Και ΝΑΙ..... ήρθε η ώρα!!! :)


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.774
Ωραιο το κειμενακι, κοινοποιουμε! Κανε ενα edit και γραψε επίσης που βρισκονται για διευκολυνση και δικη σου και των υποψηφιων, μου φανηκε οτι δε το ειδα...Αν κανω λαθος ακυρο!
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Ωραιο το κειμενακι, κοινοποιουμε! Κανε ενα edit και γραψε επίσης που βρισκονται για διευκολυνση και δικη σου και των υποψηφιων, μου φανηκε οτι δε το ειδα...Αν κανω λαθος ακυρο!
Ευχαριστώ πολύ και για την κοινοποίηση, αλλά και για την παρατήρηση. Όντως δεν το ανέφερα πριν και το διόρθωσα τώρα! :oops:
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Χαθήκαμε λίγο το τελευταίο καιρό απ' το φόρουμ...... αλλά είχαμε πολλά να κάνουμε και για ακόμη περισσότερα να τρέξουμε!!!

Καταρχήν να ενημερώσω οτι τα σκυλάκια μας υιοθετήθηκαν και μάλιστα είχαμε την τύχη να είναι και κοντά μας για να τα βλέπουμε κιόλας. Είμαστε πολύ χαρούμενες που μπορούμε να παρακολουθούμε και την εξέλιξη τους και να βλεπόμαστε :D
Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν με κοινοποιήσεις και συμβουλές!!!! :love:

Αν και τα μικρά δώθηκαν η οικογένεια μας παρόλα αυτά μεγάλωσε...... προστέθηκαν κι άλλα ζωάκια στο σπίτι και στη φροντίδα μας.... κι ο χρόνος μας έχει γίνει πραγματικά ελάχιστος. Βρήκαμε όμως λίγο χρόνο σήμερα για να σας δούμε και φυσικά...... να μας δείτε κι εσείς, γιατί δεν έχετε δει πόσο κούκλες γίναμε!!!!!! Κάπως έτσι λοιπόν είναι η εξέλιξη μας....

Ξεκινάμε....

20170828_170623.jpg


Εδώ συστηνόμαστε με τη νέα μας αδερφούλα. Το καλό είναι οτι την βλέπω και είναι μια κούκλα. Το κακό είναι οτι εκείνη δεν μπορεί να με δει γιατί άκουσα που έλεγαν οι μεγάλοι οτι είναι τυφλή. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό..... αλλά σίγουρα δεν μας εμποδίζει να παίζουμε όλη μέρα και να τρελαίνουμε τη μαμά μας...... :whistle::whistle::whistle:

20170828_170606.jpg


"Τελείωσες?? Να πάω να παίξω τώρα πάλι???? Ωχούυυυ....." :cautious:

20170828_170739.jpg

Και λίγη ξεκούραση...........
20170702_1700111111.jpg

...... Και λίγα φιλάκια......

20170828_170759.jpg

Α, να κι η άλλη αδερφούλα!!! Όλο βαριέται αυτή, κι όλο ξαπλώνει στο τραπέζι.... αλλά τελικά πάντα την καταφέρνω κι έρχεται κι εκείνη να παίξουμε :)

20170815_001330000.jpg


Έχουμε κι άλλους στην παρέα, αλλά δεν θα σας τους δείξω όλους σήμερα!!! Υποτίθεται οτι θα σας έδειχνα εμένα και την εξέλιξη μου..... όχι να μας πάρουν οι άλλες την δόξα!!! Όλα κι όλα...... καλές καλές, αλλά να μην μας πάρουν και τον αέρα ........ :barefoot::):rolleyes:
 




ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Λες και είναι άλλο σκυλί!!! Μπράβο!! (y)(y)
Ξέρειςπόσες φορές την κοιτάζω και λέω... "βρε λες να πήρα άλλο σκυλί????" :) Είναι ένα φοβερά υπάκουο, καλόψυχο, γλυκό, ευαίσθητο και γεμάτο ευγνωμοσύνη πλασματάκι. ΜΕΓΑΛΗ λατρεία:love::love::love::love::love::love:

Μάθαμε να μην κατουράμε και στο σπίτι και τώρα πάμε στο επόμενο βήμα που λέγεται χαλιά. Σε λίγες μέρες θα τα στρώσω και τρέμω μήπως και λόγω της αλλαγής κατουρήσει ξανά μέσα στο σπίτι (n):oops:
 
  • Like
Reactions: myEnzo


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Για να καταλάβω στο μεταξύ υιοθέτησες και δυό γατούλες εκ των οποίων η μία τυφλή; Μπράβο!! Να τα χαίρεσαι όλα. Μπράβο και για τις υιοθεσίες που κατάφερες! Να μας λες τ α νέα σας πιο συχνά :)
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Για να καταλάβω στο μεταξύ υιοθέτησες και δυό γατούλες εκ των οποίων η μία τυφλή; Μπράβο!! Να τα χαίρεσαι όλα. Μπράβο και για τις υιοθεσίες που κατάφερες! Να μας λες τ α νέα σας πιο συχνά :)

Η μια η γατούλα μας είναι τυφλή ναι! Την άλλη την είχα μαζέψει απ το δρόμο πριν τη Lie! Αλλά έχουμε κι άλλα ζωάκια (γατάκια και σκυλάκια) που φροντίζουμε εκτός του σπιτιού :) Ναι ναι, θα τα λέμε πιο συχνά τώρα που μπήκαν κάπως τα πράγματα σε μια σειρά :D
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Η μια η γατούλα μας είναι τυφλή ναι! Την άλλη την είχα μαζέψει απ το δρόμο πριν τη Lie! Αλλά έχουμε κι άλλα ζωάκια (γατάκια και σκυλάκια) που φροντίζουμε εκτός του σπιτιού :) Ναι ναι, θα τα λέμε πιο συχνά τώρα που μπήκαν κάπως τα πράγματα σε μια σειρά :D
Πριν ένα χρόνο περίπου βρήκαμε ένα μωρό γατάκι με πρόβλημα στα μάτια, δυστυχώς αφαιρέθηκαν, ευτυχώς βρήκε πολύ καλό σπίτι αν και τους έπεσε μια φορά από την βεράντα..Θέλει προσοχή πέφτουν από μπαλκόνια. Κατά τα άλλα είναι σαν να βλέπει.
 
  • Like
Reactions: vasgial and mareco


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Πριν ένα χρόνο περίπου βρήκαμε ένα μωρό γατάκι με πρόβλημα στα μάτια, δυστυχώς αφαιρέθηκαν, ευτυχώς βρήκε πολύ καλό σπίτι αν και τους έπεσε μια φορά από την βεράντα..Θέλει προσοχή πέφτουν από μπαλκόνια. Κατά τα άλλα είναι σαν να βλέπει.
Δεν έχουν ΚΑΜΙΑ απολύτως διαφορά απ' αυτά που βλέπουν. Το μόνο ίσως που κάνει η μικρή μας διαφορετικό είναι οτι έχει σχεδόν συνέχεια τα νύχια έξω, ειδικά όταν ανεβαίνει κάπου ή όταν περπατάει οπουδήποτε αλλού εκτός του πατώματος). Έχω περισσότερες γρατσουνιές σε 3 μήνες απ' ότι είχα τα τελευταία 20κάτι χρόνια που έχω γατούλες :whistle::whistle:
Κι εμείς ετοιμαζόμαστε για εγχείρηση. Πρέπει να αφαιρεθούν και να κλείσουν τα ματάκια για να αποφύγουμε τις λοιμώξεις........ :( Παρόλα αυτά....... αν είχα χώρο για άλλο ένα ζωάκι....... ΣΙΓΟΥΡΑ θα προτιμούσα κάποιο με ιδιαιτερότητα (και το προτίνω κάθε φορά που μου ζητάν την άποψη μου)!! Το να βοηθάς αυτά τα πλασματάκια είναι ένα συναίσθημα που δεν περιγράφεται :love::love::love::love::love::love::love::love::love: !!!!!!
 
  • Like
Reactions: Spiros_Sersey




ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Βρε παιδιά.... να κάνω μια ερώτηση γιατί δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό στο παρελθόν και με στενοχωρεί απ' τη μια... απ την άλλη δεν ξέρω πως να αντιδράσω??

Η μικρούλα μου, κάποιες φορές τα βράδια κλαψουρίζει μέσα στον ύπνο της (κοιμάται μέσα στη φωλίτσα της, δίπλα απ' το κρεβάτι μου). Κάποιες φορές μάλιστα ήταν τόσο έντονο που την ξύπνησα για να σταματήσει (θεώρησα πως βλέπει κάποιο άσχημο όνειρο και ήθελα να σταματήσει :oops:) κι εκείνη αμέσως με κοίταξε κι άρχισε να μου γλείφει το χέρι και μετά ξανακοιμήθηκε ήρεμη.

Τις τελευταίες όμως μέρες κάνει και κάτι άλλο που δεν μπορώ να... συγκαταλέξω κάπου!! Ξυπνάει λοιπόν, σηκώνεται, απομακρύνεται λίγο απ το κρεβάτι και με κοιτάει επίμονα μέχρι που να ξυπνήσω. Μόλις την κοιτάξω κι εγώ και να της μιλήσω........ έρχεται κοντά μου, με γλύφει, ξαναξαπλώνει και κοιμάται λες και δεν τρέχει τίποτα!!!!
Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση αυτή η αντίδραση της κι επειδή δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται, σκέφτομαι μήπως νιώθει ανασφάλεια ή μήπως φοβάται οτι θα την εγκαταλείψουμε (ίσως οτι θα την πάω πίσω στους δρόμους που τη βρήκα)! Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτό σκέφτηκα απ την αρχή! Καμιά ιδέα?? (n)(n)(n)
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μπας κ θελει τσισα αλλα σε βλεπει που εισαι στον υπνο κ απλα κανει υπομονη?

Το κλαψουρισμα στον υπνο δε μου κανει καμια εντύπωση,η Ήρα απο μωρό πιπιλαει,γαυγιζει,γρυλιζει,κλαψουριζει,χτυπιεται,της τρεχουν σαλια κ προσπαθεί να τα μαζεψει κοκ
 
  • Like
Reactions: ΤLilith


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Μπας κ θελει τσισα αλλα σε βλεπει που εισαι στον υπνο κ απλα κανει υπομονη?

Το κλαψουρισμα στον υπνο δε μου κανει καμια εντύπωση,η Ήρα απο μωρό πιπιλαει,γαυγιζει,γρυλιζει,κλαψουριζει,χτυπιεται,της τρεχουν σαλια κ προσπαθεί να τα μαζεψει κοκ
Όχι δεν έχει να κάνει με το οτι θέλει πιπί της! Γιατί της ανοίγω πόρτα να βγεί στην αυλή να κάνει τσίσα της, αλλά δεν πάει. Γυρίζει στο κρεβατάκι της και ξαναβολεύεται!

Της τρέχουν σάλια και προσπαθεί να τα μαζέψει?!??!? χαχαχαχα τι γλυκό!!! :love: Όχι εντάξει, εμείς δεν έχουμε φτάσει σε τέτοια επίπεδα (ακόμη??). Απλά κλαψουρίζουμε...... άντε και κανένα ροχαλιτό που και που :LOL::LOL:
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Αν την είχαν εγκαταλείψει, έχει πάντα το φόβο μήπως ξανασυμβεί. Ουσιαστικά ζητά επιβεβαίωση ότι όλα πάνε καλά.
Αυτό υπέθεσα κι εγώ, αλλά είπα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους... μπας και είναι τίποτα άλλο που πρέπει να προσέξω και δεν το έχω αντιληφθεί!
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Αυτό υπέθεσα κι εγώ, αλλά είπα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους... μπας και είναι τίποτα άλλο που πρέπει να προσέξω και δεν το έχω αντιληφθεί!
Καλά μη φανταστείς ότι έχω καμιά τρελή εμπειρία. 5 μήνες έσω σκύλο με την έννοια του ιδιοκτήτη. Απλά θυμήθηκα ένα βιντεάκι στο youtube που ένας γλύκας που υιοθετήθηκε αφού είχε εγκαταλειφθεί, τα βράδια ήταν ανήσυχος και τρομαγμένος. Τελικά όπως έμαθαν οι ιδιοκτήτες του, ο προηγούμενος τον πήρε μέσα στη νύχτα και τον παράτησε. Σταμάτησε μόνο όταν τον πήραν στο δωμάτιο να κοιμάται μαζί τους ή στο πάτωμα δίπλα τους. Αν το βρω θα βάλω το λινκ.
 
  • Like
Reactions: ΤLilith


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Μήπως ακούει κάτι; Θορύβους μες τη νύχτα ας πούμε και την ανησυχούν λίγο; Πιο πολύ σε κάτι τέτοιο θα μπορούσα να εντάξω το ότι σε κοιτάει και περιμένει επιβεβαίωση ότι δεν τρέχει τίποτα, αφού είσαι ήρεμη. Νομίζω σε φυλάει διακριτικά και ήσυχα. :love: Αφού δεν είναι ανάγκη για τουαλέτα όπως λες. Δε μπορώ να το συνδέσω με τα όνειρα ούτε με ενδεχόμενες ανασφάλειες λόγω προηγούμενων τραυματικών εμπειριών. Νομίζω οι σκύλοι ζουν το τώρα και όσες καταγραφές έχουν μέσα τους, εκφράζονται ακούσια τη στιγμή κάποιου γεγονότος. Εφόσον είναι προστατευμένη, δεν έχει λόγο να φοβάται για το αν θα μείνει απροστάτευτη (ξανά), μες τη νύχτα ενώ κοιμάται στον ίδιο χώρο μαζί σου. Πιο πολύ ως ανθρώπινες σκέψεις μου ακούγονται αυτές παρά σκυλίσιες ;). Από την άλλη, ακριβώς επειδή έζησε έξω, μπορεί να εχει μάθει να είναι πιο alert όταν νυχτώνει.

Υγ: βρε μήπως παραμιλάς στον ύπνο σου και προσπαθεί να βγάλει άκρη με τα ακαταλαβίστικα που λες; :p:LOL:
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Καλά μη φανταστείς ότι έχω καμιά τρελή εμπειρία. 5 μήνες έσω σκύλο με την έννοια του ιδιοκτήτη. Απλά θυμήθηκα ένα βιντεάκι στο youtube που ένας γλύκας που υιοθετήθηκε αφού είχε εγκαταλειφθεί, τα βράδια ήταν ανήσυχος και τρομαγμένος. Τελικά όπως έμαθαν οι ιδιοκτήτες του, ο προηγούμενος τον πήρε μέσα στη νύχτα και τον παράτησε. Σταμάτησε μόνο όταν τον πήραν στο δωμάτιο να κοιμάται μαζί τους ή στο πάτωμα δίπλα τους. Αν το βρω θα βάλω το λινκ.