Εκπαιδεύοντας τη Μούση: Φως στο τούνελ!


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό σημαίνει πως η ροή του αίματος δεν είναι κανονική με αποτέλεσμα το συκώτι να ατροφεί. Κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε ηπατική ανεπάρκεια και κατάρρευση του οργάνου.
Και τι ακριβώς έγινε στις 2 κρίσεις που είχε; Τι τις πυροδότησε;
Σταμάτησε ή μειώθηκε για κάποιο λόγο η ροή του αίματος;
Κουράστηκε πολύ πριν γίνει;
Στρεσαριστηκε πολύ μήπως για κάποιο λόγο;
Και πως επανήλθε;;
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Και τι ακριβώς έγινε στις 2 κρίσεις που είχε; Τι τις πυροδότησε;
Σταμάτησε ή μειώθηκε για κάποιο λόγο η ροή του αίματος;
Κουράστηκε πολύ πριν γίνει;
Στρεσαριστηκε πολύ μήπως για κάποιο λόγο;
Και πως επανήλθε;;
Δεν μπορούν να μας απαντήσουν 100% αλλά οι υποψίες είναι οι εξής

Η πρώτη κρίση λόγω διατροφής. Της δίναμε τη winner plus κ κάτι φουλ ανθυγιεινές λιχουδιες της trixie

Η δεύτερη μάλλον μαζί με την εντεροπαθεια, τοξίκωση από το cbd λάδι
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
1η φορα
... στην καθιερωμένη μας βόλτα η Μούση σταμάτησε κ ξάπλωσε φαρδιά πλατιά στο έδαφος. Δεν κουνιόταν. Δεν ήθελε. Δεν μπορούσε

2η φορα
Σήμερα είχαμε το 1ο μας μάθημα με σκύλο που τα πρώτα 5-7 λεπτά πήγε μέτρια.
....
Στα 7 λεπτά ξεκίνησε να μην δείχνει καλά,
Κοινος παρονομαστής και των 2 κρίσεων η βόλτα. Θυμάσαι αν την πρώτη φορά είχε συναντήσει σκύλο πιο πριν;;

Αν ναι, αυτό θα ήταν πολύ βολικό (για εσας) γιατί φαίνεται να το πυροδοτεί κάτι στρεσογονο για την ίδια, όπως η συνάντηση με έναν σκύλο πχ.
Δράση - αντίδραση, μπαμ μπαμ.


Από την άλλη, το θέμα περιπλέκεται γιατί με βάση τα γραφόμενά σου σε αυτό το θεμα, είναι αρκετά πιθανό να έδειχνε σημάδια πως κάτι δεν πάει καλα μέρες πριν, από τις αρχές Οκτωβρίου όταν ξεκίνησε να σας ξυπναει από τα χαράματα

Σκέφτομαι λοιπόν τι μπορεί να της συμβαίνει; Να έχει κάποια ενόχληση; Κάποιον πόνο; Την πήγαμε Παρασκευή κτηνίατρο για κάτι άλλο κ την είδε μια χαρά.
και μετά που την έβλεπες ανήσυχη με τρεμούλα κλπ

Κατά τα άλλα γενικά τις τελευταίες 10 μέρες είναι λίγο ανησυχούλα, την έχω παρατηρήσει κάποιες φορές να τρέμει ολόκληρη (μέχρι κ το κεφάλι της) κ θα την πάμε στον κτηνίατρο μήπως παίζει κάτι...
Φυσικά όλα αυτά εσύ μπορείς καλύτερα να τα ταξινομήσεις χρονικά και να σκεφτείς ενδεχομένως και εκ των υστέρων και άλλα σημάδια, ειδικά στην πρώτη κρίση (του Μαΐου).

Την παράμετρο του στρες σας την ανέφεραν οι γιατροί και αν ναι με ποιο σκεπτικό;
Πως επιδρά δηλαδή στο οργανικό πρόβλημα που έχει;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η πρώτη κρίση λόγω διατροφής. Της δίναμε τη winner plus κ κάτι φουλ ανθυγιεινές λιχουδιες της trixie

Η δεύτερη μάλλον μαζί με την εντεροπαθεια, τοξίκωση από το cbd λάδι
Ενδιαφέρουσα προσέγγιση.
Άρα δηλαδή για αυτούς και τις 2 φορές έπαιξε καθορίστηκο ρόλο η διατροφή της.
Να υποθέσω πως είναι οι ίδιοι γιατροί που δεν βρήκαν συσχέτιση ανάμεσα στις 2 κρίσεις;
Τωρα βλέπουν;
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
1η φορα



