ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΜΕ ADVANTIX


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Πωω κάνετε ορισμένους από μας να νιώθουμε τελείως μπίχλες

Χρησιμοποιώ τα λόγια τις Λίζας ξανά!!!:D:D:rolleyes:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ακριβως :)

και περιμενουνε να κοιμηθουμε για να κανουν τα δικα τους:rolleyes:

παντως εξω απο πλακα οταν βαζουμε αμπουλες τα παιδια απλα δεν πιανουν τα ζωα για 48 ωρες περιπου ,scalibor δεν φοραμε μεσα στο σπιτι και οτι μπορουμε το αποφευγουμε γενικα........και ζουμε και εκτος πολης ,ευτυχως μεχρι στιγμης ουτε αλλεργια εκανε κανενα ουτε σπυρια ,ουτε τιποτα σε σχεση με κατι "παιδακια της γυαλας" που συναντω σε γνωστους και φιλους ....

σας προσκαλω για να ξεπερασετε ολα σας τα ταμπου περι βρωμας,μπιχλας και αηδειας παιδιων και ζωων μαζι:D

ενας φιλος προχθες μας ειπε να παμε την μικρη σε ειδικο γιατρο γιατι εχει προβλημα,,,,,,,,τι εχει λεω βρε το παιδι?
απλα νιαουριζει και περπαταει στα 4 σιγα το πραμα:eek:
 
Last edited:


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Εμένα ο εικονιζόμενος κοιμάται στο κάτω μέρος του κρεβατιού μου, είναι μεγάλος και δεν θέλω να τον ταράξω...Φοράει χειμώνα καλοκαίρι scalibor..
Ο Dante δεν ανεβαίνει καθόλου, ξαπλώνω εγώ στο πάτωμα μαζί του για αγκαλίτσες!:)
Καμιά-λέω καμιά-φορά :Dτον ανεβάζω στον καναπέ που έχει κάλυμμα με το ζόρι για να τον βάλω ολόκληρο στην αγκαλιά μου, πολύ δύσκολο τώρα!:rolleyes:
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Λίζα και Κάτια σας προσκαλώ στο σπίτι όποτε θέλετε με το Παιδί και το Blanco να ξελυσσάνε μέσα έξω, πάνω κάτω, πέρα δώθε, να σκάβουν τα παρτέρια, να κυνηγάνε -και ενίοτε να μασουλάνε :D- μέλισσες, ακρίδες, σαλιγκάρια, σκουλήκια (η χαρά του κήπου είναι αυτή!) και μετά θα σας πω εγώ ύπνος στην ακρούλα του κρεβατιού και φιλάκια στα μουσούδια! :D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γιατί βρε Σοφάκι δε βγαίνουμε κι εμείς βόλτα μες στη βροχή και τα λασπόνερα? Δεν κυλιόμαστε στα χορτάρια? Απλά καθαρίζουμε πόδια όταν επιστρέφουμε και ξανά πάνω στο κρεβάτι (ο δικός μου κάθεται στο κρεβάτι μου συνέχεια όταν είναι σπίτι, όχι μόνο το βράδυ που κοιμόμαστε). Έχω βέβαια το κάλυμμα του παπλώματος πάνω, διπλωμένο στη μέση και απλωμένο στην άκρη του κρεβατιού. Συνήθως πηγαίνει εκεί. Όταν βαριέται "σκάβει" το κρεβάτι, με αποτέλεσμα, αν είναι βρώμικος, να μου βρωμίζει τα σεντόνια. Τότε, απλώς αλλάζουμε σεντόνια.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
χαχαχαχαχα δηλαδή Σοφια αν το πάρεις στο κρεβάτι και εκει που θα είστε αγκαλίτσα, παίζει να βγάλεις από το στόμα του κανένα τζιτζίκι?:eek::eek::maria:
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Μπα, τα καταπίνουν κανονικά αυτά.

Πχ, βλέπεις το Μπρούνο στην αυλή να τριγυρνάει και να μυρίζει και ξαφνικά ακούς να μασουλάει κάτι τραγανό! Τα σαλιγκαράκια κάνουν πολύ χαρακτηριστικό ήχο! Με τα πιο μεγάλα, ακρίδες και τέτοια, παίζει πρώτα μέχρι να σταματήσουν να αντιδρούν και μετά μια μπουκιά! :D

@ Λίζα: Μα μόνο τα πόδια είναι βρε παιδί μου? Αυτό δε λέμε τόση ώρα? Βέβαια εντάξει, πιο εύκολα καθαρίζεις ένα δίκιλο σκυλάκι. Από τα δικά μου τι να πρωτοκαθαρίσεις............
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Μην ανησυχείς το κάνουν και οι κινέζοι!!:maria::maria:
αλλα βάζουν και λίγο μελι για να είναι πιο γλυκό!!:D:D:D
 






marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Φοβερές οι φωτογραφίες! Τελικά ποιος έχει ανάγκη ποιον είναι η ερώτηση. Όπως και να έχει εγώ τουλάχιστον έχω απόλυτη ανάγκη από μουσοδοφιλάκια, ειδικά το πρωί, που έρχεται και στρώνεται πάνω μου ανάσκελα και ξεδιπλώνει τη γλωσσίτσα του και αρχίζουμε φιλάκια και ναζάκια και τριψίματα στην κοιλίτσα. Δεν μπορώ...Έχω πάθει έξαρτηση:D. Λοιπόν πήρα τη κτηνίατρο και μου είπε να του βγάζω το κολάρο το βράδυ και πως δεν έχουμε κανέναν κίνδυνο. Επίσης μου είπε να βάζω εντομοαπωθητικό (αυτό για τα κουνούπια) στη μπρίζα και θα είναι μία χαρά. Τώρα θέλω πολύ να την πιστέψω, καταλαβαίνετε:). Αλλά αυτό με το απωθητικό το βράδυ είναι καλή συμβουλή αν και τυχόν θελήσετε να την εφαρμόσετε. Επίσης εντάξει τώρα με την μπέμπα είμαι πιο επιφυλακτική, αλλά τουλάχιστον βρήκα την άκρη :):).
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
scalibor δεν φοραμε μεσα στο σπιτι και οτι μπορουμε το αποφευγουμε γενικα........
Λοιπόν πήρα τη κτηνίατρο και μου είπε να του βγάζω το κολάρο το βράδυ και πως δεν έχουμε κανέναν κίνδυνο.
Το scalibor είπαμε ότι διαχέει την ουσία του στο δέρμα του σκύλου... Οπότε όπως είπε και κάποιος νωρίτερα (sorry μετά από τόσες σελίδες δεν θυμάμαι ποιός), ή χημική ουσία δεν μεταφέρεται ακόμα και έτσι από το δέρμα του στο κρεβάτι?
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Α με μπέρδεψες. Δεν νομίζω πια να γίνεται τόση ανακύκλωση της ουσίας, αλλά θα μου έλεγε η κτηνίατρος να τον αφήσω μία χαρά να κοιμάται αν διαχεόταν και μέσω της επιδερμίδας του σκύλου στα σεντόνια; Λες;
 


pepes

Active Member
1 Νοεμβρίου 2008
34
0
μάλλον διαχέεται-
εκτός απο τα γραμμάρια υπάρχουν και τα χιλιοστά του γραμμαρίου καθώς και τα εκατομυριοστά
σε επίπεδο λοιπόν εκατομυριοστών το πιό πιθανό είναι να πασπαλίζει το κρεβάτι δραστικές ουσίες,χημικές
αυτό έχει και τα καλά του
δεν θα πιάσεις ποτέ τσιμπούρια και ίσως να γλυτώσεις απο κουνούπια και σκνιπάκια

απ την άλλη πάλι δεν αποκλείεται να πάθεις κανα καρκίνο(κούφια η ώρα,ή τυφλή μάλλον για την περιπτωσή μας)
αλλά που να ξέρεις απο τι τον πρωτοέπαθες ε? απο την μόλυνση-απο τα φυτοφάρμακα-απο το αουτάν σου ή το "στην-πρίζα-αντικουνουπική-συσκευή" ή απο το αντβάντιξ ή μήπως απο το σκάλιμπορ???:confused::confused::confused:

σε τελευταία ανάλυση κάνε όπως νομίζεις-σταμάτα να κοιμάσαι με τον σκύλο ή συνέχισε
αλλά μην σταματήσεις να του βάζεις φάρμακο για σκνιπάκι κουνούπι τσιμπούρι
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Επαναφέρω το θέμα μετά από ουφ, πολλά χρονάκια. Τόσα χρόνια μετά, και το ερώτημα το ίδιο όμως.
Ο κτηνίατρος σήμερα που πήγα, μου σύστησε να του δώσω χάπι για αυτό το μήνα και από τον επόμενο μέχρι τον Οκτώβρη να βάλουμε scalibor. Δεν πολυειναι φαν των αμπουλων απο ότι κατάλαβα.
Οι γενικότερες επιλογές είναι:κολάρο, αμπουλα, σπρει και χάπι.
Μιας και με τον Ροκυ κοιμόμαστε μαζί (και δεν θέλω να τον εξορισω-φαίνεται ότι δε θα ήθελε να φύγει), και ανεβαίνει και σε καναπέδες, Ποιο από όλα προσφέρει τη καλύτερη προστασία και ταυτόχρονα τα λιγότερα χημικά; Με ενδιαφέρει κυρίως η σκνιπα λόγω καλαζάρ
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Επαναφέρω το θέμα μετά από ουφ, πολλά χρονάκια. Τόσα χρόνια μετά, και το ερώτημα το ίδιο όμως.
Ο κτηνίατρος σήμερα που πήγα, μου σύστησε να του δώσω χάπι για αυτό το μήνα και από τον επόμενο μέχρι τον Οκτώβρη να βάλουμε scalibor. Δεν πολυειναι φαν των αμπουλων απο ότι κατάλαβα.
Οι γενικότερες επιλογές είναι:κολάρο, αμπουλα, σπρει και χάπι.
Μιας και με τον Ροκυ κοιμόμαστε μαζί (και δεν θέλω να τον εξορισω-φαίνεται ότι δε θα ήθελε να φύγει), και ανεβαίνει και σε καναπέδες, Ποιο από όλα προσφέρει τη καλύτερη προστασία και ταυτόχρονα τα λιγότερα χημικά; Με ενδιαφέρει κυρίως η σκνιπα λόγω καλαζάρ
Δυστυχώς αντιμετώπιση σκνίπας και λίγα χημικά, από όσο γνωρίζω, δεν πάνε μαζί. Το ασφαλέστερο σχήμα είναι σπρέι σιτρονέλας στις βόλτες-scalibor-αμπούλα με περμεθρίνη (πχ advantix, vectra 3d). Ειδικά η αμπούλα και το σπρέι βοηθάνε πολύ. Για την αμπούλα, προσωπικά τη βάζω πρωί ώστε μέχρι το βράδυ που θα πάμε για ύπνο να έχει στεγνώσει τελείως
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Δυστυχώς αντιμετώπιση σκνίπας και λίγα χημικά, από όσο γνωρίζω, δεν πάνε μαζί. Το ασφαλέστερο σχήμα είναι σπρέι σιτρονέλας στις βόλτες-scalibor-αμπούλα με περμεθρίνη (πχ advantix, vectra 3d). Ειδικά η αμπούλα και το σπρέι βοηθάνε πολύ. Για την αμπούλα, προσωπικά τη βάζω πρωί ώστε μέχρι το βράδυ που θα πάμε για ύπνο να έχει στεγνώσει τελείως
Καλημέρα, άρα καλύτερα όχι χάπι + scalibor που πρότεινε ο κτηνίατρος; Μου το έδωσε και το χάπι αλλά δεν το έχω δώσει ακόμη. Γνωρίζουμε αν κάποιο από αυτό είναι τοξικό και για εμάς (σκύλος-άνθρωπος) πέρα από τα ζωύφια; Από τις παραπάνω απαντήσεις δεν έβγαλα άκρη. Ίσως για αυτό έδωσε χάπι ο κτηνίατρος; Το σπρέι το βάζεις και αυτό πρωί;
 




Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Ποιο χάπι σου έδωσε ; Άλλο για ενδοπαρασιτα και άλλο για τα έξω.
Μου έδωσε το Nexgard, είπε είναι για τα εξωπαράσιτα. Για ενδοπαράσιτα, είχα πάρει τον Φεβρουάριο. Επειδή όμως μου το είχε δώσει ξανά μονό χάπι δε συγκράτησα τη μάρκα, όταν ξαναπάω θα ρωτήσω για να ξέρω να παίρνω αυτό.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Nexgard, Bravecto, Credilio, Simparica να τα αποφεύγεις.
Κάνε μια έρευνα και αποφάσισε. πχ εδώ

Όλα αυτά δρουν αφότου το σκυλί τσιμπηθεί από το παράσιτο. Μόνο σε περίπτωση που δεν υπάρχει άλλη λύση θα το έδινα όπως να έχει φαγούρα από ψύλλους παρότι του έχεις βάλει αμπούλα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa