Κουτάβι Γ. Ποιμενικού: Ανάπτυξη ανά μήνα




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Σε θεωρητικό επίπεδο θα φτάσει τα 28-29 κιλά (αν μιλάμε για αρσενικό είναι ΠΟΛΥ μικρόσωμο)

Εκτός και αν οι γραμμές του είναι τέτοιες όπου η ανάπτυξη καθυστερεί πολύ περισσότερο από το μέσο όρο, πράγμα λίγο σπάνιο.
 


PANTELHS

Active Member
19 Ιανουαρίου 2011
41
0
ειναΙ πολυ μεγαλοσωμο αλλα και πολυ αδηνατο..ξερετε κανεναν καλο εκτροφεα να τονπαω να των δει?μενω νεα ιωνια αθηνας...
 


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
εμενα ειναι 4 μηνων 18 κιλα....κ απο εναν φιλο μου 5μιση μηνων 26 κιλα αν τηυμαμαι καλα..αλλα απο μοκροσ ηταν πολυ ανεπτυγμενος
 






PANTELHS

Active Member
19 Ιανουαρίου 2011
41
0
ειναι φθσιολογικο σε 2 βδομαδες απο 26 κιλα 31?παει καλα και εχει μειωσει τους εμετους αλλα!!!ρυζι κοτοπουλο το ξερναει οτι σπιτικο φαγιτο και να τ δωσεις ελαφρι το κανει εμετο κονσερβες επισης..μονο χυμα ξηρα τροφη αντεχει το στομαχι του!!σημερα λεω να του δοκημασω royal canin german shepherd lete na einai kalhtera?
 


PANTELHS

Active Member
19 Ιανουαρίου 2011
41
0
ειναι φθσιολογικο σε 2 βδομαδες απο 26 κιλα 31?παει καλα και εχει μειωσει τους εμετους αλλα!!!ρυζι κοτοπουλο το ξερναει οτι σπιτικο φαγιτο και να τ δωσεις ελαφρι το κανει εμετο κονσερβες επισης..μονο χυμα ξηρα τροφη αντεχει το στομαχι του!!σημερα λεω να του δοκημασω royal canin german shepherd lete na einai kalhtera?
α και την ξηρα ενα 10λεπτο σε ζεστο νερο
 


PANTELHS

Active Member
19 Ιανουαρίου 2011
41
0
και αλλη μια ερωτηση πια ειναι καλυτερη γεια το στομαχι royal canin german shepherd η royal canin junior 32??
 






bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
πολυ ακτιβη τροφη για το τιποτα πιστευω...εγω του δινω royal cannin maxi k του ειναι αρκετη πιστευω..που κ που τρωει κ μοσχαρακι βραστο κτλπ
 


Tolhs87

Banned
Banned
23 Φεβρουαρίου 2011
84
0
Λαρισα
Ρε παιδια να ρωτησω . Οταν λετε 2μηνων 9κιλα εννοειτε οτι τωρα που κλεισαμε τους 2 μηνες σμρ δηλαδη θα επρεπε να ειμασταν 9 κιλα η απο την χρονικη περιοδο απο 2-3 μηνων θα φτασει τοσα.... Εμεισ μετρηθηκαμε χτες και ειμασταν 5 και κατι
 


Tolhs87

Banned
Banned
23 Φεβρουαρίου 2011
84
0
Λαρισα
Και κατι ακομα μιας και αναφερατε τροφες .Εγω του δινω royal cannin medium νμζω λεγετε απο το πετ σοπ μου ειπαν οτι ειναι οκ και να μην παρω τν medium Λετε να παρω την medium??
 


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
εμενα ειναι 7.5 μηνων και 32 κιλα...και εχει ωραια αδυνατη γραμμη..τι γινετε???ξεφευγω?
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Ρε παιδια να ρωτησω . Οταν λετε 2μηνων 9κιλα εννοειτε οτι τωρα που κλεισαμε τους 2 μηνες σμρ δηλαδη θα επρεπε να ειμασταν 9 κιλα η απο την χρονικη περιοδο απο 2-3 μηνων θα φτασει τοσα.... Εμεισ μετρηθηκαμε χτες και ειμασταν 5 και κατι
Κι ο δικός μου γύρω στα 5 κιλά ήταν όταν 2 μηνών ακριβώς. Χθές που τον ζυγίσαμε (2,5 μηνών) ήταν 6,5 κιλά και ο κτηνίατρος είπε οτι είναι μια χαρά, φαίνεται άλλωστε :)
 


doukas

Member
27 Φεβρουαρίου 2011
20
0
καλησπερα παιδια, προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο πινακας δεν ισχυει και σαν παραδειγμα σας λεω οτι ο δουκας μου μεχρι και την ηλικια των 6 μηνων δεν ειχε κανεναν μηνα τις μετρησεις του πινακα. το περιεργο ομως ειναι οτι τωρα που ειναι 7 μηνων τα κιλα του και το υψος του ειναι ακριβως ιδια με του πινακα.(παρα κατι χιλιοστα και γραμμαρια).οποτε παιδια μην τρελαινεστε ολα πιστευο ειναι σχετικα με την αναπτυξη των μικρων μας φιλων.
 




ArisG

Member
25 Μαρτίου 2011
12
0
εμενα ο δικος μου ειναι 11 μηνων και 10 ημερων και ειναι γυρω στα 31 κιλα.Αλλα το καημενο το βλεπω να πειναει συνεχως.ορμαει στην τροφη του και την τελειωνει σε 1 λεπτο το πολυ..Και απο πλαγια τα κοκκαλα του ψηλαφιζονται,ειδικα αμα τον χτυπαει ο ηλιος φαινονται κιολας.Θελω να τον παχυνω κατα 3-4 κιλα γιατι σκεφτομαι πως ισως δεν λαμβανει και τα απαραιτητα συστατικα για την αναπτυξη των ακρων του και ειδικα των πισω ποδιων που ειναι και το ευαισθητο σημειο τουσς.Τροφη δινω royal canin juniar για german shepherd υστερα και απο συμβουλη του γιατρου και δινω οσο λεει η δοσολογια και ισως λιγο παραπανω...
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Νομίζω οτι σ'αυτήν την ηλικία δεν είναι κακό να είναι λίγο αδύνατος, τουλάχιστον μέχρι να ολοληρωθεί η ανάπτυξη του σκελετού. Προσωπικά αυτό μου είχε πει ο κτηνίατρος και αυτό κάνω. Τον κρατάω σχετικά ελαφρύ και αδύνατο για να μην επιβαρύνονται τα οστά όσο αναπτύσσεται. Μόλις ενηλικιωθεί, μου είπε οτι μπορώ να ταϊζω και λίγο παραπάνω, αν και πάντα θεωρητικά τουλάχιστον το σωστό είναι η συνιστώμενη ημερήσια δόση που προτείνει η εκάστοτε τροφή. Κι εμένα σαν τρελλός ορμάει κάθε φορά που τον ταϊζω και γλείφει και το μπολ, αλλά ξέρω οτι όσο και να του δώσω θα φάει, μην μπαίνεις σ'αυτο το τρυπάκι. :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22