Κοκόνι: Όσα πρέπει να γνωρίζουμε




Moneypenny

Member
30 Μαϊου 2014
18
14
Θεσσαλονίκη
Εγώ, πάλι, νομίζω τα παραείπε διακριτικά ο ntoulis.. Το αναγνωρισμένο κοκόνι, δηλαδή, εγγυάται τη χημεία;
Όχι, αλλά μπορώ - υποθέτω πάντα - να έχω προσωπική επαφή με το ζώο (επίσκεψη) και όχι να επιλέξω μόνο βάσει εικόνας. Για να μην ερεθίζω τα πνεύματα περί ημίαιμου και καθαρού, απλά ξεκαθαρίζω ότι θέλω γενικά να το δω το σκυλάκι. Και από καταφύγιο να πάρω, θα κάνω σίγουρα επίσκεψη και θα προσπαθήσω να περάσω λίγο χρόνο μαζί του πριν....

Κατέληξα σε αυτό το σκεπτικό λόγω κακής εμπειρίας. Είχα μαζέψει απ' το δρόμο ένα κουταβάκι - ελληνικός ποιμενικός πρέπει να είναι - και το φιλοξενούσα για λίγο μέχρι να του βρω κατάλληλο σπίτι. Από αγγελίες που έβαλα, ανταποκρίθηκαν κάποιοι, ένας φοιτητής το πήρε και μου το επέστρεψε την επόμενη μέρα. Ο λόγος: "πολύ γλυκό φαινόταν, μωρέ, αλλά έκλαιγε το βράδυ και δε με πλησίαζε πολύ". Θεωρώ, λοιπόν, πιο υπεύθυνο εκ μέρους μου να το δω στο χώρο του και να επιλέξω. Το κουταβάκι τελικά πήγε σε μονάδα εκτροφής αγελάδων με στρέμματα χωράφι στη διάθεσή του. Έχει γίνει θηρίο και περνάει ζωή και κότα :cool: