Ελληνικές φυλές ποιμενικών σκύλων


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Την κυρία σε πια από τις 3 θα την κατατάξουμε?

[video=youtube;iK-JM741fCw]http://www.youtube.com/watch?v=iK-JM741fCw[/video]
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το οτι ειναι ξαπλωμενη δεν βοηθαει καθολου...
σιγουρα δεν ειναι μεγαλοσωμη αλλα στοιχεια οπως η ηλικια της το υψος το βαρος της θα βοηθουσαν αρκετα...
με την εις ατοπον απαγωγη...
δεν ειναι λευκο τσοπανοσκυλο...
με το λιγο που φαινεται δεν ειναι μολοσσος ηπειρου
ισως να μπορουσε να τοποθετηθει σε ελληνικο ποιμενικο ελαφρυ τυπου... αν και κατα ποσο ειναι αποδεκτο... δεν γνωριζω...
μια επισκεψη σε αναγνωριση φυλης θα βοηθουσε.... τα μαλλα....
 






agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Θα ήθελα να εκφράσω μερικές απορίες...
Το αν ή όχι αναγνωρίζεται μια φυλή εξαρτάται απ'τον αριθμό των ατόμων της?
Ο διαχωρισμός των 3 φυλών των ποιμενικών σε ΛΕΤ, ΕΠ και ΜΗ έγινε από τον ΚΟΕ, τον ΟΦΕΠ ή από κοινού?
Ο διαχωρισμός έγινε μόνο βάσει μορφολογίας, χαρακτηριστικών ή και εργασίας ή πως αλλιώς?

Προσωπικά πιστεύω πως ΤΟ πρότυπο δύσκολα απαντάται.
Ναι μεν οι περισσότεροι ιδιώτες που έχουμε Ε.Π. αν θεωρούμε ή μας πουν/κρίνουν ότι ο σκύλος μας έχει θέματα προτύπου δεν θα προβούμε σε ζευγάρωμα, απλώς και μόνο επειδή αγαπάμε τη φυλή και φροντίζουμε για την εξέλιξή της.
Και αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν κτηνοτρόφοι που εξίσου ενδιαφέρονται για τη φυλή και κάνουν το ίδιο, όλα καλά...
Όμως πόσοι είναι αυτοί που κάνουν γέννες ανεξέλεγκτες και όχι μόνο με ΕΠ μεταξύ τους αλλά και με άλλων φυλών σκυλιά? Και όλα "πασάρονται" για ΕΠ?
Δε χαλάει το πρότυπο κατ'αυτόν τον τρόπο?
Υπάρχει κάποιος που να ελέγχει τι είδους σκυλιά κυκλοφορούν σε μαντριά ή ακόμα και στο...Κολωνάκι?

Και έστω ότι μιλάμε για το ιδανικό..., ότι όλοι που έχουν ΕΠ ακολουθούν το "πρωτόκολλο"...
Είναι καταγεγραμμένα όλα τα σκυλιά? (όχι)
Όλοι όσοι κάνουν γέννες το δηλώνουν? (όχι)

Το πρότυπο το έχω διαβάσει. Στη θεωρία είναι μια χαρά. Πόσα από τα σκυλιά που κυκλοφορούν δεν έχουν τα "θεματάκια" τους?
Επιτρέψτε μου να απαντήσω τα περισσότερα. (άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο...)
Μπορούμε να επιστρέψουμε στο παρελθόν? (από την άποψη του προτύπου εννοώ και αν υποθέσουμε ότι αυτό ήταν το ιδανικό)
Δεν γίνεται...
Και το πρότυπο που αναφέρεται, στα χαρτιά πάντα, από πότε υπάρχει? Θέλω να πω πόσο ...πίσω πάμε?

(εγώ κι αν είμαι άσχετη...)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Θα ήθελα να εκφράσω μερικές απορίες...
Το αν ή όχι αναγνωρίζεται μια φυλή εξαρτάται απ'τον αριθμό των ατόμων της?
Για την fci ναι...
Ο διαχωρισμός των 3 φυλών των ποιμενικών σε ΛΕΤ, ΕΠ και ΜΗ έγινε από τον ΚΟΕ, τον ΟΦΕΠ ή από κοινού?
ΚΟΕ...
Ο διαχωρισμός έγινε μόνο βάσει μορφολογίας, χαρακτηριστικών ή και εργασίας ή πως αλλιώς?
Μορφολογιας

Προσωπικά πιστεύω πως ΤΟ πρότυπο δύσκολα απαντάται.
Ναι μεν οι περισσότεροι ιδιώτες που έχουμε Ε.Π. αν θεωρούμε ή μας πουν/κρίνουν ότι ο σκύλος μας έχει θέματα προτύπου δεν θα προβούμε σε ζευγάρωμα, απλώς και μόνο επειδή αγαπάμε τη φυλή και φροντίζουμε για την εξέλιξή της.
Και αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν κτηνοτρόφοι που εξίσου ενδιαφέρονται για τη φυλή και κάνουν το ίδιο, όλα καλά...
Όμως πόσοι είναι αυτοί που κάνουν γέννες ανεξέλεγκτες και όχι μόνο με ΕΠ μεταξύ τους αλλά και με άλλων φυλών σκυλιά? Και όλα "πασάρονται" για ΕΠ?
Δε χαλάει το πρότυπο κατ'αυτόν τον τρόπο?
Υπάρχει κάποιος που να ελέγχει τι είδους σκυλιά κυκλοφορούν σε μαντριά ή ακόμα και στο...Κολωνάκι?
Ναι...λοιπόν?

Και έστω ότι μιλάμε για το ιδανικό..., ότι όλοι που έχουν ΕΠ ακολουθούν το "πρωτόκολλο"...
Είναι καταγεγραμμένα όλα τα σκυλιά? (όχι)
Όλοι όσοι κάνουν γέννες το δηλώνουν? (όχι)
Ναι...λοιπόν?

Το πρότυπο το έχω διαβάσει. Στη θεωρία είναι μια χαρά.
Που το ξέρεις? Παρακάτω δηλώνεις άσχετη...
Πόσα από τα σκυλιά που κυκλοφορούν δεν έχουν τα "θεματάκια" τους?
Επιτρέψτε μου να απαντήσω τα περισσότερα. (άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο...)
Που το ξέρεις? Παρακάτω δηλώνεις άσχετη...
Μπορούμε να επιστρέψουμε στο παρελθόν? (από την άποψη του προτύπου εννοώ και αν υποθέσουμε ότι αυτό ήταν το ιδανικό)
Δεν γίνεται...
Και το πρότυπο που αναφέρεται, στα χαρτιά πάντα, από πότε υπάρχει? Θέλω να πω πόσο ...πίσω πάμε?

(εγώ κι αν είμαι άσχετη...)
Τελικά τι ρωτάς?
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις...:)

Για το πρώτο "ναι...λοιπόν?": Αν το πρότυπο είναι "πειραγμένο" πώς θα καταλήξουμε κάπου? Ότι αυτό είναι ΤΟ πρότυπο και από κει και πέρα πορευόμαστε...Προφανώς δε μιλάμε για σκυλιά όπως οι ΓΠ ή λαμπ που όλα πάνω κάτω μοιάζουν.... Αλλά με ποιο μπούσουλα πάμε παρακάτω?

Για το δεύτερο "ναι...λοιπόν?": Μάλλον τελικά δεν χρειάζεται να είναι καταγεγραμμένα όλα τα σκυλιά...(???). Και αν δεν είναι, γιατί κοβόμαστε για τον πληθυσμό τους....(ή μήπως δεν κοβόμαστε κι όλας...)

Για το πρώτο "που το ξέρεις...? Παρακάτω δηλώνεις άσχετη": Ρωτάς που το ξέρω ότι το έχω διαβάσει?? Εε..., το ξέρω, γιατί το έχω διαβάσει...:p
Και εννοώ ότι "στη θεωρία είναι μια χαρά" ότι στα χαρτιά ..., στα λόγια..., και ωραιότατο και καλογραμμένο και κατανοητό....Πόσο απέχει από την πράξη αναρωτιέμαι...

Για το δεύτερο "που το ξέρεις...? Παρακάτω δηλώνεις άσχετη": Το ξέρω από τα λεγόμενα των ιδιοκτητών τους...(ε, και σε μερικές περιπτώσεις βγάζει και μάτι..., όσο άσχετος κι αν είσαι....Για παράδειγμα ο δικός μου...:p). Και οκ...άσχετη είμαι, σε σχέση με τους περισσότερους, αλλά άμα δεις μερικές φωτό, διαβάσεις αυτά που υπάρχουν, ε..., το μάτι κάααααπως "μαθαίνει" στο να ξεχωρίζει δυο πράγματα...

Και στο τέλος αναρωτιέσαι...."Τι ρωτάς???"
Καλή ερώτηση...

Αν δεν τεθεί μια βάση..., όπως για παράδειγμα το πρότυπο και ο πληθυσμός, πώς θα πάμε παρακάτω???
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
sea-mol...
Μόλις διαπίστωσα ότι σου απάντησα (σχεδόν) άλλα αντί άλλων...
Μπερδεύτηκα με τις παραθέσεις σου...και τις απορίες σου...Και άντε να το διορθώσω τώρα...:(

(σόρυ...., θα επανέλθω...)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αυτή την στιγμή, από την στιγμή που οι φυλές είναι υπό διαμόρφωση και σταθεροποίηση είναι προφανές ότι πολλά δείγματά τους θα έχουν μεγαλύτερη ή μικρότερα ελλατώματα κι αποκλείσεις από τα πρότυπά τους....

Η διαμόρφωση των προτύπων είναι μεγάλο θέμα....εφόσον θέλουμε να ξαναγεννήσουμε τις φυλές, τα πρότυπα πρέπει να πηγάζουν από την ιστορία....
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις...:)
Παρακαλώ...δεν κάνει τίποτα....
Τα "ναι λοιπόν" σημαίνουν που θες να καταλήξεις.....

Για το πρώτο "ναι...λοιπόν?": Αν το πρότυπο είναι "πειραγμένο" πώς θα καταλήξουμε κάπου? Ότι αυτό είναι ΤΟ πρότυπο και από κει και πέρα πορευόμαστε...Προφανώς δε μιλάμε για σκυλιά όπως οι ΓΠ ή λαμπ που όλα πάνω κάτω μοιάζουν.... Αλλά με ποιο μπούσουλα πάμε παρακάτω?
Μα είπες ότι είναι μια χαρά το πρότυπο...δεν είπες πουθενά ότι είναι πειραγμένο ή λάθος...

Για το δεύτερο "ναι...λοιπόν?": Μάλλον τελικά δεν χρειάζεται να είναι καταγεγραμμένα όλα τα σκυλιά...(???). Και αν δεν είναι, γιατί κοβόμαστε για τον πληθυσμό τους....(ή μήπως δεν κοβόμαστε κι όλας...)
Ξανα: το "ναι λοιπόν" δεν σημαίνει : καλά κάνει και έχει έτσι η κατάσταση!!! Σημαίνει : ναι...ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ?

Για το πρώτο "που το ξέρεις...? Παρακάτω δηλώνεις άσχετη": Ρωτάς που το ξέρω ότι το έχω διαβάσει?? Εε..., το ξέρω, γιατί το έχω διαβάσει...:p
Και εννοώ ότι "στη θεωρία είναι μια χαρά" ότι στα χαρτιά ..., στα λόγια..., και ωραιότατο και καλογραμμένο και κατανοητό....Πόσο απέχει από την πράξη αναρωτιέμαι...
Ξανά...αν δηλώνεις άσχετη...που το ξέρεις ότι είναι σωστό και ωραιότατο ένα πρότυπο??? Στην σύνταξη και την ορθογραφία αναφέρεσαι?

Για το δεύτερο "που το ξέρεις...? Παρακάτω δηλώνεις άσχετη": Το ξέρω από τα λεγόμενα των ιδιοκτητών τους...(ε, και σε μερικές περιπτώσεις βγάζει και μάτι..., όσο άσχετος κι αν είσαι....Για παράδειγμα ο δικός μου...:p). Και οκ...άσχετη είμαι, σε σχέση με τους περισσότερους, αλλά άμα δεις μερικές φωτό, διαβάσεις αυτά που υπάρχουν, ε..., το μάτι κάααααπως "μαθαίνει" στο να ξεχωρίζει δυο πράγματα...
Μάιστα...οπότε είσαι λίγο σχετικότερη από άσχετη...

Και στο τέλος αναρωτιέσαι...."Τι ρωτάς???"
Καλή ερώτηση...

Αν δεν τεθεί μια βάση..., όπως για παράδειγμα το πρότυπο και ο πληθυσμός, πώς θα πάμε παρακάτω???
μ...
Αυτό?
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Μα.., όχι.., ειλικρινά ευχαριστώ...:)
Και το κατάλαβα ότι το "ναι λοιπόν" εννοεί...."που θες να καταλήξεις"...

Όσον αφορά στο πρότυπο έτσι όπως είναι γραμμένο...
Δεν αναφερόμουν μόνο στη σύνταξη και την ορθογραφία...Αλλά στο θεωρητικό του πράγματος...Και από πότε ισχύει αυτή η θεωρία..., πόσο "παλιά" πάει...και πόσο "συμβαδίζει" με το παρόν...

Όσον αφορά στον πληθυσμό...
Θέλω να καταλήξω (να μου πεις και γιατί δεν το κάνεις τόση ώρα??? Σωστό κι αυτό...) ότι αν η αναγνώριση μιας φυλής οφείλεται ΚΑΙ στον αριθμό των ατόμων της, τότε αν δεν είναι όλα καταγεγραμμένα..., μόνο πίσω πάμε...

(τελικά θα μπορούσα αρχής εξαρχής να ρωτήσω αυτό το τελευταίο, αντί να αναρτώ ....ερωτηματολόγια....)
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Από τα τόσα Ελληνικής καταγωγής τσοπανόσκυλα που υποτίθεται ότι υπάρχουν σε κάθε γειτονιά, πόσα άραγε είναι όντως άτομα των φυλών αυτών;
 


θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
και αφού είναι ώρα αποριών ,ρωτώ κ εγώ : τελικά στόχος είναι να αναβιώσει η φυλή ως είχε στα πολύ προγενέστερα χρόνια με βάση τους ελάχιστους γεννήτορες που θεωρούνται εθνικός θησαυρός ή ρεαλιστικότερη είναι η ροπή προς την ΄δημιουργία΄ φυλής με αρκετά από τα χαρακτηριστικά ,τόσο μορφολογικά όσο και εργασιακά ,που υπάρχουν στην δεξαμενή γονιδίων ?
Ίδια ερώτηση κάνω κ σε εκτροφείς κ μέλη του οφεπ αλλά άκρη δεν βγάζω...
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
@foibos,

Ποιός θα κρίνει λοιπόν αν και πόσα είναι άτομα των φυλών?

Και σε σχέση με το προηγούμενο που έγραψες...
Μπορεί να ξαναγεννηθεί μια φυλή, όταν υπάρχουν τόσες προσμίξεις? Πώς?
Και στην τελική αυτό είναι το ζητούμενο? Να ξαναγεννηθεί η φυλή ή να εξελιχθεί?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για τον Μολοσσό της Ηπείρου, που γνωρίζω καλύτερα τα εκτροφικά του, ο στόχος είναι η αναγέννηση της φυλής κι όχι η δημιουργία μιας νέας!
Και δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, οι βάσεις και τα δεδομένα υπάρχουν, απαιτούνται όμως οργάνωση και συνεργασία!

Για τον ΟΦΕΠ, ποιοι είναι οι στόχοι του αυτή την δεδομένη χρονική στιγμή δεν ξέρω να σου πω....
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Πολύ ωραία φωτογραφία.
Απαντά εν μέρει στο τι είχαμε, και τι μπορούμε να ελπίζουμε.
Στα υπόλοιπα ζητήματα θα θέλατε να τοποθετηθείτε;
Ποιές είναι οι κινήσεις που πρέπει να γίνουν; Πως μπορεί να προχωρήσει η αναγνώριση του ΔΟΜΗ από τον ΚΟΕ; Γίνεται οι άνθρωποι του ΟΦΕΠ και του ΔΟΜΗ να ξεπεράσουν τις διαφωνίες τους και τις όποιες πικρίες και να (ξανα)καθήσουν στο ίδιο τραπέζι;

Υ.Γ. Σήμερα είδα φωτό από κουτάβι σε γκρουπ του FB που μου θύμησε αυτά τα σκυλιά. Έχει αίματά τους;
 


molossos

Member
6 Φεβρουαρίου 2009
12
0
Νομίζω ότι όλοι γνωρίζουν την θέση μου, και για τα παιδια που δεν με γνωριζουν πρώην μέλος του ΟΦΕΠ ιδρυτικό μέλος του ΔΟΜΗ και αντιπρόεδρος του. Κατά πρώτον ο ΚΟΕ καθυστερεί εδώ και 4 χρονιά την αναγνώριση του ΔΟΜΗ επικαλούμενος διάφορα και αυτό δημιουργεί μεγάλο προβλιμα στον ΔΟΜΗ στα μέλη του και στην εκτροφή του Μολοσσικου σκύλου γιατί? άραγε. Στο δεύτερο ερώτημα σου αν οι άνθρωποι του ΟΦΕΠ και του ΔΟΜΗ γίνεται να ξεπεράσουν τις διαφωνίες τους και τις όποιες πικρίες και να (ξανά)καθίσουν στο ίδιο τραπέζι;έχω να σου πω ότι το βλέπω δύσκολο έως ακατόρθωτο, εξαλου για να μιλάμε καθαρά εγώ δεν νομίζω ότι μπορούμε προς το παρόν να αναδημιουργήσουμε τρεις ποιμενικές φυλές (προσωπική άποψη) μακάρι να βρεθούν τόσοι άνθρωποι να ασχοληθούν με τις Ελληνικές φυλές. Οσο για το κουταβι που ειδεσ στο fb αν ήταν ένα μαυρούλι με άσπρο στήθος ναι δικιάς μου εκτροφή είναι και στο πεντιγκρι του μπορείς να πας πολλές γενιές πίσω και μάλιστα είναι ίδια γραμμη με τον σκυλο τις φωτογράφιας:).

το κουταβι

DSC_0228.JPG:)

το κουταβι

Αντίγραφο από DSC_0116.JPG

Ο πατερας του κουταβιου σαν κουταβι

DSC_1317.jpg

Ο πατερας του κουταβιου σαν κουταβι

DSC_1227.JPG

Ο πατερας του κουταβιου σαν κουταβι

Αντίγραφο από DSC_1291.jpgΑντίγραφο από DSC_1291.jpg

Ο πατερας του κουταβιου 3 χρονων

DSC_0060.JPGΤα σχολια δικα σας:)
 
Last edited by a moderator:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf