Η λύση για τα αδέσποτα


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν μπορώ να πιστέψω όπως λένε τουλάχιστον κάποιοι εδώ μέσα ότι ασχολούνται με τα αδέσποτα και όμως επιμένουν να αγοράσουν κάποια συγκεκριμένη ράτσα. Αν όντως είχαν ασχοληθεί θα έβλεπαν και τι δυστυχία υπάρχει γύρω τους και θα καταλάβαιναν το πολύ απλό "ένας σκύλος είναι ένας σκύλος". Αδέσποτα υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη, χρώματα, τρίχωμα κοντό ή μακρύ, ενήλικα και κουτάβια. Δεν μπορεί να μην υπάρχει ένα που να σας κάνει κλικ!!
Εεεε- δεν ειναι και ετσι!

Εγω εχω γαλλικο μπουλντογκ και οταν θα φυγει η πριγιπεσσα μου, παλι γαλλικο θα παρω.
Αλλα γιατι:

Εγω εχω ασχοληθει αρκετα με αδεσποτα.

Εχω μαζεψει, στειροσει, περιθαλψει και ακομα στειλει στην γερμανια- αφου τους βηκα σπιτια εκει- διαφορα αδεσποτα.
Και παλι θα κανω οτι μπορω, οταν ενα τετιο δυστιχισμενο πλασμα βρεθει μπροστα μου.
Τα δυο γατια που εχω σπιτι μου δεν πετυχαν- ετυχαν- απο τα σκουπιδια μαζεμενα ειναι.

Και ειπα και καπιοα στιγμη οτι φτανει πια. Αφου δεν τελειωνει- οσα και να μαζευουμε, ποτε δεν θα λυθει το προβλημα, επειδη ειναι τοσα πολλα.

Και τον σκυλο που θα ειναι στο πλαι μου για πολλα χρονια, τον ηθελα ετσι οπος φανταζομουνα και ονειρευομουνα. Ουτε λιγοτερο, ουτε πειρσσοτερο. Γιατι να μαζεβω εγω τα πεταμενα τον αλλων- και να παρω οτι δεν ηθελαν αυτοι και να αρκεστω και να συμβιβαστω με αυτο?
Και ισως να μην παραταγε τοσος κοσμος τα σκυλια του στο δρομο αν ηξεραν σιγουρα, οτι θα μεζευονται απο τον μπογια και θα σκοτονωνται- επειδη οι περισσοτεροι τα αφηνουν με την σκεψη οτι "καπιος θα το βρει και θα το μαζεψει".

Αλλα επειδη μαρεσει μια φυλη και δεν μπορω να συμβιβαστω με αλλην, δεν νομιζω οτι με κανει λιγοτερα ζωοφιλη απο αυτους που εχουν πρωιν αδεσποτα!!

Το να εχω σκυλο ρατσας δεν αναιρει την κυνοφιλικη μου δραση σε καμια περιπτοση!
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ΜΠΡΑΒΟ Frenchie =D> =D> =D> Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα ουτε λιγο αλλιως , ουτε λιγο διαφορετικα.Εγω μαζευω αδεσποτα απο 10 χρονω,και παλι κανουμε οτι μπορουμε ,οταν μπορουμε αλλα αυτο δεν σημαινει οτι καποια στιγμη δεν ερχεσαι στο σημειο να πεις φτανει.Τωρα το αν καποιος αγαπαει μια ρατσα συγκεκριμενη και για δικους του λογους συγκεκριμενους ειναι αμφιλεγομενος ζωοφιλος??? δεν το καταλαβα αυτο?απο που προκυπτει?Γιατι δηλαδη για να γινω ζωοφιλη κοινως αποδεκτη πρεπει να γινω σκυλομαζωχτρα η' γατομαζωχτρα?με την καλη εννοια εκφραζομαι παντα! :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kαι όποιος δεν συμπαθεί τα καθαρόαιμα, επειδή πιάνεται η ψυχή του που υπάρχουν αδέσποτα, μπορεί να είναι ευαίσθητος, αλλά όχι φιλόζωος.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Δηλαδη μερικες φορες λεγονται πραγματα που ειναι ανω ποταμων,προσπαθωντας καποιοι να προσβαλλουν τους υπολοιπους επειδη θεωρουν τους εαυτους τους καλυτερους.Για εμενα προσωπικα το ειπα και πιο πανω και θα το ξαναπω πεινανε και παιδια στους δρομους και χρηζουν βοηθειας και εγω επικεντρωνομαι πιο πολυ σε αυτα.Το οτι καποιοι επικεντρωνονται στα ζωα δεν τους κανει ουτε καλυτερους ανθρωπους απο εμενα ουτε περισσοτερο φιλοζωους.
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Τοτε καλο θα ειναι λοιπον στην ζωη μας να διατηρουμε χαμηλους τονους,να ειμαστε πραοι και να μην ειμαστε τοσο πορωμενοι.Η πορωση οδηγει σε φανατισμος και ο φανατισμος σε ρατσισμο.Και δεν βοηθιεται κανενας ετσι.Ουτε η δημοσια συζητηση.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
denis said:
Kαι όποιος δεν συμπαθεί τα καθαρόαιμα, επειδή πιάνεται η ψυχή του που υπάρχουν αδέσποτα, μπορεί να είναι ευαίσθητος, αλλά όχι φιλόζωος.
Όποιος συμπαθεί τα αδέσποτα και «πιάνεται η ψυχή του» βλέποντας τα ΔΕΝ είναι ευαίσθητος! Είναι απλά άλλος ένας ευσυγκίνητος αλλά ουσιαστικά αποστασιοποιημένος από το πρόβλημα τύποις «φιλόζωος», που αρκείται στην αντίδραση και όχι στην ουσιαστική δράση!

Ευαισθητοποιημένος φιλόζωος είναι όποιος συμπαθεί τα αδέσποτα, αλλά ταυτόχρονα, κάνει ότι μπορεί συμβάλλοντας στη λύση του προβλήματος, διότι καλώς ή κακώς, με την "συμπάθεια" δεν λύνεται το πρόβλημα…
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
irma said:
Για μένα η λύση για τα αδέσποτα είναι η υποχρεωτική στείρωση όλων των αδέσποτων και τουλάχιστον όλων των θηλυκών δεσποζομένων.

Και να ειναι πραγματικά υποχρεωτική η σήμανση των δεσποζομένων.

Όσον αφορά τα ήδη υπάρχοντα αδέσποτα είναι λίγο κουραστικό να λένε όλοι "τι κρίμα! και τι θα απογίνουν τα καημένα!! και σκίζεται η ψυχή μου!!και ποιος θα τα πάρει!!!!". Και όλοι να αγοράζετε συγκεκριμένες ράτσες. Αφήστε τα ρατσάτα σε αυτούς που δεν είναι τόσοι φιλόζωοι όσο είστε εσείς!!

Δεν μπορώ να πιστέψω όπως λένε τουλάχιστον κάποιοι εδώ μέσα ότι ασχολούνται με τα αδέσποτα και όμως επιμένουν να αγοράσουν κάποια συγκεκριμένη ράτσα. Αν όντως είχαν ασχοληθεί θα έβλεπαν και τι δυστυχία υπάρχει γύρω τους και θα καταλάβαιναν το πολύ απλό "ένας σκύλος είναι ένας σκύλος". Αδέσποτα υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη, χρώματα, τρίχωμα κοντό ή μακρύ, ενήλικα και κουτάβια. Δεν μπορεί να μην υπάρχει ένα που να σας κάνει κλικ!!

Έχετε δει τις αγγελίες στα ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ? Όλοι θέλουν ένα καθαρόαιμο λαμπραντόρ, ένα καθαρόαιμο λυκόσκυλο, κ.τ.λ.
Αν όλοι αυτοί υιοθετουσαν από ένα αδέσποτο σαφώς και δεν θα λυνόταν το θέμα των αδέσποτων αλλά θα έκαναν τη διαφορά για αυτό το ένα!
το αν καποιος ειναι φιλοζωος το ξερει μονο αυτος..οταν ταιζει ,βοηθαει τα ζωα..ειναι ενα καθαρα προσωπικο θεμα το τι κανει αυτος στην ζωη του..
Το αν εχει επιλεξει να ζει με ενα συκγεκριμενο σκυλο ρατσας ειναι καθαρα επιλογη..,αυτο δεν σημενει σε καμια περιπτωση οτι δεν ειναι φιλοζωος..
Αντιθετα αν χρησιμοποιεις την υπαρξη ενος αδεσποτου στο σπιτι σου ,η μαζευεις σκυλια με σκοπο την αυτοδιαφημιση για χ ψ λογους με το να το διατυμπανιζεις.. προσβαλοντας τους αλλους που εχουν ρατσας..,στα σιγουρα κατανταει σε επιδειξη ,ρατσισμο,και σιγουρα μα σιγουρα δεν σε χριζει φιλοζωο ..αλλα δειχνει αναγκη για αυτοπροβολη ..
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
irma said:
Όσον αφορά τα ήδη υπάρχοντα αδέσποτα είναι λίγο κουραστικό να λένε όλοι "τι κρίμα! και τι θα απογίνουν τα καημένα!! και σκίζεται η ψυχή μου!!και ποιος θα τα πάρει!!!!". Και όλοι να αγοράζετε συγκεκριμένες ράτσες. Αφήστε τα ρατσάτα σε αυτούς που δεν είναι τόσοι φιλόζωοι όσο είστε εσείς!!

Δεν μπορώ να πιστέψω όπως λένε τουλάχιστον κάποιοι εδώ μέσα ότι ασχολούνται με τα αδέσποτα και όμως επιμένουν να αγοράσουν κάποια συγκεκριμένη ράτσα. Αν όντως είχαν ασχοληθεί θα έβλεπαν και τι δυστυχία υπάρχει γύρω τους και θα καταλάβαιναν το πολύ απλό "ένας σκύλος είναι ένας σκύλος". Αδέσποτα υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη, χρώματα, τρίχωμα κοντό ή μακρύ, ενήλικα και κουτάβια. Δεν μπορεί να μην υπάρχει ένα που να σας κάνει κλικ!!

Έχετε δει τις αγγελίες στα ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ? Όλοι θέλουν ένα καθαρόαιμο λαμπραντόρ, ένα καθαρόαιμο λυκόσκυλο, κ.τ.λ.
Αν όλοι αυτοί υιοθετουσαν από ένα αδέσποτο σαφώς και δεν θα λυνόταν το θέμα των αδέσποτων αλλά θα έκαναν τη διαφορά για αυτό το ένα!

Συμφωνώ :( με μεγάλη μου λύπη.Αναφέρομαι ΜΟΝΟ (ΚΑΙ ΜΟΝΟ) στον εαυτό μου,για τους υπόλοιπους είμαι ανάξια να τους κρίνω,δεν είμαι φιλόζωη είμαι απλά μια ιδιοκτήτρια σκύλας που ελπίζω να της προσφέρω μια όσο το δυνατόν καλύτερη ζωη,άρα είμαι φίλη της Μάγιας και μόνο... :(
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Δεν διεκδικώ βραβείο φιλοζωίας από κανέναν. Δεν γράφω πουθενά το πόσο καλή φιλόζωη είμαι ή οτι εγώ πήρα αδέσποτο και μπράβο μου ή ότι βοηθάω τα αδέσποτα. Την αυτοπροβολή μου που ακριβώς την είδες?

Τον ρατσισμό? Γράφω κάπου ότι δεν πρέπει να υπάρχουν εκτροφεία? Ότι δεν πρέπει κανένας να παίρνει καθαρόαιμο?

Αυτοί που παρατάνε το σκύλο τους αδέσποτο φυσικά και δεν τους ενδιαφέρει το πού θα καταλήξει. Αλλιώς δεν θα το παράταγαν αδέσποτο.

Και όχι, όσοι παίρνουν αδέσποτα (ημίαιμα ή καθαρόαιμα) δεν είναι αναγκαστικά πιο φιλόζωοι απο αυτούς που έχουν καθαρόαιμο.

Αλλά το καθαρόαιμο έχει πολύ περισσότερες πιθανοτήτες να το πάρει κάποιος που δεν γνωρίζει το πρόβλημα με τα αδέσποτα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Δεν λύνεται με τις υιοθεσίες το πρόβλημα Irma!
Σε κάθε αδέσποτο που βρίσκει σπίτι αντιστοιχούν 5 που πετιούνται στο δρόμο! Οι υιοθεσίες των αδέσποτων «κουκουλώνουν» το πρόβλημα. Δεν είναι η λύση στο πρόβλημα.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Συμφωνώ! Αλλά πρώτα πρέπει να ληφθούν άλλα μέτρα τα οποία θα συμβάλουν στην ουσιαστική και μόνιμη λύση του προβλήματος και οι υιοθεσίες να ακολουθήσουν.
Δεν γίνεται να ξεκινάμε από το τέλος περιμένοντας να βρεθεί μόνο με αυτόν τον τρόπο η λύση…
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
αν τα ατομα που περνουν τα σκυλακια γενικος δεν ξερουν με το τι συνεπαγεται μια υοθεσια τα σκυλακια θα βρεθουν παλι στο δρομο..και τελικα θα εχει γινει μια τρυπα στο κενο.. :?
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Εγραψα:
Αν όλοι αυτοί υιοθετουσαν από ένα αδέσποτο σαφώς και δεν θα λυνόταν το θέμα των αδέσποτων αλλά θα έκαναν τη διαφορά για αυτό το ένα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Irma, είσαι εριστική χωρίς λόγο. Με τον τρόπο σου το μόνο που καταφέρνεις είναι να προκαλέσεις αντίδραση!
Θυμάσαι τι ακριβώς έγραψες?

Irma said:
Δεν μπορώ να πιστέψω όπως λένε τουλάχιστον κάποιοι εδώ μέσα ότι ασχολούνται με τα αδέσποτα και όμως επιμένουν να αγοράσουν κάποια συγκεκριμένη ράτσα. Αν όντως είχαν ασχοληθεί θα έβλεπαν και τι δυστυχία υπάρχει γύρω τους και θα καταλάβαιναν το πολύ απλό "ένας σκύλος είναι ένας σκύλος".
Επιτίθεσαι ή όχι, άνευ λόγου και αιτίας, στα άλλα μέλη?
Αμφισβητείς ή όχι τα φιλοζωικά αισθήματα των υπόλοιπων ή όχι?

Γνωρίζεις τι κάνει ή τι έχει προσφέρει ο καθένας? Ποια είναι η ουσιαστική του δράση ή γιατί έχει επιλέξει να μην το διατυμπανίζει?
Δεν καταλαβαίνω… Θα πρέπει να φέρουμε αποδεικτικά στοιχεία για να ...αποδείξουμε τη φιλοζωική μας δράση για να ...καταφέρουμε να σε πείσουμε?

Ας ρίξουμε τους τόνους και ας συνειδητοποιήσουμε πως ο μοναδικός λόγος που αναστέλλεται η δραστηριοποίηση και η κινητοποίηση, είναι η ασυνεννοησία και η φαγωμάρα μεταξύ των φιλόζωων.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ROTTIE said:
Επιτίθεσαι ή όχι, άνευ λόγου και αιτίας, στα άλλα μέλη?

Ας ρίξουμε τους τόνους και ας συνειδητοποιήσουμε πως ο μοναδικός λόγος που αναστέλλεται η δραστηριοποίηση και η κινητοποίηση, είναι η ασυνεννοησία και η φαγωμάρα μεταξύ των φιλόζωων.
Αυτα ειπα κι εγω πιο πανω ROTTIE μου αλλα....???
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
irma

Όσον αφορά τα ήδη υπάρχοντα αδέσποτα είναι λίγο κουραστικό να λένε όλοι "τι κρίμα! και τι θα απογίνουν τα καημένα!! και σκίζεται η ψυχή μου!!και ποιος θα τα πάρει!!!!". Και όλοι να αγοράζετε συγκεκριμένες ράτσες. Αφήστε τα ρατσάτα σε αυτούς που δεν είναι τόσοι φιλόζωοι όσο είστε εσείς!!
Προσωπικά ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ να απολογούμε και να δέχομε επιθέσεις για το ότι προτιμώ καθαρόαιμο , από τους διάφορους ΄αλεξιπτωτιστές΄

irma =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =;
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Το θεμα ειναι να μην μπαινεις καν στο τρυπακι να απολογηθεις εκτος αν αυτη ειναι η φιλοσοφια του forum οποτε παω πασο :|
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
ΜΑΚΗΣ said:
irma

Όσον αφορά τα ήδη υπάρχοντα αδέσποτα είναι λίγο κουραστικό να λένε όλοι "τι κρίμα! και τι θα απογίνουν τα καημένα!! και σκίζεται η ψυχή μου!!και ποιος θα τα πάρει!!!!". Και όλοι να αγοράζετε συγκεκριμένες ράτσες. Αφήστε τα ρατσάτα σε αυτούς που δεν είναι τόσοι φιλόζωοι όσο είστε εσείς!!
Προσωπικά ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ να απολογούμε και να δέχομε επιθέσεις για το ότι προτιμώ καθαρόαιμο , από τους διάφορους ΄αλεξιπτωτιστές΄

irma =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =;
:shock: :shock: :shock:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3