Εκτροφέας ή...απάτη?


Status
Κλειδωμένο θέμα

Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
εμενα μουχει τυχει,,..γι αυτο και τα βλεπω απο διαφορετικη οπτικη γωνια...

ουτε εγω γνωριζω τους κυριους κι ελπιζω να παραμεινουν στο φορουμ ωστε να γνωριστουμε καλυτερα,,
μπράβο ειλικρινά χαίρομαι για εσένα
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Το θέμα δε μας αφορά,δεν είμασταν μπροστά στις συμφωνίες που έγιναν,δε μπορούμε να γνωρίζουμε τίποτα πέρα απ'όσα γράφει η μια και η άλλη πλευρά...Συμπεράσματα σαφώς δεν είμαστε σε θέση να βγάλουμε...θα πρότεινα να το λύσετε μεταξύ σας και να τελειώσει εδώ..είναι κρίμα να κάνουμε τους κριτές και να πέρνουμε το μέρος του ενός ή του άλλου χωρίς να υπάρχει περίπτωση να γνωρίζουμε την αλήθεια.Είναι κρίμα να δυσφημίζονται εκτροφεία ή ιδιώτες άδικα.Θεωρώ οτι κακώς ξεκίνησα εξαρχής αυτό το θέμα...
 


Uro

Active Member
11 Μαρτίου 2009
31
0
moderator συμφωνώ αλλα θα πρέπει και το φόρουμ μέσω των moderators να προσέχει να μην εκτίθεται...
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν έχεις πρόβλημα με κάποιον mod, μπορείς να στείλεις πμ στον ίδιο ή στον admin :)
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Κυριε uro μιας και δεν γνωριζω το ονομα σας, εγω και αλλα 2-3 ισως και περισσοτερα μελη συμφωνουμε απολυτα με τα γραφομενα σας το μονο σας λαθος αν μου επιτρεπεται ειναι οτι εμπιστευτηκατε τον προφορικο λογο των εν λογο κυριων ενω θα επρεπε να το ειχατε κανει αυτο γραπτως πριν δωσετε την σκυλα σας και τωρα δεν θα χρειαζοταν η κατα τα αλλα λογικοτατη απολογια.
Προσωπικη μου γνωμη.
Ελπιζω στο μελλον αν και ειμαι σιγουρος να προνοησετε για να μην εχετε τετοια προβληματα.
 


Uro

Active Member
11 Μαρτίου 2009
31
0
Milva, η αυτοκριτική δεν είναι πάντα αποδεκτή... το θέμα για εμάς έχει λήξει προ πολλού και χτες το βράδυ μπήκαν και οι υπογραφές. Όμως, το να μας παίρνουν τηλέφωνο και να μας λένε ότι κάποιοι μας δυσφημίζουν στο φόρουμ, δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Εκ των υστέρων, δεν είναι τιμητικό για εσένα να μένεις ουδέτερη...

Εμείς μιλάμε με στοιχεια. Το φόρουμ εν τέλει όταν τέθηκε θέμα "επαγγελματισμού" και "αποδείξεων" έπρεπε να έχει παγώσει στο θέμα. Άλλωστε, είναι λίγο-πολύ γνωστό τι συμβαίνει.

Και κάτι ακόμα, οι εκθέσεις και το ζευγάρωμα και όλα τα αλλα θα ήταν πάντα σε έξοδο του εκτροφέα. Ποιος ζημιώθηκε εν τέλει; Το εκτροφείο ή ο αγοραστής;
 
Last edited by a moderator:


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Εάν είναι δυνατό να γράφετε με ελληνικούς χαρακτήρες, αφού τα greeklish απαγορεύονται από τους κανονισμούς του φόρουμ.

Ευχαριστούμε.
 


Uro

Active Member
11 Μαρτίου 2009
31
0
Συγνώμη για τα greeklish ήταν από τον δικαιολογημένο εκτιμώ εκνευρισμό μου
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Δύσκολη η κατάσταση όντως.
Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες, εκτροφέας δεν ξέρω αν είναι, απατεώνας όμως είναι σίγουρα.
Δεν πιστεύω ότι θα καταφέρεις να βγάλεις άκρη. Φταις όμως. Σε πάρα πολλά σημεία.
οι κανονες με τα γκρηκλις μας μαραναν εδω μεσα..το οτι τον λετε απατεωνα,επιτρεπεται ομως ε?
 


Uro

Active Member
11 Μαρτίου 2009
31
0
mareco καταλαβες τωρα με ποιον moderator εχουμε προβλημα? εκθετεις το φορουμ χωρις λόγο...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Και επαναλαμβάνω...αν έχετε παράπονα, με πμ στον admin :)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
εγω απορω ,γιατι δεν ρωτησε απο την αρχη κανενας ,για ποιον εκτροφεα προκειται....πολυ χλωμο ο νικος να ειναι απατεωνας.ειναι πολυ ξεκαθαρο ατομο κ στις δουλειες του σταρατος.

galazio,οι κανονες του φορουμ δεν εμποδιζουν να βγαζει καποιος τα συμπερασματα του.παρολα αυτα τα γκριλις απαγορευονται.σαφως κ η λασπη δεν αρεσει σε κανεναν κ οπως φαινεται εχει ξεκαθαρισει το θεμα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
k. uro...
δεν πιστευω οτι χρειαζεται να τα βαλουμε με το φορουμ...
στην ουσια ειναι μια μικρη κοινωνια αντιγραφη εκεινης απέξω... με τα καλα και τα ασχημα της..
ο καθεις λεει την αποψη του σωστη η λαθος... και καλουνται οι αναγνωστες να βγαλουν τα συμπερασματα τους...
δεν ειναι παντα σωστη συμφωνουμε...
απο την αλλη το φορουμ δεν λογοκρινει τιποτα παραπανω απο οσα ο νομος το αναγκαζει...
σιγουρα προσεξατε οτι υπηρξε πλουραλισμος αποψεων οι οποιες βοηθησαν με την δικη σας καταλυτικη παρεμβαση να μπουν τα πραματα στη θεση τους.....
θα εκτιμουσα αν προσπερνουσατε τα αρνητικα σχολια τα οποια στην ουσια εκμηδενιστηκαν μετα την τοποθετηση σας και συνεχιζαμε τις συζητησεις σε νεα εποικοδομητικα θεματα...

εκφραζω μεσα απο το συγκεκριμενο τοπικ τον θαυμασμο για την σταση σας και την επαγγελματικη λυση του θεματος παρα τη λαθος αρχικα "προφορικη" συμφωνια...

θα περιμενα την στιγμη που το θεμα εχει λυθει μεταξυ σας ουσιαστικα να λυθει κι στο φορουμ... γι αυτο ομως αλλοι εχουν την ευθυνη..

αποχωρω απο το συγκεκριμενο θεμα λογω του οτι δεν βρισκω πλεον νοημα συνεχισης του ελπιζοντας να σας γνωρισω και να τα πουμε καποια στιγμη κι απο κοντα...
 


Uro

Active Member
11 Μαρτίου 2009
31
0
Lawrence σε ευχαριστω... Εγω πάλι δεν καταλαβαίνω και κατι ακόμα. Γιατί οι έν λόγο που είχαν κλείσει ραντεβού από την προηγούμενη εβδομάδα με την δικηγορο, αρχικά για παρασκευή οπότε και ακυρώθηκε, ανοιξαν χτεσ όπως όλα δειχνουν λογαριασμό, για να αναφέρουν το πρόβλημά τους;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Καταρχήν τα σέβη μου για τον τρόπο που το εκτροφείο χειρίστηκε και χειρίζεται το θέμα και γενικά την εκτροφή του,το οποίο τώρα που γνωρίζω και το όνομά του οφείλω να σημειώσω ότι μέσω απόψεων τρίτων (Τους οποίους εκτιμώ και εμπιστεύομαι) θεωρώ απο τα λίγα και καλά εκτροφεία της χώρας μας

θα ήθελα όμως να επεμβω για πολλοστή φορά υπερ του δικαιώματος συζήτησης σε ένα δημόσιο φόρουμ
ως επι το πλειστων οι περισσότεροι που εκφράστηκαν αρνητικά για το εκτροφείο (το οποίο δεν ξέραμε καν κι αν είναι εκτροφείο γιατί πολύ δηλώνουν εκτροφείς ενώ απλά αναπαράγουν ζώα) ανέφεραν "αν τα πράγματα είναι όπως μας τα λές"
και όντως μόνο έτσι μπορούμε να μιλάμε εδώ
επίσης πολλοί έγραψαν και "θα θέλαμε να ακούσουμε και την άποψη της άλλης πλευράς"

καταλήγοντας
δεν έγινε κάποια δυσφήμιση-ειδικά αφού δεν έγινε κάποια αναφορά ονόματος εκτροφείου
αλλά και επειδή είμαστε χώρος συζήτησης και όχι οίκος αξιολόγησης εκτροφείων :p
και σίγουρα δεν είμαστε δικαστήριο

ας επαναλάβω όμως τον κεντρικό άξονα του όλου τόπικ και τελικά της όλης παρεξήγησης (που δεν ξέρω και κατα πόσο της ταιριάζει και ο χαρακτηρισμός παρεξήγηση)
Το αμοιβαίο λάθος ήταν η έλλειψη γραπτής συμφωνίας
και πιστεύω πως αυτό θα μείνει τελικά σε όσους διάβασαν το θέμα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

-Απαγορεύεται το άνοιγμα θεμάτων και η δημοσίευση μηνυμάτων με στόχο τον σχολιασμό διαγραφών, κλειδωμάτων ή άλλων ενεργειών διαχείρισης.Τα σχόλια μπορούν να γίνονται μόνο με π.μ. ή e-mails προς την διαχείριση.
.
 




Uro

Active Member
11 Μαρτίου 2009
31
0
κοκονι χαιρεται,

θα συμφωνήσω στο 90% των όσων λες. Μόνο που δυσφήμιση έγινε. Από την στιγμή που κάποιοι - αρκετοι- κατάλαβαν για πιο εκτροφείο πρόκειται αυτό συνιστά δυσφήμιση. οπως επίησς δεν μπορώ να ξέρω ποσοι ενημερώθηκαν με πμ.
Το "αν τα πράγματα είναι όπως μας τα λές" δεν δικαιολογεί τίποτα στους ανθρώπους που έχουν την ευθυνη λειτουργίας του φόρουμ. Δεν αναφέρομαι στις θέσεις απλών χρηστών. Για εμενα το θέμα όσον τουλάχιστον αφορά το φορουμ εχει τελειωσει. Περιμενω όμως την συγνώμη με ονοματεπώνυμο του χρήστη που με κατηγορεί.
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Όποιος δεν έχει ασχοληθεί με την εκτροφή πολλά μπορεί να λέει και να δηλώνει...
α)Οποίος έχει τους γονείς αυτού του σκύλου?
β)Ποίος τους αγόρασε, ποιος έκανε το ζευγάρωμα για να έχεις εσύ μια τόσο καλή και ωραία σκύλα όπως λες?
γ)Ποιος πλήρωσε για τις εξετάσεις δυσπλασίας και το microchip που μπήκε? (αν είναι οι επίσημες από τον ΚΟΕ το παράβολο 90 ευρω και την αμοιβή κτηνιάτρου σύνολο φαντάζομαι 150 ευρώ)
δ)Ποιος αφιέρωσε χρόνο για όλα αυτά? αν έκανες εκπαίδευση την έκανες για σένα και να έχεις ένα σκύλο όπως πρέπει.
ε) τι βλέπω? ότι κάποιος χομπιστας εκτροφέας πού δεν μπορεί να έχει πολλά σκυλιά σου εμπιστευτικέ μια πολύ καλή σκύλα με τα ελάχιστα που θα μπορούσε να δώσεις για ένα σκύλο, στο φινάλε ας πήγαινες να υιοθετήσεις ένα αδέσποτο ήθελες όμως να λες έχω τον τάδε σκύλο...
σου έδινε τροφή σε πολλή καλύτερη τιμή για να μην πληρώνεις πιο πολύ στα pet shop και γιατί ήθελε να τρέφεται ο σκύλος με καλή τροφή...
Θα τον πλήρωνε να πάει στις εκθέσεις, φαντάζομαι θα τον είχες και δίπλα σου ότι και να συνέβαινε στο σκυλί.... και ΌΛΑ αυτά γιατί? γιατί ήθελε να είναι σίγουρος ότι μπορεί να προχωρήσει την εκτροφή του, να κάνει την επόμενη γενιά να κάνει τα οράματα του και τα σχέδια του...
Εσύ κατάφερες να τον πας έναν 2-3 χρονιά πίσω... ένας εκτροφέα που από οτι βλέπω σου συμπεριφέρθηκε πολύ φιλικά δίνοντας σου ένα σκύλο ποιότητας. Λες έδωσες 150 ευρω!!! δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ... για εμβόλια, αποπαρασητοση, δήλωση γέννας στον ΚΟΕ... τάισμα των κουταβιών με καλή τροφή και το σωστό μεγάλωμα τους, ξενύχτι.... στην Ουσία στην χάρισε και ήταν δίπλα σου... γιατι τι ήθελε να συνεχίσει την γένια του... Τι πιο υγείες και σωστό για να έναν εκτροφεα να το θέλει αυτό... Πιο εύκολο θα ήταν και θα τον λέγαμε εκτροφεα της πλάκας αν έλεγε θέλω τόσο και μετά δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις!!!
Έμενα ξέρεις τι μου δείχνει όλο αυτό την κλασσική Ελληνική νοοτροπία .... Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ..... χωρίς να σκεφτείτε οτι κάποιος έχει ξεσκατίσει, ξενυχτίσει, έχει στεγνώσει οικονομικά για να κάνει το σωστό, Βλέπει στα μάτια σου ένα καλό σπίτι και εσύ των ΓΑΜ...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Uro,
δεν είμαι γνώστης των Καναρινιών το δήλωσα εξ' αρχής, ως εκ τούτου δε γνωρίζω πόσα εκτροφεία υπάρχουν στην Ελλάδα, επομένως δεν ξέρω αν ο Arion22 σε καθρέφτιζε αναφερόμενος στη φυλή και μόνο. Όπως και να 'χει το θεωρώ μαγκιά σου ότι μπήκες και ανέφερες ποιό είναι το εκτροφείο σου.

Επίσης μη γνωρίζοντας σε, θεώρησα δεδομένα απ' την αρχή δυο πράγματα. Κατ' αρχήν πως βάσει του περιστατικού με τον τρόπο που περιγράφηκε απ' τον Arion22 όφειλε να ζητήσει απόδειξη και ήταν δικό σου θέμα πως θα την εξέδιδες. Μπορεί να είναι λάθος η σκέψη μου και οι καιροί είναι σίγουρα δύσκολοι για να δηλώνουμε δυο και τρεις δραστηριότητες στο αιμορουφηχτικό κράτος αλλά αυτό το κάλυψες και πολύ περισσότερο μάλιστα μέσω του ιδιωτικού συμφωνητικού ως ένα εχέγγυο στον αγοραστή.

Δεύτερον θεώρησα επίσης δεδομένο απ' την αρχή πως για 'μενα είσαι εκτροφέας απ' τη στιγμή που ζήτησες το σκύλο για να γίνουν οι απαιτούμενες εξετάσεις. Το θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση.

Όσον αφορά το φόρουμ, είναι ενδεικτικό του τρόπου που λειτουργεί η κοινωνία στην Ελλάδα (αφού στην Ελλάδα ζούμε δε γίνεται ένα ελληνικό φόρουμ απαρτιζόμενο από Έλληνες να έχει διαφορετική υφή και οσμή) κοινώς τα έχει όλα. Ανθρώπους από κάθε κοινωνικό υπόβαθρο, κάθε βιοτικού επιπέδου, με όλων των ειδών τις αντιλήψεις, δικές τους ή δανεικές για να αρέσουν και παρέχει τη δυνατότητα σε πάρα πολύ κόσμο που καταπιέζεται στην προσωπική του ζωή να εκφράζει με άσκημο ή όμορφο τρόπο το μακρύ και το κοντό του.

Τα ρυθμιστικά όργανα σε αυτό το χώρο είναι οι moderators. Δεν έχουν ιδιαίτερες γνώσεις ως επί το πλείστον, ούτε αντίληψη διάνοιας, είναι απλοί άνθρωποι και αυτό τους κάνει καλούς σε αυτό που έχουν οικειοθελώς αναλάβει. Για να πάρουν κάποιες αποφάσεις σχετικές με το πως θα ρυθμίσουν ή κατευθύνουν ένα θέμα, αναγκαστικά παίρνουν μια απόφαση στο να ακολουθήσουν κάποια πλευρά (και μόνος σου ανέφερες σε άλλο μέλος ότι η ουδετερότητα είναι μη αποδεκτή) και ενίοτε εκφράζουν ορισμένα σχόλια που μπορεί να μην αρέσει η ουσία των σχολίων, ή το λεκτικό τους. Αλλά επί της παρούσης αυτοί είναι οι υπουργοί και λόγω δίνουν μόνο στον πρωθυπουργό. Έτσι είναι παντού τα πράγματα.

Νομίζω όμως πως το φόρουμ αυτό δεν έχει επιδείξει ως τώρα στην εικόνα του προς τα έξω ούτε φασιστικές ούτε άδικες αντιλήψεις και πιστεύω αν υπάρχει λάθος, θα διορθωθεί. Δε χρειάζονται ακραίες αναφορές και ενέργειες. Ειδικά μιλώντας για ένα χώρο που με τον τρόπο λειτουργίας του και τις απόψεις των μελών του υπερασπίζεται και τα δικαιώματα των εκτροφέων, σ' ένα κόσμο που έχει αρχίσει να απομονώνει τους ανθρώπους σε αγορές μέσω διαδικτύου και στην παραπληροφόρηση των κοινωνικών δικτύων.

Προτρέπω να ηρεμήσουμε όλοι και σιγά σιγά όλα θα λυθούν.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα