Καθαρισμός δοντών


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
γιατί? είχες κάποιο ατύχημα? εγώ δίνω πολύ συχνά
Τ δοκίμασα εφόσον τ έβρασα καλά. Έκατσαν όχι καλά στον Ωρίωνα μ αποτέλεσμα ν έχω διαταραχές μ ευκοίλιες κ εμετούς. Είχα ζητήσει κ μοσχαρίσια χοντρά.
Και εγω ενα φοβο τον εχω, αρχικα για ελαφοκερατο μας βλεπω. Προς τον θεματοθετη πολλοι προτεινουν και τα Tasty Bones, τα οποια εχουν γευσεις και υποτιθεται αρεσουν στα σκυλακια. Ο δικος μου παρα το γεγονος οτι ειναι σουπερ λαιμαργος ουτε να το φτυσει
Το ελαφοκέρατο αν κ ακριβότερο τ θεωρώ τ καλύτερο για ασχολία
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μα τα κοκαλα δε πρεπει να τα βραζεις, ειναι επικινδυνα εχω ακουσει/διαβασει. Ειχα κανει το ιδιο λαθος στο προηγουμενο σκυλακι, ημουν μικρη και ανιδεη, ευτυχως τα ξερασε
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Aποκλείεται. Δεν σπάει το μαμημένο με τίποτα. Αφού πέφτει στο πλακάκι και σπάει το πλακάκι. Άσε που έχει και εγγύηση νομίζω ένα μήνα ή κατι τέτοιο? Θυμάμαι που μου το έλεγαν στο pet shop - ότι αν καταστραφεί, το επιστρέφεις και παίρνεις άλλο.
Σε τυχόν επιστροφή κ αντικατάσταση ν μου πεις αν έγινε. Μου τ είχαν αναφέρει για τ kong πήγα τ κομμένο από τν Ωρίωνα ν τ αλλάξουν κ μ βγάζαν ψεύτρα. Ούτε ασχολήθηκα περισσότερο επειδή μ προσέβαλαν έτσι τ πήρα κ έφυγα. Απλά έχασαν πελάτισσα
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Μα τα κοκαλα δε πρεπει να τα βραζεις, ειναι επικινδυνα εχω ακουσει/διαβασει. Ειχα κανει το ιδιο λαθος στο προηγουμενο σκυλακι, ημουν μικρη και ανιδεη, ευτυχως τα ξερασε
Τ φοβάμαι ωμά κ τ είχα διαβάσει. Ο κτηνίατρος που ρώτησα είναι κατά είτε βρασμένα είτε άβραστα. Όπως κατάλαβες ήθελα παρόλα αυτά ν δοκιμάσω στον Ωρίωνα
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Επισης αντι για dentastix δοκιμασαμε αρκετες φορες τα αντιστοιχα στικ της BOW WOW , εχει με ντοματα, κουρκουμινη, μεντα και διαφορα τετοια, γενικα αρκετη ποικιλια. Αυτα δε τα βρηκα πολυ ασχημα, φαινονται λιγο ποιοτικότερα και πιο υγειινα (φαινονται δε ξερω αν ειναι) ειναι σκληροτερα των κλασσικων καφε pedigree τυπου και δεν ειχαμε διαταραχες σε στομαχι. Δεν δινω παραπανω απο 2 την εβδομαδα ομως. Στοιχιζουν περιπου 40-80 λεπτα εκαστο.
 
  • Like
Reactions: Allendog


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Τ δοκίμασα εφόσον τ έβρασα καλά. Έκατσαν όχι καλά στον Ωρίωνα μ αποτέλεσμα ν έχω διαταραχές μ ευκοίλιες κ εμετούς. Είχα ζητήσει κ μοσχαρίσια χοντρά.
Για να μην δημιουργούν προβλήματα διάρροιας ή/και εμετού σε ευαίσθητα σκυλιά, μπορούμε να αφαιρέσουμε τελείως όλο το λίπος και το μεδούλι.
Επίσης καλή για μασούλημα σε μικρόσωμα είναι η επιγονατίδα. Είναι καθαρή, την "έχουν" στο μέγεθος και δεν δημιουργεί προβλήματα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@Yorkaddict Θέλεις να πεις δυό λόγια για το τζελ; Κάθε ποτέ το χρησιμοποιείς, για ποσό διάστημα, πώς το εφαρμόζεις;
Το χρησιμοποιούμε 1 φορά την εβδομάδα. Βάζεις μια ποσότητα στο μέγεθος ρεβιθιου στο δάχτυλο και το απλώνεις στα δόντια.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Για μικρόσωμα και κανονικά σκυλιά (όχι σαν το alien queen του @AGRIAN δηλαδή) υπάρχει και άλλο σούπερ μασουλητήρι, ωμό, που δεν είναι κόκαλλο. Αλλά:

1. Βρωμάει
2. Το βρίσκετε μόνο στη Βαρβάκειο και μάλιστα μόνο σε ένα πάγκο, όπως μπαίνεις από Σοφοκλέους, 1ο μαγαζί με μοσχάρια αριστερά που το χει μια κυριούλα. Μην το ψάξετε τόχει μέσα στο ψυγείο για να μην σοκάρει τον κόσμο. :LOL:
3. Και να το βρείτε... οι μισοί από εσάς να σας ακούω να το ζητάτε: Βοιδοτσουτσούνα.

Έλα να πέφτουν τα λάικς...:ROFLMAO:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Για μικρόσωμα και κανονικά σκυλιά (όχι σαν το alien queen του @AGRIAN δηλαδή) υπάρχει και άλλο σούπερ μασουλητήρι, ωμό, που δεν είναι κόκαλλο. Αλλά:

1. Βρωμάει
2. Το βρίσκετε μόνο στη Βαρβάκειο και μάλιστα μόνο σε ένα πάγκο, όπως μπαίνεις από Σοφοκλέους, 1ο μαγαζί με μοσχάρια αριστερά που το χει μια κυριούλα. Μην το ψάξετε τόχει μέσα στο ψυγείο για να μην σοκάρει τον κόσμο. :LOL:
3. Και να το βρείτε... οι μισοί από εσάς να σας ακούω να το ζητάτε: Βοιδοτσουτσούνα.

Έλα να πέφτουν τα λάικς...:ROFLMAO:
πεολειχια? :LOL:Δεν εχει να κανει με τις σεξουαλικες προτιμησεις αλλα ειμαστε ανηλικοι ακομα :p
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Για μικρόσωμα και κανονικά σκυλιά (όχι σαν το alien queen του @AGRIAN δηλαδή) υπάρχει και άλλο σούπερ μασουλητήρι, ωμό, που δεν είναι κόκαλλο. Αλλά:

1. Βρωμάει
2. Το βρίσκετε μόνο στη Βαρβάκειο και μάλιστα μόνο σε ένα πάγκο, όπως μπαίνεις από Σοφοκλέους, 1ο μαγαζί με μοσχάρια αριστερά που το χει μια κυριούλα. Μην το ψάξετε τόχει μέσα στο ψυγείο για να μην σοκάρει τον κόσμο. :LOL:
3. Και να το βρείτε... οι μισοί από εσάς να σας ακούω να το ζητάτε: Βοιδοτσουτσούνα.

Έλα να πέφτουν τα λάικς...:ROFLMAO:
Και ομως ειναι πολυ διαδεδομενα στο εξωτερικο Bully Sticks, Bull Pizzles. Για να μην βρωμανε υπάρχουν "πλυμενα" σε μορφη κοτσίδας (2 πλεγμενα μαζι).
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
πεολειχια? :LOL:Δεν εχει να κανει με τις σεξουαλικες προτιμησεις αλλα ειμαστε ανηλικοι ακομα :p
Πεοδαγκώματα για την ακρίβεια. Δεν σπάει και λυσσάνε με αυτό. Ξαναλέω για μικρόσωμα ή μεσαία. Γιατί τα σκυλιά γκοτζίλες τα τσακίζουν αμέσως.

Και ομως ειναι πολυ διαδεδομενα στο εξωτερικο Bully Sticks, Bull Pizzles. Για να μην βρωμανε υπάρχουν "πλυμενα" σε μορφη κοτσίδας (2 πλεγμενα μαζι).
Με αποξηραμένα είχαμε ξεκινήσει. Αλλά μετά ανακαλύψαμε το καλό το πράμα, το ωμό, το hardcore. Έτσι για να μη λέτε ότι τα γαλλάκια είναι φλώροι.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Δίνω bull pizzles (τις τσουτσουνες που λέτε)...αλλά πρώτον παχαίνουν και δεύτερον δεν έχω δει διαφορά στα δόντια.Είναι καλά για απασχόληση όμως....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δίνω bull pizzles (τις τσουτσουνες που λέτε)...αλλά πρώτον παχαίνουν και δεύτερον δεν έχω δει διαφορά στα δόντια.Είναι καλά για απασχόληση όμως....
Παχαίνουν? :cautious: Αφού δεν έχουν λίπος. Βέβαια επειδή είναι βρώσιμες (κρέας) μπορείς να αφαιρείς από τα κανονικά γεύματα.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Με αποξηραμένα είχαμε ξεκινήσει. Αλλά μετά ανακαλύψαμε το καλό το πράμα, το ωμό, το hardcore. Έτσι για να μη λέτε ότι τα γαλλάκια είναι φλώροι.
Ωμο; OMG :eek: :ROFLMAO::ROFLMAO:

Δίνω bull pizzles (τις τσουτσουνες που λέτε)...αλλά πρώτον παχαίνουν και δεύτερον δεν έχω δει διαφορά στα δόντια.Είναι καλά για απασχόληση όμως....
Ειδικα για bitters σαν τα amstaff κερατο ελαφιου θα ηταν ιδανικο για απασχοληση και δοντια νομιζω

Παχαίνουν? :cautious: Αφού δεν έχουν λίπος. Βέβαια επειδή είναι βρώσιμες (κρέας) μπορείς να αφαιρείς από τα κανονικά γεύματα.
Και ποσες θερμιδες εχει ενα τσουτσουνι; :LOL:
 
  • Like
Reactions: Aizak's mom


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Το κέρατο καλό είναι...αλλά το βαριούνται κάποια στιγμή...έχω 4 κέρατα(Σε διάφορα μεγέθη) αυτή τη στιγμή και οταν τα θυμουνται τα μασάνε...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
οικονομικη καταστροφη εισαστε με τις προτάσεις σας. Κερατο φρεσκοαγορασμενο! Για να μη τη πατησω οπως το Tasty bone τον πηρα μαζι να το μυρισει! το βλεμμα του ηταν στυλ το θελω τωρα!20170615_174757.jpg

υγ.πολυ κακο να εχεις πετ σοπ 3 λεπτα απο το σπιτι
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Επίσης όταν χάνουν το ενδιαφέρον τους για το ελαφοκερατο βάλτε το για λίγες ώρες σε νερό και στο ψυγείο. Βγάλτε το τιναξτε το να μην γίνει όλο το σπίτι χάλια και δώστε το στον γκοτζιλα. Φαίνεται το νερό εντείνει τη μυρωδιά και κάνουν σαν παλαβά. Τουλάχιστον η Αμπυ όταν της το δίνω έτσι το πετάει στον αέρα κουνώντας την ουρά :D:D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Πάντως μια απορία με το κέρατο την έχω - αν και το χρησιμοποιώ κι εγώ: Υποτίθεται ότι η φυσική οδοντόβουρτσα του σκύλου είναι τα meat bones, δηλαδή κόκαλλο με διάφορα νιανιά επάνω. Το κέρατο όμως είναι σαν πέτρα. Καθαρίζει όντως ή είναι μούφα?