Η λύση για τα αδέσποτα


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
LUNA07 said:
Το θεμα ειναι να μην μπαινεις καν στο τρυπακι να απολογηθεις εκτος αν αυτη ειναι η φιλοσοφια του forum οποτε παω πασο :|
Η φιλοσοφία και ο σκοπός του forum είναι η προώθηση της υπεύθυνης κυνοφιλιας LUNA07!
Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο.
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Για τ αδέσποτα δεν θα γράψω τίποτα.με καλύπτει η Rottie απόλυτα με όσα λέει και δυστυχώς ή ευτυχώς όσοι ασχολούμαστε με αδέσποτα να στε σίγουροι ότι δεν διεκδικούμε καμία αναγνώριση.

Κάθε φορά που προσπαθούμε και ''φωνάζουμε'' να κανουμε αυτό που λέμε ευασθητοποίηση γύρω απ το θέμα των αέσποτων,αντιμετωπίζουμε αυτά τα λόγια:Τι θες,εγώ εχω ράτσας δεν μπορείς να με πείσεις,αντε ασχολήσοιυ,τι θες και βραβείο κλπ.Ετσι δε θα πραγματοποιηθεί ΔΥΣΤΥΧΩΣ ποτέ ο στόχος καθε ζωόφιλου και σωματείου...Να αλλάξει η κατασταση.

Απο κει και περα,όταν είμαστε σ ενα φόρουμ,πρεπει να μαστε ετοιμοι να ακουσουεμε και την άλλη αποψη.Μπορεί ο Ανα λεει το πιο τρελλό πραγμα στο κόσμο και να διαφωνούμε καθετα.Είτε λέμε τις άπόψεις μας και ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΣΤΕ,είτε δεν συμμετέχουμε.Το να λετε κάτι και μετα να στε εριστικοί κα να χαρακτηρίζουμε ο 1 τον αλλο,δεν οδηγεί πουθενα.
Στην τελική δε γνωριζόμαστε και μεταξύ μας,κι αυτό το θεωρώ πλεονέκτημ για να κάνουμε μια εποικοδομιτικη συζήτηση και να βγει κάτι....
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Aλλο που θίγεις τώρα..

irma said:
Για μένα η λύση για τα αδέσποτα είναι η υποχρεωτική στείρωση όλων των αδέσποτων και τουλάχιστον όλων των θηλυκών δεσποζομένων.

Και να ειναι πραγματικά υποχρεωτική η σήμανση των δεσποζομένων.

Όσον αφορά τα ήδη υπάρχοντα αδέσποτα είναι λίγο κουραστικό να λένε όλοι "τι κρίμα! και τι θα απογίνουν τα καημένα!! και σκίζεται η ψυχή μου!!και ποιος θα τα πάρει!!!!". Και όλοι να αγοράζετε συγκεκριμένες ράτσες. Αφήστε τα ρατσάτα σε αυτούς που δεν είναι τόσοι φιλόζωοι όσο είστε εσείς!!

Δεν μπορώ να πιστέψω όπως λένε τουλάχιστον κάποιοι εδώ μέσα ότι ασχολούνται με τα αδέσποτα και όμως επιμένουν να αγοράσουν κάποια συγκεκριμένη ράτσα. Αν όντως είχαν ασχοληθεί θα έβλεπαν και τι δυστυχία υπάρχει γύρω τους και θα καταλάβαιναν το πολύ απλό "ένας σκύλος είναι ένας σκύλος". Αδέσποτα υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη, χρώματα, τρίχωμα κοντό ή μακρύ, ενήλικα και κουτάβια. Δεν μπορεί να μην υπάρχει ένα που να σας κάνει κλικ!!

Έχετε δει τις αγγελίες στα ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ? Όλοι θέλουν ένα καθαρόαιμο λαμπραντόρ, ένα καθαρόαιμο λυκόσκυλο, κ.τ.λ.
Αν όλοι αυτοί υιοθετουσαν από ένα αδέσποτο σαφώς και δεν θα λυνόταν το θέμα των αδέσποτων αλλά θα έκαναν τη διαφορά για αυτό το ένα!
Δεν είναι ασυμβίβαστο το να ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ με τ αδέσποτα και να έχεις καθαρόαιμο.

Εγώ τυχαίνει να μην έχω ούτε 1,όμως πχ η Ροτυ έχει ροτ.Και λοιπόν?Και σε bazaar τρέχει και σωστες απόψεις έχει.Και η frenchie περιθάλπτει.
Οσοι ασχολούνται με τ αδέσποτα δεν γίνεται να είναι κατά των ρατσών,γιατί τότε θα έχουμε εχθρούς και τους εκτροφείς..χαχαχα :D Φυσικά είμαστε κατά αγοράς απο πετ σοπ ή όταν κάποιος ζητά στις αγγελίες καθαρόαιμο προσπαθούμε να πείσουμε για ένα ημίαιμο λαμπραντόρ.ΑΛλά δεν είναι πάντα δυνατό να πείσουμε να υιοθετηθούν τα ημίαιμα.Δέν είναι η λύση μονο να υιοθετηθούν όλα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οσοι ασχολούνται με τ αδέσποτα δεν γίνεται να είναι κατά των ρατσών,γιατί τότε θα έχουμε εχθρούς και τους εκτροφείς..χαχαχα
όταν κάποιος ζητά στις αγγελίες καθαρόαιμο προσπαθούμε να πείσουμε για ένα ημίαιμο λαμπραντόρ.
Πολλά λάθη κάνετε ....
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Γιατί denis..Γράψε κάτι παραπάνω,μην βαριέσαι. :D

denis said:
Οσοι ασχολούνται με τ αδέσποτα δεν γίνεται να είναι κατά των ρατσών,γιατί τότε θα έχουμε εχθρούς και τους εκτροφείς..χαχαχα
όταν κάποιος ζητά στις αγγελίες καθαρόαιμο προσπαθούμε να πείσουμε για ένα ημίαιμο λαμπραντόρ.
Πολλά λάθη κάνετε ....
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Strays' help said:
Για τ αδέσποτα δεν θα γράψω τίποτα.με καλύπτει η Rottie απόλυτα με όσα λέει και δυστυχώς ή ευτυχώς όσοι ασχολούμαστε με αδέσποτα να στε σίγουροι ότι δεν διεκδικούμε καμία αναγνώριση.
strays help δεν νομιζω οτι ειπε κανεις οτι οσοι ασχολουμαστε με τα αδεσποτα διεκδικουμε καμια αναγνωριση...αλλα οσοι το διατυμπανιζουν...



:wink:
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Eμμέσως αναφέρθηκε γι αυτό και το τόνισα.Αλλοι μας τη λένε,εμείς δεν ζητάμε κάτι.Συμφωνω

kango1 said:
Strays' help said:
Για τ αδέσποτα δεν θα γράψω τίποτα.με καλύπτει η Rottie απόλυτα με όσα λέει και δυστυχώς ή ευτυχώς όσοι ασχολούμαστε με αδέσποτα να στε σίγουροι ότι δεν διεκδικούμε καμία αναγνώριση.
strays help δεν νομιζω οτι ειπε κανεις οτι οσοι ασχολουμαστε με τα αδεσποτα διεκδικουμε καμια αναγνωριση...αλλα οσοι το διατυμπανιζουν...



:wink:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Μήπως παιδιά η λύση για τα αδέσποτα είναι τα καθαρόαιμα;
Μήπως η λύση είναι η αναπαραγωγή των σκύλων να γίνεται από εκτροφείς και μόνο;
Μήπως πρέπει να γίνει υποχρεωτικό (τουλάχιστον μέχρι να αποκτήσουν κάποιοι συνείδηση) να στειρώνονται όλα τα ζώα που προορίζονται για συντροφιά;
Μήπως πρέπει να είναι υποχρεωτικό το tatoo και όχι το chip σε όλα τα σκυλιά ώστε να είναι εμφανή;
Μήπως σκοπός ΟΛΩΝ των φιλοζωικών σωματείων πρέπει να είναι η δημιουργεία χώρων φιλοξενίας όλων των αδέσποτων; η ιατρική φροντίδα η εκπαιδευσή τους και η προωθησή τους σε οικογένειες;
Μήπως πρέπει στα άρρωστα και αποδεδειγμένα επιθετικά σκυλιά να γίνετε ευθανασία αφήνοντας χώρο για τα υπόλοιπα;
Μήπως η λύση για τα αδέσποτα δεν είναι κάτι ακατόρθωτο τελικά; απλά κάποιοι δεν θέλουν να πάρουν την ευθύνη και να το κάνουν; Λέω μήπως;;;
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Μήπως παιδιά η λύση για τα αδέσποτα είναι τα καθαρόαιμα;
Πώς το εννοείς αυτό?Απ τη στιγμή που υπάρχουν χιλιάδες αδέσποτα στο δρόμο,αν αγοράζουν καθαρόαιμα,πώς θαλυθεί το προβλημα?Απλά θα μείνουν στο δρόμο.


Μήπως η λύση είναι η αναπαραγωγή των σκύλων να γίνεται από εκτροφείς και μόνο;
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...Αλλα...ο νόμνος δεν προβλέπει..Α ναι..προβλέπει για πάνω απο 2 θηλυκά..Αρα όσοι έχουν 1 οκ,ζεγαρώστε το!! :(


Μήπως πρέπει να γίνει υποχρεωτικό (τουλάχιστον μέχρι να αποκτήσουν κάποιοι συνείδηση) να στειρώνονται όλα τα ζώα που προορίζονται για συντροφιά;
Συμφωνώ σ αυτό,αλλά ποιός θα το κάνει υποχρεωτικό?

Μήπως σκοπός ΟΛΩΝ των φιλοζωικών σωματείων πρέπει να είναι η δημιουργεία χώρων φιλοξενίας όλων των αδέσποτων;
ΟΧΙ!ΚΑΘΕΤΑ ΟΧΙ.Γιατί το θέμα δεν είναι απλά να τα μαζεύουν 5 κοροϊδα και να τα ταϊζουν με δικά τους λεφτά!!Πίστεψε με,όσα σωματεία είχανε χωρο φτάσανε να έχουν 300 ζώα που να μη ξερουν πώς να τα φροντίσουν!
ΤΩΝ ΔΗΜΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΣΚΟΠΟΣ ΝΑ ΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ έτσι ορίζει και ο νομος..ΑΛλά που?Αμα δεις πες μου κι εμένα! :(

η ιατρική φροντίδα η εκπαιδευσή τους και η προωθησή τους σε οικογένειες;
Αυτό είναι ήδη lone wolf!!ΑΛλά και πάλι μιλάμε για ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ.Με δικα τους λεφτά γίνονται αυτά.Δεν είναι εκατομμυριούχοι!Πόσα ποιά?Και γιατί τα σωματεία?Αν στηρίξει το κρατος και δίνει λεφτα ναι.


Μήπως πρέπει στα άρρωστα και αποδεδειγμένα επιθετικά σκυλιά να γίνετε ευθανασία αφήνοντας χώρο για τα υπόλοιπα;
ΠΟλλά αρρωστα θεραπεύονται.Θεωρώ άδικο το να θανατώνουμε το...κάθε ''ψωριαρικο''.Μεχρι και δίποδο σκυλακι εχει υιοθετηθεί και ζει μια χαρά.Για τα επιθετικά,δυστυχώς δεν υπαρχει αλλη λύση,αν και είναι ελάχιστες περιπτώσεις,πίστεψε με.Δεν παίνουν τη θεση των άλλων.


Μήπως η λύση για τα αδέσποτα δεν είναι κάτι ακατόρθωτο τελικά; απλά κάποιοι δεν θέλουν να πάρουν την ευθύνη και να το κάνουν; Λέω μήπως;;;
Ποιύς εννοείς?Γιατί αν εννοείς όλους όσους ασχολούνται με αδέσποτα και ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ πάρει ευθύνες που ανήκουν στο κράτος και μέχρι και στα δικαστήρια τους τρέχουν για υιοθεσίες ζωων,είσαι λάθος.Και στη τελική να σου πω και κάτι?Γιατί να παίρνουν αυτή την ευθύνη οι πολίτες?Εγώ δεν διαφωνώ,γιατί το κάνω ήδη.ΑΛλά πχ.θα ελεγες οι πολίτες να αναλαμβάνουν τους αστεγους?Οχι...Απλά προσπαθούμε εθελοντικά...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Συγνωμη να ρωτησω κατι, εγω ξερω οτι μερικα σωματια δεν ειναι αφιλοκερδη
αυτα γιατι να μην περιθαλπτουν ολα τα αδεσποτα?
Δεν λεω οτι ειναι η λυση..αλλωστε το εχω πει 150 φορες ποιος πιστευω οτι ειναι πυρηνας της λυσης..η παιδεια...
Αλλα συμφωνω οτι χρειαζονται παραλληλα πολλες παραμετροι..

Το να θανατωνονται τα αρωστα και τα αγρια ουτε εγω δεν συμφωνω καθολου..τα αρωστα μπορει να γινουν καλα και τα αγρια μπορει επισης να καλυτερεψουν με προσπαθειες..,αλλωστε τα αγρια αν υπηρχε καποια παιδεια πισω μπορει ισως να μην προεκιπτε ποτε αγριο η τουλαχιστον επικινδυνο..

Αρχικα θα επρεπε να απαγορευτει να ζευγαρωνουν τα ημιαιμα..,για να μην διπλασιαζεται ο βαθμος τον αδεσποτων..αλλωστε τα καθαροαιμα αν ειναι να γινουν αδεσποτα θα γινουν ειτε ειναι απο εκτροφεα ,ειτε απο σπιτι..το να γενοβολανε ομως τα σκυλια στον δρομο εκει πληθυνονται..τα αδεσποτα..
Αρα σε αρχικο σταδιο θα πρεπει να γινει κατι με τα ηδη αδεσποτα..με αυστηρη τηρηση να μην διασταυρωνονται και φυσικα σιγα σιγα να αλλαξει καπως το μυαλουδακι μας..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μήπως παιδιά η λύση για τα αδέσποτα είναι τα καθαρόαιμα;
Μήπως η λύση είναι η αναπαραγωγή των σκύλων να γίνεται από εκτροφείς και μόνο;
Μήπως πρέπει να γίνει υποχρεωτικό (τουλάχιστον μέχρι να αποκτήσουν κάποιοι συνείδηση) να στειρώνονται όλα τα ζώα που προορίζονται για συντροφιά;
Μήπως πρέπει να είναι υποχρεωτικό το tatoo και όχι το chip σε όλα τα σκυλιά ώστε να είναι εμφανή;
Μήπως σκοπός ΟΛΩΝ των φιλοζωικών σωματείων πρέπει να είναι η δημιουργεία χώρων φιλοξενίας όλων των αδέσποτων; η ιατρική φροντίδα η εκπαιδευσή τους και η προωθησή τους σε οικογένειες;
Μήπως πρέπει στα άρρωστα και αποδεδειγμένα επιθετικά σκυλιά να γίνετε ευθανασία αφήνοντας χώρο για τα υπόλοιπα;
Μήπως η λύση για τα αδέσποτα δεν είναι κάτι ακατόρθωτο τελικά; απλά κάποιοι δεν θέλουν να πάρουν την ευθύνη και να το κάνουν; Λέω μήπως;;;
ΑΥΤΑ ειναι λύσεις ... τα υπόλοιπα (ενστάσεις - γνώμες) λύνονται όλα μόλις αυτά γίνουν νόμοι του κράτους και εφαρμοζονται ... ούτε εθελοντές ούτε προσωπική άποψη του καθένα, για το αν πρέπει να θανατωθεί ένα σκυλί ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Δεν νομίζω ότι υπάρχει αντικειμενική άποψη στο να θανατώνεται ένα σκυλί ,ακόμα και αν είναι πολύ άρρωστο..Διίστανται οι απόψεις και κανεις δεν μπορεί να πει με σιγουριά για ένα τέτοιο θέμα αν είναι σωστό η όχι και εννοείτε ούτε η πολιτεία..,πάει με προσωπική άποψη-συναίσθημα,ούτε οι κτηνίατροι δεν ξέρουν αν πρέπει να κάνουν κάτι τέτοιο.. κάποιοι θα πουν ναι..,κάποιοι με τίποτα..,κάποιοι ακολουθούν την απόφαση του ιδιοκτητη κάποιοι ούτε καν..
Είναι ένα θέμα που δεν νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε όλοι απόλυτα..,αλλα εγώ προσωπικά δεν θα μου άρεσε με τίποτα να αποφασίζει η πολιτεία για το σκυλί μου.. :?
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Τα άρρωστα που θεραπεύονται δεν είναι άρρωστα βρε παιδιά ούτε μιλάω για τα "ψωριάρικα" προς Θεού!!! Μιλάω για ζώα που υποφέρουν και απλά κάποιοι δεν παίρνουν την ευθύνη να κάνουν αυτό που πρέπει.

Το ΕΚΠΑΖ με τεράστιες εγκαταστάσεις οι οποίες μετά τους ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ άδειασαν θέλουν να το κλείσουν, στο αεροδρόμιο υπάρχει πάλι χώρος για αδέσποτα που είναι άδειος, λειτουργούσε όμως στην Ολυμπιάδα. Το κράτος είναι απών από παντού αλλά δυστυχώς είναι και φιλοζωικά τα οποία αντί να πιέσουν προς τις σωστές κατευθύνσεις παλεύουν για λάθος πράγματα.

Αν θέλουμε λύσεις παιδιά πρέπει να δώσουμε γροθιά στο μαχαίρι. Χρησιμοποιήστε όλα τα λεφτά και την δυναμή σας να υποχρεώσετε το κράτος να αναλάβει τις ευθύνες του ξεπροστιάζοντας έναν έναν τους υπεύθυνους και εγώ θα είμαι μαζί σας, όλα τα άλλα είναι μεσοβέζικες λύσεις και δεν πρόκειτε να λύσουν το πρόβλημα ΠΟΤΕ!!!!!!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3