την επίδραση αυτής της απόφασης στη συμπεριφορά της μικρής μου κοντής, έκλεισα τα ρολά σε συμβουλές ανθρώπων που δεν έχουν ιδέα και εστίασα σε αυτό που μου λέει ο σκύλος μου. Ότι είναι πιο ήρεμος <3
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.547
6.974
Περαστικά κ εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα!

Εκτός από τη διατροφολόγο, εδώ στη Θεσσαλονίκη ποιοι γιατροί την παρακολουθούν; Πού έγινε η εγχείρηση; Θα ήθελα κι εγώ να πάω, αν δε θέλετε να το πείτε δημόσια μπορείτε να μου στείλετε ένα π.μ.;
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Περαστικά κ εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα!

Εκτός από τη διατροφολόγο, εδώ στη Θεσσαλονίκη ποιοι γιατροί την παρακολουθούν; Πού έγινε η εγχείρηση; Θα ήθελα κι εγώ να πάω, αν δε θέλετε να το πείτε δημόσια μπορείτε να μου στείλετε ένα π.μ.;
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να το πω δημόσια, διαφήμιση δεν κάνω σίγουρα...

Ο γιατρός μας είναι ο Νεόφυτος Κωνσταντινος. Έχει κλινική λίγο πριν το Ρύσιο με 24ωρη λειτουργία και μια στο κέντρο (city paws) Αγίας Σοφίας με προξένου Κορομηλά.

Στη νοσηλεία της η Μούση πήγε κ στις δύο κλινικές. Έχει μια μεγάλη ομάδα γιατρών που οι περισσότεροι βρίσκονται σε διδακτορικά κ μεταπτυχιακά στο ΑΠΘ κ για αυτό είχαμε κ άκρες/ γνώμες και από πιο εξειδικευμένους γιατρούς εκεί.

Το θετικό της όλης υπόθεσης είναι ότι επειδή είναι μεγάλη ομάδα, σημαίνει ότι συνεργάζονται πολλά μυαλά. Την Μούση την αγαπάνε πολύ κ την προσέχουν πολύ. Είμαστε κ συχνοί πελάτες βέβαια...

Το αρνητικό είναι ότι αν θέλεις να την παρακολουθεί μόνο ο Νεόφυτος είναι λίγο δύσκολο...

Στην αρχή μας φαινόταν κάπως, αλλά τώρα ξέρουμε τις 2-3 γιατρούς που βρίσκονται πάντα στην κλινική κ την γνωρίζουν όπως τις γνωρίζει κ αυτή.

Με χαρά να λύσω όποια απορία σου :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.547
6.974
Ευχαριστώ! Οκ τις ξέρω κ τις 2 κλινικές, έχω πάει από μία φορά στην καθεμία. Αν χρειαστώ άλλη πληροφορία θα ξαναρωτήσω :)
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Kαλησπέρα σε όλους!

Το Μουσάκι έχει επανέλθει πλήρως. Οι πρώτες 4-5 μέρες ήταν λίγο δύσκολες γιατί το έγκαυμα που της άφησε η γάζα την ταλαιπώρησε αρκετά, δεν ήθελε να κάνει κακά, ζοριζόταν, ήταν ανήσυχη, έκλαιγε όταν φεύγαμε από δίπλα της -πράγματα δηλαδή που δεν μας έχει συνηθίσει, ειδικά το κλάμα!

Σιγά σιγά λοιπόν, επανερχόμαστε και περιμένουμε μόνο τη βιοψία. Η γιατρός που τηνάνοιξε μας είπε ότι μπορεί να μην βγάλει τίποτα για το συκώτι - το είδε σε πάρα πολύ καλή κατάσταση κι ότι θα μπορούσαμε να μιλάμε σε μία τέτοια περίπτωση για κάτι μεταβολικό - δηλαδή να έτρωγε κάτι που να επιδρούσε πολύ άσχημα στο συκώτι της. Ακραίο... αλλά ποιος ξέρει;

Σε άλλα νέα, με προβληματίζει το γεγονός ότι μετά από εκείνα τα ατυχήματα στην τουαλέτα η Μούση δεν κρατιέται πάνω από 6 ώρες (βαριά), ενώ είναι σχεδόν 1.5 χρόνων.

Εχω ακούσει ότι τα μικρότερα σκυλάκια λόγω μικροτερης κύστης δεν κρατιούνται, αλλά ισχύει τελικά;

Παίζει ρόλο η ηλικία; Θεωρείται μικρή; Αμφιβάλλω...
Αποφάσισα για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου να της μάθω να μας ειδοποιεί (γιατί ούτε αυτό κάνει). Εχω δει κάποιοι να βάζουν κουδούνι δίπλα στην πόρτα, κάτω στο πάτωμα και κάθε φορά που βγαίνουν να το χτυπούν. Στη συνέχεια το μαθαίνεις κ στο σκύλο ως εντολή κ μετά αφού το έχει κατακτήσει τουζητάς να το χτυπήσει με την εντολή που του έμαθες πριν βγείτε (αντί να το χτυπας εσύ).

Κ¨αποιοι άλλοι κρεμούν κουδουνάκια στο πόμολο της πόρτας σε ύψος που να τα φτάνει ο σκύλος. Ο σκύλος μέσω της κλασικής εξαρτημένης μάθησης συνδέει τα κουδούνια με τηνώρα της τουαλέτας και φτάνει κάποια στιγμή που τα κουνάει ο ίδιος για να σε ειδοποιήσει.

Εσείς έχετε δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο;

ΥΓ. Σε κανένα 10ήμερο -καλώς εχόντων των πραγμάτων- ξεκινάμε ξανά εκπαίδευση. Σε πολύ διαφορετική βάση με πρόγραμμα που να έχει νοήμα για τις δυσκολίες της πλέον. Σκέφτηκα πάρα πολύ αν θα απευθυνθώ Ελλάδα ή εξωτερικό - αφού ήδη δουλεύω μόνη μαζί της με προγράμματα που έχω αγοράσει από εξωτερικό (για όποιον ενδιαφέρεται μπορω να μοιραστώ πληροφορίες).

Μετά από αρκετή έρευνα αποφάσισα να κάνω διαδικτυακά με έναν εκπαιδευτή - συμπεριφοριστή στην Αθήνα. Παρακολουθώ τη δουλειά του αρκετό καιρό αλλά δεν μένω πλέον στους "εντυπωσιασμούς" που πολύ επαγγελματίες επιλέγουν να αναδείξουν στα βίντεό τους. Αυτό δεν λέει κάτι σημαντικό πάντα. ΣΥχνά, μάλιστα είναι απλό marketing...

Θα χαρώ να μοιραστώ μαζί σας το νέο μας ταξίδι... Αυτή τη φορά, ολίγον "εσώκλειστο", αλλά πολύ στοχοπροσηλωμένο- με προβλήματα που χρειάζεται να λυθούν στο "Α", για να πάμε στο "Β". Σταυρώστε μας παιδιά... κάνουμε μεγάλη προσπάθεια, αλλά τ' αξίζει όλα η κοντή :love:

326803910_5916661865089352_7515375503816281949_n.jpg
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Kαλησπέρα σε όλους!

Το Μουσάκι έχει επανέλθει πλήρως. Οι πρώτες 4-5 μέρες ήταν λίγο δύσκολες γιατί το έγκαυμα που της άφησε η γάζα την ταλαιπώρησε αρκετά, δεν ήθελε να κάνει κακά, ζοριζόταν, ήταν ανήσυχη, έκλαιγε όταν φεύγαμε από δίπλα της -πράγματα δηλαδή που δεν μας έχει συνηθίσει, ειδικά το κλάμα!

Σιγά σιγά λοιπόν, επανερχόμαστε και περιμένουμε μόνο τη βιοψία. Η γιατρός που τηνάνοιξε μας είπε ότι μπορεί να μην βγάλει τίποτα για το συκώτι - το είδε σε πάρα πολύ καλή κατάσταση κι ότι θα μπορούσαμε να μιλάμε σε μία τέτοια περίπτωση για κάτι μεταβολικό - δηλαδή να έτρωγε κάτι που να επιδρούσε πολύ άσχημα στο συκώτι της. Ακραίο... αλλά ποιος ξέρει;

Σε άλλα νέα, με προβληματίζει το γεγονός ότι μετά από εκείνα τα ατυχήματα στην τουαλέτα η Μούση δεν κρατιέται πάνω από 6 ώρες (βαριά), ενώ είναι σχεδόν 1.5 χρόνων.

Εχω ακούσει ότι τα μικρότερα σκυλάκια λόγω μικροτερης κύστης δεν κρατιούνται, αλλά ισχύει τελικά;

Παίζει ρόλο η ηλικία; Θεωρείται μικρή; Αμφιβάλλω...
Αποφάσισα για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου να της μάθω να μας ειδοποιεί (γιατί ούτε αυτό κάνει). Εχω δει κάποιοι να βάζουν κουδούνι δίπλα στην πόρτα, κάτω στο πάτωμα και κάθε φορά που βγαίνουν να το χτυπούν. Στη συνέχεια το μαθαίνεις κ στο σκύλο ως εντολή κ μετά αφού το έχει κατακτήσει τουζητάς να το χτυπήσει με την εντολή που του έμαθες πριν βγείτε (αντί να το χτυπας εσύ).

Κ¨αποιοι άλλοι κρεμούν κουδουνάκια στο πόμολο της πόρτας σε ύψος που να τα φτάνει ο σκύλος. Ο σκύλος μέσω της κλασικής εξαρτημένης μάθησης συνδέει τα κουδούνια με τηνώρα της τουαλέτας και φτάνει κάποια στιγμή που τα κουνάει ο ίδιος για να σε ειδοποιήσει.

Εσείς έχετε δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο;

ΥΓ. Σε κανένα 10ήμερο -καλώς εχόντων των πραγμάτων- ξεκινάμε ξανά εκπαίδευση. Σε πολύ διαφορετική βάση με πρόγραμμα που να έχει νοήμα για τις δυσκολίες της πλέον. Σκέφτηκα πάρα πολύ αν θα απευθυνθώ Ελλάδα ή εξωτερικό - αφού ήδη δουλεύω μόνη μαζί της με προγράμματα που έχω αγοράσει από εξωτερικό (για όποιον ενδιαφέρεται μπορω να μοιραστώ πληροφορίες).

Μετά από αρκετή έρευνα αποφάσισα να κάνω διαδικτυακά με έναν εκπαιδευτή - συμπεριφοριστή στην Αθήνα. Παρακολουθώ τη δουλειά του αρκετό καιρό αλλά δεν μένω πλέον στους "εντυπωσιασμούς" που πολύ επαγγελματίες επιλέγουν να αναδείξουν στα βίντεό τους. Αυτό δεν λέει κάτι σημαντικό πάντα. ΣΥχνά, μάλιστα είναι απλό marketing...

Θα χαρώ να μοιραστώ μαζί σας το νέο μας ταξίδι... Αυτή τη φορά, ολίγον "εσώκλειστο", αλλά πολύ στοχοπροσηλωμένο- με προβλήματα που χρειάζεται να λυθούν στο "Α", για να πάμε στο "Β". Σταυρώστε μας παιδιά... κάνουμε μεγάλη προσπάθεια, αλλά τ' αξίζει όλα η κοντή :love:

View attachment 76470
Και ο δικος μου δεν κρατειται πολυ για τουαλετα. Αυτος ειδοποιει με το να ξυνει το τζαμι. Με το κουδουνακι το εχει κανει μια φιλη μου καθε φορα πριν την βγαλει το χτυπουσε με το πατουσακι του σκυλιου και το εμαθε πολυ γρηγορα.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Και ο δικος μου δεν κρατειται πολυ για τουαλετα. Αυτος ειδοποιει με το να ξυνει το τζαμι. Με το κουδουνακι το εχει κανει μια φιλη μου καθε φορα πριν την βγαλει το χτυπουσε με το πατουσακι του σκυλιου και το εμαθε πολυ γρηγορα.
Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες!Την έχω παρατηρήσει ότι το βράδυ κρατιέται μέχρι και 12 ώρες και είναι οκ. Μέσα στο crate επίσης κρατιέται ένα 8ωρο σίγουρα (φυσικά δεν την κρατάω τόσες ώρες μέσα, μην παρεξηγηθώ). Αλλά αν είναι ελεύθερη μέσα στην μέρα, παίξει, κοιμηθεί κτλ μετά τις 5.5 ώρες σκέφτομαι ας τη βγάλω γιατί τελευταία μας έκανε διάφορα εκεί στο 6ωρο ενώ περίμενα ότι μεγαλώνοντας αυτό λίγο θα αλλάξει.

Δυστυχώς δεν μας ειδοποιεί - απλά τα αραδιάζει! Τις προηγούμενες ημέρες έπαιζε λίγο πιο έντονα με τον άντρα μου, είχε φάει, είχε πιει κτλ ήμασταν κοντά στις 6 ώρες κ κατούρησε στον καναπέ ρε παιδιά...

Καθόλου δεν χάρηκα. Μα στον καναπέ! Αυτό με το κουδουνάκι σκέφτομαι να το δοκιμάσω. Εχει κ νόημα από την άποψη ότι αν το χτυπήσει κ εγώ πχ είμαι σε άλλο δωμάτιο κ κάνω δουλειές θα το ακουσω. Το πόδι της στην πόρτα ας πούμε, δύσκολα. Και επαιδή είναι μία μικρή σκατούλα δεν θα κρατηθεί... θα μου αφήσει στάμπα αγάπης καταμεσίς...

Η άτιμη κοντή.
 
  • Haha
Reactions: Aliki V.


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες!Την έχω παρατηρήσει ότι το βράδυ κρατιέται μέχρι και 12 ώρες και είναι οκ. Μέσα στο crate επίσης κρατιέται ένα 8ωρο σίγουρα (φυσικά δεν την κρατάω τόσες ώρες μέσα, μην παρεξηγηθώ). Αλλά αν είναι ελεύθερη μέσα στην μέρα, παίξει, κοιμηθεί κτλ μετά τις 5.5 ώρες σκέφτομαι ας τη βγάλω γιατί τελευταία μας έκανε διάφορα εκεί στο 6ωρο ενώ περίμενα ότι μεγαλώνοντας αυτό λίγο θα αλλάξει.

Δυστυχώς δεν μας ειδοποιεί - απλά τα αραδιάζει! Τις προηγούμενες ημέρες έπαιζε λίγο πιο έντονα με τον άντρα μου, είχε φάει, είχε πιει κτλ ήμασταν κοντά στις 6 ώρες κ κατούρησε στον καναπέ ρε παιδιά...

Καθόλου δεν χάρηκα. Μα στον καναπέ! Αυτό με το κουδουνάκι σκέφτομαι να το δοκιμάσω. Εχει κ νόημα από την άποψη ότι αν το χτυπήσει κ εγώ πχ είμαι σε άλλο δωμάτιο κ κάνω δουλειές θα το ακουσω. Το πόδι της στην πόρτα ας πούμε, δύσκολα. Και επαιδή είναι μία μικρή σκατούλα δεν θα κρατηθεί... θα μου αφήσει στάμπα αγάπης καταμεσίς...

Η άτιμη κοντή.
Και εμενα το βραδυ τα κραταει αλλα μεσα στη μερα μαλλον προτιμαει να μη ζοριστει χαχαψα. Παντα το εκανε αυτο? Δηλαδη λερωνε στο σπιτι χωρις να ειδοποιει? Που πηγαινει στο μπαλκονι? Εχετε πανα? Συγγνωμη αμ τα απαντησες δεν το εχω διαβασει ολοκληρωμενα το θεμα. Φανταζομαι αφου ειστε αυνεχεια στον κτηνιατρο εχετς δει οτι δεν υπαρχει ιατρικο θεμα να της φευγουν
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Και εγω αν τον αφηνα παντως πανω απο 6ωρο μπορει να λερωνε μπορει επειδη ειναι μικρα οπως ειπες.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Και εμενα το βραδυ τα κραταει αλλα μεσα στη μερα μαλλον προτιμαει να μη ζοριστει χαχαψα. Παντα το εκανε αυτο? Δηλαδη λερωνε στο σπιτι χωρις να ειδοποιει? Που πηγαινει στο μπαλκονι? Εχετε πανα? Συγγνωμη αμ τα απαντησες δεν το εχω διαβασει ολοκληρωμενα το θεμα. Φανταζομαι αφου ειστε αυνεχεια στον κτηνιατρο εχετς δει οτι δεν υπαρχει ιατρικο θεμα να της φευγουν
Την πάνα την είχαμε κόψει από 4 μηνών, με το που ξεκίνησε επίσημα τις βόλτες έξω.
Μεταξύ 3-4 μηνών τα έκανε στο μπαλκόνι στην πάνα κ πήγαινε στην μπαλκονόπορτα κ μας έδειχνε. Γενικά δεν τα έκανε στο σπίτι. Δεν είχαμε θέματα. Ξεκίνησαμε να έχουμε θέματα μετά την νοσηλεία της από το άγχος γιατί δεν ήθελε να την βγάζουμε έξω. Τα έκανε στο σπίτι. Μ¨εχρι τότε όμως μπορούσε να κρατηθεί έως και 7 ώρες. Ήμασταν στο όριο. Αλλα κρατιόταν.

Εχει σχεδόν 1.5-2μήνες που έχουμε σταματήσει τις βόλτες για λόγους άγχους ώστε λίγο να ηρεμήσει κ ξαναρχίσαμε την πάνα στο μπαλκόνι. Όπως και να έχει δεν με ενοχλεί πολύ να την βγάζω πιο συχνά. Η Μουση είναι ούτως ή άλλως μία πρόκληση σε ολα της - απλά τώρα βάζουμε κι αυτό...

Απλά να μας ειδοποιεί.Οπότε ΄μάλλον πρέπει να το ενσωματώσω στο πλάνο εκπαίδευσής της!
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Την πάνα την είχαμε κόψει από 4 μηνών, με το που ξεκίνησε επίσημα τις βόλτες έξω.
Μεταξύ 3-4 μηνών τα έκανε στο μπαλκόνι στην πάνα κ πήγαινε στην μπαλκονόπορτα κ μας έδειχνε. Γενικά δεν τα έκανε στο σπίτι. Δεν είχαμε θέματα. Ξεκίνησαμε να έχουμε θέματα μετά την νοσηλεία της από το άγχος γιατί δεν ήθελε να την βγάζουμε έξω. Τα έκανε στο σπίτι. Μ¨εχρι τότε όμως μπορούσε να κρατηθεί έως και 7 ώρες. Ήμασταν στο όριο. Αλλα κρατιόταν.

Εχει σχεδόν 1.5-2μήνες που έχουμε σταματήσει τις βόλτες για λόγους άγχους ώστε λίγο να ηρεμήσει κ ξαναρχίσαμε την πάνα στο μπαλκόνι. Όπως και να έχει δεν με ενοχλεί πολύ να την βγάζω πιο συχνά. Η Μουση είναι ούτως ή άλλως μία πρόκληση σε ολα της - απλά τώρα βάζουμε κι αυτό...

Απλά να μας ειδοποιεί.Οπότε ΄μάλλον πρέπει να το ενσωματώσω στο πλάνο εκπαίδευσής της!
Αμα ξερεις οτι πανω απο τις 6 δεν αντεχει μπορεις στο 5 ωρο να την βγαζεις αφου ειναι στο μπαλκονι δεν ειναι αβολο. Απλα μπορεις να δοκιμασεις και το κουδουνακι γιατι οντως ειναι καλο να σε ειδοποιει. Ολα να πανε καλα ευχομαι για την κουκλα σου. Και εμεις που παθαμε αγχωδη διαταραχη μετα απο εγχειρηση σε καταλαβαινουμε.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Αποτελέσματα Βιοψίας

Καλησπέρα σε όλους.
ΕΠειδή ξέρω πως παρακολουθείτε αρκετοί το θέμα και ειδικά στην περίοδο της νοσηλείας της μικρής κοντής μας, ήσασταν εξαιρετικά υποστηρικοί -για το οποίο σας ευχαριστώ τόσο πολύ!- δεν μπορούσα να μην μοιραστώ τα αποτελέσματα για τα οποια ενημερώθηκα σήμερα.

Δυστυχώς όταν σκεφτόμασταν ότι είναι μεταβολικό το θέμα, μάλλον ήμασταν αισιόδοξοι. Τί να κάνουμε; Τα έλεγε ο Νίτσε... Το χειρότερο είναι όταν δεν μπορείς να σκοτώσεις την ελπίδα.

Η βιοψία έδειξε: Ηπατική μικροαγγειακή δυσπλασία

Υπάρχουν κάποια μικρό-αγγεία στο συκώτι τα οποία στη ΜΟύση είτε δεν έχουν αναπτυχθεί πλήρως είτε δεν υπάρχουν - ενώ θα έπρεπε. Αυτό σημαίνει πως η ροή του αίματος δεν είναι κανονική με αποτέλεσμα το συκώτι να ατροφεί. Κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε ηπατική ανεπάρκεια και κατάρρευση του οργάνου.

Δυστυχώς δεν αντιμετωπίζεται χειρουργικά.
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να την υποστηρίζουμε με φαρμακευτική αγωγή και να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί και με τη διατροφή της και το στρες της (εδώ γελάμε...).

Δεν ξερω πως νιώθω. Ισως μουδιασμένη. Πολλοί εδώ μέσα μου στείλατε πως τα σκυλάκια σας με ηπατικά προβλήματα ζουν και βασιλεύουν και τα έχετε χρόνια κοντά σας. Φοβάμαι (μιας και πολλά μας έχουν πάει πολύ στραβά με την μικρή) ότι κι αυτό θα είναι ένα από τα ίδια...

Αλλά επειδή είμαι φύση αισιόδοξη θα μείνω στο πόσο δυνατή είναι. Στο πόσα έχει ξεπεράσει. Και στο πόσο αποφασισμένη είναι όχι μόνο να τρομοκρατήσει κάθε "απειλή" γύρω της, αλλά και τον ίδιο τον θάνατο -μιας και 2 φορές τουλάχιστον βρέθηκε στο κατώφλι μας.


Θα τα καταφέρουμε... Δεν μας σταματά. Ισως μάλιστα να είναι λίγοένα ακόμη κίνητρο για να ζήσουμε μία όμορφη ζωή μαζί της
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Α αυτό είναι γενετικό. Στο "οικογενειακο" της δέντρο,θα έχει ξαναεμφανιστει αυτό το χαρακτηριστικό..Είναι μεγάλης έκτασης δλδ? Εκεί οφείλονταν οι κρίσεις?
Παντως, αν δεν είναι τόσο μεγάλου βαθμού η δυσπλασία,με καλή διαχείριση,δεν ακούγεται τραγικό,θα κάνετε κάποιες προσαρμογές κατάλληλες κι όλα καλά..
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Θα βοηθούσε η χρήση του γαϊδουράγκαθου ίσως; Φημίζεται για τις ηπατοπροστατευτικές του ιδιότητες. Δεν μιλάω για θεραπεία, αλλά για συστηματική υποστήριξη/ενίσχυση
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Α αυτό είναι γενετικό. Στο "οικογενειακο" της δέντρο,θα έχει ξαναεμφανιστει αυτό το χαρακτηριστικό..Είναι μεγάλης έκτασης δλδ? Εκεί οφείλονταν οι κρίσεις?
Παντως, αν δεν είναι τόσο μεγάλου βαθμού η δυσπλασία,με καλή διαχείριση,δεν ακούγεται τραγικό,θα κάνετε κάποιες προσαρμογές κατάλληλες κι όλα καλά..
Δεν μπορούμε να καταλάβουμε ιδιαίτερα το μέγεθος της δυσπλασίας γιατί οι αλλοιώσεις είναι εσωτερικές. Η διαχείριση που κάνουμε συνεχίζεται κ απλά θα προνοούμε με πολύ συχνές εξετάσεις αίματος
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Θα βοηθούσε η χρήση του γαϊδουράγκαθου ίσως; Φημίζεται για τις ηπατοπροστατευτικές του ιδιότητες. Δεν μιλάω για θεραπεία, αλλά για συστηματική υποστήριξη/ενίσχυση
Αυτό μας το πρότεινε και η κτηνίατρος-διατροφολόγος που συνεργαζόμαστε στην καθαρή της μορφή γιατί μέχρι σήμερα παίρνουμε wepatic που έχει μέσα αυτή την ουσία αλλά είναι φαρμακείο σκεύασμα κ όχι 100% φυσικό.
 
  • Love
Reactions: noni_papa


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Δεν μπορούμε να καταλάβουμε ιδιαίτερα το μέγεθος της δυσπλασίας γιατί οι αλλοιώσεις είναι εσωτερικές. Η διαχείριση που κάνουμε συνεχίζεται κ απλά θα προνοούμε με πολύ συχνές εξετάσεις αίματος
Αρα μπορεί να μην είναι κ πολύ εκτεταμένο το πρόβλημα. Μπορεί η αιμάτωση του οργάνου να επαρκεί,ωστε να μη δημιουργεί θεματα στη λειτουργία του.
Με καλό monitoring όπως λες,όλα καλά θα πανε!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ολα καλά θα ξαναγίνουν.
Θα βρείτε τα πατήματά σας και θα συνεχίσετε, ότι ξεκινήσατε.
Μόλις κατασταλλάξουν ολες αυτές οι αναμονές που ζείτε προς το παρόν, και επέλθει ηρεμία πάλι, όλα θα ξαναπάρουν τον δρόμο τους.

Είναι πολύ τυχερό το μικρό σκατό, που βρέθηκε στα χέρια σου.

Μπράβο σου!

Αν θέλεις, γράψε σε τίτλους, τι ιντερνετικό έχεις πάρει. Ετσι ακαδημαικά.
Καλά κάνεις και δεν στηρίζεσαι μονο σε βίντεο. Σπάνια, είναι αληθή. Κυρίως ως προς τον χρόνο επίτευξης του όποιου κατορθώματος. Δεν λέω ότι δεν το πετυχαίνουν τελικά. Αλλά συνήθως από τους τίτλους έναρξης μέχρι το τελικό...βίντεο, έχουν μεσολαβήσει άπειρες λήψεις, κομμένες και ραμμένες.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά!
Βρίσκουμε ισορροπίες ναι και ξεκινάει νέο κεφάλαιο με περισσότερη γνώση. Ακόμη κι αν δεν είναι ότι καλύτερο, είναι γνώση - και πάντα κάπου είναι χρήσιμη.

@mareco το σημειώνω το αίτημα και θα επανέλθω σύντομα με πληροφορίες γιατί αυτό το διάστημα έχω τόσο τρέξιμο που δεν προλαβαίνω ούτε να φάω...

Σας ευχαριστώ για τη στήριξη όλους, πραγματικά!
Και η Μούση φυσικά...
 

Attachments