Καθαρά και γερά δόντια


roza

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Ακομα και στα Lidl εχει.
Ονομαζονται Ochsenziemer!

Εγω συνηθος τα παιρνω απο Γερμανια, απο το BARABAS Shop.
http://www.barabas-online.de/shopping/
Εχουν παντα περιπτερο στην εκθεση του Dortmund, οπου παω σχεδων καθε χρονο και εχουν διαφορα ξερα περιεργα για μασουλιμα, για τα οπια τρελενεται η δικια μου.

ιιιιιιιιιιιιιι αυτο ειναι πεος βοδινου.?????:eek: τα δικα μου ξετρεναινονται !!!!! κοτια τι μαθαινει κανεις....:D
 


roza

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
72
0
η ξηρη τροφηειναι το καλυτερο καθαριστικο για τα δοντακια . αν δινεις μαλακιες τροφες ή κονσερβες θα πιασουν τρυγια συντομα.. εγω τους παιρνω και κατι κοκκαλα ασπρα απο το το λιντλ που τους αρεσουν αλλα οχι συχνα 1 φορα το μηνα ισως.δεν τα πολυεμπιστευομαι ως προς τα συστατικα απλα για τα δοντια το κανω..
 




roza

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
72
0
η ξηρη τροφηειναι το καλυτερο καθαριστικο για τα δοντακια . αν δινεις μαλακιες τροφες ή κονσερβες θα πιασουν τρυγια συντομα.. εγω τους παιρνω και κατι κοκκαλα ασπρα απο το το λιντλ που τους αρεσουν αλλα οχι συχνα 1 φορα το μηνα ισως.δεν τα πολυεμπιστευομαι ως προς τα συστατικα απλα για τα δοντια το κανω..

συγνωμη για το λαθος στην εκφραση μαλακές τροφες.. το διορθωνω για να μην παρεξηγηθω..
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
μια ερωτηση...
ο κατω αριστερος κυνοδοντας της μικρης μου εχει γινει καφε μεχρι λιγο πιο πανω απο την μεση και στην κορυφη ειναι ασπρο..
ειναι κατι ανησυχητικο??η μηπως ειναι λογω του οτι αλλαζει δοντια??
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
μια ερωτηση...
ο κατω αριστερος κυνοδοντας της μικρης μου εχει γινει καφε μεχρι λιγο πιο πανω απο την μεση και στην κορυφη ειναι ασπρο..
ειναι κατι ανησυχητικο??η μηπως ειναι λογω του οτι αλλαζει δοντια??
ειναι καφε διοτι τα κουταβισια δοντια ειναι ψιλοδιαφανα κ φαινεται απο μεσα το "νευρο" οπου αιματονονται.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Παιδιά μία ερώτηση...ο σκύλος μπορεί να έχει τεριδόνα; Σας ρωτάω γιατί δεν μου έχει ξανασυμβεί αλλά βλέπω σε ένα δόντι ένα μαυράκι σαν να είναι χαλασμένο,και αν είναι τεριδόνα τι κάνουμε;σφράγισμα;:eek:
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Παιδιά μία ερώτηση...ο σκύλος μπορεί να έχει τεριδόνα; Σας ρωτάω γιατί δεν μου έχει ξανασυμβεί αλλά βλέπω σε ένα δόντι ένα μαυράκι σαν να είναι χαλασμένο,και αν είναι τεριδόνα τι κάνουμε;σφράγισμα;:eek:
Φυσικά κ έχουν κ τα σκυλιά τερηδόνα :)
Οπως μπορεί να έχει κ πέτρα!
Γιατί βρε,όταν έχουμε τερηδόνα κάνουμε σφράγισμα?? :eek::eek: :p
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Σφραγισμα κάνουμε όταν το δόντι είναι χαλασμένο,κοινώς όταν έχει κουφάλα!:maria::paja1:
Αλλά είμαστε off topic..
Βρε Afroditi η «κουφαλα» ή αλλιώς κοιλότητα δημιουργείται στα δόντια λόγω της τερηδόνας! ;)

Παρεμπιπτόντως στα σκυλιά γίνονται και καθαρισμοί και λευκάνσεις και σφραγίσματα και ορθοδοντικές θεραπείες.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σφραγισμα κάνουμε όταν το δόντι είναι χαλασμένο,κοινώς όταν έχει κουφάλα!:maria::paja1:
Αλλά είμαστε off topic..
Μα η κουφάλα δεν σχηματίζεται λόγω της τεριδόνας;;:confused:

Ουπς!Δεν είχα δει την απάντηση της Rottie!
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μα βρε Afroditi η τερηδόνα αναπτύσσεται κάτω από την επιφάνεια των δοντιών και συνήθως το αντιλαμβανόμαστε όταν έχει δημιουργηθεί ήδη πρόβλημα. ;) Αυτό συμβαίνει διότι τα δόντια καταστρέφονται ΑΠΟ ΜΕΣΑ. Μπορεί η επιφάνεια του δοντιού να φαίνεται άθικτη, αλλά το σμάλτο που βρίσκεται από κάτω διαβρώνεται μέχρι που καταρρέει και έτσι δημιουργείται η λεγόμενη «κουφαλα» στο δόντι και πρέπει να το σφραγίσουμε για να μην καταστραφεί ολοσχερώς.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Βρε Afroditi η «κουφαλα» ή αλλιώς κοιλότητα δημιουργείται στα δόντια λόγω της τερηδόνας! ;)

Παρεμπιπτόντως στα σκυλιά γίνονται και καθαρισμοί και λευκάνσεις και σφραγίσματα και ορθοδοντικές θεραπείες.
καλα λευκανση για πιο λογο κανουν,για μοντελινγκ?:D
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Τι να πω,μάλλον δεν είμαι καλά πληροφορημένη..
Ο 2ος οδοντίατρος που πήγα μου το είπε έτσι ακριβώς.
Μάλλον γιαυτό ο 3ος που με 'είδε' ρώτησε ποιον γιατρό είχα πριν :D :p
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Εγώ θέλω να ρωτήσω το άλλο.
Σε περίπτωση που η πέτρα είναι σε πολύ προχωρημένη μορφή κ πρέπει να γίνει άμεσα καθάρισμα.Τι γίνεται αν ΔΕ γίνει καθάρισμα?
Η Τζέση έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα στα δόντια αλλά μια νάρκωση είναι παρακινδυνευμένη στην ηλικία της..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ θέλω να ρωτήσω το άλλο.
Σε περίπτωση που η πέτρα είναι σε πολύ προχωρημένη μορφή κ πρέπει να γίνει άμεσα καθάρισμα.Τι γίνεται αν ΔΕ γίνει καθάρισμα?
Θα χασει τα δόντια της. Η πέτρα δημιουργεί ουλίτιδα και αν δεν αντιμετωπιστει, τα δόντια αρχίζουν να κουνιούνται μέχρι που τελικά πέφτουν. Αν δεν μπορεί να κάνει καθαρισμό, δωσ’ της μασουλητηρια ή ακόμα καλύτερα κάποιο μαλακό ωμό κόκαλο.
:)
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Κόκκαλα τρώει αρκετά από ψημένη μπριζόλα όμως,οι συνήθειές της στο φαί είναι λίγο περίεργες κ δε σηκώνει αλλαγές σε αυτή την ηλικία:(
Δε τρώει ολόκληρο το κόκκαλο αλλά το καθαρίζει τελείως αν με καταλαβαίνεις.
Το να χάσει τα δόντια της δεν είναι κ τόσο σοβαρό πρόβλημα όσο αν πάθαινε η καρδιά της ας πούμε(κάτι τέτοιο είχα ακούσει).Ο γατούλης που έχω είναι 4 χρονών κ ήδη έχει αρχίσει από μικρή ηλικία να χάνει κάποια δόντια του από κληρονομική πάθηση κ όταν τα χάσει όλα θα τρώει πατέ.
Για μασουλητήρια ούτε λόγος,εδώ με το ζόρι να φάει,αυτά θα πιάσει? :D :p
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Παιδιά ο δικός μου τρώει πέτρες και ξύλα!!:)Τον κυνηγάω γιατί ο κτηνίατρος μας προειδοποίησε για τον κίνδυνο να σπάσει τα δόντια του.Με τον εκτροφέα του που το συζητήσαμε μας είπε οτι αυτή την συνήθεια την έχει και ο πατέρας του.Κληρονομικό χάρισμα :D:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU