Η ιστορία της Φρίντα


Status
Κλειδωμένο θέμα

ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Με θηλυκό δεν εχω δει τετοιο προβλημα αλλά σχεδόν κάθε μέρα συναντώ στη βολτα δυο στειρωμένα αρσενικά, με σβησμένο βλέμμα, χωρίς ορεξη ούτε για παιχνιδι ούτε για την ίδια τη ζωή.. και μου ρχεται να αγκαλιάσω τον μ@λάκα τον Ηρωα και να του πω, σου υποσχομαι οτι δεν θα το κανω αυτό σε σένα.
Οι ιδιοκτήτες, εν τω μεταξυ, και οι 2 ειναι μεσα στην καλη χαρα γιατι οι σκύλοι τους "ηρέμησαν"..
Για κάθε ένα σκύλο που επηρρεάστηκε αρνητικά ο χαρακτήρας του από τη στείρωση (αρσενικό ή θηλυκό) υπάρχει και το αντίθετο παράδειγμα, σκυλιά τα οποία δεν άλλαξαν ή αλλαξαν προς το καλύτερο. Αυτό ακριβώς είναι το θέμα ή ο κίνδυνος της στείρωσης. Δεν ξέρεις πως θα επηρρεαστεί ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα του σκύλου.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Και ρωταω ξανα... εχασε 9 κιλα επειδη στειρωθηκε στο τελος του οιστρου?
Έλα ντε. Και σε περίπτωση που κάποια σκύλα μείνει κατα λάθος έγκυος τι γίνεται τότε;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σας φαινεται με σβησμενο βλεμμα, χωρις ορεξη για παιχνιδι? Στειρωμενος ειναι ... μου τον παρατησαν προχτες εξω απο το σπιτι. Μεχρι και η Θαλεια καταφερε να εκνευρισει με την ενεργητικοτητα και γελοιοτητα του.... 31317704_10156506015453478_6057671683014131712_n.jpg 31345106_10156506016358478_636102605205929984_n.jpg

Έλα ντε. Και σε περίπτωση που κάποια σκύλα μείνει κατα λάθος έγκυος τι γίνεται τότε;
Εγω μπορω να σου απαντησω για τις 2 σκυλες που φροντιζω... στειρωθηκαν και οι 2 ενω ηταν εγκυες. Ειναι το ιδιο ακριβως οπως πριν.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
"Το απόγευμα εμφανίστηκε στην πόρτα τους με άλλα 2 μέλη της "φιλοζωικής" και έναν αστυνομικό. Απειλούσαν να πάρουν τη Φρίντα και να μην την επιστρέψουν (επικαλούμενοι το συμβόλαιο υιοθεσίας) αν δεν στειρωνόταν άμεσα σε δικό τους κτηνίατρο."

Εδώ μου φαίνεται ένα νομικό ...κενό να το πω? Έχω τσιπαρισμένο στο όνομά μου σκύλο. Άρα είναι ιδιοκτησία μου και αποφασίζω για τους χψ λόγους να μην τον στειρώσω. Πόσο με υποχρεώνει στην πραγματικότητα το ιδιωτικό συμφωνητικό? Στην συγκεκριμένη περίπτωση μια έγγραφη γνωμάτευση του κτηνίατρου που λέει ότι ο σκύλος θα πρέπει να περιμένει 2 μήνες δεν θα μπορούσε να αντικρούσει τις τρελές και την αστυνομία?

"Απειλούσαν να πάρουν τη Φρίντα": Μέσα στο σπίτι μου ως γνωστόν δεν μπαίνει κανείς αν δεν υπάρχει ένταλμα. Επίσης για να κατασχέσουν το σκύλο νομίζω πως χρειάζεται εισαγγελική παραγγελία που είναι και αυτό μια διαδικασία από μόνο του. Έχω τις αμφιβολίες μου πως όλα αυτά που έκαναν οι τρελές ήταν by the book... Σημασία βέβαια έχει ότι τρομοκράτησαν την οικογένεια και κατάφεραν αυτό που ήθελαν παίρνοντας τελικά στο λαιμό τους το σκύλο.

Ο κτηνίατρος κακώς στείρωσε. Για αυτό συστηνουν οι κτηνίατροι τη στείρωση στο μέσο, ανάμεσα σε 2 οίστρους που έχουν καταλαγιάσει οι ορμόνες.

Κάτι τέτοιες μαλακίες κάνουν και ακούνε μερικοί "φιλοζωικές" και βγάζουν φλύκταινες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Έχω τις αμφιβολίες μου πως όλα αυτά που έκαναν οι τρελές ήταν by the book...
Προφανώς δεν ήταν, έτσι όπως παρουσιάζονται.
Αυτό όμως που επίσης δεν μπορούμε να ξέρουμε, ούτε εμείς, ούτε στην πραγματικότητα και η elpinor, είναι αν όντως...έγιναν τελικά έτσι, όλα αυτά τα τρελλά πράγματα...

Το μόνο σίγουρο...το σκυλί εφόσον εμφανισιακά είναι έτσι [δεν το αμφισβητούμε εφόσον το είδε η elpinor με τα μάτια της], χρήζει κατεπείγουσας ιατρικής περίθαλψης.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Από εδώ πήρα εγώ τα κουτάβια.
Αυτό είναι το συμβόλαιο τους.
http://www.merimno.gr/files/iothesia.pdf

Και ένα ακόμη.
http://www.love4pets.gr/wp-content/uploads/Συμβόλαιο-Υιοθεσίας-ζώου.pdf

Οφείλω να ομολογήσω οτι ακόμη δεν έχω αποφασίσει αν θα στειρώσω κάποιο από τα δύο (αρσενικό-θυληκό) και τι είδους στείρωση θα γίνει.
Κάθε γνώμη και άποψη είναι ευπρόσδεκτη.
Εχεις υπογραψει συμβολαιο, δεχτηκες να παρεις τα κουταβια με αυτο τον ορο... και τωρα λες θα το σκεφτεις αν θα στειρωσεις και τι ειδους στειρωση.... ρε σεις γιατι τα κανετε αυτα? Γιατι δεν εβρισκες ενα κουταβακι απο το δρομο να κανεις οτι θελεις?

Εχω δωσει πολλα ζωα για υιοθεσια. Ολα με συμβολαιο εκτος απο τον Περιττο. Δε στειρωθηκε ποτε οπως και καποια απο αυτα. Καποια στειρωθηκαν πριν δωθουν απο μενα. Αλλα υπηρχαν οροι και μου εξεφρασαν τις αντιρησσεις τους περι στειρωσης... και εκρινα και αποφασιζα... για παραδειγμα σε ενα κουταβι και ενω υπηρχαν 2 ενδιαφερομενοι με αμφιβολιες για το αν θα στειρωθει και 1 που δεχοταν τη στειρωση, δοθηκε στον 1 που δε τη στειρωσε.

Μετα ερχομαστε εδω και λεμε ,τι κακοι ειναι αυτοι του Σωματειου κλπ κλπ.... τα ιδια που ισχυουν για τους εκτροφεις .... τα ιδια και εδω... η υπερβολη παντου!
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Νεώτερα.

Από 3ο σκυλογονέα, που επίσης ξέρει την Φρίντα και μίλησε με τον πατέρα της οικογένειας ο οποίος το έχει ψάξει αρκετά, γιατί δεν συγχωρεί τον εαυτό του για την κατάσταση της Φρίντα.
Προφανώς η όλη αφήγηση είναι "σπασμένο τηλέφωνο" και σαν τέτοια την μεταφέρω.

1. Η υιοθεσία, τους προτάθηκε από την φιλόζωη γειτόνισσα η οποία ισχυρίζεται ότι είναι μέλος φιλοζωικής αλλά δεν λέει ποιας, μιλάει για την "Φιλοζωική του Πειραιά". (τρέχα γύρευε)
2. Το συμβόλαιο που υπέγραψαν, σαν υπεύθυνο υιοθεσίας είχε όνομα άλλης κυρίας που δεν γνώριζε, χωρίς άλλα στοιχεία και χωρίς επωνυμία φιλοζωικής. (μούφα δλδ.)
3. Το συμβόλαιο έλεγε ότι το ζώο δεν πρέπει να αναπαραχθεί και ότι πρέπει να στειρωθεί στην κατάλληλη ηλικία χωρίς άλλες λεπτομέρειες.
4. Οι άλλες 2 κυρίες που εμφανίστηκαν στην πόρτα τους ήταν φίλες της που τάιζαν μαζί τα αδέσποτα.
5. Στο ΑΤ Κυψέλης, δεν υπάρχει καταγραφή συμβάντος για συνδρομή αστυνομικού σε υπόθεση σκύλου την συγκεκριμένη ημερομηνία.
6. Ο κτηνίατρος που έκανε την επέμβαση (κάπου στον Πειραιά) "δεν θυμάται το περιστατικό".
7. Ο δικός τους κτηνίατρος αρνήθηκε να "εκθέσει" εγγράφως τον συνάδελφο του, λέγοντας ότι "συμβαίνουν αυτά, δεν πρέπει να αδικούμε τον συνάδελφο".(κόρακας, κοράκου...), και μουρμουρίζει "μην με ανακατεύετε με τις φιλόζωες, θα μπλέξω".

Από αυτά που έχει στα χέρια του:
Μια κυρία ισχυριζόμενη ότι λειτουργεί για λογαριασμό φιλοζωικής, τους έδωσε ένα κουτάβι.
Σε μεταγενέστερο χρόνο, όταν έμαθε ότι ήταν ακόμη αστείρωτο, τους απείλησε με το αμφιβόλου νομιμότητας συμβόλαιο υιοθεσίας και την παρουσία αστυνομικού (;) να τους πάρει το σκυλί αν δεν στειρωνόταν άμεσα. Υπό πίεση συναίνεσαν, με αποτέλεσμα το σκυλί να στειρωθεί βιαστικά και σε λάθος χρόνο με τις γνωστές συνέπειες.
Οι 2 κυρίες είναι αγνώστων λοιπών στοιχείων.
Ο "αστυνομικός" άφαντος.
Ο ένας κτηνίατρος δεν θυμάται τίποτε.
Ο άλλος κτηνίατρος δεν ανακατεύεται.
Παραμένει το γεγονός, ότι ακόμη και υπό πίεση, η στείρωση έγινε με την δική τους συναίνεση.
Η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει τίποτε, ο δικηγόρος επίσης δεν μπορεί να κάνει τίποτε.
Όταν οι ερωτήσεις έγιναν πολλές και επίμονες, ανακατεύτηκε η αστυνομία και ζητήθηκαν ευθύνες, η κυρία έπρεπε να πάει στο χωριό γιατί "αρρώστησε" η αδελφή της και τα στόματα έκλεισαν ερμητικά.
Πριν φύγει, είχε το θράσος να του πει, ότι μπορεί να του φέρει ένα άλλο κουτάβι "για να μην στεναχωριέται το παιδί".

@mareco Το σκυλί παρακολουθείται μόνιμα από γιατρό και παίρνει και ορούς, αλλά απ' ό,τι κατάλαβα, έχουν αρχίσει να συζητάνε "ριζικές" λύσεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@elpinor ξέρεις ότι σε εκτιμώ.
Ολα τα παραπάνω είναι ιστορία του παραλόγου, από ΟΛΕΣ τις πλευρές.
Οπως λέει και ο κολλητός μου...Gregory, οι άνθρωποι [γενικώς] λένε ψέμματα.
Ο καθένας για τους δικούς του λόγους.
Η ιστορία, μπάζει από παντού.
Το θέμα είναι, το σκυλί. Τι θα πει "ριζικές" λύσεις; Ευθανασία; Για ποιό λόγο;
Οταν τους ξαναδείς και εφόσον νοιάζεσαι για το σκυλί, κάντους μια σοβαρή κουβέντα. Κάτι δεν πάει καλά, γενικώς. Κάτι άλλο, οφείλουν να κάνουν. Αλλο γιατρό; Αλλο εκπαιδευτή; Αλλη δική τους αντιμετώπιση; Δεν ξέρω. Δεν έχω δει το σκυλί. Οπως τα λες όμως, σίγουρα κάτι δεν πάει καλά.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Νεώτερα.

Από 3ο σκυλογονέα, που επίσης ξέρει την Φρίντα και μίλησε με τον πατέρα της οικογένειας ο οποίος το έχει ψάξει αρκετά, γιατί δεν συγχωρεί τον εαυτό του για την κατάσταση της Φρίντα.
Προφανώς η όλη αφήγηση είναι "σπασμένο τηλέφωνο" και σαν τέτοια την μεταφέρω.

1. Η υιοθεσία, τους προτάθηκε από την φιλόζωη γειτόνισσα η οποία ισχυρίζεται ότι είναι μέλος φιλοζωικής αλλά δεν λέει ποιας, μιλάει για την "Φιλοζωική του Πειραιά". (τρέχα γύρευε)
2. Το συμβόλαιο που υπέγραψαν, σαν υπεύθυνο υιοθεσίας είχε όνομα άλλης κυρίας που δεν γνώριζε, χωρίς άλλα στοιχεία και χωρίς επωνυμία φιλοζωικής. (μούφα δλδ.)
3. Το συμβόλαιο έλεγε ότι το ζώο δεν πρέπει να αναπαραχθεί και ότι πρέπει να στειρωθεί στην κατάλληλη ηλικία χωρίς άλλες λεπτομέρειες.
4. Οι άλλες 2 κυρίες που εμφανίστηκαν στην πόρτα τους ήταν φίλες της που τάιζαν μαζί τα αδέσποτα.
5. Στο ΑΤ Κυψέλης, δεν υπάρχει καταγραφή συμβάντος για συνδρομή αστυνομικού σε υπόθεση σκύλου την συγκεκριμένη ημερομηνία.
6. Ο κτηνίατρος που έκανε την επέμβαση (κάπου στον Πειραιά) "δεν θυμάται το περιστατικό".
7. Ο δικός τους κτηνίατρος αρνήθηκε να "εκθέσει" εγγράφως τον συνάδελφο του, λέγοντας ότι "συμβαίνουν αυτά, δεν πρέπει να αδικούμε τον συνάδελφο".(κόρακας, κοράκου...), και μουρμουρίζει "μην με ανακατεύετε με τις φιλόζωες, θα μπλέξω".

Από αυτά που έχει στα χέρια του:
Μια κυρία ισχυριζόμενη ότι λειτουργεί για λογαριασμό φιλοζωικής, τους έδωσε ένα κουτάβι.
Σε μεταγενέστερο χρόνο, όταν έμαθε ότι ήταν ακόμη αστείρωτο, τους απείλησε με το αμφιβόλου νομιμότητας συμβόλαιο υιοθεσίας και την παρουσία αστυνομικού (;) να τους πάρει το σκυλί αν δεν στειρωνόταν άμεσα. Υπό πίεση συναίνεσαν, με αποτέλεσμα το σκυλί να στειρωθεί βιαστικά και σε λάθος χρόνο με τις γνωστές συνέπειες.
Οι 2 κυρίες είναι αγνώστων λοιπών στοιχείων.
Ο "αστυνομικός" άφαντος.
Ο ένας κτηνίατρος δεν θυμάται τίποτε.
Ο άλλος κτηνίατρος δεν ανακατεύεται.
Παραμένει το γεγονός, ότι ακόμη και υπό πίεση, η στείρωση έγινε με την δική τους συναίνεση.
Η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει τίποτε, ο δικηγόρος επίσης δεν μπορεί να κάνει τίποτε.
Όταν οι ερωτήσεις έγιναν πολλές και επίμονες, ανακατεύτηκε η αστυνομία και ζητήθηκαν ευθύνες, η κυρία έπρεπε να πάει στο χωριό γιατί "αρρώστησε" η αδελφή της και τα στόματα έκλεισαν ερμητικά.
Πριν φύγει, είχε το θράσος να του πει, ότι μπορεί να του φέρει ένα άλλο κουτάβι "για να μην στεναχωριέται το παιδί".

@mareco Το σκυλί παρακολουθείται μόνιμα από γιατρό και παίρνει και ορούς, αλλά απ' ό,τι κατάλαβα, έχουν αρχίσει να συζητάνε "ριζικές" λύσεις.
the plot thickens που λέγαν και στο χωριό μου. Ένα είναι σίγουρο. Αυτός που πλήρωσε τις μ@λ@κίες ιδιοκτητών/κτηνιάτρων/φιλόζωων και μη είναι και θα είναι πάντα ο σκύλος.
 






yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Οτι γινονται τετοια κουλα γινονται,συνηθως ειναι ατομα που δεν ανηκουν σε καμμια φιλοζωικη και απλα βγαινουν σαν το Χαρο παγανια!
Εχουν ερθει εξω απο το σπιτι μου μεσανυχτα να κυνηγουν τα γατια που ταιζω,να θελουν να στειρωσουν την αλεπου να να να.
Το ιδιο περιστατικο,παρουσια αστυνομικου,απειλες κλπ σε δεσποζομενο ζωο που ειχε την ατυχια να δαγκωθει και να φυγει απο τα χερια του ιδιοκτητη του,το επιασε μια απο τις τρελες και ακολουθησε οτι ακολουθησε.
Μετα την επεμβαση η συνεχεια δοθηκε στο ΑΤ της περιοχης.

Αυτα ειναι τα κακα περιστατικα αλλα μην φτασουμε στο αλλο ακρο ε?

Σχετικα με τη σκυλιτσα,κατι σοβαρο συμβαινει,κακος ο χρονος,κακιστη η συμπεριφορα,χασαπης?ο κτηνιατρος αλλα εχει περασει καιρος και δεν δικαιολογειται η εικονα της.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Το θέμα είναι, το σκυλί. Τι θα πει "ριζικές" λύσεις; Ευθανασία; Για ποιό λόγο;
Όχι καλέ! Που πήγε το μυαλό σου;
(μάλλον εγώ το διατύπωσα λάθος)
Σκέφτονται να φύγει κάποιος μαζί της για το χωριό και μόλις κλείσουν τα σχολεία να πάει και ο μικρός που τον λατρεύει, μήπως αλλάζοντας περιβάλλον πάρει λίγο τ' απάνω της. Έχει ο παππούς κι άλλο σκυλί που τα πηγαίνουν πολύ καλά.
 




Lettie

Well-Known Member
15 Απριλίου 2018
51
142
Καβάλα
Έλα ντε. Και σε περίπτωση που κάποια σκύλα μείνει κατα λάθος έγκυος τι γίνεται τότε;
Εμάς εφυγέ μία μέρα από το σπίτι , λείπαμε ολοι στη δουλειά(βλέπεις ξέρει να ανοίγει την εξώπορτα, πλέον η πόρτα κλειδώνει) πρόλαβε ζευγάρωσε ,της κάναμε έκτρωση καί μετά στείρωση..το το σκυλάκι είναι μια χαρά!
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Είναι στον 4ο κτηνίατρο, ό,τι έχουν σκεφτεί από εξετάσεις έχει γίνει. Μόνο σε ομοιοπαθητικό δεν έχουν πάει ακόμη. Το πρόβλημα είναι η άρνηση τροφής. Βασικά το σκυλί συντηρείται με nutrivit (;), αυτήν την πάστα των χιλιάδων θερμίδων, και ελάχιστες μπουκιές κρέας που την ταΐζει ο μικρός με παρακάλια.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Από μια γρήγορη ματιά, η στείρωση κατά τον οίστρο έχει μεγάλες πιθανότητες επιπλοκών και δεν είναι η ρουτίνα όπως σε ένα φυσιολογικό σκυλί - η ίδια η επέμβαση μπορεί να διαρκέσει και το διπλάσιο χρόνο από ότι σε φυσιολογικό σκύλο . Τα όργανα είναι διογκωμένα και αυξημένες οι πιθανότητες της αιμορραγίας τόσο κατά την επέμβαση όσο και μετά στην ανάρρωση. Αυτός είναι και ο λόγος που αποφεύγουν οι κτηνίατροι να το κάνουν, ενώ στο εξωτερικό φαίνεται να έχει και μεγαλύτερο κόστος από ότι μια φυσιολογική στείρωση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το πρόβλημα είναι η άρνηση τροφής. Βασικά το σκυλί συντηρείται με nutrivit (;), αυτήν την πάστα των χιλιάδων θερμίδων, και ελάχιστες μπουκιές κρέας που την ταΐζει ο μικρός με παρακάλια.
Θεωρώ ότι κι αυτό δεν είναι φυσιολογικό, και ότι δεν έχει να κάνει με τα ψυχολογικά της, λόγω στείρωσης. Τα δόντια της πχ τα έχουν κοιτάξει, που είναι το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ; Πόσο καιρό τρέφεται έτσι; Τώρα καταλαβαίνεις ότι αναγκαστικά και προκειμένου να μπορούμε να αρθρώσουμε μια κουβέντα, πρέπει να ρωτήσουμε πολλά, που εσύ μάλλον δεν θα τα ξέρεις. Μήπως να σημείωνες ερωτήσεις και να τους τις έκανες όταν ξαναβρεθείτε;
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Εχεις υπογραψει συμβολαιο, δεχτηκες να παρεις τα κουταβια με αυτο τον ορο... και τωρα λες θα το σκεφτεις αν θα στειρωσεις και τι ειδους στειρωση.... ρε σεις γιατι τα κανετε αυτα? Γιατι δεν εβρισκες ενα κουταβακι απο το δρομο να κανεις οτι θελεις?

Εχω δωσει πολλα ζωα για υιοθεσια. Ολα με συμβολαιο εκτος απο τον Περιττο. Δε στειρωθηκε ποτε οπως και καποια απο αυτα. Καποια στειρωθηκαν πριν δωθουν απο μενα. Αλλα υπηρχαν οροι και μου εξεφρασαν τις αντιρησσεις τους περι στειρωσης... και εκρινα και αποφασιζα... για παραδειγμα σε ενα κουταβι και ενω υπηρχαν 2 ενδιαφερομενοι με αμφιβολιες για το αν θα στειρωθει και 1 που δεχοταν τη στειρωση, δοθηκε στον 1 που δε τη στειρωσε.

Μετα ερχομαστε εδω και λεμε ,τι κακοι ειναι αυτοι του Σωματειου κλπ κλπ.... τα ιδια που ισχυουν για τους εκτροφεις .... τα ιδια και εδω... η υπερβολη παντου!

Η στείρωση του θηλυκού σκύλου, συνήθως, διενεργείται για να αποτρέψει τους οίστρους και τις αναπιθύμητες εγκυμοσύνες.
Αυτό επιτυγχάνεται με την αφαίρεση των ωοθηκών και της μήτρας (ωοθηκυστερεκτομή – ΩΗΕ).

Γιατί να βρώ απο τον δρόμο ? Μήπως εκεί δεν θα κατέληγαν κι αυτά ή σε κανένα στρατόπεδο συγκέντρωσης αδέσποτων και ορφανών κουταβιών-σκυλιών άν δέν τα έπαιρνε κανένας μ@λ@κ@ς
από εμάς πού θέλουμε το καλύτερο γι αυτά και ψάχνουμε ποιό είναι αυτό πρίν απο κάθε ενέργεια και πράξη. !!! (τροφή,αμπούλες,κολάρα,συνθήκες διαβίωσης,κτηνίατρος σοβαρός και τόσα άλλα ούκ έστιν αριθμός. )
Δέν πάς τήν ψυχούλα πού μεγαλώνης στόν πρώτο φτηνό χασάπη επειδή το λέει το συμβόλαιο.!!!
Φιλόζωοι της πλάκας βλέπω υπάρχουν πολλοί.
Όσο για την στείρωση υπάρχουν πολλές μέθοδοι και επιστημονικές απόψεις.
Διαβάζεις, κρίνεις, αποφασίζεις. Δέν είναι pet είναι ψυχές πού ζούν και μεγαλώνουν μαζί ΣΟΥ. !!!

ΑΥΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!
 
  • Like
Reactions: Lettie


Status
Κλειδωμένο θέμα