Κοκόνι: Όσα πρέπει να γνωρίζουμε






Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ρε παιδια ειδα σημερα ενα κοκονακι η τουλαχιστον θυμιζε πολυ κοκονι , μου εκανε εντυπωση οταν επαιζε με τον κουταβο , τα αντακλαστικα του και η αστραπιαια εναλλαγη κατευθυνσης σε μισο δευτερολεπτο εκανε 2 εναλλαγες-προσποιησεις και ο ουθερ κοιταζε τα κουκουναρια , μυρωδια δεν ειχε παρει χαχαχαχα :p . ειναι γνωρισμα των κοκονιων η ταχυτητα και οι γρηγορες εναλλαγες ??
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
όχι....του Ούθερ το slowmotion σε μπέρδεψε....
(έχεις καιρό να ενημερώσεις τον λαό του...όλα καλά?)
 






ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ρε παιδια ειδα σημερα ενα κοκονακι η τουλαχιστον θυμιζε πολυ κοκονι , μου εκανε εντυπωση οταν επαιζε με τον κουταβο , τα αντακλαστικα του και η αστραπιαια εναλλαγη κατευθυνσης σε μισο δευτερολεπτο εκανε 2 εναλλαγες-προσποιησεις και ο ουθερ κοιταζε τα κουκουναρια , μυρωδια δεν ειχε παρει χαχαχαχα :p . ειναι γνωρισμα των κοκονιων η ταχυτητα και οι γρηγορες εναλλαγες ??
sirkos το εχω δει και εγω,εχθες σε μια ταβερνα...ενα κοκονι με παρα πολυ φουντωτη ουρα,και πολυ ομορφα χαρακτηριστικα θα ηταν περιπου 3 χρονων..κοιτουσε μπαμ-μπαμ αριστερα δεξια σαν ερπετοειδες ! ο δικος μου ο ημιαιμος ξυπολυτος πριγκηψ αλεπουδο-κοκονος δεν εχει τοσο γρηγορα ριφλεξ.. εχει καλη ταχυτητα ομως..ισως επειδη παμε γηπεδο σχεδον καθε μερα..τρεχει σφαιρα..
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Γνωρίζετε που πρέπει να απευθυνθεί κάποιος που έχει (ίσως) κοκόνι για να το κρίνουν και να πιστοποιησουν την καθαροαιμία του;
 








vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Τι ηλικία έχει;
Βάρος?
Δεν είναι δικό μου το σκυλί, ρωτάω εκ μέρους κάποιου άλλου

Στο σουλούπι μοιάζει με αυτό και απο χρώμα είναι πολύ ανοιχτό μπεζ ή και άσπρο.
 


ellies

New Member
24 Οκτωβρίου 2013
3
0
Κοκόνι και δυσπλασία

Το δικό μου κοκόνι εμφάνισε δυσπλασία στο μπροστινό δεξί πόδι και χρειάστηκε εγχείρηση. 800 ευρώ παρακαλώ το μαλλί. Έχω ακούσει ότι είναι συχνό για τα κοκόνια.:(
 


ellies

New Member
24 Οκτωβρίου 2013
3
0
πέραν όσων έχουν αναφερθεί ως τώρα που είναι όλα χαρακτηριστικά των κοκονιών εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη συμπεριφορά του κοκονιού μου. Θέλει μονίμως να είναι σε κίνηση, είναι τρομερά ανυπόμονος, όταν φεύγουμε ή όταν ερχόμαστε χαλάει τον κόσμο με τις τσιρίδες και τα γαβγίσματα του και το χειρότερο απ' όλα διαρκώς κλαψουρίζει όταν δεν περνάει το δικό του ή όταν θέλει το οτιδήποτε. Ένα μόνιμο ιιι ιιι ιιι ιιι που μας έχει τρελάνει. Για να μην παρεξηγηθώ αγαπάμε όλοι μας το κοκόνι μας αλλά έχει κάνει τη συμβίωση μας ανυπόφορη....
Έχει κανείς κάποια πρόταση για να βοηθήσει την κατάσταση;;;](*,)
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
πρωτη φορα ακουω δυσπλασια σε κοκονι,και νευρικο χαρακτηρα επισης,εισαι σιγουρος οτι ειναι κοκονι!

μηπως πρεπει να του δειξεις την θεση του στην ιεραρχια;
 
  • Like
Reactions: M_and_M


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
κοκόνι και δυσπλασία είναι κάτι που ακούω πρώτη φορά!

Όσο για το θέμα του γαυγίσματος... γενικά τα κοκόνια ειναι "ομιλητικά" σκυλιά αλλά οχι νευρικά
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Οι περισσότεροι κτηνίατροι δεν γνωρίζουν τι είναι Kοκόνι,
ένα άλλο μεγάλο μέρος λέει Kοκόνια όλα τα μικρόσωμα σκυλάκια αδιακρίτως ,
ένα μικρό μέρος τους γνωρίζει ότι υπάρχει φυλή κοκόνι αλλά δεν είναι σε θέση να το περιγράψουν με ακρίβεια
και καμιά εκατοστή σε όλη την Ελλάδα ξέρουν σε καλό βαθμό τι είναι το Κοκόνι
και ΑΥΤΗΝ την έρευνα την έχω κάνει εγώ εδώ και 5 χρόνια (αν και τελευταία παρατηρώ μία αύξηση της δεύτερης κατηγορίας έναντι της πρώτης ,φαινόμενο που δεν μπορώ να καταλήξω αν είναι αισιόδοξο ή το αντίθετο :rolleyes:)

Για έρευνα που να λέει για δυσπλασίες και μάλιστα αγκώνα(!!!!) πρώτη φορά ακούω και ενώ έχω δεί όλα τα σκυλιά που έχουν αναγνωριστεί ως κοκόνια τα τελευταία 4 χρόνια καθώς και έναν πολύ μεγάλο αριθμό μη αναγνωρισμένων ........ δεν έχω δεί ούτε ένα με οποιοδήποτε πρόβλημα κίνησης,για να μην πω για κάτι 14χρονα που τρέχουν σαν κουτάβια και πηδάνε πέντε φορές το ύψος τους :cool:

Για νευρικό χαρακτήρα δε :confused: , δεν σχολιάζω καν, είναι τελείως σχετικά μεγέθη αυτά και παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η συμπεριφορά του ανθρώπου που φροντίζει τον σκύλο (αν και ακόμα και σε ακραίες περιπτώσεις έχω δεί σκυλιά να διατηρούν τον γλυκό και ήπιο χαρακτήρα τους παρά τις "αντίξοες" συνθήκες)

όμως
πείτε μας ellie,τι ΒΕΑ είνα το σκυλάκι σας? οι γονείς του ποιοί είναι?
 
Last edited:




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
προφανώς γιατί? :)
μπορεί να το είδα νεαρό και υγειέστατο και τώρα να εκδήλωσε το πρόβλημα(που δεν το πιστεύω αλλά απλά αναφέρω την πιθανότητα)

αλλά αν δεν είναι αναγνωρισμένο,δεν το λέω σε μορφή παρατήρησης,γιατί το λέει Κοκόνι ???
 


ellies

New Member
24 Οκτωβρίου 2013
3
0
Οι κτηνίατροι που το είδαν μου είπαν ότι είναι Κοκόνι. Στη σελίδα στο fb έχω δει πολλά κοκόνια που είναι ίδια με το δικό μου απλά άλλο χρώμα. Με βάση την περιγράφη του παραπάνω άρθρου έχει όλα τα χαρακτηριστικά. Δεν έχω έρθει σε κάποια συνάντηση αναγνώρισης αν και θα το ήθελα. Για να μην παρεξηγηθώ, εμένα η ανάγκη μου δεν είναι να κατατάξω κάπου το σκυλί μου. Εμένα μου το έδωσε φίλος από την Κρήτη που το βρήκε. Από τη στιγμή που βρέθηκε, έστω και πιθανά, να είναι μιας κάποιας ράτσας κοίταξα να βρω αν έχει τα χαρακτηριστικά και τα έχει. Τη δυσπλασία αναγνώρισε κ εγχείρησε ο Φλαράκος. Ο σκύλος αυτή τη στιγμή τρέχει και παίζει καλύτερα από πρίν (που λέει ο λόγος). Δεν είμαστε άνθρωποι που κακομεταχειριζόμαστε ζώα. Το σκυλί μου είναι κυριαρχικό και απαιτητικό. Μου το έχουν πει κ εκπαιδευτές που τον έχουν δει. Δε θα είχα πρόβλημα να ακούσω κ μια άλλη άποψη. Οι αναγνωρίσεις πότε γίνονται;
 
Last edited: