Καθαρά και γερά δόντια


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ποιός είναι κατά τη γνώμη σας ο καλύτερος τρόπος να κρατάμε τα δόντια του σκύλου καθαρά και γερά?
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Ο καλυτερος ειναι τα ωμα κοκκαλα και η BARF διατροφη,δεν κιτρινιζουν ποτε τα δοντια.Το σκυλι μου ειναι 7 χρονων με δοντια κατασπρα και λαμπερα.

Αν ταιζουμε ξηρα η μαγειρευτο,θα πρεπει η να δινουμε τουλαχιστον 1 φορα τη βδομαδα ενα μεγαλο κοκκαλο ωμο (αυτο που κανουμε σουπα) για να μασουλα και να τα καθαριζει η να βουρτσιζουμε πολυ τακτικα τα δοντια τους με οδοντοβουρτσα.

Υπαρχουν και ειδικες οδοντοβουρτσες που τις βαζουμε σαν δακτυληθρες στο δαχτυλο μας και ειναι πολυ ευκολες να τις χρησιμοποιησουμε αν εχουμε μαθει το σκυλι απο κουταβακι.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ο καλυτερος ειναι τα ωμα κοκκαλα και η BARF διατροφη,δεν κιτρινιζουν ποτε τα δοντια.Το σκυλι μου ειναι 7 χρονων με δοντια κατασπρα και λαμπερα.
Αυτο το υπογραφω και εγω!
Η δικια μου ειναι 8 χρονων και ειχε μεχρι τορα κατασπρα δοντια.
Τωρα ειναι χαλια!!!!
Απ οταν αρρωστησε δεν θελει να μασσουλαει κοκκαλα και τα διαφορα "μασσουλητηρια" (πεος βοδινου, μοσχαρισιο δερμα κεφαλις και τετια).
και τα δοντια τησ κιτρινισαν απιστευτα, μεσα σε 3 εβδομαδες.
Ελπιζω να ξαναασπριζουν οταν βρει την φορμα της παλι.
 








FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ΜΑΚΗΣ said:
πεος βοδινου
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:


καλέ Αυτό που το αγοράζεις :?: :?: :?: :?: :?:
Ακομα και στα Lidl εχει.
Ονομαζονται Ochsenziemer!

Εγω συνηθος τα παιρνω απο Γερμανια, απο το BARABAS Shop.
http://www.barabas-online.de/shopping/
Εχουν παντα περιπτερο στην εκθεση του Dortmund, οπου παω σχεδων καθε χρονο και εχουν διαφορα ξερα περιεργα για μασουλιμα, για τα οπια τρελενεται η δικια μου.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
και τα δοντια τησ κιτρινισαν απιστευτα, μεσα σε 3 εβδομαδες.
Επειδή δεν μασάει? Τόσο γρήγορα?

Θέλoυμε και φωτό από το βοδινό στο barf φωτο+video!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη λοιπόν... :roll: (Ρώμη=BARF :) )

Savra said:
θα πρεπει η να δινουμε τουλαχιστον 1 φορα τη βδομαδα ενα μεγαλο κοκκαλο ωμο (αυτο που κανουμε σουπα)
Αυτό με το κόκκαλο το έχω ξαναακούσει/δει αρκετές φορές, αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς. Είναι από μοσχάρι? Τι κομμάτι ακριβώς? Πώς το ζητάς?

Και μια ερώτηση για τα μασουλητήρια. Τα σκούρα είναι από χοιρινό και τα λευκά από μοσχάρι, σωστά? Ισχύει ότι πρέπει να αποφεύγουμε τα χοιρινά? (το έχει πει γιατρός για το σκύλο του αδερφού μου) Και αν ναι γιατί?

Όσο για το πέος βοδινού... τι να πω! Speechless :shock: Το μαγαζί πάντως φαίνεται ενδιαφέρον, κρίμα που είναι μόνο στα Γερμανικά!
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Xotikouli said:
Savra said:
θα πρεπει η να δινουμε τουλαχιστον 1 φορα τη βδομαδα ενα μεγαλο κοκκαλο ωμο (αυτο που κανουμε σουπα)
Αυτό με το κόκκαλο το έχω ξαναακούσει/δει αρκετές φορές, αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς. Είναι από μοσχάρι? Τι κομμάτι ακριβώς? Πώς το ζητάς?

!
Στο χασαπη ζητας μοσχαρισιο κοκκαλο για σουπα,αν δεν κανω λαθος ειναι κοτσι,ειναι πολυ μεγαλο με μεδουλι μεσα και μπορει να το μασουλαει με τις ωρες.
Παρολο που πολλοι το δινουν και στα μικρα κουταβια,νομιζω οτι ειναι πολυ σκληρο και δεν θα κανει καλο στα δοντια τους,αυτο ειναι βεβαια προσωπικη γνωμη,για τα κουταβια πιστευω οτι καλυτερα θα ηταν τα πιο μαλακα κοκκαλα.

Και μια ερώτηση για τα μασουλητήρια. Τα σκούρα είναι από χοιρινό και τα λευκά από μοσχάρι, σωστά? Ισχύει ότι πρέπει να αποφεύγουμε τα χοιρινά? (το έχει πει γιατρός για το σκύλο του αδερφού μου) Και αν ναι γιατί?
φανταζομαι εννοεις αυτα που αγοραζουμε απο το πετ σοπ?υπαρχουν αληθινα κοκκαλα καπνιστα,(ειναι πολυ σκουρο καφε)και αυτα ο γιατρος μου ειχε πει και εμενα να μην της δινω καθολου εως πολυ σπανια,γιατι εχει πολλα συντηρητικα επανω και η επεξεργασια και τα υλικα που εχουν βαλει για το καπνισμα πειραζουν στο στομαχι και στο εντερο.
Τα ασπρα ειναι συνθετικα,και οπως και τα μπεζ/καφε που ειναι σε μορφη ροδας,μπαλας,κοκκαλου η παπουτσακι παιδικο δεν ειναι αληθινα κοκκαλα
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Savra said:
Στο χασαπη ζητας μοσχαρισιο κοκκαλο για σουπα,αν δεν κανω λαθος ειναι κοτσι,ειναι πολυ μεγαλο με μεδουλι μεσα και μπορει να το μασουλαει με τις ωρες.
Παρολο που πολλοι το δινουν και στα μικρα κουταβια,νομιζω οτι ειναι πολυ σκληρο και δεν θα κανει καλο στα δοντια τους,αυτο ειναι βεβαια προσωπικη γνωμη,για τα κουταβια πιστευω οτι καλυτερα θα ηταν τα πιο μαλακα κοκκαλα.
Η μικρή μου δεν είναι πολύ μωρό πλέον (9 μηνών), αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα μπορούσε να καταφέρει τόσο μεγάλο κόκκαλο. Είναι και μικρόσωμο σκυλάκι (11 κιλά). Μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο πιο κοντά στα μέτρα της?

Savra said:
φανταζομαι εννοεις αυτα που αγοραζουμε απο το πετ σοπ?υπαρχουν αληθινα κοκκαλα καπνιστα,(ειναι πολυ σκουρο καφε)και αυτα ο γιατρος μου ειχε πει και εμενα να μην της δινω καθολου εως πολυ σπανια,γιατι εχει πολλα συντηρητικα επανω και η επεξεργασια και τα υλικα που εχουν βαλει για το καπνισμα πειραζουν στο στομαχι και στο εντερο.
Τα ασπρα ειναι συνθετικα,και οπως και τα μπεζ/καφε που ειναι σε μορφη ροδας,μπαλας,κοκκαλου η παπουτσακι παιδικο δεν ειναι αληθινα κοκκαλα
Το ξέρω ότι δεν είναι κόκκαλα, μάλλον δεν ήμουν σαφής :oops: Εννοούσα τα πέτσινα μασουλητήρια. Αυτά που είναι συνήθως τυλιγμένα σε sticks. Είναι προφανώς επεξεργασμένα, αλλά είναι πέτσινα έτσι δεν είναι?

Έχει τύχει να δω και ολόκληρα αυτιά γουρουνιού, αυτά είναι καλύτερα επειδή είναι λιγότερο επεξεργασμένα ή τα αποφεύγουμε?
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Xotikouli said:
Η μικρή μου δεν είναι πολύ μωρό πλέον (9 μηνών), αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα μπορούσε να καταφέρει τόσο μεγάλο κόκκαλο. Είναι και μικρόσωμο σκυλάκι (11 κιλά). Μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο πιο κοντά στα μέτρα της?
Πολυ καλα ειναι τα κοκκαλα απο τα πλευρα του μοσχαριου,ουτε πολυ μεγαλα ουτε μικρα για φοβασε να τα καταπιει,αν ψωνιζεις απο χασαπη στην γειτονια,πες του να σου κραταει κοκκαλα απ'οταν ξεκοκκαλιζει το μοσχαρι για φιλετα.

Αυτά που είναι συνήθως τυλιγμένα σε sticks. Είναι προφανώς επεξεργασμένα, αλλά είναι πέτσινα έτσι δεν είναι?
Δεν τα εχω δει μαλλον αυτα,φανταζομαι οτι δεν ειναι πετσινα :?

Έχει τύχει να δω και ολόκληρα αυτιά γουρουνιού, αυτά είναι καλύτερα επειδή είναι λιγότερο επεξεργασμένα ή τα αποφεύγουμε?
απ'οτι μου ειχε πει ο γιατρος,ειναι και αυτα καπνιστα,και ακριβως το ιδιο οπως τα καπνιστα κοκκαλα,αλλα υπαρχουν και σε ιδια μορφη, συνθετικα που δεν ειναι αληθινα αυτια.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τα "ετοιματζίδικα" καπνιστά κόκκαλα που πουλάνε στο pet shop μπορούν να έχουν επάνω τους ...τα μύρια όσα. Εάν πάντως τα παίρνει κανείς, είναι ίσως πιο ασφαλές να πάρει τα συσκευασμένα, που είναι κάπως πιο ...περιποιημένα.

Είχα δώσει στον δικό μου 2-3 φορές από αυτές τις καπνιστές κοκκάλες, αλλά έκανε εμετούς κάθε φορά, οπότε τα 'κοψα. Τα άλλα, τα δερμάτινα δεν τα ακουμπούσε καθόλου.

Αν κάνεις barf, τότε πας στην περίπτωση "ωμά κόκκαλα", αλλά θα πρέπει να καλοπιάσεις τον χασάπη σου για να σου κρατάει κόκκαλα (συνήθως ξεκοκαλλίζουν συγκεκριμένη μέρα, σου λένε πότε, οπότε πας τότε, ψωνίζεις για σένα - δήθεν! :wink: - και παίρνεις και κόκκαλα). Πάντα από μοσχάρι ή βόδι. Αυτά τα κόκκαλα τα δίνουν δωρεάν, αρκεί να - προφανώς - να ψωνίσεις και άλλο κρέας και φυσικά να έχει ο χασάπης ...κατανόηση! :lol:

Εγώ άλλαξα 2 χασάπηδες επειδή "με έγραφαν" :evil: και δεν μου κρατούσαν κόκκαλα! (άσε που ψώνιζα κρέας και για μένα - που δεν είμαι και fan του κρέατος...!)

Από τα κόκαλλα πάντως, εμένα μου βάζουν (στη σακούλα!) παϊδια από μοσχάρι, ραχοκοκαλιά και άλλα. Το μεγάλο της "σούπας" δεν το έχω αγοράσει ποτέ, γιατί θα είναι τεράστιο θα τον δικό μου! Επίσης έχω διαβάσει ότι αυτού του τύπου τα κόκκαλα είναι πολύ σκληρά και πιθανόν όχι ό,τι καλύτερο για να δαγκώνουν. Το ατού τους είναι κυρίως το μεδούλι.

Αν δεν βρίσκεις άκρη με τον χασάπη σου, η λύση είναι η Βαρβάκειος. Εκεί μπορείς να βρεις, πληρώνοντάς τα μεν, φθηνά δε (πήρα τις προάλλες μια σακούλα 2 Ευρώ). Αρκεί να τα διαλέξεις εσύ βέβαια από τον κουβά... Enjoy! (τι τραβάμε για τους κόπρους...!)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
denis said:
και τα δοντια τησ κιτρινισαν απιστευτα, μεσα σε 3 εβδομαδες.
Επειδή δεν μασάει? Τόσο γρήγορα?

Θέλoυμε και φωτό από το βοδινό στο barf φωτο+video!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:
Ελα μορε, δεν ειναι και τοσο θεαματικα!
Κατι μπαστουνακια σαν πετσινα ειναι με απιστευτη μποχα.
ετσι:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Και εμείς ψηφίζουμε μοσχαρίσιο κόκαλο για άσπρα δόντια. Κόκαλο σαν το κότσι ο χασάπης μας το κόβει στα 3, τα υπόλοιπα τα μασουλάει η Siba ολόκληρα μέχρι το τέλος. Και για τα καπνιστά αυτιά, και για το βοδινό πέος τρελαίνεται αλλά αυτά τα μασουλίδια δεν ξύνουν την πλάκα από τα δόντια.
Η Siba από μικρό κουτάβι έχει μάθει την οδοντόβουρτσα, τώρα την χρησιμοποιούμε 2-3 φορές το μήνα επειδή τα κόκαλα κάνουν όλη την δουλεία .
:mrgreen:
 




Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Για μένα που είναι μικρούλης ένα κόκαλο από μπούτι κοτόπουλο την κάνει τη δουλεια?
Oσο πιο μικρο σκυλακι τοσο πιο μικρο κοκκαλο θελει,για να μπορουν να καθαριζονται και τα πλαινα-πισω δοντια.Ομως αν ταιζεις BARF δεν χρειαζονται καθαρισμα,γιατι με αυτη την διατροφη δεν μενουν υπολοιματα τροφων στα δοντια,οπως πχ οταν τρωει μαγειρευτο.
 




Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
ΦΟΙΒΟΣ said:
την διεκοψα Savra την Barf προσωρινα λόγο των προβλημάτων με το ασβεστιο.
Σ'αυτη την περιπτωση,δεν ξερω αν το μπουτι κανει δουλεια,θα πρεπει να παρεις μαλλον ενα μεγαλυτερο κοκκαλο,η δικη μου τουλαχιστον το μπουτι(το κατω μερος)με δυο φορες που το δαγκωνει το κοβει και το καταπινει,αρα δεν βοηθα αυτο στο καθαρισμο.
Για να κανουν δουλεια τα κοκκαλα πρεπει να τα "δουλευει"αρκετη ωρα,αν το μασουλα ο Φοιβος το μπουτι πολυ ωρα,τοτε ειναι καλο :wink:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Φοίβος,

Και ο δικός μου δεν έχει καμιά μεγάλη μασέλα - αλλά του δίνω το κόκκαλο από το παϊδι από μοσχάρι και παλεύει τουλάχιστο μία ώρα. Είναι σχετικά μαλακό κόκαλο και το ροκανίζει σιγά-σιγά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU