Κολίτιδα & ανορεξία


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ούτε θεωρώ πανάκεια αυτά με την υδρολυμένη πρωτείνη γιατί είναι και άλλα συστατικά που περιέχονται και μπορούν να ενοχλούν ωραιότατα
 
  • Like
Reactions: Estranged


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Δεν της άρεσε καθόλου, με αποτέλεσμα να μενει πολλές ώρες νηστική και να κάνει (κιτρινους) εμετούς, οποτε έμενε 24ωρα χωρις φαγητό, οφείλω να παραδεχτώ ωστόσο ότι με τη gastrointestinal δεν είχε κανένα σύμπτωμα κολίτιδας, δηλαδή το θέμα ήταν μόνο το στομάχι, όποτε έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στη στομαχική ή την εντερική «ενόχληση» του σκύλου, σύμφωνα με τον κτηνίατρο η στομαχική είναι επώδυνη καθώς προκαλεί καούρα ενώ με την κολίτιδα δεν νιώθει πόνο, γι αυτό το λόγο επέλεξα να ξαναπροσπαθήσω με τη zd παρόλα τα υψηλά λιπαρά! Θα το ψάξω φυσικά με αυτή τη τροφή που αναφέρατε με το σολωμο!
Ευχαριστώ πολύ
η κολιτιδα δεν ποναει σου ειπε? .....ο δικος μου εκλεγε απο τον πονο....

για εμενα παντως η καλυτερη θεραπεια ειναι η προληψη, το να βρουμε τι ειναι αυτο που προκαλει την κολιτιδα.

 


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
Κοίτα...κι εμένα σκέτη δεν την τρώει. Αλλά λόγω προβλήματος, έκανα έρευνα ώστε να διαπιστώσω ποιό είδος κρέατος δεν τον πειράζει. Ετσι παίρνω μια μικρή ποσότητα από αυτό και το "ζυμώνω" στην ξηρά ώστε να γίνει πιο θελκτική ακριβώς γιατί έμενε νηστικός κ είχαμε τους ίδιους εμετούς.
Το κοτόπουλο τον ενοχλεί πολύ, τα συκωτάκια του όμως όχι. Τα καθαρίζω από τα λίπη πριν τα βράσω, ειδικά στο σημείο ένωσης με την καρδιά, τα βράζω και παίρνω ένα ελάχιστο κομματάκι και το λιώνω στην ξηρά. Φαντάσου σα μεγάλο ζάρι πχ κι έτσι έχω λύσει το πρόβλημά μας.
Αυτό είναι κάτι ανεκτό από τον δικό μου όμως....όπως και ο άπαχος μοσχαρίσιος κιμάς.
Αν ψάξεις θα βρεις πολλούς πονεμένους εδώ μέσα να μιλάμε για αυτό το θέμα δυσανεξίας-κολίτιδας και τις πατέντες που έχουμε κάνει κατά καιρούς.
Εχω δοκιμάσει (φρέσκα), αρνί, γαλοπούλα, κουνέλι....δεεεν απλά δεν..
Και όλα με τη λογική ανάμιξης με την ξηρά γιατί σκέτο μαγειρευτό πάλι δεν του καλοκάθεται.
Συγνώμη, ισως δν έχω καταλάβει καλά! Δεν είπατε ότι καταλήξατε στην υποαλλεργική κροκέτα με σολωμο και απαλλαχτήκατε από συμπτώματα για αρκετά μεγάλο διάστημα; Αυτές τις δοκιμές με την gastrointestinal τις είχατε κάνει πιο πριν;
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ναι, τις δοκιμές τις ξεκινήσαμε με τη gastro. Στην πορεία άρχισε να μας ενοχλεί και αυτή οπότε η λύση της Unica ήρθε κι έκατσε καλά.
Ο μικρός γενικά δε μένει σε σκέτη ξηρά για καιρό, θέλει και το κάτιτις του μέσα για να φάει κανονικά. Ετσι του βάζω υλικά που διαπιστωμένα δεν τον πειράζουν κι έχουμε βρει ισορροπία.
Μπορεί να ακούγεται κουφό το να του δίνω ξηρά τροφή με βάση το σολωμό και να συμπληρώνω με συκωτάκι κότας ή μοσχαρίσιο κιμά (σε μικρή ποσότητα), όμως έτσι πια βρήκαμε γραμμή και ησυχάσαμε! Σταυρώνουμε δαχτυλάκια να μη μας κλωτσήσει κάποια στιγμή και αυτή η ξηρά και βλέπουμε
 


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
Ναι, τις δοκιμές τις ξεκινήσαμε με τη gastro. Στην πορεία άρχισε να μας ενοχλεί και αυτή οπότε η λύση της Unica ήρθε κι έκατσε καλά.
Ο μικρός γενικά δε μένει σε σκέτη ξηρά για καιρό, θέλει και το κάτιτις του μέσα για να φάει κανονικά. Ετσι του βάζω υλικά που διαπιστωμένα δεν τον πειράζουν κι έχουμε βρει ισορροπία.
Μπορεί να ακούγεται κουφό το να του δίνω ξηρά τροφή με βάση το σολωμό και να συμπληρώνω με συκωτάκι κότας ή μοσχαρίσιο κιμά (σε μικρή ποσότητα), όμως έτσι πια βρήκαμε γραμμή και ησυχάσαμε! Σταυρώνουμε δαχτυλάκια να μη μας κλωτσήσει κάποια στιγμή και αυτή η ξηρά και βλέπουμε
Θα μιλήσω με το γιατρό και θα του προτείνω τη δικη σας με το σολωμο, επίσης μια περίοδο που είχα ξεμείνει από τις υποαλλεργικές της είχα δώσει φιλετάκι φρέσκου σολωμου και δεν μου είχε κάνει κάποιο σύμπτωμα, όποτε αν την ξεκινήσω θα το συνδυάσω έτσι για κτ επιπλέον έκτος από σκέτη κροκέτα,
εύχομαι τα καλύτερα για τα παιδάκια μας, ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά
 
  • Like
Reactions: zerom0


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@Mpyra Kokoni ελπιζω να μην σε πειραζει να γραψω και εγω εδω τον πονο μου?

λοιπον ενω εδω και λιγες μερες κανω την μεταβαση απο sensitivity control στην essentials nautical living, τα κακα αμεσως καλυτερεψαν. οπως ειπα 2 απο τις 3 φορες ηταν τελεια! την τριτη ητανε πολτος. αλλα εδω και 1 μηνα με σενσιτιβιτι, 11 μερες με αντιβιωση (εχουμε αλλες 3) και επισης 11 μερες προβιοτικο, δεν ειχα δει καμια διαφορα.... διαρροιες και παλι διαρροιες... ενω τωρα με την μεταβαση τροφης, αμεσως εφτιαξε. ......η οχι????
σημερα λοιπον το πρωι ηταν νορμαλ. το μεσημερι ηταν νορμαλ αλλα μετα ξαναπηρε σταση και εβγαλε υγρο... νομιζω πως ηταν αιμα αλλα δεν ξερω στα σιγουρα. μπορει απλα να ηταν σκουρο καφε και εγω να ειδε κοκκινο. το απογευμα....... αστο καλυτερα. εκανε μια τουρτα, και μετα ξαναπηρε σταση 3 φορες, και εβγαζε 2-3 σταγονες υγρο. παλι δεν εναι σιγουρο αν ητανε αιμα. και στην απογευματινη βολτα δεν ειχε ορεξη ουτε για να φαει τις κροκετες του. παιρνω 5-6 μαζι μου για να κανουμε το κατσε και αλλες εντολες στη διαδρομη, αλλα σε αυτη τη βολτα ουτε που ηθελε να τις κοιταξει. γυρισαμε σπιτι και δεν τον ταισα. θα τον ταισω παλι αυριο το πρωι, τωρα λεω να τον αφησω λιγο. να πω επισης οτι ο πολτος εχει μια εντονη οσμη. δε ξερω εαν ειναι η αντιβιωση, το προβιοτικο, η αν προερχεται απο παρασιτο. γι αυτο λοιπον αυριο κιολας παιρνω τηλ την κτηνιατρο και κλεινω εξεταση κοπρανων, την νορμαλ συν την κοκκιδια, σπιροχετη και γιαρδια. και επισης θα τον παω μια βολτα απο κει να δω αν εχει χασει και κιλα. την αντιβιωση δεν ξερω αν θελω να συνεχισω να την δινω, μαλλον δε θα το κανω. οσο για το προβιοτικο, και γι αυτο εχω αμφιβολιες. εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερη η χρηση συμβιοτικων, οχι μονο προβιοτικου. οποτε το δικο μας δραμα συνεχιζει παιδια. και με βλεπω να χρειαστει να κανω ΠΑΛΙ αλλαγη τροφης. ΔΕΝ επιστρεφω στην ρογιαλ. την χιλλς την εχω ξεγραμμενη. @zerom0 μπορεις να μου πεις απο που παραγγελνεις την δικια σου? σκεφτομαι να κανω μια προσπαθεια και με αυτη. ειδα εχει σακουλακι 800γρ που ειναι και οικονομικο. εαν δεν πετυχει ουτε αυτο.... παω μπαρφ. τελος. εχω μπουχτησει και εχω βαρεθει με αυτη την κατασταση. αν ειναι δυνατον ενα σκυλι που 5 μηνες ηταν απολυτος νορμαλ να εχει φτασει σε σημειο να μη μπορει ουτε μια λιχουδια να φαει χωρις να πασαλειψει ολο το πεζοδρομιο με διαρροια. τον λυπαμαι και ειμαι σιγουρος οτι και γι αυτον ειναι δυσαρεστο.
καπου εδω θελω να ρωτησω και κατι. αυτους τους 5 μηνες εγω του εδινα εναν κωδικο που ειχε 34% πρωτεινη και 24% λιπος. ειναι πολυ? ητανε η μονη που του εκατσε τελεια για τοσο τεραστιο χρονικο διαστημα.
 


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
@Mpyra Kokoni ελπιζω να μην σε πειραζει να γραψω και εγω εδω τον πονο μου?

λοιπον ενω εδω και λιγες μερες κανω την μεταβαση απο sensitivity control στην essentials nautical living, τα κακα αμεσως καλυτερεψαν. οπως ειπα 2 απο τις 3 φορες ηταν τελεια! την τριτη ητανε πολτος. αλλα εδω και 1 μηνα με σενσιτιβιτι, 11 μερες με αντιβιωση (εχουμε αλλες 3) και επισης 11 μερες προβιοτικο, δεν ειχα δει καμια διαφορα.... διαρροιες και παλι διαρροιες... ενω τωρα με την μεταβαση τροφης, αμεσως εφτιαξε. ......η οχι????
σημερα λοιπον το πρωι ηταν νορμαλ. το μεσημερι ηταν νορμαλ αλλα μετα ξαναπηρε σταση και εβγαλε υγρο... νομιζω πως ηταν αιμα αλλα δεν ξερω στα σιγουρα. μπορει απλα να ηταν σκουρο καφε και εγω να ειδε κοκκινο. το απογευμα....... αστο καλυτερα. εκανε μια τουρτα, και μετα ξαναπηρε σταση 3 φορες, και εβγαζε 2-3 σταγονες υγρο. παλι δεν εναι σιγουρο αν ητανε αιμα. και στην απογευματινη βολτα δεν ειχε ορεξη ουτε για να φαει τις κροκετες του. παιρνω 5-6 μαζι μου για να κανουμε το κατσε και αλλες εντολες στη διαδρομη, αλλα σε αυτη τη βολτα ουτε που ηθελε να τις κοιταξει. γυρισαμε σπιτι και δεν τον ταισα. θα τον ταισω παλι αυριο το πρωι, τωρα λεω να τον αφησω λιγο. να πω επισης οτι ο πολτος εχει μια εντονη οσμη. δε ξερω εαν ειναι η αντιβιωση, το προβιοτικο, η αν προερχεται απο παρασιτο. γι αυτο λοιπον αυριο κιολας παιρνω τηλ την κτηνιατρο και κλεινω εξεταση κοπρανων, την νορμαλ συν την κοκκιδια, σπιροχετη και γιαρδια. και επισης θα τον παω μια βολτα απο κει να δω αν εχει χασει και κιλα. την αντιβιωση δεν ξερω αν θελω να συνεχισω να την δινω, μαλλον δε θα το κανω. οσο για το προβιοτικο, και γι αυτο εχω αμφιβολιες. εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερη η χρηση συμβιοτικων, οχι μονο προβιοτικου. οποτε το δικο μας δραμα συνεχιζει παιδια. και με βλεπω να χρειαστει να κανω ΠΑΛΙ αλλαγη τροφης. ΔΕΝ επιστρεφω στην ρογιαλ. την χιλλς την εχω ξεγραμμενη. @zerom0 μπορεις να μου πεις απο που παραγγελνεις την δικια σου? σκεφτομαι να κανω μια προσπαθεια και με αυτη. ειδα εχει σακουλακι 800γρ που ειναι και οικονομικο. εαν δεν πετυχει ουτε αυτο.... παω μπαρφ. τελος. εχω μπουχτησει και εχω βαρεθει με αυτη την κατασταση. αν ειναι δυνατον ενα σκυλι που 5 μηνες ηταν απολυτος νορμαλ να εχει φτασει σε σημειο να μη μπορει ουτε μια λιχουδια να φαει χωρις να πασαλειψει ολο το πεζοδρομιο με διαρροια. τον λυπαμαι και ειμαι σιγουρος οτι και γι αυτον ειναι δυσαρεστο.
καπου εδω θελω να ρωτησω και κατι. αυτους τους 5 μηνες εγω του εδινα εναν κωδικο που ειχε 34% πρωτεινη και 24% λιπος. ειναι πολυ? ητανε η μονη που του εκατσε τελεια για τοσο τεραστιο χρονικο διαστημα.
Υπομονή, και γώ έχω χάσει τον ύπνο μου με αυτή την κατάσταση, και μόλις τώρα την άφησα για ένα λεπτό μόνη της, άρπαξε και έφαγε δυο κομμάτια γραβιέρα από το τραπέζι όποτε ποιος ξέρει τι με περιμένει γτ δν έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο απ όταν ξεκίνησε το πρόβλημα. Εγώ πάντως έψαξα λίγο την τροφή που πρότεινε @zerom0 γτ είναι η πιο αισιόδοξη προοπτική μήπως βγάλω καμία άκρη και νομίζω πως είναι σχετικά δυσεύρετη (ηλεκτρονικά τουλάχιστον)
 
  • Sad
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
να αναφερω επισης οτι τις τελευταιες 2 μερες και ο δικος μου αρχισε να παρουσιαζει μια σχετικη ανορεξια.... οποτε βρισκομαστε σχεδον στην ιδια φαση.
 
  • Sad
Reactions: Mpyra Kokoni


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@TheBestBoi προτείνω να μη σταματήσεις την αντιβίωση αν δε συνεννοηθείς με τη γιατρό σου πρώτα.
Τώρα για την τροφή που του δίνω...ναι είναι λίγο δυσεύρετη, βασικά δεν θα την ήξερα αν δεν την έφερνε και πρότεινε η γιατρός μας.
Είναι η κλινική της σειράς, η Unica Gemma adult skin.
Επειδή και η δικιά μου RC μου πρότεινε τόσο καιρό, αυτή η εναλλακτική αποτέλεσε ευχάριστη έκπληξη, δλδ χαίρομαι που το έψαξε σε καλύτερα από της RC υλικά.
Μπορείς να πάρεις τη mini (αυτή είναι η πιο οικονομική) γενικά είναι οικονομική, πάντως το μαλτεζ να ξέρεις ότι τρώει τη medium κροκέτα.
Το ότι αφορά πρωτίστως δερματικές αλλεργίες δε σημαίνει ότι δεν καλύπτει δυσανεκτικά σκυλιά. Και μου εξηγήθηκε αυτό από τη γιατρό και σε εμάς δούλεψε.
Δεν είναι πανάκεια αυτή η τροφή για όλους απαραίτητα.

Ούτε ο σολωμός είναι απαραίτητα πανάκεια αλλά η απουσία υλικών που ενοχλούν και η ολική σύσταση που μπορεί να βοηθήσει.
Δυστυχώς βλέπω ότι μόνο ένα κατάστημα τις φέρνει από ιντερνετική έρευνα...

Υπόψιν ξαναλέω, αυτή έκατσε σε εμάς. Κάθε οργανισμός όμως είναι ιδιαίτερος. Επίσης τα συστατικά που αναγράφονται στη σελίδα είναι λάθος, μιλάει για αρνί ενώ δεν έχει.
Τα σωστά είναι εδώ:
Η digestion της σειράς έχει αρνί

Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις, ψάχνουμε όχι πολύ λιπαρές, μονοπρωτεινικές τροφές ώσπου να καταλήξουμε κάπου και αποφεύγουμε τα υψηλά ποσοστά πρωτείνης που και σε μη προβληματικούς σκύλους μπορούν να δημιουργήσουν τούρτες.
 
  • Like
Reactions: Mpyra Kokoni




Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
@TheBestBoi προτείνω να μη σταματήσεις την αντιβίωση αν δε συνεννοηθείς με τη γιατρό σου πρώτα.
Τώρα για την τροφή που του δίνω...ναι είναι λίγο δυσεύρετη, βασικά δεν θα την ήξερα αν δεν την έφερνε και πρότεινε η γιατρός μας.
Είναι η κλινική της σειράς, η Unica Gemma adult skin.
Επειδή και η δικιά μου RC μου πρότεινε τόσο καιρό, αυτή η εναλλακτική αποτέλεσε ευχάριστη έκπληξη, δλδ χαίρομαι που το έψαξε σε καλύτερα από της RC υλικά.
Μπορείς να πάρεις τη mini (αυτή είναι η πιο οικονομική) γενικά είναι οικονομική, πάντως το μαλτεζ να ξέρεις ότι τρώει τη medium κροκέτα.
Το ότι αφορά πρωτίστως δερματικές αλλεργίες δε σημαίνει ότι δεν καλύπτει δυσανεκτικά σκυλιά. Και μου εξηγήθηκε αυτό από τη γιατρό και σε εμάς δούλεψε.
Δεν είναι πανάκεια αυτή η τροφή για όλους απαραίτητα.

Ούτε ο σολωμός είναι απαραίτητα πανάκεια αλλά η απουσία υλικών που ενοχλούν και η ολική σύσταση που μπορεί να βοηθήσει.
Δυστυχώς βλέπω ότι μόνο ένα κατάστημα τις φέρνει από ιντερνετική έρευνα...

Υπόψιν ξαναλέω, αυτή έκατσε σε εμάς. Κάθε οργανισμός όμως είναι ιδιαίτερος. Επίσης τα συστατικά που αναγράφονται στη σελίδα είναι λάθος, μιλάει για αρνί ενώ δεν έχει.
Τα σωστά είναι εδώ:
Η digestion της σειράς έχει αρνί

Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις, ψάχνουμε όχι πολύ λιπαρές, μονοπρωτεινικές τροφές ώσπου να καταλήξουμε κάπου και αποφεύγουμε τα υψηλά ποσοστά πρωτείνης που και σε μη προβληματικούς σκύλους μπορούν να δημιουργήσουν τούρτες.
μπράβο στην κτηνίατρο που μπήκε στη διαδικασία να το μελετήσει τόσο διεξοδικά, ευχαριστούμε πολύ για την έρευνα
 
  • Like
Reactions: zerom0




zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
H συγκεκριμένη έχει πολλές πρωτεινικές πηγές, σχετικά ψηλό ποσοστό και μπόλικο λίπος καθώς απευθύνεται σε αυξημένες ανάγκες λόγω απαιτητικού τρόπου ζωής. Είναι λίγο τούρμπο δλδ έτσι και αλλιώς. Αυτή με τα ψάρια δε δείχνει φαινομενικά να έχει λόγο να σας ενοχλεί. Στη θέση σου θα δοκίμαζα και την optima nova με σολωμό και πατάτα. Δλδ όταν έχεις να κάνεις με ευαισθησίες, καλύτερα να πηγαίνεις με πιο λιτές συνταγές
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
H συγκεκριμένη έχει πολλές πρωτεινικές πηγές, σχετικά ψηλό ποσοστό και μπόλικο λίπος καθώς απευθύνεται σε αυξημένες ανάγκες λόγω απαιτητικού τρόπου ζωής. Είναι λίγο τούρμπο δλδ έτσι και αλλιώς. Αυτή με τα ψάρια δε δείχνει φαινομενικά να έχει λόγο να σας ενοχλεί. Στη θέση σου θα δοκίμαζα και την optima nova με σολωμό και πατάτα. Δλδ όταν έχεις να κάνεις με ευαισθησίες, καλύτερα να πηγαίνεις με πιο λιτές συνταγές
και πως εξηγηται το οτι με την πρωτη τροφη ηταν 5 μηνες καλυτερα απο ποτε...? δεν βγαζει τιποτα νοημα.... και μολις τωρα εκανε κακα πρωτη φορα μεσα στο σπιτι, φαντασου ποσο ποναει. μιλουσα στο τηλεφωνο και ηρθε διπλα μου, ετρεμε, τον χαιδεψα και πηγε παλι στο κρεβατι του, ενα λεπτο μετα ξαναρθε και ετρεμε παλι, οποτε κλεινω και παω να τον βγαλω. πριν προλαβω να βαλω το λουρι πηγε και τα εκανε στο σαλονι. εννοειται δεν τον μαλωσα αλλα το κανει πρωτη φορα και εμενα αυτο μου λεει πολλα... ποναγε τοσο πολυ και ειχε τοση αναγκη να τα κανει που δεν κρατηθηκε. τα εχω χασει πια.
 




FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Εύχομαι τα μικρά σας σύντομα να νιώσουν καλύτερα! Ξέρω ακριβώς πως νιώθετε και τι τραβάτε γιατί τα ζώ εδώ και 4 χρόνια.

Γενικά εγώ δεν θα πρότεινα σε καμία περίπτωση ρύζι λαπά σε σκύλο με κολίτιδα γιατί μπορεί να γίνει χειρότερα. Κάποιο άπαχο δοκιμασμένο κρέας βραστό ή καλύτερα ψητό με λίγο γλυκοπατάτα ή κολοκύθα θα ήταν καλύτερο. Φαίνεται να τους αρέσει και βοηθάει να σφίξουν κάπως τα κακά. Όχι ποσότητα αρχικά, ίσα ίσα μια μπουκιά χωρίς πίεση, αν δεν θέλει το αφήνεις. Επίσης, η αντιβίωση ίσως να μην είναι και ότι καλύτερο ειδικά αν επαναλαμβάνεται γιατί αποσυντονίζει το έντερο και μπορεί να προκαλέσει διάρροια.

Εμείς τρώγαμε royal hypoallergenic 3 χρόνια και κάτι και τώρα είμαστε στην διαδικασία αλλαγής καθώς δεν ήταν και τέλεια τα κακά και το ρύζι δεν μας κάθεται. Πλέον τρώει optima nova με σολωμό και πατάτα και πάει καλά. Είναι σχετικά απλές οι συνταγές της εταιρίας οπότε ίσως βοηθήσει να προσδιορίσετε τι τα πειράζει.

Απο κλινικές δίαιτες εγώ θα έβαζα στο παιχνίδι και την happy dog. Έχει ένα κωδικό hyper sensitivity με κάστανο σαν πηγή υδατάνθρακα και ορτύκι. Και τα δύο είναι ασυνήθιστα οπότε μπορεί να του κάτσει καλά. Εγώ στον δικό μου δίνω ψητά κάστανα και τα κακά του σφίγγουν κατευθείαν οπότε αν ξαναπέσω στην ανάγκη υποαλλεργικής τροφής σε αυτή θα παώ μάλλον.

Επίσης εγώ είδα τεράστια διαφορά με το λάδι κάνναβης. Εμείς είχαμε αιμορραγικά περιστατικά (εμετό και διάρροια) ανά δίμηνο σχεδόν και εδώ και 1,5 χρόνο που του δίνω είχα μόνο ένα :eek: και αυτό απο λάθος δικό μας καθώς έφαγε κάτι που δεν έπρεπε. Έχει αντιφλεγμονώδη δράση και επίσης βοηθάει στον πόνο και την όρεξη. Αν το σκέφτεστε, να επιλέξετε κάποιο για ανθρώπινη χρήση καθώς έχουν άλλες προδιαγραφές και είναι εύκολο να καθοριστεί η δόση ανάλογα με τα κιλά
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Εγώ δίνω γαλοπούλα ΨΗΤΗ, όχι βραστή, μπούτι αν και είναι πιο λιπαρό - γιατί το στήθος σπάνια το πλησιάζει, και πατάτα βραστή για τις πρώτες μέρες της κολίτιδας.

Γλυκοπατάτα κ κολοκύθα πιο μετά. Η πατάτα φαίνεται καλύτερη στην κακή φάση της κολίτιδας. Επίσης μετά τις πρώτες μέρες, μια ιδέα ρίγανη (κάνει καλό στο στομάχι).

Την κολίτιδα την κάνει χειρότερα το λίπος. Όχι απλά χειρότερα δλδ, καταστροφή ολόκληρη. ΠΟΤΕ πέτσες πουλερικών οπότε. Όχι βράσιμο στα πουλερικά για να μην "κρατηθεί" το λίπος από τις πέτσες. Ψήσιμο, για να πέσει όσο πιο πολύ λίπος γίνεται και μετά βγάζουμε τις πέτσες.

Το ρυζί τα κάνει χειρότερα (αέρια), το κοτόπουλο τα κάνει χειρότερα (λίπος, κακή ποιότητα κρέατος, δυσανεξίες) (βλ.εδώ).

Η πολλή αντιβίωση διαλύει το γαστρεντερικό σύστημα και επιδεινώνει τα χρόνια προβλήματα, αν κ στα πολύ άσχημα είναι προφανέστατα αναπόφευκτη. Αν δεν είναι πολύ άσχημα όμως, προτιμότερη είναι η συντηρητική αντιμετώπιση, μέσω διατροφής δλδ.

Επίσης η επιβεβλημένη αφαγία είναι ότι χειρότερο για ένα γαστρεντερικό που έχει ήδη σοβαρή φλεγμονή. Άλλωστε σε αυτή την κατάσταση όπως βλέπουμε, δεν τρώνε για κάποιο διάστημα από μόνα τους. Όταν έρθει η ώρα κ θέλουν να φάνε, μην τους το στερήσετε.

Με τις ξηρές και τις κονσέρβες σταμάτησα τα πειράματα εδώ κ πολλά χρόνια, οπότε δε μπορώ να βοηθήσω.

Έχω σκυλί με πολύ ευαίσθητο γαστρεντερικό που έκανε άπειρες κολίτιδες και πήρε έναν τόνο αντιβιώσεις μέχρι να καταλήξω στη σωστή μαγειρευτή διατροφή για αυτόν. Τα παραπάνω είναι αποτέλεσμα μιας μεγάλης διαδικασίας, ετών, για να το αντιμετωπίσουμε μόνιμα, κι όχι δλδ να υποφέρει το σκυλί κυριολεκτικά κάθε τρεις κ λίγο και να τρέχουμε να τον μπουκώνω με αντιβιώσεις που αντιμετώπιζαν το σύμπτωμα αλλά προξενούσαν μακροχρόνια ζημιά από κάτω.
 
  • Like
Reactions: Noa and zerom0


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Επειδη εχουμε και εμεις θεμα με αιμα στα κακα κλπ οχι εμετούς και πολλες φορες οχι και διάρροιες νερο αλλα λιγο σχηματισμενα με βλέννα που πολλές φόρες ειναι και πορτοκαλοκοκκινη χωρις να μπορω να καταλαβω αν ειναι αιμα,τις τελευταίες μέρες παει καλύτερα με την Brit care gastro που απο οσες gasto έψαξα μου άρεσαν καλύτερα τα συστατικά της. Βαζω μεσα βεβαια και μια κουταλια κατσικισιο γιαουρτι.
Το θεμα ειναι παρα πολυ μεγάλο και κανένας κτηνίατρος δεν σου δινει σαφή απάντηση με μπουσουλα πάνε και αυτοί άλλαξε αυτη την τροφή πάρε αυτη την αντιβίωση κλπ κλπ. Αντιβίωσεις οι οποιες στον δικό μου διελυσαν την χλωριδα του εντερου.
Εγω σκέφτηκα ακόμη και την κολονοσκοπηση για να δουμε ακριβως τι γινεται αλλα εκτος οτι στην πολη μου δεν κανει κανεις απο οτι εψαξα γενικα στην Ελλαδα λιγοι τη κάνουν με την κυρια Σταθοπουλου στην Αθηνα να θεωρειτε απο τις καλυτερες .Αλλα παμε σε μεγαλη διαδικασια βαρυ ''χειρουργειο'' στην ουσία που πάλι έχει μεγάλη ταλαιπωρία για τον σκύλο .
Τιποτα παιδια βασανο καθομαι στο δρομο και ψαχνω τα κακα του μπας και εχει αιμα και αντε να τα κανει πουθενα απομερα αλλα να κανει σε κανενα παρτερι στο κεντρο της πολης μου και εγω ψαχνω με κοιτανε και παραξενα οχι που με πολυ ενδιαφέρει αλλα η κατασταστη ειναι λιγο cringe. Yγεια να έχουν τα σκυλάκια μας ,οσο περνάνε τα χρονιά αγχωνόμαστε ακόμη περισσοτερο.
Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και ειδα το πρωτο μου θεμα που ο Ακιτακος μου ηταν ακομη κουταβι και τωρα κλεισαμε τα 8 . Πως περνάνε ετσι τα ρημάδια
 
Last edited:


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Εγώ δίνω γαλοπούλα ΨΗΤΗ, όχι βραστή, μπούτι αν και είναι πιο λιπαρό - γιατί το στήθος σπάνια το πλησιάζει, και πατάτα βραστή για τις πρώτες μέρες της κολίτιδας.

Γλυκοπατάτα κ κολοκύθα πιο μετά. Η πατάτα φαίνεται καλύτερη στην κακή φάση της κολίτιδας.

Την κολίτιδα την κάνει χειρότερα το λίπος. Όχι απλά χειρότερα δλδ, καταστροφή ολόκληρη. ΠΟΤΕ πέτσες πουλερικών οπότε. Όχι βράσιμο στα πουλερικά για να μην "κρατηθεί" το λίπος από τις πέτσες. Ψήσιμο, για να πέσει όσο πιο πολύ λίπος γίνεται και μετά βγάζουμε τις πέτσες.

Το ρυζί τα κάνει χειρότερα (αέρια), το κοτόπουλο τα κάνει χειρότερα (λίπος, κακή ποιότητα κρέατος, δυσανεξίες) (βλ.εδώ).

Η πολλή αντιβίωση διαλύει το γαστρεντερικό σύστημα και επιδεινώνει τα χρόνια προβλήματα, αν κ στα πολύ άσχημα είναι προφανέστατα αναπόφευκτη. Αν δεν είναι πολύ άσχημα όμως, προτιμότερη είναι η συντηρητική αντιμετώπιση, μέσω διατροφής δλδ.

Επίσης η επιβεβλημένη αφαγία είναι ότι χειρότερο για ένα γαστρεντερικό που έχει ήδη σοβαρή φλεγμονή. Άλλωστε σε αυτή την κατάσταση όπως βλέπουμε, δεν τρώνε για κάποιο διάστημα από μόνα τους. Όταν έρθει η ώρα κ θέλουν να φάνε, μην τους το στερήσετε.

Με τις ξηρές και τις κονσέρβες σταμάτησα τα πειράματα εδώ κ πολλά χρόνια, οπότε δε μπορώ να βοηθήσω.

Έχω σκυλί με πολύ ευαίσθητο γαστρεντερικό που έκανε άπειρες κολίτιδες και πήρε έναν τόνο αντιβιώσεις μέχρι να καταλήξω στη σωστή μαγειρευτή διατροφή για αυτόν. Τα παραπάνω είναι αποτέλεσμα μιας μεγάλης διαδικασίας, ετών, για να το αντιμετωπίσουμε μόνιμα, κι όχι δλδ να υποφέρει το σκυλί κυριολεκτικά κάθε τρεις κ λίγο και να τρέχουμε να τον μπουκώνω με αντιβιώσεις που αντιμετώπιζαν το σύμπτωμα αλλά προξενούσαν μακροχρόνια ζημιά από κάτω.
με την μαγειρευτη διατροφη πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι παιρνει οτι χρειαζεται? εγω για παραδειγμα ξερω οτι οι πατατες ειναι οτι χειροτερο. πως θα ξερω οτι παιρνει ολα τα θρεπτικα στοιχεια εαν τρωει μονο ψητη γαλοπουλα και πατατα? με τα λαχανικα τι γινεται? με τα φρουτα? με τις βιταμινες? με το ασβεστιο?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Επειδη εχουμε και εμεις θεμα με αιμα στα κακα κλπ οχι εμετούς και πολλες φορες οχι και διάρροιες νερο αλλα λιγο σχηματισμενα με βλέννα που πολλές φόρες ειναι και πορτοκαλοκοκκινη χωριςνα μπορω να καταλαβω αν ειναι αιμα,τις τελευταίες μέρες παει καλύτερα με την Brit care gastro που απο οσες gasto έψαξα μου άρεσαν καλύτερα τα συστατικά της. Βαζω μεσα βεβαια και μια κουταλια κατσικισιο γιαουρτι. Το θεμα ειναι παρα πολυ μεγάλο και κανένας κτηνίατρος δεν σου δινει σαφή απάντηση με μπουσουλα πάνε και αυτοί άλλαξε αυτη την τροφή πάρε αυτη την αντιβίωση κλπ κλπ. Εγω σκέφτηκα ακόμη και την κολονοσκοπηση για να δουμε ακριβως τι γινεται αλλα εκτος οτι στην πολη μου δεν κανει κανεις απο οτι εψαξα γενικα στην Ελλαδα λιγοι τη κάνουν με την κυρια Σταθοπουλου στην Αθηνα να θεωρειτε απο τις καλυτερες .Αλλα παμε σε μεγαλη διαδικασια βαρυ ''χειρουργειο'' στην ουσία που πάλι έχει μεγάλη ταλαιπωριο για τον σκύλο . Τιποτα παιδια βασανο καθομαι στο δρομο και ψαχνω τα κακα του μπας και εχει αιμα και αντε να τα κανει πουθενα απομερα αλλα να κανει σε κανενα παρτερι στο κεντρο της πολης μου και εγω ψαχνω με κοιτανε και παραξενα οχι που με πολυ ενδιαφέρει αλλα η κατασταστη ειναι λιγο cringe. Yγεια να έχουν τα σκυλάκια μας γιατι λογικά ειναι οτι οσο περνάνε τα χρονιά αγχωνόμαστε ακόμη περισσοτερο.
εγω προς το παρων ειμαι αναμεσα στην brit hypoallergenic, στην unica gemma, στην optima nova και στην brit gastro τωρα που την ανεφερες.... τι να διαλεξω? νιωθω οτι δεν υπαρχουν καιροι για πειραματα.... θελω μια αμεση λυση για να μην χασει και βαρος το σκυλι...
 
  • Like
Reactions: Mpyra Kokoni


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3