Επίθεση από Πιτ Μπουλ




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
τοποθετηθηκα εδω γιατι βλεπω οτι εχετε αγιοποιησει τα πιτμπουλ...οσοι εχουν δει ξερουν....ενα στα δυο βγαινει καλο και αυτο με αλυσιδα....
αυτο με τις γατες ειχε γινει στο νησι μου...χειμωνα μενω αθηνα....και οπως ειπα εδω στην περιοχη μου εχει πραγματικα γεμισει με πιτμπουλ..ολοι κανουν παρανομες γεννες και τα χαριζουν//....
με ενα χιλιαρικο στον εκπαιδευτη και λιγα αναβολικα γινεται σκυλι δολοφονος....
το καταλαβαινεις ετσι?

τεσπα το θεμα ειναι οτι αυτη η ρατσα δεν θα επρεπε να δινεται ετσι σε οποιον να ναι..και επισης αυτοι που εχουν τετοια σκυλια θα πρεπει ΕΞΩ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΛΥΣΙΔΑ...διαφωνεις οτι ειναι επικινδυνα χωρις αλυσιδα?
Ναι διαφωνώ, κάθετα. ιδιαίτερα στα δυναμικά σκυλιά. Προφανώς δεν έχεις κρατήσει ποτέ στην ζωή σου, σκυλί με αλυσίδα.... (εκτός αν έχεις χέρια τανάλιες)
 










pao131908

Banned
Banned
22 Μαϊου 2018
83
22
32
τεσπα εμενα δεν με ενδιαφερει ετσι και αλλιως
ας τα εχουν ελευθερα...
εγω κοιταω το γενικο καλο των σκυλιων και των γατιων της περιοχης:whistle:
 
  • Like
Reactions: Konmac


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Σε καταλαβαίνω απόλυτα pao131908.
Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες αν και θα θέλαμε περισσότερες
 








vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ας μην θεοποιούμε και μην μεγαλώνουμε μια φήμη του ανίκητου σκύλου που η δύναμη του ξεπερνάει 80κιλα σκυλιά και χρειάζεται μια χρυσή σφαίρα στην καρδιά για να πεθάνει.:D
Πόσα σκυλιά έχουν θέμα με άλλους σκύλους ? πόσες φυλές ? το ένα είναι κυριαρχικό και δυναμικής φυλής και το άλλο ανισόρροπο.
Μην φορτώνουμε στα πιτ το παρελθόν τους δυστυχώς η ευτυχώς δεν υπάρχουν αυτοί οι σκύλοι . Πόσα πραγματικά APBT έχετε δει ? Εγώ έχω δει 4-5 σε όλη μου την ζωή και πάρα πάρα πολλά τυπου πιτ.
Δεν είναι για τον καθένα όπως δεν είναι κανένας σκύλος, φυσικά και μπορούν α γίνουν επικίνδυνα οπως μπορεί να γίνουν αρκετές 10δες άλλες φυλές.
Η φήμη του το φέρνει σε λάθος χέρια και αν δεν σταματήσει αυτή η φήμη δεν θα σταματήσουν τα λαθος χέρια και βέβαια το ανεξέλεγκτο ζευγάρωμα και η χαμηλές τιμές του καθε κυρ.Μητσου εχει γεμίσει τον κόσμο απο πιτομορφα 40κιλα σκυλιά με νεύρα κρόσσια που καλύπτουν τα γούστα του κάθε βλαμένου.
Ισως για αυτά τα αμοιρα είναι καλυτερο να απαγορευτουν και να εξαφανιστουν γιατι η ανθρωπινη βλακεία δεν θα εξαφανιστεί ποτε :(
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
ρε pao κανεις ΔΕΝ αγιοποιησε τα πιτμπουλ... γιατι απλα δεν υπαρχει λογος να το κανουμε !
επιθεση μπορεις να δεχτεις απο αλλες 10 φυλες με μια προχειρη αναφορα χωρις να σκεφτω πολυ ποιες ειναι αυτες.

φιμωτρο θα του φορεσω αν ειναι επιθετικος απεναντι σε ανθρωπους και δεν μπορει να περπατησει αναμεσα τους.. αν εσυ εχεις το σκυλακι σου και θες να το εχεις ελευθερο η εχεις την απαιτηση να παιξουν τα σκυλια μας παρεα, και βεβαια ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΣΩ ΦΙΜΩΤΡΟ !!
ειναι δικο σου θεμα αν δεν εχεις το στοιχειωδη μυαλο να σκεφτεις οτι 2 σκυλια ειδικα ιδιου φυλου μπορει να αρπαχτουν ανεξαρτητου φυλης !

εγω οταν βλεπω αλλο σκυλο απλα αλλαζω πλευρα στο δρομο.. ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ!!!
οσο αναφορα το ηλιθιο παραδειγμα με τις γατες σου, ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ ,οχι μονο τα πιτμπουλ !
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
@pao131908

Μάλλον το πιο κοντινό που είδες σε bulldog είναι τα ημίαιμα τύπου πιτ που κυκλοφορούν κατά κόρον, που έχουν νεύρα από υδράργυρο σε σχήμα φυκια σε θαλασσοταραχή, εκπαίδευση από τα lidl και ιδιοκτήτες το Μήτσο, τον Μπάμπη και την Λίτσα που το πιο πειθαρχημένο πράγμα που έκαναν στην ζωή τους είναι ολοισια κουράδα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ας μην θεοποιούμε και μην μεγαλώνουμε μια φήμη του ανίκητου σκύλου που η δύναμη του ξεπερνάει 80κιλα σκυλιά και χρειάζεται μια χρυσή σφαίρα στην καρδιά για να πεθάνει.:D
Πόσα σκυλιά έχουν θέμα με άλλους σκύλους ? πόσες φυλές ? το ένα είναι κυριαρχικό και δυναμικής φυλής και το άλλο ανισόρροπο.
Μην φορτώνουμε στα πιτ το παρελθόν τους δυστυχώς η ευτυχώς δεν υπάρχουν αυτοί οι σκύλοι . Πόσα πραγματικά APBT έχετε δει ? Εγώ έχω δει 4-5 σε όλη μου την ζωή και πάρα πάρα πολλά τυπου πιτ.
Δεν είναι για τον καθένα όπως δεν είναι κανένας σκύλος, φυσικά και μπορούν α γίνουν επικίνδυνα οπως μπορεί να γίνουν αρκετές 10δες άλλες φυλές.
Η φήμη του το φέρνει σε λάθος χέρια και αν δεν σταματήσει αυτή η φήμη δεν θα σταματήσουν τα λαθος χέρια και βέβαια το ανεξέλεγκτο ζευγάρωμα και η χαμηλές τιμές του καθε κυρ.Μητσου εχει γεμίσει τον κόσμο απο πιτομορφα 40κιλα σκυλιά με νεύρα κρόσσια που καλύπτουν τα γούστα του κάθε βλαμένου.
Ισως για αυτά τα αμοιρα είναι καλυτερο να απαγορευτουν και να εξαφανιστουν γιατι η ανθρωπινη βλακεία δεν θα εξαφανιστεί ποτε :(
Χρυσή σφαίρα δεν χρειάζεται, αλλά όπως έγραψαν και πιο πάνω αν εμπλακεί σε καυγά θα το πάει μέχρι τέλους σε αντίθεση με άλλες φυλές.
Ναι, και άλλα σκυλιά χρήζουν ιδιαίτερης μεταχείρισης, βλέπε ακίτα που τα χει πλέον και η κουτσή μαρία κι ο θεός μαζί μας, ή το πρεσα που το πήρε ο κάγκουρας γιατί ταιριάζει με την αεροτομή στο φτιαγμένο peugeot.
Τα πιτ είναι μάλλον πολύ περισσότερα από τα ακίτα ή ακόμη και λαμπ που είναι δημοφιλής φυλή γι αυτό και ο ντόρος σε συνδυασμό με τη φήμη. Και δυστυχώς εκτος από κάγκουρες "που τα βάζουν" τα έχουν και "χίπυδες" που τους είπαν ότι "μια χαρά σκυλάκι γλυκύτατο είναι άμα το κοινωνικοποιήσεις" και το κυκλοφορούν χύμα στο όποιο "σκυλοπάρκο" που το θεωρούν χωράφι τους.
Γεγονός είναι: Δεν είναι για όλους. Το πόσο πιτ ή αμσταφ ή σταφ είναι γενεαλογικά, δεν νομίζω ότι έχει σημασία. Και τα γαλλάκια πριν από ενάμισυ αιώνα τα κυνηγούσαν ποντίκια, αλλά η Κάρλα δεν εννοεί να καταλάβει ότι έχει περάσει πολύς καιρός από τότε και πρέπει να το ξεχάσει το σπορ.
Περί νεύρων, εκπαίδευσης κλπ: Εφόσον μιλάμε για ένα κοινό σκύλο (και όχι π.χ. για σκύλο οδηγό τυφλών) ποτέ μα ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος 100% για τη συμπεριφορά του. Ποτέ δεν ξέρεις ποιο μπορεί να είναι το ερέθισμα. Μπορεί να είναι ένα μυγάκι πάνω δεξιά στο δέντρο που εσύ δεν το βλέπεις.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
δεν φοβαμαι κατι...αλλα δν υπαρχει λογος να λεω περιοχες κ.λ.π....τωρα εσυ αμα εχεις μπει για να πιασεις φιλιες εδω μπορεις να λες και την περιοχη σου και το ονομα σου και ολα...εγω θελω να μεινω ανωνυμος..
γτ το παιζετε ξερολες ολοι εδω μεσα?

εσυ τι πιστευεις οτι δν αφηνουν τα σκυλια τους ελευθερα? και ιδιατερα τα πιτμπουλ που κυνηγανε κιολας?
πισω απο ενα πισι πουλας ειρωνιες?τοσο μαγκας?
@pao131908

Για να το κλείσω αλλιώς θα γεμίσουμε σπαμ, δεν μπήκα για να πιάσω φιλίες ( όχι πως με χαλάει να γνωρίσω αξιόλογα άτομα και υπάρχουν πάρα πολλά εδώ ), ούτε σε κάλεσα να δώσεις τα προσωπικά σου στοιχεία. Αναζήτησες σκύλο στο πρώτο σου ποστ και απάντησα με σοβαρότητα παρότι βρήκα περίεργο το πως άρχισε το ενδιαφέρον σου για τα σκυλιά.

Για το αν είναι σωστό να αφήνουν κηδεμόνες τα σκυλιά ελεύθερα δες χθες τι έγραφα για ένα από αυτούς #1422

Εσύ δεν έχω καταλάβει γιατί μπήκες, όταν μας λες μεταξύ άλλων να πιούμε ξυδάκι φαντάζομαι το θεωρείς χιουμορ και πρέπει να σε αντιμετωπίσουμε με σοβαρότητα.
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Κάθε σκύλος έχει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του και ως χαρακτηριστικά εννοούνται η προσωπικότητα, τα ένστικτα της ράτσας και η συμπεριφορά του ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ του. Δυστυχώς το μεγαλύτερο ποσοστό των σκυλο-ιδιοκτητών "ψωνίζουν" με βάση την εμφάνιση και όχι τι χαρακτηριστικά θέλουν να έχει ο σκύλος τους και μπορούν να ανταπεξέλθουν.
Ακόμη χειρότερα το μεγαλύτερο ποσοστό δεν ενδιαφέρεται για την εκπαίδευση και της ανάγκες του σκύλου του - από μαλτέζ μέχρι καγκαλ- θεωρώντας ότι ένα μπολ με φαγητό και μια βόλτα στην γειτονιά με λουρί ή χωρίς λουρί είναι αρκετό.

9/10 Ακόμη και από αυτούς που στο παρελθόν είχαν κάποιο σκύλο, επιλέγουν χωρίς να έχουν διαβάσει, χωρίς να έχουν ψάξει. Επίσης από αυτούς (τους 9/10) ΟΛΟΙ, αφού πάρουν το σκύλο "των ονείρων τους", δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να διαβάσουν και εκπαιδευτούν οι ίδιοι πάνω στην ράτσα που έχουν. Αρκούνται σε βιντεάκια στο youtube.

Πήγα με τον εκπτη στο πάρκο που συχνάζω με τον Μαικ και όλοι μας κοιτούσαν σαν να είχα μαζί μου εξωγήινο. Όλοι με ρωτούσαν γιατί πήρα εκπτη και τι μου έκανε ο Μαικ, τι πρόβλημα έχει.. Με λίγα λόγια δεν το θεώρησαν φυσιλογικό ....

Με αυτή την αντίληψη στην κοινωνία ότι σκυλιά και να κυκλοφορούν, όποια ράτσα και να υπάρχει στον δρόμο, στο πάρκο, στο βουνό... πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος επεισοδίων και "ατυχημάτων".

Είμαστε σαν λαός ξερόλες χωρίς τον κόπο να διαβάσουμε τα βασικά. Για μένα από εκει ξεκινάει το κακό.

Και θα το ξαναπω. Αντί να θέλουμε να στειρωθούν τα πάντα, αντί να θέλουμε να εξαφανίσουμε "επικίνδυνες" ράτσες, ας βάλουμε γραπτές εξετάσεις για αδεια κατοχής σκύλου.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Χρυσή σφαίρα δεν χρειάζεται, αλλά όπως έγραψαν και πιο πάνω αν εμπλακεί σε καυγά θα το πάει μέχρι τέλους σε αντίθεση με άλλες φυλές.
Ναι, και άλλα σκυλιά χρήζουν ιδιαίτερης μεταχείρισης, βλέπε ακίτα που τα χει πλέον και η κουτσή μαρία κι ο θεός μαζί μας, ή το πρεσα που το πήρε ο κάγκουρας γιατί ταιριάζει με την αεροτομή στο φτιαγμένο peugeot.
Τα πιτ είναι μάλλον πολύ περισσότερα από τα ακίτα ή ακόμη και λαμπ που είναι δημοφιλής φυλή γι αυτό και ο ντόρος σε συνδυασμό με τη φήμη. Και δυστυχώς εκτος από κάγκουρες "που τα βάζουν" τα έχουν και "χίπυδες" που τους είπαν ότι "μια χαρά σκυλάκι γλυκύτατο είναι άμα το κοινωνικοποιήσεις" και το κυκλοφορούν χύμα στο όποιο "σκυλοπάρκο" που το θεωρούν χωράφι τους.
Γεγονός είναι: Δεν είναι για όλους. Το πόσο πιτ ή αμσταφ ή σταφ είναι γενεαλογικά, δεν νομίζω ότι έχει σημασία. Και τα γαλλάκια πριν από ενάμισυ αιώνα τα κυνηγούσαν ποντίκια, αλλά η Κάρλα δεν εννοεί να καταλάβει ότι έχει περάσει πολύς καιρός από τότε και πρέπει να το ξεχάσει το σπορ.
Περί νεύρων, εκπαίδευσης κλπ: Εφόσον μιλάμε για ένα κοινό σκύλο (και όχι π.χ. για σκύλο οδηγό τυφλών) ποτέ μα ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος 100% για τη συμπεριφορά του. Ποτέ δεν ξέρεις ποιο μπορεί να είναι το ερέθισμα. Μπορεί να είναι ένα μυγάκι πάνω δεξιά στο δέντρο που εσύ δεν το βλέπεις.
Βάσω όλα αφήνουν φτάνει να ξέρεις να τα κάνεις να αφήνουν άλλα πιο εύκολα άλλα πιο δύσκολα ;) και να σου πω και κάτι αν εμπλακεί ενα πιτ σε καυγά δεν έχεις και τον φόβο όταν πας να το χωρίσεις να αποκτήσεις και 62 ράμματα . Το θέμα όμως δεν είναι αν αφήνουν το θέμα είναι να μην πιάσουν.
Εγώ δεν είπα να πάρεις πιτ και να το αφήνεις με ξέπλεκες κοτσίδες να τρέχει στο πάρκο αλλά εγώ ούτε την Ματούλα δεν άφηνα να τρέξει ελεύθερη στο πάρκο.
Τα πιτ δεν ειναι περισσότερα απο αλλες δημοφιλή φυλές απλώς για τον κόσμο όλα ειναι πιτ.
Αν δεις ένα ημίαιμο ροτ θα πεις ημιαιμο αν δεις εναν ημίαιμο Γπ θα πεις ημίαιμο αν δεις οποιοδήποτε σκυλί που πιττοφερνει θα πεις ενα APBT σημαντική διαφορά.
Για τον κόσμο τα κανε κορσο ειναι μεγάλα πιτ τα σταφακια ειναι μικρά πιτ και για κάποιους τα γαλλάκια ειναι κοντομουσουδα πιτ.:D
Το πόσο πιτ η πόσο αμστφ είνια γενεολογικά εχει πολύ μεγαλη σημασία . Εχουμε εναν σκύλο με μεγαλα ντραιβ αφοβο δυνατό πεισματάρη ξεροκέφαλο που σαν πακέτο είναι δύσκολο από την αλλη μεριά είναι κοινωνικός με καλά νευρα χωρίς ανασφάλειες καθόλου επιθετικός στον ανθρωπο ουτε καν επιφυλακτικός αν απο αυτό το πακέτο βγάλεις κάποια χαρακτηριστικά τότε ευκολα μπορείς να εχεις εναν επικίνδυνο σκύλο :) βάζοντας στην εξίσωση τους καγκουρες και τους χαζοχαρούμενος ιδιοκτήτες εχεις το αποτέλεσμα που μιλάμε.
Για αυτό είπα και με μεγάλη μου στεναχώρια εχω εκεί καταλήξει οτι ισως ειναι καλυτερα να εξαφανιστεί αυτη η φυλή δεν μας αξίζει όπως και πολλές αλλες.
 
  • Like
Reactions: mareco


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Ναι, και άλλα σκυλιά χρήζουν ιδιαίτερης μεταχείρισης, βλέπε ακίτα που τα χει πλέον και η κουτσή μαρία κι ο θεός μαζί μας,
Αχα χα, ειλικρινά γέλασα με την περιγραφή!:D Βέβαια στη δική μας περίπτωση η κουτσή δεν είμαι εγώ (black humor)
Και για να μην είμαι off topic, εμείς συναναστρεφόμαστε-παίζουμε ελεγχόμενα, μόνο με θηλυκά σκυλιά.