Καιρος να γνωριστουμε!


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Καλημερα,
αντιβιωση για ποιο λογο;
Προσεξε πολυ την διατροφη του τωρα που ειναι ακομα κουταβι γιατι μπορει να αποκτησει χρονια γαστριτιδα. Αν μπορεις δινε του μονο μαγειρευτο μαζι με καποια συμπληρωματα πχ. γιαουρτι προβειο,βρασμενο αυγο κλπ.
Ρωτησε και αλλον κτηνιατρο σχετικα με το προβλημα και διαβασε και αυτα τα αρθρα

https://www.dogforum.gr/2018/03/διατροφή-σκύλου-με-διάρροια/

https://www.dogforum.gr/2014/04/69/

https://www.dogforum.gr/2014/04/σκύλος-και-εμετός/
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλημερα,
αντιβιωση για ποιο λογο;
Προσεξε πολυ την διατροφη του τωρα που ειναι ακομα κουταβι γιατι μπορει να αποκτησει χρονια γαστριτιδα. Αν μπορεις δινε του μονο μαγειρευτο μαζι με καποια συμπληρωματα πχ. γιαουρτι προβειο,βρασμενο αυγο κλπ.
Ρωτησε και αλλον κτηνιατρο σχετικα με το προβλημα και διαβασε και αυτα τα αρθρα

https://www.dogforum.gr/2018/03/διατροφή-σκύλου-με-διάρροια/

https://www.dogforum.gr/2014/04/69/

https://www.dogforum.gr/2014/04/σκύλος-και-εμετός/
αντιβιωση μου δινει οταν διαγνωστεί κολιτιδα. Ευχαριστω πολυ θα τα διαβασω!
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Καλημέρα! Για αρχή πάτε μια βόλτα από τον κτηνίατρο, ειδικά εφόσον είναι κάτι που τον ταλαιπωρεί καιρό.
Εγώ το ζω τα τελευταία δύο χρόνια ανά τακτά χρονικά διαστήματα ( τροφικες αλλεργιες και μάλλον αυτοάνοσο) και έχω πάθει τα αρχικά συμπτώματα και πως να τα διαχειριστώ από την αρχή ώστε να μην μεγαλωσει το προβλημα. Εμείς αντιβιοτικά έχουμε δωσει μόνο δύο φορές και όχι για κολίτιδα... Αν θες ρώτα τον γιατρό σου για σιρόπια epadoren και peptonorm, είναι ανθρώπινα φαρμακα. Σε εμάς το έδωσε ο κτηνίατρος για γαστριτιδα και κολίτιδα που για εμάς είναι σχεδόν πάντα πακέτο και τα έχει πάρει αρκετές φορές με καλά αποτελέσματα.
Επίσης προσπάθησε να τον βοηθήσεις με τη διατροφή. Εμείς το ρύζι το αποφεύγουμε γιατί δεν του κάθεται καλά αλλά μας βοηθάει πολύ η κίτρινη κολοκύθα ( αυτή που κάνουν πιτες) και στο στομάχι και σφίγγει τα κακά. Αν θες πες μας τι σου είπε ο κτηνίατρος για να περνουμε και εμείς πληροφορίες.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα!

Δεν έχω ακούσει ή διαβάσει να έχουν τα γιόρκι κάποιο ιδιαίτερο θέμα με κολίτιδες και διάρροιες.

Ούτε εγώ είχα με τα δικά μου σκυλιά κάποιο θέμα, πέρα από ελάχιστες και μεμονωμένες περιπτώσεις όπου μπορεί να τα πείραξε η κροκέτα ή να έφαγαν κάτι που να τα πείραξε.
Εκεί δίναμε το ερσεφουριλ (μάλλον το σιρόπι που λες). Αλλά μιλάμε για ελάχιστες περιπτώσεις, αμελητέες θα έλεγα για τα χρόνια που έχω γιορκάκια.

Εχθες αρχισα παλι το κροκετα αφου ηταν καλα. Το βραδυ με ξυπνησε γυρω στις 7 φορες να τον βγαλω εξω. Το μπαλκονι αυτη τη στιγμη εχει 4 κενώσεις με βλενες. Τι να τον κανω;
Μήπως η τροφή που επέλεξες τον πειράζει;
Ποιά του δίνεις;
Τι ποσοστό πρωτεΐνης έχει;
Εξετάσεις κάνατε;
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλημέρα!

Δεν έχω ακούσει ή διαβάσει να έχουν τα γιόρκι κάποιο ιδιαίτερο θέμα με κολίτιδες και διάρροιες.

Ούτε εγώ είχα με τα δικά μου σκυλιά κάποιο θέμα, πέρα από ελάχιστες και μεμονωμένες περιπτώσεις όπου μπορεί να τα πείραξε η κροκέτα ή να έφαγαν κάτι που να τα πείραξε.
Εκεί δίναμε το ερσεφουριλ (μάλλον το σιρόπι που λες). Αλλά μιλάμε για ελάχιστες περιπτώσεις, αμελητέες θα έλεγα για τα χρόνια που έχω γιορκάκια.



Μήπως η τροφή που επέλεξες τον πειράζει;
Ποιά του δίνεις;
Τι ποσοστό πρωτεΐνης έχει;
Εξετάσεις κάνατε;
Μολις γυρισαμε, δεν ειναι η πρωτη φορα που πηγαινουμε γι αυτο το λογο, τον εχω παει αρκετες φορες. Η κτηνιατρος μου ειπε για την ευαισθησια των γιορκι, αυτη τη φορα δεν θα παρει αντιβιωση. Θα δωσω ρυζι κοτοπουλο μεχρι να στρωσει κ μου παρήγγειλε μια τροφη της r.c. ειδικη για ευαισθησια εντερου μου ειπε. Η γιατρος μου ειπε οπως κ καθε φορα πως οφειλετε σε πραγματα που τρωει(οταν βρει κατι δλδ).

Μου εχει τονισει πως για τον Λεοναρντο ακομη κ μια Γλειψία σοκολατας θα μπορουσε να αποβει μοιραία...

Ειχαμε αλλαξει κροκετα λογο συχνοουριας και πολυουριας με r.c. και ετρωγε brit. Οντως σταματησαν τα παραπανω συπτωματα ομως του καθοταν καλυτερα κ γι αυτο μου ειπε θα παμε παλι σε εκεινη τη μαρκα...

Οσο για τις εξετασεις του Μελμπερκ η γενικη και βιοχημικές ειναι αψογες, το βραδυ βγαινει της λεισμανιασης. Αν ειναι αρνητικη θα παμε σε παυσιπονα μου ειπε για αρθριτιδα.

Τι αρρωστιαρικα σκυλια:eek:
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Το πρωτο μας grooming... Δεν λεω, συνεργασιμος, αψογος αλλα πολυ ταλαιπωρία, τον λυπήθηκα 2 ωρες ορθιο εκει.... Με το που ηρθαμε σπιτι επεσε για υπνο:sleep:20190503_221519.jpg
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Ο Λεο εφτασε 8 μηνων, τελειωσε πια η κουταβοπεριοδος θα ελεγα...
Λατρευει την αυλη, τον Μελμπερκ και τα παιδια!!!
Αν και μικρουλης, τον εχει εκπαιδευσει ο Μελμπερκ σε πολλα... Οποιο σκυλι η ξενος ανθρωπος πλησιασει την αυλη γινεται σαματας, υπερασπιζεται τον χώρο του μαζι με τον αλλο...
Υπάκουος, φιλικος με ολους, παιχνιδιαρης και ηρεμος οταν πρεπει..

Το μεγαλυτερο μας προβλημα ηταν οτι ετρωγε ο,τι εβρισκε μπροστα του (ξυλα, πετρες, χορτα κλπ) το οποιο ευτυχως σταματησε και ετσι εχουμε απαλλαχθεί εντελως απο κολιτιδες.
Πλεον τρωει μαγειρευτο κ το απογευυμα κροκετα, τυχαια ανακαλύψαμε πως το μαγειρευτο του ταιριαζει καλα και φυσικα το υιοθετησαμε!

Εξελίσσεται σε εναν υπεροχο σκυλο, μιμείται φανταζομαι και τον Μελμπερκ σε αυτο, τους βλεπω και τους δυο ευτυχισμένους και χαρουμενους μαζι και καμαρωνω...

Ας μη κουρασω αλλο...20190524_073332.jpg 20190524_073345.jpg
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
20190928_072915.jpg20190928_072915.jpgΖητω συγγνωμη για την παλαβη φωτο, αλλα δεν μπορω να βγαλω καλυτερη με τον χαζουλη...
Εχω καιρο να γραψω, ο Λεοναρντο εγινε ενος ετους πια...

Το καλοκαιρι περασαμε υπεροχα, λατρευει τη θαλασσα και το κολυμπι. Ειχε καταντησει βεβαια ενα αλητακι, απο το πρωι μεεχρι το βραδυ ηταν συνεχως στην αυλη, δεν ηθελε να μπει μεσα με τιποτα και η αληθεια ειναι πως μας στεναχωρουσε λιγο αυτο γιατι λεγαμε πως τον χειμωνα δεν θα μπορουμε να τον μαζεψουμε. Εν τελη μας διέψευσε αφου μολις επιασαν τα κρυα απο μονος του αποφασισε οτι ηρθε ο καιρος να μαζευτει...
Οριμος αρκετα για την ηληκια του, δεν κανει ζημιες, φυσικα το θεμα της τουαλετας εχει ληξει, παιχνιδιαρης, γλυκουλης, εξυπνος και πολυ καλο σκυλι...

Ο Μελμπερκ εβγαλε αλλο ενα καλοκαιρι, λογο ηλικιας καθε φορα φοβομαστε μηπως ειναι η τελευταια χρονια μαζι μας... Κεφατος και αυτος, με τον Λεοναρντο εχει γινει και αυτος κουταβι και παλι...

Ευχομαι καλο χειμωνα σε ολους!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3