Και ΝΑΙ..... ήρθε η ώρα!!! :)


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Προφανως κ ειμαι υπερ του μαγειρευτού ή της μπαρφ,παρα της ξηράς...Αλλά επειδή εχει η κατασταση ως εχει (ηταν σαυτη την τρισαθλια κατασταση που ηταν,ηδη έγκυος κλπ κλπ) κ επειδη τα μωρα δεν θα της "αφησουν" τιποτα,θα την ξεζουμισουν κυριολεκτικα (κατι που δεν νομιζω να ειναι σε θεση να το "σηκωσει" αυτο το τοσο ταλαιπωρημένο μικροσκοπικό κορμακι) προσωπικα θα επελεγα μια παρα παρα παρα πολυ καλη ξηρά (το ρυζακι τωρα δεν της προσφερει τιποτα),κ αφου γεννήσει,κατευθειαν κολοστρουμ,σολωμελαια,αυγα,γιαούρτια πρόβεια,εβιολ κ δε συμμαζεύεται...θα πρεπει δλδ να την "χτισεις" κ αν θες "θωρακισεις" οσο μπορείς.

Σωστα,θα χρειαστειτε εναν χωρο για τα μωρα,καποια φωλιά αρκετα μεγαλη για ολους...
Ααα κ διαβασε κ προετοιμασου μη τυχον κ χρειαστει να βοηθησεις (αν ειναι η πρωτη της γεννα ας πουμε μπορει να χρειαστει να ανοιξεις εσυ καποιον σακκο),αλλα γενικοτερα,εκτος εκτάκτου, απλα στασου απο αποσταση κ παρακολούθα.

Συζητησε αναλυτικα με τον κτηνιατρο,οσο κουλό κ αν το θεωρεις,ρωτα
επίσης φυσικα ρωτα εδω οτι θες,
Νομιζω ολοι εδω ημαστε
καλά γεννητουρια κ με εναν πόνο!
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Συγχαρητήρια για την υιοθεσία και καλή συμβίωση από δω και πέρα. Καλή υπομονή με τα κουτάβια, ένα puppy Pen θα σε βοηθήσει πολύ, ώστε να μένει όλη η τοκετομαδα παρέα, χωρίς πολλά ατυχηματα στο σπίτι. Εύχομαι μετά τον απογαλακτισμο (60ημερων) να βρούνε όλα σπίτια και με το νέο μέλος σας να ζήσετε υπέροχες στιγμές.
Ευχαριστώ για τις ευχές. Θα κάνουμε οτι μπορούμε για το καλύτερο. Να πάνε όλα καλά, αυτό είναι η προτεραιότητα μου τώρα. :)


Προφανως κ ειμαι υπερ του μαγειρευτού ή της μπαρφ,παρα της ξηράς...Αλλά επειδή εχει η κατασταση ως εχει (ηταν σαυτη την τρισαθλια κατασταση που ηταν,ηδη έγκυος κλπ κλπ) κ επειδη τα μωρα δεν θα της "αφησουν" τιποτα,θα την ξεζουμισουν κυριολεκτικα (κατι που δεν νομιζω να ειναι σε θεση να το "σηκωσει" αυτο το τοσο ταλαιπωρημένο μικροσκοπικό κορμακι) προσωπικα θα επελεγα μια παρα παρα παρα πολυ καλη ξηρά (το ρυζακι τωρα δεν της προσφερει τιποτα),κ αφου γεννήσει,κατευθειαν κολοστρουμ,σολωμελαια,αυγα,γιαούρτια πρόβεια,εβιολ κ δε συμμαζεύεται...θα πρεπει δλδ να την "χτισεις" κ αν θες "θωρακισεις" οσο μπορείς.

Σωστα,θα χρειαστειτε εναν χωρο για τα μωρα,καποια φωλιά αρκετα μεγαλη για ολους...
Ααα κ διαβασε κ προετοιμασου μη τυχον κ χρειαστει να βοηθησεις (αν ειναι η πρωτη της γεννα ας πουμε μπορει να χρειαστει να ανοιξεις εσυ καποιον σακκο),αλλα γενικοτερα,εκτος εκτάκτου, απλα στασου απο αποσταση κ παρακολούθα.

