Ηθικός Κώδικας Εκτροφής Κ.Ο.Ε.


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
νομιζω οτι αλλο λεει.
οτι οι ηθικοι εκτροφεις ειναι γιαλατζι ηθικοι. εχουν μπροσταντζα τα εκτροφικα σκυλια και πισω απ την κουρτινα ειναι κουταβομηχανες/κουταβεμποροι. κανουν 5 γεννες και δηλωνουν την μια

αυτο τουλστον καταλαβα.........
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ αυτό που κατάλαβα ότι λέει (με κάκιστο κι απαράδεκτο τρόπο) είναι οτι οι κανονες ηθικής σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν είναι προτεραιότητα. Προτεραιότητα ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ είναι το χρήμα. Αυτό κατάλαβα οτι εννοεί. Αν έχω δίκιο, βρίσκω παντελώς άχρηστο να προσπαθήσει κανείς να απαντήσει σ'αυτό. Για κάποιους μπορεί να είναι έτσι τα πράγματα. Για μένα είναι σαφές οτι αυτού του είδους οι απόλυτες απόψεις δεν έχουν θέση σε μια συζήτηση οταν εκφράζονται έτσι.
 


G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
Το θέμα της ηθικής είναι εντελώς διαφορετικό για τον καθένα μας! Σίγουρα τα pet-shop δεν έχουν ίχνος ηθικής καθότι τα κουταβάκια τα βλέπουν σαν εμπόρευμα και τα στοιβάζουν σε αποθήκες μέχρι να βρεθεί μία κενή θέση στην βιτρίνα... Και ακόμα και από την βιτρίνα το βλέπεις!!! Πληθώρα κουταβιών το ένα πάνω στο άλλο, βρεμένα, να έχει χυθεί το νερό και απουσία τροφής...!!! πόσο μάλλον πρωτογάλακτος!
Οι εκτροφείς (αυτοί τουλάχιστον που αξίζουν την ονομασία αυτή) προσέχουν τους γονείς μίας γέννας να είναι σωστοί μορφολογικά σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά της φυλής, να έχουν τον καλύτερο δυνατό χαρακτήρα και να μην έχουν γενετικά προβλήματα ή άλλα προβλήματα υγείας, κάνουν ένα εκατομμύριο εξετάσεις κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, χρησιμοποιούν την καλύτερη κατά το δοκούν τροφή για τη μητέρα και τα νεογνά, κρατάνε τα σκυλάκια κοντά στη μητέρα τους και τα δίνουν μετά απο 60 μέρες από τη γέννα και ούτο καθεξής.
Δεν μπορούμε να λέμε ότι οι εκτροφείς είναι ίδιοι με τους "άλλους" και κάνουν πιο χοντρό βάσει χρημάτων εμπόριο. Τα έξοδα είναι πολλά και ανάλογα με αυτά και την ποιότητα που προσφέρεται δεν πρέπει να είναι ανάλογη η τιμή? Εγώ έτσι πιστεύω.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το τί σκύλο να πάρει και ψάχνεται τότε θα βρει και τον εκτροφέα που του "κάνει" ηθικά και οικονομικά μερικές φορές. Εμείς είναι το θέμα να συζητάμε όσο πιο ανοιχτά μπορούμε για τα σκυλιά μας. Οι όμιλοι να διοργανώσουν καμιά ημερίδα ενημέρωσης προς τους ενδιαφερόμενους, να βγεί καμιά διαφήμιση για τις εκθέσεις να τις μάθει ο κόσμος και φυσικά να φύγουν αυτές οι τρελλές τιμές συμμετοχής από τις εκθέσεις. Μίλαγα για έκθεση ζώων στο σχολείο, ακόμα και τώρα στο πανεπιστήμιο, και οι μισοί μου έλεγαν "τί πήγατε σε κυνομαχία?" και οι άλλοι μισοί μου έλεγαν "σε καλλιστεία το πήγατε το σκυλί σας"? Δεν είναι καταστάσεις αυτές!
Ευτυχώς υπάρχουν και τα forum και έστω μέσα από αυτά αυτοί που ενδιαφέρονται πραγματικά θα ρωτήσουν και θα ενημερωθούν, άσχετα με τις απαντήσεις που θα πάρουν. Αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ωστοσο μετα απο 17 σελιδες δεν εχει βγει κανενας Ελληνας εκτροφεας να δηλωσει με υπερηφανια οτι :
" ναι, εγω ειμαι ηθικος εκτροφεας που εχω το ταδε εκτροφειο και κανω οτι μπορω για το καλυτερο το σκυλιων μου και για τα κουταβια που εκτρεφω, και αν υπαρχει καποιος που μπορει να το διαψευσει, τον προκαλω"
ετσι για το γαμωτο, να λεμε οτι να ενας που δεν κρυβετε πισω απο λεξεις αλλα βγαινει μπροστα γιατι ξερει ποιος ειναι και τι κανει!

Εγω προσωπικα μονο θετικα μπορω να δω μια τετοια κινηση!!!
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Ωστοσο μετα απο 17 σελιδες δεν εχει βγει κανενας Ελληνας εκτροφεας να δηλωσει με υπερηφανια οτι :
" ναι, εγω ειμαι ηθικος εκτροφεας που εχω το ταδε εκτροφειο και κανω οτι μπορω για το καλυτερο το σκυλιων μου και για τα κουταβια που εκτρεφω, και αν υπαρχει καποιος που μπορει να το διαψευσει, τον προκαλω"
ετσι για το γαμωτο, να λεμε οτι να ενας που δεν κρυβετε πισω απο λεξεις αλλα βγαινει μπροστα γιατι ξερει ποιος ειναι και τι κανει!

Εγω προσωπικα μονο θετικα μπορω να δω μια τετοια κινηση!!!
Για τον καθένα μιλούν οι πράξεις του και όχι τα λόγια. Το ήθος είναι στάση ζωής, όχι παράσημο που απονέμει ο καθένας στον εαυτό του.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ωστοσο μετα απο 17 σελιδες δεν εχει βγει κανενας Ελληνας εκτροφεας να δηλωσει με υπερηφανια οτι :
" ναι, εγω ειμαι ηθικος εκτροφεας που εχω το ταδε εκτροφειο και κανω οτι μπορω για το καλυτερο το σκυλιων μου και για τα κουταβια που εκτρεφω, και αν υπαρχει καποιος που μπορει να το διαψευσει, τον προκαλω"
ετσι για το γαμωτο, να λεμε οτι να ενας που δεν κρυβετε πισω απο λεξεις αλλα βγαινει μπροστα γιατι ξερει ποιος ειναι και τι κανει!

Εγω προσωπικα μονο θετικα μπορω να δω μια τετοια κινηση!!!
Eγώ πάλι θα το θεωρούσα ηλίθιο. Προς τιμήν τους που δεν το κάνουν. Το τι λέει ο καθένας για τον εαυτό του, εχει πολυ μικρή σημασία. Σημασία έχει τι λένε οι άλλοι γι'αυτόν και ακόμα περισσότερο οι πράξεις και τα αποτελέσματα της δουλειάς του, και η στάση ζωής του οπως είπε κι ο George K (αυτά που κάνει ΧΩΡΙΣ να τα λέει).

Προσωπικά εκτιμώ βαθύτατα τη μετριοφροσύνη και τη σεμνότητα στους εκτροφείς. "Κορώνες" και δηλώσεις ηθικής μου κάνουν την αντίθετη εντύπωση.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνω και εγω. Ισχυει και εδω οτι "τα πολλα λογια ειναι φτωχια", και "οπου ακους πολλα κερασια, παρε μικρο καλαθι".
Ο εκτροφεας που θα γραφει στα φορουμ οτι ειναι καλος και σωστος κλπ, τοχασε για μενα. Οχι οτι θα λεει ψεματα, αλλα ας μην το κανει...

Sent from my Liquid MT using Tapatalk
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ωστοσο μετα απο 17 σελιδες δεν εχει βγει κανενας Ελληνας εκτροφεας να δηλωσει με υπερηφανια οτι :
" ναι, εγω ειμαι ηθικος εκτροφεας που εχω το ταδε εκτροφειο και κανω οτι μπορω για το καλυτερο το σκυλιων μου και για τα κουταβια που εκτρεφω, και αν υπαρχει καποιος που μπορει να το διαψευσει, τον προκαλω"
ετσι για το γαμωτο, να λεμε οτι να ενας που δεν κρυβετε πισω απο λεξεις αλλα βγαινει μπροστα γιατι ξερει ποιος ειναι και τι κανει!

Εγω προσωπικα μονο θετικα μπορω να δω μια τετοια κινηση!!!
Μα να με συγχωρείς αλλά εδώ και 17 σελίδες όπως λες αυτό γράφει ο theogoniakennel και τον πιάσαμε απ' τα μούτρα (φυσικά και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) άρα την έχεις πάρει την απάντηση σου.

Αλλά και πέρα απ' αυτό μιας κι ο άνθρωπος το λέει πως το κάνει από χόμπι, αν εμφανιζόταν ένας επαγγελματίας εκτροφέας με πολλές γέννες και επιβραβεύσεις σε εκθέσεις και και και... έγραφε κάτι τέτοιο, εγώ μόνο ηθικό δε θα τον θεωρούσα. Κάποια πράγματα όπως τα βραβεία κανονικά δε χρειάζονται διαφήμιση αλλά εντούτοις διαφημίζονται γιατί για να πουλήσουν τα κουτάβια τους κι οι εκτροφείς δεν τους αρκεί που θα δω και θα εκτιμήσω εγώ το βραβείο μορφολογίας αλλά θέλουν να τραβήξουν ένα μεγαλύτερο κοινό που δεν περιορίζεται σε γνώστες (ή σχεδόν γνώστες) αλλά και σε τελείως αρχάριους. Ε κάποια άλλα θέματα όπως το αν είναι κάποιος ηθικός ή όχι δεν λέγονται. Δηλαδή αν ερχόταν κάποιος και σου έλεγε ''εγώ είμαι ηθικός'', εσύ τί θα σκεφτόσουν; Μάλλον τίποτα. Γιατί τί είναι ηθική για 'μενα και τί είναι ηθική για 'σενα; Σαφώς υπάρχουν κάποιοι κοινοί κανόνες αλλά πέρα απ' αυτό; Θα επικαλεστώ κάτι που έγραψε παραπάνω ο theogoniakennel: η κυνολογική ηθική είναι κάτι ειδικότερο μέρος ενός γενικότερου. Όταν αυτό το γενικότερο είναι ασαφές για όλους μας, πώς περιμένεις το ειδικότερο να είναι σαφές; Για 'σενα θα ήταν σημαντικό ένας εκτροφέας να έβγαινε και να έλεγε ''εδώ είμαι. είμαι ηθικός και εκτρέφω μόνο από αγάπη για τη φυλή. για να σας το αποδείξω ελάτε να σας χαρίσω πέντε κουτάβια''. Λοιπόν για 'μενα αυτός δε θα ήταν ηθικός. Θα ήταν κάποιος που προσπαθεί να διαφημιστεί.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δηλαδη σωστος εκτροφεας ειναι αυτος που θα χαριζει κουταβια;;;
Οχι ρε φιλε... Αν του μεινει απουλητο κατι στο τελος το κανει(ξερω περιπτωσεις), αλλα αν το κανει ετσι θα βρεθει ή στη φυλακη, ή χωρις σκυλια.

Sent from my Liquid MT using Tapatalk
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Συμφωνω και εγω. Ισχυει και εδω οτι "τα πολλα λογια ειναι φτωχια", και "οπου ακους πολλα κερασια, παρε μικρο καλαθι".


Sent from my Liquid MT using Tapatalk
Όντως τα πολλα λόγια είναι φτώχια και έχω χορτάσει να βλέπω λόγια αλλα ουσία μηδέν.
Συγνώμη αν στεναχωρω κάποιους αλλα δεν υπάρχει ένας να ισχυριστεί το αυτονόητο?
Ότι είναι εκτροφεας με Ε κεφάλαιο;
Και δεν εννοώ να χαρίζει κουτάβια!!!

Και ναι, οι πράξεις όντως μιλάνε απο μόνες του, αλλα δυστυχώς οι περισσότεροι δεν το ψάχνουν γιατί δεν ξέρουν πως να το κανουν,δεν έχουν τον χρόνο να το κανουν,δεν ενδιαφέρθηκαν και εμπιστεύονται άνευ όρων στα λεγόμενα του κάθε εκτροφεα.

Αν εσείς οι εκτροφεις δεν βγείτε να φωναξατε για όλους αυτούς που σας χαλάνε το όνομα με την κερδοσκοπία τους και τα άρρωστα σκυλιά, ποιος περιμένετε να το κάνει;;;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ξερω ακρετους " ΗΘΗΚΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ".
Στην ελλαδα ηξερα τουλαχιστον εναν! Τον φιλο μου τον Γιαννη- εκτροφεα των σκυλων μου!
Επαιρνε τα καλυτερα δειγματα γαλλικων απο ονομαστα εκτροφεια- πηγαινε σε εκθεσεις ελλαδα και εξωτερικο και ανεδειξε τα σκυλια του, ζευγαρωνε την καθε καταλληλη ( βαση εξετασεων) σκυλα 2, το πολυ 3 φορες- δεν εκανε πανω απο 2, το πολυ 3 γεννες το χρονο (τυχαινε να μην εχει ουτε μια). Προτιμουσε να κρατησει τα κουταβια- παρα να τα δοσει σε οπιον ναναι!
Χαριζε σκυλια με ελλατοματακια ( ανοιχτοχρομα ματια π.χ.), κρατουσε επαφες με τους "κουταβογονεις" και τους συμπαραστεκονταν στο οποιο προβλημα προεκυπτε.
Και ειχε ολα τα σκυλια "χυμα¨στο σπιτι- με αμεση επαφη μαζι του και με τους ανθροπους που τα φροντιζαν.
Αλλα αυτος ο θαυμασιος ανθρωπος και εκτροφεας πεθανε!
 


G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
Αν εσείς οι εκτροφεις δεν βγείτε να φωναξατε για όλους αυτούς που σας χαλάνε το όνομα με την κερδοσκοπία τους και τα άρρωστα σκυλιά, ποιος περιμένετε να το κάνει;;;
Προσωπικά δεν νομίζω ότι κάποιος εκτροφέας πρέπει να βγει και να πει "Γεια σας κυνόφιλοι είμαι ο τάδε ή η τάδε είμαι πολύ καλός εκτροφέας έχω ηθική στη διαχείρηση και μεταχείρηση των ζώων μου, δεν έχω κάνει ποτέ λάθος και είμαι ο καλύτερος"!
Θα γελάσουμε θα τον κοροιδέψουμε για αυτό που είπε και νομίζω ότι θα έχουμε και δίκιο.
Το θέμα είναι να υπάρχουν οι άνθρωποι που έχουν πάρει τα σκυλάκια τους από έναν εκτροφέα και να πουν ξέρετε κάτι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον άνθρωπο αυτό γιατί και στην αρχή μου είπε τί πρέπει να κάνω με το κουταβάκι μου αλλά και στη συνέχεια σε ένα κρυωματάκι ή στο ζευγάρωμα (αν ζευγαρώσει) ήταν δίπλα μου και με στήριξε. Τον έπαιρνα τηλέφωνο και έτρεχε και ήταν δίπλα μου!
Για μένα αυτός είναι εκτροφέας (για μένα μιλάω τη Μαριλένα) είναι αυτός που τα ζώα τα αγαπάει σαν να είναι δικά του και νοιάζεται για αυτά. Δεν δίνει τη γέννα του όπου να ναι, αλλά τους υποψήφιους γονείς του κουταβιού θα τους δει 10 και 20 φορές πριν δώσει το κουταβάκι! Θα χτυπήσει το βράδυ το τηλέφωνο και θα του πει ο ιδιοκτήτης ότι κάτι συνέβη με το σκυλάκι και θα σηκωθεί και θα πάει να βοηθήσει!

Δεν μπορούν να το κρίνουν αυτό οι εκτροφείς και να βγουν και να πουν έχω το γνώθει σεαυτόν! Αλλά οι ιδιοκτήτες σκυλιών από το συγκεκριμένο εκτροφείο θα βγούν και θα το πουν!
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Προσωπικά δεν νομίζω ότι κάποιος εκτροφέας πρέπει να βγει και να πει "Γεια σας κυνόφιλοι είμαι ο τάδε ή η τάδε είμαι πολύ καλός εκτροφέας έχω ηθική στη διαχείρηση και μεταχείρηση των ζώων μου, δεν έχω κάνει ποτέ λάθος και είμαι ο καλύτερος"!

Αυτο καταλαβες οτι ζητησα?

Ωστοσο μετα απο 17 σελιδες δεν εχει βγει κανενας Ελληνας εκτροφεας να δηλωσει με υπερηφανια οτι :
" ναι, εγω ειμαι ηθικος εκτροφεας που εχω το ταδε εκτροφειο και κανω οτι μπορω για το καλυτερο το σκυλιων μου και για τα κουταβια που εκτρεφω, και αν υπαρχει καποιος που μπορει να το διαψευσει, τον προκαλω"
Αυτο εγραψα και ειναι απολυτα κατανοητο!!!
Δεν μιλησα για λαθη,
δεν απαιτησα να βγει και να πει οτι ειναι ο καλυτερος ή ποσο καλος ειναι!
Απλα οτι προσπαθει για το καλυτερο και ειναι τοσο σιγουρος για αυτο που δεχετε να αντικρουσει οποιοδηποτε διαφορετικη αποψη απο την δικη του!

Δεν ειναι καυχημα να λες οτι κανεις σωστα την δουλεια σου ωστε να τον κοροιδεψει καποιος! Ισα ισα, που εγω προσωπικα θα τον παραδεχτω γιατι εχει το σθενος να δηλωσει οτι δεν ειναι ολοι οι εκτροφεις ΒΥΒ, ή κερδοσκοποι ή οτιδηποτε αρνητικο, βαζοντας μπροστα τον ευατο του!

Λεμε, λεμε συνεχεια αλλα δεν ονομαζουμε. Μηπως ειναι ταμπου?

Να προτεινω κατι, αφου επικρατει η μετριοφροσυνη και η ταπεινοτητα. Ολοι οι εκτροφεις του φορουμ μπορειτε καλλιστα να βγειτε και να πειτε για τους συναδελφους σας (οποιαδηποτε ρατσα και αν εκτρεφουν) που γνωριζετε, ποσο καλοι και αξιοπρεπεις ως εκτροφεις ειναι. Τι καλυτερο, απο το να παραδεχτειτε ως γνωστες του αντικειμενου την δουλεια καποιου συναδελφου σας. Η γνωμη σας ειναι βαρια και θα ακουστει. Επισης θα ειναι και ενας καλος οδηγος για τους μη γνωστες του αντικειμενου. Μιλαω για Ελληνες εκτροφεις και οχι του εξωτερικου.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μα γιατί δεν καταλαβαίνεις ότι είναι τελείως ανήθικο να βγεί κάποιος και να δηλώνει ηθικός???????

και ειδικά σε θέμα φόρουμ περι ηθικότητας!!!!!!!!!!!!!!!
 


G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
Ricos
Έχω πει ότι καθένας έχει τη δική του άποψη περί ηθικής! Ποιός λοιπόν ο λόγος πέραν του υπερφίαλου της υπόθεσης να βγει κάποιος και να πει είμαι ηθικός ενώ η δικιά του ηθική μπορεί να απέχει έτη φωτός από αυτόν που θα το διαβάσει?
Όλοι πιστεύουμε ότι κάνουμε καλά τη δουλειά μας και πρώτη εγώ. Μόνο όμως όταν έρθει ο επιβλέποντάς μου και μου πει δεν έκανες σωστά το πείραμα και γι'αυτό θα πρέπει να χαλάσεις άλλες 10 εργατοώρες, τότε θα καταλάβω ότι έκανα λάθος στη δουλειά μου και θα προσπαθήσω να την κάνω καλύτερα.
Γι'αυτό το λόγο η κρίση των εκτροφέων πρέπει να γίνεται από τους ιδιοκτήτες σκυλιών των εκτροφίων και όχι από τους ίδιους!
Βάλε ένα δολοφόνο να κρίνει την ποινή φυλάκισής του. Θα σου πει είναι αθώος. Οι ένορκοι θα έχουν άλλη άποψη όμως!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
μα γιατί δεν καταλαβαίνεις ότι είναι τελείως ανήθικο να βγεί κάποιος και να δηλώνει ηθικός???????

και ειδικά σε θέμα φόρουμ περι ηθικότητας!!!!!!!!!!!!!!!
Τι να καταλάβω ρε κοκονι; Ότι δεν υπάρχει κανένας να υποστηρίξει την εκτροφή του; Εδώ μέσω αυτού του θέματος υποννοουμε ότι δεν υπάρχει ηθική στην εκτροφή και κατα συνεπεια και στους Έλληνες εκτροφεις. Προσβάλει και μόνο που το συζητάμε. Μην εθελοτυφλούμε!
Ωστόσο αρκετά προκάλεσα και ενόχλησα και για αυτο θα σταματήσω.
Αν θέλετε συνεχιστε με την τελευταία μου πρόταση που έκανα πριν, που δεν προσβάλει την ηθική κανενός και δεν ευλογεί τα γενιά σας αλλα κάποιον συνάδελφο σας.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.822
5.052
patra
grdane.blogspot.com
ricos..
πρέπει να καταλαβεις κατι..
κανεις δεν μπορει ... να βγει και να περιαυτολογησει... με οποιον τροπο θελεις να γινει αυτο...
υπαρχει κι αντιστοιχη παροιμια για οποιον το κανει... "... τα γενια του ευλογαει..." καταλαβαινεις απο που βγαινει....
σαν να βγαινω και να λεω συνεχεια ο σκυλος μου ειναι ο καλυτερος.... ( που ειναι δεν λεμε... :p) οτι και να λεω εγω ομως... αν δεν βγει εξω να τον κρινουν αλλοι και να αποφανθουν... ασε οτι και να λεω....
επισης δεν ειναι σωστο με τον ιδιο τροπο... να βγω και να πω.... εγω ειμαι καλος..... αυτος ομως... ο κυρ τακης κλπ κανει αυτο κι αυτο κι αυτο....
απορω πως δεν το καταλαβαινεις....
ειναι όμως πολύ φυσικο και έτσι θαπρεπε ιδιοκτητες σκυλων που την έχουν πατησεις από "εκτροφεις" να βγουν και να πουν...

εγω πηρα σκυλι απο τον ταδε κι εγινε αυτο κι αυτο κι αυτο... ετσι αν με καταλαβαινεις στην ουσια μιλανε οι πραξεις του "εκτροφεα" και τα σκυλια του.... ετσι... θα μαθουμε και ποιος ειναι καλος και ποιος οχι... απο τους ευχαριστημενους ή δυσαρεστημενους ιδιοκτητες...
τα αλλα που ζητας... κυμαινονται μεταξύ φαντασιας και παιδικης αφελειας...
μεχρι να εμφανιστουν ιδιοκτητες ευχαριστημενοι η δυσαρεστημενοι... ας μεινουμε στην ενημερωση να ψαχνει ο καθεις λιγο καλυτερα απο που θα προμηθευτει τον σκυλο του και τι πρεπει να προσεχει....
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
ricos..

επισης δεν ειναι σωστο με τον ιδιο τροπο... να βγω και να πω.... εγω ειμαι καλος..... αυτος ομως... ο κυρ τακης κλπ κανει αυτο κι αυτο κι αυτο....
απορω πως δεν το καταλαβαινεις....
ειναι όμως πολύ φυσικο και έτσι θαπρεπε ιδιοκτητες σκυλων που την έχουν πατησεις από "εκτροφεις" να βγουν και να πουν...
Μα δεν λέω να πείτε κάτι κακό για οποιονδήποτε εκτροφεα.Το αντίθετο, να δηλώσετε κάποιον Έλληνα εκτροφεα που κατα την γνώμη σας κάνει αξιόλογη και ευσυνειδητη εκτροφή.Γιατί η γνώμη ενός εκτροφεα έχει μεγάλη βαρύτητα όπως και να το κάνουμε.

Υγ. Το δεύτερο πρόσωπο ενικου στο παραπάνω απόσπασμα είναι πετυχημένο.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
λετε λαλακιες και θαβετε πολυ κοσμο αδικως!!! ο γαια λυκαια ,αλεξια μου, δεν σας κανει δηλαδη για εκτροφεας?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.319
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc