Εκπαιδεύοντας τη Μούση: Φως στο τούνελ!


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Άρα πρακτικά δεν έχει βρεθεί ακόμα κάποια δυσλειτουργια στο συκώτι, καλά καταλαβαίνω;
Έχει βγει δλδ από το παιχνίδι η υποψία έστω για liver shunt;



Σόρυ που επιμένω, αλλά ποιες τιμές βγαίνουν εκτός ορίων;
Ποιό ή ποιά όργανα αφορούν;
Με ποιο τρόπο επανέρχονται στα φυσιολογικά; Μόνα τους;
Τι εξήγηση δίνουν οι γιατροί;

Βιοψία πότε έχετε προγραμματίσει;

Κανένα πρόβλημα! Δεν έχω συζητήσει το θέμα αναλυτικά οπότε υπάρχουν κενά, το καταλαβαίνω.

Πάμε να σου απαντήσω σε ένα ένα τα ερωτήματα.

1. Πρακτικά ναι, δεν βρέθηκε δυσλειτουργία στο συκώτι. Ακόμα...

2. Η υποψία για liver shunt υπάρχει, αλλά μέχρι να έχουμε χειροπιαστές αποδείξεις δεν μπορούμε να μιλήσουμε με σιγουριά

3. Οι τιμές που ανεβοκατεβαίνουν είναι τα χολικα οξέα και μια φορά η αμμωνία. Η τρανσαμινάση μένει σταθερά λίγο πιο πάνω από το όριο(75 όριο, η Μούση στο 100). Που από όσο ξέρω αφορούν το συκώτι.

4. Για δύο μήνες μετά την πρώτη κρίση παίρναμε wepatic που έχει μέσα κ μια ουσία που μου προτείνατε κάποιοι εδώ μέσα και κλινική τροφή τηςhills.

5. Όσον αφορά το γιατί σε μια εξέταση είναι ανεβασμένα κ σε μια επόμενη νορμάλ δεν έχουμε εξήγηση

Η κτηνίατρος-διατροφολόγος παρατήρησε και κάτι άλλο που δεν αναφέρθηκε από τους γιατρούς αυτές τις ημέρες, ότι είχε πολύ υψηλή Β12. Μου έστειλε ως σημείωση ότι αυτό ενδεχομένως να οφείλεται στο ότι δεν γίνεται σωστή απορρόφηση από τον οργανισμό και υπερφορτώνεται το συκώτι, ενώ σύμφωνα με εκείνη υπάρχει περίπτωση να μην έχουμε ουσιαστικό θέμα στο συκώτι αλλά κάτι στην τροφή της(ξηρή) να μην μεταβολίζεται καθόλου στο συκώτι και να δημιουργεί θέματα. Για αυτό θα πειραματιστούμε και να φυσική τροφή.

Τι να πω κ εγώ, δεν έχω ιδέα για όλα αυτά...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

Από όσα διαβάζω* για το liver shunt, περιγραφουν και άλλα συμπτώματα που δεν φαίνεται να έχει η Μουση.
Δεν ξέρω αν έχεις ψάξει σχετικά ή αν ακόμα καλύτερα το έχεις συζητήσει με κτηνιάτρους.

*επιφανειακά, δεν έχω ασχοληθει/ψαξει ξανά το θέμα

Η κτηνίατρος-διατροφολόγος παρατήρησε και κάτι άλλο που δεν αναφέρθηκε από τους γιατρούς αυτές τις ημέρες, ότι είχε πολύ υψηλή Β12. Μου έστειλε ως σημείωση ότι αυτό ενδεχομένως να οφείλεται στο ότι δεν γίνεται σωστή απορρόφηση από τον οργανισμό και υπερφορτώνεται το συκώτι, ενώ σύμφωνα με εκείνη υπάρχει περίπτωση να μην έχουμε ουσιαστικό θέμα στο συκώτι αλλά κάτι στην τροφή της(ξηρή) να μην μεταβολίζεται καθόλου στο συκώτι και να δημιουργεί θέματα. Για αυτό θα πειραματιστούμε και να φυσική τροφή.
Έχει μηπως σχέση αυτό που λέει, με το οτι γυρνάνε στις (σχεδόν) φυσιολογικες οι τιμές του συκωτιού;
Αν ήταν δηλαδή θέμα αμιγώς του συκωτιού, θα επανέρχονταν οι τιμές στα φυσιολογικά;

Κι αν όντως ισχύει αυτή η θεωρία της κτηνιάτρου, λογικα κάτι στη διατροφή της το πυροδοτεί πχ κάποια λιχουδιά ή κάτι άλλο, οτιδήποτε... :unsure:
Υπάρχει κάτι διαφορετικό που να έτρωγε την περίοδο των επεισοδίων;
Ή κάτι άλλο πχ αμπούλα, κάποιο μασουλητηρι, κάποιο παιχνίδι, κάτι, οτιδήποτε.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

Από όσα διαβάζω* για το liver shunt, περιγραφουν και άλλα συμπτώματα που δεν φαίνεται να έχει η Μουση.
Δεν ξέρω αν έχεις ψάξει σχετικά ή αν ακόμα καλύτερα το έχεις συζητήσει με κτηνιάτρους.

*επιφανειακά, δεν έχω ασχοληθει/ψαξει ξανά το θέμα



Έχει μηπως σχέση αυτό που λέει, με το οτι γυρνάνε στις (σχεδόν) φυσιολογικες οι τιμές του συκωτιού;
Αν ήταν δηλαδή θέμα αμιγώς του συκωτιού, θα επανέρχονταν οι τιμές στα φυσιολογικά;

Κι αν όντως ισχύει αυτή η θεωρία της κτηνιάτρου, λογικα κάτι στη διατροφή της το πυροδοτεί πχ κάποια λιχουδιά ή κάτι άλλο, οτιδήποτε... :unsure:
Υπάρχει κάτι διαφορετικό που να έτρωγε την περίοδο των επεισοδίων;
Ή κάτι άλλο πχ αμπούλα, κάποιο μασουλητηρι, κάποιο παιχνίδι, κάτι, οτιδήποτε.
Δεν είχαμε κάτι διαφορετικό είναι η αλήθεια. Το μόνο που δώσαμε ήταν το έλαιο κάνναβης με το οποίο οι γιατροί οι περισσότεροι δεν τρελαίνονται, αλλά της το έδινα μόνο 8-10 μέρες κι από ό,τι μου είπανείναι λίγο το διάστημα για να έκανεμία τόσο μεγάλη ζημιά.

Γενικά είμαστε λίγο μετέωροι μέχρι να γίνει η βιοψία.
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Σόρρυ για το παρακάτω κ όποιον προσβάλλει/δυσανασχετήσει, αλλά το θεωρώ απαραίτητο.

Ο Yorkaddict έχει πολύ πολύ δίκιο που σου κάνει αυτές τις ερωτήσεις, καθώς δε μπορεί αυτή η κρίση να οφείλεται στην εντεροπάθεια και να μη σχετίζεται με την κρίση του Μαΐου. Εδώ έχεις κοινό παρονομαστή την ηπατοπάθεια χωρίς την πρώτη φορά να υπάρχει εντεροπάθεια.

Το ότι την ξετιναξαν στις εξετάσεις δε λέει απολύτως τίποτα. Δε σημαίνει ότι κάναν όλες τις σωστές εξετάσεις ή κ αν κάναν τις σωστές ότι "είδαν" τις ενδείξεις σωστά.

Στο λέω με βεβαιότητα, έχοντας περάσει τα μύρια όσα ένα χρόνο τώρα, να έχω ξετινάξει το σκυλί με εξετάσεις, να το έχουν δει 5 γενικοί κτηνίατροι, ένας καρδιολόγος, 2 ακτινολόγοι και 3 (κ περισσότεροι ίσως) κτηνίατροι στις κλινικές για τα "επείγοντα" όταν έπαθε τις 3 κρίσεις κ πάλι όλοι εκτός από την τελευταία (μικρή, νεόκοπη) κτηνίατρο στα επείγοντα κ την τελευταία ακτινολόγο - που να ναι καλά κ οι δύο - να μη μπορούν να βάλουν 2 and 2 together που λένε κ οι Αγγλόφωνοι.

Μιλάμε για τραγωδία, να τους λέω για μήνες ότι το σκυλί ΔΕΝ είναι καλά κ να το χω ξεπατώσει στις εξετάσεις κ να μου λένε ότι "φταίει η κήλη" - που είχε επιδιορθωθεί, "φταίει το πάχος" - πήρε κιλά απότομα με τη στείρωση, ως ήταν αναμενόμενο - ή "άρχισε να ζεσταίνει ο καιρός κ φταίει η ζέστη" που έκανε για μήνες τρομερές ταχύπνοιες από το χειμώνα μέχρι το καλοκαίρι, σε rest στο σπίτι κ με το air condition στο φουλ. Και άλλες τέτοιες αηδίες. Όχι ένας, να πεις ότι πέτυχα έναν κακό κτηνίατρο. ΟΛΟΙ. Που σερνόταν, κυριολεκτικά, δε μπορούσε να πάει 2 τετράγωνα βόλτα, είχε ψοφήσει στη δυσκοιλιότητα, στο τέλος δε μπορούσε να κατουρήσει - "ε, έχει ιστορικό κολιτιδων, είναι κ η κήλη...". Ναι αλλά η κήλη μου λες ότι είναι οκ ρε φίλε, πώς φταίει η κήλη τόσους μήνες μετά;! Να παίρνει ένα σκασμό φάρμακα, έναν τόνο παυσίπονα, ένα κάρο άσχετες θεραπείες, που του χτύπησαν εν τέλει το συκώτι κ να έχω στα χέρια μου ένα ερείπιο που άσπρισε από τον πόνο, τις λοιμώξεις κ το στρες μέσα σε κάτι μήνες.

Μιλάμε τη μία μέρα να κάνει υπέρηχο κοιλιάς κ να λέει η κτηνίατρος τι ωραίος σπλήνας για μάθημα στο πανεπιστήμιο είναι, 5 μέρες μετά σε επανάληψη του υπερήχου ο σούπερ-ντούπερ ακτινολόγος να λέει έχει μια μάζα ΝΑ στο σπλήνα, να σημειώνει την ύπαρξη κύστεων στον προστάτη σαν δεν τρέχει κ τπτ φοβερό κ απλά να παρακολουθήσουμε το σπλήνα [μου είπε αυτολεξεί "μια χαρά είναι, μην το παραχαϊδευεις" - ΡΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΥΤΟΥΛΗΣΩ αυτόν ακόμα] κ 3 μήνες μετά να ξαναβλέπουμε τις κύστες με άλλη ακτινολόγο κ να τις βλέπω ΙΔΙΕΣ με τον προηγούμενο υπέρηχο κ να μου λέει μα αυτές είναι μεγάλες κ σίγουρα τον ενοχλούν πολύ - εντωμεταξύ οι κύστες να είναι μολυσμένες κ να τον έχουν σκίσει όλο αυτό τον καιρό.

Κ παρόλο που τώρα επιτέλους έχει υπάρξει κάποια βελτίωση, να εξακολουθώ να έχω κενά σχετικά με την κήλη, το σπλήνα, τον προστάτη, κ κάποια άλλα αιματολογικά θέματα στα οποία κανένας δε λέει να δώσει σημασία. Για να καταλάβεις, έχω πάρει το τελευταίο δίμηνο τρία "η κήλη είναι μια χαρά", ένα "καλά φαίνεται η κήλη εκτός από ένα σημείο ίσως" κ ένα "εμένα γιατί μου φαίνεται η μισή ανοιχτή κ η μισή κλειστή". "Τα αιμοπετάλια γιατί είναι από το χειμώνα υπερδιπλάσια του φυσιολογικού γιατρέ;" "Ε σε ενοχλεί σε κάτι;" ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ μήπως είναι ένδειξη για κάτι, δηλαδή...

Θέλω να πω, έξω από τα συνηθισμένα θέματα που πετυχαίνουν συχνά στην πρακτική τους, δεν υπάρχει γνώση ή/και reasoning/συσχέτιση των ενδείξεων σχεδόν από κανέναν, αυτό μου έμαθε αυτός ο χρόνος. Αντιμετωπίζουν συχνότατα το σύμπτωμα κ όχι την αιτία. Κ σ' αυτό δε φταίνε οι γιατροί απαραίτητα, σκέψου πόσοι πάνε τα σκυλιά τους στον κτηνίατρο μόνο την ύστατη στιγμή, δεν υπάρχουν use cases να ενημερωθούν. Αν δεν τρέξεις εσύ κ μέσα σε αυτά να κανείς "προσευχή" να ψιλλιαστεί κάποιος μια ιδέα, μην περιμένεις χαΐρι. Το σκυλί κάτι έχει που ΔΕΝ το έχουν βρει ακόμα, σόρρυ που ίσως σε αγχώσω, προσπαθώ να σε τσιγκλίσω για το καλό σας.
 
Last edited:


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Σόρρυ για το παρακάτω κ όποιον προσβάλλει/δυσανασχετήσει, αλλά το θεωρώ απαραίτητο.

Ο Yorkaddict έχει πολύ πολύ δίκιο που σου κάνει αυτές τις ερωτήσεις, καθώς δε μπορεί αυτή η κρίση να οφείλεται στην εντεροπάθεια και να μη σχετίζεται με την κρίση του Μαΐου. Εδώ έχεις κοινό παρονομαστή την ηπατοπάθεια χωρίς την πρώτη φορά να υπάρχει εντεροπάθεια.

Το ότι την ξετιναξαν στις εξετάσεις δε λέει απολύτως τίποτα. Δε σημαίνει ότι κάναν όλες τις σωστές εξετάσεις ή κ αν κάναν τις σωστές ότι "είδαν" τις ενδείξεις σωστά.

Στο λέω με βεβαιότητα, έχοντας περάσει τα μύρια όσα ένα χρόνο τώρα, να έχω ξετινάξει το σκυλί με εξετάσεις, να το έχουν δει 5 γενικοί κτηνίατροι, ένας καρδιολόγος, 2 ακτινολόγοι και 3 (κ περισσότεροι ίσως) κτηνίατροι στις κλινικές για τα "επείγοντα" όταν έπαθε τις 3 κρίσεις κ πάλι όλοι εκτός από την τελευταία (μικρή, νεόκοπη) κτηνίατρο στα επείγοντα κ την τελευταία ακτινολόγο - που να ναι καλά κ οι δύο - να μη μπορούν να βάλουν 2 and 2 together που λένε κ οι Αγγλόφωνοι.

Μιλάμε για τραγωδία, να τους λέω για μήνες ότι το σκυλί ΔΕΝ είναι καλά κ να το χω ξεπατώσει στις εξετάσεις κ να μου λένε ότι "φταίει η κήλη" - που είχε επιδιορθωθεί, "φταίει το πάχος" - πήρε κιλά απότομα με τη στείρωση, ως ήταν αναμενόμενο - ή "άρχισε να ζεσταίνει ο καιρός κ φταίει η ζέστη" που έκανε για μήνες τρομερές ταχύπνοιες από το χειμώνα μέχρι το καλοκαίρι, σε rest στο σπίτι κ με το air condition στο φουλ. Και άλλες τέτοιες αηδίες. Όχι ένας, να πεις ότι πέτυχα έναν κακό κτηνίατρο. ΟΛΟΙ. Που σερνόταν, κυριολεκτικά, δε μπορούσε να πάει 2 τετράγωνα βόλτα, είχε ψοφήσει στη δυσκοιλιότητα, στο τέλος δε μπορούσε να κατουρήσει - "ε, έχει ιστορικό κολιτιδων, είναι κ η κήλη...". Ναι αλλά η κήλη μου λες ότι είναι οκ ρε φίλε, πώς φταίει η κήλη τόσους μήνες μετά;! Να παίρνει ένα σκασμό φάρμακα, έναν τόνο παυσίπονα, ένα κάρο άσχετες θεραπείες, που του χτύπησαν εν τέλει το συκώτι κ να έχω στα χέρια μου ένα ερείπιο που άσπρισε από τον πόνο, τις λοιμώξεις κ το στρες μέσα σε κάτι μήνες.

Μιλάμε τη μία μέρα να κάνει υπέρηχο κοιλιάς κ να λέει η κτηνίατρος τι ωραίος σπλήνας για μάθημα στο πανεπιστήμιο είναι, 5 μέρες μετά σε επανάληψη του υπερήχου ο σούπερ-ντούπερ ακτινολόγος να λέει έχει μια μάζα ΝΑ στο σπλήνα, να σημειώνει την ύπαρξη κύστεων στον προστάτη σαν δεν τρέχει κ τπτ φοβερό κ απλά να παρακολουθήσουμε το σπλήνα [μου είπε αυτολεξεί "μια χαρά είναι, μην το παραχαϊδευεις" - ΡΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΥΤΟΥΛΗΣΩ αυτόν ακόμα] κ 3 μήνες μετά να ξαναβλέπουμε τις κύστες με άλλη ακτινολόγο κ να τις βλέπω ΙΔΙΕΣ με τον προηγούμενο υπέρηχο κ να μου λέει μα αυτές είναι μεγάλες κ σίγουρα τον ενοχλούν πολύ - εντωμεταξύ οι κύστες να είναι μολυσμένες κ να τον έχουν σκίσει όλο αυτό τον καιρό.

Κ παρόλο που τώρα επιτέλους έχει υπάρξει κάποια βελτίωση, να εξακολουθώ να έχω κενά σχετικά με την κήλη, το σπλήνα, τον προστάτη, κ κάποια άλλα αιματολογικά θέματα στα οποία κανένας δε λέει να δώσει σημασία. Για να καταλάβεις, έχω πάρει το τελευταίο δίμηνο τρία "η κήλη είναι μια χαρά", ένα "καλά φαίνεται η κήλη εκτός από ένα σημείο ίσως" κ ένα "εμένα γιατί μου φαίνεται η μισή ανοιχτή κ η μισή κλειστή". "Τα αιμοπετάλια γιατί είναι από το χειμώνα υπερδιπλάσια του φυσιολογικού γιατρέ;" "Ε σε ενοχλεί σε κάτι;" ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ μήπως είναι ένδειξη για κάτι, δηλαδή...

Θέλω να πω, έξω από τα συνηθισμένα θέματα που πετυχαίνουν συχνά στην πρακτική τους, δεν υπάρχει γνώση ή/και reasoning/συσχέτιση των ενδείξεων σχεδόν από κανέναν, αυτό μου έμαθε αυτός ο χρόνος. Αντιμετωπίζουν συχνότατα το σύμπτωμα κ όχι την αιτία. Κ σ' αυτό δε φταίνε οι γιατροί απαραίτητα, σκέψου πόσοι πάνε τα σκυλιά τους στον κτηνίατρο μόνο την ύστατη στιγμή, δεν υπάρχουν use cases να ενημερωθούν. Αν δεν τρέξεις εσύ κ μέσα σε αυτά να κανείς "προσευχή" να ψιλλιαστεί κάποιος μια ιδέα, μην περιμένεις χαΐρι. Το σκυλί κάτι έχει που ΔΕΝ το έχουν βρει ακόμα, σόρρυ που ίσως σε αγχώσω, προσπαθώ να σε τσιγκλίσω για το καλό σας.
Έχεις απόλυτο δίκιο, τα σκέφτομαι όλα αυτά απλά γενικά προσπαθώ να διατηρηθω ψύχραιμη γιατί ακόμη συνέρχομσι κ από αυτό που ζήσαμε.

Γενικά σκεφτόμαστε παρόλο που την είδαν αρκετοί γιατροί να ζητήσουμε κι άλλη γνώμη, αλλά ρε παιδιά μετά τι άλλο να κάνουμε;

Την βιοψία θα τη κάνουμε σε 2-3 εβδομάδες μαζί με τη στείρωση
 
  • Love
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Γενικά σκεφτόμαστε παρόλο που την είδαν αρκετοί γιατροί να ζητήσουμε κι άλλη γνώμη, αλλά ρε παιδιά μετά τι άλλο να κάνουμε;
Τίποτα. Δε μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο. Το ποσό ανήμπορη να βοηθήσω έχω νιώσει ένα χρόνο τώρα, δεν καταλαβαίνεις. Αλλά πάρτε κ άλλες γνώμες, είναι θέμα του να κάνει σε κάποιον, κάτι το κλικ.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Τίποτα. Δε μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο. Το ποσό ανήμπορη να βοηθήσω έχω νιώσει ένα χρόνο τώρα, δεν καταλαβαίνεις. Αλλά πάρτε κ άλλες γνώμες, είναι θέμα του να κάνει σε κάποιον, κάτι το κλικ.
Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου! Αυτό το ανήμπορη πόσο ακριβές...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
είναι θέμα του να κάνει σε κάποιον, κάτι το κλικ.
Εμ αυτό το "κλικ" είναι η ουσία και ποιος έχει ανοικτό μυαλό, αγάπη για την επιστήμη του και ταυτόχρονα την γνώση των μηχανισμών, ώστε να ενώσει τα κομμάτια του παζλ.

Από τις περιγραφές πάντως που έχουν γραφτεί εδώ μέσα, θεωρώ πως κάνει μπαμ πως τα 2 περιστατικά συνδέονται και έχουν την ίδια αιτία.
Πίστευα πως θα το πιάσει ο/η κτηνίατρος ή τουλάχιστον θα ψιλιαστει μια συσχέτιση και θα το διερευνήσει περαιτέρω και ενδελεχώς.
Ας ελπίσουμε η βιοψία να λύσει το μυστήριο.
Επίσης δεν ξέρω πόσο σοφό ειναι να την υποβάλλετε στην διαδικασία της στειρωσης ταυτόχρονα με την βιοψία, χωρίς να ξέρετε τι έχει και πόσο και αν την επιβαρύνει η επέμβαση.
Ίσως καλύτερα θα ήταν να περιμένετε τα αποτελέσματα πρώτα.

Αλήθεια, γιατί να περιμένετε τόσο πολύ για την βιοψία; Γιατί σε 2-3 εβδομάδες και όχι άμεσα;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Εμ αυτό το "κλικ" είναι η ουσία και ποιος έχει ανοικτό μυαλό, αγάπη για την επιστήμη του και ταυτόχρονα την γνώση των μηχανισμών, ώστε να ενώσει τα κομμάτια του παζλ.

Από τις περιγραφές πάντως που έχουν γραφτεί εδώ μέσα, θεωρώ πως κάνει μπαμ πως τα 2 περιστατικά συνδέονται και έχουν την ίδια αιτία.
Πίστευα πως θα το πιάσει ο/η κτηνίατρος ή τουλάχιστον θα ψιλιαστει μια συσχέτιση και θα το διερευνήσει περαιτέρω και ενδελεχώς.
Ας ελπίσουμε η βιοψία να λύσει το μυστήριο.
Επίσης δεν ξέρω πόσο σοφό ειναι να την υποβάλλετε στην διαδικασία της στειρωσης ταυτόχρονα με την βιοψία, χωρίς να ξέρετε τι έχει και πόσο και αν την επιβαρύνει η επέμβαση.
Ίσως καλύτερα θα ήταν να περιμένετε τα αποτελέσματα πρώτα.

Αλήθεια, γιατί να περιμένετε τόσο πολύ για την βιοψία; Γιατί σε 2-3 εβδομάδες και όχι άμεσα;
Συμφωνώ σε όλα.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
Σόρρυ για το παρακάτω κ όποιον προσβάλλει/δυσανασχετήσει, αλλά το θεωρώ απαραίτητο.

Ο Yorkaddict έχει πολύ πολύ δίκιο που σου κάνει αυτές τις ερωτήσεις, καθώς δε μπορεί αυτή η κρίση να οφείλεται στην εντεροπάθεια και να μη σχετίζεται με την κρίση του Μαΐου. Εδώ έχεις κοινό παρονομαστή την ηπατοπάθεια χωρίς την πρώτη φορά να υπάρχει εντεροπάθεια.

Το ότι την ξετιναξαν στις εξετάσεις δε λέει απολύτως τίποτα. Δε σημαίνει ότι κάναν όλες τις σωστές εξετάσεις ή κ αν κάναν τις σωστές ότι "είδαν" τις ενδείξεις σωστά.

Στο λέω με βεβαιότητα, έχοντας περάσει τα μύρια όσα ένα χρόνο τώρα, να έχω ξετινάξει το σκυλί με εξετάσεις, να το έχουν δει 5 γενικοί κτηνίατροι, ένας καρδιολόγος, 2 ακτινολόγοι και 3 (κ περισσότεροι ίσως) κτηνίατροι στις κλινικές για τα "επείγοντα" όταν έπαθε τις 3 κρίσεις κ πάλι όλοι εκτός από την τελευταία (μικρή, νεόκοπη) κτηνίατρο στα επείγοντα κ την τελευταία ακτινολόγο - που να ναι καλά κ οι δύο - να μη μπορούν να βάλουν 2 and 2 together που λένε κ οι Αγγλόφωνοι.

Μιλάμε για τραγωδία, να τους λέω για μήνες ότι το σκυλί ΔΕΝ είναι καλά κ να το χω ξεπατώσει στις εξετάσεις κ να μου λένε ότι "φταίει η κήλη" - που είχε επιδιορθωθεί, "φταίει το πάχος" - πήρε κιλά απότομα με τη στείρωση, ως ήταν αναμενόμενο - ή "άρχισε να ζεσταίνει ο καιρός κ φταίει η ζέστη" που έκανε για μήνες τρομερές ταχύπνοιες από το χειμώνα μέχρι το καλοκαίρι, σε rest στο σπίτι κ με το air condition στο φουλ. Και άλλες τέτοιες αηδίες. Όχι ένας, να πεις ότι πέτυχα έναν κακό κτηνίατρο. ΟΛΟΙ. Που σερνόταν, κυριολεκτικά, δε μπορούσε να πάει 2 τετράγωνα βόλτα, είχε ψοφήσει στη δυσκοιλιότητα, στο τέλος δε μπορούσε να κατουρήσει - "ε, έχει ιστορικό κολιτιδων, είναι κ η κήλη...". Ναι αλλά η κήλη μου λες ότι είναι οκ ρε φίλε, πώς φταίει η κήλη τόσους μήνες μετά;! Να παίρνει ένα σκασμό φάρμακα, έναν τόνο παυσίπονα, ένα κάρο άσχετες θεραπείες, που του χτύπησαν εν τέλει το συκώτι κ να έχω στα χέρια μου ένα ερείπιο που άσπρισε από τον πόνο, τις λοιμώξεις κ το στρες μέσα σε κάτι μήνες.

Μιλάμε τη μία μέρα να κάνει υπέρηχο κοιλιάς κ να λέει η κτηνίατρος τι ωραίος σπλήνας για μάθημα στο πανεπιστήμιο είναι, 5 μέρες μετά σε επανάληψη του υπερήχου ο σούπερ-ντούπερ ακτινολόγος να λέει έχει μια μάζα ΝΑ στο σπλήνα, να σημειώνει την ύπαρξη κύστεων στον προστάτη σαν δεν τρέχει κ τπτ φοβερό κ απλά να παρακολουθήσουμε το σπλήνα [μου είπε αυτολεξεί "μια χαρά είναι, μην το παραχαϊδευεις" - ΡΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΥΤΟΥΛΗΣΩ αυτόν ακόμα] κ 3 μήνες μετά να ξαναβλέπουμε τις κύστες με άλλη ακτινολόγο κ να τις βλέπω ΙΔΙΕΣ με τον προηγούμενο υπέρηχο κ να μου λέει μα αυτές είναι μεγάλες κ σίγουρα τον ενοχλούν πολύ - εντωμεταξύ οι κύστες να είναι μολυσμένες κ να τον έχουν σκίσει όλο αυτό τον καιρό.

Κ παρόλο που τώρα επιτέλους έχει υπάρξει κάποια βελτίωση, να εξακολουθώ να έχω κενά σχετικά με την κήλη, το σπλήνα, τον προστάτη, κ κάποια άλλα αιματολογικά θέματα στα οποία κανένας δε λέει να δώσει σημασία. Για να καταλάβεις, έχω πάρει το τελευταίο δίμηνο τρία "η κήλη είναι μια χαρά", ένα "καλά φαίνεται η κήλη εκτός από ένα σημείο ίσως" κ ένα "εμένα γιατί μου φαίνεται η μισή ανοιχτή κ η μισή κλειστή". "Τα αιμοπετάλια γιατί είναι από το χειμώνα υπερδιπλάσια του φυσιολογικού γιατρέ;" "Ε σε ενοχλεί σε κάτι;" ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ μήπως είναι ένδειξη για κάτι, δηλαδή...

Θέλω να πω, έξω από τα συνηθισμένα θέματα που πετυχαίνουν συχνά στην πρακτική τους, δεν υπάρχει γνώση ή/και reasoning/συσχέτιση των ενδείξεων σχεδόν από κανέναν, αυτό μου έμαθε αυτός ο χρόνος. Αντιμετωπίζουν συχνότατα το σύμπτωμα κ όχι την αιτία. Κ σ' αυτό δε φταίνε οι γιατροί απαραίτητα, σκέψου πόσοι πάνε τα σκυλιά τους στον κτηνίατρο μόνο την ύστατη στιγμή, δεν υπάρχουν use cases να ενημερωθούν. Αν δεν τρέξεις εσύ κ μέσα σε αυτά να κανείς "προσευχή" να ψιλλιαστεί κάποιος μια ιδέα, μην περιμένεις χαΐρι. Το σκυλί κάτι έχει που ΔΕΝ το έχουν βρει ακόμα, σόρρυ που ίσως σε αγχώσω, προσπαθώ να σε τσιγκλίσω για το καλό σας.
συμφωνω απολυτα μαζι σου, 3 μηνες ειχε ταλαιπωρηθει το μπελλακι μου με δερματικα στο μαγουλο, εξετασεις για αλλεργιες, ασχετες αλοιφες, δερματιτιδα λεει θα περασει, τπτ. 3 κτηνιατρους ρωτησα...μονη μου βρηκα ψαχνοντας φωτο στο ιντερνετ οτι ηταν σταφυλοκοκκος και πηρα το μαλασεμπ, καθαρισε τελειως μεσα σε 2 βδομαδες...trust no one και ψαχνε το συνεχεια. αν δεν ξερουν κατι τοσο απλο σαν τον σταφυλοκοκκο, τοτε ζητω που καηκαμε...
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Κάποτε γράφαμε μερικοί εδώ μέσα ότι σε περίεργες περιπτώσεις πρέπει να σκάβουμε κι εμείς το ιντερνετ και δεν πρέπει να τρώμε αμάσητο το πρώτο που θα μας μας πει ο κτηνίαατρος αν κάτι δεν μας κάθεται καλά... και μας 'λέγαν πσεκαζμένους :LOL:

@Moussie ελπίζω να βρείτε την άκρη γρήγορα.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλησπέρα σε όλους!

Πολύ σωστά όλα όσα αναφέρετε και σας ευχαριστώ. Εϊναι σημαντικό να λαμβάνουμε υπόψη τα πάντα και να είμαστε σε επιφυλακή. Δυστυχώς όταν δεν έχεις γνώση κιέλεγχο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάχνεις κ να αναζητάς αλλά δεν φτάνει πάντα για να "διορθώσει" το πρόβλημα.

Η Μούση εξακολουθεί να είναι μία χαρά από άποψη υγείας. Στη συμπεριφορά έχουμε κάνει βηματάκια πίσω. Όσο πιο καλά νιώθει στην υγεία της, τόσο πιο έντονο φαίνεται το πισωγυρισμα. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή αποθαρρύνθηκα, αλλά οκ είναι μέρος της διαδικασίας οπότε πέρασα στην αποδοχή μετά από το πρώτο σοκ.

