Εκτροφεία γερμανικού ποιμενικού εργασιακών γραμμών.


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Δεν άφησες λάθος εντύπωση, απλά εγώ ήθελα να τονίσω ότι ακόμα και οι σκύλοι της ομάδα 9, πρέπει να κοινωνικοποιηθούν, δουλευτούν και εκτονωθούν.

Όλα τα σκυλιά θέλουν συνειδητοποιημένο ιδιοκτήτη.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Elrandir


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δεν άφησες λάθος εντύπωση, απλά εγώ ήθελα να τονίσω ότι ακόμα και οι σκύλοι της ομάδα 9, πρέπει να κοινωνικοποιηθούν, δουλευτούν και εκτονωθούν.

Όλα τα σκυλιά θέλουν συνειδητοποιημένο ιδιοκτήτη.
Μηχάλη, έχεις απόλυτο δίκιο απλά νομίζω ότι το παιδί εννοούσε ότι δεν είναι σκυλιά εργασίας που έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις
 
  • Like
Reactions: Elrandir


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Thank you again! Δεν το εχω και πολυ με το λογο..

@Michalis-Maya
Ασφαλώς και θέλουν ολα ΒΥ και να φροντίσεις για την ευζωία τους. Αλλα αν σπανίως αν μιλήσεις με άλλους και τους πεις οτι θελεις να πάρεις μια φυλή της ομάδας 9 θα σε αποτρέψουν γιατι δεν θα κανει εργασία. Γιατι ακριβώς δεν προορίζονται για εργασία. Οι πιο ευσυνείδητοι μπορει να σε προϊδεάσουν για τα προβλήματα που μπορει να εχουν κάποιες απο αυτές τις φυλές. Αν ομως μιλήσεις για "εργασιακή" φυλή, συνηθως σε αποτρέπουν αν τους πεις οτι δεν θα κανεις (ή δεν το εχεις στα άμεσα σχέδια) ipo, agility ή κατι τέτοιο..
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων πχ κυνηγόσκυλων ή σκύλων φύλαξης ή κάποιων μεμονωμένων ξεμπαρκων περιπτώσεων, η συντριπτική πλειοψηφία δεν εκτελεί την εργασία για την οποία προορίζονταν.
Συνεπώς οι περισσότεροι σκύλοι είναι άνεργοι:D

Όλα τα άλλα είναι υποκατάστατα "εργασίας". Ψάχνεις δλδ τρόπους εκτόνωσης παρεμφερείς με την αρχική εργασία, μπας και ξυπνήσεις κάποιο γονίδιο...

Και αυτό φυσικά δεν είναι τωρινό.
Τα terriers πχ ήδη από το 1890 είχαν βγει στη σύνταξη. Ελάχιστα ήταν αυτά τα οποία δούλευαν στην ύπαιθρο και κορόιδευαν μάλιστα τους φλουφληδες γαλαζοαίματους εκθεσιακούς.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ναι, αλλά ακόμα σε αυτά που δεν δουλεύουν πια κάποια στοιχεία του χαρακτήρα υποδηλώνουν την αρχική τους εργασία. Ας πούμε εμένα μου αρέσουν και τα westies αλλά παραμένουν terriers που εμένα σαν χαρακτήρας δεν μου ταιριάζουν.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και βέβαια διατηρούν αυτά τα χαρακτηριστικά. Το έχουν μέσα τους.

Εξαρχής είχαν μπει τα υλικά (γονίδια) μέσα στη σούπα (gene pool). Ο βαθμός έκφρασης διαφέρει απλά σε ατομικό επίπεδο. Κάποια άτομα της φυλής το έχουν πιο έντονο, κάποια άλλα όχι.
Και εκεί είναι η δυσκολία. Να επιλέξεις τα άτομα εκείνα που το έχουν, χωρίς όμως να έχουν δουλειά να κάνουν για να στο αποδείξουν.
Αυτή την έννοια έχουν και οι εξετάσεις εργασίας.

Σε φυλές που δεν υπάρχουν τέτοιες εξετάσεις, αλλά είχαν ένδοξο εργασιακό παρελθόν, απλά αυτοσχεδιαζεις για να δεις.

ή σε κάποια άτομα κάνει μπαμ από μόνο του. :mad::D
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Εγω διαβάζω 4 σελίδες και απάντηση δεν εχει δώσει κανεις στην αρχική ερώτηση του φίλου

http://www.marathon-land.gr/marathon/index.php?route=product/category&path=35_49

http://www.gsdforlife.com/blood_lines.php

http://alexanderland.gr/contact-us

http://www.policedogs.gr/el/ektrofi

https://www.facebook.com/pages/Work...478832728921546?sk=timeline&ref=page_internal

http://hundesportclub.gr/el/availability-gr.html. Αν περαςεις απο όλους αυτούς και μιλήσεις ,σιγουρα θα μάθεις πολλα πράγματα και θα δεις αν κανεις για τετοιο σκυλο, αλλα πρπει να μιλήσεις με όσους πιο πολλούς μπορεις και οχι μονο με τον πρώτο που θα βρεις
 
Last edited by a moderator:


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Άσε, Μιχάλη,
Κι εμείς κάποτε (και ειδικά η γυναίκα μου ήταν τρελή και παλαβή) ψαχτήκαμε για Γ.Π. ...
Αλλά, με αυτά και μ΄αυτά που διαβάσαμε - ακούσαμε - συναντήσαμε (και εξακολουθούμε), είπαμε, με μιά φωνή: Παπούτσι απ' τον τόπο σου!!!:D;)
Και όλοι κατάλαβαν από ποιο χωριό είναι ο johnk....

 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τελείως off-topic... αλλά δεν κρατήθηκα...

Και όλοι κατάλαβαν από ποιο χωριό είναι ο johnk....

Καλά, @sea-mol , μιλάμε για ένα από τα καλύτερα postsου έχω διαβάσει στο φόρουμ!!!:D
Εξάλλου, η χαρά μου μεγαλώνει γιατί δεν χρειάστηκες προσπάθεια για να καταλάβεις σε ποιόν απευθυνόταν (κυρίως - γιατί υπάρχουν κι άλλες "κρυφές πληγές" εδώ μέσα!) αυτό που έγραψα!:p

Υ.Γ.1. Δεν διευκρίνισες, όμως, ότι αυτή είναι παλιά οικογενειακή φωτογραφία... εγώ είμαι ο τελευταίος, στα δεξιά, όταν ήμουν 23 ετών! Τα υπόλοιπα (φίλε @east49 ) είναι πρώτα ξαδέλφια μου, που σου έλεγα προχτές (και δεν τους έχω παρακολουθήσει έκτοτε)...:sneaky:

Υ.Γ.2. Και όχι μόνο από αυτό το χωριό, όμως, μιάς και κατάγομαι και από το άλλο "χωριό"... κοινώς, Κώστα μπορείς να πεις (με ασφάλεια) για μένα ότι, όπως έλεγε και ο "συμπατριώτης μου" (από το άλλο χωριό) Sir Winston Churchill: "Ο Κολόμβος όταν ξεκίνησε, δεν ήξερε που πήγαινε και, όταν έφτασε, δεν ήξερε που βρισκόταν"...:cool:

Υ.Γ.3 ή αλλιώς, Κώστα, όπως λέει και η "δική σου" συμπατριώτισσα, η Γλυκερία:
"Εγώ είμαι τα παράλογα και τα λογικά,
εγώ διαλέγω σχέδια, κόσμο, υλικά,
εγώ το χτίζω τ' όνειρο, μάτια μου γλυκά,
εγώ που ζω στα ψεύτικα, κλαίω αληθινά..."

Αφιερωμένο, φίλε Κώστα!:)
 
  • Like
Reactions: sea-mol and GRDANE


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Καλημέρα και kynergon.com , θα μάθεις πολλα πράγματα για εργασία απο kynergon !
 




ILIAS_87

New Member
8 Ιανουαρίου 2016
3
1
36
Γειά σας, καλή Χρόνια κιόλας! Να κάνω μια ερώτηση; ενδιαφέρομαι για γερμανικό ποιμενικό κ μου είπαν για το Λάζαρος Κεννελ. Είναι εκτροφείο. Έχει κανένας άποψη; Δεν θα μείνω καιρό στην Αθήνα , κ Επίσης κάνα 2 Αλλά που ρώτησα αυτή την στιγμή δεν έχουν έτοιμο κουτάβι. Αν μπορείτε να μου πείτε θα με διευκολύνετε! Ευχαριστω!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γειά σας, καλή Χρόνια κιόλας! Να κάνω μια ερώτηση; ενδιαφέρομαι για γερμανικό ποιμενικό κ μου είπαν για το Λάζαρος Κεννελ. Είναι εκτροφείο. Έχει κανένας άποψη; Δεν θα μείνω καιρό στην Αθήνα , κ Επίσης κάνα 2 Αλλά που ρώτησα αυτή την στιγμή δεν έχουν έτοιμο κουτάβι. Αν μπορείτε να μου πείτε θα με διευκολύνετε! Ευχαριστω!
χμ, από την ιστοσελίδα δεν σχημάτισα την καλύτερη γνώμη. Εκτρέφει 6 !!?? φυλές, δεν βλέπω τα εκτροφικά του σκυλιά: pedigree, φωτογραφίες, εξετάσεις, συμμετοχές σε εκθέσεις. Εγώ θα έτρεχα μακριά...
 
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Γειά σας, καλή Χρόνια κιόλας! Να κάνω μια ερώτηση; ενδιαφέρομαι για γερμανικό ποιμενικό κ μου είπαν για το Λάζαρος Κεννελ. Είναι εκτροφείο. Έχει κανένας άποψη; Δεν θα μείνω καιρό στην Αθήνα , κ Επίσης κάνα 2 Αλλά που ρώτησα αυτή την στιγμή δεν έχουν έτοιμο κουτάβι. Αν μπορείτε να μου πείτε θα με διευκολύνετε! Ευχαριστω!
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΝΑΙ
 
  • Like
Reactions: Aslan


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΝΑΙ
μην το λες απότομα, γιατί την τελευταία φορά (πριν κλεισει το φορουμ) που ρώτησαν και τους είπα ότι δεν ειναι.... ενημερώθηκε ο "εκτροφεας" και μπήκε και εκραζε!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ναι γιατι αποκλειετε να ειναι καποιος μελος και απλα να παρακολουθει
η μονο μια φορα επεσε συρμα και καποιος μπηκε να δει
η δεν υπαρχουν καλοθελητες και φιλοι εδω μεσα που ζουν για να τα μεταφερουν ολα αυτα
δεν τολμας να πεις κατι και ξερεις οτι θα το μαθουν ολοι
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
ναι γιατι αποκλειετε να ειναι καποιος μελος και απλα να παρακολουθει
η μονο μια φορα επεσε συρμα και καποιος μπηκε να δει
η δεν υπαρχουν καλοθελητες και φιλοι εδω μεσα που ζουν για να τα μεταφερουν ολα αυτα
δεν τολμας να πεις κατι και ξερεις οτι θα το μαθουν ολοι
Αυτό ξαναπές το!!
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ναι γιατι αποκλειετε να ειναι καποιος μελος και απλα να παρακολουθει
η μονο μια φορα επεσε συρμα και καποιος μπηκε να δει
η δεν υπαρχουν καλοθελητες και φιλοι εδω μεσα που ζουν για να τα μεταφερουν ολα αυτα
δεν τολμας να πεις κατι και ξερεις οτι θα το μαθουν ολοι
Μα ξέρω πολύ συγκεκριμένα ποια έριξε σύρμα... και γιατί το έκανε!
 
  • Like
Reactions: johnk


Konospanag

Member
18 Οκτωβρίου 2018
6
4
44
ΚΗΦΙΣΙΑ
Αν επιτρέπεται για ποιο λόγο δεν θέλετε έναν ολοκληρωμένο Γερμανικό ποιμενικό, όπως προστάζει το πρότυπο της φυλής του, που να έχει το ταμπεραμέντο και την μορφολογία που απαιτείται;
Με κάποια χρόνια καθυστέρηση: Αν και ο φίλος δεν το ξέρει ο λόγος είναι ένας και μοναδικός: Είναι από λίγα εώς ελάχιστα τα μοροφολογικά που έχουν όλα αυτά που λες. Το αντίστροφο περίπου ισχύει για τα γκρίζα. Είναι ελάχιστα αυτά που δεν είναι ολοκληρωμένα... (Μιλάμε για σωστές εκτροφές πάντα)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf