Ηθικός Κώδικας Εκτροφής Κ.Ο.Ε.


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
βελτίωση ως προς το πλήθος των ζωντανών μελών της φυλής που χαίρουν άκρας υγείας (ελευθερα απο κληρονομικά αλλά και με γενικό σφρίγος και γερή κράση)
αλλά και που έχουν αυξημένες τις εργασιακές τους ικανότητες
αλλά και που είναι με βέλτιστα σωματικά χαρακτηριστικά που και ευφραίνουν το μάτι του γνώστη αλλά και εξυπηρετούν προς την διατέλεση της όποιας εργασίας(ακόμα και αν είναι απλά το χάιδεμα)
Βρε παιδι μου πες μου καποιον ο οποιος δεν ζευγαρωνει τα σκυλια του προκειμενου να βαλει κερδος αλλα τα ζευγαρωνει μονο προκειμενου να εξαλειψει καποια ελαττωματα ή τεσπα δεν το κανει για εμπορικους λογους αλλα ια το καλο της φυλης.

Ξερεις εναν ???
Οκ, νομίζω πως κατάλαβα. Δηλαδή αν υποθέσουμε πως έχουμε μια φυλή που γενικά εμφανίζει δυσπλασίες αναφέρεστε σε κάποιον που από αγάπη στη φυλή (και γιατί όχι στα ζωάκια γενικότερα) προσπαθεί χωρίς να τον ενδιαφέρει το κέρδος να εξαφανίσει με επιλεκτικές γέννες το μεγάλο ποσοστό δυσπλασιών. Σωστά; Όμως ας πούμε πως μέχρι να το πετύχει έχει κάποιες γέννες με υγιή κουτάβια. Αυτά τα κουτάβια τί εννοείται πώς τα κάνει. Τα χαρίζει, τα πουλάει, τα κρατάει;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δικαίωμά σου και αυτό!

αν μιλάγαμε για επιλογή εκτροφείου μπορεί να σου έλεγα φίλε μου....βασικά μόνο τέτοιους εκτροφείς θα πρότεινα σε οποιονδήποτε. :)

εδώ και έτσι (εκβιαστικά ,με καλή έννοια) που το θέτεις, το θεωρώ μειωτικό για αυτούς.
αυτό εννοώ και μάλλον δεν κατάλαβες!

εσύ έχεις σκύλο-τι ψάχνεις για εκτροφείς τώρα?

Οκ, νομίζω πως κατάλαβα. Δηλαδή αν υποθέσουμε πως έχουμε μια φυλή που γενικά εμφανίζει δυσπλασίες αναφέρεστε σε κάποιον που από αγάπη στη φυλή (και γιατί όχι στα ζωάκια γενικότερα) προσπαθεί χωρίς να τον ενδιαφέρει το κέρδος να εξαφανίσει με επιλεκτικές γέννες το μεγάλο ποσοστό δυσπλασιών. Σωστά; Όμως ας πούμε πως μέχρι να το πετύχει έχει κάποιες γέννες με υγιή κουτάβια. Αυτά τα κουτάβια τί εννοείται πώς τα κάνει. Τα χαρίζει, τα πουλάει, τα κρατάει;
νομίζω πως όποιος σου απαντήσει θα αρχίσει να εκτροχιάζει υπερβολικά το θέμα.
αν έχεις την ευγενή καλοσύνη να ειπωθούν όλα αυτά σε κάποιο άλλο θέμα

κι αν πάλι "το πάς κάπου" που τελικά είναι σχετικό με το θέμα μας...πήγαινέ το σύντομα
:)

πιστεύω πως με νιώθεις....όλο το πρωί έφαγα για να συνεφέρω το τόπικ εδώ....
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Mπορειται να αναφερετε ΕΝΑΝ εκτροφεα που κανει γεννα με αποκλειστικο σκοπο την προοδο και την βελτιωση της εκαστοτε ρατσας ?

Εναν !!!!! Μόνο εναν μπορειται να αναφερετε ?

Που να μην εχει σκοπο να βαλει κερδος αλλα να ειναι λατρης της φυλης και να θελει μονο να την βελτιωσει ???

Μην μου πειτε ξερω καποιον αλλα αναφερετε την επωνυμια του εκτροφιου .

Αν μου πειτε εναν θα με κανετε να πιστεψω πως οντως υπαρχει ακομα οραμα στην κυνοφιλια και δεν ερχετε πρωτο το κερδος ...
Μια παράκληση, θα είχατε την καλοσύνη να μου πείτε πόσους εκτροφείς γνωρίζετε, στην ημεδαπή και στην αλλοδαπή? και μετά με πόσους από αυτούς έχετε συζητήσει για τις αγωνίες τους,και τα οράματα τους.Ενα απλό παράδειγμα θα σας αναφέρω, θα μπορούσατε να φανταστείτε οτι θα πάτε παράνομα σε κατεχόμενη χώρα, και μιλάω για κατοχή στη Γερμανοκρατούμενη Γαλλία, για να φέρετε σκύλο στη Αγγλία για να κάνετε εκτροφή? αν τότε ίσως καταλάβετε τι σημαίνει πάθος εκτροφέα, και μη μου πείτε οτι εκτροφή στη Αγγλία σε περίοδο συνεχών βομβαρδισμών θα είχε σκοπό το κέρδος, Επειδή κάπιοι ισως έχουν γνωρίσει τέτοια άτομα , και μάλιστα μπορούν να σας διαβεβαιώσουν ότι αυτοί οι άνθρωποι υπέργηροι σήμερα συνεχίζουν, και μάλιστα εκθέτουν ακόμα αν και στο στοίβο υποβαστάζοναται, και έχουν και καρεκλάκι γιατί πλέον δεν τους κρατούν τα πόδια τους, επιτρέψτε μου να δέχομαι ότι υπάρχουν ακόμα και διαφορετικές απόψεις, ακόμα και να σας πώ ότι αν δεν γνωρίζετε τέτοια άτομα , μάλον θα πρέπει να αναθεωρήσετε τα άτομα με τα οποία συναναστρέφεστε τουλάχιστον στο χώρο της καθαρόαιμης κυνοφυλίας.
Βέβαια αν η εποχή του WWII σας είναι μακρινή μπορώ να σας αναφέρω και πάμπολα περιστατικά ανθρώπων στη γειτονική Σερβία που κανανε τα πάντα για να σώσουν τα ζώα τους, την εποχή των βομβαρδισμών, γιατί και εκει δεν είναι όλοι κουταβοπαραγωγοί, όπως και παντού δεν είναι
Ευχαριστώ , η ταπεινότης μου, στο κόσμο της χομπίστικης εκτροφής
theogoniakennel
 


rottweilerman

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2011
64
0
Λοιπον για να μην μακρυγορουμαι μιας και απαντησεις δεν δινονται , ΔΕΝ υπαρχουν εκτροφεις (τουλαχιστον εν Ελλαδι ) που να κανουν γεννες χωρις το οικονομικο κριτηριο να βρισκετε στις υψηλες θεσεις των κινητρων τους ...

Απλα , ωραια και ειλικρινα... Δεν ειναι κακο ... Αλλα να ειμαστε και ειλικρινεις δηλαδη πως καλα και αγια τα υπομνηματα και οι φιλοσοφιες περι ζευγαρωματων και καλων και κακων εκτροφεων αλλα το χρημα και το κερδος ειναι παντα εκει... Και αν υπαρχει καποιος ρομαντικος ακομα δυστυχως εμεις δεν θα το μαθουμε ποτε..
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
P1220260..jpg
Aν πχ γνωρίζατε αυτόν τον ανθρωπο γεννημένο το 1924 και μέχρι σήμερα που δεν τον κρατανε τα πόδια του είναι εκει τι θα λέγατε? πλέον ούτε με καρεκλακι μπορεί, το καρεκλακι το χρησημοποιεί η γυναίκα του που είναι λίγο μα λίγο νεώτερη, μάλον δεν θα λέγατε ότι υπάρχει και κάτι άλλο?

Αρα το θέμα εστειάζεται στην έλειψη ενδιαφέροντος και στη έλειψη πληροφοριών

P1220358..jpg
Απο ότι βλέπεις έχει και το καρεκλακι του στο στοίβο, λες ο κριτής να μην του επιτρέψει? βέβαια αυτή είναι πριν 3 χρόνια, σήμερα πλέον δεν μπορεί , αλλά είναι εκεί με την παραδοσιακή του φορεσιά, ποτέ του δεν την άλαξε.

P1220396..jpg
Καποτε οι φωτογραφίες ητανε ασπρόμαυρες.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Και αν υπαρχει καποιος ρομαντικος ακομα δυστυχως εμεις δεν θα το μαθουμε ποτε..
Συγνώμη που ανακατεύομαι, αλλά αν μου επιτρέψεις να κάνω μια παρένθεση. Έχω κάνει μια γέννα αναγκαστικά (έγκυος σκύλα φίλου που την είχε παρατημένη σε ένα γιαπί και την πήρα σπίτι μου). Δε θα το ξαναέκανα ακόμη και κάτω απ' τις καλύτερες προϋποθέσεις ακόμη κι αν είχα τρελά καθαρά κέρδη. Γιατί; Γιατί είναι ζόρικο όταν νοιάζεσαι για ένα ζώο η διαδικασία της γέννας, γιατί δε θα μπορούσα να διανοηθώ ότι δε θα φέρω γιατρό να δει τα κουτάβια που γεννήθηκαν, γιατί δε θα μπορούσα να τα αφήσω στο πουθενά μέχρι να γίνουν πενήντα ημερών (το τελευταίο έφυγε από το σπίτι μου σε ηλικία 3 μηνών) και γιατί οικονομικά με φέρανε σε αδιέξοδο (αφού ο ιδιοκτήτης της σκύλας θεώρησε καλό να μη συμμετάσχει). Είναι τόσο δύσκολη κατάσταση μαζί με τα συναισθήματα που ένιωσα που θεωρώ 100% σίγουρο πως κάποιος που είναι εκτροφέας αποκλείεται να το κάνει μόνο για τα λεφτά. Εντάξει εγώ έκανα μια γέννα, άλλη μπορεί να έχουν κάνει εκατοντάδες. Σίγουρα είναι περισσότερο εξοικειωμένοι από 'μενα αλλά το θεωρώ αφύσικο να μη νοιάζονται. Καλώς ή κακώς δεν έχω πάρει σκύλο από Έλληνα εκτροφέα αλλά απ' αυτούς που γνώρισα ξέρω πως το να είσαι εκτροφέας συνάδει με συγκεκριμένο τρόπο ζωής. Επομένως θεωρώ δεδομένο ότι κάποιος που αποδέχεται αυτό τον τρόπο ζωής, δεν το κάνει μόνο για τα χρήματα.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Εβαλα κάπιες φωτογραφίες για να καταλάβουν κάπιοι οτι δεν είναι μόνο αυτό που νομίζουν η εκτροφή, και όλα αυτά που την περιβάλουν, και βέβαια δεν είναι απο το άτομο που έφερε το ζώο απο την Γαλλία, αυτό είναι γηραιότερο , αλλά ακόμα είναι ακόμα εκεί, μη μου ζητήσετε ονόματα, δεν νομίζω να υπάρχει λόγος, ουτε διαφήμηση κάνω, και η επιλογή του ατόμου που ανέβασα φωτογραφίες, έγινε προς τιμή του, και σαν δώρο μια και στίς 21 την Μεγάλη Πέμπτη είχε γεννέθλεια, και επιπρόσθετα δεν νομίζω ότι του κάνω διαφήμηση, γιατι δεν την χρειάζεται, όσοι ανα τον κόσμο έχουν τέτοια φυλή, κάπου στο βάθος, θα βρούν σκύλο εκτροφής του , η της γυναίκας του γιατί διατηρούν και τα 2 ονόματα απο τότε που ζουν μαζί.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Mπορειται να αναφερετε ΕΝΑΝ εκτροφεα που κανει γεννα με αποκλειστικο σκοπο την προοδο και την βελτιωση της εκαστοτε ρατσας ?

Εναν !!!!! Μόνο εναν μπορειται να αναφερετε ?

Που να μην εχει σκοπο να βαλει κερδος αλλα να ειναι λατρης της φυλης και να θελει μονο να την βελτιωσει ???

Μην μου πειτε ξερω καποιον αλλα αναφερετε την επωνυμια του εκτροφιου .

Αν μου πειτε εναν θα με κανετε να πιστεψω πως οντως υπαρχει ακομα οραμα στην κυνοφιλια και δεν ερχετε πρωτο το κερδος ...
Φυσικά μπορώ να σου αναφέρω παραπάνω απο εναν, τόσο στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Επειδή υποθέτω ότι εστιάζεις το ενδιαφέρον σου στη χώρα μας, σκέψου απλά όσους εκτροφείς ασχολούνται με διάσωση φυλών και όσους έχουν μη εμπορικές φυλές. Μπορείς επίσης να δεις ποιοί είναι αυτοί που έχουν σπάνια γέννες, ακόμα και με φυλές που υπάρχει ζήτηση ;)

Είπαμε, καλοί και κακοί υπάρχουν παντού, αλλά μην τους βάζουμε όλους σε ενα τσουβάλι.
 


rottweilerman

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2011
64
0
Φυσικά μπορώ να σου αναφέρω παραπάνω απο εναν, τόσο στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Επειδή υποθέτω ότι εστιάζεις το ενδιαφέρον σου στη χώρα μας, σκέψου απλά όσους εκτροφείς ασχολούνται με διάσωση φυλών και όσους έχουν μη εμπορικές φυλές. Μπορείς επίσης να δεις ποιοί είναι αυτοί που έχουν σπάνια γέννες, ακόμα και με φυλές που υπάρχει ζήτηση ;)

Είπαμε, καλοί και κακοί υπάρχουν παντού, αλλά μην τους βάζουμε όλους σε ενα τσουβάλι.
Nαι βρε... μπορεις να μας ενημερωσεις ομως και εμας που δεν ξερουμε ? πες μας ενα ονομα... δεν ειναι εκληματιες στην τελικη...
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Nαι βρε... μπορεις να μας ενημερωσεις ομως και εμας που δεν ξερουμε ? πες μας ενα ονομα... δεν ειναι εκληματιες στην τελικη...
Γιατί επιμένεις? Αν θέλει καποιος να σου απαντήσει θα το κάνει. Δεν είναι ανάγκη να επαναλαμβάνεις την ερώτηση κάθε τρεις και λίγο. Ούτε βέβαια και να βγάζεις συμπεράσματα για την απουσία απάντησης στην ερώτηση σου. ΓΙα μένα προσωπικά θα ήταν άνευ ουσίας μια παράθεση ονομάτων στο παρόν θέμα. Δε βλέπω το λόγο. Το αν οι πέντε εκτροφεις που ξέρει ο καθένας έχουν ή δεν έχουν ως κριτήριο το χρήμα, ουδεμία σχέση έχει με τον κώδικα εκτροφής του ΚΟΕ τον οποίο συζητάμε.
 




theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
ευχαριστω παιδια να ειστε καλα ,

επειδη εχω ενα θεμα με την διακινηση προσωπικων δεδομενων στο ιντερνετ θα μου επιτρεψετε να μην δωσω καποια προσωπικα στοιχεια.

Ευχαριστω για την κατανοηση

Ενα δικό σου ποστ της 20.3.2011

Εδω φοβάσαι να δώσεις στοιχεία, λόγω προσωπικων δεδομένων, τι απάντηση θέλεις να λάβεις , όποιος κάνει κάτι απο τα παραπάνω κάνει μια ηθική εκτροφή, τουλάχιστον ελπίζουμε να κατάλαβες κάτι υπάρχει σε όλο αυτό τον κόσμο του σκύλου, τουλάχιστον εσύ απο τον δικό σου εκτροφέα είσαι ικανοποιημένος? Ηταν σωστή επιλογή? Ο σκύλος είναι δέκα μηνών, αρα έχεις γνώμη.
 
Last edited by a moderator:


rottweilerman

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2011
64
0
ευχαριστω παιδια να ειστε καλα ,

επειδη εχω ενα θεμα με την διακινηση προσωπικων δεδομενων στο ιντερνετ θα μου επιτρεψετε να μην δωσω καποια προσωπικα στοιχεια.

Ευχαριστω για την κατανοηση

Ενα δικό σου ποστ της 20.3.2011

Εδω φοβάσαι να δώσεις στοιχεία, λόγω προσωπικων δεδομένων, τι απάντηση θέλεις να λάβεις , όποιος κάνει κάτι απο τα παραπάνω κάνει μια ηθική εκτροφή, τουλάχιστον ελπίζουμε να κατάλαβες κάτι υπάρχει σε όλο αυτό τον κόσμο του σκύλου, τουλάχιστον εσύ απο τον δικό σου εκτροφέα είσαι ικανοποιημένος? Ηταν σωστή επιλογή? Ο σκύλος είναι δέκα μηνών, αρα έχεις γνώμη.
Οταν δεν ξερετε τι να πειτε και γραφετε οτι ναναι τοτε απορω...

Υπαρχει Ελληνας εκτροφεας που να αναπαραγει μια ρατσα χωρις να αποσκοπει στο κερδος ? Εαν ναι τοτε αναφερτε το ονομα του μιας και θα πρεπει να ειναι ηδη γνωστος στον χωρο του και απλα εγω ο ασχετος δεν τον ξερω ...

Αν ειναι για να απαντησεις να ανατρεχεις σε παλιοτερες αναρτησεις μου ωστε να μου την πεις για κατι αλλο απαξιω ....

Αν ξερεις πες ενα ονομα ..... Εγω πιστευω πως δεν υπαρχει... Καλοι εκτροφεις σιγουρα υπαρχουν αλλα βεβαια αποσκοπουν και στην κερδοφορια και καλα κανουν...

ευχαριστω παιδια να ειστε καλα ,

επειδη εχω ενα θεμα με την διακινηση προσωπικων δεδομενων στο ιντερνετ θα μου επιτρεψετε να μην δωσω καποια προσωπικα στοιχεια.

Ευχαριστω για την κατανοηση

Ενα δικό σου ποστ της 20.3.2011

Εδω φοβάσαι να δώσεις στοιχεία, λόγω προσωπικων δεδομένων, τι απάντηση θέλεις να λάβεις , όποιος κάνει κάτι απο τα παραπάνω κάνει μια ηθική εκτροφή, τουλάχιστον ελπίζουμε να κατάλαβες κάτι υπάρχει σε όλο αυτό τον κόσμο του σκύλου, τουλάχιστον εσύ απο τον δικό σου εκτροφέα είσαι ικανοποιημένος? Ηταν σωστή επιλογή? Ο σκύλος είναι δέκα μηνών, αρα έχεις γνώμη.
Βρε νικολακι τωρα ειδα και τα δικα σου ποστ... μην παρεξηησε δεν αναφερθηκα σε εσενα ουτε εθιξα τον κλαδο σου... το αν κανεις 50 γεννες τον χρονο δεν με αφορα.... απλα αναφερθηκα στους αγνους εκτροφοις.... ε μαλλον δεν θα γνωριζεις και κανεναν δεν πειραζει...καλα να εισαι
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Οταν δεν ξερετε τι να πειτε και γραφετε οτι ναναι τοτε απορω...

Υπαρχει Ελληνας εκτροφεας που να αναπαραγει μια ρατσα χωρις να αποσκοπει στο κερδος ? Εαν ναι τοτε αναφερτε το ονομα του μιας και θα πρεπει να ειναι ηδη γνωστος στον χωρο του και απλα εγω ο ασχετος δεν τον ξερω ...

Αν ειναι για να απαντησεις να ανατρεχεις σε παλιοτερες αναρτησεις μου ωστε να μου την πεις για κατι αλλο απαξιω ....

Σαφώς και έχεις το δικαίωμα να απαξιώνεις τον ευατό σου, και να τον βαθμολογείς όπως θέλεις, οταν θα αρχίσεις να μαθαίνεις με πιό τρόπο μπορείς να πάρεις γενικά πληροφορίες θα μάθεις περισσότερα, σε πολλά θέματα

Αν ξερεις πες ενα ονομα ..... Εγω πιστευω πως δεν υπαρχει... Καλοι εκτροφεις σιγουρα υπαρχουν αλλα βεβαια αποσκοπουν και στην κερδοφορια και καλα κανουν...
Αφου πιστεύεις ότι δεν υπάρχει, γιατί να προσπαθήσει κάπιος να σου αλλάξει την άποψη? δικαίωμα σου δεν είναι? Ολα τα παραπάνω είναι απαντήσεις κάπιου που δεν έχει να πει τίποτα? για ξαναδιάβασέ τα, και πες τελικά τι κατάλαβες αν κατάλαβες.

Βρε νικολακι τωρα ειδα και τα δικα σου ποστ... μην παρεξηησε δεν αναφερθηκα σε εσενα ουτε εθιξα τον κλαδο σου... το αν κανεις 50 γεννες τον χρονο δεν με αφορα.... απλα αναφερθηκα στους αγνους εκτροφοις.... ε μαλλον δεν θα γνωριζεις και κανεναν δεν πειραζει...καλα να εισαι
Θα έπρεπε τουλάχιστον να ντρέπεσθε απλά, αν πίσω απο ενα nick name γράφετε για 50 γέννες, απευθυνόμενος σε εμένα,καλό βράδυ
Συνεχεια συζήτησης θα επιφέρει προβλήματα, μείνετε με την άποψη σας αλλά αποδειξτε τη και ανεφερετε εδω τις 50 γέννες, και αν βρείτε πανω απο 4 όλα τα χρόνια θα λάβειτε συγχαρητήρια, συγχαρητήρια για το ήθος σας κύριε, και το όνομα που μου προσάπτετε δεν μου ταιριαζει και παρακαλω να ανακαλέσετε άμεσα εκτός αν δεν καταλαβαίνετε τι σημαινει ... νικολακι , επιπρόσθετα με ι στο τέλος
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Υπαρχει συναισθηματικη φορτιση και παρεξηγησεις γραφομενων.

Sent from my Liquid MT using Tapatalk
 






George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Οταν δεν ξερετε τι να πειτε και γραφετε οτι ναναι τοτε απορω...

Υπαρχει Ελληνας εκτροφεας που να αναπαραγει μια ρατσα χωρις να αποσκοπει στο κερδος ? Εαν ναι τοτε αναφερτε το ονομα του μιας και θα πρεπει να ειναι ηδη γνωστος στον χωρο του και απλα εγω ο ασχετος δεν τον ξερω ...

Αν ειναι για να απαντησεις να ανατρεχεις σε παλιοτερες αναρτησεις μου ωστε να μου την πεις για κατι αλλο απαξιω ....

Αν ξερεις πες ενα ονομα ..... Εγω πιστευω πως δεν υπαρχει... Καλοι εκτροφεις σιγουρα υπαρχουν αλλα βεβαια αποσκοπουν και στην κερδοφορια και καλα κανουν...


Βρε νικολακι τωρα ειδα και τα δικα σου ποστ... μην παρεξηησε δεν αναφερθηκα σε εσενα ουτε εθιξα τον κλαδο σου... το αν κανεις 50 γεννες τον χρονο δεν με αφορα.... απλα αναφερθηκα στους αγνους εκτροφοις.... ε μαλλον δεν θα γνωριζεις και κανεναν δεν πειραζει...καλα να εισαι
Όταν μάθεις τρόπους, ξαναέλα να μιλήσουμε, μέχρι τότε... :nono: [-( =;
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Οταν δεν ξερετε τι να πειτε και γραφετε οτι ναναι τοτε απορω...

Υπαρχει Ελληνας εκτροφεας που να αναπαραγει μια ρατσα χωρις να αποσκοπει στο κερδος ? Εαν ναι τοτε αναφερτε το ονομα του μιας και θα πρεπει να ειναι ηδη γνωστος στον χωρο του και απλα εγω ο ασχετος δεν τον ξερω ...
Αν ξερεις πες ενα ονομα ..... Εγω πιστευω πως δεν υπαρχει... Καλοι εκτροφεις σιγουρα υπαρχουν αλλα βεβαια αποσκοπουν και στην κερδοφορια και καλα κανουν...
Το ηθικον του θεματος ειναι το οτι οι σκυλοι εκτροφης πωλουνται αντι να χαριζονται ?
Αυτο συζηταμε ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc