Εκτροφεία γερμανικού ποιμενικού εργασιακών γραμμών.






korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Ευχαριστω παρα πολυ! Δεν ηξερα οτι υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα... Προσωπικα προτιμω τους μορφολογικους ;)
 
  • Like
Reactions: Boss




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Εκτροφεία ΓΠ αποκλειστικά εργασιακών γραμμών δεν υπάρχουν πολλά .
Το ίδιο εκτροφείο που έχεις μορφολογικά μπορεί να σου φέρει και εργασιακό .
Το ερώτημα είναι αν τον σκύλο τον θες για συντροφιά ή και για κάτι άλλο ποιο εξειδικευμένο.
Η δική μου συμβουλή θα ήταν να επισκεφτείς πρώτα μερικά clubs κυναθλητισμού , να δεις κάποιες δραστηριότητες και να ακούσεις απόψεις .
Ο ΓΠ ουσιαστικά είναι ένας , απλά έχει χωριστεί σε δύο κατηγορίες εστιάζοντας η κάθε μία σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά με αποτέλεσμα να έχει ανοίξει η ψαλίδα .

Υ.Γ Αν εν θες να βρεθείς προ εκπλήξεων, αφιέρωσε λίγο χρόνο στο να συλλέξεις πληροφορίες , γνώμες , εμπειρίες από άτομα που έχουν βρεθεί στο παρελθόν στη θέση σου και να είσαι βέβαιος ότι μόνο όφελος θα έχεις στο τέλος .
Καλή τύχη στην αναζήτησή σου .
 
  • Like
Reactions: ghelly


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Αναρωτιέμαι τι είδους εργασία μπορούν να προσφέρουν σκύλοι που το σώμα τους δεν είναι ικανό να ακολουθήσει την καρδιά τους.
To οτι δεν μπορουν να παρουν εξαιρετος σε μια εκθεση σε καμια περιπτωση δεν τα κανει να μην μπορουν να τα κανουν να ακουλουθησουν μια εργασια....το αντιθετο μαλιστα...το σωμα του εργασιακου κατα πασα πιθανοτητα θα σου δωσει καλυτερη εργασια...σε συνδυσμο με τα drives,νευρικο συστημα,social aggression,grip.Πολοι λενε οτι ακομα και σε θεματα δυπλασιας ειναι πολυ μικροτερα τα ποσοστα στα σκυλια με εργασιακα αιματα..(δεν το γνωριζω και δεν θελω να ισχυει για να μην ταλαιπωριουντε τα σκυλια!!!!)
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και ποιος ορίζει πως θα είναι το σώμα αυτού του περιβόητου εργασιακού;

Και ποια είναι αλήθεια η εργασία του;
Άσε, Μιχάλη,
Κι εμείς κάποτε (και ειδικά η γυναίκα μου ήταν τρελή και παλαβή) ψαχτήκαμε για Γ.Π. ...
Αλλά, με αυτά και μ΄αυτά που διαβάσαμε - ακούσαμε - συναντήσαμε (και εξακολουθούμε), είπαμε, με μιά φωνή: Παπούτσι απ' τον τόπο σου!!!:D;)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Τα εχω γραψει πολλες φορες:D(ασε που ανοιξα και δικο μου θεμα και περιμενω ευχες και οχι καταρες!!χααχα),δεν θα ηθελα να τα επαναλαβω!τουλαχιστον οχι εδω!!!
Οποιος θελει να το ψαξει δοξα το θεο υπαρχει το ιντερνετ(ναι καμια φορα η χρηση του οδηγει και σε λαθος) τα κλαμπ κτλπ!
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δημήτρη ποιος ορίζει πως θα είναι το σώμα ενός εργασιακού για να ανταπεξέλθει στην εργασία του;
Και ποια είναι η εργασία του;

@ISKENDER εδώ μιλάμε για την εργασιακή πλατφόρμα:D
Πάει για διάσπαση ο ΓΠ...
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Με ρωτας κατι που δεν μπορω να στο απαντησω...το μονο που γνωριζω σιγουρα ειναι οτι αν θεωρησουμε οτι το προτυπο εγινε ετσι ωστε να διευκολινει το σωμα των Γ.Π στην πραξη δεν ισχυει...
Τωρα αν ενα σκυλι με σωμα οπως του προτυπου εχει και την ψυχη τα drives και ολα οσα εχουν τα workline θα ηταν καλυτερο τι να σου πω...Εως τωρα παντως δεν εχει εμφανιστει πουθενα...
Στην πραξη ειναι πιο γρηγορα ποιο αθλητικα με περισσοτερα drives.social aggreciion.grip ταπεραμεντο και τα λοιποα κατα βαση ειναι τα "γκριζα"(δεν ισχυει σαν ορος γιατι μπορει να ειναι και μαυρα...καφε μαυρο κτλπ)
ο Γερμανικος ποιμενικος φτιαχτηκε για να ειναι σκυλος εργασιας,ατρομητος.θαρραλεος,με σταθερα νευρα....οχι για να ειναι πετ!

Μπορει οντως το να βαζουμε εργασια= IPO SchH να ειναι ΛΑΘΟΣ...
Αλλα ειναι ενα κρητηριο που το σκυλι βγαζει πραγματα....
Απο πολλα χρονια πισω υπαρχαν "αγωνες"για να δειξουν αν ενας γερμανικος ποιμενικος ποιμενικος ειναι καταλληλος αναπαραγωγης!

η μορφολογια ειναι μια μεγαλη κερδοφορα μπιζνα...(μπορει να εχει γινει και το σπορ)
Παντως ειναι λυπηρο να βλεπει γ.π που να ειναι μονο ωραια....
Γνωμη μου παντα
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Αυτό το..... "ο ΓΠ ειναι ενας".....

μου θυμίζει λιγο το..... "ενα ειναι το κόμμα"


Μορφολογικό ΓΠ μπορεί να συμμετάσχει σε εξέταση εργασίας του WUSV ;
Εργασιακό ΓΠ μπορεί να συμμετάσχει σε ειδική του ομίλου ;
 
  • Like
Reactions: ISKENDER




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Καταφατική ερώτηση;

Οπως λεμε δημιουργική ασάφεια;
κάπου εδώ λοιπόν είναι και το ρεζουμέ .
Το ότι η εμπορικότητα αλλοίωσε κατά πολύ τα χαρακτηριστικά του ΓΠ δημιουργώντας την ανάγκη διαχωρισμού , δεν σημαίνει ότι ο ΓΠ είναι δύο .
Υπάρχουν μορφολογικά που δουλεύουν σαν γκρίζα και γκρίζα που δεν κάνουν ούτε τσαφ .
Αυτό όμως οφείλεται στον τρόπο εκτροφής και όχι στο τι ζητάει το πρότυπο .
Αν είδες το φετινό πρωτάθλημα αναπαραγωγής του ΚΟΓΠΕ πιστεύω πως καταλαβαίνεις τι εννοώ.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ποτέ μου δεν κατάλαβα πως είναι δυνατόν η εμπορικότητα να αλλοιώσει χαρακτηριστικά.
Ένα είναι το πρότυπο, αυτό της φυλής όχι της μάζας
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ποτέ μου δεν κατάλαβα πως είναι δυνατόν η εμπορικότητα να αλλοιώσει χαρακτηριστικά.
Ένα είναι το πρότυπο, αυτό της φυλής όχι της μάζας
λέγοντας εμπορικότητα δεν εννοώ το τι ζητάει η μάζα σε ποιότητα αλλά σε ποσότητα .
Η υπέρμετρη ζήτηση δημιούργησε εκτροφείς που απλά παράγουν στρατιές κουταβιών για να καλύψουν την ζήτηση .
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ζευγαρώνουν ότι θηλυκό υπήρχε αδιαφορώντας αν έχει τα χαρακτηριστικά που θα το κατατάξουν στο <<αποδεκτό αναπαραγωγής>> τουλάχιστον .
Σε πολλές των περιπτώσεων για να δημιουργηθούν κουτάβια με περγαμηνές , πολλοί από τους γεννήτορες αποκτούσαν πλαστές πιστοποιήσεις σε μια νύχτα , τόσο υγείας όσο και ικανοτήτων .
Αλλά για να μη το μακραίνουμε μιας και δεν είναι αυτό το ερώτημα του μέλους που άνοιξε το θέμα, ο ΓΠ είναι ένας και είναι αυτός που πληρεί πραγματικά τα στάνταρ του ομίλου .
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Η εμπορικότητα (εχω την εντύπωση) γεννιέται στάς Ευρώπας
και αναγκαστικά έρχεται και στους ελληνες εκτροφείς.

Το εντυπωσιακό ειναι οτι (αυτο που εχω καταλάβει εγω) οι δυο στους
τρείς νέους ιδιοκτήτες στη ελλαδα αγοράζουν και μετα συνηδοποιηουν τι απόκτησαν. Εχουν στο μυαλό τους μια εικόνα
και προχωράνε με αυτην.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Τα ΓΠ ειναι απο τα ποιο "εμπορικά" και για αυτο πέφτουμε συχνά
σε συζητήσεις γεμάτες τρέλα.

Για μένα το κυριότερο πρόβλημα στα ΓΠ ειναι το "πισω σύστημα"
τα αλλα που δεν εχουν να κάνουν με την ευζωία του ουτε τα πολυ ξέρω ουτε εχουν νομίζω μεγάλη σημασία. Ειναι απαράδεκτο σκυλος
με δυόμισι πόδια.

Σε αλλε φυλές που δεν πολυ ζητούμε γιατι δεν ειναι εμπορικές
(πχ τα ασιατικά που εχω εγω) μπορει τα πράγματα να ειναι ακομα
ποιο χειρότερα. Εχω κανει έρευνα σε "εκτροφεία" εχω δει και εχω
παρακολουθήσει πολλα σκυλια απο κοντά και αυτο που εχω να πω
ειναι ο κακός χαμός και εκει και παντου σε βασικά πράγματα.

Να μην κολλάμε και κρυβόμαστε πισω απο την φυλη μας σαν τους
παλιομοδίτες εκτροφείς και ιδιοκτήτες που εχουν τον "ουάο" σκυλο
που κανενας δεν τον εχει.

Η αλήθεια σώζει.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η δυσπλασία δεν προέρχεται από τις γωνιώσεις και την μορφολογία του προτύπου!

Γεια σας!:)

Από εκεί και πέρα αν ο ενδιαφερόμενος θέλει να αποκτήσει Γερμανικό Ποιμενικό καλό θα ήταν να γυρίσει τα clubs και να γνωρίσει ανθρώπους του χώρου. Είναι απαραίτητο!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf