Καιρος να γνωριστουμε!






elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Η γιατρος σημερα μου εδωσε αυτη τη τροφη, μου ειπε πως ειναι καλη, να δουμε λιγο πως θα παει απο διψα...
Δεν εχω ιδεα απο τροφες, την παραθετω, αν καποιος τη γνωριζει περιμενω γνωμες..20190227_114921.jpg
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Η γιατρος σημερα μου εδωσε αυτη τη τροφη, μου ειπε πως ειναι καλη, να δουμε λιγο πως θα παει απο διψα...
Δεν εχω ιδεα απο τροφες, την παραθετω, αν καποιος τη γνωριζει περιμενω γνωμες..View attachment 70744
Η ιδια εταιρεια Brit εχει και σειρα με καλυτερη συσταση , χωρις καλαμποκι, σιτηρα. Και εχουν και καλη τιμη σε σχεση με αλλες . Λογικα αφου παραγγελνει απο την εταιρεια μπορει να σου φερει. Θα ελεγα να προτιμησεις απο αυτες μελλοντικα.
π.χ
https://www.shop4pets.gr/shop/skylos/superpremium-ypoallergiki-trofi-koutabia-brit-care-puppy/
https://www.shop4pets.gr/shop/skylos/trofi-brit-care-puppy-grain-free-gia-koutabia/
https://www.shop4pets.gr/shop/skylos/brit-fresh-trofi-koutabia-chicken-fresko-kreas/

Για εξετασεις τι σου ειπε? Δε της φανηκε πολυ το νερο που πίνει?
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Την είδα στην Κτηνιατρική πριν κάνα μήνα και είπαμε να την δοκιμάσουμε μιας και είμαστε fans της Brit. Η δικιά μου παράξενη ούτε να την μυρίσει. Αφού αναγκάστηκε να την φάει από την πείνα της, μας έκανε μια τρομερή δυσκοιλιότητα που έκανε 1μιση-2 βδομάδες για να στρώσει! Παίζει όμως να φταίει το γεγονός ότι ήταν η πρώτη τροφή που τρώει με καλαμπόκι κλπ, από την αρχή την ξεκίνησα με grain free τροφές. Μόνο αυτή την προσωπική εμπειρία έχω, εδώ πρέπει να έρθει ο food expert @ChrisApo αν έχει την καλοσύνη :)
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Η ιδια εταιρεια Brit εχει και σειρα με καλυτερη συσταση , χωρις καλαμποκι, σιτηρα. Και εχουν και καλη τιμη σε σχεση με αλλες . Λογικα αφου παραγγελνει απο την εταιρεια μπορει να σου φερει. Θα ελεγα να προτιμησεις απο αυτες μελλοντικα.
π.χ
https://www.shop4pets.gr/shop/skylos/superpremium-ypoallergiki-trofi-koutabia-brit-care-puppy/
https://www.shop4pets.gr/shop/skylos/trofi-brit-care-puppy-grain-free-gia-koutabia/
https://www.shop4pets.gr/shop/skylos/brit-fresh-trofi-koutabia-chicken-fresko-kreas/

Για εξετασεις τι σου ειπε? Δε της φανηκε πολυ το νερο που πίνει?
Ναι αλλα μου ειπε πως οφειλετε στην συγκεκριμενη τροφη, ακριβως το ιδιο παρατήρησε και στις γατες τις οταν εδινε rc μου ειπε. Τωρα θα δωσω αυτην, αν ολα πανε καλα θα παρω απο αυτες που μου προτεινες.

Ευχαριστω πολυ!!!
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Την είδα στην Κτηνιατρική πριν κάνα μήνα και είπαμε να την δοκιμάσουμε μιας και είμαστε fans της Brit. Η δικιά μου παράξενη ούτε να την μυρίσει. Αφού αναγκάστηκε να την φάει από την πείνα της, μας έκανε μια τρομερή δυσκοιλιότητα που έκανε 1μιση-2 βδομάδες για να στρώσει! Παίζει όμως να φταίει το γεγονός ότι ήταν η πρώτη τροφή που τρώει με καλαμπόκι κλπ, από την αρχή την ξεκίνησα με grain free τροφές. Μόνο αυτή την προσωπική εμπειρία έχω, εδώ πρέπει να έρθει ο food expert @ChrisApo αν έχει την καλοσύνη :)
Το μονο προβλημα που δεν εχω με τον Λεοναρντο ειναι ο,τι αφορα το φαγητο... Τρωει τα παντα:eek:
Θα δω πως θα παει, θα φανει τα επομενα 24ωρα αν του κατσει καλα...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Ναι αλλα μου ειπε πως οφειλετε στην συγκεκριμενη τροφη, ακριβως το ιδιο παρατήρησε και στις γατες τις οταν εδινε rc μου ειπε. Τωρα θα δωσω αυτην, αν ολα πανε καλα θα παρω απο αυτες που μου προτεινες.

Ευχαριστω πολυ!!!
παντως και αυτη αν του κατσει καλα εχει καλη συσταση. Η αλλη που εδινες ηταν σκετα σιτηρα. Σε καποια αρθρα διαβαζα οτι υποψιαζονται συσχετιση στη μεγαλη καταναλωση επεξεργασμενων σιτηρων και την πολυδιψια. (δε βρηκα βεβαια καποια εμπεριστατωμενη ερευνα)

Σε καθε περιπτωση αν οντως ειναι η τροφη θα φανει συντομα.

ΥΣ Να κανεις σταδιακη αλλαγη , λιγες κροκετες απο τη νεα τη πρωτη μερα, και οσο παει αλλαζεις την αναλογια ωστε σε 5-6 μερες να τρωει μονο απο τη νεα.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
παντως και αυτη αν του κατσει καλα εχει καλη συσταση. Η αλλη που εδινες ηταν σκετα σιτηρα. Σε καποια αρθρα διαβαζα οτι υποψιαζονται συσχετιση στη μεγαλη καταναλωση επεξεργασμενων σιτηρων και την πολυδιψια. (δε βρηκα βεβαια ακποιο εμπεριστατωμενο αρθρο)

Σε καθε περιπτωση αν οντως ειναι η τροφη θα φανει συντομα.
Απο την αρχη που μου ειχες πει για τη διαφορα που θα εβλεπα με το μαγειρευτο τον παρατηρουσα. Η αληθεια ειναι πως αν δεν μου το ελεγες ισως να μη το υποψιαζομουν αλλα σημερα το επιβεβαίωσε και η κτηνιατρος!

Θα τον αφησω λιγες μερες να δω πως παει και θα ανεβασω συντομα τα αποτελεσματα!
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Μόνο αυτή την προσωπική εμπειρία έχω, εδώ πρέπει να έρθει ο food expert @ChrisApo αν έχει την καλοσύνη :)
Χεχε, καλύτερα να σου βγει το μάτι που λένε:p. Απο συστατικα ειναι αρκετά καλή αν έχει μια λογική τιμη μέχρι 2.5 ευρώ το κιλό. Εχει σιτάρι ως 5ο συστατικό (στην πραγματικότητα 4ο στο τελικό προϊόν) και καλαμπόκι, ταυτόχρονα όμως πανω απο 30% κρέας μετά το ψήσιμο. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τροφές τυπου rc, eukunuba κ.λπ.
Λόγω του σιταριού, καλαμποκιού και της χαμηλης περιεκτικότητας σε ίνες θα την απέφευγα αν είχα σκύλο με ιστορικό γαστρεντερικων προβλημάτων. Επίσης χαμηλά ω3.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Χεχε, καλύτερα να σου βγει το μάτι που λένε:p. Απο συστατικα ειναι αρκετά καλή αν έχει μια λογική τιμη μέχρι 2.5 ευρώ το κιλό. Εχει σιτάρι ως 5ο συστατικό (στην πραγματικότητα 4ο στο τελικό προϊόν) και καλαμπόκι, ταυτόχρονα όμως πανω απο 30% κρέας μετά το ψήσιμο. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τροφές τυπου rc, eukunuba κ.λπ.
Λόγω του σιταριού, καλαμποκιού και της χαμηλης περιεκτικότητας σε ίνες θα την απέφευγα αν είχα σκύλο με ιστορικό γαστρεντερικων προβλημάτων. Επίσης χαμηλά ω3.
Ευχαριστώ για την απαντηση, η αληθεια ειναι πως δεν την πηρα τοσο, αλλα 17€ τα 3kg. Λογικη τιμη...

Ο Λεοναρντο σαν ολα τα γιορκακια εχει θεμα με κολίτιδα. Ο,τιδηποτε καταπιει, ο,τι και να ειναι αυτο περα απο κροκετα κανει διαρροιες. Δεν ξερω αν θεωρείται προβλημα αυτο αφου προκαλειτε απο κατάποση, παρ'όλα αυτα το αναφερω.

Αφου σε βρηκαμε ας ακουσουμε λιγο τη γνωμη σου για τις τροφες και την πολυδιψια. Με τη rc που ετρωγε αποκλειστικά απο τοτε που τον πηρα ειχαμε θεμα.

Η επομενη κροκετα λοιπον να κοιταξω να μην εχει σιτηρά απο οτι καταλαβα, να εχει ω3 και μεγαλυτερη περιεκτικότητα κρεατος. Σωστα; Ποσοστο υγρασιας αναφερουν οι τροφες; Παιζει ρολο στην διψα;
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Ευχαριστώ για την απαντηση, η αληθεια ειναι πως δεν την πηρα τοσο, αλλα 17€ τα 3kg. Λογικη τιμη...

Ο Λεοναρντο σαν ολα τα γιορκακια εχει θεμα με κολίτιδα. Ο,τιδηποτε καταπιει, ο,τι και να ειναι αυτο περα απο κροκετα κανει διαρροιες. Δεν ξερω αν θεωρείται προβλημα αυτο αφου προκαλειτε απο κατάποση, παρ'όλα αυτα το αναφερω.

Αφου σε βρηκαμε ας ακουσουμε λιγο τη γνωμη σου για τις τροφες και την πολυδιψια. Με τη rc που ετρωγε αποκλειστικά απο τοτε που τον πηρα ειχαμε θεμα.

Η επομενη κροκετα λοιπον να κοιταξω να μην εχει σιτηρά απο οτι καταλαβα, να εχει ω3 και μεγαλυτερη περιεκτικότητα κρεατος. Σωστα; Ποσοστο υγρασιας αναφερουν οι τροφες; Παιζει ρολο στην διψα;
Μισό μισό. Η συγκεκριμένη τροφή έχει καλή περιεκτικότητα σε κρέας. Επίσης προσωπικά δεν θεωρώ και κομμό κεφαλής να είναι grain free. Τροφές με ποιοτικά σιτηρά όπως βρώμη και καστανό κατά προτίμηση ρύζι είναι μια χαρά. Θα τις προτιμουσα απο τροφές που είναι τίγκα στην πατάτα και τον αρακά.
Στη θέση σου θα έψαχνα για μια τροφή χωρίς καλαμπόκι και σιτάρι και με υψηλή περιεκτικότητα σε ίνες
Θα τις βρεις ως fiber στην ανάλυση των θρεπτικων στοιχείων. Απορροφούν νερό απο το έντερο και σκληραίνουν τα κακά. Δες μα είναι πάνω από 3 με 3,5 %.
Οι ξηρές εχουν ποσοστό υγρασίας απο 8% εως 12% εκτος από τροφές τύπου Platinum που έχουν 18. Η ξηρά τροφή προκαλεί δίψα επειδή ακριβως είναι ξηρή. Όσο περισσότερη υγρασία έχει η τροφή, τόσο λιγότερη ανάγκη εχει να πιεί ο σκύλος.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Μισό μισό. Η συγκεκριμένη τροφή έχει καλή περιεκτικότητα σε κρέας. Επίσης προσωπικά δεν θεωρώ και κομμό κεφαλής να είναι grain free. Τροφές με ποιοτικά σιτηρά όπως βρώμη και καστανό κατά προτίμηση ρύζι είναι μια χαρά. Θα τις προτιμουσα απο τροφές που είναι τίγκα στην πατάτα και τον αρακά.
Στη θέση σου θα έψαχνα για μια τροφή χωρίς καλαμπόκι και σιτάρι και με υψηλή περιεκτικότητα σε ίνες
Θα τις βρεις ως fiber στην ανάλυση των θρεπτικων στοιχείων. Απορροφούν νερό απο το έντερο και σκληραίνουν τα κακά. Δες μα είναι πάνω από 3 με 3,5 %.
Οι ξηρές εχουν ποσοστό υγρασίας απο 8% εως 12% εκτος από τροφές τύπου Platinum που έχουν 18. Η ξηρά τροφή προκαλεί δίψα επειδή ακριβως είναι ξηρή. Όσο περισσότερη υγρασία έχει η τροφή, τόσο λιγότερη ανάγκη εχει να πιεί ο σκύλος.
Α, τωρα το επιασα, καταλαβα τι πρεπει να κοιταξω στην επομενη αγορα.

Σε ευχαριστω παρα πολυ!
 






elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Σκεφτηκα να κανω ενα update, μιας κ απο την περιοδο που τον ειχαμε μικρο κουταβακι εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα...

Το θεμα της τουαλετας, που τοσο πολυ με πεδεψε πλεον σχεδον εχει τελειωσει. Το πρωι με το που ξυπναει βγαινει στο μπαλκονι κ μολις κατουρισει κλπ γρατσουναει την πορτα να μπει. οταν θελει να κανει την αναγκη του τις υπολοιπες ωρες τις μερας πηγαινει κ περιμενει στην πορτα πια να τον ανοιξουμε. Μικροατυχηματα πλεον δεν εχουμε, εδω κ αρκετο καιρο!

Το δαγκωμα εχει σταματησει εντελως, δεν δαγκωνει πια ουτε επιπλα (αν κ δεν το εκανε συχνα ουτως η άλλως) αλλα ουτε κ τα χερια μας την ωρα του παιχνιδιου.

Ειναι ηρεμος, ξερει ποτε θα παιξουμε κ ποτε οχι. Οταν δεν ειναι ωρα παιχνιδιου απλα ξαπλωνει χωρις να ενοχλεί κανεναν κ μολις ακουσει το ονομα του τρεχει να αρπαξει την μπαλα του!

Τα βραδια συνεχιζει να κοιμαται στο παρκο του, κ ισως αργησουμε να το σταματησουμε αυτο, νυσταζει, μπαινει μεσα, τον κλεινω κ δεν εχουμε κανενα προβλημα.

Το μεγαλυτερο θεμα μας προς το παρων ειναι η αυλη. Περναμε αρκετες ωρες της μερας στην αυλη. Ειναι η μεγαλη του αγαπη. Το προβλημα ειναι οτι τρωει ο,τι βρει. Προχθες, εφαγε τοσα πολλα χορτα που εκανε πρασινα κακα κ πρασινο εμετο. Χθες ειμασταν ολοι παλι εξω κουρεβαμε γκαζον κλπ κ τον αφησα στο μπαλκονι. Εκλαιγε ουρλιαζε οποτε τον αφησα κ αυτον να κατεβει, εφαγε παλι χορτα αλλα αυτη τη φορα χωρις εμετους.

Τρελαίνεται για παιδια, τα λατρευει, θελει να παιξουν μαζι του. Οταν ερχονται φιλοι των παιδιων σπιτι συνηθως κλεινουν την πορτα κ καθονται μεσα στο παιδικο δωματιο κ αυτος καθεται καρτερικα εξω απο την πορτα κ περιμενει να τον ανοιξουν κ αυτον...

Στη βολτα οκ, οχι κ το πιο υπακουο σκυλι, αλλα τρελαμενο να μυρισει κ να χωσει στο στομα του τα παντα!

Στο θεμα μπανιο, πιστολακι, χτενισμα δεν εχουμε κανενα προβλημα, ιδιως οταν τον στεγνωνω απλωνεται κ το απολαμβάνει.

Οταν ηταν κουταβι φοβοταν την ηλεκτρικη σκουπα, τωρα πια τον σηκωνω να παει πιο κει για να δκουπισω. Κοιμαται λες κ υπάρχει ησυχια γυρω του...

Κουρασα, το ξερω... Τα ειπα οσο πιο συνοπτικα μπορουσα!;)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.645
19.876
Μία ερώτηση και δύο μικρά σχόλια:

Τα βραδια συνεχιζει να κοιμαται στο παρκο του, κ ισως αργησουμε να το σταματησουμε αυτο, νυσταζει, μπαινει μεσα, τον κλεινω κ δεν εχουμε κανενα προβλημα.
Γιατί θέλετε να το σταματήσετε αυτό; Εμένα μια χαρά μου ακούγεται! Μη σου πω, ιδανικό!

Εκλαιγε ουρλιαζε οποτε τον αφησα κ αυτον να κατεβει,...
Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, αφού και αν, σταματήσει να κλαίει και να ουρλιάζει, του επιτρέπεις να κάνει, αυτό που ζητάει ε;

Τρελαίνεται για παιδια, τα λατρευει, θελει να παιξουν μαζι του. Οταν ερχονται φιλοι των παιδιων σπιτι συνηθως κλεινουν την πορτα κ καθονται μεσα στο παιδικο δωματιο κ αυτος καθεται καρτερικα εξω απο την πορτα κ περιμενει να τον ανοιξουν κ αυτον...

Στη βολτα οκ, οχι κ το πιο υπακουο σκυλι, αλλα τρελαμενο να μυρισει κ να χωσει στο στομα του τα παντα!
Σίγουρα το ξέρεις αλλά, μην τον αφήνεις μόνο με τα παιδιά. Ιδίως πίσω από κλειστές πόρτες. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα ξημερώσει σε παιδί ή/και σκυλί, όσο κι αν νομίζεις ότι τα ξέρεις, αμφότερα.

Μεγάλο ρίσκο το τι χώνει τρελλαμένος στο στόμα του. Πρόσεχε! Είναι τόσο κοντά στο έδαφος, που ούτε προλαβαίνεις να καταλάβεις, τι κάνει. Δεν θέλει πολύ, να γίνει η βλακεία!
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Μία ερώτηση και δύο μικρά σχόλια:


Γιατί θέλετε να το σταματήσετε αυτό; Εμένα μια χαρά μου ακούγεται! Μη σου πω, ιδανικό!


Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, αφού και αν, σταματήσει να κλαίει και να ουρλιάζει, του επιτρέπεις να κάνει, αυτό που ζητάει ε;


Σίγουρα το ξέρεις αλλά, μην τον αφήνεις μόνο με τα παιδιά. Ιδίως πίσω από κλειστές πόρτες. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα ξημερώσει σε παιδί ή/και σκυλί, όσο κι αν νομίζεις ότι τα ξέρεις, αμφότερα.

Μεγάλο ρίσκο το τι χώνει τρελλαμένος στο στόμα του. Πρόσεχε! Είναι τόσο κοντά στο έδαφος, που ούτε προλαβαίνεις να καταλάβεις, τι κάνει. Δεν θέλει πολύ, να γίνει η βλακεία!
Συμφωνω σε ολα!

ο λογος που δεν τον αφηνω να μπαινει στο παιδικο οταν εχει παιδια ειναι ακριβως αυτος που ειπες, δεν εμπιστευομαι τα ξενα παιδια αλλα επισης δεν ξερω πως θα αντιδρουσε κ καποια μαμα αν ηξερε οτι το παιδι της ειναι αγκαλια με σκυλι. Παρολο που δεν συμφωνω με τετοιου ειδους ιδεες οφειλω να τις σεβαστω.

Οχι εκανα τη βλακεια κ τον εβγαλα οταν ουρλιαζε... Θα το εχω υποψην ομως την επομενη φορα, δεν το σκεφτηκα αυτο...

οσο για το παρκο ελεγα μηοως καποια στιγμη πρεπει να αρχισω κ να τον εμπιστευομαι αλλα ισως κ οχι. Αστον εκει το βραδυ να εχω ησυχο το κεφαλι μου!!!
 
  • Like
Reactions: mareco


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Ο Μελμπερκ τον τελευταιο καιρο οταν παει να σηκωθει δισκολευεται.. Ειναι συνεχως ξαπλωμενος ομως ο καημενος με κεφια κ ορεξη για φαγητο. Φανταστηκα πως ισως γερασε, και γι αυτο ολα αυτα...

Σημερα πηγαμε κτηνιατρο. Υποπτευεται λεισμανιαση. Του πηρε αιμα, του βρηκε κ ωτιτιδα, μου ειπε πως δεν εχασε βαρος ομως τα πισω ποδια αδυνατισαν γιατι ατροφισαν οι μύες. Βεβαια μου ειπε απο τα δοντια δεν δειχνει οτι ειναι τετοια ηληκια το σκυλι κ η καρδια του ειναι μια χαρα.

Σε περιπτωση που δεν ειναι λεισμανιαση θα κανουμε ακτινογραφια για δισπλασια η αρθριτιδα και επειτα θα παρει φαρμακευτικη αγωγη αναλογως με τα αποτελεσματα.

Προς το παρων μου εδωσε oridermyl για την ωτιτιδα, γενικη αιματος θα βγει σημερα τα υπολοιπα απο Δευτερα-Τριτη...
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
@Yorkaddict τα φωτα σου!

Εχω αγανακτησει με τις διαρροιες του Λεοναρντο. Ξερω πως ειναι πολυ συνηθες στη φυλη αυτη ομως κατι πρεπει να κανω. Ο,τιδηποτε (εκτος κροκετας κ μονο) χωσει στο στωμα του εχει ως αποτελεσμα διαρροια με βλενες.

Προσεχουμε υπερβολικα, στο πατωμα δεν υπαρχει ποτε ουτε ψιχουλο, την αυλη την κοψαμε εντελως γιατι τρωει ο,τι βρει κλπ.

Μεχρι προχθες ετρωγε για 2 μερες κοτοπουλο με ρυζι. Αυτο το γευμα τον βοηθαει πολυ κ κατευθειαν στρωνει. Εχθες αρχισα παλι το κροκετα αφου ηταν καλα. Το βραδυ με ξυπνησε γυρω στις 7 φορες να τον βγαλω εξω. Το μπαλκονι αυτη τη στιγμη εχει 4 κενώσεις με βλενες. Τι να τον κανω; Εχω ακουσει κ για κατι σιροπια.

Σημερα ουτως η αλλως θα παω κτηνιατρο γιατι βγαινουν οι εξετασεις του Μελμπερκ. Αλλα ξερω θα μου πει να προσεχω, θα του δωσει αντιβιωση, ρυζι κοτοπουλο κλπ. Θα στρωσει, κ με το παραμικρο παλι θα εχουμε τα ιδια... Εφτασε 6.5 μηνων, ποτε θα σταματησει να τρωει ο,τι βρει;;;