2η φορα


Κοινος παρονομαστής και των 2 κρίσεων η βόλτα. Θυμάσαι αν την πρώτη φορά είχε συναντήσει σκύλο πιο πριν;;

Αν ναι, αυτό θα ήταν πολύ βολικό (για εσας) γιατί φαίνεται να το πυροδοτεί κάτι στρεσογονο για την ίδια, όπως η συνάντηση με έναν σκύλο πχ.
Δράση - αντίδραση, μπαμ μπαμ.


Από την άλλη, το θέμα περιπλέκεται γιατί με βάση τα γραφόμενά σου σε αυτό το θεμα, είναι αρκετά πιθανό να έδειχνε σημάδια πως κάτι δεν πάει καλα μέρες πριν, από τις αρχές Οκτωβρίου όταν ξεκίνησε να σας ξυπναει από τα χαράματα



και μετά που την έβλεπες ανήσυχη με τρεμούλα κλπ



Φυσικά όλα αυτά εσύ μπορείς καλύτερα να τα ταξινομήσεις χρονικά και να σκεφτείς ενδεχομένως και εκ των υστέρων και άλλα σημάδια, ειδικά στην πρώτη κρίση (του Μαΐου).

Την παράμετρο του στρες σας την ανέφεραν οι γιατροί και αν ναι με ποιο σκεπτικό;
Πως επιδρά δηλαδή στο οργανικό πρόβλημα που έχει;
Το στρες εκτινάσσει μεταξύ άλλων,την κορτιζολη. Ίσως αυτή εμπλέκεται σε διάφορα βιοχημικα μονοπάτια τα οποια τελικως επηρεάζουν τον εγκέφαλο,εξου κι οι κρίσεις. Μια λογική σκέψη αυτή,δε λέω ότι ισχύει προφανως!
Δεν μπορώ όμως να θεωρησω ότι η πιθανή μεταβολικη αδυναμία του ήπατος δεν εμπλέκεται. Συμπτωση?Το ίδιο το ήπαρ,μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία εγκεφάλου.
Αλλά μάλλον δεν αποδεικνύεται κατι από τους ειδικούς κι έτσι εμείς εδώ κουβέντα κάνουμε..
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Ενδιαφέρουσα προσέγγιση.
Άρα δηλαδή για αυτούς και τις 2 φορές έπαιξε καθορίστηκο ρόλο η διατροφή της.
Να υποθέσω πως είναι οι ίδιοι γιατροί που δεν βρήκαν συσχέτιση ανάμεσα στις 2 κρίσεις;
Τωρα βλέπουν;
Τροφη=εμπλοκή ήπατος,έχεις δίκιο κι οι σκέψεις σου είναι πολύ ενδιαφέρουσες!
 
  • Like
Reactions: mareco


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Τροφη=εμπλοκή ήπατος,έχεις δίκιο κι οι σκέψεις σου είναι πολύ ενδιαφέρουσες!
Αν δεν μεταβολιζει καλά το ήπαρ,συσσωρεύεται τοξίνες και άλλα μορια,τα οποία περνούν στην κυκλοφορία κι έτσι επηρεάζεται και ο εγκέφαλος. Αν αυτές οι τροφες/λιχουδιές είναι ιδιαίτερα επιβαρυντικες για το συκώτι,χειροτερεύει μάλλον η κατάσταση.
Οι δύο παράγοντες, στρες/τροφή σχετίζονται ίσως. Γιατί ίσως η κορτιζολη επηρεάζει και τη λειτουργία ήπατος,οπότε το τελευταίο καλείται να αντιμετωπίσει δύο προκλήσεις.
Μπορει να λέω και μ!€@ες τώρα,αλλά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το θέμα και κάνω σκέψεις και τις μοιράζομαι!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πάντως εγώ εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω πως επανήλθε μετά, με ποιο τρόπο, με ποιο μηχανισμό. :unsure:
Τι είναι αυτό που κάνει τις τρανσαμινασες να πέφτουν από το 16200 στο 37;;;
Αναγεννάται το συκώτι;

Μια τελευταία ερώτηση και σας αφήνω να μην κουράζω...
Γράφεις για φαρμακευτική αγωγή.
Για τι πράγμα; Τι θα κάνει το φάρμακο;
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Αχ παιδιά είναι πολύ βοηθητικά όλα αυτά που γράφετε, ακόμη και σαν προβληματισμοί.
Τους λαμβάνω υπόψη για συζήτηση κι επεξεργασία.
Το στρες, ναι(!) παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη λειτουργία του συκωτιού.

Aρχικά οι ορμόνες του στρες (κορτιζόλη) αυξάνει την παραγωγή της γλυκόζης στο αίμα (από όσο έχω διαβάσει) που μπορεί να οδηγήσει από μολύνσεις (νεφρά, πεπτικό κτλ), παγκρεατίτιδα, ή ορμονικές διαταραχές.

Κ¨ατι που ακόμηέχω διαβάσει είναι ότι στην εναλλακτική ιατρική το συκώτι είναι το όργανο του θυμού- και η Μούση είναι ένας πολύ φοβικός, αλλά εξαιρετικά εξοργιμένος σκύλος σε στρεσογόνες συνθήκες.

Όσον αφορά τη σύγκριση των δύο περιστατικών (μάιοςVS οκτώβρης). Ήταν βόλτα, ναι. Στην 1η περίπτωση δεν είχαμε αντίδραση, δεν είδε σκύλο. Ήταν μόλις τα πρώτα 3-4 λεπτά που είχαμε βγει από το σπίτι. Η 2η πολύ πιο έντονη λόγω της επαφής με τον άλλον σκύλο.

Ενδεχομένως ναι, να υπήρχαν συμπτώματα που δεν είδα πριν. Δεν ήταν όμως τα ίδια. Παρόλα αυτά ήταν "νέες αντιδράσεις"ανεξήγητες κι ίσως σήμερα να πρέπει να με προβληματίζουν...

Τέλος, τα νούμερα της έπεσαν με έναν συνδυασμό φαρμάκων (για ήπαρ, χολή) κλινική τροφή, συνδυασμός με φυσική, προβιοτικά, ηπατοπροστατευτικά συμπληρώματα. Εκείνη την περίοδο τηςέδινα 9-10 φάρμακα. Μέσα στις 10 μέρες πουνοσηλεύτηκε η τρανσαμινάση της έπεσε από 16200 στο 3000. Την πήρα σπίτι με 3000 (που ήταν ήδη τεράστιο νούμερο) και κατέβηκε στο 300 σε μία εβδομάδα με τα φάρμακα, τη φροντίδα μας <3 και τη φυσική τροφή, τέλος σε ένα μήνα κατέβηκε στο 37 διατηρώντας όλα αυτά.

Είμαι σιγουρη ότι η αποχή από τις βόλτες έχει συμβάλει σε όλο αυτό. Καμία φορά σκέφτομαι αν είναιη αποχή αυτή να μας δώσει χρόνο, ας μην ξαναβγει ποτέ. Πραγματικά...

Ξέρω ότι πολλοί μπορεί να σκέφτεστε ότι "δεν γίνεται ένας σκύλος να μην βγει" και δεν διαφωνώ! Ελα που φαίνεται απλά, να διαφωνεί εκείνη...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Μια που λέτε για το μεταβολισμό, να αφήσω την πληροφορία που έμαθα προχθές από τη διατροφολόγο σας Μουσση (θενκς, κάναμε μια συνεδρία):

Ότι το cbd ακόμα ερευνάται κ υπάρχουν πολλές άγνωστες πτυχές κ πως έχει αποδειχτεί ότι συμβάλλει, στην καθυστέρηση του μεταβολισμού των αναισθητικών φαρμάκων στο συκώτι - το συζητούσαμε λόγω επικείμενης εγχείρησης (κ πρότεινε να διακοπεί τουλάχιστον 2 βδομάδες πριν το χειρουργείο).

Άρα μπορεί κ να υπάρχουν κάποιες άλλες ιδιότητες που να συμβάλλουν στον κακό μεταβολισμό σε ένα όχι πλήρως υγειές ήπαρ.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Αχ παιδιά είναι πολύ βοηθητικά όλα αυτά που γράφετε, ακόμη και σαν προβληματισμοί.
Τους λαμβάνω υπόψη για συζήτηση κι επεξεργασία.
Το στρες, ναι(!) παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη λειτουργία του συκωτιού.

Aρχικά οι ορμόνες του στρες (κορτιζόλη) αυξάνει την παραγωγή της γλυκόζης στο αίμα (από όσο έχω διαβάσει) που μπορεί να οδηγήσει από μολύνσεις (νεφρά, πεπτικό κτλ), παγκρεατίτιδα, ή ορμονικές διαταραχές.

Κ¨ατι που ακόμηέχω διαβάσει είναι ότι στην εναλλακτική ιατρική το συκώτι είναι το όργανο του θυμού- και η Μούση είναι ένας πολύ φοβικός, αλλά εξαιρετικά εξοργιμένος σκύλος σε στρεσογόνες συνθήκες.

Όσον αφορά τη σύγκριση των δύο περιστατικών (μάιοςVS οκτώβρης). Ήταν βόλτα, ναι. Στην 1η περίπτωση δεν είχαμε αντίδραση, δεν είδε σκύλο. Ήταν μόλις τα πρώτα 3-4 λεπτά που είχαμε βγει από το σπίτι. Η 2η πολύ πιο έντονη λόγω της επαφής με τον άλλον σκύλο.

Ενδεχομένως ναι, να υπήρχαν συμπτώματα που δεν είδα πριν. Δεν ήταν όμως τα ίδια. Παρόλα αυτά ήταν "νέες αντιδράσεις"ανεξήγητες κι ίσως σήμερα να πρέπει να με προβληματίζουν...

Τέλος, τα νούμερα της έπεσαν με έναν συνδυασμό φαρμάκων (για ήπαρ, χολή) κλινική τροφή, συνδυασμός με φυσική, προβιοτικά, ηπατοπροστατευτικά συμπληρώματα. Εκείνη την περίοδο τηςέδινα 9-10 φάρμακα. Μέσα στις 10 μέρες πουνοσηλεύτηκε η τρανσαμινάση της έπεσε από 16200 στο 3000. Την πήρα σπίτι με 3000 (που ήταν ήδη τεράστιο νούμερο) και κατέβηκε στο 300 σε μία εβδομάδα με τα φάρμακα, τη φροντίδα μας <3 και τη φυσική τροφή, τέλος σε ένα μήνα κατέβηκε στο 37 διατηρώντας όλα αυτά.

Είμαι σιγουρη ότι η αποχή από τις βόλτες έχει συμβάλει σε όλο αυτό. Καμία φορά σκέφτομαι αν είναιη αποχή αυτή να μας δώσει χρόνο, ας μην ξαναβγει ποτέ. Πραγματικά...

Ξέρω ότι πολλοί μπορεί να σκέφτεστε ότι "δεν γίνεται ένας σκύλος να μην βγει" και δεν διαφωνώ! Ελα που φαίνεται απλά, να διαφωνεί εκείνη...
Εγώ όσο κι αν μου φάνηκε τρελλό στηνα αρχή, διαβάζοντας όλα όσα έχετε γράψει μέχρι τώρα, καταλήγω στο ότι η ίδια η Μούσση θα δείξει τι έχει ανάγκη..αν εκείνη είναι ευχαριστημένη μένοντας σπίτι ας κάνει αυτό. Ναι είναι κόντρα στη φύση του σκύλου αλλά αν το σκυλί αυτό ήταν αδέσποτο ίσως και να μη ζούσε...ίσως βέβαια και να είχε συνηθίσει. Ποιός ξέρει?? Ας μείνουμε στο ότι είναι τυχερή που έχει ένα σπίτι με ανθρώπους που ασχολούνται, καταλαβαίνουν και σέβονται τις ανάγκες της και κάνουν το καλύτερο για είναι εκείνη χαρούμενη.
 
  • Like
Reactions: Moussie


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Εγώ όσο κι αν μου φάνηκε τρελλό στηνα αρχή, διαβάζοντας όλα όσα έχετε γράψει μέχρι τώρα, καταλήγω στο ότι η ίδια η Μούσση θα δείξει τι έχει ανάγκη..αν εκείνη είναι ευχαριστημένη μένοντας σπίτι ας κάνει αυτό. Ναι είναι κόντρα στη φύση του σκύλου αλλά αν το σκυλί αυτό ήταν αδέσποτο ίσως και να μη ζούσε...ίσως βέβαια και να είχε συνηθίσει. Ποιός ξέρει?? Ας μείνουμε στο ότι είναι τυχερή που έχει ένα σπίτι με ανθρώπους που ασχολούνται, καταλαβαίνουν και σέβονται τις ανάγκες της και κάνουν το καλύτερο για είναι εκείνη χαρούμενη.

Η αλήθεια είναι ότι ό,τι ζούμε μας φαίνεται τρελό! Δεν υπάρχει και κάτι ιδιαίτερα νορμάλ με αυτό το σκυλί χαχαχα - είναι όμως, κάτι που έχουμε αποδεχτεί.


Μετά από αίτημα της @mareco παραθέτω παρακάτω όλες τις πηγές που μας βοήθησαν.


Absolute Dogs

Eίναι ένας κτηνίατρος και συμπεριφοριστής και μία εκπαιδεύτρια οι οποίοι δουλεύουν μέσω του game training. Κάνουν training για τα πάντα(!) μέσω του παιχνιδιού. Εχουν εκατοντάδες παιχνίδι (πάνω από 1000) χωρισμένα σε κατηγορίες (αυτοπεποίθηση, arousal, όρια, reactivity κτλ.) ώστε να επιλέξειςεκείνη που σε αφορά.

Για κάποιον ο οποίος θέλει να αφιερώσει 15΄ την ημέρα στον σκύλο του είναι μία καλή ευκαιρία, ενώ είναι πολύ διασκεδαστικά! Οι τύποι αυτοί είναι λίγο "too much" καθότι κι Άγγλοι, αλλά τι να κάνεις;Οποιος τους αντέξει, καλώς.

Εχουν μάλιστα και συνδρομή στην πλατφόρμα τους (ο 1ος μήνας είναι με 3€) όπουεχεις πρόσβαση ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ!

Θα το βρείτε εδώ: Login


Spirit Dog

Ap;o εδώ πήρα ένα course για την αντιδραστικότητα το οποίο ήταν φουλ αναλυτικό! Σου κάνει κανονικότατο training.Σε ενημερώνει, σου δίνει πληροφορίες σχετικά με το λόγο που ακολουθείται η κάθε διαδικασία, πως το κάθε βήμα συνδέεται και έχει βίντεο σε όλα που σε καθοδηγούν στα πάντα. PLUS πολυ σημαντικό για μένα, θέτεις ερωτήματα και προβληματισμού (όσα θες) κι έχεις έναν trainerνα απαντά αν όχι την ίδια ημέρα, σίγουρα την επόμενη!


Eγώ πήρα (προφανώς) το 1ο το οποίο μέσα είχε την αντιδραστικότητα ΣΤΑ ΠΆΝΤΑ.
Αλλά όπως βλέπετε έχει κι άλλα θέματα που απασχολούν πολλούς.

Πάμε τώρα σε μία online πλατφόρμα ενημέρωσης κι εκπαίδευσης, το Pet Summits


Αυτό αφορά περισσότερο το κομμάτι της γνώσης και προσεγγίζουν ζητήματα μέσα από δωρεάν online webinars ήlives στα οποία συμμετέχεις με ερωτήσεις μέσα από έναν ολιστικό τρόπο. Δηλαδή πχ προσεγγίζουν την αντιδραστικότητα ένας κτηνίατρος, εκπαιδευτής, συμπεριφοριστής, διατροφολόγος

Εχει πολύ ενδιαφέρον γιατί έμαθα πολλά που δεν γνώριζα. Εδώ θα χρειαστεί λίγο να προσέχετε τις ώρες γιατί είναι Αμερικής νομίζω...

ΕΠίσης παρακολουθώ πάρα πολλούς online (κυρίως Instagram και μόνο force free εννοείται)

calmcanineacademy
situated_canine
(η οποία είναι λίγο φανατική με τη θετική εκπαίδευση και γίνεται συχνά εριστική αλλά εστιάζω μόνο σε ό,τι έχει αξια από το περιεχόμενό της κι όχι στον τρόπο της)
tailsofconnection
jwdogtraining
re.barkable
zakgeroge
(τον οποίο τον αγαπώ λίγο παραπάνω και σαν άνθρωπο γιατί έχει θίξει πολλά ζητήματα που σχετίζονται με τον σκύλο, την εκπαίδευση αλλά και κοινωνικά θέματα) - είμαι λίγο ευαισθητοποιημένα με μερικά από αυτά να με συγχωρείτε...

Φυσικά ακολουθώ άπειρα accountsreactive σκύλων που πιο πολύ έχουν νόημα για support κι όχι τόσο βοήθειας στο θεμα της εκπαίδευσης. Αν κάποιος θέλει πληροφορίες και για αυτά με χαρά να μοιραστώ.

Τέλος, σας παραθέτω παρακάτω ένα link με πληροφορίες που έχω μαζέψει από εκπαιδεύσεις που έχουμε κάνει αλλά και online courses. Τα μοιράζομαι με χαρά μαζί σας! Μακάρι να βοηθήσει κάποιον!

Θέματα: γαύγισμα, ενίσχυση ηρεμίας, reactivity, τράβηγμα στο λουρί, εστίαση προσοχής, φοβίες κ.α.

(Το λινκ ισχύει μόνο για 2 μέρες)

1.-Διακόπτης-On-Off-Relax.pdf and 11 more files
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ευχαριστούμε πάααρα πολύ!!!!! Εννοείται κατέβασα το link για τρελλή μελέτη...λίγο που χάζεψα τα 2-3 πρώτα κεφάλαια βρήκα πράγματα που μας είπε / έκανε και η εκπαιδεύτρια στη Νέλλη...και ομολογώ ότι δουλεύουν πράγματι! Η Μούσση είναι ΠΟΛΥ τυχερή!
 
  • Like
Reactions: mareco and Moussie


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το στρες εκτινάσσει μεταξύ άλλων,την κορτιζολη. Ίσως αυτή εμπλέκεται σε διάφορα βιοχημικα μονοπάτια τα οποια τελικως επηρεάζουν τον εγκέφαλο,εξου κι οι κρίσεις. Μια λογική σκέψη αυτή,δε λέω ότι ισχύει προφανως!
Δεν μπορώ όμως να θεωρησω ότι η πιθανή μεταβολικη αδυναμία του ήπατος δεν εμπλέκεται. Συμπτωση?Το ίδιο το ήπαρ,μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία εγκεφάλου.
Αλλά μάλλον δεν αποδεικνύεται κατι από τους ειδικούς κι έτσι εμείς εδώ κουβέντα κάνουμε..
Θα ήταν η επόμενη ερώτησή μου, λόγω Addison's της δικιάς μου έχω εντρυφήσει.. @Moussie επίπεδα κορτιζόλης έχουν ελεγχθεί; επίσης ACTH τεστ για να δείτε πως αντιδράει η παραγωγή κορτιζόλης σε περίπτωση στρες; Και ρωτάω επειδή η κορτιζόλη επηρεάζει τα πάντα. Ίσως άμα υπάρχει υπερ- ή υποπαραγωγή κορτιζόλης να υπάρχει κάποια συσχέτιση;
 
  • Like
Reactions: mareco


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Ευχαριστούμε πάααρα πολύ!!!!! Εννοείται κατέβασα το link για τρελλή μελέτη...λίγο που χάζεψα τα 2-3 πρώτα κεφάλαια βρήκα πράγματα που μας είπε / έκανε και η εκπαιδεύτρια στη Νέλλη...και ομολογώ ότι δουλεύουν πράγματι! Η Μούσση είναι ΠΟΛΥ τυχερή!
Eύχομαι να βοηθήσουν!

Εμείς κάνουμε τα περισσότερα από αυτά. Για εμένα για αρχή ας πούμε είναι επιτυχία ότι έχειβελτιωθεί τρομερά η φοβία με τους
Θα ήταν η επόμενη ερώτησή μου, λόγω Addison's της δικιάς μου έχω εντρυφήσει.. @Moussie επίπεδα κορτιζόλης έχουν ελεγχθεί; επίσης ACTH τεστ για να δείτε πως αντιδράει η παραγωγή κορτιζόλης σε περίπτωση στρες; Και ρωτάω επειδή η κορτιζόλη επηρεάζει τα πάντα. Ίσως άμα υπάρχει υπερ- ή υποπαραγωγή κορτιζόλης να υπάρχει κάποια συσχέτιση;
Όχι δεν τα έχουμε ελέγξει κ με αυτά που λέμε νιώθω ότι πρέπει! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλημέρα σε όλους!

Αρχικά ήθελα να σας πω ότι οι πληροφορίες που μου δώσατε είναι πολύ χρήσιμες και ψάχνοντας κι εγώ όλο κ περισσότερο παίρνω απαντήσεις σχετικά με ερωτηματικά μου.

1. Γιατί δεν κρατιέται και έχουμε ατυχηματα ενώ έχουν περάσει πχ μόλις 4 ώρες από την ώρα που βγήκε;

Οι ασθενείς στο συκώτι φαίνεται ότι επηρεάζουν λόγω των τοξινών και την ποσότητα και τη συχνότητα. Η λύση λοιπόν του να τη βγάζω πιο συχνά και να της Μαθω να ειδοποιεί ακούγεται ιδανική γτ δεν φαίνεται να μπορώ να κάνω και πολλά άλλα.

2. Γιατί τρώει πράγματα που δεν είναι φαγητό; Πχ κάτι μικρό πλαστικό

Αυτό πλέον έχει ονομασία, λέγεται pica. Η τάση κάποιων άλλων να τρώνε non food αντικείμενα. Η Μούση το έκανε από μωρό( στις αρχικές μας βόλτες σκεφτείτε έτρωγε πέτρες). Νόμιζα πάντα ότι είναι θέμα κουτάβισιο. Καταλαβαίνω τώρα πως μάλλον δεν είναι.

3. Γιατί είναι τόσο μικρούλα σε σχέση με άλλα σναουτσερ;

Λόγω του συκωτιού της που δεν αναπτύχθηκε δεν αναπτύχθηκαν κ πολλοί μυες της.

Επίσης διάβασα σε πολλά επιστημονικά άρθρα ότι το στρες μπορεί να χειροτερέψει μια ηπατική ασθένεια με πολλούς τρόπους. Ένας είναι να αυξήσει τα ηπατικά εν ένζυμα οδηγγωντας σε μείωση της ροής του αίματος στα στο να ατροφησει το όργανο.

Αν οι εξετάσεις που η Νονη μας ανέφερε σχετικά με την κορτιζόλη μας δώσουν μια πληροφορία σημαντική που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε θα την κάνουμε.

Αυτά από μένα. Τα γράφω για όποιον του είναι χρήσιμα ή ενδιαφέρεται

Καλό Σαββατοκύριακο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Το θέμα σου έχει εξελιχθεί σε ακαδημαικό.
Με στενοχωρεί που τόσο σημαντικές ιατρικές πληροφορίες που δίνετε εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά, χάνονται πίσω από τον τίτλο :unsure:

Αλλά να μου πεις, που να το φανταζόσουν όταν το ξεκίνησες, ότι θα είχε αυτή την εξέλιξη :confused:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Το θέμα σου έχει εξελιχθεί σε ακαδημαικό.
Με στενοχωρεί που τόσο σημαντικές ιατρικές πληροφορίες που δίνετε εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά, χάνονται πίσω από τον τίτλο :unsure:

Αλλά να μου πεις, που να το φανταζόσουν όταν το ξεκίνησες, ότι θα είχε αυτή την εξέλιξη :confused:
Θα βγαίνουν τουλάχιστον στην αναζήτηση όταν κάποιος ψάχνει κάτι συγκεκριμένο, για ηπατικά λογικά με τις λέξεις κλειδιά τα σημαντικά ποστ σίγουρα θα βγαίνουν.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Το θέμα σου έχει εξελιχθεί σε ακαδημαικό.
Με στενοχωρεί που τόσο σημαντικές ιατρικές πληροφορίες που δίνετε εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά, χάνονται πίσω από τον τίτλο :unsure:

Αλλά να μου πεις, που να το φανταζόσουν όταν το ξεκίνησες, ότι θα είχε αυτή την εξέλιξη :confused:
Αχ @mareco όταν ξεκίνησα, όλα αφορούσαν την εκπαίδευσή της, τη δυσκολία της να διαχειριστεί το περιβάλλον και τη δική μας δυσκολία να διαχειριστούμε εκείνη. Η εκπαίδευση έγινε κρίσεις, νοσηλεία, ένα βήμα πριν το θάνατο, ανάρρωση, διαγνώσης, βιοψία, αποτελέσματα.

Ναι, δεν το φανταζόμουν - ψέματα να μην πω. Το μόνο που μένει ίδιο από την αρχή, είναι ο τίτλος. ΒΛέπουμε ακόμη φως στο τούνελ!
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Kαλησπέρα σε όλους!
Σας να έχουμε κάποιο καιρό να τα πούμε και μετά από 1+ μήνα απουσίας, μπήκα να σας πω τα νέα μας.


Φτάσαμε αισίως τους 2+ μήνες που η Μούση δεν βγαίνει βόλτες στη γειτονιά. Τα αποτελέσματα είναι έκδηλα! Τεράστια διαφορά στην ηρεμία της στο σπίτι, μεγάλη διαφορά. Μειώθηκαν τα "πάνω-κάτω" λαχανιασμένη, η ένταση, η τάση της να ξεσπά σε κανένα μαξιλάρι μασουλώντας. Ακόμα και η αντιδραστικότητά της έχει διαφορά -βεβαια αυτά τα δουλεύουμε ακόμα κ σίγουρα βοηθούν σε αυτό.

Μέσα στον τελευταίο μήνα κάναμε την 1η μας προπόνηση agility (@mareco) κατα τη διάρκεια της οποίαςήμασταν ενθουσιασμένες και οι δύο!

Η παρατήρηση που δέχτηκα από την εκπαιδεύτρια που έχει τον χώρο, είναι ότι παρά το γεγονός ότι η Μουση ειναι ένα έντονα αντιδραστικό σκυλάκι κι ενώ ο χώρος ήταν νέος για αυτή, άκουγε γαυγίσματα και είχε δει σε έναν χώρο πιο περα ότι βρίσκονταν γάτες, εκείνη ήταν συγκεντρωμένη σε μένα από την αρχή ακολουθώντας κάθε οδηγία κ εντολή μου. Μου είπε ότι αυτό δείχνει ότι έχουμε χτίσει ισχυρή σχέση, γεγονός που με γέμισε αισιοδοξία δεν σας κρύβω!

ΣΙγά σιγά που ο καιρός βελτιώνεταιέχουμε ήδη ξεκινήσει πλάνο για εξορμήσεις εβδομαδιαία σε φαράγγια, θάλασσα, βουνά (αγροτουρισμός κοινώς) κ φυσικά agility practice!

Μέσα σε όλα ξεκίνησα και το πρωτόκολλο ηρεμίας της Karen Overall το οποίο πάει εξαιρετικά και θα είναι η "βαση" μας για να δουλέψουμε τη δυσκολία της με ήχους στο μπαλκόνι, εξοικείωση με την έξοδο της από την πολυκατοικία, το εξωτερικό περιβάλλον, γνωριμία με σκύλους κτλ.
Όσο πολύ το δουλεύουμε τόσο πιο έντονα θα λειτουργήσει σαν "safe place" σε ό,τι τη δυσκολεύει.

Το μόνο "κακό" σε όλα όσα έχουν συμβεί είναι ότι διαπίστωσα πως για ανθρώπους εντελώς ξένους σε εκείνη,θα πρέπει να έχουμε άλλη διαχείριση καθώς είχαμε ένα συμβάν.Το ψιλοπερίμενα, απλά όχι τόσο έντονο. Δυσκολεύτηκε πολύ με κάποιον που είδε για πρώτη φορά στο σπίτιμας σε σημείο που πήγαμε μαζί σε άλλο δωμάτιο (μαζί, γιατί μόνη της θα ούρλιαζε).

Ήδη δουλευω μετην αυτονομία της καιτο να μάθει να νιώθει άνετα στο δωμάτιο σε περίπτωση που έχουμε κάποια αντίστοιχη επίσκεψη. Ιδανικά θα μπορούσαμε να τη βγάλουμε έξω κ να γνωρίσει τον άνθρωπο έξω από το σπίτι μας, να παιξουν 5λ κ μετά να μπουμε, αλλά όπως ήδη ξέρετε, το "έξω" προς το παρόν θα κάνει μάλλον τα πράγματα χειρότερα.

Προχωράμε λοιπόν, πολύ πολύ πολύυυυυ αργάαααα. Κάτι που βοηθάει κ εμάς κι εκείνη. Αυτός ο χρόνος μας βοήθησε πολύ να απαντήσουμε σε μία εσωτερική σύγκρουση που είχαμε καιρό. ¨Μεταξύ όσων ακούμε ότι "πρέπει" να κάνουμε, κι όσων νιώθουμε ότι "μπορούμε"!

Και είναι οκ να μην μπορείς τελικά. Γιατί αν πιεστείς εσύ ή πιέσεις τον σκύλο σου θα έχεις μόνο τα αντίθετα αποτελέσματα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π