Κολίτιδα & ανορεξία


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
Καλησπέρα
Έχω ένα υπέροχο κοκονακι 10 χρόνων και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το γαστρεντερικό του σύστημα.
Ξεκίνησε ξαφνικά τέλη Αυγούστου με εμετούς και διάρροια με αίμα, νοσηλευτηκε και με κατάλληλα φάρμακα επανήλθε για λίγο, η κτηνίατρος πρότεινε να ξεκινήσουμε διατροφή με υδρολυμμένες πρωτεΐνες και εντόπισε πέτρα στον υπέρηχο, έπειτα από ένα επισόδειο με βλέννα στα κόπρανα πήγα για μια δεύτερη γνώμη και ο άλλος γιατρός διαφώνησε για την πέτρα και με τις αιματολογικες εντόπισε αυξημένα επίπεδα χοληστερίνης όποτε μου πρότεινε να αλλάξουμε τροφή σε κάποια με χαμηλά λιπαρά και ξεκίνησα την gastrointestinal royal, με αυτή είχε απίστευτες ανορεξίες με αποτέλεσμα συνεχείς κίτρινους εμετούς (αντιμετωπίστηκαν με zidac & priperan), αυτό μου προκάλεσε τρομερό αγχος διότι δεν είχε καμία όρεξη για φαγητό, στη συνέχεια δοκιμάσαμε την sterilized τροφή για πιο ευγευστη αλλά στις 2 μέρες έκανε διάρροια με αίμα όποτε απορρίφθηκε αυτομάτως και χορηγήθηκε αντιβίωση! Από τις 27/12 μέχρι και σήμερα της δίνω και πάλι την υποαλλεργική με τις υδρολημμενες πρωτεΐνες (κονσέρβα+κροκέτα) με τον κίνδυνο βέβαια των υψηλών λιπαρών της συγκεκριμένης τροφής και μέχρι 1/1 που τελείωσε η αντιβίωση ήταν όλα καλά, από την επόμενη κιόλας μέρα όμως ξεκίνησαν πάλι τα συμπτώματα κολίτιδας (βλέννα στα κόπρανα) και εμετοί! Μια μέρα είναι καλά και με όρεξη για φαγητό και την άλλη με ανορεξίες και συνεχή συμπτώματα.
θα ήθελα πραγματικά τη γνώμη κάποιου που έχει περάσει κάτι αντίστοιχο διότι είναι εξαντλητική πλέον αυτή η κατάσταση

ευχαριστώ πολύ
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Καλησπέρα
Έχω ένα υπέροχο κοκονακι 10 χρόνων και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το γαστρεντερικό του σύστημα.
Ξεκίνησε ξαφνικά τέλη Αυγούστου με εμετούς και διάρροια με αίμα, νοσηλευτηκε και με κατάλληλα φάρμακα επανήλθε για λίγο, η κτηνίατρος πρότεινε να ξεκινήσουμε διατροφή με υδρολυμμένες πρωτεΐνες και εντόπισε πέτρα στον υπέρηχο, έπειτα από ένα επισόδειο με βλέννα στα κόπρανα πήγα για μια δεύτερη γνώμη και ο άλλος γιατρός διαφώνησε για την πέτρα και με τις αιματολογικες εντόπισε αυξημένα επίπεδα χοληστερίνης όποτε μου πρότεινε να αλλάξουμε τροφή σε κάποια με χαμηλά λιπαρά και ξεκίνησα την gastrointestinal royal, με αυτή είχε απίστευτες ανορεξίες με αποτέλεσμα συνεχείς κίτρινους εμετούς (αντιμετωπίστηκαν με zidac & priperan), αυτό μου προκάλεσε τρομερό αγχος διότι δεν είχε καμία όρεξη για φαγητό, στη συνέχεια δοκιμάσαμε την sterilized τροφή για πιο ευγευστη αλλά στις 2 μέρες έκανε διάρροια με αίμα όποτε απορρίφθηκε αυτομάτως και χορηγήθηκε αντιβίωση! Από τις 27/12 μέχρι και σήμερα της δίνω και πάλι την υποαλλεργική με τις υδρολημμενες πρωτεΐνες (κονσέρβα+κροκέτα) με τον κίνδυνο βέβαια των υψηλών λιπαρών της συγκεκριμένης τροφής και μέχρι 1/1 που τελείωσε η αντιβίωση ήταν όλα καλά, από την επόμενη κιόλας μέρα όμως ξεκίνησαν πάλι τα συμπτώματα κολίτιδας (βλέννα στα κόπρανα) και εμετοί! Μια μέρα είναι καλά και με όρεξη για φαγητό και την άλλη με ανορεξίες και συνεχή συμπτώματα.
θα ήθελα πραγματικά τη γνώμη κάποιου που έχει περάσει κάτι αντίστοιχο διότι είναι εξαντλητική πλέον αυτή η κατάσταση

