Ζωή!


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
πώς αλλαξε ετούτη καλε?????????? τι κουκλα που γινεται!!!!


μα δεν ειναι γελοιο να ακους το ρουθουνισμα, πισω από την πορτα του μπανιου όσο περιμενουν????
μππρρρρρ τι φοβιστικο πιτμπουλλλλ :p
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ξέρω ένα νίντζα που θα το έβλεπε το τρομερό πιτ μπουλ και θα έτρεχε!!!
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Τι ομορφια αυτο το θεμα!!!!

Καλα αποτελεσματα στις εξετασεις σας, και πολλες ευτυχισμενες στιγμες στην ζωη με την Ζωη σας.
 




gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα τόσο γλυκά σας λόγια.
Σας ευχαριστώ επίσης για τον τρόπο που μας αγκαλιασατε και βοηθήσατε από την αρχή.
Νοιώθω πολύ όμορφα σε αυτή την παρέα και ελπίζω να έχουμε την ευκαιρία να τα πούμε κι από κοντά με τους περισσοτερους...

Δεν ξέρω αν θέλει @@ ή όχι αλλά ξαναλέω πως ονειρεύομαι μια κοινωνία που αυτά θα τα θεωρεί αυτονόητα και όχι εξαιρέσεις...
Παρ'όλα αυτά με συγκινεί η φράση και με οπλιζει με δύναμη. Ευχαριστώ.
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αμα φερετε κανα τυροπιτακι στη συναντηση. . . Γιατι οταν χαιδευω σκυλουνια
πολυ ωρα μετα πειναω! :p Μου χα χα χα!
Ελπιζω να τα καταφερουμε και να τα πουμε και απο κοντα! :)
 


D

Deleted member 14614

Guest
Πολύ όμορφα... Η Ζωή σα να πήρε τα πάνω της μου φαίνεται! Καμία σχέση με τις πρώτες φωτογραφίες!:)Άντε να ξεμπερδεύετε και με τις αιματολογικές, να ησυχάσετε!
Πρόσεχε μόνο μην προσκολληθεί πάνω σου. Δώσ'της να καταλάβει ότι δεν τρέχει και κάτι που πας, π.χ. τουαλέτα. Στο λέω για να μην έχεις άλλα στη συνέχεια...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τι ομορφη εξελιξη που εχει αυτο το σκυλι! Την καμαρωνω κι αυτην και εσας για την προσπαθεια που εχετε κανει ολο αυτο το διαστημα μαζι της! :)
 


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Εχτές πήραμε τα αποτελέσματα των τελευταίων εξετάσεων...

Τα ερυθρά ανέβηκαν λίγο αλλά είναι ακόμα οριακά κάτω από τα 5.000.000!
Το ίδιο και ο αιματοκρίτης. Ανέβηκε αλλά είναι οριακά κάτω από 35.

Το θέμα όμως είναι άλλο...

Έχουμε τελειώσει την θεραπεία με το Milteforan από τα μέσα Δεκέμβρη.
Παίρνουμε Zylapour ανελειπώς.
Γενικά είμαστε πολύ τυπικοί με όλα μας τα φάρμακα.
Είμαστε παραπάνω από τυπικοί στις επισκέψεις μας στον γιατρό (τον βλέπουμε τουλάχιστον 2 φορές τον μήνα μέχρι τώρα μιας και είχαμε/έχουμε και διάφορα άλλα θεματάκια να αντιμετωπίσουμε)
Το φαγητό μας είναι απολύτως ελεγχόμενο με τις καλύτερες τροφές της αγοράς.
Η άσκηση μας πολύ συχνή.
Η αγάπη στο σπίτι ξεχειλίζει και ήδη το δέσιμο που έχουμε αναπτύξει είναι απίστευτο. Τόσο από την δική μας μεριά όσο και από την μεριά της Ζωής.

Η Ζωή έχει ανακτήσει πλήρως δυνάμεις (εκτός αν αυτή η τεράστια δύναμη που βλέπω εγώ είναι λίγη για pitbull) .
Έχει αισίως φτάσει τα 28 κιλά.
Η ψυχολογία της φαίνεται να είναι super (ειδικά στο παιχνίδι - είναι σα να παίζεις με κουτάβι).
Η όρεξη της για φαγητό είναι πέραν του φυσιλογικού (χαχα).

Εννοείται βέβαια πως δεν είναι όλα ρόδινα.
Δεν είναι και το πιό εύκολο πράγμα του κόσμου να ζεις με το καλαζάρ.
Έχουμε αντιμετωπίσει και αντιμετωπίζουμε διάφορα τα οποία ως πηγή έχουν το καλαζάρ (κολίτιδες, αρθροίτιδες, κρυστάλλους, συχνούς εμετούς κλπ) αλλά έχουμε επιλέξει έως τώρα να μη σας ζαλίζουμε με τα άσχημα.
Ήταν εν γνώσει μου άλλωστε ότι δεν παίρνω κανένα υγιέστατο κουτάβι αλλά ένα ενήλικο σκυλί με προβλήματα.

Αυτοί οι 3μιση μήνες, έχουν κυλήσει όμορφα αλλά και δύσκολα. Με αρκετό αγώνα και πολλά (πάρα πολλά) έξοδα.

Εχτές λοιπόν, όταν ο γιατρός μου είπε ότι ο τίτλος του καλαζάρ από 1/1600 πήγε στο 1/3200, απογοητεύτηκα.

Τόσος αγώνας... τόση αγάπη... τέτοια συνέπεια στην θεραπεία και στις φαρμακευτικές αγωγές... γιατί?

Και φυσικα, εκεί που μέχρι εχτές σκεφτόμουν ότι το καλαζάρ είναι ένα "είδος ίωσης" που θα περάσει μιας και τα κάνω όλα σωστά, προσγειώθηκα στην πραγματικότητα. Τελικά δεν είναι όλα στο χέρι μου...

Τεσπά... Δεν είναι σκοπός μου να σας ζαλίζω αλλά πραγματικά έχω στεναχωρηθεί πολύ.

Τώρα, θα πρέπει να περιμένουμε 2 μήνες.
Να ξανακάνουμε αιματολογικές, να γίνει εκ νέου εκτίμηση της κατάστασης και να δούμε αν θα προχωρήσουμε σε νέα θεραπεία με Glucantime.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μα ανέβηκε ο τιτλος ενώ η κουκλα δειχνει να βελτιώνεται?

Θα σου πω μην απογοητευεσαι, θα πεις "ευκολο να το λες". Αλλά μόνο του σπανού τα γένια δεν γινονται και παντα θα ελπιζουμε για το καλύτερο!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
pcr έχετε κάνει τελικά;

Sorry...δεν θυμάμαι :roll:

Δεν την πας, μια βολτίτσα στο Παστέρ, να ξέρεις τι αποτελέσματα παίρνεις στα χέρια σου;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Κάτι μου θυμίζει αυτή η ιστορία...:(

Ψυχραιμία... να φανταστείς ότι υπάρχουν γιατροί που αρνούνται να κάνουν αντισώματα αν δεν περάσουν 6-8 μήνες μετά τη θεραπεία...
 


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Εξέταση λεμφαδένα έχετε κάνει?
Εννοείς κάτι πέραν της εξέτασης μέσω ψιλάφησης? Η Ζωή έχει διογκωμένους λεμφαδένες σε αρκετά μεγάλο βαθμό (τοσο μπροστά αριστερά και δεξιά από το στέρνο της όσο και στα πίσω πόδια).

pcr έχετε κάνει τελικά;

Sorry...δεν θυμάμαι :roll:

Δεν την πας, μια βολτίτσα στο Παστέρ, να ξέρεις τι αποτελέσματα παίρνεις στα χέρια σου;
Όχι Μαρία. Δεν έχουμε κάνει pcr.
Ο λόγος που δεν έχουμε κάνει ακόμα είναι γιατί ο Νίκος (ο γιατρός μας) μου είπε πως στην παρούσα φάση το pcr θα είχε νόημα μόνο αν είχε προηγηθεί άλλο ένα τον Νοέμβρη που την βρήκα και έτσι θα χρησίμευε ως μέτρο σύγκρισης για την εξέλιξη της ασθένειας.
Επίσης θα είχε νόημα, αν ο τίτλος είχε βγεί αρνητικός και θέλαμε να το βεβαιώσουμε ότι όντως δεν υπάρχει ίχνος της αρρώστιας.
Έτσι όπως είμαστε τώρα και με σίγουρο καλαζάρ στα χέρια μας, δεν θα χρησιμέυσουν ιδιαίτερα οι παραπάνω πληροφορίες που θα δώσει το pcr.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μην απογοητευεσαι! Κι εμεις οταν μαζεψαμε τον Λανσελοτ απο το δρομο και ξεκινησαμε τη θεραπεια ο τιτλος ηταν 1/800. Μετα τη θεραπεια κι αφου του ειχαμε δωσει κι εμεις ολα οσα εγραψες κι ειχαν περασει 5 μηνες απο το τελος της, καναμε επανεξεταση του τιτλου κι ειχε διπλασιαστει στο 1/1600. Ο γιατρος μας ηταν καθησυχαστικος και μας ειπε να μην δινουμε σημασια σε αυτο καθως η παραγωγη των αντισωματων μπορει να συνεχιζεται απο τον οργανισμο κι ας εχει περιοριστει/σταματησει η εξαπλωση του παρασιτου. Ενα χρονο μετα ο τιτλος επεσε στο 1/800 ξανα και τωρα πλησιαζει παλι ο καιρος της επαξετασης. Μην απελπιζεσαι, οσο ο σκυλος δεν εχει σοβαρα κλινικα συμπτωματα και τσεκαρεται συκωτι και νεφρα και βγαινουν καλα τα αλλα θα φτιαξουν σιγα σιγα, παιρνει καιρο. :) Δωστε της και το cilroton, θα βοηθησει και δεν ειναι βαρυ φαρμακο. :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Η Δάφνη μου πάντως, όταν επί δύο συνεχή έτη, έδειχνε ανεβοκατεβάσματα στον τίτλο της ερλίχειάς της και είχε σταθεροποιηθεί στο 1/800 ή 1/1600 δεν θυμάμαι καλά, η pcr της βγήκε αρνητική. Οπότε, σταμάτησα τα φάρμακα, το άγχος και τις επανεξετάσεις.

Για το καλαζάρ, οι πιο έγκυρες μετρήσεις, δίνονται με δείγμα από τους λεμφαδένες. Αυτό μάλλον σε ρωτάει η Αλίκη. Από ποιό σημείο, της κάνει αιμοληψία.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU