Κορωνοιος και κατοικίδια




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ανακοίνωση του Πανελλήνιου Κτηνιατρικού Συλλόγου

Στην προσπάθειά μας να εμπλουτίσουμε όσο το δυνατό περισσότερο τα επιστημονικά στοιχεία που έχουμε και την πληροφόρηση όλων μας, δημοσιεύουμε τα παρακάτω στοιχεία σχετικά με τον σκύλο που είχε μολυνθεί από τον SARS-COV-2 στο Χονγκ Κονγκ.

Η 60χρονη ιδιοκτήτρια του σκύλου, επιβεβαιωμένο κρούσμα, εισήλθε στο νοσοκομείο στις 25 Φεβρουαρίου 2020 και εξήλθε του νοσοκομείου στις 8 Μαρτίου 2020. Ο σκύλος μπήκε στις 26 Φεβρουαρίου 2020.

Δείγματα από μύτη, στόμα και κόπρανα πάρθηκαν στις 28 Φεβρουαρίου, 2 Μαρτίου, 5 Μαρτίου, 9 Μαρτίου, 12 Μαρτίου, 13 Μαρτίου 2020 και έγινε RT-PCR (ανίχνευση γενετικού υλικού του ιού).

Στις 28 Φεβρουαρίου βγήκαν ασθενώς θετικά τα δείγματα από μύτη και στόμα.
Στις 2, 5 και 9 Μαρτίου βγήκε ασθενώς θετικό μόνο το δείγμα από μύτη.
Στις 12 και 13 Μαρτίου βγήκαν όλα τα δείγματα αρνητικά.


Παράλληλα, πραγματοποιήθηκε δοκιμή VNT: Τεστ εξουδετέρωσης του ιού με τον ορό του ζώου ώστε να φανεί αν το ζώο έχει αναπτύξει αντισώματα κατά του ιού. Η δοκιμή βγήκε αρνητική στις 12 Μαρτίου.
Ο συνδυασμός των Αρνητικών RT-PCR αποτελεσμάτων (δεν υπάρχει γενετικό υλικό του ιού πλέον), των Αρνητικών VNT αποτελεσμάτων (το ζώο δεν ανέπτυξε καν αντισώματα για τον ιό) και της Απουσίας οποιουδήποτε κλινικού συμπτώματος στο ζώο οδήγησε στο τερματισμό της καραντίνας στις 13 Μαρτίου.

Ως εκ τούτου και μόνο η ανάγνωση των δεδομένων οδηγεί στο απλό συμπέρασμα ότι το υπερήλικο ζώο προφανώς και δεν άντεξε το stress στο οποίο υποβλήθηκε αναγκαστικά με την καραντίνα και τις απανωτές δειγματοληψίες. Θα ήταν τουλάχιστον αντιεπιστημονικό το να βγάλει κανείς συμπέρασμα ότι ο θάνατος του ζώου οφείλεται στον SAR - COV-2.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Μόλις μπήκαμε όλοι μέσα γιατί απ' τις 8 το βράδυ μέχρι τις 5 το πρωί απαγορεύεται η κυκλοφορία.
Σύνορα κλείσανε, σχολεία - πανεπιστήμια επίσης, σε άτομα 65 + απαγορεύεται να βγουν από τα σπίτια τους, εστιατόρια, καφετέριες, ξενοδοχεία κλείνουν σιγά σιγά ένας ένας και τους επιτρέπεται να δουλεύουν μέχρι τις 5, κλείσαμε κι εμείς μιας και το 80% των πελατών μας είναι ΧΟΡΕΚΑ, από σήμερα καθόμαστε σπίτια μας σε stand-by αν παραγγείλει κάποια αντιπρόσωπος κάτι...
Αναμένεται να κοπεί και η συγκοινωνία, επίσης αν χειροτερέψουν τα πράγματα βλέπω να γινόμαστε Ιταλία να μην μπορούμε να βγούμε και καθόλου έξω.

Οσον αφορά τα κρούσματα δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, μέχρι στιγμής 89 κρούσματα, εκ των οποίων 4 σοβαρά, 0 νεκροί.

Ο αδερφός μου είναι Θεσσαλονίκη και μου λέει πως τα πράγματα εκεί είναι χαλλλλλαρά;
Θα σου πω πώς το ζω αυτές τις μέρες εγώ, θεωρητικά έγκλειστος, μια και δεν δουλεύω ούτε από το σπίτι, ο τομέας μας (τουριστικός) ήταν από τους πρώτους που επλήγησαν. Από τις 2 καθημερινές μας βόλτες, στην απογευματινή συναντάμε ελάχιστο κόσμο έξω. Στην πρωινή, 07.30-08.00, βλέπουμε αρκετό κόσμο, σε τράπεζες, σούπερ-μάρκετ κλπ, αλλά αυτό νομίζω πάνω-κάτω ισχύει παντού. Πολλοί ακολουθούν το μότο μένουμε σπίτι, έχω συναντήσει όμως και ανθρώπους της νοοτροπίας ¨αν είναι να σε βρει θα σε βρει¨ και ¨ούτως ή άλλως θα το περάσουμε όλοι¨. Ας το αφήσω εδώ όμως χωρίς άλλα σχόλια.

Να μεταφέρω κλείνοντας κάτι ενδιαφέρον που διάβασα χτες στο άρθρο ενός εκπαιδευτή και αφορά κυρίως σκύλους με άγχος αποχωρισμού. Καλό είναι αυτή την περίοδο και μέχρι να επιστρέψει η κανονικότητα, να μην περνάμε όλη την μέρα με τον σκύλο μας στο σπίτι και να τον αφήνουμε μόνο του κάποιες ώρες σε άλλο χώρο, ούτως ώστε όταν με το καλό γυρίσουμε στους παλιούς μας ρυθμούς η μετάβαση και για τον σκύλο μας να είναι ομαλή.

Υπομονή λοιπόν, να είστε όλοι καλά!

IMG_8141.JPG
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δύσκολες στιγμές πραγματικά. Το μόνο μου άγχος είναι η δουλειά, και πώς θα βγούμε από όλο αυτό. Το καλό είναι ότι έρχεται το καλοκαίρι, ίσως βρούμε κάποια άκρη.

Οσο για το άγχος αποχωρισμού:



:giggle: Τώρα που είμαι σπίτι συνέχεια δεν τον αφήνω με τίποτα! :ROFLMAO:
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Να μεταφέρω κλείνοντας κάτι ενδιαφέρον που διάβασα χτες στο άρθρο ενός εκπαιδευτή και αφορά κυρίως σκύλους με άγχος αποχωρισμού. Καλό είναι αυτή την περίοδο και μέχρι να επιστρέψει η κανονικότητα, να μην περνάμε όλη την μέρα με τον σκύλο μας στο σπίτι και να τον αφήνουμε μόνο του κάποιες ώρες σε άλλο χώρο, ούτως ώστε όταν με το καλό γυρίσουμε στους παλιούς μας ρυθμούς η μετάβαση και για τον σκύλο μας να είναι ομαλή.

Υπομονή λοιπόν, να είστε όλοι καλά!

View attachment 72542
Συμφωνώ απόλυτα. Η ανησυχία μου με την Άμπυ αυτή είναι. Κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα προσπαθώ να την αφήνω και να πηγαίνω σε ένα πάρκο εδώ κοντά και κάθομαι και κοιτάω τα δέντρα.
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


Nala#thepug

Member
31 Ιουλίου 2019
5
8
42
Πριν μια ώρα περίπου μίλησε στην τηλεόραση η πρόεδρος του κτηνιατρικού συλλόγου Ελλάδος και είπε επίσημα πως πως τα κατοικίδια δεν νοσούν από τον ιό αλλά και δεν τον μεταφέρουν στον άνθρωπο.
 




Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Θα σου πω πώς το ζω αυτές τις μέρες εγώ, θεωρητικά έγκλειστος, μια και δεν δουλεύω ούτε από το σπίτι, ο τομέας μας (τουριστικός) ήταν από τους πρώτους που επλήγησαν. Από τις 2 καθημερινές μας βόλτες, στην απογευματινή συναντάμε ελάχιστο κόσμο έξω. Στην πρωινή, 07.30-08.00, βλέπουμε αρκετό κόσμο, σε τράπεζες, σούπερ-μάρκετ κλπ, αλλά αυτό νομίζω πάνω-κάτω ισχύει παντού. Πολλοί ακολουθούν το μότο μένουμε σπίτι, έχω συναντήσει όμως και ανθρώπους της νοοτροπίας ¨αν είναι να σε βρει θα σε βρει¨ και ¨ούτως ή άλλως θα το περάσουμε όλοι¨. Ας το αφήσω εδώ όμως χωρίς άλλα σχόλια.

Να μεταφέρω κλείνοντας κάτι ενδιαφέρον που διάβασα χτες στο άρθρο ενός εκπαιδευτή και αφορά κυρίως σκύλους με άγχος αποχωρισμού. Καλό είναι αυτή την περίοδο και μέχρι να επιστρέψει η κανονικότητα, να μην περνάμε όλη την μέρα με τον σκύλο μας στο σπίτι και να τον αφήνουμε μόνο του κάποιες ώρες σε άλλο χώρο, ούτως ώστε όταν με το καλό γυρίσουμε στους παλιούς μας ρυθμούς η μετάβαση και για τον σκύλο μας να είναι ομαλή.

Υπομονή λοιπόν, να είστε όλοι καλά!

View attachment 72542
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Καλησπέρα σε όλους.
Τις προάλλες μίλησε μια κτηνίατρος στον Χατζηνικολαου για το συγκεκριμένο θέμα.
Κορωνοϊοι προσβάλλουν τους σκύλους, αλλά είναι διαφορετικοί από αυτούς που προσβάλλουν τους ανθρώπους. Στο συγκεκριμένο σκυλάκι πήραν δείγμα από τη μύτη του και το τρίχωμά του και βρέθηκε θετικός όχι γιατί νοσουσε από τον ιό, αλλά επειδή ζούσε στον ίδιο χώρο με την αφεντικινα του που είχε προσβληθεί από τον ιό. Οποιαδήποτε επιφάνεια και αν εξεταζαμε στο ιδιο σπίτι θα είχε πάνω της τον ιό.

Χθες διάβασα πως το σκυλάκι πέθανε.
Η ιδιοκτήτρια (σύμφωνα με τα δημοσιεύματα) δεν ήθελε να γίνει νεκροψία. Ήταν 17 ετών.
Το σκυλάκι όλο αυτό το διάστημα ήταν σε καραντίνα και αποδεσμεύτηκε όταν και σε 2 τεστ που υποβλήθηκε, βγήκε αρνητικό.
Από πουθενά δεν προκύπτει πως η αιτία του θανάτου ήταν ο ιός.

Θεωρώ πως αν υπήρχε οποιαδήποτε υποψία πως ο ιός προσβάλλει σκύλους, ολο και κάποιο περιστατικό θα είχε δημοσιευθεί.

Καλή δύναμη σε ολους
Σωστα. Ο κτηνιατρος μου ειπε, οτι εφυγε απο γερατια.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Θα σου πω πώς το ζω αυτές τις μέρες εγώ, θεωρητικά έγκλειστος, μια και δεν δουλεύω ούτε από το σπίτι, ο τομέας μας (τουριστικός) ήταν από τους πρώτους που επλήγησαν. Από τις 2 καθημερινές μας βόλτες, στην απογευματινή συναντάμε ελάχιστο κόσμο έξω. Στην πρωινή, 07.30-08.00, βλέπουμε αρκετό κόσμο, σε τράπεζες, σούπερ-μάρκετ κλπ, αλλά αυτό νομίζω πάνω-κάτω ισχύει παντού. Πολλοί ακολουθούν το μότο μένουμε σπίτι, έχω συναντήσει όμως και ανθρώπους της νοοτροπίας ¨αν είναι να σε βρει θα σε βρει¨ και ¨ούτως ή άλλως θα το περάσουμε όλοι¨. Ας το αφήσω εδώ όμως χωρίς άλλα σχόλια.

Να μεταφέρω κλείνοντας κάτι ενδιαφέρον που διάβασα χτες στο άρθρο ενός εκπαιδευτή και αφορά κυρίως σκύλους με άγχος αποχωρισμού. Καλό είναι αυτή την περίοδο και μέχρι να επιστρέψει η κανονικότητα, να μην περνάμε όλη την μέρα με τον σκύλο μας στο σπίτι και να τον αφήνουμε μόνο του κάποιες ώρες σε άλλο χώρο, ούτως ώστε όταν με το καλό γυρίσουμε στους παλιούς μας ρυθμούς η μετάβαση και για τον σκύλο μας να είναι ομαλή.

Υπομονή λοιπόν, να είστε όλοι καλά!

View attachment 72542
Μετακινηση 6Α: αναγκη να απομακρυνθω απο το ζωο μου για να μην παθουμε κακο μετα

Το σκεφτηκα κι εγω, αλλα ποτε αλλοτε θα βρουμε την ευκαιρια να ειμαστε αγκαλια ολη μερα (εγω δουλευω σπιτι, αλλα με τον Αρη διπλα στον καναπε); Μα ειναι τοοοοσο ωραια. Το διαλλειμα απο τη δουλεια ειναι παιχνιδι με το σκυλο. Ειναι το μονο υπεροχο πραμα μ αυτη την κλεισουρα!
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Μετακινηση 6Α: αναγκη να απομακρυνθω απο το ζωο μου για να μην παθουμε κακο μετα

Το σκεφτηκα κι εγω, αλλα ποτε αλλοτε θα βρουμε την ευκαιρια να ειμαστε αγκαλια ολη μερα (εγω δουλευω σπιτι, αλλα με τον Αρη διπλα στον καναπε); Μα ειναι τοοοοσο ωραια. Το διαλλειμα απο τη δουλεια ειναι παιχνιδι με το σκυλο. Ειναι το μονο υπεροχο πραμα μ αυτη την κλεισουρα!
Πολύ σωστά αυτό με το άγχος αποχωρισμού είναι σοβαρό θέμα. Ακόμα και εκπαιδευμένα σκυλιά θα καλό μάθουν και θα θέλουν ξανά περίοδο προσαρμογής.
Μόλις είδα στο mega μια διαφήμιση του in.gr για άρθρο σχετικά με τον ιό, και στο τέλος είπε ότι γράφει πως να προστατέψουμε τα κατοικιδια μας. Σπέρνουν το τρόμο άδικα γισ να πουλήσουν... Ντροπή μεγάλη. Σηκώνει καταγγελία αυτό. Δυστυχώς ήταν στο τέλος η διαφήμισή και δε είχα δωσει σημασία πριν. Θα το βρω και θα στείλω διαμαρτυρία. Έλεος πια με τους άσχετους
 






ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Σχετικά με την γάτα στο Βέλγιο.

Ο καθηγητής Μικροβιολογίας και Λοιμωδών Νοσημάτων στο Τμήμα Κτηνιατρικής του ΑΠΘ, Σπύρος Κρήτας, μιλώντας στο makthes.gr δηλώνει πως δεν αλλάζει τίποτα από όσα γνωρίζαμε μέχρι στιγμής για τον κορονοϊό και τα κατοικίδια, καθώς θα πρέπει να αποδειχθεί ότι η γάτα προσβλήθηκε, μέσω ορολογικών δοκιμών για να φανεί αν ανέπτυξε αντισώματα.

«Πράγματι ανιχνεύθηκε ο ιός στη γάτα μιας ασθενούς που βρισκόταν σε καραντίνα για Covid-19. Η γάτα παρουσίασε μη ειδικά εντερικά προβλήματα (εμετό και διάρροια), και η εξέταση PCR έδειξε ότι ήταν θετική για το SARS-CoV2» σημειώνει ο κ. Κρήτας, αναφέροντας πως είχε άμεση και έγκυρη πληροφόρηση για το περιστατικό, από συνάδελφο και συνεργάτη του στο Εργαστηρίου Ιολογίας της Κτηνιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Γάνδης Βελγίου. «Ωστόσο επειδή αφενός η δειγματοληψία έγινε από την ίδια την ιδιοκτήτρια της μέσα στην καραντίνα - και όχι από κάποιο ειδικό- και αφετέρου η εξέταση έγινε με μη επίσημα εγκεκριμένη τεχνική PCR, οι Βέλγοι επιστήμονες δεν έχουν πειστεί ακόμη ότι η γάτα ήταν πράγματι θετική. Μια επιμόλυνση των δειγμάτων από ιό που φέρει η ιδιοκτήτριά της θα ήταν εύκολο να γίνει» τονίζει ο καθηγητής του ΑΠΘ.

Πηγή Εφημερίδα Μακεδονία
 
  • Like
Reactions: noni_papa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Δε ξερω αν εχετε προσεξει γυρω σας.... τα πετσοπ και ο "παπ@ρ@ς κουταβακια" απο τα βορεια ξεπουλανε ....εχω δει 3 φρεσκα τις τελευταιες μέρες απο τις παραπανω πηγες.

ΟΙ φιλοζωικες παλι ειναι και πιο προσεκτικες και καλα κανουν και επιπλεον περιοριζονται απο τα μετρα με τις μετακινησεις και την αποφυγη κοσμου, γιατι δε στελνουν ψυχες με το φορτηγο σαν να ειναι κουτες στο πρωτο τυχοντα.

Να δουμε ποσες εγκαταλειψεις θα εχουμε ιουλιο-αυγουστο...
 
  • Wow
Reactions: noni_papa




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Σκεφτόμουν αυτές τις μέρες τι θα γινόταν σε περίπτωση που οι σκύλοι μπορούσαν να νοσήσουν...
Πανικός! Εδώ υπο φυσιολογικές συνθήκες μεγάλο μέρος της κοινωνίας μας βλέπουν ζώο και νομίζουν ότι θα πάθουν πανούκλα στα 50 μέτρα, φαντάσου να τους το επιβεβαίωνε ένας γιατρός που εμπιστεύονται...
Τα πρώτα θύματα όπως πάντα θα ήταν τα αδέσποτα...σε πρώτη φάση θα πήγαινε η φόλα σύννεφο, για να φύγουν τα χοντρά...μετά θα μάζευαν τα ψιλά που θα είχαν απομείνει ζωντανά και θα πήγαιναν για ευθανασία και κάψιμο.....υποδομές για να τα συγκεντρώσουν δεν υπαρχούν, αλλά και να υπήρχαν, ποιός θα αναλάμβανε την φροντίδα τους με τον κίνδυνο μετάδοσης του ιού; Ακόμα και αν το ήθελε κάποιος δεν θα του το επέτρεπαν.
Πάμε τώρα στα δεσποζόμενα, εκεί να δείς πανηγύρια...Πλήρης απαγόρευση κυκλοφορίας για τους σκύλους, κράτα το μέσα στο σπίτι σου! Δεν μπορείς; Ειδοποίησε μας τότε να έρθουμε να το πάρουμε, θα το πάμε εκεί που πήγαμε τα αδεσποτάκια.....Θα είναι μια χαρά μη φοβάσαι βρε....
Και αν γινόταν υποχρεωτικό να παραδώσεις τον σκύλο σου για λόγους δημόσιας υγείας;;; Οι πρώτοι που θα έπαιρναν δρόμο θα ήταν οι σκύλοι των "υπεύθυνων" ιδιοκτητών...τι τσάμπα το έβαλαν το τσιπάκι στο ζώο τους σαν καλοί νομοταγείς πολίτες;;; Μετά βέβαια θα ακολουθούσε το παιχνίδι της γάτας και του ποντικού με την μεγάλη μερίδα που τα έχει χωρίς τσιπάκι. Ούτε και εκεί θα δυσκολεύονταν, ειδικά στις πόλεις όπου οι έντρομοι γείτονες το πρώτο πράγμα που θα έκαναν είναι να σε δώσουν...
Όχι και πολύ ευχάριστες σκέψεις...
Είμαι κάπου off;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
dog-killed.PNG

@Hammer δεν είσαι off.

Στις αρχές Σεπτεμβρίου του 1939 οι πολίτες του Λονδίνου ξεκίνησαν να θανατώνουν τα κατοικίδια ζώα τους. Κατά τη διάρκεια των πρώτων τεσσάρων ημερών του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου, θανατώθηκαν πάνω από 400.000 σκύλοι και γάτες – περίπου το 26% των κατοικίδιων ζώων του Λονδίνου, αριθμός έξι φορές μεγαλύτερος από τον αριθμό των θανάτων ανθρώπων στο Ηνωμένο Βασίλειο από τους βομβαρδισμούς των Ναζί κατά τη διάρκεια ολόκληρου του πολέμου. Ήταν ένα ήρεμο και ομαλό «μακελειό»…

Ολόκληρο το άρθρο εδώ

ΠΗΓΕΣ:

Hilda Kean “The Great Cat and Dog Massacre: The Real Story of World War Two’s Unknown Tragedy”, University of Chicago Press, 2017.

Colin Dickey, The Pets’ War: On Hilda Kean’s “The Great Cat and Dog Massacre”, LARB, April 2017.

Elenea Passarello, Keep Calm and Kiss the Cat Goodbye: Mass Pet Euthanization Before the Blitz, New York Times, April 17.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν γνώριζα την ιστορία και θα ήθελα να ευχαριστήσω τον @canis και τον @Hammer που την "ξέθαψαν".
Παντως εν μέρει μπορώ να καταλάβω τους λόγους που τους ώθησαν σε μια τέτοια απόφαση. Ξέρετε δεν ειναι μόνο η τροφή και το πως θα επιβιώσεις, αλλά και η σκέψη του βάρβαρου χαμού του αγαπημένου σου σκύλου ή γάτας όταν βλέπεις το τέλος να έρχεται.
Εύχομαι κανένας μας να μην φτάσει σε αυτό το σημείο.