ευχαριστώ πολύ

καλησπερα, και εγω βρισκομαι σε μια παρομοια φαση τωρα τελευταια. απο τα τελη οκτωμβρη με αρχες νοεμβρη, ο δικος μου επαθε την πρωτη του κολιτιδα. δεν εκανε εμετους, αλλα εκανε διαρροιες με αιμα, και πονουσε. η κτηνιατρος μου εδωσε αγωγη με αντιβιωση metrobactin για μια βδομαδα, και μου ειπε να δινω για εναν μηνα την royal canin sensitivity control που ειναι με υδρολυμενες πρωτεινες. οφειλω να πω πως δεν ειμαι καθολου υπερ των κλινικων τροφων, κυριως της royal canin και της hills, αλλα να πουμε και του στραβου το δικιο, τα κακα του σχεδον αμεσως επεστρεψαν στο νορμαλ. ισως και να εγιναν και πολυ σκληρα για να πω την αληθεια, αλλα δεν εκανε διαρροιες ουτε ειχε αιμα, ουτε φαινοταν να ποναει πλεον. εννοειται οι λιχουδιες κομμενες. μετα τον εναν μηνα κλινικης διαιτας, αποφασησα να παω πισω στην κανονικη του. για εναν μηνα λοιπον ειμασταν μια χαρα, και μετα επαθε παλι κολιτιδα. η κτηνιατρος παλι εδωσε την ιδια αντιβιωση, την οποια παιρνουμε ακομη, και ειπε παλι για την τροφη, ομως αυτη την φορα δεν βοηθησε, οποτε μιλησαμε, και μου ειπε οτι ειμαι ελευθερος να τον παω πισω στην μαρκα τροφης που δινω συνηθως, απο την οποια επελεξα τον κωδικο με ψαρια, και οφειλω να πω πως ΑΜΕΣΩΣ ειδα αλλαγη. απτην πρωτη κιολας μερα που αρχισα την μεταβαση τροφων. τα κακα του σκληριναν αμεσως. κανει καλα κακα 2 απο τις 3 φορες που κανει την μερα. δεν μυριζουν, και εχουν σωστο χρωμα. επειδη ομως θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο, σκεφτομαι να κανω εξετασεις κοπρανων, που πιανουν και τα παρασιτα κοκκιδια, γιαρδια και σπιροχετη, τα οποια μπορει να προκαλουνε διαρροιες με αιμα, εμετους, κλπ κλπ. το προτεινω και για την περιπτωση σου, καλου κακου. περα απο αυτο, ρωτα τον κτηνιατρο που εμπιστευεσαι εαν σου προτεινει να κανεις αφαγεια για ενα 24ωρο. συνηθως αυτο ειναι αρκετο για να επανελθει το σκυλι απο μονο του. και η δικια μου το προτεινε την πρωτη φορα, και οντως ειχε ηρεμισει. τωρα για την πετρα, δε καταλαβαινω γιατι να διαφωνει ο δευτερος κτηνιατρος. διαφωνει πως υπαρχει πετρα, η πως εχει καποια σχεση με το προβλημα? η gastrointestinal εχει 20% λιπαρα, τα οποια δεν τα λες και λιγα ακριβως. η sensitivity control εχει 9% λιπος. εγω θα ρωτουσα για αυτη. εαν της κατσει, εχει καλως. αν και καλο θα ειναι, σε ενα σκυλι με ευαισθητο στομαχι και εντερο, να μην κανεις τοσες απανωτες αλλαγες τροφης. ειναι ο,τι χειροτερο.
 


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
καλησπερα, και εγω βρισκομαι σε μια παρομοια φαση τωρα τελευταια. απο τα τελη οκτωμβρη με αρχες νοεμβρη, ο δικος μου επαθε την πρωτη του κολιτιδα. δεν εκανε εμετους, αλλα εκανε διαρροιες με αιμα, και πονουσε. η κτηνιατρος μου εδωσε αγωγη με αντιβιωση metrobactin για μια βδομαδα, και μου ειπε να δινω για εναν μηνα την royal canin sensitivity control που ειναι με υδρολυμενες πρωτεινες. οφειλω να πω πως δεν ειμαι καθολου υπερ των κλινικων τροφων, κυριως της royal canin και της hills, αλλα να πουμε και του στραβου το δικιο, τα κακα του σχεδον αμεσως επεστρεψαν στο νορμαλ. ισως και να εγιναν και πολυ σκληρα για να πω την αληθεια, αλλα δεν εκανε διαρροιες ουτε ειχε αιμα, ουτε φαινοταν να ποναει πλεον. εννοειται οι λιχουδιες κομμενες. μετα τον εναν μηνα κλινικης διαιτας, αποφασησα να παω πισω στην κανονικη του. για εναν μηνα λοιπον ειμασταν μια χαρα, και μετα επαθε παλι κολιτιδα. η κτηνιατρος παλι εδωσε την ιδια αντιβιωση, την οποια παιρνουμε ακομη, και ειπε παλι για την τροφη, ομως αυτη την φορα δεν βοηθησε, οποτε μιλησαμε, και μου ειπε οτι ειμαι ελευθερος να τον παω πισω στην μαρκα τροφης που δινω συνηθως, απο την οποια επελεξα τον κωδικο με ψαρια, και οφειλω να πω πως ΑΜΕΣΩΣ ειδα αλλαγη. απτην πρωτη κιολας μερα που αρχισα την μεταβαση τροφων. τα κακα του σκληριναν αμεσως. κανει καλα κακα 2 απο τις 3 φορες που κανει την μερα. δεν μυριζουν, και εχουν σωστο χρωμα. επειδη ομως θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο, σκεφτομαι να κανω εξετασεις κοπρανων, που πιανουν και τα παρασιτα κοκκιδια, γιαρδια και σπιροχετη, τα οποια μπορει να προκαλουνε διαρροιες με αιμα, εμετους, κλπ κλπ. το προτεινω και για την περιπτωση σου, καλου κακου. περα απο αυτο, ρωτα τον κτηνιατρο που εμπιστευεσαι εαν σου προτεινει να κανεις αφαγεια για ενα 24ωρο. συνηθως αυτο ειναι αρκετο για να επανελθει το σκυλι απο μονο του. και η δικια μου το προτεινε την πρωτη φορα, και οντως ειχε ηρεμισει. τωρα για την πετρα, δε καταλαβαινω γιατι να διαφωνει ο δευτερος κτηνιατρος. διαφωνει πως υπαρχει πετρα, η πως εχει καποια σχεση με το προβλημα? η gastrointestinal εχει 20% λιπαρα, τα οποια δεν τα λες και λιγα ακριβως. η sensitivity control εχει 9% λιπος. εγω θα ρωτουσα για αυτη. εαν της κατσει, εχει καλως. αν και καλο θα ειναι, σε ενα σκυλι με ευαισθητο στομαχι και εντερο, να μην κανεις τοσες απανωτες αλλαγες τροφης. ειναι ο,τι χειροτερο.
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Έχουμε κανει τα πάντα από εξετάσεις από κοπράνων μέχρι ακτινογραφίες, το μόνο που δεν έχουμε κάνει ακόμη είναι γαστροσκόπιση το οποίο το θεωρώ την έσχατη λύση, όλο αυτό το διάστημα η 24ωρη νηστεία πολλές φορές ήταν αναπόφευκτη καθώς δεν είχε καμία όρεξη η κοκονιτσα μου για φαγητό, όντως διορθώνει τα συμπτώματα αλλά βραχυπρόθεσμα, ανά πάσα στιγμή εκδηλώνονται και πάλι, και συνήθως όταν της δίνω το φαγητό και δεν το πλησιάζει αυτό είναι το πρώτο σημάδι για το τι πρόκειται να ακολουθήσει.
Η τροφή που της δίνω τώρα είναι η zd της hills με τις υδρολυμμενες πρωτεΐνες η οποία έχει 14,7% λιπαρά τα οποία ο Κτηνιατρος θεωρεί πολλά λόγω της χοληστερίνης, εσείς εν τελεί σε ποια ακριβώς τροφή έχετε καταλήξει ότι βοηθάει το σκυλάκι σας να απαλλαγεί από τα σύμπτωμα;;;
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
υπάρχει και gastrointestinal moderate calories και low fat ακόμα της RC.
αν δεν τρώει αυτή (ούτε με προσθήκη μιας κουταλίτσας απο την αντίστοιχη κονσέρβα; ) η sensitivity πιθανό να της φανεί ακόμα πιο άνοστη.
κάντε και μια εξέταση κοπράνων σαν αυτή που προτείνει το μέλος @TheBestBoi
και μια ερώτηση βρε παιδιά...μετά από πόσο διάστημα σας ξεκινούν στις αντιβιώσεις γιατί έχουμε κι εμείς τέτοια θέματα αλλά με λίγη υπομονή και σωστή διατροφή τα ξεπερνάμε χωρίς φάρμακα
 
  • Like
Reactions: Estranged


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Έχουμε κανει τα πάντα από εξετάσεις από κοπράνων μέχρι ακτινογραφίες, το μόνο που δεν έχουμε κάνει ακόμη είναι γαστροσκόπιση το οποίο το θεωρώ την έσχατη λύση, όλο αυτό το διάστημα η 24ωρη νηστεία πολλές φορές ήταν αναπόφευκτη καθώς δεν είχε καμία όρεξη η κοκονιτσα μου για φαγητό, όντως διορθώνει τα συμπτώματα αλλά βραχυπρόθεσμα, ανά πάσα στιγμή εκδηλώνονται και πάλι, και συνήθως όταν της δίνω το φαγητό και δεν το πλησιάζει αυτό είναι το πρώτο σημάδι για το τι πρόκειται να ακολουθήσει.
Η τροφή που της δίνω τώρα είναι η zd της hills με τις υδρολυμμενες πρωτεΐνες η οποία έχει 14,7% λιπαρά τα οποία ο Κτηνιατρος θεωρεί πολλά λόγω της χοληστερίνης, εσείς εν τελεί σε ποια ακριβώς τροφή έχετε καταλήξει ότι βοηθάει το σκυλάκι σας να απαλλαγεί από τα σύμπτωμα;;;
μπορει να ακουστω λιγο χαζουλης, αλλα... ειμαστε σιγουροι οτι δεν τρωει επειδη δεν της αρεσει απλα η συγκεκριμενη τροφη? εαν κανετε στα ψεματα οτι πατε να δωσετε μαγειρευτο κρεατακι ουτε αυτο την ενδιαφερει? η κτηνιατρος μου μου ειπε οτι ειναι επισης οκ για 5 μερουλες να βαζω λιγο λαπα μαζι με την ξηρα τροφη. γενικα και ο δικος μου ειναι λιγακι επιλεκτικος με την τροφη του, γι αυτο ρωταω. η λυση που βρηκα εγω ειναι ο λαπας για λιγες μερες, και απο κει και περα του ζεσταινω λιγο νερο στο μπρικι (το αφηνω να παει ενα τσικ πριν το βρασιμο) και ριχνω λιγο πανω απτις κροκετες του. βοηθαει στο να βγαλει η τροφη τα αρωματα, και αν γινει πιο θεμιτη.

εμενα την πρωτη φορα η royal canin sensitivity control με βοηθησε. και σε σχεση με αλλες τροφες τις συγκεκριμενης εταιριας, εχω να πω οτι τα συστατικα δεν ειναι και ΤΟΣΟ χαλια. ειναι μια πληρης διαιτα που αν μεσα σε 1 μηνα δειτε διαφορα μαζι της, μπορειτε να την κρατησετε για παντα. εχει χαμηλα λιπαρα και υδρολυμενες πρωτεινες, και προσωπικα μου μυριζει αρκετα ωραια κιολας, κατι που θεωρω σημαντικο. πιστευω θα αξιζε μια προσπαθεια τουλαχιστον, εμας μας βοηθησε. τωρα την δευτερη φορα δεν μας εκατσε καλα, αλλα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα γινοταν το ιδιο και σε αλλες περιπτωσεις.
 
  • Like
Reactions: Mpyra Kokoni


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
η οποία έχει 14,7% λιπαρά τα οποία ο Κτηνιατρος θεωρεί πολλά λόγω της χοληστερίνης
και τι αντιπροτείνει; χύμα για στειρωμένα μη λαμβάνοντας υπόψιν το γαστρεντερικό;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
υπάρχει και gastrointestinal moderate calories και low fat ακόμα της RC.
αν δεν τρώει αυτή (ούτε με προσθήκη μιας κουταλίτσας απο την αντίστοιχη κονσέρβα; ) η sensitivity πιθανό να της φανεί ακόμα πιο άνοστη.
κάντε και μια εξέταση κοπράνων σαν αυτή που προτείνει το μέλος @TheBestBoi
και μια ερώτηση βρε παιδιά...μετά από πόσο διάστημα σας ξεκινούν στις αντιβιώσεις γιατί έχουμε κι εμείς τέτοια θέματα αλλά με λίγη υπομονή και σωστή διατροφή τα ξεπερνάμε χωρίς φάρμακα
οπως ειπα και στο δικο μου νημα, εμας την αντιβιωση την ξεκιναει αμεσως, μαλλον γιατι φοβαται για γιαρδια, και αυτη το πιανει αυτο, και ειναι ειδικη για γαστρικα θεματα μονο. αν ξαναγινει στον δικο μου παντως και εγω θα επιλεξω να μην δωσω παλι αντιβιωση εαν δεν εχει οντως θεμα....
 
  • Like
Reactions: zerom0


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ο λαπάς σε μας κάνει ακριβώς το αντίθετο...μας στέλνει αδιάβαστους. Η πιο ασφαλής λύση είναι ανάμιξη με την αντίστοιχη κονέρβα (όσον αφορά την RC gastro). Σε παρατεταμένη χρήση επίσης η συγκεκριμένη άρχισε να μην είναι ανεκτή, οπότε πήγαμε σε μια υποαλλεργική με βάση το σολωμό και μέχρι στιγμής όλα καλά. Επίσης κτηνιατρική αλλά αξιοπρεπέστατη.

οπως ειπα και στο δικο μου νημα, εμας την αντιβιωση την ξεκιναει αμεσως, μαλλον γιατι φοβαται για γιαρδια, και αυτη το πιανει αυτο, και ειναι ειδικη για γαστρικα θεματα μονο. αν ξαναγινει στον δικο μου παντως και εγω θα επιλεξω να μην δωσω παλι αντιβιωση εαν δεν εχει οντως θεμα....
Βλέπω όμως ότι γενικά σε διαπιστωμένα με κολίτιδα σκυλιά, προτιμούν να δίνουν αντιβίωση. Φανταζόμουν ότι γινόταν σε παρατεταμένη εκδήλωση του προβλήματος. Τώρα βλέπω ότι γίνεται και από την πρώτη μέρα...
Επειδή έχει συζητηθεί πρόσφατα...η εξέταση κοπράνων για συγκεκριμένα παράσιτα δεν είναι η ρουτίνας αλλά λίγο πιο εξειδικευμένη
 
  • Like
Reactions: Estranged


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Βλέπω όμως ότι γενικά σε διαπιστωμένα με κολίτιδα σκυλιά, προτιμούν να δίνουν αντιβίωση. Φανταζόμουν ότι γινόταν σε παρατεταμένη εκδήλωση του προβλήματος. Τώρα βλέπω ότι γίνεται και από την πρώτη μέρα...
Επειδή έχει συζητηθεί πρόσφατα...η εξέταση κοπράνων για συγκεκριμένα παράσιτα δεν είναι η ρουτίνας αλλά λίγο πιο εξειδικευμένη
εμεις παντως που καναμε τον υπερηχο ο γιατρος που τον εκανε ειπε πως φαινοταν η κολιτιδα. η αντιβιωση τωρα μαλλον δινεται σε περιπτωση γιαρδιας η αλλων παρασιτων/βακτηριδιων/ιου. (εμενα μου ειπε να την δωσω πριν γινει ο υπερηχος). αλλα ναι πιστευω η συγκεκριμενη εξεταση κοπρανων πρεπει να γινει, και οπως ειχε πει και η βασιλικη, δεν ειναι η νορμαλ, αλλα σπεσιαλ και πρεπει να την ζητησεις πιστευω, αλλιως δεν την κανουν
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Επίσης διαβάζω για τη Hills:

Σύνθεση:
άμυλο αραβοσίτου, υδρόλυμα συκωτιού κοτόπουλου, κυτταρίνη, μέταλλα, φυτικά έλαια, ζωικά λίπη, βιταμίνες, DL-μεθειονίνη, ιχνοστοιχεία, L-τρυπτοφάνη, ταυρίνη, β-καροτίνη. Για τη φυσική διατήρηση της τροφής προστέθηκαν επίσης ανάμικτες τοκοφερόλες και κιτρικά οξέα.

Με πρώτο το άμυλο....τι να σου κάνει το υδρολυμένο από μόνο του; Ούτε βλέπω συστατικά αποκατάστασης του γαστρεντερικού και αυτά τα EPA/DHA κλπ
Οπως και στην αντίστοιχη της RC που ναι μεν μας βοήθησε αλλά τα καλαμπόκια και κάποια άλλα συστατηκά σε χρόνια χρήση δε λειτούργησαν θετικά τελικά.

Θα μου πεις την προτείνουν γιατροί...δεν ξέρω...
 


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
και τι αντιπροτείνει; χύμα για στειρωμένα μη λαμβάνοντας υπόψιν το γαστρεντερικό;
Προτείνει την royal gastrointestinal αλλά δεν αρέσει καθόλου στην κοκονιτσα μου
 


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
Ε
εμεις παντως που καναμε τον υπερηχο ο γιατρος που τον εκανε ειπε πως φαινοταν η κολιτιδα. η αντιβιωση τωρα μαλλον δινεται σε περιπτωση γιαρδιας η αλλων παρασιτων/βακτηριδιων/ιου. (εμενα μου ειπε να την δωσω πριν γινει ο υπερηχος). αλλα ναι πιστευω η συγκεκριμενη εξεταση κοπρανων πρεπει να γινει, και οπως ειχε πει και η βασιλικη, δεν ειναι η νορμαλ, αλλα σπεσιαλ και πρεπει να την ζητησεις πιστευω, αλλιως δεν την κανουν
Ευχαριστώ πολύ θα το αναφέρω στον κτηνίατρο
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Επίσης διαβάζω για τη Hills:

Σύνθεση:
άμυλο αραβοσίτου, υδρόλυμα συκωτιού κοτόπουλου, κυτταρίνη, μέταλλα, φυτικά έλαια, ζωικά λίπη, βιταμίνες, DL-μεθειονίνη, ιχνοστοιχεία, L-τρυπτοφάνη, ταυρίνη, β-καροτίνη. Για τη φυσική διατήρηση της τροφής προστέθηκαν επίσης ανάμικτες τοκοφερόλες και κιτρικά οξέα.

Με πρώτο το άμυλο....τι να σου κάνει το υδρολυμένο από μόνο του; Ούτε βλέπω συστατικά αποκατάστασης του γαστρεντερικού και αυτά τα EPA/DHA κλπ
Οπως και στην αντίστοιχη της RC που ναι μεν μας βοήθησε αλλά τα καλαμπόκια και κάποια άλλα συστατηκά σε χρόνια χρήση δε λειτούργησαν θετικά τελικά.

Θα μου πεις την προτείνουν γιατροί...δεν ξέρω...
α τοσο καλα... δεν εχει καν υδρολυμα του υπολοιπου ζωου, μονο συκωτι....
τιποτα παιδια εγω που εδινα στο αλλο μου σκυλι χιλλς για 8 χρονια εχω να πω οτι ειναι μια αηδια και μιση. περισσοτερο κακο εκανε αλλα ειχαμε βαρια προβληματα υγειας και δεν ξεραμε και την τυφλα μας. η μιση ντροπη δικη τους που βγαζουν τετοιες π@π@ριες και η μιση ντροπη δικη μας που τα αγοραζουμε.

εγω εξακολουθω να προτεινω για αυτη την περιπτωση την sensitivity control. τα συστατικα της ειναι εδω RC Sensitivity Control γνωμες. και δεν τα βλεπω και τοσο χαλια. τουλαχιστον για ενα χρονικο διαστημα ισως βοηθησει, τι να πω.

οσο για το τι προτεινουν και τι δεν προτεινουν οι γιατροι, αστο καλυτερα....
οι κτηνιατροι δεν εχουν καμια δουλεια να μιλανε για διατροφη του σκυλου.... αυτα που σπουδαζουν περι σωστης διατροφης ειναι τα απολυτως ΕΛΑΧΙΣΤΑ.... και ζουμε σε μια χωρα που αμα τολμησεις να αναφερεις την μπαρφ ας πουμε, το 90% των κτηνιατρων θα σου πει "οχι οχι μακρια, ειναι επικινδυνο, δεν υπαρχουν ερευνες οτι ειναι καλο, δινε μονο ρογιαλ και χιλλς γιατι με πληρωνουνε να τους προμοταρω"
 


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
Η πιο ασφαλής λύση είναι ανάμιξη με την αντίστοιχη κονέρβα (όσον αφορά την RC gastro). Σε παρατεταμένη χρήση επίσης η συγκεκριμένη άρχισε να μην είναι ανεκτή, οπότε πήγαμε σε μια υποαλλεργική με βάση το σολωμό και μέχρι στιγμής όλα καλά. Επίσης κτηνιατρική αλλά αξιοπρεπέστατ
Αυτό ακριβώς δοκίμασα και γώ και όντως μετά από κάποιο διάστημα δεν ήταν ανεκτή, ποια ακριβώς υποαλλεργική τροφή με σολωμό δίνετε τώρα?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Την κλασική "νοσοκομειακή" διατροφή την δοκιμάσατε;
Βραστό στήθος κοτόπουλου (σκέτο), τις πρώτες μέρες του προβλήματος σπασμένο σε πολλά μικρά γεύματα (π.χ. την 1η μέρα 1 κουταλιά της σούπας ανά 1 ώρα και μετά πιο πολύ κλπ.)
 


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
Την κλασική "νοσοκομειακή" διατροφή την δοκιμάσατε;
Βραστό στήθος κοτόπουλου (σκέτο), τις πρώτες μέρες του προβλήματος σπασμένο σε πολλά μικρά γεύματα (π.χ. την 1η μέρα 1 κουταλιά της σούπας ανά 1 ώρα και μετά πιο πολύ κλπ.)
Το είχα δοκιμάσει το καλοκαίρι που είχαν εκδηλωθεί τα πρώτα συμπτώματα της διάρροιας με αίμα και δεν βοήθησε, γενικά για χρόνια υπήρξε το αγαπημένο της, την περίοδο των συμπτωμάτων ομως το μύριζε και γύριζε το κεφάλι όποτε ήταν αρκετά ψυχοφθόρο, όταν αναφέρω τώρα στον κτηνίατρο το βραστό κοτόπουλο ή το ακόμη και το φιλέτο σολομού είναι κάθετος στο να καταναλώνει μόνο ξηρά τροφή και κονσέρβα
 
  • Sad
Reactions: TheBestBoi


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Προτείνει την royal gastrointestinal αλλά δεν αρέσει καθόλου στην κοκονιτσα μου
Θα το προτείνω και τρίτη φορά τότε...δοκίμασε να πάρεις την gastrointestinal σε κονσέρβα και ανάμιξε λίγη με την ξηρά να δεις αν θα τη φάει έτσι.

ωπ σόρυ δεν είδα τι μου έγραψες πιο κάτω, έχω πρόβλημα στο browser τώρα.
λέγεται Unica Gemma υποαλλεργική.
Οταν λες δεν ήταν ανεκτή εννοείς ότι και αυτή σας σημιούργσε πρόβλημα ή δεν την ήθελε;
 
  • Like
Reactions: Mpyra Kokoni


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
Θα το προτείνω και τρίτη φορά τότε...δοκίμασε να πάρεις την gastrointestinal σε κονσέρβα και ανάμιξε λίγη με την ξηρά να δεις αν θα τη φάει έτσι.
έτσι ακριβώς το κάναμε, δεν ανταποκρινόταν ούτε στην κονσέρβα ούτε στην κροκέτα, η κονσέρβα έμενε παρατημένη στο μπολάκι για ώρες μέχρι που στέγνωνε και ήταν για πέταμα, την έτρωγε παααααααρα πολύ δύσκολα
 


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
Θα το προτείνω και τρίτη φορά τότε...δοκίμασε να πάρεις την gastrointestinal σε κονσέρβα και ανάμιξε λίγη με την ξηρά να δεις αν θα τη φάει έτσι.

ωπ σόρυ δεν είδα τι μου έγραψες πιο κάτω, έχω πρόβλημα στο browser τώρα.
λέγεται Unica Gemma υποαλλεργική.
Οταν λες δεν ήταν ανεκτή εννοείς ότι και αυτή σας σημιούργσε πρόβλημα ή δεν την ήθελε;
Δεν της άρεσε καθόλου, με αποτέλεσμα να μενει πολλές ώρες νηστική και να κάνει (κιτρινους) εμετούς, οποτε έμενε 24ωρα χωρις φαγητό, οφείλω να παραδεχτώ ωστόσο ότι με τη gastrointestinal δεν είχε κανένα σύμπτωμα κολίτιδας, δηλαδή το θέμα ήταν μόνο το στομάχι, όποτε έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στη στομαχική ή την εντερική «ενόχληση» του σκύλου, σύμφωνα με τον κτηνίατρο η στομαχική είναι επώδυνη καθώς προκαλεί καούρα ενώ με την κολίτιδα δεν νιώθει πόνο, γι αυτό το λόγο επέλεξα να ξαναπροσπαθήσω με τη zd παρόλα τα υψηλά λιπαρά! Θα το ψάξω φυσικά με αυτή τη τροφή που αναφέρατε με το σολωμο!
Ευχαριστώ πολύ
 
  • Like
Reactions: zerom0


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Κοίτα...κι εμένα σκέτη δεν την τρώει. Αλλά λόγω προβλήματος, έκανα έρευνα ώστε να διαπιστώσω ποιό είδος κρέατος δεν τον πειράζει. Ετσι παίρνω μια μικρή ποσότητα από αυτό και το "ζυμώνω" στην ξηρά ώστε να γίνει πιο θελκτική ακριβώς γιατί έμενε νηστικός κ είχαμε τους ίδιους εμετούς.
Το κοτόπουλο τον ενοχλεί πολύ, τα συκωτάκια του όμως όχι. Τα καθαρίζω από τα λίπη πριν τα βράσω, ειδικά στο σημείο ένωσης με την καρδιά, τα βράζω και παίρνω ένα ελάχιστο κομματάκι και το λιώνω στην ξηρά. Φαντάσου σα μεγάλο ζάρι πχ κι έτσι έχω λύσει το πρόβλημά μας.
Αυτό είναι κάτι ανεκτό από τον δικό μου όμως....όπως και ο άπαχος μοσχαρίσιος κιμάς.
Αν ψάξεις θα βρεις πολλούς πονεμένους εδώ μέσα να μιλάμε για αυτό το θέμα δυσανεξίας-κολίτιδας και τις πατέντες που έχουμε κάνει κατά καιρούς.
Εχω δοκιμάσει (φρέσκα), αρνί, γαλοπούλα, κουνέλι....δεεεν απλά δεν..
Και όλα με τη λογική ανάμιξης με την ξηρά γιατί σκέτο μαγειρευτό πάλι δεν του καλοκάθεται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3