Συζητησε αναλυτικα με τον κτηνιατρο,οσο κουλό κ αν το θεωρεις,ρωτα
επίσης φυσικα ρωτα εδω οτι θες,
Νομιζω ολοι εδω ημαστε
καλά γεννητουρια κ με εναν πόνο!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα προμηθευτώ λοιπόν το πρωί την ξηρά τροφή. Απλά υπέθεσα οτι το μαγειρευτό κρεατάκι με τα λαχανικά (και φυσικά το ρυζάκι που προανέφερα) θα της έδινε τις βιταμίνες και τα στοιχεία που χρειάζεται αυτή τη στιγμή. Μήπως να έβραζα κρεατάκι με λαχανικά χωρίς ρύζι και να πρόσθετα ξερή τροφή στο ζουμάκι πριν της δώσω να φάει???

Είμαι τόσο αγχωμένη (οκ.... το παραδέχομαι.... και αρκετά τρομοκρατημένη προς το παρόν, αλλά θα τα καταφέρουμε) που οτι περνάει σαν πιθανή εκδοχή απ' το μυαλό μου, το ξάχνω κατευθείαν και ενημερώνομαι και θα συνεχίσω να το κάνω. Τόσο διάβασμα και άγχος ούτε στις εξετάσεις βρε παιδί μου.....:whistle:

Ξέρω οτι μπορώ να ρωτήσω και στο φόρουμ και να ενημερωθώ και θα το κάνω σίγουρα, όπως το κάνω εδώ κι αρκετό καιρό εξάλλου (ειδικά το κομμάτι της ενημέρωσης) κι ευχαριστώ όλους που στο πέρασμα των χρόνων έχουν "καταθέσει" εδώ τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους, ώστε να μαθαίνουμε και να ενημερωνόμαστε κι εμείς (y)

Εύχομαι η μικρούλα μας να γεννήσει χωρίς να ταλαιπωρηθεί και να χρειαστεί παρεμβάσεις, όχι γιατί με τρομάζει το να την βοηθήσω αλλά γιατί αρκετά έχει ταλαιπωρηθεί η ψυχούλα μου και πονάει η καρδιά μου να την βλέπω να προσπαθεί να κουμαντάρει την κοιλίτσα της και τα πονάκια που φαίνεται να έχει κατά διαστήματα.

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πραγματικά πολύ..... να μας στέλνετε τις θετικές σας σκέψεις και vibes...... θα τα χρειαστούμε μου φαίνεται... ουυυφφφφ.....:rolleyes::)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Νομιζω με το μαγειρευτο κατι καπως καπου θα ξεχαστει,μεινει πίσω,δεν καλυφθει πληρως,εν αντιθέσει με μια πολυ καλη ξηρα (για puppy να πάρεις ή σκυλες σε γαλουχια - αν δεν βρεις 2 σε 1), κ στην προκειμενη απλα δεν υπαρχει χρονος...
Δεν ειναι να πεις οτι έχεις ενα απολυτα υγιές (άγνωστο) "νταβρατισμενο" σκυλί που ναχεις την πολυτελεια να πεις "εε οκ,κ να μην παρει πχ το ταδε αυτο τον μηνα,σιγα,θα τοχει παρει μεχρι τον αλλο" δε ξερω κ αν γινομαι καταννοητη...
Μην ανακατευεις ποτε μαγειρευτο με ξηρα...
Μπορεις ομως πχ να κρατησεις το νερο που εβρασες το κοτοπουλο κ να το ριχνεις στην ξηρά για εξτρα μυρωδια κ γεύση.
 
  • Like
Reactions: ΤLilith


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Αν πάρεις ξηρά πάρε όντως για puppy για τη μαμά.
Αν δεν έχει γεννήσει ήδη κάνε τον υπέρηχο να ξέρεις που βρίσκεστε.
Έχε stand by και τον κτηνίατρο σας.
Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να βρουν τα κουτάβια σπίτια.
Να την χαίρεστε και μπράβο για τον αγώνα σου.
 
  • Like
Reactions: ΤLilith


HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
είναι μια κούκλα. σας ευχομαι πολλά πολλά χρόνια μαζί. και να πάνε όλα καλά με τη γέννα.
 
  • Like
Reactions: ΤLilith


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μπράβο βρε κορίτσι ....να σας ζήσει η μικρή :love:. Μην αγχώνεσαι με τον τοκετό, όλα καλά θα πάνε. Εύχομαι τα κουτάβια να βρουν γρήγορα σπίτι. Δεν θυμάμαι να διάβασα κάπου...αλλά μόλις μπορέσεις το σκυλάκι στο κτηνίατρο για τσιπάρισμα και δήλωση στο όνομά σου.
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Ευχαριστώ @l.Kyveli @HAHA και @stamatia!

Πρεμηθευτήκαμε ξηρά τροφή για κουταβάκια και θα την ξεκινήσουμε σήμερα να δούμε αν θα τη δεχτεί.
Δεν έχει γεννήσει ακόμη. Έχω αγχωθεί γιατί δεν ξέρω με τι σκύλο έχει ζευγαρώσει και επίσησς δεν ξέρω σε πιο στάδιο της εγκυμοσύνης βρίσκεται πραγματικά (και μας τρελαίνουν και οι γιατροί με το κοντό και το μακρύ τους ο καθένας). Κοιλίτσα τούμπανο έχουμε (και δεν είναι τυμπανισμός απο σκουλικάκια, όπως μου είπε κάποιος "γνώστης" :cautious:)....... εκρισούλες λίγες απο πίσω επίσης έχουμε (προχθές η γιατρός μας είπε οτι αυτό σημαίνει πως ξεκινάει η διαδικασία του τοκετού, σήμερα μας είπαν οτι αν είναι λίγη βλέννη όπως στη μικρή, μπορεί να πάει για μέρες έτσι, χωρίς να σημαίνει οτι γεννάει άμεσα)....... στηθάκια γεμάτα δεν έχουμε ακόμη (άλλοι λένε οτι αυτό δείχνει πως θέλει λίγες μέρες ακόμη να γεννήσει κι άλλοι οτι δεν παίζει ρόλο γιατί πιθανό είναι η πρώτη εγκυμοσύνη και δεν κατεβάζουν πάντα αρκετό γάλα μέχρι και τον τοκετό)........ οπότε όπως καταλαβαίνεις, αν δεν έχεις ανάλογη εμπειρία είναι εύκολο να σε τρελάνουν. Εμένα τουλάχιστον, μια χαρά το καταφέρνουν!
Αυτό που βλέπω εγώ πάντως είναι οτι η μικρούλα είναι σαν την καλή χαρά..... μέσα στις γλύκες και τα φιλάκια, με όρεξη για φαγητό, προσπαθεί όσο μπορεί να σκαρφαλώσει πάνω μου και την ουρά την έχουμε κάνει προπέλα:whistle:

@stamatia ναι δεν το ανέφερα, αλλά την έχω ήδη τσιπάρει και καταχωρήσει στο όνομα μου!
Αφού προς το παρόν δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι άλλο, είπα να κάνουμε τουλάχιστον αυτό που το θεωρώ πολύ σημαντικό επίσης! :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Μπράβο για το τσιπάρισμα, δεν μπορεί έτσι να την διεκδικήσει και κανείς άλλος.
Έχει αρχίσει να ψάχνει μέρος να γεννήσει; Είναι κάτι που κάνουν λίγες μέρες-ώρες πριν την γέννα, ετοιμάζουν φωλιά.
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Νομιζω με το μαγειρευτο κατι καπως καπου θα ξεχαστει,μεινει πίσω,δεν καλυφθει πληρως,εν αντιθέσει με μια πολυ καλη ξηρα (για puppy να πάρεις ή σκυλες σε γαλουχια - αν δεν βρεις 2 σε 1), κ στην προκειμενη απλα δεν υπαρχει χρονος...
Δεν ειναι να πεις οτι έχεις ενα απολυτα υγιές (άγνωστο) "νταβρατισμενο" σκυλί που ναχεις την πολυτελεια να πεις "εε οκ,κ να μην παρει πχ το ταδε αυτο τον μηνα,σιγα,θα τοχει παρει μεχρι τον αλλο" δε ξερω κ αν γινομαι καταννοητη...
Μην ανακατευεις ποτε μαγειρευτο με ξηρα...
Μπορεις ομως πχ να κρατησεις το νερο που εβρασες το κοτοπουλο κ να το ριχνεις στην ξηρά για εξτρα μυρωδια κ γεύση.
Μια χαρά καταννοητή γίνεσαι και σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.
Πήρα ήδη την ξηρά για puppies όπως μου είπες. Μιας και δεν ήξερα ποιά να πάρω αποφάσισα και πήρα αυτή (Willowy Gold Super Premium Puppy) που μου υπέδειξε η γιατρός :)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Επίσης θα δεις ότι, όταν πλησιάζει ο τοκετός δεν θα θέλει να φάει. Επίσης (και συγνώμη) αλλά δεν διάβασα κάπου, αν της έχεις φτιάξει χώρο να γεννήσει. Να ξέρεις ότι η διαδικασία του τοκετού δεν είναι κάτι σύντομο. Δλδ δεν γεννάει όλα τα κουτάβια μαζί ....παίρνει χρόνο. Και φυσικά είναι σημαντική η διατροφή της αφού γεννήσει, όταν θηλάζει. Θα είσαι παρούσα στο τοκετό και επειδή δεν ξέρεις αν η σκύλα είναι πρωτάρα ή έχει γεννήσει ξανά θα πρέπει να έχεις το νου σου.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Θαχεις το νου σου κ θα κοιτας για δραστικη αλλαγη συμπεριφορας (νευρικοτητα,τασεις ειτε να ψαχνει μια σκοτεινη απομακρυσμένη απτα δρωμενα του σπιτιου γωνία είτε θα σου γινει κολλιτσιδα κ δε θα μπορεις να κανεις βημα),24-48 ωρες (λενε) πριν την γεννα κόβει νερό κ φαΐ,κ κοντα στο ιδιο χρονικο διάστημα αρχιζει σιγα σιγα να κατεβαζει κ γάλα...
Ολα αυτα ειναι ενδεικτικα,ενας γενικος μπούσουλας,καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κ αναλογα κ την προσωπικότητα (οπως κ στις γυναίκες) οι αντιδρασεις διαφερουν...

Μην επιτρεπεις να σε τρελαινουν κ μην ακους "γνώστες",διάβασε,ερεύνα μόνη σου,ειδάλλως θα τα χασεις εκεινη την ωρα...Πάνω απο ολα χρειαζεται ψυχραιμια!
 
  • Like
Reactions: ΤLilith


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Μπράβο για το τσιπάρισμα, δεν μπορεί έτσι να την διεκδικήσει και κανείς άλλος.
Έχει αρχίσει να ψάχνει μέρος να γεννήσει; Είναι κάτι που κάνουν λίγες μέρες-ώρες πριν την γέννα, ετοιμάζουν φωλιά.
Κουρνιάζει μέσα στο χώρο που της είχα φτιάξει εξαρχής για να κοιμάται. Έχει ήδη πετσετούλες, κουβερτούλες και υποσέντονο, αλλά λογικά φαντάζομαι οτι θα προσπαθεί να "βολέψει" το χώρο της σκάβοντας, πριν γεννήσει. Προς το παρόν δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο.
Εκτός απ το οτι από το Σάββατο το βράδυ έχω δει μερικές εκρισούλες (2-3 σταγονίτσες βλέννης με λίιιιγο κιντρινοπράσινο υγρό) απο πίσω και την κοιλίτσα μας που είναι σκληρή και τούμπανο δεν έχω δει κάτι που να μου λέει οτι ξεκινάει άμεσα ο τοκετός της, τουλάχιστον σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει ως τώρα. Η γιατρός που την είδε τη Δευτέρα μας είπε οτι συνήθως οταν βλέπουμε αυτά τα υγράκια, σημαίνει οτι θα ξεκινήσει ο τοκετός μέσα στις επόμενες 24-48 ώρες!

Νομίζω οτι τελικά θα προετοιμαστώ όσο μπορώ καλύτερα, θα την παρακολουθώ στενά και πρώτα απ' όλα θα προσπαθήσω να χαλαρώσω. Θα σας κρατάω ενήμερους και θα ζητήσω και τη δική σας βοήθεια και γνώσεις μόλις χρειαστεί. Τη συμπαράσταση σας την έχω ήδη.... το νιώθω! ;)

Όσο για το τσιπάρισμα, το έκανα γιατί πιστεύω οτι έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι μας, πάνω απ' ολα για την ασφάλεια του ζώου. Δεν το έκανα δηλαδή για να την κατοχυρώσω να μην μπορεί να μου την πάρει κανείς άλλος. Αν "ανήκε" σε κάποιον και του την είχαν κλέψει ας πούμε και τη ζητούσε πίσω, θα του την έδινα πίσω αφού έκανα κάποιους ελέγχους πρώτα.
Αλλά δυστυχώς (??) απ' ότι φαίνεται η γλυκιά μου ζούσε σε συνθήκες αδέσποτου, ακόμη κι αν κοιμόταν σε κάποια συγκεκριμένη αυλή.
Φαίνεται τόσο πολύ οτι έχει ανάγκη από αγάπη, φροντίδα και ασφάλεια!!!!!!
Έρχεται κάποιες φορές στην αγκαλία μου, σκύβει το κεφαλάκι της συνήθως ανάμεσα στον κορμό και το χέρι μου και "κρύβεται" εκει μέσα κουνόντας ασταμάτητα την ουρίτσα της και μετά σηκώνει το κεφαλάκι της και με κοιτάει μέσα στα μάτια με ύφος που θα μπορούσα να λιώσω εκείνη τη στιγμή!! :love::love::oops::rolleyes:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Οταν ημουν μικρη σε ηλικία ταίζαμε με τα ξαδέρφια μου μια αδέσποτη σκυλίτσα η οποία ηταν εγγυος, Θυμαμαι την ημέρα της γέννας είχε απο νωρις το πρωί έντονο τρέμουλο, σαν σπασμους και προσπάθησε να βρει ενα σκοτεινό προφυλαγμένο σημείο στο κηπο. Παρακολούθησα ολη τη διαδικασία της γέννας και ηταν μοναδική εμπειρία.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Συγχαρητηρια για την πραξη σου κ ελπιζω να περασετε μαζι πολλα πολλα χρονια.

Δεν θυμαμαι να το διαβασα καπου, αλλα μιας κ η σκυλιτσα ειναι μια χαρα, για ποιο λογο δεν την στειρωνεις αμεσα να γλυτωσετε γεννες κουταβια κλπ;;
 
  • Like
Reactions: ΤLilith


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Συγχαρητηρια για την πραξη σου κ ελπιζω να περασετε μαζι πολλα πολλα χρονια.

Δεν θυμαμαι να το διαβασα καπου, αλλα μιας κ η σκυλιτσα ειναι μια χαρα, για ποιο λογο δεν την στειρωνεις αμεσα να γλυτωσετε γεννες κουταβια κλπ;;

Ευχαριστώ για τις ευχές σου @east49
Είναι ήδη αργά για στείρωση. Μόλις όμως το επιτρέψει η κατάσταση μετά τη γέννα, θα προγραμματιστεί και η στείρωση της μικρούλας. Προς το παρόν θα πρέπει να περάσουμε τα στάδια της γέννας και των κουταβιών
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ποτε δεν ειναι αργα για στειρωση εφ οσων η σκυλα δεν γενναει.
Ειδικα στην περιπτωση σας που δεν ξερετε ακομα κ ποτε θα γεννησει.
Μηπως θα πρεπει να συμβουλευτεις καποιον αλλο κτηνιατρο;;
 




ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Έχουμε επισκεφτεί ήδη 3 μέχρι τώρα (γιαυτό κι έχουμε μπερδευτεί με τα διάφορα που ακούμε). Πάντως και οι 3 ήταν κατηγορηματικοί για στείρωση αυτή τη στιγμή. Συμφωνούσαν μόνο στο να κάνουν τη στείρωση απευθείας, σε περίπτωση που χρειαστεί καισαρική. Τι να πω?
Η αλήθεια είναι πως αν είναι όντως να γεννήσει μέσα στις επόμενες μέρες δεν θα ήθελα να γίνει στείρωση (μάλλον έκτρωση είναι η σωστή λέξη ε;) εκτός κι αν είναι αναγκαίο για την υγεία της μανούλας.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Κ

Όσο για το τσιπάρισμα, το έκανα γιατί πιστεύω οτι έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι μας, πάνω απ' ολα για την ασφάλεια του ζώου. Δεν το έκανα δηλαδή για να την κατοχυρώσω να μην μπορεί να μου την πάρει κανείς άλλος. Αν "ανήκε" σε κάποιον και του την είχαν κλέψει ας πούμε και τη ζητούσε πίσω, θα του την έδινα πίσω αφού έκανα κάποιους ελέγχους πρώτα.
Συμφωνούμε απόλυτα για τον λόγο που το έκανες. Απλώς σε περίπτωση που, αν και θα ήταν εξαιρετικά απίθανο, αυτοί που την κακομεταχειρίζονταν την διεκδικούσαν θα έχεις πάτημα.
 
  • Like
Reactions: ΤLilith


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Συμφωνούμε απόλυτα για τον λόγο που το έκανες. Απλώς σε περίπτωση που, αν και θα ήταν εξαιρετικά απίθανο, αυτοί που την κακομεταχειρίζονταν την διεκδικούσαν θα έχεις πάτημα.
Ναί όσον αφορά σ' αυτούς έχεις απόλυτο δίκιο :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf