Ηθικός Κώδικας Εκτροφής Κ.Ο.Ε.


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγω έχασα κάτι μάλλον. Ποιά είναι η εκφραζόμενη άποψη που αισθάνεστε ότι πολεμάται? (ως προς τον κώδικα ηθικής πάντα μιλάμε). Δεν συμφωνούμε όλοι με τον εν λόγω κώδικα? Υπάρχει διχογνωμία εκεί?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και αλλο καναπεδάκιας, αλλο ενεργος και κάνω αυτό που πρέπει γιατι αυτό πιστευω δεν φοβαίμαι να απαντήσω αλλα έλεος όχι και κατηγορούμενος για την ειλικρίνια της εκφρασης απόψεως
αλίμονο
δεν νομίζω ότι κατηγορήθηκε κανείς απο κανέναν......και ειδικά εσείς.........

γενικά νιώθω ότι όσοι συμμετέχουμε στο παρών θέμα θέλουμε και ίσως και εργαζόμαστε για τα ίδια πράγματα
απλά λόγο προβληματικής εποχής κυρίως υπάρχει μιά ένταση.......

επι των υπολοίπων τοποθετήσεων θέλω να σχολιάσω ότι με τον κόσμο στις εκθέσεις δεν νομίζω να γίνει τίποτα.........
πιο πολύ με τα φόρουμ και τα παρατρίχα που λέτε μπορεί να γίνει κάτι........
και με τυχών ενημερωτικές εκστρατείες που μπορεί να ξεκινήσουν τίποτα σύλλογοι και όμιλοι.......

ας σταματήσει πρώτα το αίσχος των πέτσοπ
ας λυθεί και το πρόβλημα της "παραγωγής" αδέσποτων
και θα έχει ενημερωθεί και ο κόσμος στο ενδιάμεσο τι θα πεί κουτάβι επιλεκτικής εκτροφής μεγαλωμένο απο ανθρώπους που αγαπάνε τον σκύλο λατρευουν την φυλή και το κέρδος απο την ασχολία τους είναι η ίδια η ασχολία τους........
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
theogoniakennel εγω δεν αναφερθηκα για εσας ,ισα ισα που εχω σεβασμο στο προσωπο σας,αναφερθηκα για ανθρωπους που δεν εχουν σχεση με την εκτροφη και που δεν συμμετεχουν ενεργα για την επιλυση προβληματων της κυνοφιλιας ,αναφερθηκα σε ανθρωπους που μονο καταστροφολογουν και που παντα αποδιδουν τις ευθυνες σε ολους τους αλλους
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Συγνωμη αλλα το παρα τρίχα παρα την προσπαθεια της Κλέας και άλλων παραγόντων , δεν φέρνει κόσμο στις εκθέσεις,παρά το οτι παρουσιάζει θέματα σχετικά, και κάνει καλή προσπάθεια, οσον αφορά τον κόσμο του φόρουμ ειναι αυτός που ο admin ανακοινώνει, και σαφώς δεν είναι ο κόσμος των εκθέσεων ,ή ο κόσμος του κλάδου των κυνόφιλων που είναι ο προσκείμενος στα της καθαρόαιμης κυνοφιλίας, με όλες τις τάσεις που αυτή εμπεριέχει,αυτό δεν σημαινει οτι δεν ειναι κυνόφιλος, απλά είναι μιας αλλης τάσης, ευπρόσδεκτης φυσικά και αποδεκτής, ακόμα και χωρίς σκύλο ως η ερευνα δείχνει.

theogoniakennel εγω δεν αναφερθηκα για εσας ,ισα ισα που εχω σεβασμο στο προσωπο σας,αναφερθηκα για ανθρωπους που δεν εχουν σχεση με την εκτροφη και που δεν συμμετεχουν ενεργα για την επιλυση προβληματων της κυνοφιλιας ,αναφερθηκα σε ανθρωπους που μονο καταστροφολογουν και που παντα αποδιδουν τις ευθυνες σε ολους τους αλλους
μην εχεις κανένα πρόβλημα, σαφώς και δεν υπαρχει πρόβλημα αναφορας στο όνομα μου, ουτε και θα υπήρχε αφου η ζωή μου γενικά είναι τέτοια που μονο εκ παραδρομής μπορει να έκανα κατι κακό, οπότε και ακόμα και απο τον παπά... μπορει να τύχω συγχώρεσης
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
theogoniakennel εγω δεν αναφερθηκα για εσας ,ισα ισα που εχω σεβασμο στο προσωπο σας,αναφερθηκα για ανθρωπους που δεν εχουν σχεση με την εκτροφη και που δεν συμμετεχουν ενεργα για την επιλυση προβληματων της κυνοφιλιας ,αναφερθηκα σε ανθρωπους που μονο καταστροφολογουν και που παντα αποδιδουν τις ευθυνες σε ολους τους αλλους
Σε ποιόν αναφέρεσαι Κρίνα?
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Ηρεμεια, έρχονται δυσκολες ημερες, δεν εχει κανεις τιποτα κατα αλλου, πραγματικά όσοι κάνουν κάτι για το καλό του χομπι, και της πραγματικής ενασχόλησης με το θέμα το σκύλου, με όλες του τις τάσεις, ξαναλέω με όλες του τις τάσεις,ας είναι ενωμένοι, τα προσωπικά να εκτός, μομφες δεν υπάρχουν, όλοι μαζί ας διαφυλάξομε την οικογενειακή-χομπιστικη εκτροφή και την χωρίς οικονομικό οφελος ,για να έχουμε κυνοφυλία, ξανα λέω όλοι μαζί. Αν φυγει αυτό, μόνο οικονομικές μονάδες και εισαγωγείς θα υπάρχουν, γιατί τότε θα λέμε οτι υπήρχε ενας κωδικας δεοντολογίας κάποτε, αλλα τότε θα υπάρχει μόνο ο εισαγωγέας, και τίποτα άλλο, και κάτι άλλο, μπορεί να γράφω σε μια γλώσσα που κάποιοι δεν ειχαν την τυχη να διδαχθουν,ακόμα και να δυσκολευονται να τη καταλάβουν, ας μου το συνγχωρήσουν, αυτη διδαχθηκα, και καταλαβαίνω και την νεότερη έκδοση της, εδω σήμερα καταλαίνουμε αλοδαπούς, ας καταλάβουμε και κάποιον που χρησιμοποιει λίγο παλαιότερου τύπου γραφή.
 
Last edited:


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Συγνωμη αλλα το παρα τρίχα παρα την προσπαθεια της Κλέας και άλλων παραγόντων , δεν φέρνει κόσμο στις εκθέσεις,παρά το οτι παρουσιάζει θέματα σχετικά, και κάνει καλή προσπάθεια, οσον αφορά τον κόσμο του φόρουμ ειναι αυτός που ο admin ανακοινώνει, και σαφώς δεν είναι ο κόσμος των εκθέσεων ,ή ο κόσμος του κλάδου των κυνόφιλων που είναι ο προσκείμενος στα της καθαρόαιμης κυνοφιλίας, με όλες τις τάσεις που αυτή εμπεριέχει,αυτό δεν σημαινει οτι δεν ειναι κυνόφιλος, απλά είναι μιας αλλης τάσης, ευπρόσδεκτης φυσικά και αποδεκτής, ακόμα και χωρίς σκύλο ως η ερευνα δείχνει.
σωστα, αλλωστε τα 2 φορουμς εχουν εγγεγραμενα -οχι ενεργα - μελη λιγοτερο απο 40.000, δλδ το 0,4% του ελληνικου πληθυσμου.
το ποσοστο ειναι σταγονα στον ωκεανο αν σκεφτει κανεις οτι η ''αλλη οχθη'' π.χ. pet city προγραμματιζει να διπλασιασει τα μαγαζια της (αρα και τα πετσοσκυλα της) μεχρι το 2015.
σφεντονες εναντια στην αμερικη δλδ

ψαχνουμε για ηθικη στην πιο ανηθικη χωρα :cool:
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Το αν η επιχείρηση ενδιαφέροντος των φορέων που αναφέρεις πάει να διπλασιάσει τα σημεια πώλησης ,προσβλέποντας σε μεγαλύτερο μερίδιο της πίτας, δεν έχει καμία σημασία σε σχέση με τα μέλη ενος foroum, ούτε και τα θεωρεί ως αντίπαλο δέος, εξ άλλου πιστεύω ότι μεγάλο ποσοστό του foroum ειναι πελάτες τους
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Μηπως πολοι εχουν γίνει καναπεδάκιδες γιατί φοβούνται οτι αν κάποιοι ανεργοι τους συρουν στα δικαστήρια γιατί ειπαν την αλήθεια?

και αλλο καναπεδάκιας, αλλο ενεργος και κάνω αυτό που πρέπει γιατι αυτό πιστευω δεν φοβαίμαι να απαντήσω αλλα έλεος όχι και κατηγορούμενος για την ειλικρίνια της εκφρασης απόψεως
Oι περισσότεροι μάλον δεν έχουν καταλάβει το νόημα και αναρωτιούνται, ενα λοιπόν παράδειγμα οταν κάπιος πάει να κάνει ενα καλό και να βοηθήσει και βρίσκεται μπλεγμένος απο κάπιον που δουλεια δεν έχει και δουλειά ψάχνει.
Πρόεδρος γενικής συνελέυσες, δικηγόρος το επάγκελμα, επειδή έκανε την δουλειά του και μάλιστα αφιλοκερδώς, και κάπιον πιθανόν να δυσαρέστησε ,του έγινε καταγκελεία στον δικηγορικό σύλογο, και φυσικά δεν ηταν το πλέον ευχάριστο, λέτε αυτός ο ανθρωπος να δεχθεί να ξαναπροσφέρει?
Καποιος άλλος αξιωματικός στο επάγκελμα , μέλος Διοικητικού συμβουλίου, μετά απο μια μυνηση κατά παντός υπευθύνου, μέχρι την αθώωση όλων στο σύνολο, λέτε να μην είχε πρόβλημα στη δουλειά που τρέφει την οικογένειά του, γιατί λοιπόν να ξανααχοληθει?
2 λοιπόν παραδείγματα για διευκρίνηση, και ξεκαθάρισμα, και γιατί κάποιοι γίνονται καναπεδάκηδες.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
theogoniakennel, δεν ξέρω αν σ'αυτούς τους καναπεδάκηδες αναφερόταν η Κρίνα (κάτι μου λέει πως όχι, δεν αναφερόταν σ'αυτούς, αλλά θα μας το διευκρινήσει η ίδια). Σε κάθε περίπτωση, αν τα περιστατικά που αναφέρεις εχουν να κάνουν με τον ΚΟΕ, θυμίζουν περισσότερο μαφία, παρά συνέλευση κυνοφίλων. Οπότε, για ποιά ηθική μιλάμε? Ας λύσουμε πρώτα ζητήματα κοινωνικής ηθικής και πάμε μετά και σ'αυτά της κυνολογικής. :)
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ένα off - topic για το καλό του ρου της συζήτησης:

Αν σε μια συνέλευση δεν επιτυγχάνεται απαρτία (στην προκειμένη του 50% + 1 μέλος), τότε η συνέλευση επαναλαμβάνεται την επόμενη εβδομάδα, ίδια μέρα και ώρα και θεωρείται πως έχει απαρτία με όσους είναι παρόντες!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Oι περισσότεροι μάλον δεν έχουν καταλάβει το νόημα και αναρωτιούνται, ενα λοιπόν παράδειγμα οταν κάπιος πάει να κάνει ενα καλό και να βοηθήσει και βρίσκεται μπλεγμένος απο κάπιον που δουλεια δεν έχει και δουλειά ψάχνει.
Πρόεδρος γενικής συνελέυσες, δικηγόρος το επάγκελμα, επειδή έκανε την δουλειά του και μάλιστα αφιλοκερδώς, και κάπιον πιθανόν να δυσαρέστησε ,του έγινε καταγκελεία στον δικηγορικό σύλογο, και φυσικά δεν ηταν το πλέον ευχάριστο, λέτε αυτός ο ανθρωπος να δεχθεί να ξαναπροσφέρει?
Καποιος άλλος αξιωματικός στο επάγκελμα , μέλος Διοικητικού συμβουλίου, μετά απο μια μυνηση κατά παντός υπευθύνου, μέχρι την αθώωση όλων στο σύνολο, λέτε να μην είχε πρόβλημα στη δουλειά που τρέφει την οικογένειά του, γιατί λοιπόν να ξανααχοληθει?
2 λοιπόν παραδείγματα για διευκρίνηση, και ξεκαθάρισμα, και γιατί κάποιοι γίνονται καναπεδάκηδες.
Λέγοντας καναπεδάκηδες, τί εννοείτε; Είναι άλλο να πει κάποιος ''νίπτω τας χείρας μου'' αναφερόμενος στην ενεργή δράση και τελείως διαφορετικό να απέχει τελείως. Αυτός που απογοητεύθηκε επειδή προδόθηκαν ουσιαστικά τα πιστεύω του και βρέθηκε κατηγορούμενος στα καλά του καθουμένου και παρακολουθεί από απόσταση είναι νομίζω σχεδόν σίγουρος πως τα πιστεύω του κάποια στιγμή θα τον ωθήσουν να αναλάβει και πάλι δράση. Ενώ αυτός που δεν θέλει πλέον να έχει καμία σχέση και δεν ενημερώνεται και δεν ασχολείται προφανώς και δε θα ξαναενδιαφερθεί. Θεωρώ όμως πως ότι κι αν έχει συμβεί είναι πολύ δύσκολο κάποιος να φτάσει στο άλλο άκρο και δεν τον κατακρίνω μεν διότι υπάρχουν σοβαρά και σοβαρότερα. Αν κάποιον τον κατασπαράξανε αγνοώντας τις καλές προθέσεις του δε θα μπορούσα να του πω ποτέ ''γιατί τα παράτησες'' αλλά η από 'κει και πέρα αδιαφορία του μπορεί να μην είναι επιλήψιμη και να είναι σίγουρα δικαιολογημένη αλλά όταν έχει τη γνώση και τα φόντα (αναφέρομαι σε ποικίλα γεγονότα της ζωής μας) με στενοχωρεί και πιστεύω τελικά ότι και τον ίδιο πρέπει να τον στεναχωρεί που ωθήθηκε σ' αυτή την κατάσταση
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
πολλά μπορεί να κάνουν κάπιο να κάθεται στο καναπέ του, και το κυριότερο δεν είναι και άσχημο, είσαι στο σπίτι σου , διαβάζεις με την ησιχία σου, αν είναι χειμώνας στη ζεστασιά σου, με τζάκι καλύτερα, και το κυριότερο δεν ενοχλείς και δεν σε ενοχλεί κανένας.
όσον αφορά το τελευταίο, δεν νομίζω οτι η κυνολογική ηθική δεν συμπεριλαμβάνεται σε κάτι γενικότερο, και το εδικότερο δεν μπορεί να υπάρχει, αν δεν υπάρχει το γενικότερο.
 


rottweilerman

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2011
64
0
Mπορειται να αναφερετε ΕΝΑΝ εκτροφεα που κανει γεννα με αποκλειστικο σκοπο την προοδο και την βελτιωση της εκαστοτε ρατσας ?

Εναν !!!!! Μόνο εναν μπορειται να αναφερετε ?

Που να μην εχει σκοπο να βαλει κερδος αλλα να ειναι λατρης της φυλης και να θελει μονο να την βελτιωσει ???

Μην μου πειτε ξερω καποιον αλλα αναφερετε την επωνυμια του εκτροφιου .

Αν μου πειτε εναν θα με κανετε να πιστεψω πως οντως υπαρχει ακομα οραμα στην κυνοφιλια και δεν ερχετε πρωτο το κερδος ...
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Ένα off - topic για το καλό του ρου της συζήτησης:

Αν σε μια συνέλευση δεν επιτυγχάνεται απαρτία (στην προκειμένη του 50% + 1 μέλος), τότε η συνέλευση επαναλαμβάνεται την επόμενη εβδομάδα, ίδια μέρα και ώρα και θεωρείται πως έχει απαρτία με όσους είναι παρόντες!
Σωστά, αλλά αν είναι καταστατική?
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Mπορειται να αναφερετε ΕΝΑΝ εκτροφεα που κανει γεννα με αποκλειστικο σκοπο την προοδο και την βελτιωση της εκαστοτε ρατσας ?

Εναν !!!!! Μόνο εναν μπορειται να αναφερετε ?

Που να μην εχει σκοπο να βαλει κερδος αλλα να ειναι λατρης της φυλης και να θελει μονο να την βελτιωσει ???

Μην μου πειτε ξερω καποιον αλλα αναφερετε την επωνυμια του εκτροφιου .

Αν μου πειτε εναν θα με κανετε να πιστεψω πως οντως υπαρχει ακομα οραμα στην κυνοφιλια και δεν ερχετε πρωτο το κερδος ...
Συγνώμη αλλά τί ακριβώς εννοείς γράφοντας βελτίωση; Βελτίωση ως προς τί;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
βελτίωση ως προς το πλήθος των ζωντανών μελών της φυλής που χαίρουν άκρας υγείας (ελευθερα απο κληρονομικά αλλά και με γενικό σφρίγος και γερή κράση)
αλλά και που έχουν αυξημένες τις εργασιακές τους ικανότητες
αλλά και που είναι με βέλτιστα σωματικά χαρακτηριστικά που και ευφραίνουν το μάτι του γνώστη αλλά και εξυπηρετούν προς την διατέλεση της όποιας εργασίας(ακόμα και αν είναι απλά το χάιδεμα)

Εγώ γνωρίζω πολλούς που εκτρέφουν αποκλειστικά για την φυλή και για την χαρά της ενασχόλησης μαζί της αλλά λόγοι σεμνότητας δικής τους δεν μου επιτρέπουν να τους αναφέρω έτσι και εδώ σε αυτό το θέμα.

πιστεύω να γίνομαι κατανοητός φίλε μου.....
 


rottweilerman

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2011
64
0
Συγνώμη αλλά τί ακριβώς εννοείς γράφοντας βελτίωση; Βελτίωση ως προς τί;
Βρε παιδι μου πες μου καποιον ο οποιος δεν ζευγαρωνει τα σκυλια του προκειμενου να βαλει κερδος αλλα τα ζευγαρωνει μονο προκειμενου να εξαλειψει καποια ελαττωματα ή τεσπα δεν το κανει για εμπορικους λογους αλλα ια το καλο της φυλης.

Ξερεις εναν ???
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
δεν νομίζω οτι η κυνολογική ηθική δεν συμπεριλαμβάνεται σε κάτι γενικότερο, και το εδικότερο δεν μπορεί να υπάρχει, αν δεν υπάρχει το γενικότερο.
Δεν έχετε άδικο γιατί κυνολογική ηθική για κάποιον μπορεί να είναι η ηθική ικανοποίηση πως εκτρέφει πραγματικά καλά ζώα (θεωρώ δεδομένο πως δε μπορεί κανένας να εγγυηθεί ότι θα είναι απαλλαγμένα από προβλήματα αλλά ο εκτροφέας το εξασφαλίζει πολύ περισσότερο απ'΄τον κουταβοβιομήχανο παπυμιλλά) σεβόμενους την ευζωία και τα πρότυπα της φυλής. Για κάποιον άλλο όμως κυνολογική ηθική μπορεί να είναι (δε λέω ότι ισχύει σώνει και καλά αλλά μπορεί να ισχύει) το γεγονός πως έχει μια σκύλα την οποία έχει ζευγαρώσει ένα εκατομμύριο φόρες κι επειδή της παρέχει τροφή και ιατρική φροντίδα κι έχει κρατήσει και κανά δυο κουτάβια ο ίδιος αλλά δεν είναι πραγματικά γνώστης της φυλής (με απόρροια να μη μπορεί να συμβουλέψει σωστά έναν ενδιαφερόμενο αγοραστή).
 


rottweilerman

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2011
64
0
βελτίωση ως προς το πλήθος των ζωντανών μελών της φυλής που χαίρουν άκρας υγείας (ελευθερα απο κληρονομικά αλλά και με γενικό σφρίγος και γερή κράση)
αλλά και που έχουν αυξημένες τις εργασιακές τους ικανότητες
αλλά και που είναι με βέλτιστα σωματικά χαρακτηριστικά που και ευφραίνουν το μάτι του γνώστη αλλά και εξυπηρετούν προς την διατέλεση της όποιας εργασίας(ακόμα και αν είναι απλά το χάιδεμα)

Εγώ γνωρίζω πολλούς που εκτρέφουν αποκλειστικά για την φυλή και για την χαρά της ενασχόλησης μαζί της αλλά λόγοι σεμνότητας δικής τους δεν μου επιτρέπουν να τους αναφέρω έτσι και εδώ σε αυτό το θέμα.

πιστεύω να γίνομαι κατανοητός φίλε μου.....
Οχι δεν το καταλαβαινω καθολου. Τετοιοι εκτροφεις ( αν υπαρχουν που πολυ αμφιβαλλω ) θα επρεπε να αποτελουν προτυπο .
Και εφοσον ειναι και επισημα εκτροφεις δεν βλεπω το λογο να μην μπορεις να πεις ενα ονομα .

Οποτε οσο λετε να ξερω καποιον αλλα δεν μπορω να πω κτλ θεωρω πως δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ .

Αν ξερετε εναν πειτε το !!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc