Εκτροφέας ή...απάτη?


Status
Κλειδωμένο θέμα

Uro

Active Member
11 Μαρτίου 2009
31
0
Grifοs,

δεν διαφωνώ μαζί σου. Για αυτό και ακολούθησα την στάση που ακολούθησα. Δεν εστειλα κανενα πμ σε admin η οτιδήποτε. εγραψα ενα σχολιο δημόσια χωρίς να αναφερθώ προσωπικά. και σκοπός μου ήταν εκει να σταματήσω... Αν ειχα κάποιο θέμα με το φορουμ απλά θα ειχα σβήσει τον λογαριασμό μου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν μου επιτρέπεις ένα σχόλιο...αναφέρθηκες προσωπικά...:rolleyes:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Επειδή παρακολούθησα το θέμα από την αρχή, χωρίς να εκφέρω άποψη διότι δεν είχα διαμορφωμένη, τώρα με όλα τα στοιχεια που ετέθησαν, να πω κι εγώ την γνώμη μου, δεν διακρίνω, εμφανή τουλάχιστον, προσπάθεια δυσφήμησης.
Δεν αναφέρθηκε όνομα εκτροφείου, άφέθηκε δε και ομιχλώδες εάν πρόκειται περί τούτου,( Το ότι αναφέρθηκε η φυλή του σκύλου ήταν λάθος) αλλά μάλλον αυτός που άνοιξε το θέμα έκανε μιά προσπάθεια, αν και θέτοντας τα γεγονότα μεροληπτικά και κατα το δοκούν, (όπως γίνεται όμως συνήθως), να ακουσει απόψεις από κάποιους τρίτους, που υπέθετε ότι γνωρίζουν κάτι περισσότερο από αυτόν για να πάρει μια απόφαση αν πράττει καλώς ή όχι (καμιά φορά η άγνοια κάποιων πραγμάτων, δημιουργεί φόβο, ανασφάλεια, έλλειψη εμπιστοσύνης και ώς εκ τούτου λάθος χειρισμούς)
Και τείνω να πιστεύω ότι γι αυτό πρόκειται και όχι για κακοήθεια.
Συνήθως δε, το ένα λάθος φέρνει σύντομα και το άλλο.
Θα πρότεινα να μην δοθεί συνέχεια, εξ άλλου οι περισσότεροι γίναμε σοφότεροι από το συμβάν αλλά και την συζήτηση επ αυτού.
 


Uro

Active Member
11 Μαρτίου 2009
31
0
Epial καλησπέρα,

επαναλαμβάνομαι λέγοντας ότι: από την στιγμή που με πήραν τηλέφωνο τρίτοι - και όχι μόνο ένας- τότε πρόκειται για δυσφήμιση. Αναζητάς απαντήσεις νωρίτερα και όχι λίγες ώρες πριν το ραντεβού με την δικηγόρο. Ενα ραντεβού που είχε κλειστει μέρες πριν. Αποφεύγεις τους χαρακτηρισμούς. Δυστυχώς ολα αυτά δεν έγιναν. Ως εκ τούτου δικαιούμαι εκτιμώ να το εκλαβω όπως επιθυμώ. Πόσο δε όταν το μέλος είχε δική του δικηγόρο. Και πόσο όταν η όλη ιστορία "σερνόταν" για περίπου ενα μήνα.
Σε κάθε περίπτωση η στάση σου σε τιμά
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
O λόγος που δεν πήρα θέση από την αρχή και απλά διάβαζα τα ποστς είναι γιατί δεν είχα ιδέα τι ακριβώς έγινε και δεν θα μπορούσα να υποστηρίξω καμια πλευρά. Επίσης Uro θα διαφωνήσω μαζί σου ότι δεν είναι σωστή η ουδετερότητα, όταν τα στοιχεία δεν είναι επαρκή η ουδετερότητα είναι η πιο υπεύθυνη στάση από το αρχίσουν οι κορώνες και οι ηθικολογίες για κάτι που δεν έχουμε ιδέα πως ακριβώς έχει γίνει.

Μόνο 2-3 άνθρωποι με εμπειρία στο χώρο κατάλαβαν ότι κάποιο λάκο έχει η φάβα και παρουσίασαν μια άλλη οπτική γωνία. Συμφωνώ ότι αποτέλεσε δυσφήμιση η αρχική δημοσιευση των γεγονότων και ας μην αναφερόταν το όνομα του εκτροφείου σου αλλά πιστεύω ότι μετά την δημοσίευση σου φάνηκε ότι τελικά η θέση των 2-3 σχετικών, για να μην πω του ενός, ήταν πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Χρήσιμο είναι όλο αυτό για όλους μας α, μας διδάσκει να είμαστε λίγο πιο συνετοί και μαζεμένοι στα συμπεράσματά μας.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Χρήσιμο είναι όλο αυτό για όλους μας, μας διδάσκει να είμαστε λίγο πιο συνετοί και μαζεμένοι στα συμπεράσματά μας.
Πολύ σωστή!
Και πάντα, τουλάχιστον μέσα από ένα φόρουμ και ειδικά ένα "σκυλοφόρουμ", όλοι εμείς οι "τρελαμένοι με το σκύλο", αλλά νεόκοποι στο χώρο της κυνολογίας, ακούμε και (κυρίως) εκφράζουμε με ζήλο διάφορες απόψεις και αντεγκλήσεις που μπορεί να παρεξηγούνται κάποιες φορές...
Αλλά χαιρόμαστε (θέλω να πιστεύω) πάρα πολύ, κάθε φορά που διαπιστώνουμε ότι υπάρχει άλλος ένας Ελληνας εκτροφέας, που είναι σωστός στις συναλλαγές του, όσο είναι και στην εκτροφή του!
 


Uro

Active Member
11 Μαρτίου 2009
31
0
l.Kyveli καλησπέρα

μαλλον εχω εκφραστεί λάθος. Η αναφορά στην ουδετερότητα ήταν προς συγκεκριμένο μέλος το οποίο αρχικά πήρε θέση για να καταλήξει στην ουδετερότητα... αυτό και μόνο. Οταν δεν γνώριζε, "γνώριζε" και όταν εμαθε επέλεξε την ουδετερότητα. αυτό και μόνο. στα υπόλοιπα δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Καταννοώ απολύτως την δίκαιη αγανάκτηση.
Πάντως και πάλι κατα την γνώμη μου, προτείνω να υπάρξει σοφρωσύνη, διότι έν τέλει με τις σωστες κινήσεις, το θέμα κατέληξε καλώς, υπέρ της φήμης του εκτροφείου, αν αφαιρεσουμε φυσικά την ψυχική φθορά, ενώ οι εντάσεις μόνο να βλάψουν μπορουν.
Πιστευω ότι το φόρουμ επιτέλεσε τον ρόλο του.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Milva, η αυτοκριτική δεν είναι πάντα αποδεκτή... το θέμα για εμάς έχει λήξει προ πολλού και χτες το βράδυ μπήκαν και οι υπογραφές. Όμως, το να μας παίρνουν τηλέφωνο και να μας λένε ότι κάποιοι μας δυσφημίζουν στο φόρουμ, δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Εκ των υστέρων, δεν είναι τιμητικό για εσένα να μένεις ουδέτερη...

Εμείς μιλάμε με στοιχεια. Το φόρουμ εν τέλει όταν τέθηκε θέμα "επαγγελματισμού" και "αποδείξεων" έπρεπε να έχει παγώσει στο θέμα. Άλλωστε, είναι λίγο-πολύ γνωστό τι συμβαίνει.

Και κάτι ακόμα, οι εκθέσεις και το ζευγάρωμα και όλα τα αλλα θα ήταν πάντα σε έξοδο του εκτροφέα. Ποιος ζημιώθηκε εν τέλει; Το εκτροφείο ή ο αγοραστής;
Δε με αφορά άρα γιατί να μη μέινω ουδέτερη?Δε το κατάλαβα αυτό...είμαι και λίγο χαζή..αν θές μου το εξηγείς..Και δεν είχα πάρει θέση νωρίτερα αν είδες οπότε το εκ των υστέρων είναι μάλλον άκυρο..απλά συμβουλές στα όσα γράφτηκαν έδωσα,σε παρακαλώ να διαβάζεις πιο προσεκτικά πριν αναφερθείς σε κάποιον και πείς τι τον τιμά και τι όχι,δε νομίζω οτι γνωριζόμαστε απο κάπου ώστε να ξέρεις τι με τιμά και τι όχι.
Απο εκεί και πέρα δεν είχε αναφερθεί απ'ότι είδα πουθενά όνομα εκτροφείου..άρα πώς γνώριζαν αυτοί οι κάποιοι οτι μιλούσαν για το δικό σας?Εγώ τουλάχιστον δεν ήξερα για πιο εκτροφείο μιλούσαν...και ούτε ζήτησα να μάθω γιατί όπως είχα γράψει και νωρίτερα τόνισα το "Ετσι όπως τα γράφεις.." και όχι έτσι όπως έχουν γίνει.Απλά αν έχετε προβλήματα με τους "γνωστούς" σας δε μας αφορούν ξανατονίζω και είναι δικαίωμα μας η στάση που θα κρατήσουμε...ευχαριστώ!

Μάλλον οι λύσεις είναι δύο όπως έχεις γράψει τα πράγματα...ή δίνεις τα χρήματα ΑΦΟΥ μεταβιβάσει πλήρως τη σκύλα σε σένα...ή του τη δίνεις....κάποια άλλη λύση δε βλέπω...
Για του λόγου το αληθές....απλά συμβουλές στα ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ!Και συγνώμη που απλά είπα σε κάποιον να συμβουλευτεί νομικό..δεν ήξερα οτι αυτό σημαίνει οτι πέρνω το μέρος του....ότι να'ναι...
 






ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Αγαπητή milva σε αυτό αναφερομαι.
Απαγορεύεται να το πιστεύω αυτό???Μήπως το ξεκίνησα εγώ και δε το θυμάμαι???Εϊπαμε κάνει ζέστη..αλλά δεν νομίζω οτι έχουμε χαζέψει τόσο ακόμα...!!Απαγορεύεται να γράφω τι πιστεύω?Δε σε καταλαβαίνω ειλικρινά και δε καταλαβαίνω και την αναίτια επίθεση στο πρόσωπο μου στο προηγούμενο πόστ...σε παρακαλώ λοιπόν να ανακαλέσεις...και να διαβάσεις καλύτερα ΟΛΗ τη συζήτηση...α και το ξεκίνησα είναι ΞΕΚΙΝΗΣΕ...λάθος απο κεκτημένη ταχύτητα.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@Uro, εχοντας διαβασει ολο το νημα(ευτυχως δεν πηρα θεση), εχω να πω οτι αν ειχες γραψει πιο νωρις θα ηταν πιο καλα και για σενα και για μας και για το φορουμ.
Δεν εχω καταλαβει ομως γιατι εχεις εκφραστει δημοσια κατα μοντ και μελων που εγραψαν την αποψη τους πανω σε οτι διαβασαν μεχρι εκεινη την στιγμη...:rolleyes:
 


Uro

Active Member
11 Μαρτίου 2009
31
0
Καταλαβες λοιπόν τώρα πως η "παρεξήγηση" οφείλεται σε κεκτημένη ταχύτητα και οχι στην ζέστη; Αν διαβαζες εσυ "ξεκινησα" τι θα υπεθετες; Μετα από εναν μήνα ταλαιπωρίας; Οποτε φανταζομαι πλεον ουτε χρειαζεται να ανακαλεσω ούτε να συνεχίσουμε την διαμαχη...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
@Uro, εχοντας διαβασει ολο το νημα(ευτυχως δεν πηρα θεση), εχω να πω οτι αν ειχες γραψει πιο νωρις θα ηταν πιο καλα και για σενα και για μας και για το φορουμ.
Δεν εχω καταλαβει ομως γιατι εχεις εκφραστει δημοσια κατα μοντ και μελων που εγραψαν την αποψη τους πανω σε οτι διαβασαν μεχρι εκεινη την στιγμη...:rolleyes:
Πως να ειχε γραψει πιο νωρις ομως? Οπως ειπε εγραψε οταν εμαθε απο τριτους το τι συμβαινει.
 


Uro

Active Member
11 Μαρτίου 2009
31
0
ICE καλησπέρα.

Δυστυχώς δεν εχω την δυνατότητα να παρακολουθώ συνεχώς το φόρουμ. Το αντίθετο θα ελεγα. Με την Μιλβα νομίζω πως λιγο παραπάνω λύθηκε η παρεξήγηση. Εκτιμώ δε πως δεν εχω εκφραστεί εναντίον άλλου. Οσον αφορα τον μοντ, καθώς με τον α ή β τρόπο εκπροσωπεί το φόρουμ δεν του επιτρεπεται να χαρακτηριζει απατεώνα εντός ή εκτός εισαγωγικών τον οποιονδήποτε. Οφείλει να κρατα τις ισορροπίες. Βεβαια και με τον μοντ εχει λυθεί πλέον το θέμα.
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Καταλαβες λοιπόν τώρα πως η "παρεξήγηση" οφείλεται σε κεκτημένη ταχύτητα και οχι στην ζέστη; Αν διαβαζες εσυ "ξεκινησα" τι θα υπεθετες; Μετα από εναν μήνα ταλαιπωρίας; Οποτε φανταζομαι πλεον ουτε χρειαζεται να ανακαλεσω ούτε να συνεχίσουμε την διαμαχη...
Νομίζω πως φαίνεται οτι ηταν λάθος στα γραφόμενα μιας και δεν ξεκίνησα αυτό το θέμα...αυτό ΦΑΙΝΕΤΑΙ....το να μου κάνεις επίθεση νομίζοντας οτι είμαι κάποιος άλλος πάλι δε σε δικαιολογεί γιατί αν διάβαζες προσεκτικά ΟΛΑ όσα έγραψα πολύ απλά θα το καλάβαινες...δε θέλει και μαντικές ικανότητες πια...Και αν ξέρεις απο φόρουμ,στα απλά μέλη δε δίνεται η δυνατότητα της διόρθωσης μετά απο κάποιο χρόνο...και πάλι όμως θα έπρεπε να ανακαλέσεις γιατί πολυ απλά έκανες λάθος και με έθιξες δημόσια...αλλά μάλλον ζητάω πολλά...καλή καρδιά που λένε...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Πως να ειχε γραψει πιο νωρις ομως? Οπως ειπε εγραψε οταν εμαθε απο τριτους το τι συμβαινει.
Κατανοητο. Αλλα δεν ερχομαστε κατοπιν εορτης με το ντουφεκι στο χερι. Ερχομαστε, μιλαμε, ξεκαθαριζουμε, και προχωραμε...;):)(αυτο που τωρα γινεται δηλαδη)...:cool:
 


Status
Κλειδωμένο θέμα