Εχω πάρει δύο τηλέφωνα από κτηνιάτρους. Ενα πολύ δυνατό δίδυμο γιατρών στη δυτική Θεσσαλονίκη οι οποίοι θα μας δουν από βδομάδα και θα κάνω και ένα ραντεβού με έναν κτηνίατρο-ομοιοπαθητικό στην Αθήνα- ίσως είναι γνωστός σε κάποιους από εσάς, Νίκος Γκόλφης.

Σε αυτόν θα δούμε και τα θέματα υγείας αλλά και το στρες φυσικά γιατί νιώθω ότι θέλει βοήθεια. Ναι μεν το έλαιο κάνναβης τη βοήθησε αλλά επειδή ο γιατρός φοβήθηκε για τοξίκωση, φοβάμαι να της το ξαναδώσει.

Ξεκινήσαμε εδώ και είκοσι μέρες το kalmvet αλλά δεν βλέπω και καμία ιδιαίτερη διαφορά.
Είπαμε θα χρειαστεί να πέσουμε στα σκληρά οικογενειακώς χαχαχα
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Φίλοι καλησπέρα!
Ευχάριστα νέα μάθαμε σήμερα -αν εξαιρέσουμε τον 5ψηφιο λογαριασμό της κλινικής :oops: . Το Μουσακι πρώτη φορά κατέβασε τρανσαμινάση στο 35 παρακαλώ!
Μετά από την πρώτη της κρίση κ σταθερά με την alt να φτάνει μέχρι το 100 ως χαμηλότερη τιμή, το 35 μας ακούγεται τρελό! Κι όμως συνέβη.

Η petfoodologist έκανε το θαύμα της μάλλον και η μαγειρεμένη τροφή βοήθησε!

Η μικρή μας λοιπόν είναι μέσα στην χαρά, την τσαχπινιά και τον τραμπουκισμο βεβαίως βεβαίως:ROFLMAO:

Τα μαθήματα με την εκπαιδεύτρια μας αποφάσισα να μπουν σε pause. Πολλά τα έξοδα κ αισθάνομαι ότι σε αυτή τη φάση μπορούμε να δουλέψουμε σε συντήρηση όλα όσα κάνουμε. Άλλωστε η αντιδραστικότητα θέλει πολλές, ΠΟΛΛΈΣ επαναλήψεις.

Το μεγάλο νέο είναι ότι σταμάτησα να τη βγάζω βόλτα σε άλλη γειτονιά με το αυτοκίνητο. Μια συζήτηση που είχα με κάποιον με ξεκλείδωσε κ μετά από τρεις μήνες που έκανα πάνε ελα με το αμάξι 3 φορές την ημέρα για να την πηγαίνω άλλου, πλέον επιστρέψαμε εδώ στα μέρη μας κ να σας πω δεν πάει τόσο άσχημα όσο περίμενα!

Είναι όμως αυτό που είναι κ θας φτάσει όσο κ όπου μπορεί. Εγκατέλειψα την ψευδαίσθηση να την "φτιάξω" αρκετό καιρό τώρα.

Σε άλλα Νέα από αύριο ξεκινήσαμε ένα φυτικό αγχολυτικο (το kalmvet έναν μήνα τώρα δεν έκανε τίποτα), το anxetamine που έχει L - theanine για το οποίο έχουν γίνει αρκετές έρευνες. Αν δεν την βοηθήσει λίγο ούτε αυτό μας πέφτω να πέφτουμε στα σκληρά.

Και το είπα ρε γαμώτο, μαζί κ σε αυτό:X3:

Η όλη κατάσταση θέλω να σας πω ότι μου άνοιξε έναν νέο δρόμο που θα συνδυαστεί με την δουλειά μου αλλά ακόμη δεν μπορώ να μοιραστώ περισσότερα. Θα σας μιλήσω για αυτό όμως μέχρι το τέλος του μήνα που το"project"θα είναι έτοιμο κ ανυπομονώ.

Αυτό το σκυλί δεν έπρεπε να το πω Μούση. Μούσα έπρεπε να το ονομάσω. Πόσα μου έχει μάθει. Πόσες λάμπες ιδέας, έμπνευσης κ συνειδητοποίησης άναψαν πάνω από το κεφάλι μου...
 








Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πολύ καλά νέα!
Βιοψία κάνατε τελικά;
Πήρατε απαντήσεις γιατί έγινε ό,τι έγινε και που οφείλεται;
 
  • Like
Reactions: fg102


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3