Καθαρά και γερά δόντια


gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Εμείς δίνουμε στην Κούκλα μας τα sticκs του εμπορίου που υποτίθεται μειώνουν την δημιουργία πλάκας. Καταλαβαίνεται ποια εννοώ.

Δίνουμε ένα κάθε μέρα. Κάνει τίποτα αυτό;
Να δώσουμε συμπληρωματικά και κανονικό μοσχαρίσιο κόκκαλο;

Επίσης της δίνουμε και καθημερινά ένα μικρό κοκαλάκι από αυτά τα "χακι-μπέζ" τα χύμα. Πολύ κακό αυτό;
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Επίσης της δίνουμε και καθημερινά ένα μικρό κοκαλάκι από αυτά τα "χακι-μπέζ" τα χύμα. Πολύ κακό αυτό;
Αυτά εννοείς;

Έδωσα μια φορά ένα πράσινο στη σκύλα μου και έζησα τα πιο βρωμερά κακά που μπορείς να φανταστείς. Μοναδική εμπειρία! :D
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Να δώσουμε συμπληρωματικά και κανονικό μοσχαρίσιο κόκκαλο;
Αν της δίνεις πραγματικά κόκαλα (ωμά πάντα, μαγειρεμένα δεν κάνει) δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο ;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κόκκαλα τρώει αρκετά από ψημένη μπριζόλα
Ποτε δεν δίνουμε ψημένο κόκαλο..
Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο..

Αν θέλουμε να δώσουμε κόκαλο δίνουμε μοσχαρίσιο ωμο η αν δεν θέλουμε ωμο το ζεματίζουμε για 5 λεπτά..
 


gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Αυτά εννοείς;

Έδωσα μια φορά ένα πράσινο στη σκύλα μου και έζησα τα πιο βρωμερά κακά που μπορείς να φανταστείς. Μοναδική εμπειρία! :D
Όχι εννοώ τα άλλα που είναι στα πορτοκαλί σακουλάκια γνωστής και μη εξαιρετέας φίρμας.....ξεκινάει απο P....και τελειώνει σε ΕΕ....
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Όχι εννοώ τα άλλα που είναι στα πορτοκαλί σακουλάκια γνωστής και μη εξαιρετέας φίρμας.....ξεκινάει απο P....και τελειώνει σε ΕΕ....
Υπάρχουν και τα αντιστοιχα της Royal Canin..... λιγο πιο ακριβά, αλλά μάλλον καλύτερης ποιότητας... δεν τρελαίνομαι για τα συστατικά τους, αλλά ελπίζω οτι τουλάχιστον δεν κάνουν κακό!!! Επίσης ο σκύλος τα λατρεύει, οπότε αν μη τι άλλο τα χρησιμοποιώ για σνακ.....
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
δεν ξερω που ακριβως να γραψω σχετικα με το ωμο κρεας και τα κοκκαλα που σκεφτομαι να δωσω στη μικρη οποτε συνεχιζω εδω.

εχω λιγο μπερδευτει,ισως επειδη ειμαι και μεγαλοκοπέλος. εκτος απο ολα τα αλλα που τρωει λεω να δωσω ωμα κρεατα(πετσες και υπολοιπα κρεατων απο χοιρινα,μοσχαρια, κλπ απο σουπερ μαρκετ που ρωτησα και μου ειπαν οτι διαθετουν)καθως και κοκκαλα απο χοιρινο και μοσχαρι. ως εδω καλα, ή μαλλον καλα. and what about salmonela?- διαβασα οτι καποιος απο το φορουμ εχασε σκυλα απο σαλμονελα

να πω εδω οτι την επομενη της εκθεσης πηρα crate και εχει πεσει πολυ καπνιστο αφτι και κοκκαλο, με πολυ καλα αποτελεσματα στον τομεα crate, αλλα απο οτι διαβαζω τωρα αυτα ειναι σαβουρα και πρεπει να τα κοψω, οποτε τι αλλο μας μενει? ωμα κοκκαλα?
 




pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Χοιρινό ωμό όχι, εκτός και εάν πρώτα το καταψύξεις για διάστημα ενός και πλέον μήνα. Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω θέματα:

Ποια κόκκαλα ενδείκνυται να δίνουμε στα σκυλιά μας
Σκύλος κ Σαλμονέλα

:)
τωρα μαλιστα!
κυρια μου,
νιωθω υπόχρεος :smile:

υ.γ. που τα βρισκεις ολα σε χρονο dt
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
ισως επειδη ειμαι και μεγαλοκοπέλος
Χαχα. Καλό! :D

Χοιρινό ωμό όχι, εκτός και εάν πρώτα το καταψύξεις για διάστημα ενός και πλέον μήνα.
Και μάλιστα στους -20 C (αν θυμάμαι καλά το όριο είναι -18, απλά για σιγουριά το στρογγυλοποιώ).

Τα υπόλοιπα του χασάπη έχουν συνήθως υπερβολικά πολύ λίπος και δεν κάνουν για τροφή. Επίσης χασάπηδες που πουλάνε μοσχάρι και χοιρινό δεν νομίζω ότι ξεχωρίζουν τα απομεινάρια τους ανα είδος, οπότε άντε να ξεχωρίσεις το μοσχάρι από το χοιρινό (τα οποία πιθανότατα θα έχουν έρθει σε επαφή έτσι κι αλλιώς). Μπορείς όμως να βρεις ξεχωρισμένα μοσχαρίσια κόκαλα, χωρίς τα υπόλοιπα (πέτσες, λίπη κλπ).

Αν έχεις σκοπό να δίνεις κόκαλα στο crate για να απασχολείται, έχε υπόψη σου ότι πρέπει είτε να στρώνεις πετσέτα/σεντόνι κάτω το οποίο μετά το πλένεις, είτε να απολυμαίνεις μετά το crate (το ξύδι είναι καλή λύση για απολύμανση) είτε και τα δύο, ανάλογα με το πόσο τσαπατσούλικα μασουλάει. ;)
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
δεν θα φτασει η χαρη μου μεχρι τους -20 οποτε μονο γελαδι. το crate το εχω χυμα τσιγκο για να δροσιζεται και μετα σφουγκαρισμα με την μαπα,αλλα μαλλον μαπα το καρπουζι.

οκ, κατωσεντονο :Dαπο δω και στο εξης.

ευχαριστω :).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU