Καλό Σαμαράκι για Rottweiler


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Cygor. Κι εγω ετσι σκεφτομουν για πολλα χρονια αλλα πραγματικα το σαμαρι σου δινει αριστο ελεγχο, τον ιδιο με το περιλαιμιο ισως και καλυτερο. Εχω αυτο

View attachment 65326
το σαμαρι μου δινει αριστο ελεγχο οταν φοραω rollerblades, οταν δε φοραω καιγονται οι σολες...;)
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Cygor. Κι εγω ετσι σκεφτομουν για πολλα χρονια αλλα πραγματικα το σαμαρι σου δινει αριστο ελεγχο, τον ιδιο με το περιλαιμιο ισως και καλυτερο. Εχω αυτο

View attachment 65326
Γυρνα στο τι σκεφτοσουν πολλα χρονια πριν!Σκεφτοσουν το σωστο :D
 
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Dimi
Γυρνα στο τι σκεφτοσουν πολλα χρονια πριν!Σκεφτοσουν το σωστο :D
Προς το παρον τον "εχω" τον μικρο, αν καποια στιγμη δω οτι δεν εχω πληρη ελεγχο εννοειται οτι θα παρω αλλα μετρα..
 
  • Like
Reactions: Dimi_21




Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Δεν αντέχω θα την κάνω την ερώτηση εγώ η άσχετη...τους πνιχτες γιατί τους χρησιμοποιειτε σε καθημερινή βάση; Εγώ με την Ήρα έχουμε 5 κυλά διαφορά και μια χαρά πάμε την βόλτα μας...Και ιδικά αυτούς που δεν έχουν κάποιο στοπ...Ένα κολαρο σχετικά φαρδι να μην πνίγεται και τέλος.
Cygor. Κι εγω ετσι σκεφτομουν για πολλα χρονια αλλα πραγματικα το σαμαρι σου δινει αριστο ελεγχο, τον ιδιο με το περιλαιμιο ισως και καλυτερο. Εχω αυτο

View attachment 65326
Εκτός και αν είσαι ο Dwyane δεν ξέρω πως το σαμαρι σου δίνει περισσότερο έλεγχο...Τα μαθηματικά λένε ότι η δύναμη που ασκεί το ζώο στους ώμους πολλαπλασιαζετε για αυτό και τα βάζουν να κάνουν άγονες και να τραβάνε βάρος έλκηθρα κλπ με τους ώμους...(Και στα άλογα κάτι ανάλογο φοράνε για να τραβάνε το κάρο)
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
θα τραβαει καρο στο σκατο , με βλεπω να σκαω με τα μουτρα κατω.... χα0χα0χα0αχ0χαχα00

Τη παρασκευη ερχεται κ ελπιζω σε crash test το Σαββατο
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Δελτα
Εκτός και αν είσαι ο Dwyane δεν ξέρω πως το σαμαρι σου δίνει περισσότερο έλεγχο...
Σιγα τον πιτσιρικα..:ROFLMAO: Ολα βασιζονται στο οτι ελεγχεις το μυαλο του σκυλου πρωτα, ακομα και στη φαση που ειναι σαλταρισμενος πρεπει να μπορεις να εισαι "μεσα" στο μυαλο του σε ενα ποσοστο. Με το στηθολουρο οταν ειναι στο μισο μετρο και τραβας προς τα πανω ο σκυλος χανει τον ελεγχο του μπροστινου μερους του σωματος του σε μεγαλο βαθμο. Μπορει να βαλει δυναμη μονο στα πισω ποδια του.
Ένα κολαρο σχετικά φαρδι να μην πνίγεται και τέλος.
Αυτη ηταν παντα η πρωτη μου επιλογη.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Δελτα Σιγα τον πιτσιρικα..:ROFLMAO: Ολα βασιζονται στο οτι ελεγχεις το μυαλο του σκυλου πρωτα, ακομα και στη φαση που ειναι σαλταρισμενος πρεπει να μπορεις να εισαι "μεσα" στο μυαλο του σε ενα ποσοστο. Με το στηθολουρο οταν ειναι στο μισο μετρο και τραβας προς τα πανω ο σκυλος χανει τον ελεγχο του μπροστινου μερους του σωματος του σε μεγαλο βαθμο. Μπορει να βαλει δυναμη μονο στα πισω ποδια του. Αυτη ηταν παντα η πρωτη μου επιλογη.
δε γινονται αυτα που λες
 
  • Like
Reactions: Dimi_21 and d3ac0n


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
δε γινονται αυτα που λες
Γινονται. Αν εισαι >1.90 και ο σκυλος max 40 ποντους και <25 κιλα

Απλα καλα θα ηταν να αλλαζεις χερι γιατι απο την πολυ επαναληψη θα φτιαξεις δικεφαλο/πηχη μονο στο ενα χερι :ROFLMAO:
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Γινονται. Αν εισαι >1.90 και ο σκυλος max 40 ποντους και <25 κιλα

Απλα καλα θα ηταν να αλλαζεις χερι γιατι απο την πολυ επαναληψη θα φτιαξεις δικεφαλο/πηχη μονο στο ενα χερι :ROFLMAO:
και μαυτον εδω ποιο σαμαρι μου προτεινετε οταν του τουμπαρουν τα ματια;


Υ.γ. 15μηνων στη φωτο ο μπεμπης
 

Attachments







Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Cygor
δε γινονται αυτα που λες
Φιλε μου αυτο που λεω ειναι οτι με βολευει εμενα, δεν το προτεινω σαν λυση για ολες τις περιπτωσεις, σ εμενα δουλευει σε συνδυασμο με την εκπαιδευση που του εχω κανει. Αν ειχα ενα σκυλι που δεν μπορουσα ελεγξω και οταν τα παιρνει κρανιο γινεται berserker τοτε ναι χρειαζεται αλλα εργαλεια, εσυ ξερεις τον σκυλο σου και τι χρειαζεσαι για τον χειρισμο του. Ωραιος ο λεβεντης σου, τι φυλη ειναι;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Cygor Φιλε μου αυτο που λεω ειναι οτι με βολευει εμενα, δεν το προτεινω σαν λυση για ολες τις περιπτωσεις, σ εμενα δουλευει σε συνδυασμο με την εκπαιδευση που του εχω κανει. Αν ειχα ενα σκυλι που δεν μπορουσα ελεγξω και οταν τα παιρνει κρανιο γινεται berserker τοτε ναι χρειαζεται αλλα εργαλεια, εσυ ξερεις τον σκυλο σου και τι χρειαζεσαι για τον χειρισμο του. Ωραιος ο λεβεντης σου, τι φυλη ειναι;
Corso μου μιαζει
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Cygor Φιλε μου αυτο που λεω ειναι οτι με βολευει εμενα, δεν το προτεινω σαν λυση για ολες τις περιπτωσεις, σ εμενα δουλευει σε συνδυασμο με την εκπαιδευση που του εχω κανει. Αν ειχα ενα σκυλι που δεν μπορουσα ελεγξω και οταν τα παιρνει κρανιο γινεται berserker τοτε ναι χρειαζεται αλλα εργαλεια, εσυ ξερεις τον σκυλο σου και τι χρειαζεσαι για τον χειρισμο του. Ωραιος ο λεβεντης σου, τι φυλη ειναι;


ασφαλως καθε σκυλος ειναι διαφορετικος και καθε ιδιοκτητης διαφερει σε χειρισμο, το βρωμοσκυλο οντως ειναι κορσο.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus and Hammer


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Το ροτβαιλερ στον τίτλο δε ταιριάζει, αλλα επειδη ξεκινήσαμε να τρέχουμε δειλα δειλά και κανουμε μεγάλες διαδρομές ειμαστε σε αναζήτηση σαμαριού.
Εχουμε βαλει στο μάτι δυο για hiking και Jogging.

RUFFWEAR web master
81EgKbQ6m2L._AC_SL1500_.jpg

hurtta trail harness
Hurrta_trail_harness_sand_1024x1024.jpg

το καθένα στοιχίζει αρκετα και μόνο απο έξω τα βρίσκω (θα ερθουν του χρόνου δηλαδή).... Εαν εχετε και κατι αλλο παρόμοιο στο νου σας σε κανα πιο ωραίο χρωματάκι και δοκιμασμένο (απαραίτητος ο τρίτος ιμάντας μέσης αλλιως το χάσαμε το γκρεμλιν) ρίξτε καμια ιδέα. Επίσης αν κανεις εχει αγοράσει κανένα απο τα δυο εχω κατι κουλές ερωτήσεις να θέσω. ( ειδα ηδη ολες τις κριτικες αμαζον και βιντεακια γιοουτιουμπ)
 
Last edited:




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Γιατί ψάχνεις κάτι τόσο extreme και expensive βεβαίως βεβαίως;
Στην πορεία δεν τραβάει ιδιαίτερα πλέον οποτε δε θελω να τον τραβολογάω οταν τρεχουμε ή χοροπηδάει ή παμε υμηττο απο το λαιμό. Και ξεκινησαμε να βγαινουμε με σαμαρι τις μεγάλες βολτες, ειναι και καλύτερος και λιγότερο αντιδραστικος.
Ξεθάψαμε το τζουλιους που ειχαμε θαμένο. Αλλα δεν ειναι καλο για τρέξιμο ούτε πεζοπορία.

Φτηνο με 3 ιμάντες εχω αυτο ..... Αλλα δεν ειναι για πολλά πολλά και δεν εχω κανένα έλεγχο του γκρεμλιν . Και το σαμάρι παει οπου να ναι , εχει λεπτους ιμαντες τον κοβουν, ,ειναι μόνο για θάλασσα. Μεσα στην Αθήνα επίσης δε θα τολμούσα να τον βγαλω με αυτο. :LOL:

Γενικα ψαχνω κατι με 3 ιμάντες να μη το σκαει και σταθερό στην πλάτη όσο γίνεται. Για όλες τις περιπτώσεις, Χωρις την δομη του τζουλιους που εχει αυτο τον ενοχλητικο για το σκυλο ιμάντα στα ποδια ψηλα.

Οι τιμή είναι μεν τσιμπημένη αλλα δεν είναι και απαγορευτικη κάπου στα 60 τα βρηκα. Το τζουλιους επίσης δε θα παει χαμένο, εχω σκυλους στην παρέα ιδιου μεγέθους θα το σπρωξω αχαχχα

Και σε χειροποιητο μετα σκέφτηκα αλλα θα μου πάει παραπάνω λεφτά απο το να αγορασω έτοιμο με αυτα τα χαρακτηριστικά.

20190311_155326.jpg

ΥΣ. Ειχα καιρό να του πάρω κατι επίσης και με τρωει αχαχαχχαχαχ
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
ΥΣ. Ειχα καιρό να του πάρω κατι επίσης και με τρωει αχαχαχχαχαχ
Αυτό έπρεπε να γράψεις πάνω-πάνω. Δεν χρειαζόντουσαν τα υπόλοιπα :LOL:

Πάντως 60 plus μεταφορικά ; σίγουρα δεν βρίσκεις κάτι χειροποίητο εδώ;
Οχι ότι θα το έχεις νωρίτερα (μάλλον) αλλά σίγουρα, θα είναι ακριβώς όπως το θέλεις, στα μέτρα που το θέλεις.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Αυτό έπρεπε να γράψεις πάνω-πάνω. Δεν χρειαζόντουσαν τα υπόλοιπα :LOL:

Πάντως 60 plus μεταφορικά ; σίγουρα δεν βρίσκεις κάτι χειροποίητο εδώ;
Οχι ότι θα το έχεις νωρίτερα (μάλλον) αλλά σίγουρα, θα είναι ακριβώς όπως το θέλεις, στα μέτρα που το θέλεις.
Το γνωστό μαγαζί προς τα μέρη μου εχει τυπου τζούλιους που δε θελω και τύπου Η με πιο στοιβαρα λουριά τα οποια ηδη είναι πιο ακριβά, σκεψου το προσαρμοσμένο που θα φτάσει. :LOL: Εδω το κολάρο πήγε 35 πριν 2 χρόνια.

Αλλο δεν ξέρω ούτε βρήκα, μου ειπαν απροσδιοριστα για κάποιο δυτικά .
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf