Καλησπερα στο σκυλοφόρουμ -πρόταση για οικονομικότερη φιλοξενία ζωων






Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ειλικρινά, τι να γράψω...γράφω, σβήνω, γράφω σβήνω... Προφανώς δεν έχει νόημα. Ο @manolo τα είπε άψογα.
Ίδια κάκιστη νοοτροπία, διαφορετικές αντιδράσεις. Όποιος θέλει καταλαβαίνει...Όποιος δεν θέλει, κάνει ερωτήσεις και μιλάει για ελεύθερο δικαίωμα επιλογής...
Έλα, πάμε στο επόμενο θέμα που κάποια Κούλα θα ζευγαρώσει τη μπουμπούκα της, να κράξουμε όλοι μαζί αγκαλιασμένοι...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Το αντίκτυπο του airbnb, μιας και αναφέρθηκε ως παράλληλο, αθώο παράδειγμα, είναι να ενοικιάζονται αυτή τη στιγμή διαμερίσματα 43τ.μ. έναντι €600, όταν το ίδιο διαμέρισμα 2 χρόνια πριν, διετίθετο προς €350.

Άρα, μάλλον η κ. Μαίρη δημιουργεί μεγαλύτερο πρόβλημα απ’ ότι αντιλαμβάνεται ή την ενδιαφέρει, σε βάρος πολλών…

Προσωπικά, δεν θα συμμετείχα στο θέμα, αφού με το “3κιλο” νομίζω πως δύσκολα θα χρειαστεί να αναζητήσω ποτέ κάποιου είδους φιλοξενία, όμως, το βρίσκω ιδιαίτερα ανήθικο το να δηλώνει κάποιος ευθαρσώς τις ενέργειες που κάνει σε βάρος όλων αυτών που έχουν δαπανήσει τον κόπο τους και τους οικονομικούς τους πόρους, σε εγκαταστάσεις, εξοπλισμό, λειτουργικά έξοδα κτλ

Και αυτή η νοοτροπία είμαι πεπεισμένη (με τις απαντήσεις που είδα), πως δεν περιορίζεται μόνο στην φύλαξη των ζώων...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μάλλον δεν διάβαστηκαν όσα έγραψα.
Άλλες υπηρεσίες και ανάγκες θα σου καλύψει ένα αξιόπιστο/συστημένο σπίτι με άνθρωπο σχεδόν 16 από πάνω και άλλες μια πανσιόν. Διαφορετικές περιπτώσεις και ανάγκες. Πανσιόν με μαλακά στρώματα/aircondition ή θέρμανση και μόνιμο νοσοκόμο από πάνω δεν υπάρχει. Το 'χα χριεαστεί και αναγκάστηκα να πάω σε σπίτι. Εάν κάποιος γνωρίζει τέτοια πανσιόν πολύ ευχαρίστως να μου συστήσει.

Τώρα σχετικά με το airbnb φαντάζομαι ότι όσοι το θεωρείτε του σατανά δεν το χετε χρησιμοποιήσει και ποτέ ε? Και ότι καταγγέλετε και τους μισούς γείτονες γύρω σας που νοικιάζουν σε airbnbήδες...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Επιλεκτικότατη ευαισθησία και οι ηθικές αξίες βγαίνουν στην επιφάνεια μόνο κατά το δοκούν...
Για την ιστορία και για να μην πετάτε παντελώς άσχετες παρομοιώσεις, το air Bnb πλέον θέλει κανονικότατα δήλωση στο κράτος και φορολόγηση σχεδόν όσο η κανονική επινοικίαση.
Βέβαια η σχέση που έχει το air Bnb με το θέμα μας, η σχέση που έχουν οι ιδιαίτερες ανάγκες φιλοξενίας που έχει ο κάθε σκύλος με την μαύρη μπίζνα της Μαιρούλας, είναι η ίδια σχέση που έχει βούρτσα με την ...λούτσα.
Όπως λοιπόν η κυρία Μαίρη δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην κοινωνία μας, γιατί αν θες το πας το σκυλί ρε αδερφέ, έτσι δεν δημιουργεί πρόβλημα και η κυρία Κούλα, γιατί αν θες το παίρνεις το κουτάβι της. Όχι;
Αν δίπλα στην δική μου νόμιμη επιχείρηση έρθει και ανοίξει κάποιος παράνομος, δεν τρέχει κάτι, γιατί ο πελάτης έχει ελεύθερη βούληση. Όχι;
Αν σκίζεται ο Εκτροφέας με την άδεια, το ΑΦΜ κτλ, να βγάλει το σωστό κουτάβι, δεν τρέχει τίποτα που ο Βαγγέλης ζευγάρωσε το λυκόσκυλο του και πουλάει κουτάβια. Όχι;
Στη μία περίπτωση θα μου πεις λείπει το pedigree, στην άλλη η άδεια λειτουργίας, η δήλωση στην εφορία, η νομική ευθύνη σε περίπτωση ατυχήματος κτλ. Έλα μωρέ, δεν είναι θέμα του φόρουμ...αλιγάτορες φιλοξενεί...Και εδώ είναι dog forum.
Τελικά ο @admin θα μας πει αν έχει δώσει την έγκριση του για το διαφημιστικό θέμα στο οποίο συζητάμε; Ή άλλαξαν οι κανόνες που είναι αναρτημένοι;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vasilis_mike


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μα εννοειται οτι οι ηθικες αξιες δεν ειναι παγκοσμιες και πανανθρωπινες. Προσωπικα, η οικονομικη παραβαση δεν μου λεει πολλα. Δεν την εγκρινω αλλα δε με νοιαζει κιολας στο βαθμο που γινεται. Γι αυτο και δεν μπορω να συγκρινω τη Μαιρη με την Κουλα.
Ξερω και εναν δυο dog walkers, προσληψη δεν τους εχει κανει κανεις αλλα δε το θεωρω τοσο σημαντικο. Ισως κανω και λάθος.
Ξερω και δυο που εχουν κανει το σπιτι τους πανσιον, και θα πω οτι χαιρομαι που δεν ειμαστε γειτονες γιατι εννοειται πως δεν εχουν ενα δυο σκυλια τη φορα.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Μάλλον δεν διάβαστηκαν όσα έγραψα.
Άλλες υπηρεσίες και ανάγκες θα σου καλύψει ένα αξιόπιστο/συστημένο σπίτι με άνθρωπο σχεδόν 16 από πάνω και άλλες μια πανσιόν. Διαφορετικές περιπτώσεις και ανάγκες. Πανσιόν με μαλακά στρώματα/aircondition ή θέρμανση και μόνιμο νοσοκόμο από πάνω δεν υπάρχει. Το 'χα χριεαστεί και αναγκάστηκα να πάω σε σπίτι. Εάν κάποιος γνωρίζει τέτοια πανσιόν πολύ ευχαρίστως να μου συστήσει.

Τώρα σχετικά με το airbnb φαντάζομαι ότι όσοι το θεωρείτε του σατανά δεν το χετε χρησιμοποιήσει και ποτέ ε? Και ότι καταγγέλετε και τους μισούς γείτονες γύρω σας που νοικιάζουν σε airbnbήδες...
Διαβάστηκαν. Και μάλιστα βρέθηκα να συμφώνω με πολλά απ' όσα έγραψες. Ο παραλληλισμός με το airbnb αφορούσε το κακό που κάνει, ή δεν κάνει μια αντίστοιχη κα Μαρία και δεν αναφερόταν αποκλειστικά στην δική σου ανάρτηση.

Όμως, η θεματοθέτρια, δεν επέλεξε να εστιάσει στις δυσεύρετες υπηρεσίες που χρειάστηκες εσύ και ενδεχομένως παρέχει. Απο τον τίτλο ακόμη, προτίμησε να κινηθεί οικονομοκεντρικά.

Και θα επιμείνω στο "ανήθικο", αφού το να ισοπεδώνεις αβίαστα τον κόπο του άλλου τόσο απλά και εύκολα, για μένα αυτό υποδηλώνει:

"4. Σε περίπτωση ατυχήματος η προβλήματος υγείας,και σε αντίθεση με μια πανσιόν η ξενοδοχείο σκύλων..."
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Επιλεκτικότατη ευαισθησία και οι ηθικές αξίες βγαίνουν στην επιφάνεια μόνο κατά το δοκούν...
Για την ιστορία και για να μην πετάτε παντελώς άσχετες παρομοιώσεις, το air Bnb πλέον θέλει κανονικότατα δήλωση στο κράτος και φορολόγηση σχεδόν όσο η κανονική επινοικίαση.
Βέβαια η σχέση που έχει το air Bnb με το θέμα μας, η σχέση που έχουν οι ιδιαίτερες ανάγκες φιλοξενίας που έχει ο κάθε σκύλος με την μαύρη μπίζνα της Μαιρούλας, είναι η ίδια σχέση που έχει βούρτσα με την ...λούτσα.;
@Haris Drazen μέχρι πέρυσι δεν υπήρχε φορολογία και νοίκιαζαν και τις στάνες.
Kατά τα άλλα οι λούτσες και οι βούρτσες δεν είναι επιχειρήματα, οπότε Ι rest my case, συνέχισε να ξεσπαθώνεις με το ηθικόμετρό σου και καλό παραλήρημα.

@Mara boo Το ότι μπαίνει κάποιος με μη νόμιμη επιχείρηση να διαφημίσει υπηρεσία σε δημόσιο χώρο, είναι φάουλ. Άσχετα από το αν μια τέτοια υπηρεσία έχει ή δεν έχει νόημα.

Αυτά.
 
  • Like
Reactions: sis and saras


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Επιλεκτικότατη ευαισθησία και οι ηθικές αξίες βγαίνουν στην επιφάνεια μόνο κατά το δοκούν...

Αν σκίζεται ο Εκτροφέας με την άδεια, το ΑΦΜ κτλ, να βγάλει το σωστό κουτάβι, δεν τρέχει τίποτα που ο Βαγγέλης ζευγάρωσε το λυκόσκυλο του και πουλάει κουτάβια. Όχι;
Στη μία περίπτωση θα μου πεις λείπει το pedigree, στην άλλη η άδεια λειτουργίας, η δήλωση στην εφορία, η νομική ευθύνη σε περίπτωση ατυχήματος κτλ. Έλα μωρέ, δεν είναι θέμα του φόρουμ...αλιγάτορες φιλοξενεί...Και εδώ είναι dog forum
Εκροφέας με άδεια, ΑΦΜ κτλ;;;;;; Τι λες τώρα!!!!!! Αν θέλεις, στείλε pm! (όνομα εκτροφείου)!
 
  • Like
Reactions: Solvap


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Φορολογικά υπάρχει λύση :cool: θα γίνεται ότι κάνουμε με τους οικιακούς βοηθούς , κηπουρούς , την φύλαξη και μεταφορά παιδιών τις μεμονωμένες μικροεπισκευαστικές εργασίες, την παράδοση ιδιαίτερων μαθημάτων , τις αισθητικές φροντίδες
Άρα πρόβλημα με φοροδιαφυγή δεν υπάρχει :D
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οταν ακουω την λεξη "ηθικη" με πιανουνε τα γελια η αληθεια ειναι....
Οταν ακουω ανθρωπους υπερασπιζονται την τηρηση νομων, επικροτω και συγχαιρω......πλεον ομως με πιανουν και τα γελια οταν το κανω........

Αλλα κατι τετοιες στιγμες, οφειλω να καταθεσω, με επικληση στην πραγματικοτητα, οτι εκτος απο τον "εγκληματια" φταιει αναλογως κι αυτος που τον υποθαλπτει!

Οταν μιλαμε λοιπον για φορολογικες παραβασεις, ας σκεφτουμε ολες τις φορες που δεν εχουμε δηλωσει στην Εφορια αυτο που επρεπε, απο εισοδημα πασης φυσεως, νοικια, κλπ κλπ, που δεν ζητησαμε αποδειξη για να γλυτωσουμε τον ΦΠΑ κλπ κλπ........

Τωρα στα του σκυλοχωρου τωρα, ο "εισαγωγεας με νομιμο ΑΦΜ" που εισαγει κουταβια και τα πουλαει με αποδειξη (αληθεια υπαρχει αλλος εκτος απο το petcity???) μπορει να κανει μυνηση στην κυρα Μαργιω που πουλαει τους απογονους του Μπουμπη, και ο εχων πανσιον νομιμη και ΠΟΥ ΚΟΒΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ μπορει να κανει μυνηση στην κυρα Μαρια που αντι αμοιβης φιλοξενει σκυλια κ παει λεγοντας......
Εγω μαζι του ειμαι, μην παρεξηγηθουμε........
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Έχω πλέον πειστεί ότι ηθελημένα κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ή καταλαβαίνουν πάντα ότι συμφέρει κατά περίπτωση και τελικά μεγαλύτερη φόλα από το "ηθικός" δεν υπάρχει σε αυτό το φόρουμ...
Επειδή βαριέμαι να τα ξαναγράφω κι επειδή κάποτε σε παρόμοιες φάσεις έπεσαν να με φάνε αντικειμενικά γιατί δεν ήταν εκτροφείς, αλλά έγιναν εκτροφείς (χαχαχαχα), ένα έχω να σας πω!

ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ!!!!!
Και ακόμη χειρότερα. Μην παραπονιέστε γιατί αυτή η χώρα δεν θα βγει ποτέ από τα σκατά!!!

Καληνύχτα σας!
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@east49 συμφωνώ απόλυτα με το μήνυμα σου. Έτσι ακριβώς είναι.
Και επειδή και εγώ είμαι ένας από αυτούς που εκραξαν, αν δεις τα μηνύματα μου θα διαπιστώσεις ότι δεν εκραξα την θεματοθετρια (το αντίθετο της ευχήθηκα και καλές δουλειές). Αυτή (και ο καθένας) καλά κάνει αφού μπορει και τα κάνει. Εκραξα το όλο σύστημα που τα επιτρέπει αυτά και την νοοτροπία των πολλών που με αυτή την νοοτροπία που υπάρχει δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.
Αυτό το σύστημα που εμένα όταν ξεκίνησα μια δικιά μου δουλειά και ήθελα να την κάνω εντελώς νόμιμη και με όλα τα απαραίτητα χαρτιά και πιστοποίησεις (παρόλο που υπήρχαν τα παράθυρα να τα παρακαμψω όλα αυτά) και μου πήρε πάνω από 6 μήνες λόγο της γραφειοκρατίας και με άπειρα εμπόδια, και στην συνέχεια έρχεται το ίδιο το κράτος και μου επιβάλει να το κλέψω αν θέλω να επιβιώσω, εγώ θα το κράζω γιατί θέλω να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις ώστε όλα να λειτουργούν σωστά και να μην υπάρχει η ανάγκη να γίνονται όλα αυτά.

Εγώ λοιπόν που κάνω τα ίδια γιατί αναγκάζομαι να τα κάνω αν θέλω να επιβιώσω, θα συνεχίσω να κράζω χωρίς να νιώθω κωλοτούμπας η υποκριτής γιατί θέλω να αλλάξει κάποτε αυτό.
Οι υπόλοιποι ας συνεχίσουν να λένε εεεεελα μωρεεεε έτσι γίνεται και να τα θεωρούν φυσιολογικά όλα αυτά.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@vrmode έχεις δίκιο, δεν έχω γράψει κανένα επιχείρημα τόσες σελίδες που μιλάμε. Rest your case...
@betty coltrane προφανώς δεν γίνεται να έχουν όλοι τις ίδιες αξίες και τις ίδιες απόψεις. Δεν ζήτησα κάτι τέτοιο. Αναρωτήθηκα πως γίνεται οι ίδιοι άνθρωποι να μεταβάλουν τόσο εύκολα την ευθιξία που έχουν σε θέματα ηθικής.
@mareco που είσαι ρε κορίτσι να κάνεις paste τους κανονισμούς του φόρουμ;; τίποτα; πουθενά;
Ξανακράξτε την Κούλα με το Μπουμπούκο και εξηγήστε για τα pedigree και το ηθικό του θέματος. Ξανακράξτε αυτόν που βγάζει ελεύθερα τα σκυλιά του στο ΟΑΚΑ (εκεί καλέστε την αστυνομία και επικαλεστείτε τους νόμους), γιατί χαλάει την δική σας βόλτα.
Αυτό το φόρουμ θέλετε, αυτό έχετε...
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Μάλλον μπερδεψαμε τους ηθικούς κανόνες με το δίκαιο, την αμαρτία με την παρανομία και την πέτρα με την καταγγελία.
Πουθενά στον πολιτισμένο κόσμο δεν εξετάζεται αν αυτός που καταγγέλει είναι καλύτερος του καταγγελομενου.
Μόνο η αξία της καταγγελίας ενδιαφερει.
Αυτά είναι ψευτοδιλληματα που το μόνο που κάνουν είναι να συντηρούν την υπάρχουσα κατάσταση.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@betty coltrane προφανώς δεν γίνεται να έχουν όλοι τις ίδιες αξίες και τις ίδιες απόψεις. Δεν ζήτησα κάτι τέτοιο. Αναρωτήθηκα πως γίνεται οι ίδιοι άνθρωποι να μεταβάλουν τόσο εύκολα την ευθιξία που έχουν σε θέματα ηθικής.

Ξανακράξτε την Κούλα με το Μπουμπούκο και εξηγήστε για τα pedigree και το ηθικό του θέματος. Ξανακράξτε αυτόν που βγάζει ελεύθερα τα σκυλιά του στο ΟΑΚΑ (εκεί καλέστε την αστυνομία και επικαλεστείτε τους νόμους), γιατί χαλάει την δική σας βόλτα.
Αυτό το φόρουμ θέλετε, αυτό έχετε...
Προφανως, εχω χαμηλη ηθικη μιας και βγαζω το σκυλο λυτο σε (undisclosed location)

Παντως δε διαφωνουμε στην ουσια @Haris Drazen. Αν φανηκε οτι επικροτω τη φοροδιαφυγη τοτε λαθος μου. Απ την αλλη, βλεπω διαφορα στο αν καποιος φτιαχνει κουταβια ή βγαζει βολτα κουταβια για χαρτζιλικι. Δεν μου κανουν το ιδιο ρε γαμωτο. Ουτε ως προθεση, ουτε ως αποτελεσμα.

Αλλα και ως επαγγελματιας (φροντιστηριο), δεν κατηγορω τους ανθρωπους που παρανομουν και προσφερουν αντιστοιχες υπηρεσιες φθηνοτερα. Μπορει να μην ειναι σωστο, μπορει να με βλαπτουν αλλα το δικαιωμα τους να επιβιωσουν προεχει.
Ξαναλεω, μπορει να το βλεπω λαθος...

@Haris Drazen μαζι δεν κραζαμε την Κουλα με το Μπουμπουκο;; :)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Πάμε μία ακόμη, μπας και βάλουμε τα πράγματα σε σειρά.
Θέλουμε για το σκύλο μας (μιλάμε για την ουσία και όχι το νομότυπο):
1. Επαγγελματία εκτροφέα ή τον οποιοδήποτε που ζευγάρωσε τον σκύλο του είτε με πετιγκρί είτε όχι για να βγάλει το χαρτζιλίκι του; (άραγε το φόρουμ θεωρεί ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ byb και πεντιγκρένιο σε διαμέρισμα )
2. Επαγγελματία εκπαιδευτή ή τον οποιοδήποτε που έμαθε 5 εντολές στην σκυλίτσα του και της γειτόνισσας και θεωρεί ότι αγαπάει τα ζώα και πιστεύει ότι το έχει μέσα του;
3. Επαγγελματία Κτηνίατρο, ή απλά κάποιον που τελείωσε την κτηνιατρική και άνοιξε μαγαζάκι πετσοπ/κτηνιατρείο γιατί ένοιωσε ότι παίζει χρήμα στην αγορά.
4. Επαγγελματία που θα φυλάξει τον σκύλο σου στις δύσκολες για σένα στιγμές, ή τον φοιτητή της γειτονιάς που κράτησε 2 μέρες της γειτόνισσας και πιστεύει ότι μπορεί να τα καταφέρει με όλα τα σκυλιά και γιατί να μην έχει ένα κέρδος; (χωρίς να γνωρίζει τις συνέπειες μιας και μοναδικής στραβής)..
... Και πάει λέγοντας!

Πραγματικά, μπορείτε να μου σχολιάστε ένα προς ένα τι ακριβώς θέλετε και ποιο είναι ηθικό και ποιο όχι;;
Και γιατί μπορώ πχ να κάνω ανάκριση 20υ βαθμού στον εκτροφέα και όχι και στον γιατρό και τον εκπαιδευτή και στον φύλακα και σε όποιον άλλο θα ασχοληθεί με τον σκύλο μου;

Γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση του θέματος, είμαστε "δεν βαριέσαι, αν θέλεις το πας δεν σε αναγκάζει κανείς" και δεν ισχύει το ίδιο ΣΕ ΟΛΕΣ τις παραπάνω περιπτώσεις;

Πραγματικά θα ήθελα τις τοποθετήσεις των μελών του φόρουμ, μπας και καταλάβω επιτέλους σε τι θεό πιστεύουμε.

ΥΓ.
Ο τίτλος του θέματος θα μπορούσε να είναι:
Πρόταση για οικονομικότερη απόκτηση σκύλου
Πρόταση για οικονομικότερη εκπση σκύλου
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf