Κοκόνι: Όσα πρέπει να γνωρίζουμε


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Κανείς δεν είπε πως κακομεταχειρίζεστε ζώα!!!!
ο νευρικός χαρακτήρας δεν είναι γνώρισμα κακομεταχείρισης,μάλλον υπερβολικής καλομεταχείρισης θα έλεγα (κακομαθημένο που λένε) και ανισσοροπίας στα ΜΗ

αυτό που "κέντρισα" με τα γραπτά μου ήταν το " Έχω ακούσει ότι είναι συχνό για τα κοκόνια. "

Αναγνώριση θα γίνει το επόμενο Σαββατοκύριακο στο Μαρκόπουλο στο Ολυμπιακό Ιππικό Κέντρο και θα χαρώ πολύ να σας δώ από κοντά
Δεν είμαι εκπαιδευτής αλλά αν τον δω ίσως να έχω κάποια παρόμοια παλιότερη εμπειρία και να σας πώ μία συμβουλή


Σε τι ηλικία τον πήρατε σπίτι σας?
έχετε πρόχειρη κάποια φωτό του? τι κιλά είναι?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Η συμπεριφορά του σκύλου όμως είναι πολύ σημαντικό κομμάτι του συνόλου του.
όλα τα χαρακτηριστικά που αναφέρετε είναι ο αντίποδας της συμπεριφοράς του Κοκονιου.
ανυπόμονο , απαιτητικό, μονίμως σε κίνηση, κυριαρχικό??? ακόμα κι αν κακοποιήθηκε νεαρό ή δεν κοινωνικοποιήθηκε καθόλου ή και τα δύο μαζί ,θα περίμενα να το περιγράφατε "κρύβεται όποτε έρθει ξένος" "δεν θέλει να πάει βόλτα" "όταν λείπουμε καταστρέφει τα πάντα μέσα στο σπίτι" "όταν του λέμε αυστηρό ΜΗ κάνει λες και το σκοτώσαμε" "αλλά είναι πολύ καλό με όλους μας μέσα στο σπίτι" .....

Φέρτε τον αν μπορείτε να δούμε τι διάολο θέλει (πέραν του αν ανήκει σε αυτήν ή όποια άλλη φυλή)

ΥΓ
Γράφετε "Για να μην παρεξηγηθώ, εμένα η ανάγκη μου δεν είναι να κατατάξω κάπου το σκυλί μου. "

ΟΚ καταλαβαίνω από που το βρήκατε και το γράφετε αυτό αλλά επιτρέψτε μου να επισημάνω κάτι
Η αναγνώριση του τι φυλές περιέχει ή τι φυλή είναι ένα σκυλί δεν είναι θέμα "κατάταξης" /"σνομπισμού,ελιτισμού"/ ή ότι άλλο
Συγκεκριμένα για τα Κοκόνια είναι ένα είδος "υποχρέωσης" προς ένα ζωντανό λαογραφικό μνημείο του τόπου μας αλλά και προς τις μελλοντικές γενιές να έχουν την ευκαιρία να συμβιώσουν και να συμβάλλουν κι αυτές λαογραφικά στην διαμόρφωση του
Ειδικά για τον σκύλο σας και την μεταξύ σας αρμονική συνύπαρξη ,η "κατάταξή του" θα βοηθούσε στην πιο ευκρινή διάκριση των γενετικών καταβολών του άρα και των ιδιαίτερων τάσεων του και κατα συνέπεια των ιδιαίτερων αναγκών του
 


Ιωσηφίνα

New Member
6 Δεκεμβρίου 2013
3
0
κοκονι

Έχω ένα σκυλάκι που όλοι μου λένε οτι είναι κοκόνι .. δεν είχα ξανα ακουσει μεχρι τωρα την ρατσα αυτη.. απλως θα ηθελα να μαθω πως μπορω να σιγουρευτω για την ρατσα του
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
γινονται αναγνωρισεις σε καποιες εκθεσεις οπου μπορεις να το παρεις και να σου πουνε οι κριτες αν οντως ειναι,αν ειναι θα παρεις βεα1 αν δεν κανω λαθος; καλο ειναι να ερθεις σε επαφη με ανθρωπους που ασχολουνται με την διασωση της φυλης γιατι χρειαζονται νεα αιματα!

αυτα επισημα,ανεπισημα μπορεις να βαλεις φωτο και να σου πουμε αν ειναι,αλλωστε το προτυπο ειναι αρκετα ανοικτο!
 






toniaxnoudi

New Member
6 Οκτωβρίου 2013
2
0
αθηνα
εχω και εγω ενα κοκονακι και ειναι πανεμορφο....ειναι παρα πολυ εξυπνος οτι εντολες του εχω μαθει τις εχει μαθει μεσα σε δεκαλεπτο τεταρτο και ξερει να κανει αρκετα ειναι πολυ καλουλιαααα τα κοκονακιαααα .....
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
εχω και εγω ενα κοκονακι και ειναι πανεμορφο....ειναι παρα πολυ εξυπνος οτι εντολες του εχω μαθει τις εχει μαθει μεσα σε δεκαλεπτο τεταρτο και ξερει να κανει αρκετα ειναι πολυ καλουλιαααα τα κοκονακιαααα .....
τελεια !
νιωσε ελευθερα και πες μας την ιστορια του τονια..
ριξε και φωτο.. :)
 




Moneypenny

Member
30 Μαϊου 2014
18
14
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους και όλες!

Νεό μέλος εδώ, αν και παρακολουθώ το forum από παλιότερα. Αγαπώ πολύ τα σκυλιά, μεγάλωσα μαζί τους αλλά δίσταζα να πάρω μέχρι τώρα γιατί δεν ήμουν σίγουρη ότι θα μπορούσα να ανταποκριθώ στις ευθύνες όπως αξίζει κι έχει ανάγκη ένα κατοικίδιο. Του καιρού και της ψυχής τα γυρίσματα όμως με έκαναν να το πάρω απόφαση. Έχω καταλήξει και στη ράτσα μάλιστα. Κοκόνι το ελληνικόν! Εδώ και δύο χρόνια διαβάζω και ψάχνω γι' αυτή τη φυλή και νομίζω ότι είναι ότι πρέπει.
Ένας άλλος λόγος είναι και το ότι στην οικογένεια υπάρχει και "παιδί" ΑΜΕΑ το οποίο βιώνει την αναλγησία μιας κοινωνίας που όταν δεν γυρίζει αλλού το βλέμμα, λυπάται και "συμπονά", πράγμα ανθρώπινο μεν άχρηστο δε. Προκειμένου να μην κλειστεί τελείως στον εαυτό της και να βρει ένα φίλο που θα της δίνει στο 10πλάσιο αγάπη, σκέφτηκα να πάρω ένα κοκόνάκι και να το μοιράζομαι μαζί της. Διάβασα ότι τα κοκόνια έχουν ιδιαίτερη αδυναμία στα παιδιά και αυτό με έψησε να το επιλέξω. Βέβαια έτσι όπως τα βλέπω, μπορεί ο σκύλος να με φτύσει για τα μάτια της άλλης αλλά θα το αντέξω :).
Στο δια ταύτα τώρα. Έστειλα ήδη μέιλ στον κύριο Μακαρίτη αλλά έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο να τον πετύχει κανείς. Ξέρει κάποιος από εδώ, αν υπάρχουν συνεργάτες του προς Θεσσαλονίκη μεριά, που να μπορώ να έρθω σε επαφή μαζί τους; Ή σε ποιες περιοχές δίνονται τα κουτάβια του;
Όποιες πληροφορίες καλοδεχούμενες! Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το κουραστικό πρώτο ποστ. Στα υπόλοιπα θα λέω λιγότερα...το υπόσχομαι:D
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Μoneypenny καλως ηρθες στο φορουμ και ευχομαι να βρεθει ο οδανικος τετραποδος φιλαρακος σας! το μελος kokoni αν δεν κανω λάθος εχει πολυ σχεση με την φυλή αυτη, στειλ'του ενα μηνυμα !
 
  • Like
Reactions: ghelly and ntoulis


M_and_M

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2014
232
501
Athens
δείτε αυτό, είναι αρσενικό, μόλις 6,5 κιλάκια και 8 μηνών, βρίσκεται στην Ημαθία (υποθέτω έρχεται ως Θεσ/νικη)
https://www.facebook.com/photo.php?...99275486819.1073741902.100003702528996&type=1

και αυτό εδώ το θηλυκό, επίσης 8 μηνών, 6 κιλάκια (βρίσκεται στη Δράμα), έχει μεγάλη ανάγκη να βρει σπιτάκι
https://www.facebook.com/photo.php?...82819770033.1073742066.105733319601650&type=1
 
  • Like
Reactions: mareco and ntoulis


Moneypenny

Member
30 Μαϊου 2014
18
14
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα, τις ευχές και τις συμβουλές!

Ntoulis και M_and_M, έχω δει σε αγγελίες κοκονοειδή ημίαιμα αλλά μάλλον προτιμώ το σκυλάκι να είναι πιστοποιημένα κοκόνι, γι' αυτό και σκέφτηκα να απευθυνθώ στον κο Μακαρίτη. Συν τοις άλλοις ίσως να βάλω ένα λιθαράκι στη διάσωση της φυλής, κάπως έτσι το είδα. Ωστόσο δεν αποκλείω τίποτα. Πάντως αν κάποιος φίλος ενδιαφέρεται πιο γενικά θα του προτείνω τα δύο που είδα στη φωτό.

Συλβόσκυλο, καλή σκέψη. Την ακολουθώ άμεσα...(y)
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αλλο η διασωση της φυλης και αλλο η διασωση της ψυχης-ζωης.. και τα δυο εχουν τα καλα/θετικα τους δε λεω.. (y)

αλλο πραγμα ο σκυλος του δρομου/φιλοζωικης, εχει μια αλλη μαγεια.. δεν μπορω να βρω τις λεξεις.. :)

δεν θελω να σου πω κατι, απλες σκεψεις κανω.. ετσι και αλλιως εσυ θα κανεις την πραξη..

ειμαστε και οι δυο αγνωστοι.. απλα αν εισαι ανθρωπος που βαζεις στη δικη σου ζυγαρια τα πραγματα και θελεις και ανταλλαγμα, να ξερεις (με ποιητικη χροια το λεω και οχι με ασχημη) οτι μονο το αληθινο ειναι ομορφο.. και το αληθινο ξερουμε ολοι ποιο ειναι.. και επειδη διαβασα και τον αορατο με καλο τροπο και σκεψη που εχεις σκοπο στο ολο θεμα.. αν περιμενεις κατι.. πιστευω οτι αυτος που εξουσιαζει τα παντα θα <<δωσει>> την απαντηση του με ενα σκυλο του δρομου η φιλοζωικης.. πιστευω με καταλαβαινεις τι θελω να πω <<διακριτικα>>..
 
  • Like
Reactions: DORIS


Moneypenny

Member
30 Μαϊου 2014
18
14
Θεσσαλονίκη
αλλο η διασωση της φυλης και αλλο η διασωση της ψυχης-ζωης.. και τα δυο εχουν τα καλα/θετικα τους δε λεω.. (y)

αλλο πραγμα ο σκυλος του δρομου/φιλοζωικης, εχει μια αλλη μαγεια.. δεν μπορω να βρω τις λεξεις.. :)

δεν θελω να σου πω κατι, απλες σκεψεις κανω.. ετσι και αλλιως εσυ θα κανεις την πραξη..

ειμαστε και οι δυο αγνωστοι.. απλα αν εισαι ανθρωπος που βαζεις στη δικη σου ζυγαρια τα πραγματα και θελεις και ανταλλαγμα, να ξερεις (με ποιητικη χροια το λεω και οχι με ασχημη) οτι μονο το αληθινο ειναι ομορφο.. και το αληθινο ξερουμε ολοι ποιο ειναι.. και επειδη διαβασα και τον αορατο με καλο τροπο και σκεψη που εχεις σκοπο στο ολο θεμα.. αν περιμενεις κατι.. πιστευω οτι αυτος που εξουσιαζει τα παντα θα <<δωσει>> την απαντηση του με ενα σκυλο του δρομου η φιλοζωικης.. πιστευω με καταλαβαινεις τι θελω να πω <<διακριτικα>>..
Τα περισσότερα σημεία της απάντησής σου τα έπιασα αν και "διακριτικά" εκφράστηκες. :) Αμήν,φίλε Ντούλη, αμήν. Κι εγώ ελπίζω στην καλύτερη δυνατή επιλογή.

Τώρα βέβαια. μιλάς εκ του ασφαλούς γιατί το σκυλάκι (συγνώμη, σκύλαρος) που σου 'λαχε εσένα είναι κούκλαρος και μούρη και μαγκάκι!! Αν μου επιφυλάσσεται και μένα κάτι τέτοιο, δε θα πω όχι, να είσαι σίγουρος ;)

Την καλημέρα μου!!

ΥΓ: Δεν ξέρω τι καιρό κάνει στις άλλες πόλεις αλλά εδώ είναι τέλεια μέρα για καφέ και βόλτα στην παραλία. Κι εγώ να δουλεύω στον υπολογιστή ... σνιφ :cry:
 
  • Like
Reactions: ntoulis


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
στο <<θεμα>> μας δεν ειναι το ποιντ η ομορφια,αλλα η θεραπευτικη ενεργεια/αυρα και η αντανακλαση/εμποτισμος(ιδιοτητα της).. και η ψυχικη χημεια..

δεν παμε για καλλιστεια εδω.. μαλλον παμε.. αλλα για πασαρελα ψυχης/υγειας ;)
 


Moneypenny

Member
30 Μαϊου 2014
18
14
Θεσσαλονίκη
στο <<θεμα>> μας δεν ειναι το ποιντ η ομορφια,αλλα η θεραπευτικη ενεργεια/αυρα και η αντανακλαση/εμποτισμος(ιδιοτητα της).. και η ψυχικη χημεια..

δεν παμε για καλλιστεια εδω.. μαλλον παμε.. αλλα για πασαρελα ψυχης/υγειας ;)
Dear ntoulis, γι' αυτό ανέφερα για το δικό σου σκυλί ότι είναι και μούρη και μαγκάκι (στοιχεία χαρακτήρα) εκτός από όμορφο, απ 'όσο τουλάχιστον καταλαβαίνω από τις φωτό του.

Όσο για το πώς θα επιλέξω προσωπικά το σκύλο μου, νομίζω ότι αρχικά πρέπει να με τραβήξει η μούρη του. Περί αύρας και "ψυχής" συμφωνώ, γι' αυτό και προτιμώ τα κοκόνια. Θεωρώ δεδομένα την παιχνιδιάρικη φύση και την "ευγένεια" όσο και την προσαρμοστικότητά τους (για να μοιάζουμε και λίγο). Η ψυχική χημεία έρχεται με την επαφή οπότε μάλλον είναι καλύτερο να γνωρίσω σκυλάκια από κοντά και όχι να επιλέξω μέσα από φωτό. :)
 
  • Like
Reactions: ntoulis


M_and_M

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2014
232
501
Athens
Εγώ, πάλι, νομίζω τα παραείπε διακριτικά ο ntoulis.. Το αναγνωρισμένο κοκόνι, δηλαδή, εγγυάται τη χημεία;
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Εγώ, πάλι, νομίζω τα παραείπε διακριτικά ο ntoulis.. Το αναγνωρισμένο κοκόνι, δηλαδή, εγγυάται τη χημεία;
κανενας απο τους δυο δεν ειπε οτι θα ειναι εγγυηση η κατι σιγουρο.. ολα μπορει να βουλιαξουν ακομα και το ιδιο το κονσεπτ.. μιλαμε παντα για το ωραιο σεναριο.. το <<καλο>> (y)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf