Επιθετικό κουταβι


Status
Κλειδωμένο θέμα

east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Gaara
Ο καθενας αφου ψαξει τις πιθανοτητες πραττει αναλογως.
Ειναι πολυ χειροτερο να μην βγαινει κανονικα το σκυλι εξω και να προσπαθεις να το κρατησεις σε αποστειρωμενη γυαλα που ειναι αδυνατο.
Επισης δεν ειναι καθολου λογικο να πηγαινει το σκυλι αγκαλια βολτα για πολλους λογους....
Οπως ειπα βεβαια ο καθενας οτι νομιζει κανει.

Για το θεμα της ασκησης σκεψου μονο ποσες ωρες θα επαιζε με την μανα κ τα αδερφακια του κ μετα βαλε κατω τα "10λεπτα" κ θα καταλαβεις οτι ειναι το λιγοτερο αστειο......
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Όσον αφορά την άσκηση σε γενικές γραμμές συμφωνώ με ό,τι είπε ο east49 πιο πάνω.
Επειδή έχω δει ότι υπάρχει μια σύγχυση σε αυτό το θέμα, θέλετε να το αναλύσετε ελαφρώς παραπάνω ή εσύ @st3li0s ή ο @east49; :) Όχι ότι δεν είναι κατανοητά αυτά που γράφετε, αλλά νομίζω ότι πολλοί έχουμε μπερδευτεί γιατί υπάρχουν δυο διαφορετικές απόψεις, η δική σας και αυτή που λέει ο/η @Gaara.

Όταν μιλάμε για άσκηση εννοούμε το μπαλάκι/tug/τρέξιμο/κάτι πολύ έντονο τελοσπάντων ή είναι επιβλαβές και το περπάτημα; Η λογική λέει πάντως πως αν το κουταβάκι κατσίκιαζε με τα αδέρφια του, δεν θα το σταματούσε η μάνα του ή ο εκτροφέας του. Απλά θα κουραζόταν και θα σταμάταγε μόνο του σε κάποια φάση. Το περπάτημα λοιπόν, ενώ το κουταβάκι δείχνει ότι το θέλει και δεν κουράζεται, είναι κακό; Δεν θα σταματήσει από μόνο του άμα κουραστεί; Ντάξει δεν νομίζω και το μικρό να μην κάθεται με τίποτα.. :D

Edit: Μέχρι να γράψω με πρόλαβες @east49 :oops:
 
  • Like
Reactions: Giorgos Anagnostou


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγω γενικα ειμαι των φιλελευθερων αποψεων.

Ειδικα σε σκυλια που δεν γεννηθηκαν σε γυαλα.
Οπως ειχε πει ενα μελος παλιοτερα "αν δεν ειχε γερη κραση δεν θα ηταν αδεσποτο αλλα μακαριτης".
Κατα συνεπεια την αποψη των κτηνιατρων "να μην βγαινει βολτα" η "να βγαινει κ να μην παταει κατω" δλδ αγκαλια, την βρισκω υπερβολικη για τις πιθανοτητες κινδυνου.
Απο την αλλη εξυπακουεται οτι δεν θα το παει κανεις βολτα σε χωματερη η σε μερος με πτωματα κ περιττωματα ζωων να φαει η κυλιστει.
Με μια βολτα απλη οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες.

Πιθανοτητες επισης υπαρχουν απο αυτα που κουβαλαμε εμεις η απο τα μικροβια κλπ που βρισκονται σε χωρο αναμονης ενος κτηνιατριου.......

Απο την αλλη ο χρονος που χανεται σε ενα κουταβι που μενει σε "γυαλα" ενα δυο μηνες ειναι πολλαπλα ποιο σημαντικος απο τις οποιες πιθανοτητες.
Μιλαμε για την ηλικια που η κουταβισια περιεργεια ξεπερναει σχεδον οποια φοβια κ ετσι μαθαινει το περιβαλλον......

Τωρα στα της "ασκησης" η λογικη λεει οσο το ιδιο θελει ας το κανει οπως θα το εκανε κ στην φυση του.
Οπως η μανα δεν τα σταματαει γιατι να τα σταματησουμε εμεις;
Εξυπακουεται επισης οτι δεν θα το πιεσει να κανει κατι οταν βλεπει οτι δεν θελει......
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Επειδή έχω δει ότι υπάρχει μια σύγχυση σε αυτό το θέμα, θέλετε να το αναλύσετε ελαφρώς παραπάνω ή εσύ @st3li0s ή ο @east49; :) Όχι ότι δεν είναι κατανοητά αυτά που γράφετε, αλλά νομίζω ότι πολλοί έχουμε μπερδευτεί γιατί υπάρχουν δυο διαφορετικές απόψεις, η δική σας και αυτή που λέει ο/η @Gaara.

Όταν μιλάμε για άσκηση εννοούμε το μπαλάκι/tug/τρέξιμο/κάτι πολύ έντονο τελοσπάντων ή είναι επιβλαβές και το περπάτημα; Η λογική λέει πάντως πως αν το κουταβάκι κατσίκιαζε με τα αδέρφια του, δεν θα το σταματούσε η μάνα του ή ο εκτροφέας του. Απλά θα κουραζόταν και θα σταμάταγε μόνο του σε κάποια φάση. Το περπάτημα λοιπόν, ενώ το κουταβάκι δείχνει ότι το θέλει και δεν κουράζεται, είναι κακό; Δεν θα σταματήσει από μόνο του άμα κουραστεί; Ντάξει δεν νομίζω και το μικρό να μην κάθεται με τίποτα.. :D

Edit: Μέχρι να γράψω με πρόλαβες @east49 :oops:

μόνο που όταν το κουτάβι στη διαδρομή μισή ώρα με τα πόδια μακριά απο το σπίτι κουραστεί, ΑΝ το καταλάβει αυτός που κρατάει το λουρί θα πρέπει κάπως να γυρίσει. και αμφιβάλλω πως θα το γυρίσει αγκαλιά, επομένως απλά θα το ξεφτιλίσει το κουτάβι.

το περπάτημα σαφώς δεν είναι όπως το μπαλάκι κλπ, δεν έχει την ίδια ένταση, σε 2.5 μηνών κουτάβι όπως και να το κάνεις μία ώρα είναι υπερβολή.

τα κόκκαλα και οι σπόνδυλοι δεν έχουν δέσει ακόμα, πάιρνει (σχεδόν) καθημερινά βάρος , το οποίο δεν είναι αντίστοιχο με τη δύναμη / αντοχή στα κόκκαλα και καταπονείται αδίκως και χωρίς λόγο με τόσο περπάτημα.

το παιχνίδι που κάνει με τα αδέρφια του δεν έχει καμία σχέση με το μία ώρα πορεία. τελείως διαφορετικές κινήσεις, ναι μεν χοροπηδάει και τσαλαβουτάει δεν κάνει όμως μίνι μαραθώνιο, και σε καθημερινή βάση.

ακόμη και ενήλικα σκυλιά γεννημένα για να τρέχουν, δεν τα βάζουν σε καθημερινή βάση σε καταπόνηση, πόσο μάλλον ένα κουτάβι.

για να μη σχολιάσω το πόσο μαλακές είναι οι πατούσες και τι αρνητικές επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό. από το πιο απλό, να ερεθιστεί κάποια πατούσα, να στραβοπατήσει και να τραυματιστεί. και όλα αυτά, γιατί καποιανού του 'ρθε να πάει ένα κουτάβι μία ώρα περπάτημα καθημερινώς.

@east49 ένα κουτάβι που δε πατάει κάτω στο δρόμο για 3 επιπλέον εβδομάδες, εφ' όσον έρχεται σε επαφή με ερεθίσματα, μυρωδιές κλπ, ούτε αποστειρωμένο είναι, ούτε πρόβλημα έχει.

έτσι από περιέργεια, ποιοί είναι οι πολλοί λόγοι που το κουτάβι βόλτα αγκαλιά μέχρι να τελειώσει ο κύκλος των εμβολίων είναι παράλογο?
 
  • Like
Reactions: Sirkos and Elrandir


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@east49
έτσι από περιέργεια, ποιοί είναι οι πολλοί λόγοι που το κουτάβι βόλτα αγκαλιά μέχρι να τελειώσει ο κύκλος των εμβολίων είναι παράλογο?
Σου ξαναλεω οτι μπορει εσυ να το θεωρεις λογικο αυτο που περιγραφεις, εμενα μου φαινεται υπερπροστατευτικη υστερια να αποκλεισουμε την πιθανοτητα 1/10000......

Αν εσυ θεωρεις φυσιολογικο να παιρνεις το σκυλι παραμασχαλα κ να βγαίνεις στους δρομους, εμενα μου περισσευει. Δεν ειναι φυσιολογικο ομως κ δεν χρειαζεται περεταιρω εξηγηση. Το σκυλι εξω βγαινει για να πατησει, να μυρισει, να νιωσει. Οχι για να κυκλοφορει σαν τσαντακι.......
Ενα δε σκυλι μεγαλοσωμης φυλης στο 3μηνο ειναι 10κιλα+ οποτε και να θες δεν νομιζω να μπορεις.....

Στο ποση ωρα θα παιξει; ποσο θα τρεξει; ποσο θα περπατησει; η απαντηση ειναι ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ. οπως θα εκανε κ μονο του. Ετσι απλα κ φυσικα.....
Ουτε οι πατουσες θα παθουνε τιποτα, ουτε τα κοκκαλα...
Δεν κανει μινι μαραθωνιο με το να βαδιζει μια ωρα....
Ενα σκυλι που ως τοτε εχει μεγαλωσει φυσικα, ουτε που κουραζεται....

Μ'αυτες κ μ'αυτες τις συζητησεις κ ξερεις τι καταλαβαινω; οτι προσπαθεις να δημιουργησεις εκεινη την γυαλα που λεγαμε "μην τυχει κ παθει τιποτα" ..... Εγω θα πω οτι προσπθωντας γι αυτο, παθαινουν πολλα περισσοτερα η μαλλον τα παθαινουν ολα.... Δεν χρειαζεται τοση προστασια ενα σκυλακι..... Να ζησει φυσιολογικα χρειαζεται....
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Σου ξαναλεω οτι μπορει εσυ να το θεωρεις λογικο αυτο που περιγραφεις, εμενα μου φαινεται υπερπροστατευτικη υστερια να αποκλεισουμε την πιθανοτητα 1/10000......

Αν εσυ θεωρεις φυσιολογικο να παιρνεις το σκυλι παραμασχαλα κ να βγαίνεις στους δρομους, εμενα μου περισσευει. Δεν ειναι φυσιολογικο ομως κ δεν χρειαζεται περεταιρω εξηγηση. Το σκυλι εξω βγαινει για να πατησει, να μυρισει, να νιωσει. Οχι για να κυκλοφορει σαν τσαντακι.......
Ενα δε σκυλι μεγαλοσωμης φυλης στο 3μηνο ειναι 10κιλα+ οποτε και να θες δεν νομιζω να μπορεις.....

Στο ποση ωρα θα παιξει; ποσο θα τρεξει; ποσο θα περπατησει; η απαντηση ειναι ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ. οπως θα εκανε κ μονο του. Ετσι απλα κ φυσικα.....
Ουτε οι πατουσες θα παθουνε τιποτα, ουτε τα κοκκαλα...
Δεν κανει μινι μαραθωνιο με το να βαδιζει μια ωρα....
Ενα σκυλι που ως τοτε εχει μεγαλωσει φυσικα, ουτε που κουραζεται....

Μ'αυτες κ μ'αυτες τις συζητησεις κ ξερεις τι καταλαβαινω; οτι προσπαθεις να δημιουργησεις εκεινη την γυαλα που λεγαμε "μην τυχει κ παθει τιποτα" ..... Εγω θα πω οτι προσπθωντας γι αυτο, παθαινουν πολλα περισσοτερα η μαλλον τα παθαινουν ολα.... Δεν χρειαζεται τοση προστασια ενα σκυλακι..... Να ζησει φυσιολογικα χρειαζεται....
δε νομιζω πως το κουτάβι θέλει να περπατάει τόσο.

ακόμη λόγο και σοβαρό επιχείρημα δεν έδωσες. μόνο αερολογία και αφορισμούς.

το σκυλι έχει ολη του τη ζωη να πατήσει. έχοντας το αγκαλιά για 3 επιπλέον βδομάδες μια χαρα μυρίζει και κοινωνικοποιείται και απ' ολα.

το σκυλί θα πάει να πατήσει / μυρίσει και πιθανότατα γλύψει σε κολόνες και δέντρα που έχουν περάσει 50 αδέσποτα και 100 γάτες, των οποίων τα ούρα και κόπρανα έχουν άπειρα μικρόβια. με το κουτάβι να είναι ακόμη ευάλωτο, δεν μιλάμε για λίγες πιθανότητες.

και αυτό που αναφέρθηκε για τα παπούτσια πιο πριν κάπου, υποθέτω οι περισσότεροι δεν πατάμε μέσα στο παρτέρι του δέντρου που ειναι τίγκα από περιτώμματα ούτε τρίβουμε τις σόλες στις κατουρημένες κολόνες, που και πάλι, και αυτές τις πιθανότητες μόλυνσης στο σπίτι μπορείς να τις μετριάσεις πανεύκολα - ονομάζεται παντόφλες και καθαριότητα.

επειδή εσυ μπορεί να βαριέσαι να το κουβαλήσεις δε σε κάνει σωστή, ούτε είναι υστερία το να προλαμβάνεις καταστάσεις. και αν θες να το πάμε και ένα βήμα παραπερα, ειδικά για θέμα κοινωνικοποίησης όλοι οι εκπαιδευτές προτείνουν το κουτάβι αγκαλία και σε διάφορα ερεθίσματα μέχρι να τελειώσει τον κύκλο των εμβολίων.

εάν εσένα δε σε νοιάζει δικαίωμά σου, επειδή με τα λεγόμενά σου ίσως επηρρεασεις τους αδαείς, κοίτα μην πάρεις κανέναν στον λαιμό σου με τις "συμβουλές" γιατί είσαι τουλαχιστον αστοιχείωτη και εν δυνάμει επικίνδυνη.
 
  • Like
Reactions: Sirkos


Giorgos Anagnostou

Active Member
16 Οκτωβρίου 2015
32
6
29
Ιωαννινα
Και τόσα κουτάβια που μεγαλώνουν μέσα στα χώματα στο δάσος φυλωντας μαντριά και κοπάδια πως και δεν παθαίνουν τίποτα ....πιστεύω το σκυλί είναι σαν το παιδί δεν του κανείς καλό με το να είσαι υπερπροστατευτικος
 
  • Like
Reactions: east49


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μαλλον θες να πεις οτι ολοι οι κτηνιατροι προτεινουν αυτο που λες, ενω ταυτοχρονα κανεις εκπαιδευτης δεν το δεχεται.

Οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες. Σε κουταβι που εχει υπαρξει ηδη αδεσποτο, μηδενικες.
Σε οποια περιπτωση πολυ μικροτερες σε σχεση με την ζημια που γινεται......

Σκεψου επισης οτι δεν ζουμε ολοι σε διαμερισματα πολυκατοικιων κ τα δρομολογια μας δεν περιοριζονται σε διαμερισμα-αμαξι-γραφειο, οποτε ναι κουβαλαμε ενα σκασμο μικροβια που θα μπορουσαν να επιρρεασουν ενα κουταβι κατ τον ιδιο τροπο που επιρρεαζεται στην βολτα του.

Οσο για το ποσο θα περπαταγε η επαιζε η τι θα εκανε παιζοντας με τα αδερφια κ την μανα του, ευκολα μπορεις να διαπιστωσεις παρατηρωντας μια τοκετοομαδα....

Τεσπα, δεν με νοιαζει να σου αλλαξω αποψη, αλλα οποιος μπαινει να διαβασει ας μην θεωρησει δεδομενο οτι πρεπει το κουταβι του να περπαταει για δεκα λεπτα την ημερα σαν να ειναι αναπηρο, ουτε να το εχει παραμασχαλα για κοντα δυο μηνες....... Μπορει να διαβασει ολες τις αποψεις να προβληματιστει κ να καταληξει στην μεθοδο που επιθυμει.

Τελος θα σου πω, να περιορισεις τους προσωπικους χαρακτηρισμους στο προσωπο μου κ να περιοριστεις στα γραφομενα.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
.... γιατί είσαι τουλαχιστον αστοιχείωτη και εν δυνάμει επικίνδυνη.
Απαράδεκτος χαρακτηρισμός για το μέλος @east49

Μόνο αυτό δεν έχουμε καταλάβει τόσα χρόνια εδώ μέσα
 
Last edited:


Chien_1

Member
16 Οκτωβρίου 2015
5
7
Είναι ένα γλυκήτατο κουτάβι !
Από ράτσες αρκετά γλυκές και οι δύο και οι δύο πιστές ράτσες στην αγάπη και συντροφικότητα στο αφεντικό τους !
Το κουτάβι θα πρέπει να έχεις στο νου σου ότι θα αρχίσει να αλλάζει δόντια και απλά τον τρώνε τα ούλα του και τα δοντάκια του !
Το δάγκωμα που έκανε στο χέρι σου δεν είναι καθόλου φυσιολογικό ...
Καλό θα ήταν να μην τον πιάνεις από το σβέρκο (το σιχαίνονται πολλά αυτό) γτ από λάθος σημείο εκείνο μπορεί να πονέσει , άρα να εκνευριστεί και να αμυνθεί !
Αγκαλιά αν θες να το πιάσεις θα πηγαίνεις από μπροστά του με τα δύο σου χέρια και θα τον πιάνεις από τις μασχάλες του σαν παιδάκι !
Όχι χειρονομίες επιθετικές στο σκύλο ,εκτός την βιαιότητα της πράξης , θα μάθει να φοβάται το χέρι και πιθανόν σε κάποια κίνηση του χεριού σου μπροστά του που τον τρομάξει να στο δαγκώσει πολύ άσχημα !
Όταν σε δαγκώνει θα του λές "ΜΗ" θα τον αφήνεις κάτω στο πάτωμα και δε θα του δίνεις σημασία ...
Επιπλέον , προμηθεύσου με κοκαλάκια για δοντάκια πλαστικά -σχοινένια & κοκάλινα για να δαγκώνει !
Σε περίπτωση που δε θες να σου δαγκώσει το χέρι ξανά και βλέπεις ότι είναι έτοιμος αν θες μπορείς να δοκιμάσεις να αλείψεις το χέρι σου με λεμόνι - θα τον ξυνίσει και δε θα συνεχίσει !
Μια - δύο - τρείς θα σταματήσει !
Δεν είμαι της λογικής ότι "τρεχω στον εκπαιδευτή" ! Γιατί να το κάνεις ? Εσύ δε μπορείς μόνος σου να θεμελιώσεις μια σχέση με τον σκύλο σου ? Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις να κοιτάζεις τα θέματα εκπαίδευσης και να θυμάσαι πάντα ότι αν κάτι δε θες να το κάνει - δείχνε του ότι δε θες να το κάνει !

υ.γ. το ότι τον μάλωσες ήταν λογικό , απλά όχι με αυτόν τον τρόπο ! Θα μάθει περισσότερο με την ψυχική ενέργεια & κυριαρχία σου παρά με την σωματική ! ;);)
 
  • Like
Reactions: Giorgos Anagnostou


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Είναι ένα γλυκήτατο κουτάβι !
Από ράτσες αρκετά γλυκές και οι δύο και οι δύο πιστές ράτσες στην αγάπη και συντροφικότητα στο αφεντικό τους !
Το κουτάβι θα πρέπει να έχεις στο νου σου ότι θα αρχίσει να αλλάζει δόντια και απλά τον τρώνε τα ούλα του και τα δοντάκια του !
Το δάγκωμα που έκανε στο χέρι σου δεν είναι καθόλου φυσιολογικό ...
Καλό θα ήταν να μην τον πιάνεις από το σβέρκο (το σιχαίνονται πολλά αυτό) γτ από λάθος σημείο εκείνο μπορεί να πονέσει , άρα να εκνευριστεί και να αμυνθεί !
Αγκαλιά αν θες να το πιάσεις θα πηγαίνεις από μπροστά του με τα δύο σου χέρια και θα τον πιάνεις από τις μασχάλες του σαν παιδάκι !
Όχι χειρονομίες επιθετικές στο σκύλο ,εκτός την βιαιότητα της πράξης , θα μάθει να φοβάται το χέρι και πιθανόν σε κάποια κίνηση του χεριού σου μπροστά του που τον τρομάξει να στο δαγκώσει πολύ άσχημα !
Όταν σε δαγκώνει θα του λές "ΜΗ" θα τον αφήνεις κάτω στο πάτωμα και δε θα του δίνεις σημασία ...
Επιπλέον , προμηθεύσου με κοκαλάκια για δοντάκια πλαστικά -σχοινένια & κοκάλινα για να δαγκώνει !
Σε περίπτωση που δε θες να σου δαγκώσει το χέρι ξανά και βλέπεις ότι είναι έτοιμος αν θες μπορείς να δοκιμάσεις να αλείψεις το χέρι σου με λεμόνι - θα τον ξυνίσει και δε θα συνεχίσει !
Μια - δύο - τρείς θα σταματήσει !
Δεν είμαι της λογικής ότι "τρεχω στον εκπαιδευτή" ! Γιατί να το κάνεις ? Εσύ δε μπορείς μόνος σου να θεμελιώσεις μια σχέση με τον σκύλο σου ? Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις να κοιτάζεις τα θέματα εκπαίδευσης και να θυμάσαι πάντα ότι αν κάτι δε θες να το κάνει - δείχνε του ότι δε θες να το κάνει !

υ.γ. το ότι τον μάλωσες ήταν λογικό , απλά όχι με αυτόν τον τρόπο ! Θα μάθει περισσότερο με την ψυχική ενέργεια & κυριαρχία σου παρά με την σωματική ! ;);)

Αυτό που λες ειναι αρκετά επικίνδυνο και αρκετες φορές η πηγή των προβλημάτων μας. Νομίζουμε ότι μπορούμε βλέποντας βιντεο ή διαβάζοντας για εκπαίδευση να κάνουμε το Α ή Β και καταλήγουμε να μπερδεύουμε το σκύλο χειρότερα, επειδή δεν έχουμε την εμπειρία να διακρίνουμε πότε πρέπει να κάνουμε το ένα και πότε το άλλο. Όταν δεν έχεις την εμπειρία να ερμηνεύσεις και να διαβάσεις τον σκύλο, αλλά καταλήγεις με δαγκωμένο χέρι σε τέτοιο βαθμό, εφαρμόζεις κατά το δοκούν σβερκώματα σε κουτάβι κλπ, τότε ναι...τρέχεις σε εκπαιδευτή πριν το κουτάβι μεγαλώσει με εντελώς λάθος τρόπο και τα πράγματα γίνουν ασυμμάζευτα.
 


Giorgos Anagnostou

Active Member
16 Οκτωβρίου 2015
32
6
29
Ιωαννινα
Όταν έννοιες με ψυχική ενέργεια και κυριαρχία τι να κάνω ? Όταν κάτι όπως πχ να τον κραταω και να μην τον αφήνω από το κολαρο τον ενοχλεί τον αφήνω να φύγει ή δοκίμαζε την υπομονή του ?
 


Chien_1

Member
16 Οκτωβρίου 2015
5
7
Δεν ξέρω !
Προσωπικά σε ηλίκια 19 ετών που είμαι , μετρώντας στα γρήγορα 7 διαφορετικές ράτσες στο οικογενειακό περιβάλλον , μια χαρά έχω καταφέρει να "εκπαιδεύσω" τα κουτάβια !
Το θέμα είναι ότι για να έχουμε ένα σωστό και ισορροπημένο σκύλο πρέπει να του δείξουμε σεβασμό , αγάπη και προσπάθεια ! όλα αυτά θα τα καταλάβει και θα ανταποκριθεί ...
Το ότι 2 μηνών έκανε κάτι τέτοιο δε θεωρώ με το πρώτο λάθος να πάει στον εκπαιδευτή .
Ας ασχοληθεί μερικό καιρό και μετά αν δει πως δεν μπορεί να κάνει κάτι ας πάει στον εκπαιδευτή ώστε να του δείξει τον τρόπο σε ένα "δύστροπο" και "επιθετικό" κουτάβι μόλις 3 μηνών !

Όταν έννοιες με ψυχική ενέργεια και κυριαρχία τι να κάνω ? Όταν κάτι όπως πχ να τον κραταω και να μην τον αφήνω από το κολαρο τον ενοχλεί τον αφήνω να φύγει ή δοκίμαζε την υπομονή του ?
Εννοώ το κομμάτι στο ότι με δάγκωσες - δε μου άρεσε - δε σου δίνω σημασία κάνω κάτι άλλο ! Αποφεύγεις κάθε σωματική και οπτική επαφή , σαν να μην υπάρχει ! Αφού ηρεμήσει πας ήρεμα και τον προσεγγίζεις με ένα παιγνίδι και παίζετε !
Μην εκνευρίζεις τον σκύλο , μην τον κρατάς από το λουρί ενώ δε θέλει ή μην τον πιάνεις από σημεία που εκνευρίζετε !
Στο σκύλο θα κάνεις μόνο ότι βλεπεις πως απολαμβάνει και χαίρεται ! Τις συμπεριφορές που θα του δημιουργήσουν εκνευρισμό και επιθετικότητα να μην τις κάνεις !!!!
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Giorgos Anagnostou


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν ξέρω !
Προσωπικά σε ηλίκια 19 ετών που είμαι , μετρώντας στα γρήγορα 7 διαφορετικές ράτσες στο οικογενειακό περιβάλλον , μια χαρά έχω καταφέρει να "εκπαιδεύσω" τα κουτάβια !
Το θέμα είναι ότι για να έχουμε ένα σωστό και ισορροπημένο σκύλο πρέπει να του δείξουμε σεβασμό , αγάπη και προσπάθεια ! όλα αυτά θα τα καταλάβει και θα ανταποκριθεί ...
Το ότι 2 μηνών έκανε κάτι τέτοιο δε θεωρώ με το πρώτο λάθος να πάει στον εκπαιδευτή .
Ας ασχοληθεί μερικό καιρό και μετά αν δει πως δεν μπορεί να κάνει κάτι ας πάει στον εκπαιδευτή ώστε να του δείξει τον τρόπο σε ένα "δύστροπο" και "επιθετικό" κουτάβι μόλις 3 μηνών !
Πολυάσχολο σε βρίσκω.... στα 19 σου ήδη 7 κουτάβια?
Επίσης το "μια χαρά" είναι καθαρά υποκειμενικό....
Ένα κουτάβι πρέπει να διδάσκεται όρια και κατευθύνσεις και μεγαλωνοντας να μπορεί να τα εφαρμόζει. Όταν ξεπερναει τα όρια που διδάχθηκε, να διορθωνεται πάντα σε αναλογία με την πράξη/παράλειψη του.
Καλός ο σεβασμός, η αγάπη και η προσπάθεια, αλλά επιμένω... δεν αρκούν. Ειδικά όταν ένα κουτάβι είναι τζόρας, πρέπει να διδάσκεται να κατευθυνει στην ενεργεια του σωστά. Αλλά κανένα βιντεάκι εκπαιδευσης ή online συμβουλή δεν μπορεί να διαβάσει με ασφάλεια το κουτάβι και να λειτουργήσει 100%. Και όταν πλέον δει ότι κάτι δεν του βγαίνει....μπορεί να ειναι αργά.
Στον εκπαιδευτη δεν πάμε για να διορθώσει αυτά που κάναμε και δεν μας βγήκαν, αλλά για να προλάβουμε να μην κάνουμε λάθη πειραματιζόμενοι.
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Θα ήθελα να τον πάω κάποια στιγμή σε εκπαιδευτή αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω την οικονομική δυνατότητα...προσπαθώ να τον μάθω. Μόνος ....
Να πας σε εκπαιδευτή για να προλάβεις τυχόν μελλοντικά προβλήματα. Αν είναι σωστός δε θα σου πάρει λεφτά για δυο τρεις συμβουλές και μάλιστα για κουτάβι.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Chien_1


Chien_1

Member
16 Οκτωβρίου 2015
5
7
Να πας σε εκπαιδευτή για να προλάβεις τυχόν μελλοντικά προβλήματα. Αν είναι σωστός δε θα σου πάρει λεφτά για δυο τρεις συμβουλές και μάλιστα για κουτάβι.
Έτσι ναι θα συμφωνήσω ! Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα !
όχι όμως να τρέξει επιτόπου ένα κουτάβι 2 μηνών στον εκπαιδευτή ... ας προσπαθήσει και μόνος του !

Πολυάσχολο σε βρίσκω.... στα 19 σου ήδη 7 κουτάβια?
Προφανώς τα κουτάβια δεν είναι δικά μου ! όπως είπα σε οικογενειακό περιβάλλον και ναι τα καλοκαίρια που συνήθως όλοι παίρνανε τα κουτάβια ασχολιόμουν αρκετά με αυτά ! Δεν τα παίρνανε όλοι ταυτόχρονα .... Νομίζω είναι αυτονόητο και δεν αξίζει να ασχοληθώ με επεξηγήσεις !
Φυσικά και είμαι πολυάσχολος ! Δεκαεννέα χρονών είμαι και τότε μικρότερος τι να έκανα ??
Τέλος πάντων δεν βγαίνει κάπου αυτή η συζήτηση !
Όπως είπα , ας ασχοληθεί με τον σκύλο του και να μην τον φέρνει στα όρια του το κουτάβι γτ προφανώς και θα δαγκώσει ! Δεν είναι λούτρινο να το κάνουμε ότι θέλουμε , έχει προσωπικότητα και αντοχές η υπομονή του !
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Εγω γενικα ειμαι των φιλελευθερων αποψεων.

Ειδικα σε σκυλια που δεν γεννηθηκαν σε γυαλα.
Οπως ειχε πει ενα μελος παλιοτερα "αν δεν ειχε γερη κραση δεν θα ηταν αδεσποτο αλλα μακαριτης".
Οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες. Σε κουταβι που εχει υπαρξει ηδη αδεσποτο, μηδενικες.
Σε οποια περιπτωση πολυ μικροτερες σε σχεση με την ζημια που γινεται......
@east49 το "αν δεν είχε γερή κράση..." δέχομαι ότι θα μπορούσες ίσως να το πεις για ενήλικο, όμως δεν ισχύει σε καμία περίπτωση για τα κουτάβια. Διαβάζοντας κάποιος τα παραπάνω, θα μπορούσε να υποθέσει ότι τα (πρώην) αδέσποτα κουτάβια έχουν κάποια "μαγική" προστασία από τον τύφο και τη μόρβα, μόνο και μόνο γιατί υπήρξαν αδέσποτα. Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά δυστυχώς τα γεγονότα δείχνουν ότι δεν ισχύει... Πολλά τα παραδείγματα, και δεν εννοώ μόνο τα κουτάβια που νόσησαν/πέθαναν προ υιοθεσίας στο δρόμο ή σε καταφύγια, αλλά και μετά, όσο βρίσκονταν σε σπίτια υιοθεσίας ή φιλοξενίας και σε διάστημα που ξεπερνάει τον χρόνο επώασης (επομένως προσβλήθηκαν από τον ιό αφού πήγαν σε σπίτι).

Κάθε άλλο παρά μηδενικές οι πιθανότητες. Δεν θα ορίσω εγώ τι πρέπει να θεωρήσει σημαντικότερο ο καθένας και τι να αποφασίσει. Αλλά όποια απόφαση και αν πάρει, ας την πάρει έχοντας υπόψη του τον κίνδυνο στην πραγματική του διάσταση.

Να προσθέσω επίσης ότι διανύουμε μάλλον μια περίοδο έξαρσης της μόρβας, τελευταία προσβάλλει ακόμα και ενήλικα σκυλιά. Τουλάχιστον στην Αττική, δεν γνωρίζω για άλλες περιοχές. Υπάρχουν ακόμα και περιπτώσεις ενήλικων αδέσποτων που έφυγαν από μόρβα. Μπορεί να ήταν ανεμβολίαστα ή/και με ανίσχυρο ανοσοποιητικό, αλλά θυμάμαι ότι τα περασμένα χρόνια τέτοια περιστατικά ήταν ιδιαίτερα σπάνια σε ενήλικους σκύλους.



Τις συμπεριφορές που θα του δημιουργήσουν εκνευρισμό και επιθετικότητα να μην τις κάνεις !!!!
@Chien_1 Δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να το εφαρμόσει αυτό...

Μερικές συμπεριφορές που μου έρχονται στα γρήγορα στο μυαλό οι οποίες μπορούν να δημιουργήσουν εκνευρισμό σε ένα κουτάβι...

Ψέκασμα με αντιπαρασιτικό
Τοποθέτηση κολάρου
Καθάρισμα αυτιών
Εμβολιασμός
Περιορισμός (σε crate, δωμάτιο, ότι χρησιμοποιεί ο καθένας για την ασφάλεια του κουταβιού του)
Να μην το αφήνεις να μασάει τα πάντα, να πατάει παντού κλπ
Να μην του δίνεις το φαγητό σου, κοκ...

Να μην κάνουμε τίποτα από αυτά επειδή το κουτάβι θα εκνευριστεί; Ή μήπως να του μάθουμε να τα δέχεται χωρίς να εκνευρίζεται;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Xotikouli

Μαγικη προστασια απο τυφο κ μορβα δεν εχει κανενα ανεμβολιαστο σκυλι. Ομως ειναι γεγονος οτι αυτες οι αρρωστιες εμφανιζονται κυριως σε μερη που υπαρχουν ανεμβολιαστα πολλα σκυλια, γι αυτο κ εμφανιζεται στα παπυμιλαδικα κουταβια η κοντα σε καταφυγεια.

Ο καθε κτηνιατρος κανονικα συστηνει να κρατησει καποιος το κουταβι 10-15 μερες κ μετα να αρχισει τα εμβολια ακριβως γι αυτο, για την περιοδο επωασης.

Επισης οι περισσοτεροι κτηνιατροι αν προκειται για πρωην αδεσποτο, του κανουν το πολλαπλο κ την λυσσα κ θεωρειται οκ, ενω το προγραμμα των εταιριων συστηνει κανονικα αναλυτικο εμβολιασμο, ακριβως γι αυτο το λογο, γιατι γνωριζει οτι οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες......

Οπως λες ο καθενας μπορει να αποφασισει οτι θελει γνωριζοντας ομως τις πιθανοτητες κινδυνου να νοσησει αλλα κ τα συμπεριφορικα προβληματα που μπορει να προκυψουν μετα....... Ας ζυγισει, ας κρινει κ ας πραξει.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ γιατρό να έχει προτείνει παράλειψη επαναληπτικού εμβολιασμού επειδή το κουτάβι είναι/ήταν αδέσποτο και δεν μου φαίνεται λογικό. Οι μέρες αναμονής από τον ερχομό του κουταβιού σωστά προτείνονται, και κανονικά πρέπει να προτείνονται όχι μόνο στα αδέσποτα, αλλά και στα πετσοπένια και στα byb (δεν λέω ότι δεν γίνεται ήδη, δεν το γνωρίζω αφού δεν φρόντισα ποτέ τέτοιο κουτάβι).

Να θυμίσω επίσης, ότι τα παπυμιλάδικα κουτάβια κυκλοφορούν ανάμεσα μας... Στα ίδια πάρκα, πλατείες, πεζοδρόμια με τα σκυλιά μας. Και κυκλοφορούν έξω από πολύ μικρές ηλικίες, πριν κάνουν εμβόλια, αφού συχνά όσοι τα παίρνουν δεν γνωρίζουν ούτε ότι δεν είναι ήδη εμβολιασμένα, ούτε τι πρέπει να προσέχουν. Πολύ πιο πιθανή έκθεση σε κίνδυνο από το να έχουμε γείτονα καταφύγιο. Ελάχιστα καταφύγια έχουν γείτονες άλλωστε, τα περισσότερα βρίσκονται μακριά από κατοικημένες περιοχές.

Κάθε ανεμβολίαστο κουτάβι που βγαίνει έξω και δεν προέρχεται από απόλυτα ελεγχόμενο περιβάλλον, δεν είναι μόνο το ίδιο εκτεθειμένο, αλλά αυξάνει τον κίνδυνο και για τα υπόλοιπα. Αυτό και μόνο αρκεί για να είναι σωστή η πρόταση των γιατρών για περιορισμό.

Από εκεί και μετά εννοείται, ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του και το σκυλί του, και κατ' επέκταση τα σκυλιά των άλλων σε ορισμένες περιπτώσεις.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη