Καθαρά και γερά δόντια


Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
FrenchieFan said:
Ο καλυτερος ειναι τα ωμα κοκκαλα και η BARF διατροφη,δεν κιτρινιζουν ποτε τα δοντια.Το σκυλι μου ειναι 7 χρονων με δοντια κατασπρα και λαμπερα.
Αυτο το υπογραφω και εγω!
Η δικια μου ειναι 8 χρονων και ειχε μεχρι τορα κατασπρα δοντια.
Τωρα ειναι χαλια!!!!
Απ οταν αρρωστησε δεν θελει να μασσουλαει κοκκαλα και τα διαφορα "μασσουλητηρια" (πεος βοδινου, μοσχαρισιο δερμα κεφαλις και τετια).
και τα δοντια τησ κιτρινισαν απιστευτα, μεσα σε 3 εβδομαδες.
Ελπιζω να ξαναασπριζουν οταν βρει την φορμα της παλι.
Τι εννοείς; Τι μασουλητίρη είναι το ...βοδινού;
Μην μου πείτε ότι τα δερμάτινα τα κόκαλα που του αγοράζω συχνά είναι απο τσουτσούνες!!!!



Εμένα μου είπε ο κτηνίατρος να μην του δίνω κόκαλα γιατί μπορεί να του κάνει κακό.... Τι να κάνω;
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nα ρωτήσω κάτι?
Eπειδή το τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να καταλαβαίνω το καλο που κάνουν τα ωμά κόκαλα στα δόντια (μέχρι τώρα του έπαιρνα τα ψεύτικα )του πήρα τα καπνιστά από petshop, ούτε αυτά κάνει??
και αν τα πάρω από χασάπη θα του τα δώσω με τα αίματα?
και όταν του το δώσω, του το περνώ παροδικά και το βάζω στο ψυγείο??
sorry αλλα δεν εχω ιδαια!! :shock: :oops: :-k :roll: :oops: :)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
kango1 said:
Nα ρωτήσω κάτι?
Eπειδή το τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να καταλαβαίνω το καλο που κάνουν τα ωμά κόκαλα στα δόντια (μέχρι τώρα του έπαιρνα τα ψεύτικα )του πήρα τα καπνιστά από petshop, ούτε αυτά κάνει??
και αν τα πάρω από χασάπη θα του τα δώσω με τα αίματα?
και όταν του το δώσω, του το περνώ παροδικά και το βάζω στο ψυγείο??
sorry αλλα δεν εχω ιδαια!! :shock: :oops: :-k :roll: :oops: :)
Τα καπνιστα μπορει να ειναι επικινδινα, οταν ο σκλυλος μπορει να τα σπασει! Επειδη ειναι "μαγειρεμενα" (εχουν υποστει καπια θερμοκρασια) εχει αλλαξει η δομη του κοκκαλου και γινεται πιο σκληρο.

Ναι- παρε κοκκαλα απο το χασαπι. Ζητα παϊδια βοδινα- μοσχαρισια ή παρε στιθος μοσχαρισιο με κοκκαλο. Για Westie κανουν μια χαρα.

Και ναι- το δινεις "με τα αιματα"! Αν και εγω δεν εχω δει ποτε αιματα σε κοκκαλα- κρεας χοντρους και τετια ναι.
Δεν το παιρνεις και το ξαναβαζεις στο ψυγειο- οσο εχει αρκετο μεγεθος οστε να μην μπορει να το καταπιε ο σκυλακος του το αφηνεις!
Ακομα και μια εβδομαδα!! Οσο πιο πολυ βρομαει- τοσο πιο πολυ θα το λατρεψει ο σκυλος σου!
Και μην φοβασε- δεν "χαλαει" αλλα "οριμαζει" οταν ειναι εξω, στον αερα το κοκκαλο. Και ας μην σου αρεσει εσενα η μυροδια.

Μην τα κλεινετε αεροστεγος!! Ουτε τα κοκκαλα- ουτε τα κρεατα που δινετε ομα . Τοτε μπορει να διμιοθργουνται βακτηριδια Botulinus και ο σκυλος να παθει δηλητιριαση!
Κρεας που σιτευει στο ψυγειο ανοικτο/εκτος σακουλας- οσο και να βρομαει- δεν ειναι χαλασμενο!
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Αυτό με το κόκκαλο,μέσα έξω στο ψυγείο το έκανα και γω,που να ξέραμε??? :roll: το θέμα είναι πως δεν αντέχεται η μπόχα ρε γαμώτο.... :evil:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
keyman said:
Αυτό με το κόκκαλο,μέσα έξω στο ψυγείο το έκανα και γω,που να ξέραμε??? :roll: το θέμα είναι πως δεν αντέχεται η μπόχα ρε γαμώτο.... :evil:
Καλα- η μποχα ειναι ααααλλοοοοο θεμα!!

Παντος οσο πιο πολυ βρομαει τοσο πιο πολυ το αγαπαει το κοκκαλο!

@Dadi

Τι εννοείς; Τι μασουλητίρη είναι το ...βοδινού;
Μην μου πείτε ότι τα δερμάτινα τα κόκαλα που του αγοράζω συχνά είναι απο τσουτσούνες!!!!

Εμένα μου είπε ο κτηνίατρος να μην του δίνω κόκαλα γιατί μπορεί να του κάνει κακό.... Τι να κάνω;
Πιο μπροστα εχω βαλει ακομα και φωτο απο τα πεοι βοδινου.
Τα κοκκαλα μασσησης που πουλανε συνηθος στα Πετ Σοπ δεν ειναι τσουτσουνες! Ειναι δερματα, πετσες, ξερες και σε φορμες πιεσμενες.

Κοκκαλα βραστα- ψητα, μαγειρευτα γενικος να ΜΗΝ τα δινεις!
Εχει δικιο ο κτηιατρος.
Αλλα ωμα κοκκαλα δεν πειραζουν!
 


isalasi

Well-Known Member
5 Ιανουαρίου 2007
86
0
ΑΘΗΝΑ
Η μέθη που γίνεται στα σκυλιά για καθαρισμό δοντιών με υπέρηχους είναι η οχι επικίνδυνη;Πρέπει να προηγηθούν κάποιες εξετάσεις;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
isalasi said:
Η μέθη που γίνεται στα σκυλιά για καθαρισμό δοντιών με υπέρηχους είναι η οχι επικίνδυνη;Πρέπει να προηγηθούν κάποιες εξετάσεις;
Κανονικη ναρκωση γινεται!
Αρα- εχει τους ιδιους κινδινους οπος καθε αλλη χειρουργηκη επεμβαση.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Η καλή κατάσταση των δοντιών στον σκύλο είναι ίσως ότι σημαντικότερο .
Η κακή κατάσταση των δοντιών επηρεάζει πολύ το σκυλί, το κάνει νευρικό ανυπάκουο και πολλές φορές σε προχωρημένη κατάσταση επικίνδυνο ακόμα και σε κοντινά του πρόσωπα .
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Ένας σωστός καθαρισμός γίνεται ΜΟΝΟ κάτω από γενική αναισθησία. Καθαρισμός με συσκευή υπερήχων χωρίς αναισθησία (κάποιοι σκύλοι τον υπομένουν χωρίς αναισθησία) θεωρείται «ιατρικό λάθος»! Εκτός του ότι ο σωστός καθαρισμός απαιτεί την αφαίρεση ΚΥΡΙΩΣ της τρυγίας που βρίσκεται κάτω από τα ούλα... Αυτό δεν μπορεί να γίνει χωρίς αναισθησία. Δυστυχώς...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
psaras said:
Η καλή κατάσταση των δοντιών στον σκύλο είναι ίσως ότι σημαντικότερο .
Η κακή κατάσταση των δοντιών επηρεάζει πολύ το σκυλί, το κάνει νευρικό ανυπάκουο και πολλές φορές σε προχωρημένη κατάσταση επικίνδυνο ακόμα και σε κοντινά του πρόσωπα .
ενταξυ αυτο ειναι λιγο υπερβολικο..εμενα το μαλτεζακι μου στα γεραματα δεν θα ηθελες να το δεις...
σαν τον δρακουλα τον καρπαθιων..
δεν θα το ελεγα οτι γινεται επικυνδηνος...
απλα η στοματικη υγειηνη επιρεαζει ολον τον οργανισμο οπως και στον ανθρωπο...
 


elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Πήρα το πρωΐ απο το χασάπη κόκκαλο για να δώσω στη μικρή μου για τα δοντάκια της

Μου έδωσε ένα τεράστιο κόκαλο απο σπονδυλική στηλη μοσχαριού με τα πλευρά το οποίο το έκοψε στα τρία κομμάτια. το κάθε κομάτι έχει δυο με τρία πλευρά.

Μήπως είναι λίγο μεγάλο για τη μικρή μου μιας και είναι μόνο 6 μηνών; κάνει καλό ή θα τα χαλάσουμε τα δοντάκια της;

Επίσης μου είπε να μή το βράσω αλλα ούτε να της το δώσω ωμό αλλα να το ζεματίσω λίγο πράγμα που έκανα αλλα βλέπω οτι ζεματίστικε εξωτερικά αλλα απο μέσα είναι πάλι ωμό οπότε ποιος ο λόγος;

Γνωρίζει κανένας τίποτα;
 




elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Τώρα που το είδα αυτό ησύχασα :lol: :lol: :lol:

Τα δικά σας σκυλιά παίζουν με τα κοκαλα τους; Γιατί η δικιά μου το έχει και για παιχνίδι :D

Αν σταματήσει να το ανεβάζει και στον καναπέ θα είμαστε τέλεια..
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Και η ουρά μοσχαριού είναι καλή επιλογή. Έχει κρέας και μεγάλο κόκαλο στην μέση! Είναι ότι πρέπει για μικρά και μεσαία σκυλιά!
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Eμενα ο αρσενικος μου (7χρονων) δεν εχουν καθαριστει τα δοντια του ποτε απο κτηνιατρο και ειναι σε πολυ καλη κατασταση.Τρωει αρκετα απο τα κοκαλα που βρισκουμε στο εμποριο :lol: :wink: ...
 


Eva

Active Member
22 Μαρτίου 2008
36
0
Athens, Greece
Και στο δικό μου 8 χρονών δεν έχουν καθαριστεί ποτέ από κτηνίατρο. Με οδοντόβουρτσα επειδή δεν το ξεκίνησα από μικρό, δεν την ανέχεται με τίποτα.
Τρώει περιστασιακά κοκκαλάκια αλλά μασάει μόνο από την μία πλευρά. Έτσι η αριστερή οδοντοστοιχία είναι μια χαρά και λευκή, η δεξιά είναι κατακίτρινη.΄
Επειδή δεν θα ήθελα να το υποβάλλω σε νάρκωση για να καθαρίσει η δεξιά πλευρά, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?
Φαντάζομαι ότι η απάντηση σ' αυτό θα είναι οδοντόβουρτσα με το ζόρι. :D
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Αν μασά μόνο από την μια πλευρά είναι πιθανό να τον πονούν ένα ή περισσότερα δόντια από την άλλη πλευρά. Αυτό θα έπρεπε να εξετασθεί και να σας απασχολήσει περισσότερο από το κιτρίνισμα.
 






elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Καλημέρα, πόσες μέρες μπορούμε να αφήσουμε το κόκαλο στο σκύλο πρίν χαλάσει ;

Γιατι σήμερα ανακάλυψα στο κόκαλο μας 3-4 ασπρα σκουλίκακια 1-11/2 cm
και το πέταξα αμέσως.

Ελπίζω να μήν εφαγε κανένα η Βίρμα :? Αν έφαγε μπορεί να πάθει κάτι;