Καιρος να γνωριστουμε!


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Αυτο σιγουρα περιπλεκει τα τα πραγματα, πρεπει να εχετε ολοι την ιδια "γραμμη".
Το πιο δυσκολο κομματι για εμενα στην εκπαιδευση τουαλετας ειναι οτι τους πρωτους μηνες πρεπει να σηκωνεσαι μεσα στη νυχτα μια και δυο φορες...Ειναι λιγο πακετο...
Δεν φανταζεσαι ποσο ευκολα μαθαινει, αλλα οι υπολοιποι τον μπερδευουν. Εμενα με ακουει παρα πολυ, δεν με δαγκωνει ποτε πια παρ'ότι κουταβι, κατσε μεινε τα εκτελει τελεια, εχουμε το προγραμμα μας, τα πηγαινουμε υπεροχα.
Ασχολείσαι γενικοτερα με εκπαιδευση; Ειπες πως βοηθησες αλλα κουταβια με το θεμα της τουαλετας.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Δεν φανταζεσαι ποσο ευκολα μαθαινει, αλλα οι υπολοιποι τον μπερδευουν. Εμενα με ακουει παρα πολυ, δεν με δαγκωνει ποτε πια παρ'ότι κουταβι, κατσε μεινε τα εκτελει τελεια, εχουμε το προγραμμα μας, τα πηγαινουμε υπεροχα.
Ασχολείσαι γενικοτερα με εκπαιδευση; Ειπες πως βοηθησες αλλα κουταβια με το θεμα της τουαλετας.
Τα τρια ειναι δικα μου σκυλια, το τεταρτο φιλων μου.
Οχι εχω διαβασει και εχω ασχοληθει λιγο απλα γιατι μου αρεσει και για να μπορω να εκπαιδευω τα σκυλια μου στα βασικα.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Αυτο σιγουρα περιπλεκει τα τα πραγματα, πρεπει να εχετε ολοι την ιδια "γραμμη".
Το πιο δυσκολο κομματι για εμενα στην εκπαιδευση τουαλετας ειναι οτι τους πρωτους μηνες πρεπει να σηκωνεσαι μεσα στη νυχτα μια και δυο φορες...Ειναι λιγο πακετο...
Δεν φανταζεσαι ποσο ευκολα μαθαινει, αλλα οι υπολοιποι τον μπερδευουν. Εμενα με ακουει παρα πολυ, δεν με δαγκωνει ποτε πια παρ'ότι κουταβι, κατσε μεινε τα εκτελει τελεια, εχουμε το προγραμμα μας, τα πηγαινουμε υπεροχα.
Ασχολείσαι γενικοτερα με εκπαιδευση; Ειπες πως βοηθησες αλλα κουταβια με το θεμα της τουαλετας.
Τα τρια ειναι δικα μου σκυλια, το τεταρτο φιλων μου.
Οχι εχω διαβασει και εχω ασχοληθει λιγο απλα γιατι μου αρεσει και για να μπορω να εκπαιδευω τα σκυλια μου στα βασικα.
Ρωταω γιατι τωρα ξεκινησαμε βολτες με τον μικρο. Τι πρεπει να του μαθω κ πως; Τα βασικα εννοω, γιατι τον μεγαλο οταν τον πηραμε ειχαμε πληρη αμάθεια. Σταθηκαμε απλα τυχεροι που ειναι απο τη φυση του εξαιρετικος χαρακτηρας κ δεν μας δυσκόλεψε ποτε... Ο μικρος ομως φοβαμαι πως εχει αλλο χαρακτηρα οντας μικροσωμος...
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Για τις ιδιαιτεροτητες της φυλης ο πιο ικανος για να σε κατευθυνει ειναι ο @Yorkaddict. Δεν τον ξερω προσωπικα αλλα απο οσα εχω διαβασει εδω δεν νομιζω οτι θα βρεις αλλον πιο ψαγμενο στα yorky και προθυμο να βοηθησει(y)
Αυτο που μπορω να σου πω εγω ειναι υπομονη και σιγα σιγα αρχισε να τον εκθετεις στα νεα ερεθισματα.
Α και νομιζω οτι διαβασα σε αλλο θεμα οτι τον σηκωσες στα χερια σου οταν φοβηθηκες απο τα αλλα σκυλια. Μην το κανεις αυτο γιατι θα του δημιουργησεις φοβια. Αν θεωρεις οτι υπαρχει περιπτωση να του επιτεθουν τοτε καλο ειναι στις βολτες να ειναι και καποιος αλλος μαζι σας.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Για τις ιδιαιτεροτητες της φυλης ο πιο ικανος για να σε κατευθυνει ειναι ο @Yorkaddict. Δεν τον ξερω προσωπικα αλλα απο οσα εχω διαβασει εδω δεν νομιζω οτι θα βρεις αλλον πιο ψαγμενο στα yorky και προθυμο να βοηθησει(y)
Αυτο που μπορω να σου πω εγω ειναι υπομονη και σιγα σιγα αρχισε να τον εκθετεις στα νεα ερεθισματα.
Α και νομιζω οτι διαβασα σε αλλο θεμα οτι τον σηκωσες στα χερια σου οταν φοβηθηκες απο τα αλλα σκυλια. Μην το κανεις αυτο γιατι θα του δημιουργησεις φοβια. Αν θεωρεις οτι υπαρχει περιπτωση να του επιτεθουν τοτε καλο ειναι στις βολτες να ειναι και καποιος αλλος μαζι σας.
Η αληθεια ειναι πως ο @Yorkaddict νε εχει ηδη βοηθησει πολλες φορες, κυριως με την τουαλετα του μικρου αλλα κ πολλα ακομη.. Ναι ειχα φοβηθει, βγαινουμε ολοι μαζι αλλα εχω κ τα παιδια μαζι κ δεν μπορουσα να ρισκαρω, κ επειδη παντα ειναι κ τα παιδια αλλαζουμε συνεχως πορια.Αυριο θα τον αφησω δεν θα τον παρω αγκαλια.

Σξεφτομουν αρχικα να εχω πολυ κοντα μου το λουρι να μαθει να περπαταει διπλα κ να του μαθω να σταματαει. Για αρχη,οποια συμβουλη καλοδεχουμενη!!!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το σημαντικότερο κατά την γνώμη μου είναι να αντιμετωπιζονται τα γιορκι ως κανονικά σκυλιά και όχι ως μικρά γούτσου γούτσου σκυλάκια. Πολλές φορές ξεγελάει η εμφάνιση και η λιλιπούτεια κατασκευή, όμως πρόκειται για μικροσωμα τεριε και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπιζονται. Αλλιώς το έχασες το παιχνίδι.
Είναι τέτοιος ο τυπικός χαρακτήρας της φυλής, που η κακώς εννοουμενη υπερπροαστατευτικοτητα ή η αδιαφορία στην εκπαίδευσή τους, μπορει να τα μετατρεψουν σε πολύ μεγάλα κωλόσκυλα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εάν ο μεγάλος έχει ισσοροπημενο χαρακτήρα, θα είσαι πολύ τυχερή με τον μικρό γιατί αυτός θα του διδάξει τα "κόλπα" όσον αφορά σκυλισιες συμπεριφορές με ομοιους τους.
Εαν δεν είναι, οπλισου με υπομονή και βρες έναν σκύλο που ξέρεις πως είναι ισσοροπημενος και ξέρει την σκυλίσια γλώσσα. Προσοχή μην τον φέρνεις σε επαφή με άγνωστα σκυλιά που δεν ξέρεις τις αντιδράσεις τους. Αυτό που θες είναι να μάθει να επικοινωνεί με τους ομοιους του και να νοιώσει αυτοπεποίθηση.
Οταν μάθει να επικοινωνεί και ωριμάσει, αστον να γνωρίσει όποιον θέλει.
Τωρα όμως και στην ηλικία που είναι θέλει προσοχή.

Στα του κόσμου μας και στις σχέσεις του με μας τους ανθρώπους ή καθημερινές συμπεριφορές, δειξτου, μάθε του τι επιτρέπεται και τι όχι σαν να ήταν σκύλος με τα 5πλασια κιλά. Οποσδήποτε θέλουν αυτό που λέμε όρια και πάνω από όλα σταθερότητα από όλους τους διποδους της οικογένειας. Συνεννοηθείτε δηλαδή πρώτα μεταξύ σας στις συμπεριφορές που θέλετε και μετά εκπαιδεύστε τον σε αυτά που συμφωνήσατε. Μην μπερδεύετε τον σκύλο και επιτρέπει πχ ο άντρας σου ή τα παιδιά να ανεβαίνει στον καναπέ, ενώ εσύ του το απαγορεύεις.

Επίσης πολύ βασικό κατά τη γνώμη μου είναι αυτήν την περίοδο να βγει έξω, να γνωρίσει όσα περισσότερα πράγματα και καταστάσεις μπορεί που ΘΑ συναντήσει κατά τη διάρκεια της ζωούλας του. Κλείνει το παράθυρο και όσο καθυστερείς τόσο πιο δύσκολο είναι για εκείνον να τα ανεχτεί.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Εάν ο μεγάλος έχει ισσοροπημενο χαρακτήρα, θα είσαι πολύ τυχερή με τον μικρό γιατί αυτός θα του διδάξει τα "κόλπα" όσον αφορά σκυλισιες συμπεριφορές με ομοιους τους.
Εαν δεν είναι, οπλισου με υπομονή και βρες έναν σκύλο που ξέρεις πως είναι ισσοροπημενος και ξέρει την σκυλίσια γλώσσα. Προσοχή μην τον φέρνεις σε επαφή με άγνωστα σκυλιά που δεν ξέρεις τις αντιδράσεις τους. Αυτό που θες είναι να μάθει να επικοινωνεί με τους ομοιους του και να νοιώσει αυτοπεποίθηση.
Οταν μάθει να επικοινωνεί και ωριμάσει, αστον να γνωρίσει όποιον θέλει.
Τωρα όμως και στην ηλικία που είναι θέλει προσοχή.

Στα του κόσμου μας και στις σχέσεις του με μας τους ανθρώπους ή καθημερινές συμπεριφορές, δειξτου, μάθε του τι επιτρέπεται και τι όχι σαν να ήταν σκύλος με τα 5πλασια κιλά. Οποσδήποτε θέλουν αυτό που λέμε όρια και πάνω από όλα σταθερότητα από όλους τους διποδους της οικογένειας. Συνεννοηθείτε δηλαδή πρώτα μεταξύ σας στις συμπεριφορές που θέλετε και μετά εκπαιδεύστε τον σε αυτά που συμφωνήσατε. Μην μπερδεύετε τον σκύλο και επιτρέπει πχ ο άντρας σου ή τα παιδιά να ανεβαίνει στον καναπέ, ενώ εσύ του το απαγορεύεις.

Επίσης πολύ βασικό κατά τη γνώμη μου είναι αυτήν την περίοδο να βγει έξω, να γνωρίσει όσα περισσότερα πράγματα και καταστάσεις μπορεί που ΘΑ συναντήσει κατά τη διάρκεια της ζωούλας του. Κλείνει το παράθυρο και όσο καθυστερείς τόσο πιο δύσκολο είναι για εκείνον να τα ανεχτεί.
Η αληθεια ειναι πως ο Μελμπερκ ειναι εξαιρετικο σκυλι. Ουτε που φανταζομουν πως μπορει να τον επηρεάσει θετικα αυτο. Πολυτιμη πληροφορια!!!

Οσο για τον υπολοιπο λοχο θα ξανακανω ενα "σεμιναριο" γιατι τους εχει ανεβει στο κεφαλι..

Ευχαριστω:)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
απο τον παιχτη του ολυμπιακου τον ονομασες ετσι;
Χα χα ναι, βεβαια οχι εγω, ο αντρας μου... Εκλεισε την καριερα του στον ολυμπιακο γι αυτο... Και ο Λεοναρντο επισης, αλλα αυτη τη φορα του εδωσε το ονομα ο γιος μου. Επαιζε λεει παλια στον ολυμπιακο. Και εγω ειχα χαρει, επειδη ζωγραφιζω νομιζα πως επηρεάστηκε το παιδι απο εμενα κ εννοουσε τον νταβινσι. Καμια σχεση....
 




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Ο Μέλμπεργκ Σπύρο (κατάλαβα εγώ)
Mάλλον τον Νοβοσέλατς δεν τον προλάβατε :D

Είναι ευχάριστα αστείο πάντως από πού εμπνέεται κάποιος για να ονομάσει τον σκύλο του.
Είχα συναντήσει κάποτε μια κυρία που φώναζε τον σκύλο της Μαζώ από τον Μαζωνάκη :D
 
Last edited:




elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
:D(y)

οταν λες εκλεισε την καρριερα του στον ολυμπιακο;
Ο Μελμπερκ μου ειπε ο αντρας μου οτι η τελευταια ομαδα που επαιξε ηταν ο ολυμπιακος. (με φοβο μη παει σε αλλη ομαδα κμεινει τζαμπα το ονομα στο σκυλο, ενας ολυμπιακακιας να εχει ας πουμε ονομα σκυλου απο παικτη που κατεληξε σε αλλη.) Βεβαια την πατησε ο αντρας μου γιατι ο Λεοναρντο δεν ειναι νομιζω τωρα στον ολυμπιακο αλλα ο γιος μου ηθελε να δωσει το ονομα αυτου του παιχτη.

Τι να σου λεω τωρα.... ενας σοβαρος σε αυτην την οικογενεια δεν υπαρχει...
 


dazo

Member
1 Δεκεμβρίου 2018
17
23
53
Μια χαρά είναι τα ονόματα. Εύγε σε σύζυγο και υιό (ωχ... καρφώθηκα) :whistle: :D

ΥΓ. Κι εγώ σε αναζήτηση γιορκι είμαι (n)
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
]Μια χαρά είναι τα ονόματα. Εύγε σε σύζυγο και υιό (ωχ... καρφώθηκα) :whistle: :D

ΥΓ. Κι εγώ σε αναζήτηση γιορκι είμαι (n)[/QUOTE]
Ψαξε το καλα... Μη τη πατησεις οπως εγω που δεν ειχα ιδεα!
 
  • Like
Reactions: dazo


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Ειπα σημερα να αφήσω τον Λεοναρντο ελευθερο για λιγο στην αυλη...
Εκει που τον κοιτουσα λεω δεν βγαζω κ καμια φωτο;
Και εβγαλα....θα ρωτησει καποιος, που ειναι ο Λεοναρντο σε αυτη τη φωτο;;;
Αν κανεις ψαχνει για τεστ οράσεως...εδω! Ψαξε να βρεις το σκυλο:ROFLMAO:
Εκει που εχεις συνηθισει με ενα γομαρακι(Μελμπερκ) αντε να συνηθισεις τωρα αυτο...:confused:20190208_120811.jpg
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Οταν ολοι λειπουν απο το σπιτι ερχεται ο μαθητης μαζι μου για μαθημα... Αλλα ετσι οπως τον βλεπω, στην ωραια του θεση μαλλον ειναι ο δασκαλος:ROFLMAO:20190219_173008.jpg
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ωραίος ο ποντικας :LOL:
Από χρώμα πως πάμε γενικώς;
Έχει αρχίσει να βγαινει τίποτα καινούργιο στην ρίζα στην ραχη του ή ακόμα είναι μαύρος;
Από όσο μπόρεσα να διακρίνω, έχει ήδη αρχίσει να ανοίγει στο κεφαλάκι του και να γίνεται σαμπανιζέ. Όντως ισχύει ή είναι η ιδέα μου;

Μπάνιο τον έχεις κάνει;
Τον χτενιζεις, έχει μάθει, κάθεται;
Δόντια, αυτιά, μάτια τσιμπλες;;
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Ωραίος ο ποντικας :LOL:
Από χρώμα πως πάμε γενικώς;
Έχει αρχίσει να βγαινει τίποτα καινούργιο στην ρίζα στην ραχη του ή ακόμα είναι μαύρος;
Από όσο μπόρεσα να διακρίνω, έχει ήδη αρχίσει να ανοίγει στο κεφαλάκι του και να γίνεται σαμπανιζέ. Όντως ισχύει ή είναι η ιδέα μου;

Μπάνιο τον έχεις κάνει;
Τον χτενιζεις, έχει μάθει, κάθεται;
Δόντια, αυτιά, μάτια τσιμπλες;;
αχ ποσο χαιρομαι που ρωτας, εχω πολλα να σου πω!!!

Κεφαλι, ποδια ειναι πλεον σχοδον χρυσα και το υπολοιπο σωμα εχει ενα περιεργο ασημί γκρι θα το ελεγα. Οι ριζες αρχισαν να αλλαζουν πριν 2 μηνες περιπου, δηλαδη αρχισε να βγαινει το καινουριο χρωμα...

Χτενιζεται καθημερινα αλλα μονο εκεινο το δεκαλεπτο ειναι ωραιο απαλο κ φουντωμενο το τριχωμα. Μετα απο λιγο γινεται σαν αγριο..

Μπανιο πιστολακι τρελαινεται, η μεγαλη του αγαπη, ιδιως το πιστολακι!!!! Να σου πω την αμαρτια μου μια φορα χωρις να ξερω αν κανει του ειχα βαλει και μαλακτικη μαλλιων τη δικη μου, κατι ειχε γινει...

Τσιμπλες πλεον δεν εχει πολυ γιατι του κουρευω τα μαλλάκια γυρω απο τα ματια. Με το χτενισμα φευγουν κατευθειαν, δεν προλαβαινουν να κολλησουν..

Τα αυτακια παλια μια επεφταν μια σηκωνόταν αλλα απο 4 μηνων κ μετα δεν ξαναεπεσαν...

Αυτα!!!
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3