Εκτροφεία γερμανικού ποιμενικού εργασιακών γραμμών.


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@ISKENDER ο Γ.Π πουλαει...εφτιαξαν ενα πανεμορφο σκυλι με κεφαλες χρωματα και ολα τα σχετικα...για να μπορει να μπει σε καθε σπιτι στον καναπε!Να μπει στο σπιτι και ο δικος μου καναπεδατος ειναι αλλα οχι μονο αυτο!!!

Και στην τελικη πιος φτιαχνει το προτυπο?

Παντως απο τα λιγα που εχω ακουσει για τα αγγλικα.γαλλικα μπουλντοκ π.χ ισως τελικα το εκτος προτυπου να ειναι και ΕΥΛΟΓΙΑ για τις ρατσες
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Και στην τελικη πιος φτιαχνει το προτυπο?
Ποιος τελικά φτιάχνει την F.C.I.?
Ποιος τελικά φτιάχνει τον S.V.?
Ποιος τελικά φτιάχνει το πρότυπο?
Ποιος στο διάολο πήρε τα άγρια κυνίδια και τα εξέλιξε σε σκύλους?
Ποιοι είμαστε και που πάμε?

Λόλα να ένα μήλο...

Ακόμα σε αυτό το επίπεδο είμαστε ρε συ @Logan ?
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@st3li0s εγώ προσωπικά είμαι σε χαμηλό επίπεδο.
Η Ερωτηση ηταν γιατι απο την εμπειρια μου την μικρη...ακουω για προτυπο και καλητευρεση του σκυλου!πραγμα που σε αλλες φυλες εχει καταστροφικα αποτελεσματα απο τν αρχικο τους "σχεδιασμο" και στον γ.π συγκεκριμενα στην πραξη δεν ισχυει....

Διαολε ας βρεθει ενα "μορφολογικο" να κατεβει σε αγωνα ΙPO να μας αφησει με το στομα ανοιχτο και θα γουσταρουμε στο υπογραφω...αλλα ΔΕΝ.
Γραφουν ολα Ipo3 και βιντεο δεν υπαρχουν!

Δεν θα ξεχασω ενα παλαιοτερο θεμα που ειχες ανοιξει(δεν θυμαμαι τιτλο)που για να πανε δυο μετρα και να δαγκωσουν αλλα τα παρακαλαγαν και για 2 μετρα φους εκανα 100γκαπα γκουπα!!και απο ταχυτητα μετρια!
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Eγω τι θα ηθελα?εναν σκυλο ομορφο,εργατικο,αθλητικο,με ταπεραμεντο,drives,social aggression,σκληρο,με πολυ καλο νευρικο συστημα...το τι χρωμα θα ειναι δεν με νοιαζει...το ποσο κλιση θα εχει δεν με νοιαζει!πως θα "ονομαζεται"δεν με νοιαζει!!!

Αυτα καλος η κακος ειναι τα workline Γ.Π.

Δεν πρεπει να υπαρχει γ.π για να ειναι στον καναπε!η πιο σωστα δεν γινεται να λεει καποιος θελω ενα ομορφο σκυλι για τον καναπε και να περνει γ.π!να ειναι ΚΑΙ στον καναπε ΝΑΙ!μονο καναπε ΟΧΙ
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τα ΓΠ ειναι απο τα ποιο "εμπορικά" και για αυτο πέφτουμε συχνά
σε συζητήσεις γεμάτες τρέλα.

Για μένα το κυριότερο πρόβλημα στα ΓΠ ειναι το "πισω σύστημα"
τα αλλα που δεν εχουν να κάνουν με την ευζωία του ουτε τα πολυ ξέρω ουτε εχουν νομίζω μεγάλη σημασία. Ειναι απαράδεκτο σκυλος με δυόμισι πόδια.

Το πίσω σύστημα που λες, είναι η συνέπεια μιας αλλαγής στην πλάτη.
Η αλλαγή στην πλάτη έγινε για συγκεκριμένους λόγους που αφορούν αφενός την ενδυνάμωση της ίδιας της πλάτης και αφετέρου την αντοχή.
Το πως και το γιατί είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο και προϋποθέτει βαθιά γνώση ανατομίας και μορφολογίας.

Οι συνέπειες αυτών των αλλαγών θέλουν πολύ συζήτηση. Αν όντως πέτυχαν αυτό που ήθελαν, αν υπήρχαν παράπλευρες απώλειες, αν τελικά τα πλεονεκτήματα είναι περισσότερα από τα μειονεκτήματα ή το ανάποδο.

Σε κάθε περίπτωση η υπερβολή πάντα κάνει κακό και δεν είναι λίγες οι φορές που γίνονται. Μην ξεχνάμε πως το πρότυπο το ερμηνεύει ο καθένας με την δικιά του οπτική. Πολλοί λοιπόν θεωρούν λανθασμένα πως το κλειδί της επιτυχίας είναι το the more the better.
Εκεί πρέπει να εστιάσουμε κατά τη γνώμη μου. Ειδικά σε τέτοια κατασκευή οι ισορροπίες είναι λεπτές και χρειάζεται πολύ προσοχή.

Μην κρίνουμε από το λάθος, αλλά να μάθουμε να ξεχωρίζουμε το σωστό.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Άλλο δεν έχουν μυαλό και άλλο δεν τα δουλεύουν.
Τα περισσότερα Γερμανικά εκτροφεία δεν δουλεύουν τα σκυλιά τους.
Είναι αδούλευτα!

Η κλίση δόθηκε για μεγαλύτερη εκρηκτικότητα!
Άρα δυνατό και αποτελεσματικό δάγκωμα χωρίς κλίση δεν υπάρχει.

Ο σκύλος είναι εκεί, αυτοί δεν πάνε προς τα εκεί!
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Άλλο δεν έχουν μυαλό και άλλο δεν τα δουλεύουν.
Τα περισσότερα Γερμανικά εκτροφεία δεν δουλεύουν τα σκυλιά τους.
Είναι αδούλευτα!

Η κλίση δόθηκε για μεγαλύτερη εκρηκτικότητα!
Άρα δυνατό και αποτελεσματικό δάγκωμα χωρίς κλίση δεν υπάρχει.

Ο σκύλος είναι εκεί, αυτοί δεν πάνε προς τα εκεί!
Μα αυτο ακριβως λεω...η κλιση δοθηκε για εκρηκτικοτητα και δαγκωμα!πραγμα που στην πραξη δεν ισχυει ουτε 0%!!!!

Υ,Γ Και σε καμια περιπτωση δεν τα λεω ολα αυτα επειδη εχω γκριζο.η επειδη θεωρω οτι ο δικος μου ειναι τουμπανο κτλπ!τα λεω καθαρα και μονο απο αυτα που εχω δει σε αγωνες αλλα και απο κοντα!!!

Υ.Γ2 Ποιος δεν εχει ακουσει το οκ μορφολογικο ειναι...η οκ μην το ζοριζεις πολυ μορφολογικο ειναι...για μορφολογικο εχει καλο δαγκωμα για μορφολογικο καλα παει!!!!ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΦΡΑΣΕΙΣ που δυστηχως ΙΣΧΥΟΥΝ σε πολλες τον περιπτωσεων

Υ.Γ3 Μηπως δεν ειναι τυχαιο??σε τι αγοραστικο κοινο απευθυνονται...Τυχαια περνουν "γκριζα".Μπορει και να μην υπαρχουν σκυλια οπως το εννοεις!
 
  • Like
Reactions: sea-mol


Unkas83

Member
31 Μαϊου 2015
16
5
Η κλίση δόθηκε για μεγαλύτερη εκρηκτικότητα!
Άρα δυνατό και αποτελεσματικό δάγκωμα χωρίς κλίση δεν υπάρχει.
!
Γιατι δεν υπαρχει ? τα μαλινουα πχ γιατι δαγκωνουν σα καρχαριες? και τι σχεση εχει το δαγκωμα με την κλιση ?
 
  • Like
Reactions: ghelly and sea-mol


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Γιατι δεν υπαρχει ? τα μαλινουα πχ γιατι δαγκωνουν σα καρχαριες? και τι σχεση εχει το δαγκωμα με την κλιση ?
Ει εσυ..μπορει να τσακωνομαστε μεταξυ μας!!αλλα προσεχε πως θα τα συγκρινεις τα μαλινουα!!αχαχχαχααχαχ
 


Unkas83

Member
31 Μαϊου 2015
16
5
Ει εσυ..μπορει να τσακωνομαστε μεταξυ μας!!αλλα προσεχε πως θα τα συγκρινεις τα μαλινουα!!αχαχχαχααχαχ
Χαχα οντως απαραδεκτος πεταξα την απαγορευμενη λεξη σε θεμα με γερμανικα !!
 
  • Like
Reactions: Dimi_21




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μα αυτο ακριβως λεω...η κλιση δοθηκε για εκρηκτικοτητα και δαγκωμα!πραγμα που στην πραξη δεν ισχυει ουτε 0%!!!!

Υ,Γ Και σε καμια περιπτωση δεν τα λεω ολα αυτα επειδη εχω γκριζο.η επειδη θεωρω οτι ο δικος μου ειναι τουμπανο κτλπ!τα λεω καθαρα και μονο απο αυτα που εχω δει σε αγωνες αλλα και απο κοντα!!!

Υ.Γ2 Ποιος δεν εχει ακουσει το οκ μορφολογικο ειναι...η οκ μην το ζοριζεις πολυ μορφολογικο ειναι...για μορφολογικο εχει καλο δαγκωμα για μορφολογικο καλα παει!!!!ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΦΡΑΣΕΙΣ που δυστηχως ΙΣΧΥΟΥΝ σε πολλες τον περιπτωσεων

Υ.Γ3 Μηπως δεν ειναι τυχαιο??σε τι αγοραστικο κοινο απευθυνονται...Τυχαια περνουν "γκριζα".Μπορει και να μην υπαρχουν σκυλια οπως το εννοεις!
Όλοι μας τις έχουμε ακούσει αυτές τις φράσεις όταν είμαστε μεταξύ μας.
Το θέμα και η ουσία είναι ότι ο σκύλος υπάρχει καθώς και το σταθεροποιημένο υπόβαθρο.
Απλώς οι μεν έχουν βολευτεί με το να παίρνουν σίγουρες λύσεις(κατευθείαν εργασιακό) και οι δε να έχουν βολευτεί με το να αρκούνται στην άλλη σίγουρη λύση(κατευθείαν μορφολογικό).
Δεν μπορούν να παντρέψουν γιατί έχουν ξεφύγει τα άκρα και έχουν μπει πολύ ξεκάθαρες διαφορές. Και φυσικά κανείς δεν θα καθίσει να παιδευτεί χωρίς σίγουρα αποτελέσματα.
Γιατί αν σου πω εγώ ότι η εργασία δεν είναι αυτή που θα πρέπει να φέρει ένα μορφολογικό αλλά και ένα εργασιακό, και είναι κάπου στην μέση, στα μάτια και των δύο πλευρών θα υπάρξει αναστάτωση. Οι μεν θα πρέπει να "ρίξουν" τον σκύλο γιατί παραέχει πάρει υψηλά drives και οι δε να δουλέψουν τον σκύλο παραπάνω.

Γιατι δεν υπαρχει ? τα μαλινουα πχ γιατι δαγκωνουν σα καρχαριες? και τι σχεση εχει το δαγκωμα με την κλιση ?
Το όλο θέμα είναι καθαρά πρακτικό, κατανομή δυνάμεων κατά την εργασία.
Τα Malinois μπορεί να είναι τετράγωνα αλλά είναι σχεδόν 10 κιλά ελαφρύτερα και φυσικά έχουν υψηλότερα drives από τα Γερμανικά Ποιμενικά.
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Κατι (σχετικα) ακυρο,τα Τερβιρεν μπορουν να κανουν την ιδια εργασια που αναφερετε πιο πανω με τα Γ.Π. ; Ή εστω αν ηθελε να παρει καποιος εναν Γ.Π. το Τερβιρεν θα μπορουσε να θεωρηθει εναλλακτικη επιλογη ;
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Όλοι μας τις έχουμε ακούσει αυτές τις φράσεις όταν είμαστε μεταξύ μας.
Το θέμα και η ουσία είναι ότι ο σκύλος υπάρχει καθώς και το σταθεροποιημένο υπόβαθρο.
Απλώς οι μεν έχουν βολευτεί με το να παίρνουν σίγουρες λύσεις(κατευθείαν εργασιακό) και οι δε να έχουν βολευτεί με το να αρκούνται στην άλλη σίγουρη λύση(κατευθείαν μορφολογικό).
Δεν μπορούν να παντρέψουν γιατί έχουν ξεφύγει τα άκρα και έχουν μπει πολύ ξεκάθαρες διαφορές. Και φυσικά κανείς δεν θα καθίσει να παιδευτεί χωρίς σίγουρα αποτελέσματα.
Γιατί αν σου πω εγώ ότι η εργασία δεν είναι αυτή που θα πρέπει να φέρει ένα μορφολογικό αλλά και ένα εργασιακό, και είναι κάπου στην μέση, στα μάτια και των δύο πλευρών θα υπάρξει αναστάτωση. Οι μεν θα πρέπει να "ρίξουν" τον σκύλο γιατί παραέχει πάρει υψηλά drives και οι δε να δουλέψουν τον σκύλο παραπάνω.



Το όλο θέμα είναι καθαρά πρακτικό, κατανομή δυνάμεων κατά την εργασία.
Τα Malinois μπορεί να είναι τετράγωνα αλλά είναι σχεδόν 10 κιλά ελαφρύτερα και φυσικά έχουν υψηλότερα drives από τα Γερμανικά Ποιμενικά.
Συμφωνω!διαφωνω μονο στον ριξιμο των drives!
Αν εννοεις τα γ.π που προσπαθουν να γινουν Μαλινουα συμφωνω και σε αυτο!

Και ρε φίλε Στέλιο εγω προσωπικά άκουγα για τον προηγούμενο πολυ καλα λόγια!προτασεις για ζευγαρώματα κτλπ!το ίδιο και για αυτόν...θα μπορούσα να πω τι μάγκας ειμαι άσε τους άλλους να βγάλουν άκρη μόνοι τους..ουτε λεφτά θα βγάλω ουτε θα κερδίσω κατι με αυτά που λεω!αλλα ειναι κρίμα και άδικο να πέρνει κάποιος Γ.Π και να ακούει για τον σκύλο του αυτές τις φράσεις...γιατι μπορει εμείς να τις εχουμε ακουστά και μονο...αλλα για κάποιου τον σκύλο λένε...
 
Last edited:


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Άρα θεωρούμε οτι και ο "μορφολογικος" Γ.Π. (ενα καλό -όσο γίνεται- δείγμα τουλάχιστον) μπορει να αποδόσει εργασία αρκεί να δουλευτεί σωστά ετσι;

Το αλλο που θελω να ρωτήσω εγώ ειναι, αν παραδείγματος χάρη κάποιος δεν θελει να ασχοληθεί με κυναθλημα για τους δικούς του λόγους. Αλλα γουστάρει απίστευτα Γ.Π., εχει ψαχτεί για αυτόν, ξερει τις απαιτήσεις του και ειναι συνειδητοποιημένος ιδιοκτήτης. Θα πρεπει να παρει; Γιατι πολλές φορές και σε αλλα θέματα, οπως και σε συζήτηση με άλλους ιδιοκτήτες στο international dog festival Athens πριν 2 χρόνια, αρκετοί υποστηρίζουν οτι πρεπει να παει σε μια φυλή που ειναι καθαρά συντροφιάς. Ο Γ.Π. ομως δεν ειναι αυτο που λέμε versatile dog; Κι οτι μπορει να ενταχθεί στην οικογένεια; Δεν μιλάμε τωρα για καραγκιόζηδες που παρατάνε τον σκυλο σε ταράτσα-πυλωτη ή τον παρατάνε νηστικό για να γινει φύλακας. Αλλα για ενα συνειδητοποιημένο ιδιοκτήτη ο οποίος θα δουλέψει σίγουρα τον σκυλο του σε ΒΥ και θα φροντίζει για την ευζωία/εκτόνωσή του. Και γιατι οχι αν θελήσει να του κανει φύλαξη χώρου ή μετά αν αποφασίσει κάποιο κυνάθλημα εν τέλει..
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
...αρκετοί υποστηρίζουν οτι πρεπει να παει σε μια φυλή που ειναι καθαρά συντροφιάς.
Ποιες είναι οι φυλές καθαρά συντροφιάς;
Αλλα για ενα συνειδητοποιημένο ιδιοκτήτη ο οποίος θα δουλέψει σίγουρα τον σκυλο του σε ΒΥ και θα φροντίζει για την ευζωία/εκτόνωσή του
Ακόμα και τα λεγόμενα lap dogs χρειάζονται όλα τα παραπάνω.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Μαλλον οπως το έγραψα έδωσα λάθος εντύπωση.. Οπότε σόρι για αυτο.. Φυλές συντροφιάς εννοώ πχ τα pug.. Αν δεν απατώμαι δεν προορίζονται για καποια εργασία απο το προτυπο τους.. Διορθώστε με αν κανω λαθος. Οπως επισης, ενας γ.π ή ενα χάσκυ εχουν μεγαλύτερες ανάγκες εκτόνωσης απο ενα pug..
 




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Thank you! Ειμαι σε προαστιακό και το σημα μου ειναι σαλάτα, οπότε δεν μπορουσα να ψάξω ποια ομάδα ειναι..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf