Καιρος να γνωριστουμε!


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό που βγαίνει δείχνει να έχει άλλη υφή;

Το μαλακτικό είναι must αρκεί να είναι αραιωμένο, όπως και το σαμπουάν. Υπάρχουν "σκυλισια" πολύ καλά προϊόντα (1all systems, pure paws κλπ), αλλά και τα ανθρώπινα με την κατάλληλη αραίωση μπορεί να κάνουν δουλειά. Σημαντικό επίσης ρόλο παίζει η βούρτσα και η χτένα.
Κάνεις πολύ καλά που ξεκίνησες από τώρα, να μαθαίνει και να κάθεται.
Ο, τι θες ρωτάς :)
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Αυτό που βγαίνει δείχνει να έχει άλλη υφή;

Το μαλακτικό είναι must αρκεί να είναι αραιωμένο, όπως και το σαμπουάν. Υπάρχουν "σκυλισια" πολύ καλά προϊόντα (1all systems, pure paws κλπ), αλλά και τα ανθρώπινα με την κατάλληλη αραίωση μπορεί να κάνουν δουλειά. Σημαντικό επίσης ρόλο παίζει η βούρτσα και η χτένα.
Κάνεις πολύ καλά που ξεκίνησες από τώρα, να μαθαίνει και να κάθεται.
Ο, τι θες ρωτάς :)
Το καινουριο τριχωμα ειναι πιο σκληρό απο το παλιο...

Τωρα μου τον πηραν, μολις παω σπιτι θα σου τον βγαλω μια κοντινη φωτο να δεις το τριχωμα του πως ειναι...

Επισης ενα αλλο θεμα μας ειναι οτι κανουμε μπανιο μοσχοβολαει ωραιος καθαρος κ τον αρχιζει ο μεγαλος στο παιχνιδι κ τον κανει μουσκεμα με τα σαλια του... Μετα ξεραίνονται, κολαει το τρίχωμα του, απελπισία....
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Πιο σκληρό ε; :confused:
Χμ...

Μπορείς να διακρίνεις αν έχει υπόστρωμα;
Μαδάει;
Δεν πέφτει ουτε τριχα.... Τιποτα!! μονο στε χτενισμα κολλαει ενα μικρο χνουδακι στην βουρτσα, μια ελαχιστη ποσοτητα δηλαδη.
Θα βγαλω κοντινες φωτο για να δεις
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Χνουδακι και τρίχες στο χτένισμα εννοείται πως θα βγάλει, είναι απόλυτα φυσιολογικό δηλαδή. Κανονικά το μαλλάκι τους ειναι σαν το δικό μας. Δεν έχει υπόστρωμα, δεν μαδαει και μακραίνει διαρκώς.

Η διαδικασία της μετάβασης από το κουταβισιο στο ενήλικο τρίχωμα είναι ενδεικτική για το πως θα εξελιχθεί το μαλλί και στην υφή αλλά και στο χρώμα.
Υπαρχει μάλιστα και ένας μπούσουλας της αγαπημένης μου Joan Gordon για το τι να περιμένεις ανάλογα το πως γίνεται η μετάβαση. Κι εδώ μπορείς να διαβάσεις άλλο ένα εξαιρετικό άρθρο της για το χρώμα και την υφή.

Αυτό που λες βέβαια για το "πιο σκληρό" με προβληματίζει...
Συνήθως γίνεται το ανάποδο. Το κουταβισιο μαύρο δηλαδή είναι φουντοτο και κάπως cottony στην αφή και αυτό που βγαίνει είναι μεταξωτό, στρωτο και κρύο στην αφή.
Όπως σου είχα γράψει και σε άλλο θέμα, όλο αυτό είναι καθαρά θέμα γονιδίων, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Θυμάμαι το κοριτσάκι μου πριν 20 χρόνια είχε κατσαρο μαλλάκι που άνοιξε πάρα πολύ σε χρώμα (σαν αρνάκι ήταν :love: ) ενώ ο αδελφός της είχε ίσιο και πολύ σκούρο μαλλάκι (που το κράτησε μάλιστα μέχρι να "φύγει") που όσο και να θέλαμε δεν μακραινε με τιποτα. Δεν ήταν μεταξωτό σε υφή, πιο πολύ πήγαινε προς το cottony.
Όλα αυτά βέβαια τα διαφορετικης υφής τριχωματα (σε όλο το φάσμα, από τέρμα wooly και cottony μέχρι διαφορετικής ποιότητας μεταξωτό) μπορείς να τα βρεις κάλλιστα και σε καθαρόαιμα σκυλάκια.

Και στην "επίσημη" φυλή βρίσκεις κάθε λογής χρώμα σε τονικότητα όπως επίσης και διαφορετικής ποιότητας τρίχωμα. Κανένας σκύλος δεν είναι ίδιος με τον άλλον. Μπορείς να έχεις 10 πολυπρωταθλητές γιορκι και κάθε ένας να έχει διαφορετικό μπλε, διαφορετικό tan, διαφορετική μεταξωτή υφή στο τρίχωμα.
Τεράστιο κεφάλαιο το σωστό τρίχωμα στα γιορκι και τρομερά δύσκολο να το εκθρεψεις.
 
Last edited:


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Χνουδακι και τρίχες στο χτένισμα εννοείται πως θα βγάλει, είναι απόλυτα φυσιολογικό δηλαδή. Κανονικά το μαλλάκι τους ειναι σαν το δικό μας. Δεν έχει υπόστρωμα, δεν μαδαει και μακραίνει διαρκώς.

Η διαδικασία της μετάβασης από το κουταβισιο στο ενήλικο τρίχωμα είναι ενδεικτική για το πως θα εξελιχθεί το μαλλί και στην υφή αλλά και στο χρώμα.
Υπαρχει μάλιστα και ένας μπούσουλας της αγαπημένης μου Joan Gordon για το τι να περιμένεις ανάλογα το πως γίνεται η μετάβαση. Κι εδώ μπορείς να διαβάσεις άλλο ένα εξαιρετικό άρθρο της για το χρώμα και την υφή.

Αυτό που λες βέβαια για το "πιο σκληρό" με προβληματίζει...
Συνήθως γίνεται το ανάποδο. Το κουταβισιο μαύρο δηλαδή είναι φουντοτο και κάπως cottony στην αφή και αυτό που βγαίνει είναι μεταξωτό, στρωτο και κρύο στην αφή.
Όπως σου είχα γράψει και σε άλλο θέμα, όλο αυτό είναι καθαρά θέμα γονιδίων, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Θυμάμαι το κοριτσάκι μου πριν 20 χρόνια είχε κατσαρο μαλλάκι που άνοιξε πάρα πολύ σε χρώμα (σαν αρνάκι ήταν :love: ) ενώ ο αδελφός της είχε ίσιο και πολύ σκούρο μαλλάκι (που το κράτησε μάλιστα μέχρι να "φύγει") που όσο και να θέλαμε δεν μακραινε με τιποτα. Δεν ήταν μεταξωτό σε υφή, πιο πολύ πήγαινε προς το cottony.
Όλα αυτά βέβαια τα διαφορετικης υφής τριχωματα (σε όλο το φάσμα, από τέρμα wooly και cottony μέχρι διαφορετικής ποιότητας μεταξωτό) μπορείς να τα βρεις κάλλιστα και σε καθαρόαιμα σκυλάκια.

Και στην "επίσημη" φυλή βρίσκεις κάθε λογής χρώμα σε τονικότητα όπως επίσης και διαφορετικής ποιότητας τρίχωμα. Κανένας σκύλος δεν είναι ίδιος με τον άλλον. Μπορείς να έχεις 10 πολυπρωταθλητές γιορκι και κάθε ένας να έχει διαφορετικό μπλε, διαφορετικό tan, διαφορετική μεταξωτή υφή στο τρίχωμα.
Τεράστιο κεφάλαιο το σωστό τρίχωμα στα γιορκι και τρομερά δύσκολο να το εκθρεψεις.
Ναι διστυχως μονο το ξανθο ειναι απαλο σαν βελουδινο το γκρι που βγαινει στην πλατη ειναι πιο αγριο κ πιο χοντρη τριχα εννοειται...

Χνουδι στη βαση του δεν εχει, μεμονωμένο τριχωμα αν αυτο εννοεις υποστρωμα
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Χνουδακι και τρίχες στο χτένισμα εννοείται πως θα βγάλει, είναι απόλυτα φυσιολογικό δηλαδή. Κανονικά το μαλλάκι τους ειναι σαν το δικό μας. Δεν έχει υπόστρωμα, δεν μαδαει και μακραίνει διαρκώς.

Η διαδικασία της μετάβασης από το κουταβισιο στο ενήλικο τρίχωμα είναι ενδεικτική για το πως θα εξελιχθεί το μαλλί και στην υφή αλλά και στο χρώμα.
Υπαρχει μάλιστα και ένας μπούσουλας της αγαπημένης μου Joan Gordon για το τι να περιμένεις ανάλογα το πως γίνεται η μετάβαση. Κι εδώ μπορείς να διαβάσεις άλλο ένα εξαιρετικό άρθρο της για το χρώμα και την υφή.

Αυτό που λες βέβαια για το "πιο σκληρό" με προβληματίζει...
Συνήθως γίνεται το ανάποδο. Το κουταβισιο μαύρο δηλαδή είναι φουντοτο και κάπως cottony στην αφή και αυτό που βγαίνει είναι μεταξωτό, στρωτο και κρύο στην αφή.
Όπως σου είχα γράψει και σε άλλο θέμα, όλο αυτό είναι καθαρά θέμα γονιδίων, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Θυμάμαι το κοριτσάκι μου πριν 20 χρόνια είχε κατσαρο μαλλάκι που άνοιξε πάρα πολύ σε χρώμα (σαν αρνάκι ήταν :love: ) ενώ ο αδελφός της είχε ίσιο και πολύ σκούρο μαλλάκι (που το κράτησε μάλιστα μέχρι να "φύγει") που όσο και να θέλαμε δεν μακραινε με τιποτα. Δεν ήταν μεταξωτό σε υφή, πιο πολύ πήγαινε προς το cottony.
Όλα αυτά βέβαια τα διαφορετικης υφής τριχωματα (σε όλο το φάσμα, από τέρμα wooly και cottony μέχρι διαφορετικής ποιότητας μεταξωτό) μπορείς να τα βρεις κάλλιστα και σε καθαρόαιμα σκυλάκια.

Και στην "επίσημη" φυλή βρίσκεις κάθε λογής χρώμα σε τονικότητα όπως επίσης και διαφορετικής ποιότητας τρίχωμα. Κανένας σκύλος δεν είναι ίδιος με τον άλλον. Μπορείς να έχεις 10 πολυπρωταθλητές γιορκι και κάθε ένας να έχει διαφορετικό μπλε, διαφορετικό tan, διαφορετική μεταξωτή υφή στο τρίχωμα.
Τεράστιο κεφάλαιο το σωστό τρίχωμα στα γιορκι και τρομερά δύσκολο να το εκθρεψεις.
20190219_215906.jpg 20190219_215906.jpg 20190219_215853.jpg 20190219_215655.jpg 20190219_215639.jpg
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν βλέπω αυτό που λες, για πιο "σκληρό". Αντιθέτως, από όσο μπορώ να διακρίνω τουλάχιστον, το κουταβισιο δείχνει πιο άγριο συγκριτικά με αυτό που βγαίνει στην ρίζα. Βλέπω δηλαδή την αγριάδα (και λίγο θαμπάδα μη σου πω) που κάνει στο κάτω αριστερό μέρος της φωτογραφίας, που δεν έχει σχέση με αυτό που βγαίνει στην χωρίστρα.
Σε αυτούς τους 1,2 πόντους εστιάζεις, οι οποίοι σιγά σιγά μακραίνουν και "σπρώχνουν" το κουταβισιο.
Βέβαια εγώ δεν το έχω πιάσει, οπότε δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Δεν βλέπω αυτό που λες, για πιο "σκληρό". Αντιθέτως, από όσο μπορώ να διακρίνω τουλάχιστον, το κουταβισιο δείχνει πιο άγριο συγκριτικά με αυτό που βγαίνει στην ρίζα. Βλέπω δηλαδή την αγριάδα (και λίγο θαμπάδα μη σου πω) που κάνει στο κάτω αριστερό μέρος της φωτογραφίας, που δεν έχει σχέση με αυτό που βγαίνει στην χωρίστρα.
Σε αυτούς τους 1,2 πόντους εστιάζεις, οι οποίοι σιγά σιγά μακραίνουν και "σπρώχνουν" το κουταβισιο.
Βέβαια εγώ δεν το έχω πιάσει, οπότε δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά.
Μακαρι να εχεις δικιο, καθε τοσο θα σου κανω ενα update, ισως να με μπερδευει στην αφή αυτο που λες...

Σιγουρα παντως ειναι μεγαλυτερα τα αυτακια του κ φυσικα περισσοτερο το βαρος του, αναμενόμενο...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Επιτελους αρχισαμε να κατουραμε στην βολτα... (Μας πηρε λιγο καιρο)
Να μη τραβαμε τοσο...
Να μη τρωμε πετρες...
Και να κανουμε και φιλους.... εδω μολις εντοπισε την Ελλη, ενα γερμαν.ποιμενικο της γειτονιάς...
Κοινωνικοτατος!!!20190221_163951.jpg
 




elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Sorry αλλά έχω ξελιγωθεί :LOL:
Τώρα δηλαδή, τον κρατάς με ένα δάχτυλο, αντί δύο; :ROFLMAO:
Καλα καλα γελάτε.... μη το βλεπεις ετσι, δυο χερια θελει να τον κρατησεις
Αστιευομαι, αλλα κανε εικονα να περπατας και να εχεις ενα λυσσασμενο ποντικι να σβαρναει μπροστα, για να καταλαβεις τα νυχια του φαγωθηκαν μεσα σε λιγες μερες... Πολυ μαρσαρισμα...
 
  • Like
Reactions: mareco


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Καλα καλα γελάτε.... μη το βλεπεις ετσι, δυο χερια θελει να τον κρατησεις
Αστιευομαι, αλλα κανε εικονα να περπατας και να εχεις ενα λυσσασμενο ποντικι να σβαρναει μπροστα, για να καταλαβεις τα νυχια του φαγωθηκαν μεσα σε λιγες μερες... Πολυ μαρσαρισμα...
Welcome to the club! :LOL:
 
  • Like
Reactions: elinapol2


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
@elinapol2 δεν είσαι και Αθήνα απ' ότι θυμάμαι, να αλλάζαμε λουριά για...μισό λεπτό :ROFLMAO:

Απόλαυσε το το μαρσάρισμα. Σε γλυτώνει και από τα συχνά manicure :D
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
@elinapol2 δεν είσαι και Αθήνα απ' ότι θυμάμαι, να αλλάζαμε λουριά για...μισό λεπτό :ROFLMAO:

Απόλαυσε το το μαρσάρισμα. Σε γλυτώνει και από τα συχνά manicure :D
Σε καταλαβαινω και χωρις να αλλαξουμε λουρια, μη ξεχνας πως εχω κ ενα γιγαντα 37 κιλα, εκει να δεις... Αυτος 37κ εγω 50κ, και να θελει να κατουραει ΟΛΕΣ τις κολόνες της ΔΕΗ...:mad:
 
  • Like
Reactions: mareco


Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Καλα καλα γελάτε.... μη το βλεπεις ετσι, δυο χερια θελει να τον κρατησεις
Αστιευομαι, αλλα κανε εικονα να περπατας και να εχεις ενα λυσσασμενο ποντικι να σβαρναει μπροστα, για να καταλαβεις τα νυχια του φαγωθηκαν μεσα σε λιγες μερες... Πολυ μαρσαρισμα...
5μιση κιλά το δικό μου το θηρίο και επιβεβαιώνω για το τράβηγμα...
 
  • Like
Reactions: elinapol2